Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: imbunatatiri aduse novei(interior-exterior)
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23
tutankmon
Instalatia are in jur de 350W dar condesatorul este dublu ca si capacitate pt ca intentionez sa avansez. smile.gif
burtik4u
am gasit cum a reusit BRE sa faca angel eye :> tongue.gif
smecheras
de retinut ca se foloseste 1 farad/1000w sinus(rms)
cat despre pret unui condensator bun, unul se joaca in jurul sumei de 5 milioane la 2 farazi...dar am gasit si de la hifonics cu 3 mil jumate (noi)
Cosmin.nova
da...deci v-am spus, am scartaitul ala cand e bagat un cd, si cand skimb o melodie, tot in scartait 'de parca ar cauta melodia pe cd' cam asa. Cea mai buna viteza ar fi 16x. App are legatura numarul de melodii pe care-l pui pe cd? Ca poate daia scartaie, ca am pus 105 laugh.gif
Cand fac rost de muLa mai vorbim..
burtik4u
pai ti-am zis mai sus sa schimbi alimentarea.. tu de unde alimentezi casul:-?

<span class='edit'>5 May 2009, 00:16:</span>
cu ce am imbunatatit azi nova tongue.gif

[attachmentid=1627521141] cer scuze pentru claritate, a fost facuta din fuga tongue.gif
am gasit doar un singur led albastru prin casa, urmeaza sa le schimb pe toate care lumineaza bordul.. sper sa arate mai bine tongue.gif




[attachmentid=1627521142] sper sa se vada si www.daciaclub.ro acolo la turometru tongue.gif
Cosmin.nova
QUOTE(burtik4u @ 4 May 2009, 23:00)
pai ti-am zis mai sus sa schimbi alimentarea.. tu de unde alimentezi casul:-?

<span class='edit'>5 May 2009, 00:16:</span>
cu ce am imbunatatit azi nova tongue.gif

[attachmentid=1627521141]  cer scuze pentru claritate, a fost facuta din fuga tongue.gif
am gasit doar un singur led albastru prin casa, urmeaza sa le schimb pe toate care lumineaza bordul.. sper sa arate mai bine tongue.gif
[attachmentid=1627521142]  sper sa se vada si www.daciaclub.ro acolo la turometru tongue.gif
*



Marfa bordul.. cool.gif Alimentarea o am direct de la baterie.
burtik4u
pai ia curent de la bricheta si scapi de problema, mie mi se auzea in boxe cum e turat motorul..
Cosmin.nova
QUOTE(burtik4u @ 5 May 2009, 09:30)
pai ia curent de la bricheta si scapi de problema, mie mi se auzea in boxe cum e turat motorul..
*


Deci, curentul de la bricheta sa inteleg ca e "un filtru" pentru curentul luat de la baterie. In felul asta nu o sa mai am "purici" la radio si "scartait" la cd. Dar, se aude la fel de tare? Ms ptr sfat biggrin.gif
C a t a l i n
N-ai pentru ce, pentru că e inutil.

Dacă ai paraziți, nu scapi de ei oriunde te legi, până nu cumperi un aparat mai bun sau un filtru special. În plus, e foarte probabil să nu reziste firele și siguranța de la brichetă la consumul de curent suplimentar. O să dai mai tare și se va întrerupe.

Firele de putere de la instalația audio se leagă direct pe baterie, cu siguranță calibrată. Pentru paraziți există filtru. Ce fișe ai?
burtik4u
se aude la fel de tare... se aude fara purici si fara fasait.. alimenteaza casetofonul de la firele care intra in bricheta tongue.gif


[attachmentid=1627521231] [attachmentid=1627521233] am reusit sa fac angel eye aproximativ ca in link:P, mai ramane sa le crestez putin, unul din ele, cel din dreapta l-am topit putin, dar sper sa se vada bine:P
cristigalos
burtik4u de unde ai facut rost de tuburi de plexic si ce anume is alea?ms
burtik4u
eu am gasit la praktiker, sunt niste tuburi de plexic, umplute, si folosesc la tras draperii, jaluzele, etc biggrin.gif

[attachmentid=1627521255] am facut si striatii, cu bomfaierul

le-am montat pe masina si astept sa vina noaptea sa vad cum arata, e cam nasol ca eu am nova de aia cu farurile patrate, a trebuit sa le fac destul de mari.. am vazut ca un led imi palpaie, acum dupa ce le-am pus pe masina.. parca vad ca nu a meritat deloc munca wink.gif)tongue.gif ma rog. voi reveni cu poze.. bafta la toata lumea
B 31 BRE
Bravo burtik4u ti-au iesit chiar bine angel eyes-ii, dar zic eu ca trebuia sa faci mai dese crestaturile cu bomfaierul dar cred ca lumineaza destul de bine.Sper ca ai lipit si pe spatele lor folie de aluminiu pentru a reflecta lumina in fata,ca altfel iti va lumina tot farul.Astept cateva poze cu masina noaptea sa vedem cum au iesit.
Bafta in continuare wink.gif
burtik4u
am pus in spate, dar nu folie de aluminiu, ci folie de autocolant, asa avea si omul din filmuletul de prezentare... de vazut nu se vad foarte stralucit pe masina pt ca e farul facut de asa natura ... patratos.. butucanos:P.. le-am prins de oglinda.. dar am facut o prostie, am ars deja ledurile de la un angel eye.. am pus rezistenta de vreo 260ohm.. si a tinut putin .. am vrut sa fac poze dar se vedea numai unu si am lasat asa tongue.gif.. cand am timp schimb ledurile si rezistenta, si probabil ca voi pune si un stabilizator de 12V:D


ceva noutati in rest?tongue.gif
C a t a l i n
Alea nu se văd bine decât pe marca ce a venit cu ideea... Ce v-or place imitații ieftine nu înțeleg... Nu o să agățați mai multe pițipoance, pentru că nici măcar alea nu confundă o Dacie cu un BMW, precum nu o să alergați mai tare dacă lipiți pe hayon AMG.
burtik4u
nu m-am gandit niciodata ca as putea agata ceva cu nova mea smile.gif), din lipsa de ocupatie, mi-am incercat indemanarile wink.gif)
Tofan
imbunatatiri interior ... lumina albastra la bord si un neon albastru smile.gif
exterior ... angel eyes ( din cauza ca geamul de la far nu este clar
nu se vede perfect , dar nici poza nu este
facuta bine)
tutankmon
QUOTE(burtik4u @ 5 May 2009, 23:23)
am pus in spate, dar nu folie de aluminiu, ci folie de autocolant, asa avea si omul din filmuletul de prezentare... de vazut nu se vad foarte stralucit pe masina pt ca e farul facut de asa natura ... patratos.. butucanos:P.. le-am prins de oglinda.. dar am facut o prostie, am ars deja ledurile de la un angel eye.. am pus rezistenta de vreo 260ohm.. si a tinut putin .. am vrut sa fac poze dar se vedea numai unu si am lasat asa tongue.gif.. cand am timp schimb ledurile si rezistenta, si probabil ca voi pune si un stabilizator de 12V:D
ceva noutati in rest?tongue.gif
*




Pune rezistenta de 1 k si te tine toata viata.
burtik4u
pai nu am cum sa pun de 1k, ca sunt puse ledurile in serie, si s-ar aprinde putin, am incercat:P
tutankmon
Le pui in paralel.
B 31 BRE
QUOTE(MAERSK @ 5 May 2009, 22:27)
Alea nu se văd bine decât pe marca ce a venit cu ideea... Ce v-or place imitații ieftine nu înțeleg... Nu o să agățați mai multe pițipoance, pentru că nici măcar alea nu confundă o Dacie cu un BMW, precum nu o să alergați mai tare dacă lipiți pe hayon AMG.
*



Da cine ti-a zis tie manca-ti-as talentu ca vrem noi sa agatam pitipoance cu inbunatatirile noastre,cred ca sunt toti constienti ca nu or sa atraga fufe cu Dacia lor,poate la Hyundai-u tau s-or uita wink.gif
C a t a l i n
Păi zii bre care-i scopul țigăniei ăleia?
B 31 BRE
Mosule e fieru omului,face ce vrea bicepsu lui din el icon_mrgreen.gif
Daca tu iti legi un plug de masina pot sa-ti zic eu ceva, nu ,ca e a ta
Si nu stiu daca e tiganie chestia aia cu angel eyes-ii,fiecare si-o face frumoasa cum ii place lui,am vazut altele care chiar erau sorcove.
Sper ca nu te-am suparat cu ceva wink.gif .Numai bine
Cosmin.nova
Fiind membru si postand pe site de Nova, ar trebuie sa-ti placa masina. Am vazut multi pe site care au nova si o critica in tot halul; sfatul meu: Multumeste-te cu ce ai!
@ BRE imi poti da detalii despre jantele tale+pret.
C a t a l i n
Ce-are mașina cu prostiile alea? Astea nu sunt îmbunătățiri! Sunt infantilisme.
Onyx
mai pun si eu doua poze recente biggrin.gif
C a t a l i n
Merge bine sistemul de navigație cu antenă externă? Dacă ai nevoie de încă vreo 10 buline galbene, spune... Calandrul e tăiat cu unghiera?
Onyx
:-J
chestia aia am primit cadou.. smile.gif) si am zis sa pun undeva dak tot am primit ca asa e frumos wink.gif)
C a t a l i n
Dacă primeai un ou kinder...
Onyx
il mancam =P~
de mult ma tine sa-mi iau unu da nu ma lasa buzunaru biggrin.gif
burtik4u
intrebare, MAERSK... de ce esti asa de critic?.. parerea mea e, ca fiecare isi pune ce vrea pe masina si face ce vrea cu ea, parerea mea despre onyx si BRE este ca nu am masinile cocalaresti, cum pretinzi tu biggrin.gif
C a t a l i n
Cine se aseamănă...
burtik4u
eu te-am intrebat ceva, si nu ma aseman foarte mult, eu as vrea sa fie masina stock, dar de cand am luat-o am luat-o fara grila din fara, busita pe o parte si multe modificari :-s
C a t a l i n
Pentru că prin critică se poate evolua, nu prin laude.
mihail_73
salutari!
stiti careva unde gasesc si eu o grila de nova cu plasa? ma intereseaza pentru a tine motorul mai rece. multumesc!
C a t a l i n
Dacă vrei motor rece, oprește-l, sau montează încă un ELV. Plasa aia nu asigură un debit semnificativ mai mare de aer. Și nici nu se găsește de cumpărat, se confecționează pe genunchi, cum vezi mai sus.
Cosmin.nova
Maersk, sunt curios, pune cateva poze cu masina ta tongue.gif
C a t a l i n
Poze sunt...
mihail_73
multumesc MAERSK de raspuns. stiam varianta cu cel de-al doilea elv. totusi, o grila mai aerisita ar fi binevenita. uita-te si tu la masinile straine si ai sa vezi diferenta.
C a t a l i n
Da, da, vezi Alfa Romeo...

Dacă vrei diferență, cumpără una străină, nu doar o plasă...
burtik4u
plasa gasesti in bazar tongue.gif.. daca chiar vrei sa ai asa ceva, gasesti si decupezi din grila care o ai, lasi doar marginile
B 31 BRE
MAERSK prietene vad ca esti pus pe criticat,nu ca m-ar deranja pe mine,din partea mea ma doare la bashchetzi,dar chestia e ca te crezi cam superior,cu ce nu stiu.Asa ca las-o mai moale fratioru meu wink.gif
C a t a l i n
Nu-mi place limbajul manelist de care dai dovadă, și mi-ar fi rușine cu un așa frate sau prieten. Deci scutește-mă! boxing.gif
B 31 BRE
WOW chiar nu incetezi sa ma uimesti....am avut dreptate,tu chiar esti superior noua.Hai ca deja ne abatem de la subiect.
Onyx
MAERSK penibil..de azi de dimineata tot stai pe forumul asta. nu ai treaba si prin alta parte? (in afara calculatorului)
Cosmin.nova
Ce pot sa zic..fara violenta in familie. laugh.gif aaa...si.. FORTZA STEAUA !! laugh.gif
br03gnn
altu baiatu la mamicuta si al lui taticutu ce puteti sa ii cereti decat h de la ......
C a t a l i n
Eu n-am pretenția că veți pricepe vreodată ceva, dar, până una alta niciunul dintre voi nu a făcut ce am făcut eu legat de Nova pe acest forum. Sunt câteva tutoriale, sfaturi despre cum se repară niște treburi etc. Degeaba pui izolier pe far, dacă în interior e baltă de antigel din calorifer... Însăși secțiunea de Nova pe acest forum s-a născut în urma unui demers al meu.

Am scris mai sus ceva, dar e greu de percutat se pare...
Ce rost are să pună unu' o poză și alți 10 să îi dea limbi???
Prin critică se poate face un progres. Voi nu vedeți penibilul din acele poze???

Grav atunci.

N-am văzut membru al acestui forum, copil de bani gata, dar dacă spuneți voi...
br03gnn
fiecare are gustul lui si se poate zice si alfel sau sa zici ca asa ar arata mai bine ...... daca tot ai idei multe

8 May 2009, 00:17:
si poate ai facut multe pt acest forum nimeni nu poate sa conteste asta dar nu ne esti superior
burtik4u
si marmota??
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.