Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Modificari Bord
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Imbunatatiri - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49
unEL
QUOTE(cadavre- @ 29 Mar 2008, 07:49)
Ne poti arata si noua imagini cu acel bord, verde - galben - rosu?

Mersi mult!
*



Nu am facut poze, iar omul dupa ce l-a avut pe masina 2 saptamani a renuntat la el si l-a facut portocaliu la loc. ( a vandut masina)
Dar cred ca o sa cumpar eu un bord si o sa experimentez pe el.
Mihai R
Te rugam sa ne arati si noua daca faci treaba asta. Daca mai ai ceva misto mai arata-ne. Sau macar mie pe mess ca ma ai in lista. biggrin.gif
pascovici_alex
Buna ziua,sunt noupe acest forum si am nevoie de niste sfaturi.Am o firma taxi (10 dacia logan).Soferii predau dupa kilometriii din bord si pt ciubucuri iau contactu dar inainte ambaleaza motorul si iese un consum nebun la masina.Exista un alt mecanism de a contoriza kilometrii,ori poate fi acesta modificat?multi au spus ca poate fi ars computerul de bord daca se intervine rolleyes.gif
free_fiber
Nu prea inteleg ce problema ai tu...
Crezi ca valoarea consumului indicat de CB este ireala (datorita ambalarii motorului inainte de oprire)?

Tabloul de bord primeste de la senzorul din cutia de viteze un anumit numar de impulsuri pentru o anumita distanta parcursa. Astfel, el calculeaza si viteza, si km masinii.

Cum adica sa se arda CB daca se intervine? Daca se intervine la ce? La tabloul de bord?
Depinde cum se intervine... daca il desfaci si inauntru faci ceva scurturi, poate se arde; dar altfel nu.
Mihai R
Eu unu sincer sa fiu, nu ma prea prind cum vine treaba cu "iau contactu". Merg cu motoru oprit ... sau ce? Incearca, te rog, sa scrii mai usor de inteles deoarece ideile tale sunt foarte greu de urmarit.
day4tunning
am si eu o mica rugaminte.... smile.gif cine are sa imi dea si mie cadranele scanate k nu am unde sa le scanez pe ale mele.....va rog frumos sad.gif
merci
adiya
la 150 dpi
day4tunning
merci..... smile.gif acum trebuie sa ma apuc de treaba tongue.gif
Mihai R
Sa ne arati si noua ce iese, si eventual unde urmeaza sa faci folia. Mersi mult!
wild_one_ro
am si eu o mica rugaminte.... smile.gif cine are sa imi dea si mie cadranele scanate de solenza k nu am unde sa le scanez pe ale mele.....va rog frumos blush.gif
adiya
Pai ce ar fi sa scrii la sectiunea Solenta...
B-53-SDP
Am reusit si eu sa imi mosific luminile la ceasuri.

Ce ziceti a iesit bine ?
AR-18-MOS
Eu zic ca a iesit destul de bine ... imi place. smile.gif
silviu_79
QUOTE(AR-18-MOS @ 5 Apr 2008, 21:41)
Eu zic ca a iesit destul de bine ... imi place. smile.gif
*



cu exceptia inelelor care parca nu se potrivest cu peisajul.
OT: ti-as putea da eu inele de prestige ca sa faci treaba bine wink.gif
unEL
Ai folosit leduri de 2 tipuri?
De ce se vede o diferenta asa mare intre cadrane si CB ?
Si scuza-mi parerea, dar e cam amestecatura de culori
Alb/rosu bordul
Albastru portocaliu consola
Albastru plafoniera.
Mai urmeaza verde la pedalier asteapta nervos.gif
Stiu ca nu se discuta gusturile, dar asta e parerea mea.
In rest lucrarea in sine e OK.
bobo77
QUOTE(unEL @ 6 Apr 2008, 03:26)
Ai folosit leduri de 2 tipuri?
De ce se vede o diferenta asa mare intre cadrane si CB ?

*


Cred ca din cauza aparatului...
In rest de acord cu unEL, prea multe culori...modifica si consola centrala, in alb si este ok.
B-53-SDP
Lucrarea a fost executata de @Dsign si consola este albastru cu rosu acolo la rotitele de la aeroterma e cam greu de facut alta culoare decat rosu.

Iar ledurile de la ceasuri sunt la fel ca cele de la display.
IRONICK
Ti-ai vopsit cumva cochilia? user posted image
Ce va mai place sa va bateti joc de masinile alea.
adiya
QUOTE(B-53-SDP @ 6 Apr 2008, 10:44)
  acolo la rotitele de la aeroterma e cam greu de facut alta culoare decat rosu.
*


E nu mai spune.

QUOTE(cadavre- @ 6 Apr 2008, 11:36)
Eu am facut toata consola centrala rosie. Daca mergea toata alba o faceam alba. Asa am preferat sa fie cat decat mai uniforma.
*


De ce nu merge alba toata???

Scuze pentru calitatea pozei. A trebuit s-a salvez format gif s-o pot atasa.
P.S. Imi spune si mie cineva de ce nu se pot atasa fisiere jpeg?
Mihai R
IRONICK are dreptate. In-afara de faptul ca s-a transformat instant intr-o oglinda, care pun pariu ca te streseaza la un moment dat. Alb rosu am si eu deci imi place, restul amalgamului de sorcova nu prea. Eu am facut toata consola centrala rosie. Daca mergea toata alba o faceam alba. Asa am preferat sa fie cat decat mai uniforma.

Numai bine!
B-53-SDP
Asta e fiecare cum ii place.

Si da mi-am vopsit cochilia si nu e deranjanta la retina.
day4tunning
QUOTE(cadavre- @ 3 Apr 2008, 18:40)
Sa ne arati si noua ce iese, si eventual unde urmeaza sa faci folia. Mersi mult!
*



o sa va arat si o sa va spun si unde am scos-o...da momentan mai am de lucru la ea k doar ce am venit de acasa biggrin.gif
unEL
Imaginatia e ultima frontiera.
Combinatiile de culori incep sa nu mai mire !!!
ciprishor
Am si eu o intrebare:
vreau sa pun un PCB de tablou de bord de la benzina pe un diesel. Am completat ledurile lipsa de pe tabloul de bord si rezistentele aferente pt martorii bujie incandescenta si senzor apa in filtru motorina (asta cred ca indica). La prima vedere astea par a fi singurele diferente intre pcb-uri.
A mai facut cineva experimentul asta sa-mi dea un sfat?
Dsign
Imi pare rau pt confuzia creata... stim cu totii ca folia cu pictograme a comenzii de climatizare este portocalie pe spate. Nu pot risca sa stric folia omului doar ca s-o fac alta culoare... Asa ca le fac rosii, sunt mai vizibile decit portocaliul si se schimba aspectul. Fotografiile nu reflecta realitatea intru totul.
day4tunning
cam asta am reusit sa fac biggrin.gif
B-53-SDP
QUOTE(Dsign @ 6 Apr 2008, 19:14)
Imi pare rau pt confuzia creata... stim cu totii ca folia cu pictograme a comenzii de climatizare este portocalie pe spate.  Nu pot risca sa stric folia omului doar ca s-o fac alta culoare... Asa ca le fac rosii, sunt mai vizibile decit portocaliul si se schimba aspectul. Fotografiile nu reflecta realitatea intru totul.
*



Aici ai dreptate si oricum eu sunt super multumit de ce ai realizat la mine in masina.

Pentru cei care vor sa isi modifice ceva la partea de bord apelati cu incredere la @Dsign si nu veti regreta.
unEL
QUOTE(Dsign @ 6 Apr 2008, 20:14)
Imi pare rau pt confuzia creata... stim cu totii ca folia cu pictograme a comenzii de climatizare este portocalie pe spate.  Nu pot risca sa stric folia omului doar ca s-o fac alta culoare...
*



Eu am riscat .... si am stricat-o biggrin.gif
Nu am avut ceva mai usor si am incercat sa o sterg cu acetona .... si a iesit bors.
Ai vre-o folie cu AC care sa nu iti trebuiasca ?


Ultima capodopera in poze biggrin.gif
bobo77
Ce culoare este? ca nu imi dau seama, serios fara gluma.
unEL
QUOTE(day4tunning @ 6 Apr 2008, 21:30)
cam asta am reusit sa fac biggrin.gif
*


Interesant de vazut forma finala.
La vitezometru intra pe rosu de la 120-130 in sus
La martorii din bord, iti recomand sa-i lasi albi, si fiecare isi face ce culoare vrea prin schimbarea ledurilor.

QUOTE(bobo77 @ 7 Apr 2008, 10:11)
Ce culoare este? ca nu imi dau seama, serios fara gluma.
*


Se vrea a fi un galben, care de fapt e portocaliu.
E misto culoarea, numai ca intensitatea luminoasa nu motiveaza pretul. Adica nu e asa puternica ca celelelalte culori. Cu toate ca unora le va place.
O sa fac o poza si fara capac.
day4tunning
nu prea stiu pe unde sa le scot asta e problema mare a mea...ca de schimbat alea....le schimb nu e o problema asta....daca as reusi sa le scot asa direct pe plastic ar fi excelent....da o sa mai caut si dupa ce o scot(daca gasesc) apar si poaze smile.gif
IRONICK
QUOTE(B-53-SDP @ 6 Apr 2008, 12:16)
Asta e fiecare cum ii place.

Si da mi-am vopsit cochilia si nu e deranjanta la retina.
Din punctul meu de vedere poti sa iti vopsesti orice. Pe mine ma intereseaza latura practica ...
B-53-SDP
In momentul in care vopsesti ceva in interiorul masinii ce utilitate practica poate sa aiba ?



IRONICK
QUOTE(cadavre- @ 6 Apr 2008, 11:36)
IRONICK are dreptate. In-afara de faptul ca s-a transformat instant intr-o oglinda, care pun pariu ca te streseaza
Din cauza asta. Are acelasi efect ca si plansa de bord reflectata in parbriz.
Mihai R
Singurul lucru pe care i l-as face acelei "scoici" cred ca ar fi sa o imbrac in piele (alaturi de restul bordului).
unEL
QUOTE(cadavre- @ 7 Apr 2008, 20:34)
Singurul lucru pe care i l-as face acelei "scoici" cred ca ar fi sa o imbrac in piele (alaturi de restul bordului).
*


Asta da.
Dar nu stiu de ce dar parca nu merita Loganul bord de piele.
Cu toate ca ar fi talent un bord invelit in piele.
Dar pe urma ar trebui sa fac si fetele de usi, plafonul si scaunele.
Si iar ma intorc la faza cu "nu merita Loganul".
Ce as vrea sa montez neaparat este sistemul de incalzire in scaune, pe care il consider foarte util.
Dsign
Alcantara e foarte ieftina si pe deasupra e si foarte maleabila, se muleaza usor pe suprafete complicate. Am vazut acum o saptamina cum se lucreaza cu alcantara pe o masina smile.gif
Mihai R
Alte detalii?
unEL
QUOTE(Dsign @ 8 Apr 2008, 08:56)
Alcantara e foarte ieftina si pe deasupra e si foarte maleabila, se muleaza usor pe suprafete complicate. Am vazut acum o saptamina cum se lucreaza cu alcantara pe o masina smile.gif
*



Auzi Dsign ... pt. ca m-am enervat atunci cu tine m-am apucat sa fac borduri biggrin.gif
Acum vrei sa ma apuc si de tapiterii ... masina de cusut am pe balcon ... MA LASHI =))
Mai bine imi zici unde gasesc o folie pt. comanda de la climatizare cu AC.
day4tunning
nu am gasit pe nicaieri sa le scot cum trebuie .....si nu stiu unde sa mai incerc sad.gif
FILter
@unEL Cred ca ai prea mult timp liber daca vrei sa pui incalzire in scaune la Logan. Cred ca asta e ultima lui problema, incalzirea din scaune. OK, acum nu poti sa te pui cu pasiunea omului, insa parca poti investi banii si timpul in altceva. biggrin.gif
adiya
@ FILter Stai linisti ca e o chesti foarte utila. Pe masina anterioara am avut si ma bucuram de ea in fiecare dimineata pana se incalzea motorul.
Ca si bani a costat mai nimic 70 lei...Doua huse incalzite din Cora de la care am luat rezistentele. Desfacut tapiseria si bagat sub ea.
unEL
QUOTE(FILter @ 8 Apr 2008, 19:14)
@unEL Cred ca ai prea mult timp liber daca vrei sa pui incalzire in scaune la Logan. Cred ca asta e ultima lui problema, incalzirea din scaune. OK, acum nu poti sa te pui cu pasiunea omului, insa parca poti investi banii si timpul in altceva. biggrin.gif
*


Daca nu ai avut niciodata ocazia sa mergi cu scune incalzite, cred ca nu intelegi despre ce e vorba. Sa vezi ce mi-a zis sotia ca regreta la o dupa o fosta masina .... scaunele incalzite. Crede-ma ca nu am timp asa mult pe cat pare, dar asta e un lucru super util.
Si daca tot am ceva bani si timp investesc SI IN ceva ce imi face placere si ma ajuta zi de zi ... adica MASINA MEA.

QUOTE(adiya @ 8 Apr 2008, 19:59)
@ FILter  Stai linisti ca e o chesti foarte utila. Pe masina anterioara am avut si ma bucuram de ea in fiecare dimineata pana se incalzea motorul.
Ca si bani a costat mai nimic 70 lei...Doua huse incalzite din Cora de la care am luat rezistentele. Desfacut tapiseria si bagat sub ea.
*


O sa ma gandesc si eu la varianta asta cu desfacut husele de 70 lei.
Au si potentiometru? Sau o singura temperatura, si se baga in bricheta auto ?
Multumesc
adiya
Ce am cumparat eu aveau 2 trepte de temperatura. Cu toate ca nu am vazut niciun termostat rezistentele se decuplau cand atingeau o anumita temperatura sau dupa un anumit timp. Nu am studiat problema biggrin.gif. Alimentarea se facea de la bricheta.
Ice_2k
Vedeti daca va ajuta asta. Daca nu va intereseaza sa arate OEM, se pot folosi butoanele care vin cu rezistentele WAECO si se simplifica f mult treaba.
unEL
F tare.
Frumos tutorial.
Mihai R
Intr-adevar macar butoanele tin de bord. Incalzirea in scaune, tapiseria scaunelor, etc. ...
FILter
AM mers cu masini cu tapiterie din piele si intr-adevar acolo era o bine-cuvantare. La masini cu tapiserie normala nu mi s-a parut ceva revolutionar. Probabil daca te-ai obisnuit o perioada lunga de timp de la masina anterioara e mai greu sa te lipsesti de caldura de sub fund biggrin.gif ... sau poate sunt eu mai incins. laugh.gif
dan.gutu
Si ce treaba au toate astea cu modificarile la bord ? Daca butoanele de comanda ,se monteaza pe bord continuati !
unEL
Binenteles ca se pun pe bord biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.