Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Modificari Bord
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Imbunatatiri - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49
aproapeom
QUOTE(ygor @ 8 Jan 2007, 19:03)
De astea ce ziceti 290 lei pe ocazii
*



cam copilaresti, au gresit zona rosie smile.gif
Dsign
QUOTE(david79 @ 10 Jan 2007, 13:38)
eu as zice ca mama ledurilor e dydycom, daca tata lor e design  tongue.gif .
*




bueeeeeiiii, ia vezi, ca eu si dydy suntem doi oamini normali, fiecare avem gagici (el poate are nevasta, nu mai stiu) , sunt femei, deci nu vorbi asa de noi ca nu se stie ce ghiveci scapa de pe balcon tongue.gif
klaus
Daca-i un ghiveci plin cu leduri, sa ma chemati si pe mine la prindere 04.gif
Dsign
si nu cred ca dydycom naste leduri... sau mai stii?! ia zi mai dydycom, plimbaretii tai (cind scot capul afara) lumineaza?! biggrin.gif
l@u
Parinti denaturati ce sunteti!!! tongue.gif
Dsign
eu n-as vorbi in locul tau, ca matale ai inceput... smile.gif
SCORPION21
Niste poze cu bordul meu modificat de Design .Omu chiar le are eu sunt foarte multumit de lucrare.Mi l-a facut anul trecut si nu am nici o problema cu el. Acolo unde se vede portocaliu ,de fapt este rosu. Binentele ca tot el mi-a vopsit si inelele de la aeratoare
ga!nusha
frumos. bordu seamana mult cu al meu! numa ca al meu e mai frumos tongue.gif
SCORPION21
EEE In realitate se vede mai bine tongue.gif

Uite niste poze tot cu bordul meu si aici


http://forum.4tuning.ro/showthread.php?t=1...lumina+albastra
IRONICK
[attachmentid=46527] [attachmentid=46524]

[attachmentid=46526] [attachmentid=46525]

Bordul lui Bobo77 ...
99AIM
Te-ai specializat batrane, dar indicatorii luminosi portocalii pe langa rosu si albastru arata naspa rau,parerea mea.
IRONICK
Care indicatori luminosi portocalii ?
99AIM
Uite din poza asta:
IRONICK
Satalone, daca ai chef de misto-uri cu mine sa stii ca nu tine. Se observa reflexia rosie a luminii pe cochilia volanului. Martorii aia au luminozitatea mai mare pentru a putea fi observati si pe timpul zilei iar aparatul sesizeaza asta, deoarece este reglat pentru a arata exact nuanta cadranelor si acelor in poza.

PS. Naspa rau sunt aeratoarele tale lipite cu silocon.
bobo77
Rembo o sa vezi bordul la urmatoarea intilnire, nu ca este al meu dar arata super, nu mai fi rautacios.Sunt mai multi care l-au vazut si pot confirma, arata mai bine in realitate decit in poze dar si pozele sunt destul de clare.Inca odata multumesc mult IRONICK. Mai vreau sa zic ca se merita si nu ma deranjat deloc schimbarea culorii, in timpul mersului, desi timp de 2 ani am fost obisnuit cu portocaliu
dydycom
@dsign....nu stiu...nu am fost asa de curios:)...la tine cum e? radmasa.gif

Gusturile nu se discuta.. omul daca e multumit...atunci e ok.
Eu am renuntat sa mai consiliez.
daca omul vrea turcoaz cu galben seat...pai asa le fac...sa se simta multumit.

imaginati-va un S4 nou nout....care a venit pt schimbarea iluminarii....ce era sa ii zic....: i-am zis ca e nebun...dar ce a iesit dupa...chiar mi-a placut....poate se indura sa imi trimita poze sa vedeti si voi.

Bobo 77...vad ca ai luat si tu microbu' wink.gif


Dsign
cadrane personalizate (a propos de ce zicea dydycom mai la deal) : daca omul vroia sa-i scriu pe cadrane c..cat, asta ii scriam, atita timp cit el a dat banul cerut de mine...
IRONICK
QUOTE(dydycom @ 26 Feb 2007, 00:03)
@dsign....nu stiu...nu am fost asa de curios:)...la tine cum e? radmasa.gif
*
dydy, seamna dar nu rasare cu bordul lui dsign.

PS. Pe mine nu ma bagati in aceeasi galeata cu voi. Ca eu nu fac un bizniz din asta, am facut doar pentru prieteni. Numeri pe degetele de la o mana bord-urile pe care le-am facut eu.
99AIM
QUOTE(IRONICK @ 25 Feb 2007, 21:30)
Satalone, daca ai chef de misto-uri cu mine sa stii ca nu tine.
PS2. Naspa rau sunt aeratoarele tale lipite cu silocon.
*


Nu fac misto de tine,mi-am spus parerea.
Ce aeratoare lipite cu silicon visezi?sigur nu ma confunzi?
PS. Dsign se vede ca esti bun in bransa,tot respectul,o sa te caut dupa paste ca am drum in Buc.
IRONICK
Nu te confund, stai linistit. Mai ai filtru din ciorapi de dama la gura aerotermei ?
99AIM
Offtopic nu se sanctioneaza? eu nu te-am atacat,doar mi-am spus parerea, iar la chestia cu ciorapii stai linistit ca nu-i problema ta,nu eu mi-am facut reclama mascata la ciorapi.
IRONICK
Stai linistit ca nici eu nu te-am atacat. Doar mi-am spus parerea.

PS. Pentru mine chiar a fost distractiv.
Dsign
bai, ca sa nu va spun altfel, lasati mistourile.
dydycom
@Ironick..
.habar nu aveam ca tu le-ai facut....., bobo are treaba la munca cu....virusi si de aia am zis de microbi...
aaaa...si nu te simti atacat asa din orice....ca nu m-a legam de tine
danic
O intrebare....daca pun leduri rosii sub ace, fara sa le vopsesc, nu ar trebui ca beckground-ul acelor sa fie rosii ??? Ma bate si pe mine un gand, sa-mi modific lumina de pe tabloul de bord . Mentionez ca am leduri de 5 mm ....rosii,albastre.
IRONICK
Dydycom, nu m-am simtit atacat de tine. Doar am explicat. Cu Stalone este alta poveste.
suntumbrata
merge schimbat bordul numai ca acele vor lua culoarea care o vei pune dar oricum arata bine si asa . eu am facut bordul alb ca galbejala aia era super nasoala
Cr3ativ3
Am si eu o intrebare! Se poate realiza efectul ala de la 407! Cu un punct pe marginea cadranelor! Sper ca ati inteles voi despre ce este vorba!
Dsign
QUOTE(suntumbrata @ 28 Feb 2007, 00:45)
merge schimbat bordul numai ca acele vor lua culoarea care o vei pune dar oricum arata bine si asa . eu am facut bordul alb ca galbejala aia era super nasoala
*




merge sa te uiti tu in urma sa vezi niste poze!!! cred ca baietii astia de pe aici nu s-au chinuit degeaba.

QUOTE
Am si eu o intrebare! Se poate realiza efectul ala de la 407! Cu un punct pe marginea cadranelor! Sper ca ati inteles voi despre ce este vorba!


se poate... vopsesti marginea cadranelor cu o vopsea care imita cromul si atunci lumina care ajunge in virful acului se va reflecta in aceasta margine
terente101
Dsign unde pot sa imi personalizez si eu bordul asa ca cel din poza si cat costa?
dragos_alx
dragilor, tin sa-i felicit pe toti care isi fac culori, bordul luminos si colorat. sincer o sa vreau si eu sa-mi fac intr-o buna zi.

pana atunci insa am alta intrebare pentru voi

stim cu totii ca s-a dat o lege prin care suntem obligati sa circulam cu luminile aprinse pe timp de zi pe drumurile nationale, europene...tra la la.

eu unu sunt de mult adept la treaba asta, o faceam si inainte de lege. de cand am logan nu prea imi mai place si va zic si de ce: nu se vede asa bine LCD-ul ala din bord. ati vazut, cand aprindeti lumina, se ia din intensitatea luminii. pt noaptea e super ok asa cum este. dar ziua ar fi minunat daca ar sta luminos si cu luminle aprinse.
si aici vin eu si va intreb: cum facem sa intrerupem ceva cu un buton, o smecherie, unde ziua sa am afisaj luminos chiar si cu lumini aprinse, iar noaptea, cand dau de buton. sa fie intensitatea luminii diminuata...


ar fi super daca imi gasiti solutie la treaba asta! fac cinste promit!

cele bune!
klaus
Se intrerupe firul de + lumini ce vine la bord cu un intrerupator intercalat. E cea mai simpla solutie
dragos_alx
ok...spune-mi te rog ce culoare ar firul ala si eventual unde dau de capatul lui.

in rest suna bine ideea:D

ms
IRONICK
Penultimul (sau al-2lea cum numeri dinspre dreapta) de pe mufa din stanga, randul de sus dreapta cum privesti spre bord.

EL. Eu asa tineam minte, dar daca astepti pana diseara ma uit pe schema si iti spun sigur.
dragos_alx
ok nu e graba....
am asteptat atat..mai astep.....

oricum bine ca este o rezolvare.
IRONICK
Deci am tinut bine minte, este pinul 11.
Repet, al-2lea cum privesti spre mufa, randul de sus. Si privind din spate este mufa din dreapta.

[attachmentid=46963]

PS. O rezolvare este folosirea led-urilor albe sub lcd.
Dsign
QUOTE(terente101 @ 28 Feb 2007, 14:59)
Dsign unde pot sa imi personalizez si eu bordul asa ca cel din poza si cat costa?
*



terente, te rog sa vorbim pe privat. aici este forum , nu mica publicitate
bassfreak
QUOTE(klaus @ 28 Feb 2007, 14:56)
Se intrerupe firul de + lumini ce vine la bord cu un intrerupator intercalat. E cea mai simpla solutie
*



+ lumini? ce lumini? pozitii sau faza scurta? se va intrerupe si functionarea indicatorului de lumini aprinse? si mai putin conteaza dar si iluminarea cadranelor? avertizorul acustic ?
C a t a l i n
Când aprinzi POZIȚIILE se aprinde și bordul, deci e vorba de firul pe care vine + în bord de la blocul de lumini: da, + poziții.
IRONICK
Doar bordul trece in modul night, ca sa zic asa ...
C a t a l i n
QUOTE(IRONICK @ 2 Mar 2007, 14:39)
modul night
*



Sau day? tongue.gif

Depinde cum privești:
-modul night, în se sensul că e "stins";
-modul day, în sensul că nu e luminat, așa cum este în mod normal ziua.

IRONICK
Modul night in sensul ca se lumineaza acele, cadranele si se reduce intensitatea la lcd.
C a t a l i n
Păi atunci scuze, nu am înțeles: nu tot prin acel fir se aprind și acele și cadranele, odată cu diminuarea intensității luminii pentru LCD?
Am presupus că dacă acel fir e întrerupt, nu se mai aprind nici acele și cadranele...Sau sunt aprinse permanent, ca si LCD-ul? blink.gif
IRONICK
Prin firul ala se comanda bordul sa schimbe modul de aprindere. Fara tensiune pe el este doar lcd-ul aprins cu luminozitate mare si cu tensiune restul.
C a t a l i n
Aham, deci alimentarea luminii pentru ace și cadrane se face prin alt fir...
tedy
Greu de tot.....Pai daca nu se diminueaza lumina la afisaj,nu se aprind nici acele si cadranele.Alea se aprind cand scade lumina afisajului,deci e acelasi fir de +
klaus
Pentru a nu se face dimm la bord se intrerupe firul de +pozitii. cel de +faza scurta sau cel de +faza lunga nu fac decat sa alimenteze ledurile corespunzatoare.
Cel de + pozitii e respeonsabil de aprinderea acelor si de dimm*ul ecranului.
Daca vrei sa se aprinsa acele dar sa nu faca dimm ecranul, se intrerupe pe placa bordului +pozitii care duce la circuitul de alimentare al ecranuui.
Dar cred ca lumea nu vrea solutii complicate, cu interventii pe placa bordului....
IRONICK
QUOTE(Catalin Marinarul @ 2 Mar 2007, 15:39)
[...] deci alimentarea luminii pentru ace și cadrane se face prin alt fir...
Nu se alimenteaza. Se COMANDA.
C a t a l i n
biggrin.gif Atunci comanda pentru aprinderea acelor și cadranelor se face prin ACELAȘI fir... biggrin.gif
Din spusele lui Klaus, la întreruperea acelui fir, nu se mai aprind ceasurile, și deci am avut dreptate în postul #691 smile.gif

tedy, eu bănuiam de la început că așa este...

IRONICK, dacă nu erai așa scump la cuvinte, lămuream "problema" mai rapid...
tedy
QUOTE(Catalin Marinarul @ 2 Mar 2007, 14:42)
Sau day? tongue.gif

Depinde cum privești:
-modul night, în se sensul că e "stins";
-modul day, în sensul că nu e luminat, așa cum este în mod normal ziua.
*



Pai nu prea ai dreptate,daca te referi la afisaj.Daca te referi la cadrane si limbi,parca ai avea ceva dreptate.Modul "night" este afisajul dimm si ceasuri aprinse...iar "day" este afisaj aprins si ceasuri stinse.Ce mai conteaza....important e ca ai prins ideea cu firul smile.gif
Iar din spusele lui klaus nu se mai face mod "night" ziua daca tai firul,nicidecum doar ceasurile.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.