Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Modificari Bord
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Imbunatatiri - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49
ga!nusha
QUOTE(IRONICK @ 6 Jun 2007, 15:12)
Nea Dsign, vezi ca suntem doi, asa ca mare atentie ce raspuns ne dai.
*



bre 3 nu 2...
Dsign
Bre, ia ca va duceti singurei la China si faceti comanda, ca io cred ca un lot de 5000 de bucati nu va ajunge... biggrin.gif
klaus
China asta e o strada in Bucuresti? unsure.gif
Dsign
nu, este un cartier in ASIA ...
drbzn
QUOTE(IRONICK @ 5 Jun 2007, 21:25)
- pe modul de noapte (pozitia aprinsa):
[attachmentid=56332][attachmentid=56331][attachmentid=56333]
Am folosit timpi de expunere diferiti.
- fara modul de noapte:
[attachmentid=56334]

[attachmentid=56338]h
*



Fata de ce am reusit eu, la tine arata profesionist. Cred ca am cam gresit-o cu displayul pe negativ.
Va spun unde cred ca am gresit ca sa nu mai pateasca si alti ca mine:
- am curatat ecranul de lipici cu degetele sub un jet de apa calda care a inmuiat lipiciul, dar tot atunci cred ca am fisurat adezivul care tine cele doua straturi de sticla care formeaza displayul pentru ca la urma am observat o bula de aer (mica) intr-un colt al displayului, bula care nu era vizibila cind ansamblam displayul in bord. Afisajul a functionat vre-o saptamina dupa operatie dar apoi a refuzat sa mai aprinda liniile 3 si 4 de la de la temperatura, liniile sunt pe acelesi contact. Am desfacut din nou afisajul, i-am curatat contactii, dar degeaba cred ca s-a intrerupt circuitul pt liniile respective. (am observat ca bula de aer e pe traseul circuitului pt cele 2 linii)
- dupa ce am curatat si folia de lipici prin acelasi procedeu am observat ca aceasta se cam zgiriase cind am dezlipit-o, totusi zgirieturile nu erau vizibile cind displayul era aprins.


PS: Daca are cineva vre-un display de prisos sunt amator.
Dsign
daca citeai cu atentie tot ce s-a scris pe aici, n-ai mai fi facut si tu asemenea greseala... multumim, dar stiam asta de aproximativ un an jumatate... scrie fix pe acest topic!
drbzn
ref: display pe negativ.

Ati dezlipit elastomerul de pe display cind ati indepartat folia de polarizare?
IRONICK
Eu da.
TIulian
So, am pus si eu LED-uri albe pe bord. LED-uri PLCC de pe maica domnului, de la unu din magazinele de electronice - mare atentie pentru ca vanzatoru zice ca is toate la 3V, da nu e asa - is unele pe regleta transparenta, la 3,5V, si unele pe regleta neagra la 2,4V. Bune is alea pe regleta neagra, celelalte se aprind ff slab. Alta modificare - acele vopsite cu rosu, cu varfurile albe, si deocamdata atat.

PS : daca (sigur) am repetat ce au mai spus altii asta este; intradevar, nu m-am ostenit sa citesc tot topicul; pentru cei frustrati de acest lucru : ignorati post-ul - exista sigur si altii la fel de comozi care prefera sa citeasca doar ultimele post-uri. ..spun astea pentru ca m-i s-a mai intamplat sa intreb ceva, si sa primesc raspunsuri gen : "ce ba, te crezi la billa ??"
Dsign
ar fi bine daca i face poza noaptea, fara blitz. Ledurile din banda neagra sunt de la zexstar, poti cumpara de pe site-ul lor mai ieftin... scuze de reclama sad.gif
IRONICK
[attachmentid=58599][attachmentid=58600]

Noul Ford Mondeo cu BLUE ICE !

catala2k
QUOTE(TIulian @ 17 Jun 2007, 10:40)
So, am pus si eu LED-uri albe pe bord. LED-uri PLCC de pe maica domnului, de la unu din magazinele de electronice - mare atentie pentru ca vanzatoru zice ca is toate la 3V, da nu e asa - is unele pe regleta transparenta, la 3,5V, si unele pe regleta neagra la 2,4V. Bune is alea pe regleta neagra, celelalte se aprind ff slab. Alta modificare - acele vopsite cu rosu, cu varfurile albe, si deocamdata atat.

PS : daca (sigur) am repetat ce au mai spus altii asta este; intradevar, nu m-am ostenit sa citesc tot topicul; pentru cei frustrati de acest lucru : ignorati post-ul - exista sigur si altii la fel de comozi care prefera sa citeasca doar ultimele post-uri. ..spun astea pentru ca m-i s-a mai intamplat sa intreb ceva, si sa primesc raspunsuri gen : "ce ba, te crezi la billa ??"
*




arata mult prea tare bordul tau... cat a costat toata afacerea?
Dsign
si ce bre, nu mai sufera aminare??!! Blu Ice asta se foloseste la mertz deceva ani incoace... cred...
IRONICK
Pe mertz nu cumva este alb neon ?
Dsign
aproape blue
ga!nusha
bre ironick , da in prima poza e un nou tip de blue ice? unul din noi 2 are nevoie de un control...
IRONICK
Bre, nuanta butonului de start este aceeasi cu a cadranelor. Difera doar luminozitatea. Parerea mea ...
ga!nusha
bre, nuanta butonului pe care scrie power cre ca este de fapt ceva metalic.... unsure.gif cel putin asta zic ochii mei...
IRONICK
Adice ce vrei sa spui ? Ala este un inel cromat si il lumineaza cineva cu o lanterna albastra ?
ga!nusha
da este un inel cromat, care se vede asa datorita luminii ambientale combinata cu Photoshop
Thomy
Am avut un impuls de nebunie zilele trecute si mi-am zis sa schimb si eu luminile in bord. Toate bune si frumoase (urmand Tips&tricks-urile lui Klaus), insa cand sa fac proba am observat ca doua din ledurile de 3mm albastre nu se aprind (am pus 6 leduri de 5mm pt display, 3 si 3 leduri pentru vitezometru/turometru si cate unul rosu pentru ace. Problema e ca nu stiu exact unde sa lipesc ledul rosu - ca daca il lipesc in paralel cu unu din ledurile pentru indicatoare, ii fura curent si il stinge pe cel albastru. sad.gif . Un sfat de la cunoscatori mi-ar fi de mare ajutor.
Multumesc anticipat
Numa' bine biggrin.gif
klaus
tragi alimentare separata (fir) de la stabilizatorul bordului
Thomy
stiu ca probabil voi primi vorbe de bine tongue.gif, dar ce e stabilizatorul acela ? e un fir care alimenteaza panoul ? il gasesc in mufa ?

pentru ca nu vreau sa mi se zica ca mai degraba cer decat sa caut, am cautat , ba mai mult chiar aveam scoasa la imprimanta Cablare_bord.pdf insa este la serviciu...oricum am mai cautat o data si am gasit. Acum vine iar intrebarea ...
Merge folosit orice pin de + care vinein montaj ? pp ca pentru masa voi folosi pinul NC (masa electronica stalp stg fata).
Scuze ca pun atatea intrebari dar in galati nu stiu pe nimeni care sa isi fi schimbat luminile in bord, iar ca sa vin la Bucuresti e drumul mai mult ca bordul de facut sad.gif
adiya
Era sufucient sa lasi albastre doar doua (laterale) si cel din mijloc sa-l pui rosu.
Thomy
sigur nu se cunoaste o diferenta de nuanta ? la panoul de climatizare am folosit 8 leduri 6albastre si 2rosii pentru ca se cunosteau zone slab iluminate...in plus am folosit o tona de staniol pe acolo ...totul ca sa fie cat mai uniforma culoarea. Asadar... sigur sigur merge doar cu 2 albastre si unu rosu ? Intreb ca sa nu montez si apoi sa il dau jos iar wacko.gif
adiya
Eu nu am sesizat asa ceva
Dany_Ar
m-am gandit sa imi imbunatatesc aspectul interior al masinii dand alta culoare bordului dorind sa il vopsesc in culoarea alb cu o usoara nuanta de crem mata.Ma intereseaza daca ma va deranja la condus in sensul de reflexie a luminii in parbriz si automat vizibilitatea scade.Se poate face ceva ca sa nu am probleme de genu ? Exista vreo solutie speciala?
Thomy
deci cum e cu stabilizatorul bordului ala blush.gif ... ? o cifra ... o litera ceva... ca sa plec si eu maine cu masina blush.gif ... ca azi deja am mers "in bezna" rolleyes.gif
tedy
QUOTE(Thomy @ 17 Jul 2007, 15:49)
Am avut un impuls de nebunie zilele trecute si mi-am zis sa schimb si eu luminile in bord. Toate bune si frumoase (urmand Tips&tricks-urile lui Klaus), insa cand sa fac proba am observat ca doua din ledurile de 3mm albastre nu se aprind (am pus 6 leduri de 5mm pt display, 3 si 3 leduri pentru vitezometru/turometru si cate unul rosu pentru ace. Problema e ca nu stiu exact unde sa lipesc ledul rosu - ca daca il lipesc in paralel cu unu din ledurile pentru indicatoare, ii fura curent si il stinge pe cel albastru.  sad.gif . Un sfat de la cunoscatori mi-ar fi de mare ajutor.
Multumesc anticipat
Numa' bine  biggrin.gif
*



Tai cablajul si intercalezi un led,inseriat cu celelalte 3,eu am 2 pt fiecare ac,inseriate cu cele 3 , total 5 bucati de fiecare cadran.Vad ca nu sunt probleme si e destul de veche treaba.Ca sa nu ii ia puterea altuia,trebuiesc inseriate,deci gasesti un loc unde poti sa tai cablajul,lipesti ledul la polaritatea care trebuie si gata.Bafta
Inca o idee: Daca nu vrei sa tai faci altfel,dezlipesti cate un picior la 2 leduri intre care lipesti unul rosu.Ca pozitionare ,sfatul meu e sa pui unul sus si unul jos,ca sa se lumineze acul uniform.La un singur led,o sa il vezi rosu numai cand trece prisma prin care isi ia lumina prin dreptul ledului.
Thomy
Ms tedy, sper sa o rezolv azi si daca da, pe seara revin cu poze sa vedem ce a iesit biggrin.gif ... dar tot sunt curios... ce e cu stabilizatorul bordului :-? ... macar asa pt cultura mea generala blush.gif
Thomy
Gata si cu bordul. Pot spune ca am incheiat operatiunile de iluminare habitaclu...
ma rog, pentru gustul meu - nu continui ca dupa aceea o sa apar doamne fereste lipind maimutoi de bord, sau sa scriu pe usi TURBO radmasa.gif (zic asta ca am un specimen la scara de alaturi care NU STIE sa se opreasca wacko.gif )
Si acum, ON topic : poze cu bordul, consola centrala si manere usi

bordul - fara ace rosii huh.gif, insa se vede super noaptea... nu regret ca n-am pus leduri rosii la ace icon_mrgreen.gif
user posted image

consola centrala - pe undeva e si cass-ul, da e oprit blush.gif , urmeaza sa-l schimb cu un player sper in curand
user posted image

manere usi - mie imi plac biggrin.gif si atat
user posted image
tedy
misto,dar totusi ar trebui o culoare de contrast la acele alea.
Dsign
tablou de bord personalizat pt o masina ce va fi demo pt firma respectiva
SUPERCAR
QUOTE(Thomy @ 19 Jul 2007, 18:46)
bordul - fara ace rosii  huh.gif, insa se vede super noaptea... nu regret ca n-am pus leduri rosii la ace  icon_mrgreen.gif

de ce nu ai pus leduri rosii la ace?...nu ai gasit sau de ce?
OldMan
QUOTE(Thomy @ 17 Jul 2007, 17:22)
deci cum e cu stabilizatorul bordului ala  blush.gif ... ? o cifra ... o litera ceva... ca sa plec si eu maine cu masina  blush.gif ... ca azi deja am mers "in bezna"  rolleyes.gif
*





"stabilizatorul bordului"....este impersonala exprimarea, ceea ce este in realitate e un circuit integrat care din tensiunea de 12V cu care se alimenteza circuitele bordului face o tensiune de 5V pentru a alimenta procesorul, eepromul si altele. De obicei este un stabilizator din seria 7805 sau 78L05 pentru varianta SMD, aleasa bineinteles functie de consum.

Din 5V sau 12V cum ti-e mai usor, printr-o rezistenta care limiteaza curentul pe led faci alimentarea separata. Pentru fiecare nuanta ai un anumit consum, pentru rosu 12mA, albastru 15mA, samd. Asta pentru cele SMD , de fapt in cataloage se gaseste consumul specific pe fiecare nuanta in parte. Cu formula I=U/R determini valoarea rezistentei care trebuie pusa pentru a nu arde ledul. Supraalimentat, se va incinge si va crapa in timp.
IRONICK
Asa ca idee ... cat de luminos este bordul din fabrica

LCD > 90 Cd/m² cu 30 Cd/m²
Cadran > 20 Cd/m²
cristi_timidu
cam cat te-a costat afacerea asta thomy, pentru ca a iesit frumos mai ales la manerele de la usi
C@talin
Am si eu omica intrebare biggrin.gif la butoanele din bord ,celel ptr geamuri dezaburire si inchidere,cand ati pus led,sa mai pastrat suportul acela de plastic galben?Ca am observat ca acela da culoarea orangina la buton biggrin.gif
free_fiber
Acelasi plastic galben l-am intalnit si eu la butonul de inchidere SLZ. Am gaurit acel plastic fix cat sa intre un led de 3mm biggrin.gif; astfel plasticutul galben are rol de suport de led. Atentie la ledurile cu unghiul de 20grade: se pileste capatul ledului.
C@talin
Bun eu sunt mai batut in cap la fizica smile.gif .Am inteles dupa topic,ca am citit,ca merg leduri de 400 sau asa ceva tongue.gif .Da cum e cu rezistenta? Asta nu o inteleg si cum aflu care e plus si care e minus ? Ca nu am aparat de masura sad.gif .Trebuie neaparat lipite cu pistolu de ledcon? nu merg infasurate acolo tongue.gif .Ca am un pistol puternic de 100w, da mie sa nu stric ceva cu el .

24 Aug 2007, 01:50:
PS cum schimb ledu din butonu cu impuls ca nu reusesc si stiu ca e undeva butonu desfacut da nu-l gasesc sad.gif
IRONICK
QUOTE(free_fiber @ 23 Aug 2007, 21:10)
Atentie la ledurile cu unghiul de 20grade: se pileste capatul ledului
Pentru rezulatate deosebite se folsesc leduri smd.
C@talin
Deci am tras cu surubelnita nu pot sa scot placa din suportu de pastic :| .Ce cum fac sa bag un led acia in locul becului minune,la celelalte butoane e usor,da acia deja m-am impotmolit smile.gif .Macar incercuitim pe poza ceva biggrin.gif
IRONICK
[attachmentid=1627409263]

Asa trebuie legat ledul in serie cu un rezistor. Valoarea rezistorului in functie de cata luminozitate vrei. 800ohmi-3.3k.

Becul se rupe prin miscari laterale ...mai multe ..
stiancu
pt a ajunge la ledurile de la butoanele de comanda ventilatie,cum se face? am inteles ca cineva a tras cu patentu sau cam asa ceva! pute-ti da mai multe detalii? multumesc!
IRONICK
Care leduri ? Ca este un singur bec ...
Dsign
la comanda ventilatie exista un singur BEC , trebuie desfacut de un dibaci prin spate, dupa ce ai dat ornamentul consolei centrale jos. Daca il vrei modificat cu leduri, trebuie demontata toata comanda.
stiancu
merci mult
C@talin
Am gasit ceva interesant,cu care poti calcula ce fel de rezistor ai nevoie la un anumit led biggrin.gif http://led.linear1.org/1led.wiz
DomnulK
QUOTE(adiya @ 17 Jul 2007, 17:05)
Era sufucient sa lasi albastre doar doua (laterale) si cel din mijloc sa-l pui rosu.
*



o solutie corecta, dar cu un amendament.

QUOTE(Thomy @ 17 Jul 2007, 17:13)
Asadar... sigur sigur merge doar cu 2 albastre si unu rosu ? Intreb ca sa nu montez si apoi sa il dau jos iar  wacko.gif
*



Amendament<completare. ledul rosu<cel din mijloc> il vei poliza<matui>. iar pe partea dinspre cadrane il vei da cu marker permanent Negru, astfel incat sa directionezi lumina doar spre ac. il vopsesti cu marker si pe la picioruse. o sa fac un desen, poate voi reusi sa fiu mai explicit acolo.
IRONICK
Desi este cel mai usor de facut, mie nu imi place rezultatul final. In partea de sus a cadranului scade luminozitatea albastrului. Eu prefer iluminarea acelor separat.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.