Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: imbunatatiri aduse novei(interior-exterior)
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23
ahyle_blue_eyes
QUOTE(cameleon_boy @ 10 May 2007, 21:19)
Eu am avut bord identic cu cel de supernova masina fiind fabricata in iunie 1999 dar fetele de usi cum le arata blue eyes,insa le-am schimbat cu cele de supernova,dar e greu
*


Sa inteleg ca ai avut bord de super nova cu ceasurile ca in imaginea de jos???...............si fete de nova din fabrica???Nu prea am auzit combinatia asta!

Ps:cum ti-ai dat seama ca masina a fost fabricata in luna iulie?scrie pe undeva prin certificat .....sau ti-ai cumparat-o noua?
cameleon_boy
Da am cumparato de noua,este acelasi bord ca cel ce mi l-ai aratat tu,am vazut si GT cu acelasi bord au fost cateva pt strainate,care aveau imbunatatirea cu bordul acesta ,cel putin asa am luato de la dealer Flamincom din Pitesti printr-o relatie,uitate pe luneta spate in coltul din dreapta jos si vezi data cand e facuta masina e gen 0699 asa imi scria mie,am vazut si 0899 sau 0100(adica ianuarie 2000),eu tot timpul mi-am luat ceva de nou imi place sa simt mirosul ei de nou nu iau ce arunca altul chiar daca a avut grija de ea masina second e masina second.
apollo
am vazut si eu nova cu ceasuri de supernova.de fapt tot interiorul era de supernova.

proprietarul mi-a zis ca asa a cumparat-o.

uitati-va la galeria mea foto.acolo e masina mea.

acum are mai multe chestii pe ea.

la cum vreau sa o fac, o sa arate ca BMW seria1.cea care are capota neagra si restul alb.

plus ca vreau sa ii adaug "angel eyes"

pozitie de BMW.am vazut la o nova si ii pun si eu.
ahyle_blue_eyes
Angel eyes pe farurile de nova??? sau ii bagi de Bmw sau asa ceva!!!
Am gasit yo niste angel eyes neon la vreo 200 ron...foarte adevarat se vede ziua insa cum sa le bag in farul patrat la novei?!Ar arata urat cred......
apollo
QUOTE(ahyle_blue_eyes @ 14 May 2007, 19:45)
Angel eyes pe farurile de nova??? sau ii bagi de Bmw sau asa ceva!!!
Am gasit yo niste angel eyes neon la vreo 200 ron...foarte adevarat se vede ziua insa cum sa le bag in farul patrat la novei?!Ar arata urat cred......
*





am vazut la un far de nova.

sticla a fost data jos.
angel eye-ul lipit de sticla sau decupat putin din interior farurului pentru a fixa cercul.

i-a mers tipului...si arata beton.

mereu seara crede-am ca e BMW

apropo...am zis ca pe bara voi pune tâsnitori?am scos furtunul care duce la spate si am anulat motorasul,momentan.

voi pune in bara ca sa spal farurile.exact cum au unele modele de Opel.Nu din acelea care iesa din bara.
2 jeturi pe far. smile.gif
ahyle_blue_eyes
da ce se murdaresc asa repede farurile la tine?
Ps: angel eyes ....pe nova chiar mi-ar place sa vad cum arata!
clau lcf
Salut! Am inceput si eu sa lucrez la o nova. Masina este a unui prieten, si o fac eu, contracost bineinteles . Am inceput cu bordul. Cam asta a iesit. Urmeaza fetele de usi si apoi mai vedem. O sa va tin la curent cu ce mai fac pe la ea .
apollo
parerea mea.frumoasa initiativa dar... acele leduri.
is mult prea deranjante pentru ochi.

ti-o spun din propria experienta.

contrastul acela, alb cu scrumiera neagra...hhmm...mai bine ai face si fata la scrumiera tot alba.
ahyle_blue_eyes
chiar nu inteleg cum au fost alese elementele care-s vopsite cu alb?!Va inspirati de la vreun model de masina?
Ps:mai bine faceati tot bordul alb(sau in 2 culori ,gen:megane )
mihai0070
Hmmm eu zic ca arata bine asa ... dar am o intrebare ... toate ledurile si beculetele (neoanele) nu sunt consumatori in plus ... nu afecteaza cu nimic ?
clau lcf
Un led consuma foarte putin in comparatie cu un bec.

Ledurile au potentiometru pe tensiune, deci luminozitatea e reglabila
cristidb
Parerea mea e ca arata oribil. Neoane, chestii lucitoare si leduri .... parca e o sorcova down.gif
paulica
Salutari stimati confrati.
O intrebare pt dvs. Cum se pot pune leduri albe superflux in plafonieire? Are cumva zexstar plafoniere de SN gata facute?
lucius
Vin si eu cu ceva modificari la exterior . Cand sunt toate puse la punct vine si partea de interior si mecanica .
ahyle_blue_eyes
Nova mea din '99
-35 000 km reali
-filtru aer sport
-ceasuri albe,ace rosii
-tips toba
-cotiera
Astept critici....pareri...etc
Ps: o simpla masina care ma ajuta enorm tongue.gif
cristidb
Ai scos filtrul din carcasa? In cazul asta nu ai facut bine, pentru ca atunci cand e frig afara tragi aer pe langa filtru. Nu asa se monteaza filtrul sport.
codrin_ando
Nu numai ca trage aer rece dar intra si mizerie.Am testat mad.gif >Una doua se infunda(ce-i drept eu am carb, da nu cred ca e mare diferenta, la trasul aerului biggrin.gif ), pentru ca tragea mizerie de nu stiu unde!!!
Plus ca nu prea are nici un efect cu filtru montat asa pt ca masina trage aer prin o sumedenii de alte locuri pana sa traga din filtru.(asta daca are un efect la Nova)
O sa revin cu poze sa it arat cum am adaptat eu
ahyle_blue_eyes
La mine e izolat perfect(am pus silicon in zonele de contact)trage aer rece si motorul raspunde mai bine la accelerari bruste (cand apas deodata acceleratia la fund....motorul are nevoie de mult aer si inainte cu filtrul standard se simtea o oarecare intarziere........se "sufoca"....DAR dupa ce am pus noul filtru si l-am eliminat pe celalalt din carcasa......merge mult mai bine)Momentan nu am decat vreo 4000 km cu el si nu am nici o problema.....daca o sa-mi faca probleme il schimb in varianta originara)
Se aude frumos dupa 2800-3000 rpm!

PS:Iarna daca vad ca sunt probleme il anulez si ii pun filtru standard in carcasa
mihai0070
Apreciez o nova rosie biggrin.gif ca asa este si a mea.
ahyle_blue_eyes
MS
apollo
Salut.

Am mai adus cateva modificari : http://www.daciaclub.ro/galerie/index-19170.html


Dar am sa duc la bun sfarsit acel proiect.mai aveti putin rabdare si o sa pun poze.


Ahyle , am gasit angel eyes la un parc de dezmembrari din Rm. Sarat.

Sper ca saptamana asta sa-mi zica si un pret.
ahyle_blue_eyes
Poate le iei la un pret rentabil si le pui pe nova sa vedem cum arata!
Ps:am vazut poze cu masina ta.Felicitari !Am 3 intrebari;
1."Ochelarii"....sau pleoapele cum s-or mai chema ........de unde le ai ???Imi plac mult
2.Chederul ala pus pe hayon ce rol are?Amortizeaza zgomotul?
3.Paravanturile isi fac datoria?!Ca la nove e o problema ca la viteze de peste 60 km/h iti baga tot aerul in fata!
apollo
QUOTE(ahyle_blue_eyes @ 28 May 2007, 22:10)
Poate le iei la un pret rentabil si le pui pe nova sa vedem cum arata!
Ps:am vazut poze cu masina ta.Felicitari !Am 3 intrebari;
1."Ochelarii"....sau pleoapele cum s-or mai chema ........de unde le ai ???Imi plac mult
2.Chederul ala pus pe hayon ce rol are?Amortizeaza zgomotul?
3.Paravanturile isi fac datoria?!Ca la nove e o problema ca la viteze de peste 60 km/h iti baga tot aerul in fata!
*




1.Pleoapele is facut din tabla , decupate , masurate.Din lipsa de vopsea neagra am dat folie super dark pe acea tabla.a prins cat de cat.

2.Chederul de pe hayon e ca sa nu intre apa.Celalalt nu-si mai face datoria.e buza putin deformata.

3.Paravanturile is super bune.am mers la 120km/h cu geamul deschis si nu ma batea vantul de loc.


Ai vazut si pagina 2 acolo,nu?Unde e motorul.eu nu observasem si uitasem total de acele poze smile.gif
ahyle_blue_eyes
Ms ....maine ma duc sa-mi iau paravanturi biggrin.gif
apollo
QUOTE(ahyle_blue_eyes @ 28 May 2007, 22:22)
Ms ....maine ma duc sa-mi iau paravanturi biggrin.gif
*




ai grija de care iti cumperi.am mai vazut la un baiat putin diferite de ale mele si la 80km/h fluierau de nu puteai sa stai in masina.
brynkey
Da apollo ai dreptate fluiera dar asta e problema cu etansarea pe usa!
Iar a 2-a chestie este k nu toate sunt facute pt asa ceva(proasta fabricatie) tongue.gif

29 May 2007, 01:36:
Apollo scuze in modificarile tale de la masina mentionezi o statie "Magnat 4x300 RMS" ok sa zicem k o ai. radmasa.gif
Dar intrebarea mea este unde o tii frate in esapament de nu am vazut-o eu?
Scuze vreau lamuriri! tongue.gif
mihai0070
apollo foarte frumos ... mai ales motorul ... o sa ma apuc si eu de vopsit la ea ... prin motor ... dar am o intrebare ... blocul cum l-ai vopsit ... ai avut motorul scos ?
apollo
QUOTE(mihai0070 @ 29 May 2007, 07:21)
apollo foarte frumos ... mai ales motorul ... o sa ma apuc si eu de vopsit la ea ... prin motor ... dar am o intrebare ... blocul cum l-ai vopsit ... ai avut motorul scos ?
*




nu l-am avut scos.

am vopsit cat mi-a permis mana si pensula.
codrin_ando
....o poza cu filtrul de aer (cum l-am adaptat eu wink.gif )
Ideea e ca trebuie sa-l mai prelungesc putin acum pe vara sa traga aer mai rece de afara, fie undeva pe langa radiator , fie pe lnaga aripa ....vedem

[attachmentid=55595]
ahyle_blue_eyes
QUOTE(codrin_ando @ 30 May 2007, 13:57)
....o poza cu filtrul de aer (cum l-am adaptat eu wink.gif )
Ideea e ca trebuie sa-l mai prelungesc putin  acum pe vara sa traga aer mai rece de afara, fie undeva pe langa radiator , fie pe lnaga aripa ....vedem

[attachmentid=55595]
*


Pai ce ai facut tu?Acolo vine aerul cald din dreptul radiatorului.....iar filtrul are nevoie de aer rece pt a functiona cat mai corect!M-ai criticat pe mine dar la tine nu e mare lucru laugh.gif
Sudsemnatu
adevarul e ca nu prea aveti ce sa ii faceti .nu aveti unde sa puneti ! asta e caroseria...nu ai ce sa ii faci
ahyle_blue_eyes
Ma gandesc sa trag aer de la spoiler printr-o priza de aer montata in spatele spoilerului fata si sa directionez aerul spre filtru!!!Momentan merge bine asa!Am incercat si cu filtru pus langa baterie cum a facut Codrin dar masina nu prea "tragea" si cea mai buna varianta pana la urma a fost in spatele farului !!!
apollo
Care e treaba cu filtrul asta?Eu n-am inteles
ahyle_blue_eyes
Filtrul de aer Sport!Il inlocuieste pe cel standard....are avantaje si dezavantaje!
apollo
QUOTE(ahyle_blue_eyes @ 31 May 2007, 20:49)
Filtrul de aer Sport!Il inlocuieste pe cel standard....are avantaje si dezavantaje!
*




incepe : smile.gif


pai care sunt acelea?
ahyle_blue_eyes
Pai s'a discutat la greu despre filtrele de aer sport!Cateva din avantaje ar fi o crestere de putere(infirm 3-4 cp) poate mai mult sau mai putin!Alt avantaj e sunetul(dupa 2500 rpm se aude ca si cum ar trege aer fara capacul de la fltru)si de asemenea faptul ca nu necesita schimbare decat dupa 50 000- 100 000 Km(dar trebuie spalat si curatit din 5000 in 5000 km sau in functie de mizeria ce se depune pe el)Dezavantaje....nu stiu!poate ridica putin consumul(500-800 ml % asa se laudau unii)
La nova mea putere in plus nu prea am sesizat(n-ai cum sa-ti dai seama daca castigi 4-5 cp)decat ca ai senzatia ca trage altfel in special in pante(poate si din cauza sunetului)insa in orice caz raspunde foarte bine la accelerari bruste ....deoarece motorul poate trage cu o mai mare usurinta aer(cu cat aerul e mai rece -deci mai bogat in oxigen- cu atat mi bine......deci conteaza si pozitionarea)
Ca sa intelegi ....vorba unui intelep forumist"Motorul cu filtru de aer standard e exact ca un om care il pui sa alerge cu un fular legat la gura iar cu cat motorul nu e 'sufocat' si primeste un debit mai mare de aer cu atat merge mai bine deci se comporta cu un om care alerga doar cu o batista la gura"
apollo
eu am filtrul ei de aer.

Carburator de 1310(32IRMA).

trage bine.Urca panta de 10grade cu masina incarcata in a 3a si a 4a.

Are putere,nimic de zis aici.

raspunde bine la accelerari bruste,are demaraj

ce rost ar mai avea sa-i pun filtrul din asta.


Am uitat sa zic...sambata montez stropitorile pe bara, de fapt in alta parte ca daca le pun pe bara is prea aproape de far si nu-mi place,

Cred ca le prind de plasa sus si vor da jetul pe diagonala farului.ma mai orientez eu
ahyle_blue_eyes
Eu mi-am pus filtrul acela deoarece nu am posibilitatea sistemului de filtrare al aerului ca la carburatorul de 1310 ca e pe injectie!Nu am pus filtru ca nu tragea masina,sau ca nu avea demaraj.....ci ca o imbunatatire sa mearga mai bine!
Ps:si a mea urca pante de 10% cu a 4-a .....dar prefer sa urc cu a 3 a pe la 3000 rpm sa depasesc pe altii smile.gif
lucius
Nu vrea sa va dezamagesc dar filtrul de aer si evacuarea nu dau cai . Aceste elemente elibereaza cai daca cele de fabrica erau restrictive .
C a t a l i n
Arată bine? Ștergătoare imitație "AERO". Mai multe info aici.
apollo
duminica pun poze noi cu ce voi mai face la masina...
sper sa iasa bine.
def
primele doua poze "pregatita" pt ITP
[attachmentid=55914][attachmentid=55915]
[attachmentid=55916]
[attachmentid=55917] pleoapele au cazut intre timp.. rolleyes.gif
mihai0070
Frumoasa masina dar ce ai facut de ai pregatit-o de ITP ?
bengaves
pune o toba sport si vei simti o modificare radicala in cea ce priveste demarajul!
lucius
QUOTE(bengaves @ 12 Jun 2007, 19:34)
pune o toba sport si vei simti o modificare radicala in cea ce priveste demarajul!
*



Asta era o gluma , nu ?
mihai0070
Este una foarte buna ...


ps ... bre nu va mai uitati atata la Discovery ... in special la tipul ala ED parca ... mare mecanic in masini care le schimba ulei bujie si esapament si a facut-o de alearga cu 180 la ora ...
tucurel_day
dacia nova rosie tongue.gif

motor 1.6 carburatie
imbunatatiri ce sa zic : bord de supernova fete de usi de supernova
muzica: mp3 sony gt 200 boxe spate pionner 3cai
boxe fata pioneer de 17 cm 2 cai si tweetere
din obor
recent schimbat cauciucuri si amortizoare fata urmeaza
m-am gandit sa ii trag si o vopsea asta cand o sa am bani

13 Jun 2007, 11:54:
alte poze
mihai0070
Prima data credeam ca vorbesti de masina mea ... tongue.gif


si bre ...tucurel_day ... indreapta sau scapa de TLX -ul ala pus si asa invers radmasa.gif
cristidb
tucurel_day da jos prostia aia de dunga lucitoare. Arata oribil si mai e si pusa stramb.
apollo
cum ziceam cu acele stropitori la faruri.
La "ornamentul" pentru faruri am pus banda neagra.cele de tabla tot cadeau.

Conturul la geamurile de pe usi,am facut-o neagra.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.