Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: imbunatatiri aduse novei(interior-exterior)
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23
ahyle_blue_eyes
eu stiu de 30%
Executron
Da 30% opacitate, adica 70% transparenta smile.gif
Oelash
pai da..75% vizibilitate..si chiar dak t opreste politia nu ai nici o pb...ca doar se dau atatia bani sa ti se puna folii omologate...
Oelash
are cineva idee de ce nu imi merg becurile de marsharier?
apollo
QUOTE(Oelash @ 3 Oct 2007, 12:06)
are cineva idee de ce nu imi merg becurile de marsharier?
*




verifica papucii de pe sonda de la cutie sau schimba sonda.

e posibil sa se fi mai ros din acea tija care inchide circuitul.
Georginho
Si mai verifica si mufa din stopuri. Dai usor capacul ala negru care e tinut in 2 cleme si te uiti la circuitele alea de pe mufe. Sunt proaste. Eu am avut probleme cu semnalizarea din cauza asta.
Oelash
sigurantele n-au legatura nu?
Georginho
Nu, daca era de la sigurante, nu iti afecta doar becurile pe R.
apollo
schimba sonda aia.vezi ca o sa curga ulei.

ca sa verifici daca iti merg becurile faci asa : pui contactu si scoti papucii de la sonda si ii atingi intre ei.daca se aprind.e OK si sonda e dusa,

ar mai fi o posibilitate ca papucii sa se fi oxidat.verifica.

bafta
Oelash
ms mult...va zic dak a mers treaba zilele astea
mastersync
poze noi cu NOVA mea :> imi pare rau , dar n`am stiut sa adaug poze cum le`ati adaugat voi , oricum , nu va e greu sa da-ti 2-3 click`uri in plus... astept pareri smile.gif
Poza 1
Poza 2
Poza 3
Poza 4
Poza 5
Poza 6
Poza 7
Poza 8
sukarmafia
nu am stiut unde sa intreb asa ca intreb aici... vrea sa stiu si eu de unde pot cumpara folie PEE din BUC si eventual niste preturi
apollo
gasesti peste tot unde se vand materiale de constructie si parchet laminat.

cele mai multe sortimente le gasesti in hypermarket-uri gen D**d**man. smile.gif
MIHAI8888
la ce foloseste folia asta?
ca e subtire (5mm)
apollo
QUOTE(MIHAI8888 @ 18 Nov 2007, 14:40)
la ce foloseste folia asta?
ca e subtire (5mm)
*




reduce din zgomot.nu intra apa prin ea, etc
Oelash
ziceti-mi si mie va rog frumos care stiti ce dimensiuni are avea un parasolar pt nova?k sa nu stau acum sa masor cu ruleta smile.gif ms
apollo
sunt standard.

la 1310 vine perfect si la nova iese putin in afara...

eu am cautat parasolar fara sa specific ceva.
Oelash
ai/aveti idee unde sa comand si io un parasolar dupa cum il vreau io? smile.gif
C a t a l i n
Am eu ambele, și stânga și dreapta... cât dai pe ele? biggrin.gif
Oelash
ce anume? da-mi un pm
Georginho
Haideti sa va prezint noile achizitii, promise cu ceva timp in urma. iubire.gif

Bara fatza, fibra de sticla, pregatita de vopsire = 180 RON (initial 200, dar am beneficiat de discount pt ca am luat si ... )

Eleron, tot fibra de sticla si chituit = 110 RON

Praguri = 40 RON

Cand o fi vremea mai buna, o sa postez poze cu ele montate. cu ochiul.gif

Vreau sa adaug ca de bara si eleron sunt foarte multumit. Sunt mai deosebite si mai rare ochiului pe sosele. Pragurile sunt comune. Avea de Logan, dar cam scumpe... 80 RON. Am considerat ca nu merita.
def
o sa fie ciudata fara bara spate
apollo
cred ca o sa arate bine.caci acea masca e direct pe bara acum.

Georginho de unde le-ai luat.erau deja facute sau asa le-ai comandat tu?
Pragurile cum sunt?Is din acelea din comert care scriu mai spre spate "SuperNova" ?

vreau si eu bara.se poate comanda si altfel?

MIHAI8888
nu stiu unde ai gasit bara fata dar e exact ca aia care am vazut-o eu in iasi
e beton
pe spate macar prelungire sa ii pui
daca nu ai deja ,o alta recomandare a mea este sa vopsesti oglinzile si aparatorile de noroi in culoare masinii chiar si manere4le de la usi
am vazut asta la o supernova si era bestial
def
asta e varianta de bara spate care merge foarte bine.e tot vreo 2 milioane

user posted image
Georginho
Toate din Vitan sunt. Acolo gasesti si bara fata si bara spate, nu sunt pe comanda.

Pragurile nu sunt cele cu scris, dar nici ceva special nu sunt. Am mai vazut modelul asta, ce-i drept nu foarte des, spre bucuria mea.

Bare spate avea 2 modele care se potrivesc cu asta, foarte frumoase. Tot asa cu grile mari.

Acum urmeaza instalatie GPL, dupa care bara spate, stickere si folie autorizata. wink.gif
ahyle_blue_eyes
o toba sport,un tips ceva ?Ma gandesc ca ar da bine pe un spoiler "sport".
Georginho
Am un tips cumparat din vara, dar nici acum nu l-am montat. ras hohote.gif Mi-a fost lene sa tai gulerul ala, facut fara rost.

Am proiecte si pt capitolul "Tuning motor", dar nu acum pt ca nu am fonduri alocate de la bugetul de stat. tongue.gif Un motor de Renault compatibil, preferabil 2.0, evacuare inox turbo sport... Suspensii... Destule. Banii sunt problema. sad.gif
ahyle_blue_eyes
Multa bafta pt proiectele tale...........si te asteptam cu detalii si poze!
C a t a l i n
Dar cu trăncănitul și plouatul?

(mai intenționa cineva pe aici să pună un turbocompresor... dar s-a trezit brusc...)
apollo
@ Catalin "Dar cu trăncănitul și plouatul?"

Cred ca ai zis tot.
Oelash
2 intrebari: are cineva instalatie de xenon/bixenon p nova si dak aveti idee cam la cat timp trebuiesc schimbat bujiile p o nova p injectie....(cam tremura asa la relanti si ma gandeam sa nu fie si de la buji)
C a t a l i n
2 răspunsuri: n-are nimeni xenon, nici bixenon pe Nova, pentru că nu merită, și pentru că sticla farului nu ar ajuta; bujiile se schimbă la fiecare 15.000 km conform manualului. (asta nu ține de îmbunătățiri, deci nu mai întreba ceva offtopic, deasemenea recitește regulamentul pe care l-ai acceptat la înscrierea pe forum, mai ales partea cu scrierea corectă)
Georginho
Catalin, nu incerca sa fii ironic, pt ca am mentionat destul de clar ca e PROIECT! Deci, poate ramane la stadiul de PROIECT! Un proiect nu intotdeauna este pus in aplicare, din diverse motive. Acum nu stiu care ar fi problema daca cineva isi doreste ceva, absolut orice!

Daca ti se pare ceva iesit din comun tuningul motor pe o Nova, te-as intreba daca ai auzit de lucius pe forumul asta? Si cu asta inchei pt ca nu vreau sa intru in polemici cu nimeni.

PS. Acest forum este adresat exclusiv Dacia, deci aici nu se incadreaza glumele ieftine si ironiile!
C a t a l i n
1. Între vis și proiect e mare diferența. (ce rost are fabularea asta, când știm cu toții problemele acestor mașini...)
2. Să nu-ți faci chip cioplit, nici altă asemănare, nici să te închini lor. (adică n-am auzit și nici nu vreau să aud de nimeni)
Georginho
1. Poti spune si asta. Si de cand sunt visele interzise? Daca te uiti la postarile mele, ce am spus ca fac, am cam facut... fii mai atent si la astfel de detalii...

2. Nici aici n-ai inteles. Se vede ca ai lipsit ceva vreme dupa forum. Dar n-ar fi o idee rea sa mai dai paginile inapoi, sa fii in tema, nu de alta. Nu e vorba de chip cioplit, vroiam doar sa-ti demonstrez ca e posibil ceea ce tie ti se pare imposibil. (Avea motor de Volvo 1,7, asta pt cultura ta)

PS. Atunci cand nu stii sa raspunzi la un anumit subiect, nu esti obligat de niciun regulament sa raspunzi. Atunci de ce? Doar de dragul cresterii numarului de postari? E corect ca atunci cand stii, sa raspunzi scurt si la obicect, atunci cand nu stii, citeste si poate mai ramai cu ceva!
def
daca tot se vorbeste de troncanitul portbagajului dau eu solutia salvatoare.un pic de banda izoler pe cui.se inchide/deschide mai greu,dar nu mai zdrangane smile.gif pt cine foloseste portbagajul des, presupun ca e nevoie sa schimbati banda in fiecare saptamana,dar macar nu trancaneste tongue.gif
apollo
la mine trancane .am pus banda pe acel cui, dar ce sa mai fac la "tunatul" ala de eleron de serie ??

nu pot sa-l mai strang si are o saiba acolo de ma tampeste.
C a t a l i n
QUOTE(Georginho @ 27 Nov 2007, 23:48)
Atunci cand nu stii sa raspunzi la un anumit subiect, nu esti obligat de niciun regulament sa raspunzi. Atunci de ce? Doar de dragul cresterii numarului de postari? E corect ca atunci cand stii, sa raspunzi scurt si la obicect, atunci cand nu stii, citeste si poate mai ramai cu ceva!
*



Eh, asta se potrivește în cazul persoanei tale mult, mult mai bine...
Și nu mă lua pe mine cu texte cum că am lipsit, că nu au nicio relevanță aici...
Când o să vorbesc eu aiurea despre ceva tehnic legat de această mașină, atunci să îmi spui mie: "citește și poate mai rămâi cu ceva". (apropo, I=U/R, fizică de gimnaziu, ca să știi ce rezistor îți trebuie...)

Opinia mea a fost clară și la obiect, plouă în această mașină, trăncăne din toate încheieturile (negarea e minciună crasă aici), dar unii fabulează de alte motoare pe ele... Și nu vreau exemple "celebre", că alea numai mașini de mers în fiecare zi cu ele nu erau... Dacă vrei așa ceva, și ai de aruncat bani pe geam, mult mai ușor iei altă mașină și pui coaja de Dacie peste... Dar stai că voiai GPL, nu alt motor, deci...

Capra moare de râie, dar coada tot în sus o ține...
Georginho
Hai Cataline, lasa-ne ca nici asta nu e raspuns la subiect. Daca nu incepeai cu ironiile alea de 2 bani, nu aberam atat pe langa subiect. Nu am timp acum sa dau quote la toate postarile tale de genul asta, pe absolut toate topicurile. Poate ai si uitat deja...

Gata. Hai sa incercam sa dezbatem subiectele din titlurile topicurilor.
apollo
Acum nu cred ca isi are rostul aceasta discutie in contradictoriu.(Vorbesc in general.Nu fac referire la nimeni.)
Sa isi puna reactor pe masina, sa si-o faca decapotabila, tractiune 4x4 , roti mai mari, fara usi, oricum vrea el.

Oricum asa va fi facuta ca sa ramana in parcare si sa rugineasca, pentru ca e o "bomba" pe roti.Cine va da omologarea?

Asa e la mine o Nova care o stiam tare bine intretinuta si acum a ajuns pe butuci ca nu mai stiu ce a vrut sa modifice la ea.

O dacie omorata degeaba.
Ma bate gandul sa ma duc sa-l intreb de piese, ce o mai fi avand bun pe ea.

Intr-o seara am vazut o dacie berlina care se auzea ciudat.
Eram la o cafea intr-o benzinarie si cand spre uimirea mea, vad soferul ca ia pistolul negru si toarna la greu in rezervor.Era DIESEL si dacia din 88.

Nu stiu ce motor avea, dar se observa cu ochiul liber ce fel ii "dansa" o aripa de la vibratii.

Pur si simplu ii dezmembra masina.

Daciile nu sunt asa de bine "inchegate" ca sa poti face modificari ale motorului sau alte chestii.

Solenza ce e mai buna, dar n-ai ce modificari sa-i mai faci.
Georginho
radmasa.gif Am vazut si eu 2 berline diesel, ziceai ca au motor de tractor. E adevarat ca e greu cu omologarea, dar va pot spune ca o ruda de-a mea a pus in Italia (singur) pe o berlina - motor de Renault 11. Asta in '89-'90. A facut modificarile de serie in talon acolo, iar cand a venit in tara i-au dat si omologarea RAR. Adevarul e ca mergea super motorul si toate modificarile erau facute cu simtul raspunderii. Nu o transformase intr-o bomba si mai mare. ras hohote.gif

Cred ca si lucius avea omologare pt ca acum o vinde. Vrea sa ia alta de la 0. Si am mai vazut la Tuning Show o berlina din 86 parca, cu motor de Renault 5 Alpina. E celebra, am vazut-o de 2-3 ori pe sosea. Omul ala chiar s-a chinuit ceva.

In rest... sunt multi care incearca, dar ajung intr-un punct de unde nu mai pot iesi.

Vorbind in numele meu, am raspuns cu acele proiecte la "o provocare". Sunt constient ca e greu de realizat, nu imposibil, dar pana atunci trebuie multi bani si sunt multe alte prioritati.
MIHAI8888
nu stiu daca ati urmarit topicul de la clt dacia raliu
sa vezi acolo modificari la dacii ;motoare de 160 , 200 de cai, gordini si alte alea ,cutii in trei trepte si curse adevarate cu dacii 1300 la start
eu cred ca pasiunea pt o masina nu are limita decat imaginatia fiecaruia
eu personal o sa imi montez dus si paraitori la roti ca a mea nu trancane si nici nu ploua in ea
asa ca visati in continuare iubitori de nove la ce vreti voi si daca puteti transformati-le si in realitate
scuze de offtopic dar .............
djasu82
QUOTE(apollo @ 28 Nov 2007, 12:00)
Acum nu cred ca isi are rostul aceasta discutie in contradictoriu.(Vorbesc in general.Nu fac referire la nimeni.)
Sa isi puna reactor pe masina, sa si-o faca decapotabila, tractiune 4x4 , roti mai mari, fara usi, oricum vrea el.

Oricum asa va fi facuta ca sa ramana in parcare si sa rugineasca, pentru ca e o "bomba" pe roti.Cine va da omologarea?

Asa e la mine o Nova care o stiam tare bine intretinuta si acum a ajuns pe butuci ca nu mai stiu ce a vrut sa modifice la ea.

O dacie omorata degeaba.
Ma bate gandul sa ma duc sa-l intreb de piese, ce o mai fi avand bun pe ea.

Intr-o seara am vazut o dacie berlina care se auzea ciudat.
Eram la o cafea intr-o benzinarie si cand spre uimirea mea, vad soferul ca ia pistolul negru si toarna la greu in rezervor.Era DIESEL si dacia din 88.

Nu stiu ce motor avea, dar se observa cu ochiul liber ce fel ii "dansa" o aripa de la vibratii.

Pur si simplu ii dezmembra masina.

Daciile nu sunt asa de bine "inchegate" ca sa poti face modificari ale motorului sau alte chestii.

Solenza ce e mai buna, dar n-ai ce modificari sa-i mai faci.
*


Cred ca o solenta poate mai mult o turbina si marite injectoarele in asa fel puterea sa creasca , se poate obtine si 120 cp. Am vazut pe dino la un prieten apropiat. Ma gandeam sa pun si eu turbina la super nova fiindca motorul e acelasi ca si la solenta sau logan .
Georginho
Teoretic se poate aproape orice. Practic, cred ca e mai greu... Doar 2 Dacii stiu cu un tuning motor reusit, restul cred ca au fost doar experiente si improvizatii.
tavynho
ma gandeam sa imi fac si eu stopurile fumuri...ca am mai vzt la niste nove si mi`a placut...aveti idee cum se fac? mi`am luat spary cu lac dar nush cum pot sa inegresc alea ca geamu de la tripla e lipit nu e ca la berlina si acum nush...se da prin gaurile becurilor ?sau cum?
Georginho
Vezi ca se dau amenda pt asta si se ia si talonul. Asa ca mai bine gandeste-te la altceva. Am vazut pe cineva pe forum care facea plastice d-alea albe transparente. Puneai becuri colorate si arata mult mai bine. Era o copie dupa stopurile clare, doar ca pe Dacie e mai greu sa pui si leduri. Cu leduri s-ar vedea si mai frumos. cool.gif
ahyle_blue_eyes
Geamurile la triple nu sunt lipite ci sunt prinse in 4 suruburi.Ca sa le dai jos trebuie sa desfaci toata tripla!
Cristi25
Cred ca depinde de model, si la mine sunt lipite, am incercat sa le fac acelasi lucru...dar m am dat batut.
apollo
QUOTE(ahyle_blue_eyes @ 5 Dec 2007, 16:20)
Geamurile la triple nu sunt lipite ci sunt prinse in 4 suruburi.Ca sa le dai jos trebuie sa desfaci toata tripla!
*




nu la toate.si la mine unu era lipit si celalalt pe surubele.

oricum prost tare sistemul cu surubele, cedeaza plasticul imediat.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.