Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Un topic pentru off topic
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250, 251, 252, 253, 254, 255, 256, 257, 258, 259, 260, 261, 262, 263, 264, 265, 266, 267, 268, 269, 270, 271, 272, 273, 274, 275, 276, 277, 278, 279
radian
De la Profi mai cumpăr din când in când parizer țărănesc de porc. Nu știu cine-l produce. Cu diametrul mare. Mie Imi place. Imi amintește de gusturile copilăriei.

Și nici cremurstii de pui de la Cris-Tim nu-s de lepădat. Am avut o colaborare cu o firma din grupul cu pricina. La o discuție cu inginerul cu care am colaborat, îl întrebam, care-i treaba cu cremurstii ca la TV se spun atâtea...

Ne-a satisfăcut curiozitate. Zicea ca recomanda din tot sufletul pe cei de pui. Exporta in peste 30 de tari și producția este permanent monitorizata de reprezentanții marilor lanțuri de supermarketuri. Nu risca abateri de la calitate. In așa fel e organizata producția încât nu pot face doua categorii. Pentru export și pentru intern. OKl l-am întrebat, și cei de porc? A zâmbit și ne-a spus: eu v-am recomandat pe cei de pui...
sorin1983
QUOTE(Marty @ 17 May 2021, 19:44)
Apropos de asta, tot bag din cind in cind (de vreo 2-3 ori pe an) cite un polonez sau o felie de piine cu unt si parizer puturos. De pofta, maica, de pofta... Po' sa-mi dai cea mai de mate-fine mincare, nimic nu se compara cu gustul de piine cu unt si parizer + ceai!
*


+1 smile.gif
Lord Hades
Radiane dar de carnea de pui dezoxate mecanic a pomenit ceva? Sau de culoarea rozalie fara pic de variație? La plasticele mele de la munci oricâte prafuri bag in ele tot mai scapa cate o variație. Cum fac ăștia la cremvusti nu pot intelege.

Pentru mici recomand fie selgros fie sergiana. Daca am pomenit sergiana, recomand stana turistică în poiana sau sub cetate in rasnov. Deschid sezonul dupa ce finalizeze vaccinarea. Sper sa nu încerce să recupereze in 2 luni pierderile acumulate într-un an ...
dizzy
Am și eu momentul ăla cu parizerul.
De vreo 3 ori pe an.
Cat de rău poate face 200gr parizer?

Merced
Apropo de unguri, fac ăștia un parizer de porc foarte bun. Au produsele lor prin Auchan la vitrinele din interior. Recomand!
radian
QUOTE(Lord Hades @ 17 May 2021, 21:26)
Radiane dar de carnea de pui dezoxate mecanic a pomenit ceva?...
*



Nu sunt mare fan de carne de pui. Pulpe sau aripioare crocante, cu mare placere, daca mai sunt si picante cu atat mai bine. Soricul de pui, stiu, este al draculi de otravitor, dar si al dracului de gustos. Inclusiv pielea de pe pulpese sau aripioarele fierte in ciorba. Piept de pui, pentru nimic in lume. Singura mancare mai scarboasa decat pieptul de pui este carnea macra de porc. Daca are grasime, e OK. Carne mananc foarte putina, o data pe sapatamana e mult spus, dar cand mananc trebuie sa fie inundata in grasime.

In rest, nu sunt expert in industria alimentara, nu am competenta sa ma pronunt despre cum sunt deozosati puii. Ziceam doar ce mi-a povestit la o cafea un inginer care lucreaza in domeniu.

<span class='edit'>17 May 2021, 22:51:</span>
QUOTE(Marty @ 17 May 2021, 19:44)
Apropos de asta, tot bag din cind in cind (de vreo 2-3 ori pe an) cite un polonez...
*



Legat de polonezi am nostalgii din copilarie. Am incercat in mai multe randuri, dar, nimic semnificativ. Daca poti sa-mi recomanzi vreo marca ti-as ramane recunoscator.
bion
QUOTE(radian @ 16 May 2021, 22:07)
  Chiar era alb deschis la fata, cu un aspect placut si o tinuta vestimentara impecabila.
*


Ha mancateas este jipsi care e mai arieni asa. Blonzi roscat piele masliniu e spre alb, ochi verzi sau albastri

Parizeru de acu eun kkt fata de cel adevarat facut pana la sf. anilor '70
Cremvustii zicea un cunoscut care lucra la AGIL ca se fac din grasimi mslaxate pa iese pasta. Atunci Dorel basculeaza un sac de ceva chimicale care dau gust, aroma, culoare. Praful alb e de pui ala roz e de porc.
Grasime, Marty, love rolleyes.gif
einstein1984
QUOTE(Merced @ 17 May 2021, 22:32)
Apropo de unguri, fac ăștia un parizer de porc foarte bun. Au produsele lor prin Auchan la vitrinele din interior. Recomand!
*


EU iau salamul de mangalita de la ei, nu are deloc chimicale (pe eticheta macar), nici nitiriti;
dizzy
dar parizerul original -ala traditional din ce se face?
MuciX
QUOTE(Lord Hades @ 17 May 2021, 20:26)
Sau de culoarea rozalie fara pic de variație?
*


Globoost 90P

Daca lucrezi in industria alimentara, m-as bucura foarte mult sa stiu ca nu faci d-astea. smile.gif

Aici am auzit si eu de el, dar e in germana. Incepe sa vorbeasca depsre produs + un demo pe la 12:20
einstein1984
https://www.youtube.com/watch?v=AcxQBkdughc...=MyNameIsAndong mai pe la sfarsot arata cum sa-ti faci parizer acasa, naturlich. dar pana acolo vorbeste cum s-a inventata parizerul si cume ra facut el la rusi... si de ce era bun, si cum a ajuns rau.
dizzy
Cum era bancul ala:
- M-au invitat la o fabrica de lactate; m-am dus am vazut cum o fac si de atunci nu mai mananc branza
- M-au invitat la o fabrica de mezeluri; m-am dus am vazut cum le fac si de atunci nu mai mananc mezeluri
- M-au invitat la o fabrica de bere; nu ma duc!
radian
QUOTE(einstein1984 @ 18 May 2021, 09:25)
EU iau salamul de manlita de la ei, nu are deloc chimicale, nici nitiriti;
*



Nu pe dracu. Sunt ei ungurii experti in mexeluri si carnati, dar, fara chimicale doar daca-ti prepari singur, acasa, salamul, din carne de la porcul pe care l-ai crescut tu insuti in batatura si tu stii cel mai bine ce i-ai dat sa haleasca.

Nu exista vreu produs alimentar procesat industrial care sa nu contina chimicale. Problema e in ce cantitate si mai ales ce calitate...
einstein1984
Eu zic de ce scrie pe eticheta, daca mint acolo e cu penal. E si un prosciuto la mega image, marca 365 idem, doar cu condimente.

18 May 2021, 10:32:
Eu zic de ce scrie pe eticheta, daca mint acolo e cu penal. E si un prosciuto la mega image, marca 365 idem, doar cu condimente.
dizzy
Domnilor, aveti idee la ce perioada dupa vaccinare AntiCovid am voie sa donez sange?
einstein1984
nu, dar daca suni la centrul de hematologie iti fac legatura cu un doctor care-ti spune sigur. in 3 zile cica se duc componentele vaccinului dar la treburi dina stea sunt mai prevazatori medicii.
dizzy
am gasit
Persoanele vaccinate cu Pfizer sau Moderna, dupa minim 7 zile de la administarera oricarei doze de vaccin, in situatia in care potentialul donator se simte bine si nu a prezentat in aceasta perioada niciun semn / simptom, sau dupa cel putin 7 zile de la remiterea oricarui semn / simptom aparut in urma vaccinarii (conform adresei nr. 40/19.01.2021 transmisa catre INHT, de Ministerul Sanatatii)
Persoanele vaccinate cu AstraZeneca dupa cel putin 4 saptamani de la administrarea oricarei doze de vaccin, in situatia in care potentialul donator se simte bine si nu a prezentat in acceasta perioada niciun semn / simptom, sau minim 4 saptamani de la remiterea oricarui semn / simptom aparut in urma vaccinarii

https://n-avemsange.ro/2021/03/10/m-am-vacc...sa-donez-sange/
b34uen
QUOTE(dizzy @ 18 May 2021, 10:00)
Cum era bancul ala:
- M-au invitat la o fabrica de lactate; m-am dus am vazut cum o fac si de atunci nu mai mananc branza
- M-au invitat la o fabrica de mezeluri; m-am dus am vazut cum le fac si de atunci nu mai mananc mezeluri
- M-au invitat la o fabrica de bere; nu ma duc!
*



La faza cu berea nu e banc. Nu stiu cum or face acum dar am ajuns odata la Bragadiru la fabrica de bere. Daca vedeai ce carcalaci erau in tancurile alea unde fermenta, sigur nu mai beai bere.
Bicicleta galbena
QUOTE(dizzy @ 18 May 2021, 10:41)
Domnilor, aveti idee la ce perioada dupa vaccinare AntiCovid am voie sa donez sange?
*


Corect, 7 zile. Am donat eu acum doua saptamani si m-au intrebat de perioada de vaccinare.

dizzy
QUOTE(b34uen @ 18 May 2021, 11:21)
La faza cu berea nu e banc. Nu stiu cum or face acum dar am ajuns odata la Bragadiru la fabrica de bere. Daca vedeai ce carcalaci erau in tancurile alea unde fermenta, sigur nu mai beai bere.
*


La cata bere beau eu, nu e greu sa ma las. Un cunoscut de-al meu lucra la bere Rahova. Nici ala nu punea gura pe bere.
Un prieten lucreaza la o fabrica de imbuteliat vinuri; asta bea numai bere.
Marty
QUOTE(Bicicleta galbena @ 18 May 2021, 11:40)
Corect, 7 zile. Am donat eu  acum doua saptamani si m-au intrebat de perioada de vaccinare.
*


Partial corect! Pfizer si Moderna - 7 zile; AZ - 1 luna. Din cite am inteles, daca au fost efecte secundare, perioadele se modifica.
radian
QUOTE(b34uen @ 18 May 2021, 11:21)
La faza cu berea nu e banc. Nu stiu cum or face acum dar am ajuns odata la Bragadiru la fabrica de bere. Daca vedeai ce carcalaci erau in tancurile alea unde fermenta, sigur nu mai beai bere.
*


In ce an a fost asta?

Am avut colaborări cu mai multe fabrici de bere. Au echipamente moderne care exclud posibilitatea ca, carcalaci (șoricei, șobolani, alte cele) sa ajungă in tancurile de fermentare.

Einstein, sunt convins ca etichetele sunt inscripționate corect. Nu merita riscul, e ușor de verificat. Or mai fi și excepții, dar știu ca se fac controale sistematic. De mulți ani nici la noi nu mai e de joaca cu asta. Teama mi-e ca fructele și legumele pe care le vând țăranii in piețele agro sunt mai toxice decât produsele din supermarketuri. Pe țărani nu-i verifica nimeni și n-au nicio jena sa dea cu supradoze de ierbicide, fertilizanți, etc. sa-și crească producția.
einstein1984
Aveam un coleg care prefera sa manince la Mcdonalds sau OMV pentru ca stia ca macar acolo se respecta niste standarde de curatenie.... fata de o carciuma no name cu mancare teoretic mai sanatoasa. Deci 100% de acord cu tine in materie de fructe, fermele care vand catre supermarketuri macar au si un inginer, nu doar vanzatorul de la fitosanitare.
GBX
QUOTE(radian @ 18 May 2021, 11:59)
Pe țărani nu-i verifica nimeni și n-au nicio jena sa dea cu supradoze de ierbicide, fertilizanți, etc. sa-și crească producția.
*


Pe această temă a fost un reportaj TV acum câțiva ani, s-au descoperit legume ce conțineau cantități nepermise de chimicale, provenite de la utilizarea fără măsură a îngrășămintelor chimice prin culturile gospodărești. Cumperi de la un astfel de producători "bio" și te trezești cu tot tabelul lui Mendeleev prin mațe.
dizzy
Daca ti-e teama de toxinfectie, probabil ca nu o sa pataesti nimic la Mac.
La OMV, nu as fi sigur, am mancat odata extrem de prost la cel din Craiova.
einstein1984
omul era mult pe drumuri, nu gasea mereu un mcdonalds cand trebuia sa faca o pauza de pranz venind de la oradea cu masina.
b34uen
QUOTE(radian @ 18 May 2021, 12:59)
In ce an a fost asta?

Am avut colaborări cu mai multe fabrici de bere. Au echipamente moderne care exclud posibilitatea ca, carcalaci (șoricei, șobolani, alte cele) sa ajungă in tancurile de fermentare.

*



inca era berea Fulbier, cred ca undeva prin anii 2000.
Nu erau soricei ci viermi destul de mari.
Merced
QUOTE(einstein1984 @ 18 May 2021, 09:25)
EU iau salamul de mangalita de la ei, nu are deloc chimicale (pe eticheta macar), nici nitiriti;
*



Cam asa ar fi toate produsele lor, cel putin pe hartie.

Mai incerc cand mai gasesc pe la diverse bacanii parizer "de casa", dar sincer cel mai ok mi s-a parut asta. Se cam simte ca nu are conservant, nu tine mult. Odata l-am luat din Auchan si m-am dus la tara cu el, fac cam 40 de minute pana acolo, si nu era miezul verii sau ceva. L-am tinut cu alte chestii reci, si asta cand sa-l mananc a doua zi mirosea deja cam naspa, si am reununtat. Si daca-l aduci repede acasa, in maxim doua zile ori se usuca, ori prinde miros cam nasol, nu mai merita consumat.
E singurul care se apropie de gustul ala de "salam de cal". Nu stiu cine-mi bagase in cap cand eram copil ca parizerul e salam de cal, si abia asteptam sa se gaseasca la alimentara din cartierul vecin, ca la aia de la parterul blocului meu aparent nu prea bagau.

Mi-ati facut pofta ca imi vine sa dau o fuga sa-mi iau cateva felii. rolleyes.gif
b34uen
Parizerul nu contine carne de cal. Exista specialitati din cal dar care costa mai mult decat cele de porc.
Era o poveste carnea de cal in salamuri. Totul a plecat de la faptul ca la inceput Salamul de Sibiu era bagat in membrana naturala de cal, si care ii dadea un gust deosebit.
Agrig
Salamul de Sibiu chiar are carne de cal, este o carne "uscata" si are rolul de liant.
Asa se si facea pe timpuri salamul prin diverse unitati economice in regie proprie.
Cum erau facute pe timpuri mezelurile si cum sint acuma este o diferenta de la cer la pamint.
Inainte de 90, am facut o hepatita A, forma relativ usoara, internare, tratament, si regim.
In regim intra: carne de pui, parizer, cremvusti printre altele.
Acum vreo 5 ani la o discutie cu doctorul imi zice printre altele: mai tii minte de regimul ce l`ai avut in 89? ei, acuma daca le dau bolnavilor in convalescenta parizer sau polonezi ii aduc la spital cu salvarea!
Inclin sa cred ca doctorul are dreptate...
radian
Chiar mi-e dor de un polonez cu gustul copilariei...
Marty
Pupa si tu unu', da' mai de la tara, ca aia de la oras sufera de la poluare. biggrin.gif
bion
Gustul bun sl berii era dat de sobolanii macerati in alcool rolleyes.gif
Merced
QUOTE(b34uen @ 18 May 2021, 17:25)
Parizerul nu contine carne de cal. Exista specialitati din cal dar care costa mai mult decat cele de porc.
Era o poveste carnea de cal in salamuri. Totul a plecat de la faptul ca la inceput Salamul de Sibiu era bagat in membrana naturala de cal, si care ii dadea un gust deosebit.
*



Nu am zis ca ar fi continut, dar asa imi zisese cineva la un moment dat, cred ca una dintre bunici, ca sa ma faca probabil sa nu mai cer asa de mult. tongue.gif O fi zis ca daca-mi spune ca e de cal, mi se face mila sau ceva, dar povestea a dat rateu.
Tin minte vag ca am cerut imperios vanzatoarelor alimentarei cu pricina sa aduca salam de cal si ca maica-mea se rusinase si imi facea semne sa tac din gura.

Prin Romania oficial nu stiu daca se consuma carne de cal. Eu n-am vazut nimic cu asa ceva prin comert, dar poate nu m-am uitat unde trebuie. Am un prieten prin Elvetia, abia asteapta sa gaseasca la reducere carne de cal sa-si cumpere.

Mai stiam alta legenda din asta, ca la tara a dat unul peste o caruta, si calul mort a ramas in sant. Cica asta se intampla seara, iar a doua zi cand au trecut satenii pe acolo, disparusera picioarele din spate, si ca sigur au fost trimise la fabrica de salam de Sibiu, ziceau ei. radmasa.gif Ma rog, in realitate probabil le luasera niste oameni mai amarati sa le manance, dar na...

Oricum m-ati facut sa intru si la Auchan, ca tot am avut treaba in zona aia, si am luat parizerul mentionat ieri. A intrat bine cu branza si masline langa, si o rosie cam fada, ca nu prea e sezonul.

Tot la capitolul aminitiri culinare cu mizerii de genul asta, ceva mai tarziu, prin 1994, aparusera pe la piata niste chestii gen parizer(pe care ei acum le categorisesc ca "sunca") de la Perutnina. Imi aduc aminte de "parizerul" Poli de pui. Mama ce bun era si ala. As fi mancat unul intreg daca mi-ar fi dat cineva. L-am regasit printr-un hypermarket acum vreo doi ani dar nu m-a dat pe spate. Deloc. Gustul copilariei e cateodata greu de regasit.

QUOTE(radian @ 18 May 2021, 18:28)
Chiar mi-e dor de un polonez cu gustul copilariei...
*



La un moment dat, acum vreo sapte-opt ani, erau decenti polonezii de la Meda. N-am mai incercat de foarte multa vreme. Am mai luat in ultimii ani din Lidl din aia Pikok cu 90% carne cica, ambalajul cu galben si scris verde. Pana acum vreo doi ani erau destul de ok, mergeau, dar am testat chiar acum vreo saptamana dupa multe luni de pauza si am fost dezamagit. Alta textura, gust de nimic, si membrana clar alta, ceva artificial rau. Dar e de analizat, poate gasesc ceva decent si revin. icon_mrgreen.gif

QUOTE(bion @ 18 May 2021, 18:54)
Gustul bun sl berii era dat de sobolanii macerati in alcool rolleyes.gif
*



Asta o stiam tot asa, de pe la o petrecere cu putin alcool, din clasa a 7a cred. Cand ne bateam trei insi pe cate o bere. Era unul care ne povestea din astea, mai mult ca sa nu mai bem noi, sa bea el mai mult. Si mai facuse o combinatie, cica sa mirosi berea, asa din doza. Si erau oricum niste jeguri de beri, mai erau si calde, si aveau o duhoare. A descurajat multi in ziua aia. radmasa.gif
radian
QUOTE(bion @ 18 May 2021, 18:54)
Gustul bun sl berii era dat de sobolanii macerati in alcool rolleyes.gif
*


In fond, care-i problema? E materie prima organica, naturală 100%...
bucatzel
QUOTE(Merced @ 18 May 2021, 18:43)
La un moment dat, acum vreo sapte-opt ani, erau decenti polonezii de la Meda. N-am mai incercat de foarte multa vreme.
*


Tin minte ca acum vreo 2 ani am stat la raionul de cremvursti si am citit la toti procentajele. Aia de la Meda erau singurii sinceri pe eticheta. In timp ce toti restul scriau "DIN" carne de pui, astia scriau "Cu" carne de pui. Ca n-aveau decat vreo 35%. 'mnezo stie ce era restul. Praf de caramida, banui.
RDK
Piept pui (37%), slanina, apa, proteina din lapte, sare, condimente, stabilizator (difosfat de sodiu), potentiator de aroma (glutamat monosodic), antioxidanti (acid ascorbic, ascorbat de sodiu), dextroza, conservant (nitrit de sodiu), colorant (carmin).

Rețeta e cam aceeași, din considerente economice și chimice.
marksman
QUOTE(einstein1984 @ 18 May 2021, 12:35)
Aveam un coleg care prefera sa manince la Mcdonalds sau OMV pentru ca stia ca macar acolo se respecta niste standarde de curatenie.... fata de o carciuma no name cu mancare teoretic mai sanatoasa. Deci 100% de acord cu tine in materie de fructe, fermele care vand catre supermarketuri macar au si un inginer, nu doar vanzatorul de la fitosanitare.
*


Când băgam deplasări în țări "dubioase", McDo și/sau KFC erau baza. Doar în US era invers: mai degrabă mergeam într-o dugheană mexicană decât la Mc. În România, la Mc e lux, comparativ cu Mc din State.
MoneyTalks
QUOTE(b34uen @ 18 May 2021, 09:21)
La faza cu berea nu e banc. Nu stiu cum or face acum dar am ajuns odata la Bragadiru la fabrica de bere. Daca vedeai ce carcalaci erau in tancurile alea unde fermenta, sigur nu mai beai bere.
*


Eu am fost la fabrica Budweiser din Cehia. Totul super curat si modern. A fost prin 2003 sau 2004
RDK
Asta fiindcă nu ai prins tehnologia anterioară, cu gândaci enormi la fierbere și șobolani la îmbuteliere.
Oricum, ce a fost mai urât a trecut, prefer oricând compuși chimici actuali decât mizerii necontrolate.
Merced
@bucatzel: Polonezii adevărați sigur nu sunt din carne de pui. Eu evit genul asta de mezel din pui. Pentru că "carne dezosată mecanic" la pui. Trebuie căutati polonezi din carne de porc.
dizzy
La McDonald's mai ai un avantaj: de când intri, până ieși satul trece jumă de ora.
La un restaurant e minim o ora, spre o ora jumate.
O ora economisita pe traseu înseamnă mai mult timp pt tine.
GBX
Da, dar la restaurant ai șanse ca mâncarea să aibă gust.
Sunt rău, nu am mai mâncat hamburgări la mec, în România, de ani buni. Mi se par de plastic... Dar în schimb îi mănânc cu plăcere prin Ungaria sau Austria. Ori sunt eu foarte flămând, ori acolo sunt cu totul și cu totul diferiți...
MuciX
...
dizzy
Nu am mancat in 2020 sau 2021 la McD.
Nu are gust mancarea? F bine, nu sunt tentat sa mananc mai mult.
Totusi, la McD nu am patit sa ma cufuresc, cartofii prajiti sunt buni, mancarea e acceptabila chiar daca nu e f gustoasa.
Cand ajung intr-un oras nou, pana invat locul si pe unde se poate manca bine la un pret corect, McD e o optiune.
In Viena am mancat bine la restaurnatele turcesti alea cu albastru-turcoaz Turkye, la Nordsee si in general pe oriunde te tine bugetul nu prea te pacalesti.

Burgeri buni am mancat in Bucuresti la HAshtag, la Circus Pub, pe langa vizuina, sa putem bea si doi beri.
GBX
Că tot am adus vorba de hamburgări, cei mai buni, după gustul meu, i-am mâncat în Bulgaria. În mai multe locuri, de regulă prin sudul litoralului... dar chiar și în Ruse. Prin crâșme autohtone, nu cu renume internațional.
MoneyTalks
QUOTE(dizzy @ 19 May 2021, 06:53)
Cand ajung intr-un oras nou, pana invat locul si pe unde se poate manca bine la un pret corect, McD e o  optiune.
*


Ce intelegi sa maninci bine la pret corect? Mincarea sa fie buna SAU ieftina? Ca bun SI ieftin nu exista. Ma rog, bun si la pret corect exista. De exemplu 25 euro/persoana seara la un restaurant cu mincare buna este un pret corect.
Lord Hades
4. Semestrul al II-lea va fi redus cu o săptămână pentru toate clasele, cu excepția claselor terminale. Grupele din învățământul preșcolar, clasa pregătitoare, clasele I - a VII-a și clasele a IX-a, a X-a și a XI-a vor finaliza semestrul în data de 25 iunie, în loc de 18 iunie!

Problema pentru BAC: cand se termina scoala conform enunțului de mai sus?

https://www.edu.ro/adaptarea-structurii-anu...83-actual%C4%83
tatabobu
Cum cand? Verde-sarat, nu e clar pentru toata lumea?
Merced
QUOTE(Merced @ 18 May 2021, 19:43)

La un moment dat, acum vreo sapte-opt ani, erau decenti polonezii de la Meda. N-am mai incercat de foarte multa vreme. Am mai luat in ultimii ani din Lidl din aia Pikok cu 90% carne cica, ambalajul cu galben si scris verde. Pana acum vreo doi ani erau destul de ok, mergeau, dar am testat chiar acum vreo saptamana dupa multe luni de pauza si am fost dezamagit.
*



Hai ca am luat azi si de Meda doi, ca am scapat mai repede si m-am bagat in Auchan. Daca aia Pikok au mai fost cum au mai fost, Meda de porc, dezastru. Desi i-am tinut la fiert chiar mult, la foc mic, la final am desfacut membrana ca n-aveai cum sa o mananci, ziceai ca-i plastic...
Adio polonezilor!

Si ca sa fie treaba, treaba, n-aveau nici parizer din ala secuiesc in galantar. sad.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.