Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Modificari Bord
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Imbunatatiri - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49
klaus
s-ar putea ca un aparat de masura sa rezolve problema...
OldMan
in functionare normala o rezolva un aparat de masura dar, nu stiu ce valori apare in caz de defectiune. De exemplu la catalizator, se aprinde pentru scurt timp la contact, dupa care se stinge, daca apare defectiune intre ce valori se plimba tensiunea ?

martorii astia vreau sa-i inlocuiesc.
unEL
QUOTE(OldMan @ 6 Jul 2009, 17:32)
in functionare normala o rezolva un aparat de masura dar, nu stiu ce valori apare in caz de defectiune. De exemplu la catalizator, se aprinde pentru scurt timp la contact, dupa care se stinge, daca apare defectiune intre ce valori se plimba tensiunea ?

martorii astia vreau sa-i inlocuiesc.
*



Pai exact aceeasi valoare.
Crezi ca se schimba valoarea de functionare ?
Martorul (led-ul) se aprinde la aceeasi tensiune biggrin.gif
Si din cate stiu eu ..... (poate gresesc), dar ECU citeste eroarea si pt a o face vizibila pe display comanda aprinderea unui led (pe care il poti masura).
Cred ca daca vrei valori, trebuie sa le culegi inainte de ECU si atunci chiar conteaza valorile (tensiuni, impulsuri ...). Dar trebuie ca cititorul sa stie sa le interpreteze.
Daca vrei doar sa inlocuiesti martorii cu altii(model/tip/culoare ...) trebuie doar sa pui un consumator de aceeasi valoare.
Spor la treaba. wink.gif

P.S. Vreau sa ne pui si noua poze(film) cu ce ai reusit.
IRONICK
Martorii aia sunt alimentati destul de simplu. Se poate scoate schema lor foarte usor, tin minte ca am adaugat eu leduri, da nu mai imi amintesc modul de lucru.
elro
m-a luat somnul cat am citit(cap-coada),dar nu am vazut nici o poza concreta sau o explicatie sa semene una cu alta...am inteles ca pe spatele afisajului ar exista o folie(prin care trece lumina)se dezlipeste cu grija,se curata lipiciul de pe spatele afisajului si folia se "monteaza"invers ca sa ii zic asa...si asta este tot?a doua folie unde este?ca am citit ca ar exista si o a 2-a folie pe afisaj excl.gif

intreb pt cultura mea generala happy.gif
unEL
QUOTE(rcosmin @ 19 Jul 2009, 01:47)
m-a luat somnul cat am citit(cap-coada),dar nu am vazut nici o poza concreta sau o explicatie sa semene una cu alta...am inteles ca pe spatele afisajului ar exista o folie(prin care trece lumina)se dezlipeste cu grija,se curata lipiciul de pe spatele afisajului si folia se "monteaza"invers ca sa ii zic asa...si asta este tot?a doua folie unde este?ca am citit ca ar exista si o a 2-a folie pe afisaj excl.gif

intreb pt cultura mea generala happy.gif
*



Pai daca lumea zice ca dezlipeste cu atentie o singura folie ...... de ce vrei tu sa fii cu mot si sa le dezlipesti pe amandoua ???
O folie e pe spate si una pe fata. La mijloc e geamul.
Daca nu ai rabdare la "chestii d`astea" mai bine nu te baga ca nu sint la indemana oricui. Si e destul de greu sa gasesti un display.
Daca reusesti sa o dezlipesti, de preferinta fara ciobituri sau cute, in momentul cind o pui ai sa vezi ca intr-o pozitie se vede exact ca inainte, iar la 180 grade se vede pe negru (negativ). Atunci vei stii ca ai reusit.
P.S. Ai grija cu elastomerul ala si pune-l pe pozitie corect .... pt. ca altfel nu vei mai vedea nimic pe display.
Spor la treaba, si recomand mare atentie.
Si daca te apuci de treaba, poate faci poze biggrin.gif si le arati si altora.
Dar cand o sa fii cu mainile pline de spirt/alchool tehnic ... si cu caterul nu o sa-ti mai arda de poze.
Spor la treaba.
elro
QUOTE(unEL @ 19 Jul 2009, 04:51)
Pai daca lumea zice ca dezlipeste cu atentie o singura folie ...... de ce vrei tu sa fii cu mot si sa le dezlipesti pe amandoua ???
O folie e pe spate si una pe fata. La mijloc e geamul.
Daca nu ai rabdare la "chestii d`astea" mai bine nu te baga ca nu sint la indemana oricui. Si e destul de greu sa gasesti un display.
Daca reusesti sa o dezlipesti, de preferinta fara ciobituri sau cute, in momentul cind o pui ai sa vezi ca intr-o pozitie se vede exact ca inainte, iar la 180 grade se vede pe negru (negativ). Atunci vei stii ca ai reusit.
P.S. Ai grija cu elastomerul ala si pune-l pe pozitie corect .... pt. ca altfel nu vei mai vedea nimic pe display.
Spor la treaba, si recomand mare atentie.
Si daca te apuci de treaba, poate faci poze biggrin.gif si le arati si altora.
Dar cand o sa fii cu mainile pline de spirt/alchool tehnic ... si cu caterul nu o sa-ti mai arda de poze.
Spor la treaba.
*




Ms,acum pot spune ca am inteles.
Spor la treaba.....nu am Logan sa ma apuc de treaba tongue.gif(dar daca as avea,as sti ce am ed facut) iar la Megane nu le modific ca imi plac asa cum au venit din fabrica(cifrele albe si acele rosii,afisajul alb...).
Modificari mi-am facut pe masina,si am mare rabdare la migalit,am si cunostinte de electrica/electronica happy.gif

iata cateva din modificarile aduse masinii mele:
http://www.reno.ro/Cruise-control-pe-megan...53655-s480.html
http://www.reno.ro/Cruise-control-pe-megan...53655-s510.html
http://www.reno.ro/USB-pe-Megane-2-page-3-t119626-s60.html
http://www.reno.ro/Leduri-SMD-in-blocurile...te-t144787.html

pe viitor urmeaza un ecran lcd care sa iasa din bord(actionare electrica,costruit tot de la 0),in locul celui care afiseaza temperatura si informatiile de la HU
unEL
QUOTE(rcosmin @ 19 Jul 2009, 12:01)

pe viitor urmeaza un ecran lcd care sa iasa din bord(actionare electrica,costruit tot de la 0),in locul celui care afiseaza temperatura si informatiile de la HU
*



HAHAHA ..... alt fanatic biggrin.gif
Bravo domnule.
IRONICK
QUOTE(rcosmin @ 19 Jul 2009, 12:01)
Ms,acum pot spune ca am inteles
Merge orice folie luata de la lcd-uri. In functie de pozitionare se obtine negativ sau nu (se pune folia pe fata sau verso) sau se schimba nuanta (se roteste).
AlinushMicutzu
caut leduri SMD pentru bord logan culoare albastra ice:)nu modelul de golf inchise la culoare.cine disunde de astfel de leduri il rog sa imi dea un PM sa discutam in detaliu:)
klaus
Cand gasesti leduri d-alea (cel mai probabil OSRAM) sa ne anunti si pe noi unde ai gasit si cu cat.
unEL
Am eu
1,2 ron bucata
AlinushMicutzu
unEL lasa o adresa de e-mail sau un id de mess sa iau legatura cu tine;)
mersi
klaus
Eu zic ca are niste topicuri la anunturi, cu date de contact cu tot...
CriSTI68
azi sa inceput prin joaca la butoane smile.gif
Mihai R
Ce este butonul de sub/langa frana de mana?
andreiutzu
blocheaza butoanele pentru geamurile electrice pe spate...asta face butonul ala de langa frana de mana!
Mihai R
Mersi ... nu te opari! smile.gif
pyngi
Salutare! Ieri am descoperit ca s-a ars becul de la bricheta si azi m-am apucat sa-l schimb cu LED-uri inspirat fiind de IRONICK. Am folosit 2 LED-uri pentru ca folosind doar 1 nu arata bine, lumina doar intr-o parte. Am folosit 2 LED-uri de 5 mm si cate o rezistenta de 0.25 W, 820 Ohm. Cost 2.1 RON smile.gif
CriSTI68
care ma ajuta si pe mine cu un scan la serigrafia de presige ?
dandee
off topic da nu pot sa nu ma abtin tare poza CriSTI68 biggrin.gif
AutoVic
Gasesti chiar pe forum din cate imi aduc eu minte... Au postat diversi
Sau "google it", eu mai am pana imi redemontez bordul:D
CriSTI68
am googalit si search-uit pe forum de ma luat 243.gif nu am gasit sad.gif

pana acum m-am luptat cu ledurile de la climatizare, 2 ore numai in izolat lumina ledurilor (24 la numar) si inca mai am, maine sper ca ma apuc sa le montez smile.gif

a si apropos un sfat prietenesc pentru cei care isi fac singuri ledurile mare grija la stergerea vopselei galbene !!! sad.gif

dandee wub.gif Pitzipooanca dacioata radmasa.gif
tribunul
QUOTE(dandee @ 19 Sep 2009, 16:34)
off topic da nu pot sa nu ma abtin tare poza CriSTI68 biggrin.gif
*



... si trebuia sa scrie "membru cu vulva"
inchizitor
dupa ce am montat bordul la loc nu-mi mai merge ceasul ohmy.gif
CriSTI68
nu prea mai am baterii la aparatul foto si nu ai iesit pozele cum trebuie sad.gif

Un mic preview la ce fac eu la comanda de climatizare, vreau sa spun ca este foarte mult de munca sa izolezi fiecare led in parte wacko.gif

la butoanele din mijlocul comutatoarelor de la climatizare voi incerca sa folosesc leduri verzi...

QUOTE(pyngi @ 14 Sep 2009, 19:16)
Salutare! Ieri am descoperit ca s-a ars becul de la bricheta si azi m-am apucat sa-l schimb cu LED-uri inspirat fiind de IRONICK. Am folosit 2 LED-uri pentru ca folosind doar 1 nu arata bine, lumina doar intr-o parte. Am folosit 2 LED-uri de 5 mm si cate o rezistenta de 0.25 W, 820 Ohm. Cost 2.1 RON smile.gif
*



cum dau jos bricheta ? icon_mrgreen.gif
AutoVic
Arata interesant, e foarte mult de munca, te sfatuiesc sa ai mare grija cu intensitatea luminii ca o sa ai o baterie de 26 de leduri care trebuie potolite serios cu rezistente.
Spor in continuare!
CriSTI68
stiu, in poza se vad foarte puternic, dar in realitate nu sunt chiar asa de puternice, iar dispersia luminii am facuto in asa fel sa fie dispersata egala smile.gif
Dsign
Ce "frumos" ai curatat tu pictogramele... Ce sa va fac, daca va maninca noptea in c.ur, dimineata pute degetul... tongue.gif biggrin.gif
alphred
eu cred ca nu l-a mancat ca pe maimuta, adica in MS-DOS, cred ca doar i-a tremurat mana prea tare si aparatul nu a stiut ce sa faca cu timpul ala mare de expunere. dar e posibil ca Design sa aibe dreptate si pictogramele sa fie mult prea curatate. ar fi interesant de facut cu 2 leduri si "ghid de lumina". atunci ar fi si economie de leduri si nu ar mai fi problema cu izolarea.
CriSTI68
cu asta doar ma joc tongue.gif maine iau alta fata smile.gif

nu a tremurat mana prea tare nu mai aveam baterii si aparatul nu imi stabilizeaza imaginea cand este pe low batteries, pana acum in cele 4 pictograme sunt doar 3 leduri 2 rosii si unul albastru superflux
Flavinho
Salutare baieti.
In Arad sau Tm e cineva care schimba ledurile pt bord si consola centrala?
Daca da cu cat?
Multumesc.
Steve From Oradea
In Oradea cine schimba leduri pt bord?
AutoVic
Eu am gasit pe soclul becului 3 leduri pozitionate perfect pentru fiecare comanda a climei si se vede super OK (din p.m.d.v.) am atasat imagini in topicul asta acum cateva luni.
dydycom
off topic :ce vulgar vb domnu dsign...smile.gif

cel mai tare tuning la comanda aia ramane tot markerul rosu. te scuteste de multe dureri de cap ulterioare. Dar am toate astea palesc atunci cand iese ceva din mana ta...sau nu
unEL
Ce liniste pe aici ....
S-a terminat ???
Nu mai sunt secrete ?
Doar cate un "nebun" (a se citi pasionat) care mai face un lucru interesant dar inutil?
Va salut pe toti wink.gif
lights
Voi cum ati dezlipit folia sa dati cu markerul rosu pe spate caci la mine e lipita de carcasa aia alba...!?
Darkyro77
nu e lipita ... vezi ca e "capsata" pe centru pe unde ies acele iar pe laterale are niste bumbisori de ghidaj
scuze de exprimare
alphred
lights eu as fi schimbat si portocaliul ala. parca nu merge cu albastru.
kti
Dupa activare CB,
Mi-am facut si eu o modificare la tabloul de bord,
sunt in probe nu sunt decis care culoare sa ramana.
scuze pt neclaritate (tel).
unEL
QUOTE(kti @ 30 Oct 2009, 21:45)
Dupa activare CB,
Mi-am facut si eu o modificare la tabloul de bord,
sunt in probe nu sunt decis care culoare sa ramana.
scuze pt neclaritate (tel).
*



Neclaritate, neclaritate, dar mi se pare totusi cam slaba intensitatea ... avand element de reper acul.
Cate leduri ai pus ?
kti
2 leduri albastre pt cadran
respectiv albe la turometru
1 led rosu la ac
m-am hotarat sa le fac pe albastru ,dupa ce fac displayul tot albastru pun foto
aici sunt mai bine ca sunt separate -izolate
probe multe pana sa ma hotarasc pt culori
pa si spor la probeeeeee!
AutoVic
kti, pe tine te intereseaza sa ai un bord functional? Pentru confort optim il recomand pe cel alb, nu ca asa mi l-am facut eu, dar noaptea chiar nu te chiorasti in portocaliul ala obositor sau intr-un albastru, dupa mine sunt la fel de inconfortabile ambele culori. Gandeste-te la siguranta in primul rand si cu putina imaginatie il faci sa arate bine pe orice culoare (chiar si alb).
Spor!
unEL
QUOTE(kti @ 1 Nov 2009, 11:04)
2 leduri albastre pt cadran

1 led rosu la ac

*



Acum se explica.
Se poate mai bine.
Citeste topicul.
Spor la treaba rolleyes.gif
ciprishor
O alta modalitate de iluminare a climatizarii numai pt Ph1 momentan:

Foto1

Foto2
unEL
Nice ....
Dar la AC lumineaza la fel de puternic ? Ca acolo e un con de umbra.
IRONICK
Ideea este buna, eu am o comanda de climatizare pe care vreau sa o echipez tot la fel cu un cablaj pe care sunt leduri.
adiya
QUOTE(unEL @ 3 Nov 2009, 21:21)
Nice ....
Dar la AC lumineaza la fel de puternic ? Ca acolo e un con de umbra.
*


Exact asa am pus eu 10 leduri pirania (direct in plastic; nu m-a dus capu sa fac un circuit imprimat) si nu exista niciun con de umbra.
CriSTI68
eu stau cu cablajul desenat la mai multe ca am lene mare sa imi iau clorura ferica rolleyes.gif
alphred
dintr-o pura intamplare am observat ca in lumina UV(spectru vizibil) acele mele de la ford devin luminoase (pe o bezna totala), la logan nu am testat ca nu am lampa aia la indemana. ma gandeam cine vrea sa combine treaba asta poate sa scoata ledul dintr-o lanterna de aia cu leduri UV din ieuropa. atentie ca e cam periculos la ochi daca bate direct si pentru mult timp. depinde si unde se incadreaza: UV-A de preferat, B si C de evitat. asta pt. cine vrea discoteca in masina. eventual si cu un stroboscop.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.