Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Modificari Bord
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Imbunatatiri - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49
unEL
QUOTE(Mythica @ 29 Feb 2008, 10:46)
Nu sunt leduri smd sunt de 5mm
*



nedumerire.gif nedumerire.gif nedumerire.gif stai asa ca nu ma lamuresc. LED DE 5 MM death.gif
Ai o poza cu montajul ?
Ai pilit ledurile ?
RGB ???
Ca nu stiu unde a incaput tot montajul, cu placa, cu cablaj ....
IRONICK
Eu am de exemplu sase leduri sub fiecare ac. Trei rosii si trei albe ...
free_fiber
QUOTE(unEL @ 29 Feb 2008, 17:54)
nedumerire.gif  nedumerire.gif  nedumerire.gif  stai asa ca nu ma lamuresc. LED DE 5 MM  death.gif
Ai o poza cu montajul ?
Ai pilit ledurile ?
RGB ???
Ca nu stiu unde a incaput tot montajul, cu placa, cu cablaj ....
*



Ledurile nu bat direct in display, ci fac un unghi mare cu acesta. smile.gif
unEL
OK
Am cautat RGB-uri pe la producator, si am gasit ceva si mai interesant.
Un led de 5mm cu 4 picioare care face exact acelasi lucru.
Acum montajul pare destul de simplu.

@free-fiber ... crede-ma ca stiu ce e ala un led si un bord desfacut, dar ma gandeam la montaj in sine ... adica 4 pini pt fiecare led.
Oricum cred ca am gasit SMD-RGB ... numai ca nu stiu cum as putea sa-l cablez ca are 3,5/2,8 mm

Va salut, si drum bun tuturor soferilor.
Mythica
Sunt leduri RGB (exact ca cel gasit de tine cu 4 picioare) cu catod comun si unghiul de dispersie de 100 grade.
unEL
Care din ele ?
Ala mic e SMD RGB ... 3,5/2,8 mm unde creizi ca pui la mana cablajut ???
Ala rotund e clasic de 5mm
Ala mai mare e phirania.
alex_d9
ar fi interesant daca si ledurile care ilumineaza display-ul CD playerului si butoanele pe gemuri electrice si-ar schimba culoarea asemenea celor de la bord .
Mythica
QUOTE(unEL @ 2 Mar 2008, 14:17)
Care din ele ?


Cel din prima poza.

3,5/2,8mm nu e greu de lipit. Pentru controller am folosit rezistente SMD 0104 (lipite cu letconul) recuperate din telefoanele mobile.

@alex_d9 Trebuie schimbate ledurile din butoane si cd-player. Aici chiar trebuie folosite smd, nu incap leduri normale.
unEL
Uitati si plafoniera pe albastru.
Sper sa prind si masina cu plafoniera rosie noaptea.
Eu o sa-mi fac una verde.
Mythica
Am schimbat si ledurile cadranelor.
[attachmentid=1627437291][attachmentid=1627437292][attachmentid=1627437293][atta
chmentid=1627437294]

Am modificat si controllerul astfel incat acum se poate regla culoarea dorita cu ajutorul a 3 butoane. Fiecare culoare fundamentala rgb are 16 trepte de intensitate, deci prin combinarea lor se pot obtine maxim 4096 culori.
unEL
QUOTE(Mythica @ 6 Mar 2008, 21:15)
Am schimbat si ledurile cadranelor.
[ Fiecare culoare fundamentala rgb are 16 trepte de intensitate, deci prin combinarea lor se pot obtine maxim 4096 culori.
*



Dupa parerea mea cred ca ar trebui sa pilesti putin ledurile ca sa nu mai ai focalizarea luminii.
Ca se vad prea multe umbre.
Frumoasa treaba
Spor la treaba
Mihai R
Din pacate calitatea pozelor lasa de dorit. In rest ... spor la munci!
unEL
Si un interior verde
E realizat cu leduri superflux verzi pe placa montaj, hand made by me (mai ieftin si mai sigur).
Am pus si un intrerupator micut, finut, montat discret.
Pe timp de noapte e super placut, si nu te deranjeaza la ochi. Ca sa nu zic ca e bun pt. incepatori biggrin.gif ... parca o vad pe nevastamea cu ochii pe pedale wacko.gif
Am facut si plafoniera verde, si e vis. Imi place mult.
O sa pun maine poze cu ea, ca abia aseara am facut-o si am uitat sa fac poze.
Va rog sa nu-mi dati in cap pt culoare ... dar masina e gri perla si asta e cam singura culoare care am crezut ca se potriveste. Si pana la urma fiecare cu gursturile lui.
Va salut si o sa completez galeria foto.
iuly75
felicitari se vede frumos
unEL
Eram dator cu inca cateva poze.

12 Mar 2008, 02:57:
@iuly75 multumesc

Si in realitate se vede mult mai placut de cat este in poze.
rhadoo81
E vorba de gusturi ... mie verdele asta imi provoaca senzatia de lac imputit si cu multa "matasea brostei". Nu as suporta sa am asa ceva in masina.
Imi place ce mi-a facut unEL cu leduri albe. O sa pun si niste poze.
unEL
QUOTE(rhadoo81 @ 12 Mar 2008, 03:45)
E vorba de gusturi ... mie verdele asta imi provoaca senzatia de lac imputit si cu multa "matasea brostei". Nu as suporta sa am asa ceva in masina.
Imi place ce mi-a facut unEL cu leduri albe. O sa pun si niste poze.
*




La mine in masina miroase a portocale COAPTE biggrin.gif
Si oricum e pe gustul meu ... pana ma plictisesc si pun rosu, sau galben sau .... cine stie radmasa.gif

Salutare si drum bun tuturor soferilor
rhadoo81
Ceva cu arome mai exotice nu ai? Doar portocale coapte? radmasa.gif

Sa ii fac putina reclama lui unEL ...
Daca aveti "fantezii" cu leduri, el e omul la care trebuie sa apelati.
unEL
QUOTE(rhadoo81 @ 13 Mar 2008, 10:54)
Ceva cu arome mai exotice nu ai? Doar portocale coapte? radmasa.gif

Sa ii fac putina reclama lui unEL ...
Daca aveti "fantezii" cu leduri, el e omul la care trebuie sa apelati.
*



Nu vezi ca sint abonat la WARN-uri... ma mai bagi si tu biggrin.gif
Oricum ma bucur ca esti multumit si multumesc pt. aprecieri.
Sa stii ca rosu nu imi pun in masina nici mort.

Apropos ... ce culoare sa imi pun pe sub masina ??? Masina e gri perla. Aveti ceva sugestii pt. mine? Eu ma gandeam sa trec pe galben EXOTIC cool.gif wub.gif

Salutare si drum bun tuturor soferilor.
Dsign
Culoarea lamaii parguite, galben verzui biggrin.gif
day4tunning
de acord cu Dsign...si inauntru o lasi pe asta verde.... biggrin.gif
unEL
QUOTE(Dsign @ 13 Mar 2008, 12:37)
Culoarea lamaii parguite, galben verzui biggrin.gif
*



Ar fi interesant ce iese. 2 superfluxuri galbene si la mijloc unul verde.
Ce ideie ....
O sa vad cum se vede noaptea si pe urma ma apuc de treaba.
Ca sa nu va zic ca am un taximetrist care a comandat una galbena deja, asa ca .... pe cai smile.gif)
Stie cineva sa faca un controler? ca ma bate gandul sa fac o investitie mai mare si sa iau superflux RGB si in functie de starea in care sint sa schimb culorile.
Vai ce nebunie m-a pleznit 017.gif coolspeak.gif
Mihai R
Eu momentan cred ca ma limitez la NFS biggrin.gif big_wheel.gif


Ne arati si noua ce iese. Succes!
Amedeus
Astea deja nu prea mai sunt "Modificari Bord". (led-uri, lumini, neoane sub masina)
unEL
QUOTE(Amedeus @ 16 Mar 2008, 12:07)
Astea deja nu prea mai sunt "Modificari Bord". (led-uri, lumini, neoane sub masina)
*



Ia mai gandestete putin, sa poti sa schimbi dintr-un buton culoarea tuturor becurilor din si de sub bord.
Adica sa pui pe un controler, culoarea bordului, a butoanelor comenzii de la climatizare si a luminilor ambientale (plafoniera si pedalier).
Eu zic ca ar fi o modificare super frumoasa pt. unii pasionati si cred ca este fix locul unde putem vorbi, pt. ca intra la categoria corecta.
Salutare si drum bun tuturor soferilor.
speed_fane
yupeeeee masinile noastre in curand vor deveni pom de craciun, eventual setam controllerul pe random si vedem ce iese biggrin.gif spor la treaba sunt tare curios cum o sa arate biggrin.gif
DomnulK
mai bine punem o instalatie dinaia de pom direct:P
Mihai R
Aia are si controleru gata atasat. Nu-i asa?
DomnulK
da, si controlerul si butoanele de comanda si carcasa frumusica pentru ele, cam urat verdele ala , dar poate gasim pe alb sau gri smile.gif
Mihai R
La mine ar putea totusi sa se asorteze verdele ala. Ligheanu meu e verde cameleon.
Amedeus
Daca tu crezi ca luminile de sub masina intra la categoria "Modificari Bord", scrie mai departe ca doar nu e serverul meu.
unEL
Din cate vad e vorba de lumini in bord, sub bord si la plafoniera .... nu a zis nimeni nimic de lumini sub masina.
Ba da ... ai zis tu.
bash.gif
solano
ceasurile de bord de logan au 12 leduri smd:cate 3 la ceasuri si 6 la afisaj.la mine le-am facut stil wv passat:ceasuri albastre, limbile indicatoare rosii.atasez o poza :
Serje
Da cum ai reusit sa le faci toate negre ? tongue.gif
DomnulK
smile.gif)
Mihai R
Mai baga o fisa, aprinde lumina sau fa cu blit poza daca esti in garaj fara ferestre si cu suile inchise.
bogdan_90
cine ma poate ajuta sa-mi schimb ledurile la bord. mentionez ca sunt din pitesti deci daca poate cineva din pitesti contracost normal.
Serje
Uite pitestean de-a tau : http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...ndpost&p=981498 tongue.gif
FILter
@solano Aveai capacul pus la obiectiv laugh.gif ?
bogdan_90
merci pentru link i-am lasat mesaj dar nu raspunde.
Amedeus
@ unEL te citez:
"Din cate vad e vorba de lumini in bord, sub bord si la plafoniera .... nu a zis nimeni nimic de lumini sub masina.
Ba da ... ai zis tu."
Eu totusi zic ca nu :

QUOTE(unEL @ 13 Mar 2008, 10:37)
Apropos ... ce culoare sa imi pun pe sub masina ??? Masina e gri perla. Aveti ceva sugestii pt. mine? Eu ma gandeam sa trec pe galben EXOTIC  cool.gif  wub.gif
*



Cred ca nu iti mai amintesti ce ai scris. sad.gif Bun, e adevarat ca au trecut deja 3-4 zile de atunci. icon_mrgreen.gif
unEL
QUOTE(Amedeus @ 19 Mar 2008, 22:59)
Cred ca nu iti mai amintesti ce ai scris. sad.gif Bun,  e adevarat ca au trecut deja 3-4 zile de atunci.  icon_mrgreen.gif
*



Gluma .... galben exotic =))
Nu te-ai prins ....
Sorry
Amedeus
Poate apari peste 2-3 zile cu poze cu luminile de sub masina..... rolleyes.gif Asa in gluma, doar.... smile.gif
Serje
Datorita domnului dydycom mi s-o colorat si mie olecuta bordul biggrin.gif verde cu acele albastre, dar in realitate verdele ii mult mai fain si cel mai important nu ii deloc suparator la ochi.
Multumesc vitezomanule, baiat super de treaba, desi cam ... vitezoman.


[attachmentid=1627439872] [attachmentid=1627439873]
bogdan_90
ce leduri ai folosit? cate? si de unde le-ai luat? a iesit frumos.
Serje
Nu stiu, dydycom mi l-a facut, eu stateam in fata blocului si incercam sa-mi revin dupa cursa pe centura cu el radmasa.gif
unEL
QUOTE(CuTzU @ 20 Mar 2008, 23:55)
Nu stiu, dydycom mi l-a facut, eu stateam in fata blocului si incercam sa-mi revin dupa cursa pe centura cu el  radmasa.gif
*



No pai la Cluj pana schimba oamenii vitezele, se face rosu la semafor.
Si cand trece cate un Bucurestean pe langa ei pe prima banda si face putin slalom zic "no dal la naiba ca nu ajunge departe"
Ca sa nu uit ca pana iesi de la polux deja fierbe motorul.
Iar iesirea spre Tg. Mures , daca mai e si putina ceatza mai bine te opresti la omv si maninci ceva ... ca nu pierzi mult timp.
In rest ... nimic deosebit.
Mihai R
De-aia ii auzi pe unii care vin mai dinspre ardeal incolo sau mai bine zis de la Brasov in sus, ca lasa undeva masina de ingroziti si o iau perpedes prin Bucuresti.
Serje
Bine ca sunteti voi destepti, rapizi ... si alte treburi, era o simpla gluma pe care dydycom ar fi inteles-o. Cat despre mersu prin ceata noi suntem obisnuiti cu el, nu tre sa oprim la o cafea pana trece ceata, ca stim sa ne descurcam si prin ceata.
Si eu prefer daca ajung in Bucuresti sa las masina undeva si sa-mi rezolv treburile fara ea, prefer sa-mi termin treburile in 2-3 ore mergand cu metroul , nu sa stau in trafic 2-3 ore. Ii oras mare si daca nu-l cunosti pierzi mult timp cautand, mai ales ca la partea de semnalizare ii varza totala. Dar eu am reusit sa ajung la dydycom la bloc cu cateva indicatii prin telefon, ca GPS nu aveam, si destul de repede, in schimb un bucurestean o reusit sa-l enerveze ca nu stia sa se descurce sa ajunga la el (dydycom poate confirma).

Da parca era topic despre modificarile bordului aici nu despre aberatii prostesti.
Eu sunt super multumit de rezultatul lucrarii lui dydycom si il recomand oricui vrea sa-si faca unele modificari.
speed_fane
important este ca tu sa fii multumit de calitatea lucrarii, mie de cand mi-a modificat dsign iluminarea in bord, aproape in fiecare seara ma opreste cate unu sa ma intrebe unde? cat ? vreau si eu?


asa ca....multi kilometrii fara evenimente si pt cine se stie kamikaze mai usor cu viteza
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.