Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Un topic pentru off topic
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250, 251, 252, 253, 254, 255, 256, 257, 258, 259, 260, 261, 262, 263, 264, 265, 266, 267, 268, 269, 270, 271, 272, 273, 274, 275, 276, 277, 278, 279
bion
Nu e coronavirus african. E unguresc. Era un micron. Dar e numit o micron. Deci...
radian
Bai instigator la ura de rasa. Este omicron nu humicron...
dizzy
QUOTE(MoneyTalks @ 2 Dec 2021, 19:12)
Daca destinatia finala e Viena e OK. Dar daca destinatia ta e de exemplu USA, atunci e mai nasol.
Depinde. Am zburat o data de la Kalgenfurt la Viena, iar de acolo am luat avionul spre San Francisco. Daca era numai tren, era nasol sa mergi de la gara din Viena la aeroport. Timpul pe drum s-ar extinde la cel putin 4 ore in loc de 40 minute
*



De la caz - la caz.
Dar de principiu, decizia imi pare corecta;
2 ore cu trenul inseamna 2-3-4-500 km, usor de facut si nu mai trebuie sa te duci in aeroport cu 2 ore inainte (3 acum), poti sa iei in bagaj ce vrei, etc;
Bine, eu le-as face probabil cu masina.
radian
De dimineata mi-am facut o omleta din 2 oua (luate de la Profi). Amandoua aveau cate doua galbenusuri. Chiar is curios daca si celelalte din caserola is tot la fle. Oare de la ce gaini mutante or fi provenind?
maho
Am mai vazut si printre ouale aduse de la soacra-mea, se mai intampla.
paul_damian
Pe vremea lui Ceasca facea tata rost uneori de oUo de la o crescatorie, ala de i le dadea ii putea da numai rebuturi, adica cele cu doua galbenusuri. La milioane de gaini se adunau multe cofraje in fiecare zi.
MoneyTalks
QUOTE(radian @ 4 Dec 2021, 10:14)
Oare de la ce gaini mutante or fi provenind?
*


Pai gainile alea au fost vaccinate si cu doza a treia. Asa ca mare grija cu ouale, sa nu te trezesti cu surplus. Era careva pe aici care se intreba ce poate pati…
Habba
@Dizzy
Suprfata Viena 414.6 km2
Suprafața București 228 km2.
Care oraș e mai micuț?

@Money
Este tren RJ (Rail Jet) care te duce direct la VIE -Schwechat, deci cobori direct la aeroport, conexiune subterana directa cu terminalele.
Dacă nu, ai tren care te duce la Wien HauptBanhof (gara centrala) de unde ai la fiecare 10-15 minute conexiune fie cu Shuttle train fie cu S-Bahn (tren regional) spre aeroport.
Foarte lejer, nici vorba sa pierzi o grămadă de timp.
MuciX
Unii spun că trenurile, folosite corect, pot falimenta companii aeriene. Bine, italienii sunt proști, gălăgioși și leneși, nu sunt buni de exemplu.

https://youtu.be/IbFGG4T3_Yo
dizzy
QUOTE(Habba @ 4 Dec 2021, 13:26)
@Dizzy
Suprfata Viena 414.6 km2
Suprafața București 228 km2.
Care oraș e mai micuț?

@Money
Este tren RJ (Rail Jet) care te duce direct la VIE -Schwechat, deci cobori direct la aeroport, conexiune subterana directa cu terminalele.
Dacă nu, ai tren care te duce la Wien HauptBanhof (gara centrala) de unde ai la fiecare 10-15 minute conexiune fie cu Shuttle train fie cu S-Bahn (tren regional) spre aeroport.
Foarte lejer, nici vorba sa pierzi o grămadă de timp.
*



Corect, așa e dat. Când am biciclit pe acolo , mi s-au părut mai mic.
tatabobu
Sigur 400-nu-stiu-cati kmp nu-s suprafață landului Viena?
Habba

Detalii pe districte, 23 la număr.
Total 41,487 de ha. Cum am zis.
tatabobu
Da. Cu tot cu paduri si ce mai e pe acolo. De exemplu asta e in interiorul lui Donnaustadt: https://www.google.com/maps/@48.2470861,16....6384!8i8192
Habba

Evident. Tot orașul cu ce are el, ape, păduri, parcuri, străzi, clădiri, etc.
Fostă capitala de imperiu, sistematizata pentru 5 milioane de oameni, are doar 2 milioane.

Nu are cum să se compare din nici un punct de vedere cu târgul prăfuit balcanic a lui Bucur.

Mai au și alte capitale păduri urbane. Ex. Ljubljana:
https://www.visitljubljana.com/en/poi/mostec/
DannyY
QUOTE(paul_damian @ 4 Dec 2021, 11:22)
Pe vremea lui Ceasca facea tata rost uneori de oUo de la o crescatorie, ala de i le dadea ii putea da numai rebuturi, adica cele cu doua galbenusuri. La milioane de gaini se adunau multe cofraje in fiecare zi.
*


Nu prea le am cu zootehnia, da' sunt curios de unde stia ala cate galbenusuri are fiecare ou? huh.gif
Cosstel
cu ceva experiență și o mină fină și se rezolvă
însă găinile ce produc asemenea ouă se cam decalibreaza 😁
accidental și la astea normale se intimpla
recent chiar am avut surpriza sa cumpăr un carton de 10 ouă și toate au fost duble
partea incriminata la un ou este gălbenușul - > grăsimi - > colesterol
două gălbenușuri e cîh dar mie tocmai asta im place cel mai mult 😊
Victorine
DannyY, oricine a crescut la tară stie cum se verifică ouăle, cu un bec de-ăla clasic de 100W 😁
Iar de ouăle alea care 10 din 10 erau cu 2 gălbenușuri nu stiu ce să zic, eu as fugi de ele, ceva nu e în regulă, prea mulți hormoni în mâncarea păsărilor, lumină 24/24,etc. Alea numa găini normale nu sunt, săracele. La bunica la țară poate se întâmpla la 1 ou din 500... cum se micsorează ziua si dă frigul, abia dacă mai strânge 2-3 ouă de la 30 de găini, de unde și cu 2 gălbenușuri...
radian
QUOTE(radian @ 28 Nov 2021, 08:56)
Am un amic, are 60 de ani, de curand a fost diagnosticat cu cancer pulmonar...
*



Amicul a clacat psihic. Depresie profunda. Refuza categoric orice asistenta medicala. Si-a impus sa moara prin infometare. De peste cinci saptamani nu a mai mancat aboslut nimic. Doar diazepam, alcool si tigari.

Celor care il suna sa incerce sa-l convinga sa mearga la medic nu le mai raspunde la telefon. Inclusiv la sora-sa ii refuza apelurile.

Un alt amic, care lcouieste acum in alt oras, a vorbit cu o asistenta medicala sa mearga la el sa-i puna o perfuzie ceva, sa incerce sa-l ajute. I-a spus ca daca ii aduce diazepam e bine venita, daca nu, o arunca pe geam afara.

Culmea ironiei este ca i-a venit raspunsul la biopsie si tumoarea de pe plamani nu este canceroasa. Banuiesc ca o operatie mai mult sau mai putin complicata de exteripare a tumorii si putea fi ca nou.

Nu-i mai pasa ca de fapt nu are cancer. A stabilit ca vrea sa moara prin infometare, zice ca e dreptul lui sa-si aleaga modul de viata si nu vrea sa se faca de rusine, ce zice lumea, daca a hotarat sa mearga pe un drum si acum se razgandeste? Orgoliu de rahat...

Apeleaza la un fost coleg din liceu, sa-i faca cumparaturile (alcool si tutun) si sa-i duca gunoiul (saci intregi de sticle goale). Imi zicea respectivul, si eu is amic cu el, ieri a fost ultima data la el, dupa cinci spatamni de foame autoimpusa arata ca o fantoma. Nu mai are vlaga in el. Prin casa se taraie sprijinit de pereti, nu poate sta in picioare.

Sta cu usa de la locuinta neincuiata pentru ca dupa ce moare cei de la ISU sa nu trebuiasca sa sparga usa. Cand inca mai putea umbla a fost cu sora-sa la notar sa-si treaca locuinta pe numele el, si-a facut testamentul prin care cere sa fie incinerat. Minte bolnava, s-a gandit la toate detaliile sa nu fie probleme dupa disparitia lui...
Victorine
Tu pari singurul om normal dintre toate cunoștințele tale, de atâția ani de când scrii aici... cum naiba reziști?
Bicicleta galbena
Saracu' om... sad.gif Trebuie sa fie groaznic sa nu mai gasesti nici un motiv sa traiesti....


Lord Hades
Totuși moarte prin infometare nu e chiar o experienta plăcută. Omul în mod cert are probleme la mansarda.
radian
Probleme la mansarda are cu siguranta. A clacat. Am inteles ca o interventie impotriva vointei sale e posibila doar daca devine pericol in spatiul public sau are vreo tentitva de suicid in spatiul public. In rest, autoritatile n-au voie sa intervina. Omul e liber sa se sinucida in liniste la el acasa...
bion
Alcool, fumat, depresie, cercul vicios
ionbumbu1
QUOTE(radian @ 28 Nov 2021, 08:56)
Am un amic, are 60 de ani, de curand a fost diagnosticat cu cancer pulmonar. Ultimii vreo 10 ani a fumat tigari electronice. Are sau nu legatura nu sunt in masura sa spun.

Omul locueiste singur. Are o sora in Bucuresti. Singura ruda.

I-au gasit o tumoare de 5 x 5 cm, a facut biopsia, nu vrea sa spuna care-i rezultatul dar banuiesc ca e de rau.

Tipul se pare ca a clacat psihic. S-a reapucat de fumat, baga alcool de dimineata pana seara si noaptea cand se trezeste si este in stare s-o faca, oricum nu mai are ce pierde. Acum isi suna toti prietenii, inclusiv pe mine, sa-l punem in legatura cu deleari de droguri, ori de care, cat mai tari. Pe doi amici comuni, taximetristi, i-a alergat pe fiecare cate o zi intreaga cu masina prin locuri unde banuia el ca ar putea gasi. N-a gasit. Nu am consumat droguri in viata mea si n-am nici cea mai vaga idee de unde si-ar putea procura si oricum nici nu vreau sa aflu.

Pe de o parte ne este mila de el, cui nu i-ar fi, pe de alta parte am incercat sa-i spunem, cat mai putin jignitor, ca nu vrem sa ne implicam in astfel de afaceri. El nu mai are nimic de pierdut, e una, dar cine-i nebun sa riste dosar penal pentru trafic de stupefiante?

M-a sunat intr-una din zile sa ma roage sa-i fac rost de o reteta pentru diazepam. De unde PLM sa-i dau eu reteta? Pe patronul de la bibilioteca l-a sunat sa-i faca rost de un pistol sa se impuste...

Sincer, imi pare rau pentru situatia in care se afla. Nu stiu cum as putea sa-l ajut. Si ca sa fiu foarte sincer, dupa experienta de acum 10 ani cu nevasta-mea mi-au trebuit doi ani sa-mi regasesc echilibrul. Nici nu m-as implica prea mult emotional. Nu sunt convins ca as mai putea retrai toata experienta.

De tratamente medicale, chimioterapie, radioterapie nici nu vrea sa auda.

Ce mama dracului as putea face pentru el?

Financiar nu are probleme. A lucrat mai multi ani pe tir in Irlanda, a venit acasa cu bani destui. Inainte sa afle ca-i bolnav, imi zicea, si-a cumparat o garsoniera, si cu banii pe care-i are traieste linistit pana face varsta de pensionare...
*


Salut domnu!, cu respect.
Omu nu mai are mai mult de jumătate de an de zile de trait.
Cunosc om fost coleg de serviciu pe 31 dec 2019 pe la ora 18 a murit acasa in drum spre toaletă. Degeaba a venit ambulanta smurd in 6 min nu a mai avut ce sa ii facă.
A fost operat în August la spital de cancer ganglionar, avuse o tumoare de 5kg,la subtioara la subratul drept.
A fost pe la mai multe spitale, toti ii dadeau sa facă CT-uri sa facă.
Nu știau ce a declanșat, care a fost cauza.
Ii crestea prin noiembrie decembrie un gogoloi pe partea dreapta la piept, tare și doctorii prosti ziceau ca e os, ca nu are nimic. Incepuse iar sa il doara operatia de la subrat, zicea ca simte ca o sa ii crească iar acolo.
A fost convins de la spitalul județean din Timișoara, sa urmeze un tratament experimental beta, cu seruri și ceva raze la tumoare la spitalul militar "Victor Popescu" din Timișoara.
A 3-a ședința nu a mai supravietuit.
Din cauza ca cel care l-a operat in vara, i-a închis mai devreme drenajul, ca să plece el in concediu, i se aduna apa la plămâni destul de des și nu putea sa mai respire, nu mai mergea decat foarte greu, era gras, il durea picioarele avea artroza la genunchiul drept .
Doctora de cancer, văzând ca nu poate sa respire, l-a internat la medicala2, sa ii scoată apa de la plămâni și ii dadea aer de la butelie sa respire.

Intre Crăciun și 6 ianuarie 2020,l-a anunțat doctora de la oncologie ca este in concediu toata secția și ca se vor vedea pe 6 ianuarie, nu a mai apucat sad.gif

Ti-am zis asta ca să spui prietenului tău ce il așteaptă. Nu a vrut doctora sa ii dea tratamentul clasic cu chimioterapie, il mintise ca e intr-o stare foarte bună și ca să incerce tratamentul asta nou, ca va mai trai 5 ani, desi el era bolnav de inima, avea aritmie.
Bafta

6 Dec 2021, 00:20:
se uita acasa non stop la filme și la tv, nu prea putea sa doarmă ca il durea operatia de la subratul drept.
ultimele 2 luni, seara înainte de culcare incepea sa aibă dureri mari de burta. Degeaba a zis el la doctori, se uita aia ca boul la poarta noua, nu stiau ce are.
I-au dat calmante pastile dar nu il ajutau mai deloc, ei banuiau ca s-a extins cancerul în corp! sad.gif
ii cazuse parul din cap, pielea de pe frunte, cap si de la piept se albise complet.

6 Dec 2021, 00:22:
Nu mai putea sa mai mănânce. Era din ce în ce mai obosit din cauza tratamentului de la cancer, nu mai putea sa meargă deloc, respira din ce în ce mai greu.
gibonu
@radian
Ca sa incerc sa-ti distrag putin atentia de la problema amicului.

Ai fost la muzeul mineritului [din Petrosanii] relativ recent renovat? Daca da, cum este?

Am vazut [la tv] ca unul dintre exponate este un sobolan teleghidat care se plimba printre vizitatori, pentru a arata ca minerii hraneau sobolanii din mina ca sa-i foloseasca pe post de alarma de gaze [ceea ce ne povesteai si tu mai demult].

Mersi.
radian
QUOTE(ionbumbu1 @ 6 Dec 2021, 00:13)
... Ti-am zis asta ca să spui prietenului tău ce il așteaptă...
*



Multumesc pentru bunele intentii, dar la starea lui de deprimare exact asta, sunt sigur ca nu l-ar ajuta. Cu atat mai mult, cu cat am precizat, nu are cancer, conform rezultatului biopsiei.

Despre ce inseamna cancerul, din pacate, stiu destule, acum zece ani sotia mi-a murit in brate de cancer. A facut toate tratamentele care i-au fost propuse, si n-am absolut nimic de reprosat personalului medical cu care a avut de-a face.

Gibonu, Muzeul minieritului este renovat de curand, pe fonduri europene. Mie, personal, mi se pare o reusita, l-am vizitat de ma multe ori.

De sobolanul teleghidat nu stiu nimic. Cand am fost eu acolo inca nu-l aveau. Cu sobolanii din mina sunt multe legende, dar si adevaruri. E drept le mai "fura" suplimentul minerilor, dar e la fel de drept sunt tolerati, ba chiar incurajati sa le stea pe aproape si le dau de mancare. Simt vibratiile din roca si anticipeaza surparile ca cateva secunde inainte sa se produca. Ideea este, cand lucrezi in zonele cu risc de surpare (frontal, adica frontul de carbune) sa ai sobolanii in preajma si cand ii vezi ca o iau la fuga, alarma maxima, arunci tot si fugi cat te tin picioarele. Sunt multi care au scapat cu viata multumita sobolanilor de mina.

Daca ai in plan o vizita la Muzeul minieritului, sa ma anunti inainte. Is prieten foarte bun cu directorul muzeului, este un tip "doctor" in istoria Vaii Jiului, autor a cca. 40 de volume legate de acest domeniu, o parte din materiale documentare pe care le-a folosit in lucrarile sale sunt traduse de mine, din maghiara in romana, din ziare si alte materiale documentare din perioada antebelica (imperiul...). Iti asigur un tur premium al muzeului, cu explicatii, cat ai tu rabdare la le asculti.

Si bonus, esti invitatul meu la "biblioteca" care se afla la 2 minute de mers pe jos. Un ceai, o cafea, o bila, tot ce-ti doreste sufletul...
AR-18-MOS
QUOTE(radian @ 6 Dec 2021, 07:31)
o bila, tot ce-ti doreste sufletul...
*


Și niște timbre, să fie tacâmul complet. Dă și tu mai multe detalii despre când și unde consumați bilele alea... rolleyes.gif
radian
La Biblioteca, unde altundeva? biggrin.gif

Pentru cine stie sa joace...

Zilele trecute au venit baietii cu masa si au montat-o. Eu, din pacate habar n-am sa joc. Acum am jucat prima data, prima lectie a fost sa invat regulile si terminologia... (gila goala, bila plina, bila alba, bila neagra, manta, etc.) si sa tin tacul in mana, dar asta e, nimeni nu se naste invatat...

Scumpa distractia, a costat 7.700 lei, cu transport si montat incluse in pret.
einstein1984
bila este si un termen pentru doza de heroina....
radian
Mea culpa, nu stiam. Cu drogurile nu m-am intersectat in viata mea. Ma refeream la biliard.
einstein1984
Stiu, dar MOS e mai pervers asa.
Ma mir ca la 2 pasi de caminele stundetsti sa nu fii vazut ceva domni care imparteau un pachet de tigari cand plimbai cainele.
radian
Un camine se consuma la greu, vorba ta, la doi pasi de mine si mai este o carciuma, a unei "somitati" locale si o alta in munte la Straja. Toate lumea stie de ele numai autoritatile nu...

Dar daca nu ma intereseaza subiectul, asta e. N-o venit nimeni la mine sa-mi dea cu forta... biggrin.gif
MuciX
Ce tot judecați atâta? Lăsați lumea să simtă bine.
einstein1984
nu.
bion
Scumpa distractia, a costat 7.700 lei, cu transport si montat incluse in pret.

O sa platiti voi. O frecati mai mult pe acolo=consumati msi mult wink.gif
Mucix esti pofticios? laugh.gif
axabrt
QUOTE(bion @ 5 Dec 2021, 22:47)
Alcool, fumat, depresie, cercul vicios
*


Nea bion alcool face bine, te ajuta sa vezi lucrurile mai bine
[attachmentid=1628134317]
einstein1984
QUOTE(MuciX @ 4 Dec 2021, 13:13)
Unii spun că trenurile, folosite corect, pot falimenta companii aeriene. Bine, italienii sunt proști, gălăgioși și leneși, nu sunt buni de exemplu.

https://youtu.be/IbFGG4T3_Yo
*


Si francezii zic ca nu e trenu scump, e avionu prea ieftin
https://www.ouest-france.fr/economie/transp...ae-9f51653fbe56
bion
Axa pe aia s-a footzi matale. biggrin.gif
gibonu
QUOTE(radian @ 6 Dec 2021, 09:31)
Daca ai in plan o vizita la Muzeul minieritului, sa ma anunti inainte.

Si bonus, esti invitatul meu la "biblioteca"


Multumesc frumos.
Vedem ce va fi vara viitoare.
MoneyTalks
QUOTE(MuciX @ 4 Dec 2021, 12:13)
Unii spun că trenurile, folosite corect, pot falimenta companii aeriene.
*


Spune-le asta americanilor radmasa.gif sa vezi ce bucurosi vor fi daca trebuie sa mearga de la New York la San Diego, si in loc sa faca vreo 6 ore vor face vreo 6 zile MINIM radmasa.gif
MuciX
Astazi vad ca insisti sa citesti pe diagonala ca la fel ai facut si cu Uricani al lui radian.
einstein1984
QUOTE(MoneyTalks @ 7 Dec 2021, 11:20)
Spune-le asta americanilor radmasa.gif sa vezi ce bucurosi vor fi daca trebuie sa mearga de la New York la San Diego, si in loc sa faca vreo 6 ore vor face vreo 6 zile MINIM radmasa.gif
*


ia vezi tu un new york boston cat e cu trenu si cate cu avionu inclusiv drumul la aeroport, security etc. Ca macar aia e linie electrificata.
bucatzel
New York - Las Vegas, dupa cum zice google maps.
Avion: 4h 40m
Trin: 3d 8h
einstein1984
ce zic eu si ce intelege el....
MuciX
Daca stau sa ma gandesc nici New York - Honolulu nu pare avantajos cu trenul.
bucatzel
NY-Boston il faci in 4 ore cu masina.

Voi aveti avion de la Bucuresti la Popesti? ... ca tot cam atat dureaza cu masina si intre astea doua, din ce aud.
einstein1984
si in 3 32 cu acela, doar ca spre deosebire de masina nu depinzi de busoane si timpul ala e destul de garantat. Plus ca poti munci, citi un ziar, dormi...
wolfin
"Cu toate ca in domeniul electric ambele companii (Dacia si Renaul) joaca la categoria "jena", Dacia cu o stea este o masina mai sigura decat Renault, care saraca n-a pupat nici macar o stea! smile.gif))
Dacia cu steau ei se incadreaza totusi la categoria "jena", pe cand Renaul sta sa retrogradeze de la categoria "jena" la categoria "bai, voi chiar va bateti joc?" smile.gif)))
Laura Stoica avea o melodie... "caci eu n-am atins nicio stea". Ar putea sa imprumute Renault melodia asta pentru o campanie publicitara la Zoe! smile.gif)))
Dar si Dacia Spring ar putea folosi in reclamele ei vorba aia atat de celebra in limba romana "vai de steaua ei!" smile.gif)))"

Comentariu pe hotnews

radmasa.gif
einstein1984
mistoruile vor fi epice. Sa vedem actiunile cum zicea bicorpus
bucatzel
QUOTE(einstein1984 @ 8 Dec 2021, 16:03)
mistoruile vor fi epice.
*



Tru, tru...

QUOTE(psychoo @ 8 Dec 2021, 11:40)

*




This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.