Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Modificari Bord
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Imbunatatiri - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49
C a t a l i n
Băi fir-ar al dracului de fir...
Citiți vă rog de la cap:

QUOTE(dragos_alx @ 28 Feb 2007, 14:53)
nu se vede asa bine LCD-ul ala din bord. ati vazut, cand aprindeti lumina, se ia din intensitatea luminii. pt noaptea e super ok asa cum este. dar ziua ar fi minunat daca ar sta luminos si cu luminle aprinse.
*


Bun, deci Dragoș voia LCD luminat la intensitatea maximă (zi), cu farurile (pozițiile) aprinse.
QUOTE(klaus @ 28 Feb 2007, 14:56)
Se intrerupe firul de + lumini ce vine la bord cu un intrerupator intercalat.
*


Klaus a propus "tăierea" firului printr-un întrerupător, care deschide circuitul ziua (deci LCD luminat puternic și ceasuri, ace stinse) și închide noaptea (LCD luminat dimm, ceasuri ace luminate). Întrerupător acționat evident manual.

Apare problema:
QUOTE(bassfreak @ 2 Mar 2007, 14:36)
se va intrerupe ... si iluminarea cadranelor?
*


QUOTE(IRONICK @ 2 Mar 2007, 14:39)
Doar bordul trece in modul night, ca sa zic asa ...
*


QUOTE(Catalin Marinarul @ 2 Mar 2007, 14:42)
Sau day? tongue.gif
Depinde cum privești:
-modul night, în se sensul că e "stins";
-modul day, în sensul că nu e luminat, așa cum este în mod normal ziua.
*


Prin "stins" mă refeream la ceasuri și ace.
La "day", tot la ceasuri și ace, că DESPRE ELE ÎNTREBASE OMUL. (de LCD se lămurise că se mărește intensitatea din start dacă întrerupem firul)

QUOTE(IRONICK @ 2 Mar 2007, 14:52)
Modul night in sensul ca se lumineaza acele, cadranele si se reduce intensitatea la lcd.
*


Asta se face cu firul "activ". Aici vorbeam de întreruperea lui, și în consecință luminarea la intensitate mare a LCD-ului...

QUOTE(klaus @ 2 Mar 2007, 23:03)
Pentru a nu se face dimm la bord se intrerupe firul de +pozitii.
Cel de + pozitii e respeonsabil de aprinderea acelor si de dimm*ul ecranului.
*



Deci prin întreruperea acelui fir înainte de intrarea în placa cu circuite din bord, nu se mai activează dimm pentru LCD, dar nici ceasurile nu se aprind...
Pentru a se aprinde ceasurile, după cum spunea Klaus, trebuie întreruptă comanda de pe firul + poziții doar la intrarea în sectorul de circuite pentru LCD.


QUOTE(tedy @ 3 Mar 2007, 01:23)
ai prins ideea cu firul smile.gif
*


Citeste mai sus și vei înțelege că mă refeream la CEASURI, nu la LCD, ăla era clar luminat mai puternic din clipa în care se anula firul...
Iar cu FIRUL, ești sigur că eu sunt cel care nu prinsese ideea?
Compară mesajul #691 cu #692 și #696, iar apoi spune dacă mai crezi că eu nu am înțeles...
dragos_alx
hai ca s-a facut o adevarata dezbatere aci....

pana la urma cum ramane ?
o sa pun intrerupator la firul ala?

sau mai stau sa vad ce zice "forumul"?

multumesc tuturor pana acum pt raspunsuri.....
klaus
Daca mai stai sa astepti ce zice forumul poate iti pui vreun Pentium IV sa-ti comande aprinderea bordului prin interfata seriala tongue.gif .
Daca nu te deranjeaza ca nu se aprind cadranele de la ace si acele, pune intrerupatorul pe firul respectiv
lau_swat
Am comandat niste leduri SMD albe pentru a-mi modifica culoarea din bord, dar cele care mi le-au trimis sunt mai mici decat cele de pe masina, dimensiunea este de 3mm/4mm, dar mi s-a spus de la firma ca sunt ok si ca si baietii lor cu din astea lucreaza pentru led tunnig. Merita sa incerc sa dau bordul jos si sa vad daca merg?
Nu a mers sa atasez poza cu ele, o sa incerc mai tarziu.
IRONICK
Sunt ca alea din stanga ?
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...ndpost&p=702045
lau_swat
Am incercat sa fac o poza, dar aparatul meu nu face asa zoom incat sa se vada ledul in detaliu, nu sunt ca si ledul din stanga, ca am vazut cum arata cele de la noi. sad.gif Dar mi s-a spus ca ar merge, ca al tip de led nici nu au numai asa mai mici, desi pe site este afisata poza cu ledul care se potriveste cu bordul nostru.
IRONICK
Pai ledul din dreapta este ca in bord-ul "nostru".
lau_swat
Am gasit pe net o poza care se aseamana cu ce am primit eu:

ledul din stanga, cu chestia aia alba pe el
Dsign
ala este ledul... eu ti-am spus exact de ce ai nevoie, daca nu prea te pricepi, nu te apuca. Ti-am spus sa-ti comanzi smd "top led", daca ai facut intocmai, atunci ai primit exact ce trebuia. Daca nu ai primit intocmai, se va repara greseala imediat ce trimiti un mail cu poze cu ce ai primit.

pentru cineva care a mai facut lipituri pe pcb-uri, nu este greu sa se apuce de umblat prin bord, dar pentru cineva care nu a mai facut asta niciodata, nu as recomanda sa se apuce de modificat, pentru ca este periculos... intrebati-l pe @mirceateodorescu ce a reusit sa-i faca un electrician la bord......
lau_swat
Nu eu ma pun sa lipesc ledurile desi am mai facut lipituri pe pcb, o sa mi le faca cineva care se pricepe, vroiam doar sa fiu sigur ca am primit ce trebuie, am rezolvat si problema ledurilor, oricum e bine ca acum sunt sigur ca am ce trebuie. Multam de raspunsuri.

@Dsign: Ce bine ar fi daca ar fi un Dsign si aici la noi in Timisoara...
mirceateodorescu683
QUOTE(Dsign @ 5 Mar 2007, 22:22)
ala este ledul...  eu ti-am spus exact de ce ai nevoie, daca nu prea te pricepi, nu te apuca. Ti-am spus sa-ti comanzi smd "top led",  daca ai facut intocmai, atunci ai primit exact ce trebuia. Daca nu ai primit intocmai, se va repara greseala imediat ce trimiti un mail cu poze cu ce ai primit.

pentru cineva care a mai facut lipituri pe pcb-uri, nu este greu sa se apuce de umblat prin bord, dar pentru cineva care nu a mai facut asta niciodata, nu as recomanda sa se apuce de modificat, pentru ca este periculos... intrebati-l pe @mirceateodorescu ce a reusit sa-i faca un electrician la bord......
*


Are dreptate Dsign. Din câte am înțeles, PCB este multistrat. O "lipitură meseriașă" poate produce scurtcircuite între straturi. Și apoi e mai greu să revii la ce ai avut... 022.gif
IRONICK
Nu multistrat-ul este problema, ci puterea letconului si tipul de lipire.
mirceateodorescu683
Cam așa e...
IRONICK
Sa nu mai zic ca ar trebui un letcon cu varf dublu pentru dezlipirea ledurilor smd.
C a t a l i n
Sau 2 letcon-uri și un prieten să ajute cu o pensetă... Complicați lucrurile inutil...

L.E.: Am înțeles din prima la ce te-ai referit!!!
Doar că e mai simplu să cumperi / împrumuți încă un letcon cu vârf ascuțit și iți faci treaba...
IRONICK
Adica un letcon cu varf in forma de U cand ziceam dublu, pentru dezlipirea ambelor terminale in aceeasi timp..
Dsign
sau o suflanta cu aer cald...
lau_swat
Nu e cam periculos cu suflanta? adica nu se poate arde ledul destul de usor?
Dsign
este vorba de suflanta cu aer cald pentru un asemenea scop, nu e vorba de pistolul cu care lipesti bitumina smile.gif

suflanta este singura solutie de dezlipit piesele smd foarte mici. are temperatura si viteza aerului cald reglabile, astfel incit sa nu strici pcb-ul.

pentru lipire, se foloseste o statie de lipit (la fel, reglabila)
dydycom
@lau_swat

mai bine imi trimiteai bordu cum vb si nu mai te durea capul.
Acu my friend Dsign...nu te supara, dar o suflanta tre sa aiba vreo 400 grade la iesire ca sa dezlipesti...oare ce se intampla cu motorasele alea???... ca nu au rotite SEIKO din otel...
Eu zic asa:
Sunt multe care se pot face in regimDIY si multe care decat sa strici...mai bine mergi( trimite_) la unu care a mai facut...si ai vazut ce i-a iesit.
Eu lucrez cu alte leduri care asigura o dispersie si mai buna decat cele care se gasesc pe pcb...dar sunt aproape imposibil de lipit cu un PISTOL de lipit...de aceea am statie termostatata digital...si multe alte motive
IRONICK
Pentru ledurile alea smd este de ajuns un letcon de 30W cu varf in forma de U. Pentru restul de motive trebuie ceva cu termostat.
Dsign
hehehe mai nea dydycom... ai vazut matale ceva, dar n-ai vazut bine... are si baiatul statie termostatata, si e adevarat ca nu te poti juca cu suflanta pe linga motorase... n-am incercat niciodata de frica, folosesc doar aceasta statie termostatata cu virf ascutit...

e, pentru unii, ceea ce se discuta pe aci deja este prea mult. sunt unele secrete care tin de experienta fiecaruia, secrete care nu se spun, se fura... eu nu am pregatire de electrician sau electronist, nu ma afund in probleme asa de adinci precum altii smile.gif insa imi place ceea ce fac si imi place ca invat din ce in ce mai multe trucuri.

In concluzie: pentru cei care vor sa se apuce de modificat bordul de lighean, va trebuie o statie de lipit cu temp reglabila ( termostatata ) si optional o suflanta cu aer cald... mai trebuie si multa indeminare
klaus
La mine a mers doar cu un letcon de 30 W harhar.gif
marksman
Am un amic care dezlipeste si lipeste ledurile smd cu pistolul de lipit cu ansa modificata.
dydycom
@dsign
nu am zis ca tu ai avea pistol...doamne fereste...chiar nu mai tineam minte cu ce lucri....ma refeream la useri care ar fi interesati si au gasit in debara pistol de lipit , au dat o gaura in plastic cu el ...si spera sa poata lipi SMD-uri ( fara nici o referirte la vreun membru care a scris aici).


deci ideea e asa...trebuie un element de putere nu prea mare cca 30w si cu varf gen cui...fara suflanta, sau alte unelte calde gen lampa cu benzina/gas etc...alea-s pt instalatii termice pe cupru smile.gif)
IRONICK
QUOTE(IRONICK @ 7 Mar 2007, 12:55)
este de ajuns un letcon de 30W
QUOTE(klaus @ 7 Mar 2007, 15:26)
a mers doar cu un letcon de 30 W
Oare daca ziceam eu 20W nedumerire.gif

PS. harhar.gif
lau_swat
Poze cu bordul modificat, ace rosii + restul alb si butoanele de la geamuri albe. Lucrare facuta de un coforumist din Timisoara, lapescuit alias Ionut. Multam fain
Ultima poza e cu bordul ziua
IRONICK
1. Ultima poza este cu bord-ul ziua inainte de schimbarea ledurilor.
2. Mi se pare mie sau acele lumineaza cadranele ?
lau_swat
Da, ultima poza e ziua inainte de schimbare, iar acele sunt de un rosu destul de puternic, o sa incerc sa fac poze cu un aparat mai performant, ca astea sunt facute cu telefonul. Mie chiar imi place cum a iesit, acele sunt asa de rosii pentru ca sunt si vopsite rosii, sunt cele de Prestige, si daca mai adaugi si ledul iese un rosu frumos, mie imi place biggrin.gif
DomnulK
oke..cine sa baga sa-mi faca si mie lumina alba la ceasuri?
IRONICK
Alb ? Uite noul trend in materie de culori in bord:

[attachmentid=47878] [attachmentid=47880]

Culoarea se numeste ICE BLUE. Din punctul meu de vedere este superba. Momentan sunt in cautare de leduri avand culoarea asta.
dydycom
am eu......nu mi-am dat seama pana nu am avut comparativ cele 2 nuante....leduri de A4 si astea de le am eu...mare diferenta.
lapescuit
si vernilul ala e interesant...
imagecam
Bord cu GPS smile.gif

ovidiusoft
Foarte frumos. Pacat ca nu se mai vede nici un indicator..
$$ilvviu
Referitor la lipit leduri....
Eu in facultate ma mai ocupam cu reparat telefoane mobile, schimb leduri display, etc.
Se pot lipi astfel de leduri cu pistolul de 100W folosind ca ansa un fir subtire de cupru, ceva gen fir din cablu UTP sau cablu de retea pt neinitiati.

Apropo... nu am avut timp sa citesc tot topicul.... cat mai costa un led?
IRONICK
Pentru ledurile din tabloul de bord de la Logan acel fir de 0,5 este subtire. Nu transmite caldura. La telefoanele mobile este alta chestie ca si ledurile sunt mai mici. Se poate folosi sarma de cupru de 2mm bobinata pe varful unui letcon de 30w. Merge perfect. Varfurile se ascut in unghi orizontal pentru cel mai bun transfer termic.
Steve From Oradea
Noul meu bord smile.gif
bassfreak
interesant, da impresia ca ar fi un bord de SUV..
rhadoo81
Asta e noua colectie primavara-vara de ceasuri cu folie electro-luminiscenta (asa-zisa plasma).
Cine are sa le stapaneasca sanatos, eu nu agreez ideea.
Remus77
Cine poate sa prepare borduri?
Dsign
eu si dydycom! citeste tot ce s-a scris
yakuza_2006
dar asa ceva stie cineva sa faca?
Dsign
Daca dispui de 5-600 euro cred ca ti l-as putea rezolva eu... wink.gif
Ciumpalac
@Dsign, poti sa detaliezi putin? cum ai ajuns la 5-600..? am tot respectul pt. munca ta..dar nu ti se pare totusi cam mult ? icon_mrgreen.gif
Booggy
Salut
Va rog stie cineva cum se scot acele de la turometru si vitevometru?
Dsign
QUOTE(Ciumpalac @ 21 Apr 2007, 10:43)
@Dsign, poti sa detaliezi putin? cum ai ajuns la 5-600..?  am tot respectul pt. munca ta..dar nu ti se pare totusi cam mult ? icon_mrgreen.gif
*




daca imi gaseste cineva 2 LCD-uri ca cele din imagine, rotunde, si totata partea electronica de care au nevoie ma pot ocupa de adaptare pe masina (care nici aia nu e prea ieftina)

Se face cu fibra de sticla, eventual cu suporti de MDF... ideea e ca nu e chiar asa usor.

Poate ca nu ti-ai dat seama de ceea ce se arata in poza aia wink.gif
Maryus18
Mi-am cumparat de curand un tb de logan pentru a-l monta pe supernova mea! Dar intai de toate as vrea sa-i modific iluminarea si as vrea sa-l probez in casa, inainte de a-l monta pe masina si as fi recunoscator daca mi-ar spune cineva ce pini din mufa neagra trebuie sa-i alimentez cu 12v pt a aprinde ledurile care ilumineaza cadranele.(mentionez ca am un pdf cu cablarea bordului dar nu m-am lamurit de acolo)!
Multumesc!
dydycom
dupa pinul de masa si minus sonda carburant ai 3 de plus asa...backup, contact si pozitii
dragos_alx
QUOTE(klaus @ 3 Mar 2007, 13:54)
Daca mai stai sa astepti ce zice forumul poate iti pui vreun Pentium IV sa-ti comande aprinderea bordului prin interfata seriala tongue.gif .
Daca nu te deranjeaza ca nu se aprind cadranele de la ace si acele, pune intrerupatorul pe firul respectiv
*



cred ca deja ai vazut pe "in car entertaiment" ca mi-am pus un pentium 4, da sa sti ca inca n-am ajuns sa diminuez intensitatea la lcd. tre sa vad cum fac sa ma intalnesc eventual cu unul din "maestrii", recunosc ca mi-e cam frica sa intrerup fire si sa tai prin bord. unde nu stiu....las si eu pe altii decat sa fac o prostie
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.