Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Modificari Bord
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Imbunatatiri - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49
Serje
Daca vrei sa afli citesti topicul, daca nu ... nu citesti.
Prea mai vreti totul mura-n gura. Ce folos ca unii se chinuie sa explice ce si cum, si apoi vin unii sa primeasca raspunsul direct, nici un pic de efort sa citeasca, daca asta se poate numi efort.
fullfit46
dry.gif (off-topic)Si cati caini sunt pe langa mine. sleep.gif
constantinmilea
danut973 , cum ai facut ca ledul de la aer sa lumineze mai tare? explica-mi si mie te rog
klaus
Se pune un alt led, mai puternic (ala din fabrica e oricum cel mai anemic posibil)
CriSTI68
eu deja caut ceasuri de clio RS smile.gif
speed_fane
off-topic: o sa facem din masinile noastre pana la urma niste strutzo-camile biggrin.gif
C@talin
se numeste chestie de gust 243.gif
CriSTI68
sunt curios daca o merge montat pe logan ?
C@talin
dar de ce sa faci asta ? nici macar nu suporta tot ce afiseaza displayul de logan tongue.gif nu-ti mai plac liniutele de la logan vrei ac biggrin.gif
CriSTI68
imi place cum arata cu acele acealea, aranjamentul la martori si parca ar da mai frumos pe logan smile.gif este o problema de studiat aici icon_mrgreen.gif
Mihai R
Asezarea martorilor a fost asa si la solenza ... n-as putea sa zic ca ma impresioneaza foarte tare.

Mai bine mai intreaba pe forum despre asta cu bordul de clio. Mi-e greu sa cred ca iti inchipui ca esti primul care s-a gandit la asta. Sunt altii care chiar se pricep si din cate stiu eu parca ziceau ca nu se poate.

Succes oricum!
cristio_79
QUOTE(CriSTI68 @ 24 Aug 2008, 23:43)
sunt curios daca o merge montat pe logan ?
*


Tablourile de bord de pe anumite modele de Clio merg montate si pe Logan.Vreau sa spun ca daca s-a putut monta pe Solenza,cred ca se poate monta si pe Logan.Acum nu stiu sa-ti spun exact toate detaliile.
CriSTI68
am intrebat cica nu ar merge turometru si nu stiu ce sad.gif
IRONICK
Sa nu stie can-bus ...
ag01vws
salutare, a modificat cineva pana acum partea de jos a consolei ( cea cu turatia la ventilator, cu caldura...)eu unul am incercat cam toate variantele :acetona, diluant, spirt, degeaba nu am reusit decat sa stric folia aceea.
pe spatele ei in dreptul numerelor si indicatorilor, esxista un strat de vopsea portocalie aplicata peste una alba, ideea ar fi cum cojesc si eu vpseaua portocalie fara sa o stearga pe ce alba si sa se vada urat sad.gif sad.gif .As dori sa ma lamureasca si pe mine cineva care a mai facut si i-a reusit.Multzam blush.gif [/B][/B]
C@talin
daca teia uita pe la inceputul topicului ai afla ca au facut foarte multi asa ceva wink.gif ,nu sau scris degeaba 51 de pagini wink.gif
dl_dr25
lasa ca am citit eu si am sters si vopseaua alba si portocalie tongue.gif biggrin.gif
adiya
Pai lipeste un colant alb si pe interior il colorezi cum doresti (daca se doreste alta lumina decat cea alba). In felul acesta se vad numerele si pictogramele si cu luminile de pozitie stinse.
Dsign
Da, corect, dar ce te faci cind se strica si vopseaua neagra? De nu se mai cunosc nici cifre, nici pictograme?


Pentru cel care a intrebat, se poate ilumina cu rosu acea consola, fara a modifica filtrul portocaliu.
djasu82
Se da cu vopsea neagra de jur imprejurul fiecarui led iar fluxul luminos nu va mai fi disipat in toate directiile ci doar intr-o singura directie astfel culorile nu se vor combina.
adiya
Daca stergi si pictogramele inseamna ca esti...indarjit tare
Daca vrea rosu e ok nu trebuie sters nimic dar daca vrea alb sau albastru? biggrin.gif
Eu nu vad cum se strica folia aia daca freci cu acetona, betisoare de urechi si foarte multa rabdare. A se intelege ce betisorul trebuie sa fie umezit foarte putin, apropae uscat. Se reia de 3-4 ori per pictograma nu torni acetona si incerci sa stergi toata folia. Mie mi-a reusit de fiecare data.
Dsign
djasu82, interesanta teoria ta, numai ca este total gresita smile.gif


separarea culorilor ar fi ultimul impediment. Problema mea e ca daca ii stric unui client folia de la climatizare, de unde papucii lu' tataia ii dau eu aluia folie?
djasu82
Cred ca ai inteles tu gresit nu m-am referit sa torni vopsea direct pe folie cum am vazut la uni prezentand lucrarile aici .
In fine fiecare face cum il taie capu din cate stiu si practic la multe masini asa am facut mereu am vopsit ledul cu culoare neagra iar varful ledului nu a fost vopsit.
Daca vrei sa ai jumatate alb sau orice culoarede exemplu pe bara de la turometru numai asa se face nu sa colorez folia biggrin.gif cea ce mi se pare aberant.
BV05RAU
salut sunt nou pe aici.de unde imi pot lua si eu folia despre care vorbiti.sunt din brasov.multumesc blush.gif
djasu82
Unii ia folie de retroproiector si o rescrie cu o imprimanta laser.
BV05RAU
o varianta mai rapida....adica sa o cumpar nu e?
djasu82
Nu cred nu stiu ...
adiya
QUOTE(djasu82 @ 9 Sep 2008, 11:11)
Daca vrei sa ai jumatate alb sau orice culoarede exemplu pe bara de la turometru numai asa se face nu sa colorez folia biggrin.gif cea ce mi se pare aberant.
*


Eu vreau cifrele rosii si liniutele albastre. Ia zi-mi cum colorezi acu' ledul?
IRONICK
se poate ...
djasu82
Ledul nu e pentru colorare am spus si specificat se da cu vopsea neagra de jur imprejurul lui ca lumina generata de el adica culoarea sa nu se combine cu altaculoare creata de alt led .
adiya daca vrei cifrele rosi pentru cifre pui leduri rosi si in paralel cu aceste leduri legi ledurile albastre pentru lini. Ca lumina generata de fiecare led sa nu se combie se da cu vopsea de jur imprejurul fiecarui led.
IRONICK
djasu82, ai modificat vreodata culorile intr-un bord de logan?
djasu82
am la activ 5 tablouri de bord
Dsign
Hoho, si ce de mai stii depre dispersia si filtrarea luminii... Taci naibii cu coloratul ledului, ca ne facem de ris...
adiya
QUOTE(IRONICK @ 9 Sep 2008, 19:19)
se poate ...
*


Pai stiu asta. Doar voiam sa aflum cu colorez ledurile biggrin.gif
fullfit46
ca sa nu iti iei direct leduri rosii......iei unele albastre si le dai cu vopsea...(rosie)...bineinteles smile.gif)...bafta
BV05RAU
salut....e complicat de schimbat ledurile la consola centrala?si daca nu cam cat ma costa?
djasu82
Sunteti zapaciti de unui mai ales asta Dsign care vorbeste urat. In fine eu mi-am spus punctul de vedere alti fac cum vor spoiec cu vopsea si atat eu vreau lumina si intensitatea de o anumita culoare nu impreasiata cu acoarele sau vopsele cum am vazut ca a realizat Dsign.
Deci a fost punctul meu de vedere , fiecare face cum vrea mai multe detali nu dau fiindca sunt loat in priza.
Serje
Unde o vorbit urat ?
Tu ai 5 borduri, altii au zeci , sute ... si fac asta de ani de zile. Si tu vrei sa le dai lectii?
klaus
Lucruri interesante poti invata de unde nici nu te astepti
g_dani
As dori sa va cer o parere referitoare la schimbarea culorii ledurilor in bord...am citit printre randuri acest topic , am prins ideea montarii ledurilor atat in bord cat si pe consola si plansa de bord .. recunosc ca multe poze atasate m-au inspirat si arata chiar foarte bine ..ce vreau eu sa fac este : sa modific culoarea ledurilor de la vitezometru si turometru din portocaliu in albastru (model VW) si sa las culoarea acelor portocalie. Marturisesc ca nu as dori sa shimb si ledurile din plansa de bord si consola centrala..le-as lasa asa cu sunt..
Pe scurt as lasa acele tot portocalii sa se potriveasca cat de cat cu consola si plansa de bord . Cum credeti ca ar arata ? Sau daca a facut cineva modificarile in sensu asta , poate sa ma ajute cu o poza, doua ? Va multumesc !
B-53-SDP
Parerea mea este sa schimbi si ledurile de pe consola centrala. Oricum portocaliul ala mie unu nu imi place e urat.

Acum tu faci ce vrei da nu cred ca o sa arate bine asa cum vrei tu. Repet este doar o parere.
fullfit46
Mi-am luat serigrafie pe alb cu ace rosii de prestige, si as dori sa imi schimb iluminarea ceasurilor pe albastru. Credeti ca mai trebuie sa iluminez acul separat, sau iese un turcoaz din combinarea culorilor ?? Si inca ceva, imi poate arata cineva in ce puncte de pe o placa de bord sa alimentez cu 12V, pentru ai putea face probe in casa ? Merci.
sdc290605
Mai bine ai apela la cineva care a mai facut asa ceva. Nu trebuie sa cauti mult si cu siguranta vei fi multumit. wink.gif
fullfit46
Mai aveam doar nelamuririle astea doua.....din care una poate cadea...aia cu proba in casa.....o sa ma duc la masina pana la urma. Mai astept opinii in legatura cu iluminarea separata a acului.....daca trece albastrul prin acul deja rosu de prestige....
free_fiber
1. Pentru teste in casa, trebuie sa stii:
+contact ---- pinul 10 din mufa neagra;
masa ------- pinul 7 din mufa neagra;
+pozitii ----- pinul 11 din mufa neagra;

Il poti alimenta cu orice transformator de 7,5-12v (alimentator de router, de aparat de epilat... smile.gif )

Numerotatia pinilor se afla pe mufa de pe cablajul masinii.

2. Nu merge sa pui doar leduri albastre, sperand ca acul va ramane tot rosu, pentru ca nu va ramane smile.gif, trebuie pus led separat.
dan.gutu
QUOTE(fullfit46 @ 12 Sep 2008, 08:28)
Mi-am luat serigrafie pe alb cu ace rosii de prestige, si as dori sa imi schimb iluminarea ceasurilor pe albastru. Credeti ca mai trebuie sa iluminez acul separat, sau iese un turcoaz din combinarea culorilor ?? Si inca ceva, imi poate arata cineva in ce puncte de pe o placa de bord sa alimentez cu 12V, pentru ai putea face probe in casa ? Merci.
*


Cel mai bine este sa folosesti leduri albe la combinatia cu serigrafia de Prestige,daca folosesti leduri albastre,zona rosie se vede ca naiba,si la ace folosesti tot leduri albe.
klaus
ledurile albe la folia de prestige, din cauza lipsei de "outline" negru in jurul indicatoarelor iluminate nu se vede in conditii de lumina intermediara (seara in amurg, dimineata spre rasarit)
Dsign
Corect...

fullfit, pentru ca nu ne mai intilnim dincolo, treaba se face in felul urmator: la cadrane pui 2 leduri albastre, cu lupa, de 3mm si la ac pui unul mai inalt de 3mm, pilit. Filtrarea se face cu marker permanent pe spatele serigrafiei (chiar daca nu-i place colegului asu, n-ai ce-i face, filtrarea se invata la fizica prin a5a), dai cu marker rosu si pe turatia maxima, ca sa fii sigur.

Mai multe detalii iti dau la telefon, 0723 264 207 , ca aici se pare ca deja sunt demodat cu ideile mele cu care am realizat mii de lucrari.

Cum o fii aia sa colorezi ledurile...


@djasu, fara a face reclama, poate stii, poate ca nu si afli acum, sunt importator de echipamente de iluminat cu leduri, am depasit faza de experiment pe bordul de Logan acum 4 ani... Asa ca n-are rost sa te superi daca cineva iti atrage atentia ca vorbesti bazaconii.
fullfit46
1. Pentru teste in casa, trebuie sa stii:
+contact ---- pinul 10 din mufa neagra;
masa ------- pinul 7 din mufa neagra;
+pozitii ----- pinul 11 din mufa neagra;
Il poti alimenta cu orice transformator de 7,5-12v (alimentator de router, de aparat de epilat... smile.gif )
Numerotatia pinilor se afla pe mufa de pe cablajul masinii.
2. Nu merge sa pui doar leduri albastre, sperand ca acul va ramane tot rosu, pentru ca nu va ramane smile.gif, trebuie pus led separat.

@free_fiber......raspuns promt si la obiect....merci.

""fullfit, pentru ca nu ne mai intilnim dincolo, treaba se face in felul urmator: la cadrane pui 2 leduri albastre, cu lupa, de 3mm si la ac pui unul mai inalt de 3mm, pilit. Filtrarea se face cu marker permanent pe spatele serigrafiei (chiar daca nu-i place colegului asu, n-ai ce-i face, filtrarea se invata la fizica prin a5a), dai cu marker rosu si pe turatia maxima, ca sa fii sigur.""

@Dsign...tnx mane...o sa incerc asa. Bafta.




<span class='edit'>13 Sep 2008, 16:38:</span>
La ledurile alea trebuiesc si rezistentele de 1 K ..?? ....sau daca gasesc leduri direct la 12 V e mai bine..
klaus
ledurile din bord sunt alimentate cum trebuie, nu trebuie rezistente sau leduri de 12v
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.