Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Un topic pentru off topic
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250, 251, 252, 253, 254, 255, 256, 257, 258, 259, 260, 261, 262, 263, 264, 265, 266, 267, 268, 269, 270, 271, 272, 273, 274, 275, 276, 277, 278, 279
axabrt
Traforaj am făcut și și eu și singurul lucru care am reușit a fost să mă enervez pe panzele care se rupeau imediat.
O dată am prins niste pânze poloneze, aurii la culoare pe 3 mărimi.
Se rupeau și alea dar țineau mai mult oricum.
Mai făceam ceva gen pirogravura, alta porcarie
Gil26
Hai mai ca nu au fost chiar asa "porcarii" tongue.gif ... cel putin pentru mine, din banii stransi din colinde mi-am cumparat set de traforaj, aparat de pirogravat, tot felul de placute cu diferite modele, apoi letcon si pistol de lipit, kituri de montaje electronice (veneau cu tot ce trebuie), etc... si bineinteles devenit membru pe la cercurile de navo\aeromodelism, radioamatori, etc de la Casa Pionierilor wub.gif , facut abonament la toate revistele "de profil", citit cartile aferente de la biblioteca,... deh, asa ne mai omoram si noi timpul pe atunci smile.gif ...
radian
Curtea de Apel Bacau, decizie definitiva: Crucile de beton construite de autortitaile din Darmanesti din fonduri guvernamentale sunt ilegale, trebuiesc demolate.

Si cata sfanta indignare nationalist-ortodoxa a fost inclusiv pe forum...

https://ziaruldebacau.ro/sentinta-definitiv...ie-indepartate/
Raduchu
Cutremur..
gibonu
QUOTE(Gil26 @ 12 Feb 2023, 10:01)
mi-am cumparat set de traforaj,


Si mie mi-a placut foarte mult traforajul. Chiar am fost la cercul de traforaj de la casa pionierilor, am si azi o casa [rudimentara] facuta acolo pe 04.04.1988.
Stiu ca urma sa ma "transfer" la cercul de navomodelism, insa a venit Revolutia si n-a mai fost cazul, pentru ca in primele luni ale lui 1990 s-a desfiintat casa pionierilor.


14 Feb 2023, 00:09:
QUOTE(radian @ 12 Feb 2023, 10:41)
Curtea de Apel Bacau, decizie definitiva: Crucile de beton construite de autortitaile din Darmanesti din fonduri guvernamentale sunt ilegale, trebuiesc demolate.


Clar, justitia din Bacau este vanduta "iredentistilor maghiari" care vor sa ne ia Ardealul.


radian
Un amic, miner pensionar, la insistentele sotiei, profesoara, discipline tehnologice la un liceu industrial, s-a inscris la o clasa de maistri electromecanici.Nu aveau destui cursanti si riscau sa piarda finantarea pentru clasa respectiva, deci ore mai putine pentru profesori.

Bani publici cheltuiti aiurea pentru a pregati oameni care nu-s interesati de meseria respectiva intr-un domeniu de activitate murbund. Doar ca sa aiba profesorii cui preda si sa-si ia salariul...

In fine, amicul, face scoala de maistri electromecanici minieri, la examenul de absolvire si-a permis o mica extravaganta. La partea de construire, intretinere, exploatare retele electrice in subteran a avut parte de un examinator care habar nu avea de domeniu respectiv. Si-a batut joc de el ca de ultimul papagal, a sters pe jos cu el.

Amicul a fost inginer electromecanic si multi ani de zile a fost energetic-sef la o exploatare miniera.

Un exemplu clasic de cheltuire a banului public, absolut inutil. Nu a furat nimeni niciun leu, dar bani cheltuiti aiuritor. Profesori care habar nu au de materiile pe care le predau, unor cursanti care nu sunt interesati nici cat negru sub unghie de meseria in care, teoretic se specializeaza. Reconversie profesionala...
einstein1984
Pai ca electromecanic banui ca poti lucra si pe orice santier, nu doar in mina. Dar stiu ce zici, am vazut cursuri pe bani UE ca sa inveti taranii sa foloseasca PCul sa-si faca un CV....
gabize
QUOTE(radian @ 14 Feb 2023, 08:36)
Un amic, miner pensionar, la insistentele sotiei, profesoara, discipline tehnologice la un liceu industrial, s-a inscris la o clasa de maistri electromecanici.Nu aveau destui cursanti si riscau sa piarda finantarea pentru clasa respectiva, deci ore mai putine pentru profesori.

Bani publici cheltuiti aiurea pentru a pregati oameni care nu-s interesati de meseria respectiva intr-un domeniu de activitate murbund. Doar ca sa aiba profesorii cui preda si sa-si ia salariul...

In fine, amicul, face scoala de maistri electromecanici minieri, la examenul de absolvire si-a permis o mica extravaganta. La partea de construire, intretinere, exploatare retele electrice in subteran a avut parte de un examinator care habar nu avea de domeniu respectiv. Si-a batut joc de el ca de ultimul papagal, a sters pe jos cu el.

Amicul a fost inginer electromecanic si multi ani de zile a fost energetic-sef la o exploatare miniera.

Un exemplu clasic de cheltuire a banului public, absolut inutil. Nu a furat nimeni niciun leu, dar bani cheltuiti aiuritor. Profesori care habar nu au de materiile pe care le predau, unor cursanti care nu sunt interesati nici cat negru sub unghie de meseria in care, teoretic se specializeaza. Reconversie profesionala...
*


Inginer electromecanic s-a înscris la liceu? Deja absolvise liceul! OK, fie, dar profil electromecanic? Ca să poată face asta, presupun că sunt cursuri din afara ariei curriculare, probabil cursuri de perfecționare sau din gamă.
Agrig
Sa faca doar prezenta!
radian
Gabize, mai citeste odata postul meu. Omul are o pensie consistenta, Singura munca pe care o preteaza o face din pasiune in bucataria personala. N-are nevoie nici de o calificare nou si nici de loc de munca. A facut-o pentru ca sa fie numarul minim de cursanti si nevasta-sa sa aiba o clasa in plus la cre sa predea.
bion
Cu toata pensia lui manoasa a facut o ghidusie ca sa ia nevasta-sa salar la profesionala. laugh.gif O gainarie cu cenzuratre de bani publici.
axabrt
Scrie nenea bion. S o fi înscris și el la gincologie
bion
Te preocupa pixda. Ce si cum.Nu ai prea ai avut parte de la trei neveste sa studiezi obectu? rolleyes.gif
axabrt
Nui așa sa stii. Dar poți face o specializare diferită totuși , de exemplu cardiologie medic de gardă nu mai avem aici în Ploiesti și duc pacienții la alte județe.
Vai de fundul nostru am ajuns .

Daca ar fi sa fac o specializare as alege tot în domeniul meu, să învăț un program care se cere (sunt destule) . Practic nu am timp.
Totdeauna am zis că dacă s ar ivi o pauza as învăța ceva de modelare, dar mă apropii și eu de 45 de ani și numai am chef la la 25. Nici de pixda că să ți rapsuns sincer
gabize
QUOTE(radian @ 14 Feb 2023, 10:11)
Gabize, mai citeste odata postul meu. Omul are o pensie consistenta, Singura munca pe care o preteaza o face din pasiune in bucataria personala. N-are nevoie nici de o calificare nou si nici de loc de munca. A facut-o pentru ca sa fie numarul minim de cursanti si nevasta-sa sa aiba o clasa in plus la cre sa predea.
*


Io am înțeles fix ce spui tu că n-am înțeles. wink.gif
Problema e cum a reușit să-și facă dosarul eligibil, odată ce era deja absolvent de facultate cu același profil. Aici îmi dă cu virgulă...
yoncv
Tu chiar crezi că verifică cineva dosarele alea?
axabrt
Poate sa l înscrie și la grădiniță peste câțiva ani.
Interesant cum cercul vieții se întoarce oarecum în același loc.
Când eram copii aveam nevoie de cineva să aibă grijă de noi.
Când suntem bătrâni iarăși e nevoie de cineva să aibă grijă de noi. Oarecum.
bion
A aranjat nevasta cu scoala ca sa nu ramana fara salar, numai pe pensia savantului. Oras mic manariile lesne de facut. :ad sub masa:Probabil din fondurile ale sugeau mai multi asa ca...
radian
Bai, sunteti de groaza. Carcotasi profesionisti. Mai rai ca babele de la tara care socializeaza pe banca din fata portii…

Ru va descriu o situatie, care mie mi s-a parut amuzanta. Voi despicati firul in patru.
einstein1984
Mie mi s-a parut amuzant ca ii acuzi pe aia ca cheltuie banii comunitari pe cursuri inutile si asta fix asta facea, ii consuma si mai inutil decat unul care poate mai si profesa meseria asta undeva. Are dreptate Bion
marksman
Plm, e și vina ălora care scriu proiectele astea. "Coae, hai să băgăm ceva să luăm bani de la UE".
"Ce cursuri e nevoie oare?"
"Te mai uiți? Scrie și tu ceva acolo, să fie!"

Și așa apar cursuri pe care nu are cine să le predea sau la care nu are cine să vină. Vorbesc din experiență, nu pe povești. Aveau unii nevoie să pregătească vreo 20 de sudori, și asta pe bune, că erau ceruți "dincolo". Cursul s-a organizat pe fonduri europene, doar că, ce să vezi, nu avea cine să predea. Nu mergea cu bifat că s-a făcut, oamenii ăia plecau direct la angajator, ăla făcuse toată birocrația, ai noștri doar trebuia să se ocupe de logistica pentru curs, au zis "Sudori? Sigur că da, rezolvăm noi". Și apoi nu știau unde să găsească pe cineva care avea calificări să predea sudura. L-au adus pe taică-miu, fost inginer, fost profesor de liceu industrial și le-a predat un curs de introducere în sudură, împreună cu un fost coleg din fosta uzină, cu care făcuse tot felul de produse și reparații sudate, în medii diverse, până la subacvatic. Cu aplicații practice, teste pe parcurs, etc. La final au trecut aproape toți, dar era nevoie de 20 de oameni, așa că au fost "reexaminări" și s-a făcut șeptelul.
GIC
Tocmai am simtit primul cutremur, acum 2 minute. In ORADEA!!!!
marksman
Da, și la Timișoara s-a simțit.
einstein1984
QUOTE(marksman @ 14 Feb 2023, 15:11)
Plm, e și vina ălora care scriu proiectele astea. "Coae, hai să băgăm ceva să luăm bani de la UE".
"Ce cursuri e nevoie oare?"
"Te mai uiți? Scrie și tu ceva acolo, să fie!"

Și așa apar cursuri pe care nu are cine să le predea sau la care nu are cine să vină. Vorbesc din experiență, nu pe povești. Aveau unii nevoie să pregătească vreo 20 de sudori, și asta pe bune, că erau ceruți "dincolo". Cursul s-a organizat pe fonduri europene, doar că, ce să vezi, nu avea cine să predea. Nu mergea cu bifat că s-a făcut, oamenii ăia plecau direct la angajator, ăla făcuse toată birocrația, ai noștri doar trebuia să se ocupe de logistica pentru curs, au zis "Sudori? Sigur că da, rezolvăm noi". Și apoi nu știau unde să găsească pe cineva care avea calificări să predea sudura. L-au adus pe taică-miu, fost inginer, fost profesor de liceu industrial și le-a predat un curs de introducere în sudură, împreună cu un fost coleg din fosta uzină, cu care făcuse tot felul de produse și reparații sudate, în medii diverse, până la subacvatic. Cu aplicații practice, teste pe parcurs, etc. La final au trecut aproape toți, dar era nevoie de 20 de oameni, așa că au fost "reexaminări" și s-a făcut șeptelul.
*


uite o scoala de sudori va avea mereu cursanti si cautare daca ma intrebi pe mine.
Agrig

Eu am facut obligat un curs de 4 saptamini de SSM la Bucuresti, la fiecare inceput de ora ne fotografiau aia sa se vada prezenta.
A ajutat fix cit frectia la piciorul de lemn!
Vorba colegului, mai bine faceam unu de sudura, de aia ai nevoie si acasa.
biggrin.gif
einstein1984
Ai fost responsabil de SSM? Nici in visele cele mai urate nu as vrea sa ma vad responsabil de asa ceva (am fost) si vreun om din aia de care sa am eu grija sa fie accidentat la munca, fie si din vina lui.
marksman
QUOTE(einstein1984 @ 14 Feb 2023, 16:08)
uite o scoala de sudori va avea mereu cursanti si cautare daca ma intrebi pe mine.
*


O fi, dar să știi că nu a fost coadă la ușă să se înscrie. Unii abia știau să scrie, alții citeau silabisind. La final de curs a venit unul la taică-miu și i-a zis "Dom' inginer, ne-ați chinuit la o amărâtă de școală de sudori. Eu nici la liceu nu am scris atât cât ne-ați pus dumneavoastră să scriem ".

<span class='edit'>14 Feb 2023, 16:57:</span>
QUOTE(Agrig @ 14 Feb 2023, 16:16)
Eu am facut obligat un curs de 4 saptamini de SSM la Bucuresti, la fiecare inceput de ora ne fotografiau aia sa se vada prezenta.
A ajutat fix cit frectia la piciorul de lemn!
Vorba colegului, mai bine faceam unu de sudura, de aia ai nevoie si acasa.
  biggrin.gif
*


Eu aș face un curs de electricieni, dar și cu certificare ANRE.
yoncv
E nevoie de mulți meseriași, de toate felurile. Mare greșeală când s-au desființat școlile profesionale!
gabize
Nu s-au desființat. Doar că scad de la an la an numărul copiilor ce optează pentru forma asta de învățământ.
Agrig
QUOTE(einstein1984 @ 14 Feb 2023, 16:22)
Ai fost responsabil de SSM?
*


Am fost iar noi lucram in teren si la inaltime iar problemele apareau cind era vremea mai rea...

14 Feb 2023, 17:53:
QUOTE(marksman @ 14 Feb 2023, 16:54)

Eu aș face un curs de electricieni, dar și cu certificare ANRE.
*



La noi s-a dat doar examenul ca deja eram specializati insa fix pentru SSM a fost nevoie de el, patalamaua aia de la ANRE ajuta doar firma daca ...Doamne fereste s-a intimplat ceva in rest deloc.
bion
Marks pana la urma toata lumea a luat un ban deci everibody happy.
Ca e degeaba nu mai conteaza.
radian
QUOTE(einstein1984 @ 14 Feb 2023, 15:32)
Mie mi s-a parut amuzant ca ii acuzi pe aia ca cheltuie banii comunitari pe cursuri inutile si asta fix asta facea, ii consuma si mai inutil decat unul care poate mai si profesa meseria asta undeva. Are dreptate Bion
*



N-am acuzat pe nimeni de nimic. Amicul n-a luat locul unuia care chiar ar fi vrut sa faca cursul. Am precizat, cu subiect si predicat, nu erau suficienti cursanti. Incearca si tu sa vezi jumatatea plina a paharului. Daca amicul nu se "sacrifica" altii care isi doreau sa invete o astfel de meserie nu puteau ca nu se organiza cursul...

QUOTE(einstein1984 @ 14 Feb 2023, 17:22)
Ai fost responsabil de SSM? Nici in visele cele mai urate nu as vrea sa ma vad responsabil de asa ceva (am fost) si vreun om din aia de care sa am eu grija sa fie accidentat la munca, fie si din vina lui.
*



Ceea ce prestez eu pentru a-mi castiga activitatea este asociat cu domeniul SSM. In 90% din cazuri, cei accidentati sunt de vina pentru accidentarea lor. Toti se pisa cu bolta pe normele SSM, si lucratorii, si cei responsabili de coordonarea activitatii, si inclusiv inspectorii ITM. Cel mai banal si la indemana exemplu. Toate orasele sunt pline de blocuri aflate in reabilitare termica. Eu, cel putin, nu am vazut un lucrator pe astfel de santiere care sa fie echipat cu casca de protectie si centura de siguranta.
bion
Nu au nimic in cap deci nu trebuie protejat icon_mrgreen.gif

14 Feb 2023, 20:28:
Adi pai tu ai zis ca scopul cursului era pastrarea jobului nevestei. smile.gif
In RO e o practica f. uzitata
radian
Am zis o pwla. Asta ai interpretat tu in stilul tau de carcotas. Scopul cursului era sa pregateasca maistri electromecanici si fiindca cei inscrisi la curs (si care erau interesati sa obtina respectiva calificare) erau prea putini, organizatorii au ales sa mai "atraga' cativa cursanti sa fie indeplinit criteriul legat de numarul minim de cursanti. Este o practica curenta, in toata tara, pentru ca se practica un criteriu idiot legat de un numar minim de cursanti ca sa fie finantat cursul. Ai priceput sau e nevoie sa-ti fac si un desen?

Din ciclul bogatii Romaniei: azi, Ovidiu Tender. Locuieste in Timisoara, 66 de ani, avere estimata la 850 milioane euro.

Am vazut azi la stiri, ANAF a scos la vanzare 7 avioane epava care ii apartin.

Este inginer miner. Tatal consoartei, fost profesor universitar, preda Masini miniere la Facultatea de Mine din Petrosani. nu i-am fost student, nu l-am cunoscut personal, il stiam din vedere. A murit pe motiv de infarct la inceputul anilor '90. Isi facuse un obicei, in fiecare an lua sub aripa sa cate un student sarac. Il ajuta cu proiectul de diploma, il ajuta financiar, in fiecare duminca il invinta la "masa in familie". La vremea respectiva, Ovidiu Tender a fost alesul. Consoarta l-a cunoscut bine, pe atunci era adolescenta. Tender a avut parte si de un bonus. A ramas repetent si a beneficiat de doi ani de programul "masa in familie". biggrin.gif

Acum, se pare, este un mos intrat in dizgratie, dar, in anii sai de glorie, la un moment dat se zicea despre el ca ar fi fost cel mai bogat roman, si-a facut averea in special din minierit in Africa. In anii sai de glorie controla o mare parte din continentul african, schimba gurverne cum ne schimbam noi ciorapii...
einstein1984
Cu casca am mai vazut, unii cu turban ca erau sikh. De centura nu stiu daca e musai ca am vazut ca cele mai multe schele au balustrada si plasa peste.
radian
Pentru toti cei care lucreaza la inaltime este obligatoriu, minim, casca de protectie, ghete cu bombeu metalic, centura de siguranta si evident, salopeta.

Am avut ocazia sa vad, la unele din multhulitele multinationale (fabrica de ciment) soferii de pe camioanele care aduceau sau luau marfa, nu aveau voie sa coboare din cabina fara ghete si casca de protectie. O banala contabila daca iesea din cladire de birouri sa mearga 10 metri in alta cladire de birouri, obligatoriu salopeta, ghete de protectie, casca de protectie, sac cu masca de gaze. Firmele mari nu doar ca respecta dar chiar au regulamente interne de protectia muncii mult mai severe decat normele nationale. In incinta, daca mergi pe jos, te deplasezi doar pe culoarele special marcate cu vopsea.

Si-au invatat lectia, eventualele daune si sanctiuni platite in caz de accident de munca costa mai mult decat respectarea normelor de protectia muncii.

Tot din experienta personala. Eram in incinta unei astfel de fabrici, echipat cu tot haranasamentul de rigoare, dar vara fiind eram in bermude. Insotiti de seful SSM din fabrica. Echipa de boacteri care avea sarcina sa dea sanctiuni celor pe care ii prind ca nu respecta normele de protectia muncii l-au sanctionat pe seful SSM pentru ca mi-a permis mie, regim vizitator, sa intru pe instalatie in bermude. Normativele lor prevedeau sa am si pantaloni de salopeta nu doar bluza de salopeta.
axabrt
Eram.in rafinărie , în instalație și trebuia sa fac niste desene de mana.
A venit unu și mi a luat cardul de acces că nu aveam ochelari și mănuși.
Le am urat drum bun cale bătuta.
La firma scandal că de ce , cum e posibil.
Le am dat și eu ochelarii de protecție (niste ordinari din plastic mântuit și zgâriat și mănușile groase din piele de vițel) și i am pus sa scrie ceva pe o foaie.
Când au văzut că nu se poate , au lăsat o moarta.
Dar o lună n am mai intrat în rafinărie. Cică sancțiuni
einstein1984
M-a prins si pe mine plant manageru fara bombeuri metalice in sectie, dar a fost fara amenda ca eram client nu furnizor smile.gif
dizzy
Normele SSM par de rahat pana te accidentezi tu sau un coleg. Dupa aia iti pui singurel harnasamentul. Exista bocanci confortabili in ziua de azi, chiar si estetici.
In multinationale iti dau ei echipament, daca nu ai, unii chiar insista sa ti- l dea pe al lor.
Exista ochelari de protectie cu dioptrii, manusile puteai si tu sa tii una , aia cu care nu desenai.
einstein1984
Maxim a fost cand un sef de sectie m-a trimis pe mine sa iau bocanci cu bombeu dar pe inginerul sef turc de langa mine, in costum si cu pantofi tip aladin doar l-a salutat respectuos, eu macar eram in halat. Am pus bocancii si am revenit. De atunci iau bocancii cu mine si daca merg doar la birouri, ca nu se stie cand vrea vreunul sa mergem in atelier.
radian
QUOTE(axabrt @ 15 Feb 2023, 10:02)
... plastic mântuit ...
*


[CODE]

Adica un fel de plastic binecuvantat de un sobor de preoti?


axabrt
Bocanci usori și confortabili și pe căldură am avut niste aimont
Dar nu mai știu exact ce model, erau cu ceva galben și parca aveau puțin textil pe laterale
radian
O chestie interesanta, inedita pentru mine, am vazut la o firma nemteasca care are fabrici de componenete auto la Lugoj, Timisoara si Arad.. Era obligatoriu sa port halatul lor antistatic, si tot ce aveau disponibil erau mici, intrate la apa de la atatea spalaturi, si trebuia sa inchei minim trei nasturi ceea ce a fost o sarcina extrem de grea. Apoi, m-au lasat cu incaltamintea din dotare dar mi-au dat, pentru fiecare picior cate o panglica care la fiecare capat avea cate o portiune autoadeziva, un capat trebuia lipit de tocul papucilor celalalt capat bagat sub pantalon si lipit de picior,pe piele.

La alta firma, exploatare titei, firma scotiana, m-au pus sa-mi als la poarta verigheta si ceasul, cica pericol de explozie. Bai nene, eu am venit sa-ti fac evalurarea instalatiei la riscul de explozie si tu, nea portarul, ma inveti pe mine ce pot fi surse de explozie? Evident, nu i-am spus omului nimic, el doar isi facea datoria...
dizzy
Parca si vad ditai ursu' cu un halatel,
Asa am fost cu un tovaras cand s-a operat sa-si scoata un lipom;
El e ceva la 2.02 si 120kg, i-au dat aia un halat de-i venea pana la buric si era juma de piept si burta afara;

Statica poate strica si electronica sensibila, nu numai bumbum
axabrt
Electricitatea statica poate să aprindă lucruri doar in atmosfera bogata in oxigen. Doar nu erai la terapie intensivă. Acolo se întâmplă chestii.
radian
Unde am zis de electricitate statica aveau roboti industriali care riscau sa fie dereglati de incarcarile electrostatice.
einstein1984
Nu,era fabrica de electronice probabil , daca ai PCBuri si componente expuse electricitatea statica le poate face pilaf (O fi fost Continental ) . Acolo pana si carucioarele care aduc piese/materiale sunt verificate antistatic si au etichete cu expirarea verificarii.
Eu am primit halat larg cand am fost la ei in vizita la Timi, beleaua e ca era cald ca naiba cu el si nici umezeala nu avea voie sa fie prea scazuta in sectie. Funny era ca responsabilul cu electricitatea statica se numea .... Scanteie.
Strapuri anti statice se pun si la fabricile care asambleaza componente pirotehnice (airbaguri si centuri), daca nu transpiram destul bocancii antistatici nu treceau testul de impamantare si trebuiau si strapurile de care zicea Radian.
bion
Tender a fost implicat in manarii internationale.Ca manca moca la tov. plofesol era un pamplezir.Implicat la greu in vanzari de armamant. In timpul razboiului din YU prin el se faceau tranzactii masive cu petrol. La birtul S...M... din J venea ofiterul sarb cu valiza cu bani sii o preda lui Tender Zicea patronu birtului ca in viata lui nu a vazut asa mormane de bani.Acu scapat de puscarie roade in taina.La 19 ani ovidiu jr e in CA la o firma de prospectiuni geologice.
radian
Einsten pana s banalele scari sunt variante in constructie antistatica.

Bioane, nu fa iar ghiveci. Departe de mine ideea de a ma erija in avocatul lui Tender. Is convins ca nu merita statuie de onestitate in buricul targului. Vorbeam de perioada cand era student rupt in cr de saracie.
Habba
QUOTE(radian @ 15 Feb 2023, 08:55)
Pentru toti cei care lucreaza la inaltime este obligatoriu, minim, casca de protectie, ghete cu bombeu metalic, centura de siguranta si evident, salopeta.
*


Nu-i obligatoriu sa ai centura/ham de siguranta daca lucrezi pe schela, poti sa ai balustrazi si alte mijloace pentru asigurare impotriva caderii persoanelor. Cum nu e obligatoriu nici pe platforme la inaltime care sunt asigurate cu balustrada de minim 1.2 m (vezi elevatii, poduri in constuctie, etc.).

Casca si incaltamintea de protectie nu au nimic specifc intrinsec cu munca la inaltime, ci servesc altor scopuri (riscuri de intepare si cadere obiecte pentru laba piciorului), respectiv cadere de sus a obiectelor relativ usoare. Cand combini munca la inaltime cu alte activiatati generatoare de riscuri, da, poti avea nevoie si de, si de.

Iar EPI - PPE (centura/hamul e un EPI - PPE) se definesc in analiza de risc facuta pentru postul/locatia respectiva de munca, EPI folosindu-se ca si ultima resursa cand nu se poate elimina/reduce riscul ascociat al activitatii respective. EPI e ultimul lucru care se ia in considerare si se defineste doar atunci cand nu exista alte solutii de eliminare sau de reducere cuantificabil importanta a riscului de accident.
De asemenea, doua firme diferite care lucreaza in aceleasi domeniu avand activitati similare isi pot defini analize de risc diferite si impune EPI diferite, chiar si pentru aceeasi pozitie/locatie de munca.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.