Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Modificari Bord
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Imbunatatiri - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49
IRONICK
Desi am vrut de mult sa schimb culoarea la bricheta am facut-o si pe asta. Acum este rosie.

[attachmentid=34554][attachmentid=34555]
IRONICK
Pentru curiosi asa arata desfacuta:

[attachmentid=34558][attachmentid=34559]
[attachmentid=34560][attachmentid=34561]
[attachmentid=34562]
IRONICK
Cum arata climatizarea pe rosu la Logan . ..

[attachmentid=34720][attachmentid=34721]
madhorsefuzzy
Daca stau sa ma gandesc parca tot pe verde i-ar sta mai bine si la climatizare.
Si pe rece-cald o combinatie de verde- albastru sau alb verde. smile.gif
IRONICK
Din pacate pentru alte culori trebuie folie facuta special cu alb, verde, albastru, .. .. .

DSIGN, ce mai face folia aia ? aa ?
marksman
QUOTE(IRONICK @ 12 Sep 2006, 23:29)
Desi am vrut de mult sa schimb culoarea la bricheta am facut-o si pe asta. Acum este rosie.

*



Cum ai facut? Ai pus un LED rosu in loc de bec?
IRONICK
Da. Led + rezistor.
Dsign
QUOTE(IRONICK @ 17 Sep 2006, 19:54)
Din pacate pentru alte culori trebuie folie facuta special cu alb, verde, albastru, ..  ..  .

DSIGN, ce mai face folia aia ? aa ?
*




uite-o !!! poate fi facuta, la cerere, cu orice poza vreti, sau cu orice culoare. va urma si folia de la comenzile de aer.

in citeva zile am sa va zic si cum comandati, eventual, daca sunt multi doritori, voi face topic pe Bursa


david79
bagai si io led la bricheta de lgn, chiar un led pilit in cap si orientat spre plasticul difuzor de lumina, dar lumineaza mai mult jumatatea dinspre led. Interesant e ca atunci cand scot bricheta zici ca arde in gaura aia, ca lumina e rosie rau icon_mrgreen.gif
rhadoo81
Frate Dsign, esti nebun, in sensul bun. Arata bestial.
Ti-am trimis un PM dar vad ca nu raspunzi.
Dsign
sad.gif ceva pareri? pina acum m-ati stresat cu PM-uri si acum nu dati nici un semn? Vreau sa stiu si eu ce pareri aveti, ce trebuie imbunatatit, ce culori doriti (in afara de alb, ca ala e inteles de la sine ca va iesi primul)

hai va rog, pareri!!! rolleyes.gif
IRONICK
Da ace rosii nu poti sa scanezi si sa faci ? 04.gif
Amedeus
Ar fi nteresant in culoarea masinii, zic eu. Bun, clar ca nu metalizat smile.gif
Personal , cred ca asa cum sunt acum sunt ok. Mie imi place si culoarea asta portocalie (a iluminarii). La SN am schimbat becurile cu led-uri albe si nu era mare diferenta
Miky 48
Daca s-ar putea modifica si fontul si marimea cifrelor, cel putin la turometru ar fi mai frumos dupa parerea mea biggrin.gif
rhadoo81
@Dsign

Eu mi-am spus parerea. Sunt foarte misto, pentru cine vrea colorate. Eu as vrea alb.
Vad ca tu tot nu mi-ai raspuns la PM. Macar sa zici daca l-ai primit sau nu. Mersi.
tedy
Dsign,eu o astept pe aia de la climatizare,ca mi-a scamatorit-o un prost cu surubelnita(adica eu) cand am scos butoanele.Bafta
klaus
QUOTE(Dsign @ 21 Sep 2006, 12:10)
ce culori doriti (in afara  de alb, ca ala e inteles de la sine ca va iesi primul)
*

Pai mie mi-ar cam place ceva gen bordul de pe noul symbol
[attachmentid=35145]
Sau ceva de pe bordul lui clio 3
[attachmentid=35146]
Dsign
@ironick, mersi de pont, voi incerca tongue.gif


@Amedeus: deja am facut in culoarea masinii (cit decit, sa fie aproape de culoarea masinii) si mi se par neinteresante, mai ales pentru cei care au culori inchise la masina. Nu ma refeream la lumina bordului si culoarea ei, pentru ca asta se discuta de la inceputul topicului pina acum. Vorbeam strict de cadrane, care se pot monta si cu iluminarea actuala, normal ca nu ma pot c*#a in gusturile nimanui

@Miky 48 astept sugestii clare, genscheme, schite... normal ca se poate face asta, dar creste si pretul, pentru ca trebuie reconstruit in Corel


@rhadoo81, am raspuns la mail, mersi pt gindurile bune

@Klaus, ca de obicei la subiect, multumesc enorm pentru sugestie, sa stii ca chiar la asa ceva se lucra acum, e putin mai greu de facut din autocolant , trebuie printat direct pe stiplex si dureaza ceva pina iese "prototipul"

Va multumesc tuturor, mai astept pareri, preturile inca nu sunt stabilite, va voi tine la curent daca va intereseaza
marius80_eugen
Nu sunt prea mari caracterele ??? Adica fata de cele actuale de Logan mi se par cel putin duble ... Culorile si design-ul sunt ok , dar cifrele sunt imense ! Parerea mea ...
Dsign
cifrele au ramas la fel, insa este pe deasupra lor o dunga continua prin care trece lumina si niste dintisori ascutiti in loc de liniutele clasice... poate de aci ti se pare
marius80_eugen
Paote din cauza ca eu am venit de pe bord de Solenza pe bord de Logan mi se par deja mai mari cifrele , dar sunt acceptabile ... Ca sa nu mai spun ca am pierdut 20 km de pe kilometraj radmasa.gif Astfel incat daca mai dau in aripi putin si gasesc vre-o vale pot ajunge sa-l dau peste cap mi repede decat pe cel de 220 original icon_mrgreen.gif . Am ajuns la 170 destul de lejer inainte de filtru sport . blush.gif
Mi-ar place unul gen Citroen C2 , dar care sa indice in bord kilometrajul ... in rest nu stiu de ce am impresia ca de la Clio 3 deja bordurile au inceput sa se simplifice ... mie imi place sa fie catmai complicat icon_mrgreen.gif de ... natura mea ...
tedy
Am o intrebare pt. cine a umblat cu curenti prin bord:
Vreau sa iau bordul in casa sa ma joc cu niste curenti prin el,intrebarea este pe care pini ai celor 2 mufe intra:
-plusul de la lumini pozitie
-minusul
-plusul sau semnalul care vine pt turometru si vitezometru
si daca se stie as vrea si tensiunile respective,ca sa nu fac vreo prostie.
Cam atat deocamdata.Va rog fara presupuneri,raspundeti doar cei care stiu exact despre ce vorbesc.Multumesc
IRONICK
La sectiunea pe care o au firele din bord nu cred ca poti sa te joci cu prea mult curent. Ca exemplu . . pentru cateva led-uri merge (pozitie, masa si plus). Oricum, mai mult de 200-300mA nu recomand sa urci cu consumul. Si asa mi se pare mult.
Ca parere personala, unele cabluri pe Logan sunt la limita sau chiar sub.
Semnalele turometru si vitezometru nu stiu.
Numai daca ma uit la sectiunea cablurilor pentru faruri ma ia durerea de cap . . .
klaus
...
tedy
Sarumana
cristi_21us
Dsign cum imi spuneai pe celalalt topic ca as putea sa vin la cei care se pricep.dar presupun ca nu ai obs de unde sunt.Tocmai din cazua asta aici sunt nevoit sa ma descurc singur.
cristi_21us
Uite asa arata acum bordul de pe Fiat albea. biggrin.gif pana la urma nu am resuit sa scot acele dar am reusit sa lucrez pe lanaga ele.NU am poze sa va arat cum arata inainte.IN loc de lumina alba a cadranelor era portocaliu ca la logan iar lumina de pe consola si restu era la fel portocaliu.IN schimb acele au fost din fabrica rosii.
klaus
Parerea mea: bine arata.
Bine, eu sunt subiectiv ca am fost primul pe aici cu bordul alb, dar trebuie sa recunosc din nou: bine arata. Mie-mi place.

PS: poate n-ar fi fost rau si la afisorul central LCD sa fie background alb...
david79
fumos ca e uniform, asta e cel mai important si mai greu de facut
in cazul schimbarii iluminarii zonei de clima de jos ajunge doar un smd in locul beculetului ? o iesi uniform ?...
cristi_21us
flaus asa am vrut sa fac dar nu s-a putu ajunge la ledurile displayului.nu am putut scoate acele.
bogdy00007
uite si bordul meu de clio symbol(de fapt e de megane ca l-am schimbat pentru comp de bord).acele nu le-am reusit rosii,am pus banda izoliera rosie pe spate,ceva sfaturi va rog
Dsign
scoate banda, vopseste cu un marker rosu bun bulina acului, partea cu care se prinde de ax. eventual dai cu markerul si pe deasupra, pe partea nevopsita a acului

am poze cu cadranele albe. Sunt 2 variante: una cu lumina albastra si ace rosii, si a doua cu lumina albastra peste tot. Ramele cadranelor vopsite cu un argintiu stralucitor dau un efect super cu cadranele astea iluminate.

am incercat sa le uploadez, dar nu merge, asa ca luati LINK-ul asta
IRONICK
Daca nu face iluminare separata tot nu o sa iasa acele rosii cum trebuie.
bogdy00007
multumesc de sugestii, o sa incerc cu un marker ca e mai la indemana.
tedy
Eu am schimbat din nou.Am zis ca mai corect e cu lumina la ace decat cu marker(asa aveam inainte).Acum am mai adaugat cate 2 leduri pt fiecare ceas.Legaturile le-am facut in serie cu cele 3 existente pe fiecare ceas.Deci acum am in total 10 leduri la ceasuri 3 de 3 mm albastre care lumineaza cadranele si 2 de 3 mm verzi pt ace,polizate capetele pt o mai buna dispersie a luminii.Cele 3 albastre sunt mai inalte,iar cele 2 verzi sunt cu baza pe cablaj aproape.Ideea este ca cele 3 se pot inclina in lateral dupa ce asezati capacul peste cablaj.Izolate foarte bine cu un tub facut ad-hoc din autocolant negru rasucit pe exterior ca sa ramana lipiciul afara,sa se poate lipi de gaura unde intra acul.Poze nu am facut,am doar cu partea finala.
PS : nu se intampla nimic daca se inseriaza ledurile cu cele existente,merg brici.Bafta
IRONICK
Eu am luat tensiune pentru ace de la conector, pinul de pozitie, pentru ca este intrare protejata.
tedy
Stiu,am citit mai sus,dar eu am vrut sa fie cat mai curat,fara fire,punti,etc.doar cablajul taiat cu cuterul si interpuse cele 2 leduri.fara rezistente
acum sa vedem si cat o tine "inventia",s-ar putea sa cedeze vreun led nu stiu,depinde de cat o fi consumul
IRONICK
La mine orice lipitura led/rezistor/fir imbracat in termocontractant.
tedy
misto,e super matul ala,am folosit din greu la luminile consolei si la bricheta,nu mai stai sa invarti la banda izolatoare,plus ca e foarte estetic
Georde
salutare
Am schimbat culoarea de la butoanele din consola pana aici totul ok...dar la butonul de la dezaburire a trebuit sa pun 2 led-uri ca sa se vad uniform... la cel de inchidere am pus 1 dar se vede prea tare este deranjant la ochii...
Intrebare asa ati facut si voi?

user posted image

Mentionez ca am pus o rezistenta de 1.3kile la fiecare am incercat si cu led-uri smd si cu cele de 3mm de 10000lucsi pana la urma le-am lasat pe cele de 3mm...

Urmeaza zilele astea sa fac consola si osa pun si poze...
IRONICK
Trebuia sa o iei invers ... dezaburie luminozitate maxima a led-ului, iar la restu' luminozitate mai mica crescand valoarea rezistentei. Si asa o sa ai luminozitate egala.
Georde
Dar am pus aceiasi valoare la ambele butoane decat ca la cel de la dezaburire am pus 2 led-uri pe aceiasi rezistenta ca sa se vada uniform
Am incercat si cu un singur led si se vedea nasol
Am incercat si cu smd si la fel se vedea

Voi ati pus tot 2 led-uri la dezaburire?

Normal osa cresc valoarea la cel de la inchidere sa il aduc la aceiasi intesitate cu cele de la dezaburire
IRONICK
Cate un led smd in fiecare buton. Acum depinde si cate mcd are ledul
Georde
de unde sa iau smd-uri bune ? sau care sunt cele mai bune?
smd-urile le.am loat pe pe maica domnului de la conex electronic si sunt (LED SMD PLCC ALBASTRU 40mcd )
am gasit la www.zexstar.com (LED SMD 1206 Super Luminos Albastru 120 mcd ) este bun?
IRONICK
De notat pentru cei ca nu stiu. 0603, 1206, 1210, etc la un led smd, este marimea capsulei.

1206 inseamna 120 mili pe 60 mili

1 Mil = 1/1000 Inch = 0,0254

Adica led-ul va avea marimea:

120x0.0254=3,048mm
60x0.0254=1,524mm

3,048mm x 1,524mm

Georde, mie si 260mcd mi se pare putin

[attachmentid=36704] [attachmentid=36705] [attachmentid=36706]

Cel mare este stock in bordul de Logan&radiocass&radiocd (modelul vechi).
Cel mic este 1206.
Asa ceva a folosit Klaus pe Blaupunkt-ul ala nou, de culoare alba. Este vorba de un alb identic cu cel folosit de Renault.
R@du
Este cineva din Iasi care poate schimba leduri? Plss...Citesc de vreo ora topicul asta si m-ati bagat in boala...smile.gif
prody
Mi-am pus azi bord de Prestige, inclusiv consola centrala si imbracaminte conducte cu buzunaras. Marfa! biggrin.gif
dante512
le-am montat de 2 zile.mie unul imi place cum arata.are buton de schimbat culoarea si potentiometru de ilumunare al bordului.[attachmentid=37534][attachmentid=37535][attachmentid=37536]
Dsign
intr-adevar, de mare efect... sunt curios cit te-a costat si cit o sa te tina
mario_vladys
QUOTE(dante512 @ 29 Oct 2006, 19:14)
le-am montat de 2 zile.mie unul imi place cum arata.are buton de schimbat culoarea si potentiometru de ilumunare al bordului.[attachmentid=37534][attachmentid=37535][attachmentid=37536]
*



parca ar da mai bine si cu ledurile de la display pe alb sau neonul ala fluorescent
Tema pt Dsign daca sunt leduri care reproduc culoarea de plasma ca la ceasurile astea
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.