Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Modificari Bord
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Imbunatatiri - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49
mishuot
Salutari. Vreau sa schimb metoda de "fabricare" a planselor.
Renunt la materialul gros pe care l-am folosit pana acum si doresc sa gasesc o firma care ne poate face un print de calitate si exact cu conditiile pe care le dorim noi: unde nu vreau sa treaca lumina, sa NU TREACA, unde vreau, sa treaca smile.gif . Pretul sper sa fie mai mic si calitatea mai buna! Deocamdata sunt in cautare de astfel de firme si tot ce se face e numai ca si desen!!!

24 Feb 2014, 22:58:
QUOTE(goguspan @ 24 Feb 2014, 08:50)
salut, beton imi place, la viteza sa nu fie cu dungile rosii si liniutele din dreptul cifrelor de viteza si la turometru sa fie mai groase dar putin, in rest e super misto, daca poti simula fara sa l faci , fa o simulare si asa pls., ms.
*



Ce zici, asa? (simulare)
[attachmentid=1627934194]
goguspan
da, e ok si stii ce sa mai simulezi sa vad daca arata bine, exact ca asta, liniutele mai mici la lungime, adica in sus si cifrele le duci tot in sus, daca poti bine nteles. asta salveaza l, ce l ai aratat.

25 Feb 2014, 17:16:
vezi gen cum e la logan 2
mishuot
Pune o poza te rog!
goguspan
ceva de genul

26 Feb 2014, 08:44:
deci asa sa fie , fa mi o simulare pls
mishuot
Vezi ca sunt diferente numai la zona de turatii turbate!!! biggrin.gif
[attachmentid=1627934541]
goguspan
am vazut direfenta, ok, amandoua sunt ok, faci cate unul din fiecare si spune mi un pret bun la doua buc.
mishuot
QUOTE(goguspan @ 27 Feb 2014, 09:23)
am vazut direfenta, ok, amandoua sunt ok, faci cate unul din fiecare si spune mi un pret bun la doua buc.
*


Astazi primesc de la o firma una facuta sa vad cum arata. De pret inca nu stiu!

28 Feb 2014, 09:16:
Am primit si plansa! Per general e ok, dar mai trebuie taiata si pusa folia alba pe care o foloseam eu pt ca albul de la ei nu permite lumina sa treaca ok. Voi discuta cu firma sa vad un pret final pentru print cu iconitele transparente, deocamdata a fost o proba numai si am platit numai curierul. Revin cu alte informatii. Numai bine!
goguspan
Ok . mersi deocamdata. Stii ce sa mai incerci sa simulezi cifrele mai mici putin. Vezi ca cea din poza cu bordul de logan2
goguspan
salut, nu mai ai nimic pentru mine.
mishuot
QUOTE(goguspan @ 15 Mar 2014, 20:30)
salut, nu mai ai nimic pentru mine.
*


Salutare. Ma tot intrebam oare pt cine am facut eu 2 planse putin diferite. Gogule sunt gata (sper sa nu te superi ca am zis asa).
[attachmentid=1627937457] [attachmentid=1627937456] [attachmentid=1627937455] [attachmentid=1627937454]
Test lumina plansa bord Logan. Sper sa mearga link-ul
goguspan
nu, stai linistit, misto.
mishuot
QUOTE(goguspan @ 17 Mar 2014, 10:35)
nu, stai linistit, misto.
*


Ok. Le mai vrei?
goguspan
Da. Zi mi un pret t rog

17 Mar 2014, 17:10:
Da. Zi mi un pret t rog. Sunt facute la scara 1 la 1 ?
mishuot
QUOTE(goguspan @ 17 Mar 2014, 17:07)
Da. Zi mi un pret t rog

<span class='edit'>17 Mar 2014, 17:10:</span>
Da. Zi mi un pret t rog. Sunt facute la scara 1 la 1 ?
*



75 lei 1 bucata;
130 lei ambele.
Da sunt la scara. Am si ceva poze cu ele puse pe bordul de proba trimis de Tek_ids. Le pun asta seara.
goguspan
Ok. Pune si pozele alea . da te rog sa le pui pe posta ok
mishuot
QUOTE(goguspan @ 17 Mar 2014, 19:20)
Ok. Pune si pozele alea . da te rog sa le pui pe posta ok
*



Pozele facute cu amandoua acum cateva minute:


17 Mar 2014, 23:09:
QUOTE(goguspan @ 17 Mar 2014, 19:20)
Ok. Pune si pozele alea . da te rog sa le pui pe posta ok
*



Pozele facute cu amandoua acum cateva minute:
[attachmentid=1627937843] [attachmentid=1627937841] [attachmentid=1627937840] [attachmentid=1627937839] [attachmentid=1627937838] [attachmentid=1627937836] [attachmentid=1627937835] [attachmentid=1627937833]
goguspan
salut, ceva noutati smile.gif
mishuot
QUOTE(goguspan @ 16 Apr 2014, 07:57)
salut, ceva noutati smile.gif
*



Am dat jos folia de laminare si nu s-a luat printul si este mai mult decat OK (nu mai reflecta lumina).
Legat de serigrafie, nu se poate (in Sibiu si la preturi mici) mad.gif
Am facut la Bucuresti inca o comanda de print si trebuie sa le termine azi biggrin.gif
[attachmentid=1627942461]
Teo_730
O alternativa foarte simpla pentru modificarea iluminarii panoului de climatizare de la Logan ph1/ph2/2, Duster, Sandero, Lodgy, Dokker este kitul de iluminare cu benzi de leduri.

Dupa multe teste si incercari am reusit sa gasesc cea mai buna modalitate de a ilumina consola de climatizare.

Kitul contine 15 leduri albastre si 6 rosii, 2 mufe T5 ce se monteaza in locul becurilor iar pe spatele benzilor cu leduri este lipita banda dublu-adeziva pentru o fixare mult mai sigura decat al lipiciului original al benzilor. Se pot face la comanda si alte culori.

Kitul se monteaza foarte simplu:
dezlipiti folia de protectie de pe banda dublu-adeziva
montati benzile cu leduri in pozitia indicata in imagini
introduceti mufele T5 in locul becurilor
daca nu se aprind ledurile inversati pozitia mufei T5 in soclu
Pretul unui kit este de 30 lei.

Placuta de iluminare pentru ph1 contine 12 leduri iar culorile pot fi alese de cumparator. Pretul unei placute este de 35 lei.

Va pot oferi si module pentru iluminarea butoanelor de la geamuri/ dezaburire/inchidere la pretul de 5 lei/buc. Culori disponibile alb, albastru si mov.
ORIJINAL21
Felicitari!
nu sunt eu adeptul loganurilor, dar imi place ceea ce ti-a iesit.
cappucinno
Buna seara! Stiti la cine pot modifica si eu luminile din bord,consola,plafoniera in Constanta ?Cineva care se pricepe si face treaba buna. Multumesc!
romulandu
Pentru Logan 1.6 poți face o simulare cu serigrafia adaptată de la Duster dar viteza să fie pe 10,30,50,70,....,110,....170,190,210. Merci.
mishuot
QUOTE(romulandu @ 12 Aug 2014, 13:12)
Pentru Logan 1.6 poți face o simulare cu serigrafia adaptată de la Duster dar viteza să fie pe 10,30,50,70,....,110,....170,190,210. Merci.
*



O sa incerc maine sa fac o simulare!
RIVE
Vreau sa fac o modificare la butonul de avarii de la logan ph2:
-sa montez in locul becului un led cu rezistenta;
-sa scot si sa izolez papucul de la pin 1 (plusul de la pozitii) din mufa butonului avarii;
-sa conectez un fir intre pin 1 buton avarii si plusul de dupa contactorul pedalei frana.
In felul acesta,ledul nu va mai lumina butonul avarii la aprinderea pozitiilor si faza scurta,dar se va aprinde la apasarea pedalei de frana,indicand funtionarea contactorului frana.La apasarea butonului de avarii,presupun ca ledul va lumina intermitent chiar daca se va apasa si pedala de frana.
Ce parere aveti,va funtiona aceasta modificare ? Deocamdata nu pot sa incerc,deoarece doresc sa achizitionez kit-ul complet de leduri pentru iluminarea consolei centrale si sa desfac o singura data masca consolei.
SorinXp
Va rog sa ma ajutati si pe mine (chiar am citit peste 10-15 pagini din forum dar nu-mi este clar, ba t5 cu soclu, ba fara soclu, ba 1,2w ba 1w...) ce becuri sunt la consola.

Butoane geamuri (stg+dr) -
Buton avarie -
Butoane (dezaburire+deschidere/inchidere) -
Comenzi ventilatie/aer cald (2 becuri sunt aici) -
goguspan
salut, ca si la ph1, becuri din acelea de sticla lungi daca ai vazut, si la consola ca la brigheta.

7 Oct 2014, 14:36:
pune smd uri si ai terminat si cu arderea lor smile.gif
crising
Salut mishuot. Imi poti face si mie serigrafia de mai jos pentru panoul de climatizare?
Daca da la ce pret si cum pot intra in posesia ei?
Tot odata sunt interesat si de o metoda de iluminare a acesteia, in loc de alb se poate rosu?
irynel
Ma intereseaza si pe mine serigrafia arata de crising la postul anterior.La ce pret o poti face?
mishuot
CRISING:Da se poate cu rosu daca ai lumina alba din spate. Iti pot trimite prin posta.
Pretul 45 lei + taxe posta romana (maxim 15 lei).
Valabil si pentru IRYNEL.
Numai bine!
crising
Ok. Vreau o serigrafie pe rosu. Sa vad pe urma cum rezolv cu iluminarea pe alb din spate.
Iti trimit adresa mea pe PM. Multumesc.
klaus
Ce parere aveti voi daca ati descoperi mesageria privata? Poate va foloseste...
alex_ph27
Salut.. sunt nou pe aici..
Am si eu niste intrebari micute:
-cate leduri smd imi trebuiesc pentru bord pentru cei care ati cumpar..
-ledurile astea smd depind de putere sau nu stiu ..
-cum asi putea face acele rosi iar restul sa fie albastru la fel ca la ww jetta.
-pentru cei care stau in ploiesti daca vede cineva mesajul.. de unde asi putea cumpara si eu aceste leduri cu albastru acela aprins .
Sper sa ma ajutati ca vine permisul acum pe 23 ianuarie wink.gif) si vreau sa arate masina cat mai frumos . Multam !

Uitati cum asi vrea sa l fac.. : ( artist in paint ) radmasa.gif

user posted image

user posted image

user posted image


Am inceput cu albastru nu am stat sa fac toate numerele .. in loc de alb albastru acela.. Sper sa ma ajutati.. sad.gif
BAB
Ai putea începe prin a-ți cumpăra un manual de gramatică si ortografie a limbii române... cool.gif
b24gfi
Ce părere aveți de ce am realizat ?
bogdan.mihalcea
Salut b24gfi. Imi place ce a iesit si ceva de genul asta vreau sa mi fac si eu. Faci si la altcineva? Daca da, cam la ce costuri?
bogdan.mihalcea
Salut b24gfi.
Idicatoarele sunt de culare rosie sau ai pus tu led rosu?
Multumesc.
hora
Îmi cer scuze dacă s-a mai discutat si nu am căutat destul. Vad ca la noile modele nu mai este afișată temperatura motorului. Se poate totusi vedea din comp. de bord sau se pot aduce modificări ca să afiseze temp. motorului?
torquemada
Vad ca la noile modele = Logan II(X52) și Duster ph2 (X79)

NU, nu se poate modifica TdB, ai parametrii necesari pe CAN, deci vizibili via obd cu obd(elm327) + torque, hud dedicat, CLiP sau obd(elm327)+medianav+menavrus+hobdrive
hora
Mulțumesc de răspuns.
Catalin S.
La Logan II Ph II, cel puțin la varianta SL Plus cum am eu, dacă montați buton de ECO veți avea o surpriză plăcută.

Mai exact funcția este deja activă din fabrică. Lipsește doar butonul din bord stânga jos șofer, cel de lângă joystickul pentru oglinzi. Butonul costă 25-50 lei funcție de vânzător.

Succes!
einstein1984
eco la 1.0.... te depasesc ciclistii des?
Lord Hades
Biciclistii erau înainte, acum e vorba de copii care aleargă.
Scuze colegului, dar nu am putut să mă abțin.

4 Jul 2018, 15:20:
Biciclistii erau înainte, acum e vorba de copii care aleargă.
Scuze colegului, dar nu am putut să mă abțin.
pskint25
salut mai este cinenva care poate modifica lumini bord, intors folie ecran si cateva comenzi in plus la CB, stergator?


la un mCV


mersi
vlad2909
Am un Logan din 2005 luat nou din familie si as dori sa ii montez un Computer de bord, este vorba de o varianta Preferance care nu are. Stiti pe cineva din Bucuresti care ar mai monta? Eu sincer nu am gasit in 2022..
IRONICK
Pai acum nu mai monteaza nimeni, ca nu mai este cerere pentru masini asa de vechi.
Cel mai bine cumperi un TdB sh si ii schimbi km. Doar ca trebuie sa tragi tu fire, pui maneta ...
ciprishor
Mai sunt eu, in Iasi...
IRONICK
Inca te mai ocupi?

valuri.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.