Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Modificari Bord
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Imbunatatiri - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49
IRONICK
Diferente intre liniutele de la 50/70/90, ace, gradatie cu rosu la turometru si scris. Se vede chiar si cum ai vopsit cu markerul folia.
X@by
Exact ironick are dreptate. Iar eu iti recomand sa-ti schimbi ecranul pe negativ. Deci intoarce folia. Cred ca ar fi mai fain si noaptea nu iti oboseste ochii.
alexia_87
Chestia cu obositul ochilor tine de fiecare persoana in parte, iar intorsul foliei nu este o operatiune simpla si lipsita de riscuri precum pare smile.gif
Mucifer
rayn3, am incercat sa-ti trimit PM, dar nu ma lasa. Te rog sa-mi trimiti tu un PM cu o adresa de tel sau un nr de tel la care sa ne auzim ca vad si eu cum arata ca m-ar bate gandul sa incerc si eu schimbarea.
adiya
asa
chelull
alexia_87 nu trebuie sa te chinui sa intorci folia...se gasesc ecgrane pe negativ de la PH2 si sunt destul de ieftine la 20-30 lei.
dydycom
sau asa
iuly75
am si eu o problema la bord de ceva timp si nu ii dau de cap, am schimbat de mai bine de un an culoarea albastru cu ace rosii si intors folia la display si in ultimele saptamani displayul nu se mai aprinde normal cand pun contactul, ramane in genul pozitii aprinse, adica iluminarea aceea mai slaba permanent. unde ar putea fi problema daca poate sa ma ajute cineva.....
free_fiber
Sigur e din ceasuri problema? poate ai pe undeva in scurt si se aprind si p-afara pozitiile. verifica daca se aprind si afara wink.gif
Joaca-te putin cu maneta: aprinde si stinge pozitiile. Daca displayul reactioneaza normal, eu nu as zice ca e problema din tabloul de bord.
iuly75
o sa verific becurile de la pozitie de pe masina cu toate ca nu e nimic anormal in afara de displayul din bord, oricum multumesc de sfat.
valentin22
SALUTARE !
Acum 3 luni am schimbat si eu ledurile din bord dupa ce am studiat putin cum au facut ceilalti colegi am pus leduri de 3mm le-am pilit capul sa se imprastie lumina ,a iesit cat de cat dar la ecran se vedeau ledurile in fine acum 1 luna ma mancat undeva si am cumparat alte leduri de 3mm cu intensitate mai mare a lumini si sa numai lumineze punct toate bune la displai nu imi merg decat jumatate si jos la ceasuri cu greu au mers si oricum foarte putin am montat un led in plus la ace si a mers putin si sa stins iar acum numai merge nimic , va intreb unde am gresit si daca sa ars placa va trebui sa cumpar alta?ce pot sa mai fac?
imi cer scuze dar nu stiu cum sa ma exprim in termeni tehnici sa ma intelegeti mai bine. o sa pun cateva poze cu ce bord am avut , ca acum numai merge nimic .

12 Mar 2010, 21:42:
SALUTARE !
Acum 3 luni am schimbat si eu ledurile din bord dupa ce am studiat putin cum au facut ceilalti colegi am pus leduri de 3mm le-am pilit capul sa se imprastie lumina ,a iesit cat de cat dar la ecran se vedeau ledurile in fine acum 1 luna ma mancat undeva si am cumparat alte leduri de 3mm cu intensitate mai mare a lumini si sa numai lumineze punct toate bune la displai nu imi merg decat jumatate si jos la ceasuri cu greu au mers si oricum foarte putin am montat un led in plus la ace si a mers putin si sa stins iar acum numai merge nimic , va intreb unde am gresit si daca sa ars placa va trebui sa cumpar alta?ce pot sa mai fac?
imi cer scuze dar nu stiu cum sa ma exprim in termeni tehnici sa ma intelegeti mai bine. o sa pun cateva poze cu ce bord am avut , ca acum numai merge nimic .
alphred
vad ca e un trend sa apara mesajul editat si dublat. daca ai citit aici si totusi ai pus leduri de 3 mm pilite inseamna ca ai citit doar inceputul, cand klaus schimbandu-si ledurile si negasind altceva a facut asa, dar mai tarziu in multe pagini s-a spus ce leduri se pun (identice cu cele originale dar cu alta culoare), apoi cum se intrerupe cablajul pentru a pune un led pentru ac.
rezolvare: dai bordul jos si verifici fiecare led in parte si vezi daca se mai misca sau nu. daca nu se aprind schimbi ledurile, dar iei si tu ceva cum trebuie. vezi sa nu se exfoliat/intrerupt cablajul/traseul.
valentin22
da scuze pt. editare dubla cred ca sa intamplat in timp ce incarcam pozele ,dar nu cred ca mai functioneaza placa asta cred ca sa ars vreo piesa ca atunci cand am pus bordul la masina a mers cateva secunde si dupa sa stins si asa a ramas,pe mine ma bate gandu sa imi iau al bord ca asta nu stiu daca mai pot sa fac ceva cu el.
bobo77
Ei unul nou si uite asa ai masina noua cu citiva km la bord biggrin.gif
Golan21kis
stiti pe cineva din targoviste care schimba luminile din bord??? vreau sa le schimb si yo, si daca se poate, un pret???
sonnic53
mam apucat astazi sa dau bordu jos. am desfacut si un capac din spate de la acul de viteza. unde sunt litele alea. si am observat ca lam dat degeaba jos. lam pus la loc si acum nu-mi mai merge vitezometrul . adica cand trag de limba sa o plimb caraie si merge greu . iar daca pun bordu pe masina merge greu . ce pot sai fac ? mersi mult ...
klaus
1. Sa desfaci din nou motorasul ala pas cu pas si sa repozitionezi rotitele dintate.
2. Sa mergi la niste baieti care se mai pricep (sunt unii si pe aici) care sa-ti schimbe motorasul respectiv cu totul
3. Sa inlocuiesti bordul cu totul. Vrei sa pastrezi km mergi la baietii de lapct. 2 si te rezolva si cu aia.
sonnic53
poi al am chiar acum in fata si e desfacut capacul de la el.ma refer la zona cu 2 rotite albe plus cea mica cu magnetul pe ia.cand am desfacut am gasit rotita de la mijloc cazuta.posibil cand sa scos a cazut ... e vreo ordine anume ce trebuie facuta ? mersi mult..

19 Mar 2010, 23:33:
chiar nimeni numi zice si mie ce e de facut ? in afara de altul nou ? ce pot sai fac lu asta sa mearga.. oare sa stricat asa doar ca am scos capacu ala.. ce pot sai fac ? mersi
free_fiber
Dezlipeste-l de pe placa si monteaza toate rotitele in plasticul pe care l-ai scos tu initial. Capacul propriu-zis este celalalt.
sonnic53
am incercat si asa si tot nu merge. cand lam scos au pocnit si plasticele alea din interior . se gaseste cumva de cumparat doar asta ? separat fara tot bordul ? daca da cum se numeste? sa stiu ce sa intreb , mersi
djasu82
cumperi alt tablou si gata cauti la dezmembrari.
sonnic53
dar asta chiar nu merge facut ? chiar trebue sa dau 200 de lei pe un tablou ? nu am bani in perioada asta sa dau asa .... chiar nu am nici o sansa sal fac ? deci renunt la ideea cu facutul ? mersi
laser_brd
Se poate repara chiar si acel motoras.
sonnic53
sa rezollvat problema. mersi frumos laser_brd
nova_invicta
salutare va deranjez sie u cu o intrebare: cum reglez acele de la turometru si kilometraj, pt ca am schimbat serigrafia si nu mai indica bine. multumesc
AutoVic
Eu am facut o poza inainte, si le-am pus ca in poza (poti sa faci la alta masina la fel)... nu m-a dus capul sa fac altfel biggrin.gif. Atentie la motorase cand scoti si pui acele pe pozitie, se pot "deranja"rotitele dintate din ansablul motor... La mine caraie un pic turometrul intre 2000 si 1000 rpm, asta dupa ce am umblat la el. Spor!
IRONICK
acele se calibreaza cu meniul de test ...
myd18
Va salut pe toi. Am si io o intrebere, cu ce pot lipi ledurile pe placa ?? Cu pistol sau ciocan am inteles ca trebe cu ciocan mai special. Io nu am decat ciocan clasic si nu stiu daca e bine sa ma apuc cu ala sad.gif
Darkyro77
merge ... mare grija sa nu incalzesti prea mult ca risti sa topesti led-ul
Mihai R
Invata mai intai sa scrii corect si apoi poti incerca sa iti faci tu singur asemenea modificare.
AutoVic
Lasand topica la oparte colegu' "cadavre-" tongue.gif - "myd18" incearca cu un ciocan de 40 - 60 W cu varf subtire (cat sa-l ti la baza lipita, teoretic daca ciocanul e curat ar trebui sa indeparteze toata lipitura de la polul respectiv) si cu o penseta incearca sa ridici usor (1-2 mm) zona respectiva. Cu cealalta zona e simplu; cand lipesti la loc e usor daca folosesti decapant si fludor in acelasi timp (pentru o lipitura curata si rezistenta). Spor! Pentru suport PM.
SORAN
Eu sunt de parere ca decat sa cauti ciocan de lipit, sa risti sa supraincalzesti sau sa te descarci electrostatic in vreun integrat, sa cumperi leduri si sa constati ca nu e ce trebuie, sa strici motorasul de la ceasuri si sa dai bani sa il repari, mai bine apelezi din start la unii care au mai facut treaba asta de sute de ori, care au de toate si care iti ofera si garantie in bani mai putini per total!
g_dani
Ma poate ajuta cineva care si-a intors folia de polarizare la display..ce lipici ati folosit?
AlinushMicutzu
intorci folia si atat......nu se pune nici un lipici ca nu se mai lipeste inapoi.....ramane doar sub ecran nelipita
g_dani
dc nu o lipesc, nu cred ca o sa am contrastul dorit
Darkyro77
o sa mearga fara probleme si nelipita
dacia-tuning1
Salut am desfacut bordul ma ajuta careva vreau sa il fac pe albastru.
psychoo
pai ne intrebi pe noi daca il vrei albastru? nu esti decis?
daca il vrei albastru, cumpara leduri albastre si monteaza`le.
bafta!
klaus
Pai... da-l cu spray de vopsit albastru....
Darkyro77
[attachmentid=1627620442]
inlocuiesti led-urile incercuite cu unele albastre
dacia-tuning1
Merci mult,imi poate spune cineva cit costa smd?si de unde le casesti de cumparat?
o adresa ceva?
djasu82
dai pe google si afla ce naiba ... un led smd costa cam 2 lei.
adiya
Hai ca imi iau eu leapsa.
www.ledshop.ro
www.zexstar.ro
SORAN
Sau:

www.ledmaster.ro
www.zexstartuning.ro
www.daciashop.ro

Vezi ce scule folosesti la schimbare sau cat incalzesti sa nu strici ceva pe acolo.
dl_dr25
pt cine a șters de la comanda de ventilație vopseaua ( cum am făcut eu ) încercând sa scoată portocaliul sa rămână alb si nu a reușit decât sa șteargă tot, vin eu cu o idei care am făcut la mine si a ieșit super. banda de teflon de la romstal lipita cu scoci
AutoVic
Eu nu am inteles nimic, fi mai explicit...
dl_dr25
ai dreptate si am zis ca nu mai scriu cind sunt obosit wink.gif
deci de la comanda de ventilatie folia care indica treptele de viteza, aer cald sau rece si pe unde doresti sa introduca aerul, pe spatele ei are vopseaua portocalie si sub aceasta vopsea alba. am dorit sa sterg portocaliul sa ramana alb si nu am reusit decit sa sterg toata vopseaua ( cele doua straturi). asa ca am inovat si am pus folie de teflon de la romsatal lipita cu scoci exact in dreptul fiecarei comenzi ( un pic de migaleala dar a meritat). o recomanda fiindca am incercat tot felul de solutii ( scoci de hirtie, marker rosu sau marker alb dar nici un rezultat multumitor macar in proportie de 60-70%)acesata soluti merita 110%. o sa revin si cu poze si promit ca nu mai scriu cind sunt obosit fiindca scriu "marfa "
alphred
banda de teflon care se foloseste la instalatii, la imbinarea tevilor de cupru spre ex., se gaseste la magazinele de profil. dat fiind faptul ca este opaca si creeaza o lumina difuza merge. acum sa vedem cum se vedem.
mikey_gtx
Vorbind de folie, eu asa de mult am insistat pe acea folie incat am sters o pictograma.
Dar am rezolvat usor. Am imprimat pictograma pe o hartie semitransparenta (foaie de calc sau hartie calc) si am lipit-o in locul ei.
Nu se vede diferenta decat daca stai sa te uiti comparativ cu alta folie. Asa, de una singura nu se observa.
adiya
QUOTE(dl_dr25 @ 12 May 2010, 00:17)
ai dreptate si am zis ca nu mai scriu cind sunt obosit wink.gif
deci de la comanda de ventilatie folia care indica treptele de viteza, aer cald sau rece si pe unde doresti sa introduca aerul, pe spatele ei are vopseaua portocalie si sub aceasta vopsea alba. am dorit sa sterg portocaliul sa ramana alb si nu am reusit decit sa sterg toata vopseaua ( cele doua straturi). asa ca am inovat si am pus folie de teflon de la romsatal lipita cu scoci exact in dreptul fiecarei comenzi ( un pic de migaleala dar a meritat). o recomanda fiindca am incercat tot felul de solutii ( scoci de hirtie, marker rosu sau marker alb dar nici un rezultat multumitor macar in proportie de 60-70%)acesata soluti merita 110%. o sa revin si cu poze si promit ca nu mai scriu cind sunt obosit fiindca scriu "marfa "
*


Puteai folosi direct un scotch de culoare alba...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.