Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Modificari Bord
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Imbunatatiri - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49
Mihai R
Sper sa nu fie o iarna prea grea, sau sa emane ceasurile alea suficienta calduea smile.gif)
C a t a l i n
Iar a ținut assu o prelegere despre condensatori?

A mai comis-o de cāteva ori... http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...dpost&p=1261375
W3f
"cadavre"
nu ma intereseaza sa vina caldura nici de la ceasuri si nici prin acele orifici ci pe parbriz si la picioare...
oricum stiti cum se monteaza sau ce model as putea sa imi cumpar?
djasu82
Pun si eu poze cu bordul de la opelu pe care il detin urmeaza si bodul de super nova... Momentan dor de opel m-am ocupat sper ca nu e deranj daca pun pozele pe topicul realizat pentru bordul de logan... Despre ce a spus old nu mai comentez fiiindca nuare sens sa ma cert cu un tip ca el..
Pozele sunt realizate cu telefon.
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
IRONICK
Sa inlocuiesti leduri este cel mai simplu ... sa creezi camere, unghiuri, etc ... ca luminozitatea sa fie constanta, fara umbre, fara culori amestecate, nuante ...
djasu82
ai dreptate si nu are sens sa ne certam asa cum doresc unii !
UMY
Salut.Sunt din C-ta, vreau sa stiu cine imi poate modifica si mie cadranele (in C-ta), am dacia logan 1.5dci.Multumesc anticipat.
crising
http://www.daciaclub.ro/Schimb-Leduri-bord...ne-t124905.html
Userul e din Constanta.
UMY
Multumesc mult.
Mythica
Poze cu bordul si cd-ul cu leduri albe:
[attachmentid=1627478051][attachmentid=1627478052]
AR-18-MOS
QUOTE(djasu82 @ 27 Sep 2008, 11:59)
Da sunt si care e problema ? .
*


Ti-au murit laudatorii? dry.gif
klaus
QUOTE(Mythica @ 20 Oct 2008, 22:18)
Poze cu bordul si cd-ul cu leduri albe:
*
O curiozitate personala am si eu: cu ce ai facut poza, ca mi se par culorile foarte naturale pentru o poza de noapte.
Mythica
Un aparat foto obisnuit: Fuji A700. E o diferenta la nuanta de la cd, in poza apare cam bleu, dar in realitate e spre albastru.
UMY
Frumos bord. Si pe al meu urmeaza sa il modific, dar mai astept putin, ca sa ma decid. biggrin.gif
Mihai R
Mergi pe alb cu rosu, alb cu verde, sau alb cu albastru biggrin.gif
dj_sweat
Daca stie cineva cate leduri sunt necesare, din ce am citit nu am gasit numarul total de leduri pe care le are bordul...
free_fiber
Ceasurile sunt iluminate de 12 leduri SMD portocalii. (6 la display, 3 la turometru si 3 si vitezometru).
djasu82
eu am cumparat leduri smd zexstar sunt foarte bune urmeaza sa le montez pe bord.
IRONICK
QUOTE(dj_sweat @ 28 Oct 2008, 17:13)
Daca stie cineva cate leduri sunt necesare, din ce am citit nu am gasit numarul total de leduri pe care le are bordul...
Mai bine spune ca nu ai citit ...
dl_dr25
ceva leduri albe (albe ) stie cineva sa imi spuna de unde sa iau, ca as vrea sa le schimb pe cele pe care le am
fullfit46
tu acuma ai leduri albe (rosii) ?? blink.gif ...si vrei albe (albe) ? wacko.gif..intra pe zexstar...bafta.
ag01vws
wowww, chiar ca mi-a captat si mie atentia 111.gif
loganita
marginea din figura se gaseste separat sau vine cu tot plasticu de la bord.
free_fiber
Vine cu tot pasticul de la bord.
IRONICK
Inelele alea se schimba de cat ori vrei. Nu sunt cu plasticul din bord ... ci doar se prind e el.
Ciochy
Pentru schimbarea culorii din bord se pot utiliza numai SMD sau pt ace trebuie leduri mari ?
dj_sweat
Mersi, free_fiber, din ce numarasem in poza am gasit cam 15 dar probabil nu erau toate leduri smd smile.gif
Recunosc ca nu am citit toate paginile decat pana la a 22-a.
djasu82
eu ledurile smd le-am loat de la baiatul care are magazin cu prelata rosie din zona magazinului conex de pe maica domnului inca mai are leduri smd albastre , albe si rosii ledurile sunt zexstar si stia ce-mi trebuie biggrin.gif A spus ca o sa aduca unele si mai bune la un pret mai mic sa vedem se tine de cuvant...
ianacosti
Nu mai am timp sa citesc toate paginile asa ca intreb si eu:

Ledul rosu care se pune in plus pentru acul indicator cum se leaga?
Se leaga in serie cu un led care ilumineaza cadranul?

Sau se leaga separat printr-o rezistenta la 5V?

SUPERCAR
QUOTE(Ciochy @ 29 Oct 2008, 10:40)
Pentru schimbarea culorii din bord se pot utiliza numai SMD sau pt ace trebuie leduri mari ?
*


Bordul are leduri SMD din fabrica doar ca sunt portocalii,si daca vrei alte culori poti pune tot leduri SMD dar alte culori,albe,albastre...dar se pot pune si leduri de 3mm(au dezavantajul ca nu imprastie lumina in mod uniform ca un SMD) daca nu gasesti SMD-uri
Giurisici Fabian
QUOTE(ianacosti @ 30 Oct 2008, 11:23)
Nu mai am timp sa citesc toate paginile asa ca intreb si eu:

Ledul rosu care se pune in plus pentru acul indicator cum se leaga?
Se leaga in serie cu un led care ilumineaza cadranul?

Sau se leaga separat printr-o rezistenta la 5V?
*


eu unul cand modific bordul inseriez ledul rosu la circuitul ledurilor existente si micsorez rezistenta de polarizare pentru a lumina la aceeasi intensitate.
ag01vws
Giurisici Fabian, m-am uitat uitat si eu mi atent pe placa mea cea veche si nu prea inteleg din ce ai postat tu , cum se inseriaza acel smd pentru ac. (daca ai o alta poza din alt unghi , te rog frumos sa postezi si pt mine ;;) ) Multzam wink.gif
djasu82
pentru seara acesta dor atat am modificat ...maine urmeaza ledurile care lumineaza ceasurile , ledurile pentru fiecare ac in parte un led pe lina de la 50 km /h si unul la turometru care depaseste 6300 de ture.
ciprishor
Care ati demontat un bord la Phase 2 pana acuma? Are cineva indicatii despre cum se face? M-au cam speriat ornamentele alea 2 care sunt de o parte si de alta a calotei de deasupra tabloului de bord.
IRONICK
Pentru nerabdatori ...

[attachmentid=1627482076]

ianacosti
Am reusit si eu sa schimb culorile la bord, l-am facut alb cu ace albastre.

Butonul pentru CB l-am pus in acelasi buton pentru km si merge foarte fain.
(am lipit un buton smd peste cel de pe placa si prin butonul original am dat o gaura si am introdus o tija de 2mm care actioneaza numai butonul pe care l-am lipit eu)

Acum am o intrebare: eu vreau sa montez bordul pe Solenza, cum fac sa-mi
arate corect cantitatea de benzina?
Sa pun o rezistenta de 30 ohm in serie cu sonda de benzina?
ciprishor
Multumesc Ironick.
djasu82
din cate stiu nu se pune nici o rezistenta indica normal. Eu azi dupa ce vin de la ITP ma apuc sa asamblez tabloul si in 2-4 zile sa-i fac mufele adaptoare pentru DSN si sa-l pun in locul celui vechi. Ati incercat sa montati pentru fiecare bargraf de pe LCD cate un led de alta culoare pentru partea de jos cand afiseaza pe minim ?... atunci cand ati intors folia de polarizare .
Revin off topic am loat itp-ul acum pot sa ma apuc de bord ma apucam cu 3-4 zile inainte dar nu aveam timp sa pun totul la loc. Azi la itp mi-a puricat masina pe toate partile barim sa gaseasca ceva cica doar furtunele de la etrieri sa le schimb ca sunt crapate biggrin.gif in rest 90% e bine... Itp facut jos la vitan langa blocul turn galben.
djasu82
cateva poze cu micile modificari facute de mine am optat pentru cifre pe albastru ca masina e albastra pentru acee 3 leduri rosi pentru ecran 6 leduri albe , am intors la ecran folia de pe spatele LCD si am mai vrut sa pun leduri pentru fiecare bara care indica apa si consumul pentru diferite cantitati dar momentan m-am oprit aici.
ABRAKAX
cu plasme e cel mai elegant si cel mai simplu dupa parerea mea nu trebuie sa imi dati dreptate am schimbat si eu smd-urile si le-am facu rosii .aici o poza
djasu82
era mai placut daca ai fi intors de la lcd folia pe verso folia din spatele lcd. Asa s-ar fi vazut scrisul cu rosu , referitor la plasma parerile sunt impartite.
fullfit46
cum se face rotirea asta de folie ?

djasu82
s-a vorbit mai mereu se desface lcd-ul din locas se ia un kater cu lama ascutita sa nu aibarizuri ( risc pentru a zgaria si geamul lcd-ului si folia) se da jos cauciucul prin care face legatura dintre placa si lcd si se introduce pe la un colt caterul usor intre folie si geam-ul lcd pe partea din spate. Dupa ce ai introdus caterul se tamponeaza lama katarului cu spirt si tot asa bagi coltul de la cater il ridici usor pana cand se desprinde folia de geam pui spirt ... si asa ajungi sa desprinzi de geam folia. Dupa aceea folia se spala cu spirt si se sterge cu guma pentru a elimina lipiciul de pe folie. La fel se procedeaza si la geam iarcu lama katarului dai usor pe lcd ca sa elimini lipiciul sau cu o guma de sters mai zdravana.
Dupa acea folia care ati dat-o jos de pe spatele LCD-ului se pune tot pe spate si se intorace pe o fata ca lcd-ul devine mat negru nu trece lumina normala prin el. Se monteaza folia alba upa aceea folia desprinsa de pe lcd si intorasa invers si dupa aceea LCD-ul , se prinde capacul de plastic care tine lcd-ul.

13 Nov 2008, 00:06:
apropo se spunea ca nu se poatelipi cu un pistol de lipt de 100W ledurile smd , am lipit cu asa ceva eu evident peste ansa normala am incolacit inca osarma de cupru am prins-o de o parte a pistolului unde vine prinsa cu surub si invarful ansei am strans varul de la ansa veche peste noua ansa care era formata dintr-un varf de 0.9mm. Asadar pistolul de lipit s-a transformat rapid intr-o staie normala de lipit smd-uri.
Nu cred ca se merita sa dai cu bani pe stati de lipit doar pentru ati modifica un tablou de bord.
IRONICK
Nimic nou sub soare. Ce face bordul tau in plus?
klaus
Eu as fi interesat de ledurile alea de alta culoare puse la padelele inferioare de la afisaj, mentionate in alt topic si in acest topic oleaca mai sus
QUOTE(djasu82 @ 11 Nov 2008, 15:36)
Ati incercat sa montati pentru fiecare bargraf de pe LCD cate un led de alta culoare pentru partea de jos cand afiseaza pe minim ?... atunci cand ati intors folia de polarizare .
*

QUOTE(djasu82 @ 12 Nov 2008, 22:40)
Cum am spus se pot modifica ledurile care lumineaza lcd-ul si poti afisa jumatate de gradati cu o culoaresi jumatate cu alta culoare. Sunt de ajuns acele de la viteza si turatie
*

djasu82
QUOTE(IRONICK @ 13 Nov 2008, 11:21)
Nimic nou sub soare. Ce face bordul tau in plus?
*


pai da ce trebuie sa faca ceva ? biggrin.gif in fine pentru moment e de ajuns dupa cel il pun pe dsn voi vedea poate schimb si folia ...
kta_222282
salut. as avea o rugaminte la voi....as vrea sami schimb si eu ledurile din bord la logan si am gasit un tip care a zis ca mi le schimba. rugamintea mea este daca puteti sa-mi spuneti cum as putea face ca pe fundalul turometrului (care va fi albastru) intre 6000 si 7000 de ture sa fie rosu?

multumesc anticipat,
Catalin
djasu82
marcar rosu led sau oja rosie... si mai sunt si alte metode .
Nyls
Buna...daca e cineva din Cluj Napoca care doreste sa faca "un ban" din modificarea luminii de bord la Logan, rog tare mult mess. AdyC83 este adresa mea de mess. Daca nu e din CJ...sa zicem ca e k si asa...ne intelegem. O seara buna!.
IRONICK
QUOTE(djasu82 @ 13 Nov 2008, 15:13)
pai da ce trebuie sa faca ceva ? biggrin.gif
Pai te laudai mai sus de lcd luminat cu mai multe culori...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.