Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Modificari Bord
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Imbunatatiri - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49
laur_cos
salutare, mi-am schimbat si eu ledurile. toate bune si frumoase, a iesit un fel de blue-ice, dar nu stiu cum a reusit. Am observat o mica problema:turometru la ralanti se misca un pic, nu sta fix cam 1-2 mm inainte si inapoi intrebare.gif E normal sa fie asa?
iuly75
QUOTE(laur_cos @ 6 Feb 2008, 00:19)
salutare, mi-am schimbat si eu ledurile. toate bune si frumoase, a iesit un fel de blue-ice, dar nu stiu cum a reusit. Am observat o mica problema:turometru la ralanti se misca un pic, nu sta fix cam 1-2 mm inainte si inapoi intrebare.gif E normal sa fie asa?
*


teoretic nu ar trebui sa se miste functie si de cum auzi motorul de turatia lui. tinand cont ca e iarna,motorul e rece si de calitatea benzinei, dar cu motorul cald se misca?
D-FENS
QUOTE(laur_cos @ 5 Feb 2008, 23:19)
Am observat o mica problema:turometru la ralanti se misca un pic, nu sta fix cam 1-2 mm inainte si inapoi intrebare.gif E normal sa fie asa?

Si la mine am observat chestia asta,dar face rar.Nici benzina nu era extraordinara.
DomnulK
QUOTE(iuly75 @ 6 Feb 2008, 00:43)
teoretic nu ar trebui sa se miste functie si de cum auzi motorul de turatia lui. tinand cont ca e iarna,motorul e rece si de calitatea benzinei, dar cu motorul cald se misca?
*




QUOTE(D-FENS @ 6 Feb 2008, 00:50)
Si la mine am observat chestia asta,dar face rar.Nici benzina nu era extraordinara.
*




asa face toate tongue.gif
IRONICK
la mine nu face
aliuta2000
poze cu bordul meu modificat culeduri albe:
Eu zic ca e cat de cat reusit.
sonele de care am zis de pe dislpay nu se vad decat daca te uiti foarte atent la el , dar acest lucru se vede si pe portocaliul original.
klaus
Ma bucur ca lumea a inceput sa inteleaga ca bordul trebuie sa-ti placa si sa fie ergonomic ca iluminare si ca acest lucru nu prea il indeplineste albastru de VW...
Pt o dispersie mai buna la display se poate intercala o foaie-2 de calc
D-FENS
QUOTE(kAndrei @ 6 Feb 2008, 01:12)
asa face toate

Corect!Altfel n-ar mai fi Dacie,nu? tongue.gif
aliuta2000
Merci Klaus, buna idee , o sa incerc sa vada daca dispar acele "puncte ".
laur_cos
m-am uitat mai atent azi, face si la rece si la cald. schimbarea de turatie a motorului nu se aude. am intrat in meniul computerului de bord si la kilometraj mi se duce cam pana la 175 si la turometru se duce de la 1100-2100 si asa mai departe. Aparatul de bord este de prestige, poate conteaza asta
AR-18-MOS
QUOTE(D-FENS @ 5 Feb 2008, 01:20)
Imi cer scuze daca pozele nu sunt de calitate
Sunt de pe autoaccesorii
*


Off-Topic: Folia aia cu flacari ii cea mai KITSCH posibila.
unEL
Sper sa nu fiu offtopic dar o sa va mai arat ceva din imbunatatirile facute.
Am schimbat lumina in plafoniera la Logan si la un MCV.
Efectul e superb.
O sa va pun si niste poze.
IRONICK
Sa nu uiti sa aprinzi lumina si in prima poza biggrin.gif
DomnulK
dragut
Mihai R
Felicitari, dar nu-s prea mari rezistentele? Nu era mai simplu sa faci cum au baietii de la zexstar acel led de plafoniera? Si-a pus un amic pe o corsa si e super ok. Se monteaza direct in locul becului de plafoniera.
unEL
QUOTE(IRONICK @ 12 Feb 2008, 18:41)
Sa nu uiti sa aprinzi lumina si in prima poza  biggrin.gif
*



Am vazut, am modificat, dar rapid mai ai fost tongue.gif

12 Feb 2008, 18:53:
QUOTE(cadavre- @ 12 Feb 2008, 18:46)
Felicitari, dar nu-s prea mari rezistentele? Nu era mai simplu sa faci cum au baietii de la zexstar acel led de plafoniera? Si-a pus un amic pe o corsa si e super ok. Se monteaza direct in locul becului de plafoniera.
*



Poate ca da, dar garantat efectul nu e acelasi.
Stiu si acele leduri superflux, dar gandestete ca 1 led din ala nu face cat 12, iar dispersia de lumina nu e aceeasi.
Si crede-ma ca in poze nu e la fel de elocvent cum e in realitate.
Uite si o poza de la un MCV.
Mihai R
Ce ai folosit tu acolo sunt led-uri superflux.


LE: Crede-ma ca stiu exact despre ce vorbesti, cu aceleasi materiale am mai facut si noi niste stopuri de corsa si multe altele (niste stopuri de scuter, niste borduri de scuter, etc.). Eu inca caut sticla transparenta pt stopuri de logan, ca sa imi pot face si eu ceva.
unEL
Sint leduri superflux cu dispersie de 120 grade a luminii (fara lupa).
Daca intrii pe bursa o sa vezi mai multe detalii referitoare la leduri.


De ce nu folosesti plegsiglas clar, se gaseste, si daca nu ma insel era un model clar cu exterior protejat la zgariere. Cauta pe net sau da-mi un PM si poate caut eu site-ul ala.
TIulian
Eu am facut treaba cu 24 de leduri superflux, legate serie / paralel in grupuri de cate 3, si un regulator 7809 - totul inghesuit pe o placuta care intra in socket la fel ca becul; lumina este un pic mai puternica decat cea data de becul original (masurat cu exponometru), consumul mult mai mic (max. 500mAh), iar temperatura culorii de 5100K, fata de 3250K a becului original (de asemenea, masurat cu colormeter - daca va intrebati de unde, sunt (si) fotograf biggrin.gif).
unEL
QUOTE(TIulian @ 13 Feb 2008, 13:23)
Eu am facut treaba cu 24 de leduri superflux, legate serie / paralel in grupuri de cate 3, si un regulator 7809 - totul inghesuit pe o placuta care intra in socket la fel ca becul; lumina este un pic mai puternica decat cea data de becul original (masurat cu exponometru), consumul mult mai mic (max. 500mAh), iar temperatura culorii de 5100K, fata de 3250K a becului original (de asemenea, masurat cu colormeter - daca va intrebati de unde, sunt (si) fotograf biggrin.gif).
*



24 de leduri ... dar stiu ca te-ai inghesuit bine.
E interesanta ideia cu regulatorul, si nici nu e scump ... 1,5-2 lei.
Eu ma gandeam la un controler, cu rgb-uri si sa iasa ceva multicolor, dar pe urma o dau in tiganisme, asa ca raman la culori fixe.
Am gasit niste rezistente bune (mici ca dimensiune) si cred ca o sa pun si eu mai multe leduri, dar mi se par super suficiente si 12+4 intr-o plafoniera dubla si sa nu uitam costul ledurilor.
O sa fac un test zilele astea ... sper.




sonykel
eu sunt mcv-istul cu plafonierele
am 20in spate si 12+4 in fata sunt super de ajuns efectul e super lumina e relaxanta... si consider ca e de ajuns deja 24 cu 24 era prea mult...
calitatea pozelor e execrabila in realitate arataaa mult mai bine... ca sa citez pe un ``pieton`` : domne arata prea de vis...
stiancu
ce leduri sunt? superflux?
bobo77
QUOTE(unEL @ 12 Feb 2008, 18:00)
Sint leduri superflux cu dispersie de 120 grade a luminii (fara lupa).

*


pai zice omul care a facut lucrarea...
nickvio
Este cineva din Timisoara, care face modificarea culorii la bord ?
IRONICK
QUOTE(sonykel @ 14 Feb 2008, 13:02)
ca sa citez pe un ``pieton`` : domne arata prea de vis...
Pe Logan orice arata de vis, daca nu-i de fabrica. Am mers o perioada fara viziera TdB-ului si se facea coada la semafor sau in statia de tramvai sa se uite la bord-ul meu. Ajungeau in dreptul meu si pe urma dadeau masina un pic in spate ca sa vada bord-ul mai bine. Chiar si masini din tarile cu apa calda. Dar media de varsta era pe la 25 ani ...
sonykel
are cineva idee unde se fac folii de bord personalizate adica plasticu ala pe care scrie viteza si turele... tongue.gif nu plasma doar plasticu ala dar personalizat... stie cineva ? si ce pret? si unde?
Mihai R
vorbeste cu dsign
adiya
Chiar asa! Ziceai ca mai dai un semn cu foliile alea...
sonykel
pai am intrebat pe alt forum unde are soran un topic si nu mia raspuns... o sa-l deranjez cu un pm.. un pret estimativ asa?????
Dsign
mai, le faceam cam cu 70-100 lei, in functie de cerinte... ma rog, nu eu le faceam, ni le facea un prieten, iar eu cu Soran le montam. Prietenul nu mai are timp sad.gif
sonykel
bun si altcineva care sa le faca nu stii
??? ca as vrea inainte sami pun leduri in bord sami schimb folia
Dsign
este o munca de chinez migalos acolo... nu stiu pe nimeni sa faca
claudiu3108
sal. din craiova stie cineva sa schimbe culorile de la interior (bord). cam cat ar face socoteala?merci
Mythica
Iata si bordul cu leduri rgb. Atasez un filmulet (calitatea nu este deosebita) pentru a vedea cum se schimba culoarea displayului.[attachmentid=1627435499]
DomnulK
da, dar cum schimbi culorile, fara sa faci alt maontaj aditional?
daca lipesti ledurile alea "RGB"
direct pe plac ao s aai o culoare cu pozitiile stinese si o alta culoare cu ele aprinse.
Mythica
Are montaj aditional, un controller care comanda culoarea si o memoreaza astfel incat la urmatoarea alimentare a bordului sa se aprinda cu ultima culoare. Versiunea viitoare va avea posibilitatea de setare si memorare a culorii dorite (mai trebuie cateva butoane suplimentare).
AR-18-MOS
Nu ii un pic cam pom de craciun ... ? smile.gif
Mythica
Culorile nu se schimba singure, doar la apasarea unui buton. Poate dupa o luna te plictisesti de rosu sau albastru si vrei verde sau alb. Sau poti sa schimbi culoarea in functie de anotimp tongue.gif
Mihai R
Pacat ca nu ai un demo si cu ceasurile aprinse. Aia ma intereseaza pe mine cel putin, destul de mult.
Mythica
La ceasuri inca nu am schimbat ledurile, urmeaza in curand. Poate fi aceeasi culoare cu displayul sau alta, in functie de preferinte. O sa revin cu poze si cu ceasurile in momentul schimbarii.
klaus
QUOTE(Mythica @ 26 Feb 2008, 18:18)
Iata si bordul cu leduri rgb.
*

Atata vreau sa zic: Super tare!!
respekt.gif aplauze.gif
zanga
Super. Asteptam versiunea finala. respekt.gif
IRONICK
QUOTE(klaus @ 26 Feb 2008, 20:01)
Atata vreau sa zic: Super tare!!
Nu iti faci si tu la Pejo?
mario_vladys
QUOTE(klaus @ 26 Feb 2008, 20:01)
Atata vreau sa zic: Super tare!!
respekt.gif  aplauze.gif
*


Si unde mai pui ca e prietenul meu.... asa ca nu va ganditi ca va fi ceva unicat ceea ce a facut el.
Vor fi cel putin doua GOLANE cu bord de Craciun smile.gif
Dsign
te gindesti tu ca e simplu si ieftin? un controller cu memorie costa o multime de bani.

Vreau sa il felicit si eu pe Mythica, super treaba
Mythica
Controllerul este de fapt un pic 12f629 si foloseste memoria interna. Nu e o gramada de bani (4 ron )
Dsign
unul facut de-a gata e o framajoara de bani, mai ales daca stie sa numere ledurile si apoi sa faca jocuri de lumini...
unEL
@ Mythica ... super tare

Si eu ma gandeam la asa ceva dar ... m-ai dat dat pe spate.
Felicitari
Oricum e munca ca la balamuc sa bagi SMD RGB acolo, sa le alimentezi si sa le mai faci si sa mearga.
Inca o data felicitari.
Mythica
Multumesc pentru aprecieri. Nu sunt leduri smd sunt de 5mm smile.gif
acidutul
QUOTE(Dsign @ 31 Jan 2005, 20:34)
hai ca venira si pozele, dupa atita timp...

ps: spun pentru a n-a oara, ca realitatea nu este reflectata total de catre aparatul foto. totusi iti poate face o idee.
*




29 Feb 2008, 12:16:
Nu deranjeaza culoarea albastra noaptea in interior.Pare destul de puternica?

29 Feb 2008, 12:24:
Ce relatie cu departamentul clienti ati stabilit voi in calitate de posesori a unui autoturism Dacia Logan. Eu am primit un cod personal de acces .Cum se foloseste?La utilizat cineva?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.