Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Modificari Bord
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Imbunatatiri - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49
Dsign
Ma gindeam ca inainte de a-mi cumpara un player sa-mi modific culoarea iluminarii din bord, dar...
exista doua mari probleme: 1) nu vad cum s-ar putea desface bordul
2) am observat ca nu exista prea multe becuri sub ceasurile alea- eu cred ca sunt doar doua

In cazul asta, dar si datorita afisajului digital se impune montarea de leduri smd, caci cu leduri normale de 5 mm nu vad cum as putea sa obtin efectul dorit- incep sa-mi para rau dupa DSN!!!!!

oricum, culoarea aia portocalie ma scoate din sarite- VREAU ALBASTRUUUUU

astept pareri, sugestii
GeorgeB
eu zic sa chemi un prieten, doi acolo (vezi ca sunt disponbil) si sa punem mana pe surubelnite si sa vedem ce scoatem. vino diseara la intalnire sa discutam pe larg.
hyperyon
si eu as prefera un albastru....stie cineva in iasi unde as putea face asta....cat m-ar ajunge....si cum m-as scoate cu garantia?
adik o metoda cea mai buna...ceva?
CristiZ
Stiu eu unde in Iasi... dar tre sa il desfacem inainte de zice cat costa si mai ales daca se poate..
Dsign
la bursa este un baiat care face contra a 20 euro albastru. eu am desfacut bordul si are leduri smd. cred ca la orice ateler de reparat telefoane se pot schimba ledurile. eu am leduri smd albastre foarte puternice dar nu ma bag sa le schimb ca nu am sculele necesare
CristiZ

Ai desfacut bordul de la Logan sau ald bord?
Dsign
am desfacut bordul meu...daca esti un pic atent vezi si ce masina am
CristiZ
Ai fi putut desface si alt bord, nu neapart de la Loganul tau..

Oricum e super daca bordul are led-uri. Se pot schimba destul de usor.
Dsign
crezi ca poti face asa ceva??? sa stii ca si eu ma ocup cu montatul luminitelor prin diferite masini, dar aici e vorba de fineturi la care nu ma bag... poate facem o combinatie: io vin cu ledurile, tu cu tehnica...bordul nu are nici un sigiliu si e foarte usor de dat jos, in 10 min nu ai ce face
CristiZ

Da, eu pot face treaba asta in no time.. am o statie de lipit. O singura problema e: sunt din Iasi.
Dsign
tongue.gif super tare!!!! daca nu scrie... oricum poate ma inveti si pe mine cum se face. poate vorbim pe yahoo messenger
CristiZ
QUOTE(Dsign @ 22 Oct 2004, 21:24)
tongue.gif super tare!!!! daca nu scrie... oricum poate ma inveti si pe mine cum se face. poate vorbim pe yahoo messenger
*


Daca ai o statie de lipit.. e foarte simplu. Statia asta daca nu e cu aer cald (e foarte scumpa) este cu un varf foarte subtire si are temperatura reglabila astfel ca sa nu iti arzi si placa pe care stau led-urile si sa exfolieze cablajul. Oricum ti-as recomanda sa mergi la cineva care a mai facut asa ceva. Cred ca daca tu mergi cu bordul desfacut si cu led-urile la un nene care se pricepe nu are cum sa iti ia mai mult de 2-3 sute de lei.
Abia astept sa imi vina Logan-ul meu.. mi-ai o veste f. buna cu led-urile.. merci.
Dsign
QUOTE
mi-ai o veste f. buna cu led-urile.. merci.


pai am vazut la bursa ca se poate face albastru, si cum eu desfac cite un bord pe zi, dar la alte masini, am zis ca de ce nu si al meu... dar am avut o mare surpriza sa constat ca are leduri smd... atentie cinde desfaci bordul sa nu te bagi la mecanismele acelor indicatoare ca e de belea, mie nu mai imi mergea turometrul!

ca sa ajungi la leduri trebuie sa desfaci acele
CristiZ
Bordul din poza ta e modificat pe calculator sau ai pozat unul real?
Dsign
multam fain lu nenea fotosop (adica photoshop) laugh.gif
osirus
Daca exista cineva pe aici care a modificat luminitele la bord sau care le poate modifica, sa ma anunte si pe mine!
CristiZ
QUOTE(osirus @ 18 Nov 2004, 23:04)
Daca exista cineva pe aici care a modificat luminitele la bord sau care le poate modifica, sa ma anunte si pe mine!
*



Uite aici
http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=7823&hl=
osirus
Dankeson!
saruman
Se poate regla intensitatea luminii?
Dsign
ce aveti mai cu intensitatea luminii?
e cel putin un moft ce nu-si are rost dupa parerea mea. Nu se poate modifica decit daca faci un montaj suplimentar
dode
Ideal ar fi asa!! Sincer pe Logan ar arata mai bine biggrin.gif
GeorgeB
nu poti face acele alta culoare wink.gif
klaus
As avea eu o ideea de cum se pot face acele alta culoare, dar e cam nasol de pus in practica si mi-e si oleaca lene...
Recomand a nu se vopsi cu rosu acela in locul vopselei albe, pentru ca nu se vad noaptea (am incercat). Desi ziua se vad belea...
ICET
QUOTE(klaus @ 29 Dec 2004, 12:44)
As avea eu o ideea de cum se pot face acele alta culoare, dar e cam nasol de pus in practica si mi-e si oleaca lene...
Recomand a nu se vopsi cu rosu acela in locul vopselei albe, pentru ca nu se vad noaptea (am incercat). Desi ziua se vad belea...
*


Klaus se pot face acele rosii dar trebuie ceva special,o anume vopsea care la aprinderea pozitiei sa reflecte lumina,asa cum au astia la wv!Eu ma gindeam ca daca as reusi sa fac rost de acele de la bordul de wv poate as reusi sa le adaptez la lgn!................
mig
Cred ca la ace se poate face in felul urmator: din cate am vazut (si am si citit) ele sunt luminate de grupuri de 3 smd-uri. Daca acele 3 leduri smd se schimba cu altele de culoare rosie (de ex.) si cele 6 din zona afisajului se schimba cu leduri de culoare alabstra (de ex.) mai trebuie doar izolata lumina rosie de restul bordului. Cam asa ceva te-ai gandit klaus ?
ICET
QUOTE(mig @ 29 Dec 2004, 23:33)
Cred ca la ace se poate face in felul urmator: din cate am vazut (si am si citit) ele sunt luminate de grupuri de 3 smd-uri. Daca acele 3 leduri smd se schimba cu altele de culoare rosie (de ex.) si cele 6 din zona afisajului se schimba cu leduri de culoare alabstra (de ex.) mai trebuie doar izolata lumina rosie de restul bordului. Cam asa ceva te-ai gandit klaus ?
*


Nu!Cele 3 leduri lumineaza si acele si cadranul ceasurilor,fiecare in parte!Cele 6 lumineza numai afisajul sau calculatorul,deci poti sa fci ce culoare vrei pt fiecare ca nu se amesteca!Problema era ca sa faci acle sa lumineze in rosu la orice culoare ai pune cele 3 leduri de sub ele!Si asta e la wv!O sa mai studiez dar eu zic ca e de la vopseaua de pe ace!Sper sa nu ma insel!
klaus
Cred ca te inseli...
Cred ca bordul este luminat cu o culoare si acele cu alta.
mig
Nu mai stiu pe unde am vazut o poza cu bordul desfacut unde se vedea clar ca cele doua grupuri de 3 leduri lumineaza acele. Nu stiu daca lumineaza si restul bordului, dar pentru restul bordului exista solutii daca poti izola lumina de pe ace. Toata chestiunea e pur teoretica.
Dsign
cele 3 leduri lumineaza si cadranele. eu m-ammai gindit la alta chestie: o placa suplimentara rotunda cu leduri albastre, aplicata peste cea deja existaenta. ledurile albastre sa formeze un cerc mai mare in diametru decit semicercul descris de cele 3 leduri. cele trei leduri de pe centru vor fi rosii si vor lumina doar acul deoarece placa cu leduri albastre va fi mai sus decit astea. si se poate face ceva de separare....

asta ar fi ideea mea!
Dsign
da stiu, ar fi o problema cu capacul ala de deasupra ledurilor, dacred eu ca poate fi fentat. mama lor de maimutoi, megane-ul are ace rosii
mig
Sau motorasul se poate imbraca in ceva opac si pe langa el puse cate 2 leduri de culare albastra.
vandan
Salutare!Bordul cu lumini albastre arata foarte bine.Am inteles ca pozele sunt facute in photoshop...Dar a schimbat cineva led-urile si in realitate?(si pe consola centrala?).Daca da,as fi si eu interesat de asa ceva.Ma intereseaza si pretul si daca se pierde garantia... biggrin.gif
ICET
QUOTE(vandan @ 3 Jan 2005, 21:37)
Salutare!Bordul cu lumini albastre arata foarte bine.Am inteles ca pozele sunt facute in photoshop...Dar a schimbat cineva led-urile si in realitate?(si pe consola centrala?).Daca da,as fi si eu interesat de asa ceva.Ma intereseaza si pretul si daca se pierde garantia... biggrin.gif
*


Se poate orice culoare vrei tu!Faza cu garantia...............normal ca se pierde!
andrei_dum
QUOTE(CristiZ @ 22 Oct 2004, 21:17)
Da, eu pot face treaba asta in no time.. am o statie de lipit. O singura problema e: sunt din Iasi.
*




si eu sunt din Iasi.nu aivrea sa ne intalnim.Si eu as vrea sa-mi schimb iluminatul.Mai vb, pe tema asta. ce zici ?
tazzz
andrei_dum si CristiZ veniti sambata la ora 13:00 in parcarea din spate de la SRI, cea de la Pol Rutiera...acolo se tin intalnirile DaciaClub in Iasi si mai discutati si cu alti oameni...

daca sunt doar masini in parcare intrati in Nord-Est ca acolo sigur sunt oamenii la cate o cafea ceva...

mentionez de intalniri ca mi-ar placea si mie sa am luminite albastre in bord biggrin.gif
vandan
QUOTE(ICET @ 3 Jan 2005, 22:10)
Se poate orice culoare vrei tu!Faza cu garantia...............normal ca se pierde!
*




Si pe care "il tine" sa renunte la garantie pentru led-uri de alta culoare...?...care sunt,cei drept,super !Varianta ideala ar fi si cu garantie si cu led-uri albastre...
tongue.gif
ICET
QUOTE(vandan @ 5 Jan 2005, 00:05)
Si pe care "il tine" sa renunte la garantie pentru led-uri de alta culoare...?...care sunt,cei drept,super !Varianta ideala ar fi si cu garantie si cu led-uri albastre...
tongue.gif
*


Varianta ideala ar fi albastru,ace rosii si garantie............dar hai ma ca nu se strica!
Dsign
mai baieti, daca treaba se face corect, nu se pierde nici o garantie... ca doar nu va aprinde ala la service farurile, vede ca aveti bord albastru si zice "gata, adio garantie"... stiti ce or sa zica mecanicii? va zic io: "moaaaaaaaammmmaaaaa, gicule, ia vino ba sa vezi marfa de bord ce are omu asta... "

acuma daca ai ghinionul sa iti pilpaie cinestiece martor, nu ti-l mai schimba astia...

oricum, nu-i asa usor de schimbat ledurile, ca cica ar fi alimentate cu o tensiune slaba... ledurile se gasesc greu, sunt scumpe.

cum fac ceva va anunt si va arat. deocamdata am schimbat becurile din butoane cu leduri albastre.
elro
Eu deocamdata nu am Logan dar vreau sa imi cumpar si sunt curios la ce am garantie ,sau mai bine zis cat timp am garantie la el si mai exact la ce ca sa stiu ce modificari ii pot face sau ce nu ii pot face .Rog sa imi zica si mie cineva faza cu garantia sad.gif
elro
QUOTE(rcosmin @ 16 Jan 2005, 12:38)
Eu deocamdata nu am Logan dar vreau sa imi cumpar si sunt curios la ce am garantie ,sau mai bine zis cat timp am garantie la el si mai exact la ce ca sa stiu ce modificari ii pot face sau ce nu ii pot face .Rog sa imi zica si mie cineva faza cu garantia sad.gif
*



La caroserie cati ani,la motor ,la instalatia masinii etc.
elro
Merge facut acul rosu si restul albastru .Uitativa cu atentie in poza si poate o sa intelegeti ce am facut eu acolo biggrin.gif
elro
QUOTE(rcosmin @ 16 Jan 2005, 12:57)
Merge facut acul rosu si restul albastru .Uitativa cu atentie in poza si poate o sa intelegeti ce am facut eu acolo biggrin.gif
*



Dar este multa migaleala si cum spuneam dupace iese din garantie poate o sa o fac asa biggrin.gif dar asta dupa ce imi iau Logan biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif si daca va uitati bine pe placa bordului lipsesc ceva leduri mad.gif de la celelalte functii cum ar fi: pt centura,usi descchise, si eltele.Ma intreb daca punem ledurile alea or merge?,s-or aprinde? huh.gif
osirus
QUOTE(rcosmin @ 16 Jan 2005, 13:00)
Dar este multa migaleala si cum spuneam dupace iese din garantie poate o sa o fac asa biggrin.gif dar asta dupa ce imi iau Logan biggrin.gif  biggrin.gif  biggrin.gif  si daca va uitati bine pe placa bordului lipsesc ceva leduri  mad.gif de la celelalte functii cum ar fi: pt centura,usi descchise, si eltele.Ma intreb daca punem ledurile alea or merge?,s-or aprinde? huh.gif
*


Interesanta ideea ta,dar pusa in practica ce efect are?Si cum montezi al 4 lea led?Poti face aasa ceva?Garantia nu cred eu ca se pierde,dar ma rog............da si tu un semn daca poti face asa ceva!
vandan
QUOTE(Dsign @ 14 Jan 2005, 18:48)
mai baieti, daca treaba se face corect, nu se pierde nici o garantie... ca doar nu va aprinde ala la service farurile, vede ca aveti bord albastru si zice "gata, adio garantie"... stiti ce or sa zica mecanicii? va zic io: "moaaaaaaaammmmaaaaa, gicule, ia vino ba sa vezi marfa de bord ce are omu asta... "

acuma daca ai ghinionul sa iti pilpaie cinestiece martor, nu ti-l mai schimba astia...

oricum, nu-i asa usor de schimbat ledurile, ca cica ar fi alimentate cu o tensiune slaba... ledurile se gasesc greu, sunt scumpe.

cum fac ceva va anunt si va arat. deocamdata am schimbat becurile din butoane cu leduri albastre.
*




<M-am interesat...se pierde garantia daca umbli la led-uri...si mi se pare normal,dar peste 1,5 ani merge... tongue.gif
Dsign,pune te rog o poza cu consola centrala sa vad becurile albastre.
Mersi!
Dsign
vino la intilnire si ai sa vezi tongue.gif

garantia se pierde la tabloul de bord maxim.... dar eu cred ca nu zice nimeni nimic daca stii sa te descurci.
m-power
Dsign, e mai greu cu intalnirile pt provincie, asa ca te rog, fa niste poze sa ne arati si noua ce si cum. Eventual si cu niste explicatii. Mersi!
Dsign
in seara asta fac poze negresit.
xoft
abia astept sa vad cum arata:)
cred ca o sa fac un drum pana la bucuresti wink.gif
tazzz
vreau si eu bord albastru...singura problema e ca sunt in Iasi...se arunca cineva pe aici la asa ceva? smile.gif da sa nu-mi stricati bordu ca imi luati unu nou biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.