Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Un topic pentru off topic
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250, 251, 252, 253, 254, 255, 256, 257, 258, 259, 260, 261, 262, 263, 264, 265, 266, 267, 268, 269, 270, 271, 272, 273, 274, 275, 276, 277, 278, 279
IRONICK
QUOTE(wolfin @ 21 Apr 2023, 23:17)
Eu as merge prin oras. A fost ok saptamana asta.
*


au lipsit multe din oras, nu as mai paria ca saptamana viitoare o sa fie la fel
wolfin
Sapt viitoare e saptamana verde.

Va fi la fel.

Daca pune waze pariu ca il baga pe pod basarab/stefan cel mare/ mihai bravu / palady

QUOTE(bgdrenault @ 22 Apr 2023, 06:41)
au fost studentii in vacanta
*



Atata opulenta pe studenti...zi de zi cu auto in trafic.
sorin1983
treci prin regie?
radian
Centura Nord. Asta presupune sa trec prin Regie? Chiar nu stiu. Am drum lung de pedalat as face strict pauzele necesare.

In aceasta dimneata, in jurul orei 10 la un interval de cca. minute unul de altul, alte doua cutremure de pamant cu epicentrul in GJ, primul cu magnituide de 3,4 al doile 2,8. Eram la birou, nu le-am simtit, in schiimb, banuiesc, le-a simtit catelusa, a inceput sa urle ca lupul.
bgdrenault
N are a face cu regia.
Ma gandesc ca atatea masini din jurul caminelor nu arata opulenta, ca nu s toate de ultima generatie.
Si studentii se misca,
Basca ca sapatamana asta au mai fost zile libere, multi si au mai luat concediu, etc
Ma rog, voi stiti mai bine, sa treaca prin oras atunci
wolfin
Eu am zis pe unde ii zice waze.

Oras sau centura.

Ca poate fi un accident pe centura si ajunge joi la CT.

<span class='edit'>22 Apr 2023, 14:28:</span>
QUOTE(sorin1983 @ 22 Apr 2023, 10:33)
treci prin regie?
*




Punctual treaba cu studentii ..de 2 x pe an. Plus Poli. Nu reprezinta problema traficului din B
maho
Că tot vorbeau unii de inconștiență pe alt topic:
https://economie.hotnews.ro/stiri-pensii_pr...imi-batrana.htm
radian
Sub mine locuieste o tanti in varsta Ievovista. Fratii ei care fac prozelitism la strada au un carucior cu materiale de ale lor de propaganda. Caruciorul il gareaza la vecina mea in locuinta.

Astazi am vrut sa trec pe gumele de vara. Le-am scos din beci unde le tin, le-am pus langa usa de la cada scarii si apoi sa le car cate o roata la masina. Apucasem sa duc prima roata, m-am intors dupa a doua, la usa venise intre timp un tip, chiar mi-a sarit in ochi, imbracat elegant, in “hainele de duminica”. Venise sa ia caruciorul. Omul se ofera sa ma jute, ii zic , multumesc, ma descurc, va murdariti pe haine, rotile is murdare. A luat feciorul cate o roata in fiecare mana si mi le-a dus la masina.

Ce pot sa zic, frumos gestul.
rue
Așa se observă cate un crâmpei de bun simt.
Unii dau vina pe educație, dar la.altii vine in mod natural, din fericire.
radian
In urma valului de violente din scoli s-a propus supravgherea video a orelor de curs. Asociatiile parintilor se opun cu vehementa.

Pai, fwtu-va muma-n cwr cu Asociatia voastra. Daca le dadea-ti loazelor cei 7 ani de acasa, poate, fenomenul nu capata asa amploare. Dar progeniturile au numai drepturi nu si obligatii.

Imi poveste o amica, profesoara la un liceu tehnologic. Dl. Goe, are voie sa se joace cu telefonul toata ora, filmeaza cand si pe cine vrea. Profesorul daca filemaza vreun elev recalcitrant risca sa fie dat afara din invatamant.
axabrt
Pai începusera cu telefoanele încă de când eram eu a 11.a
Noroc că atunci telefon însemna o cărămidă Bosch 507 sau ceva in genul.
Ne dădeam doar bip, că în melodia aia de la ozone
rue
este un regulament cadru la nivel national si care a fost adoptat de fiecare scoala si semnat de parinti ca il accepta impreuna cu masurile din el.
https://www.edu.ro/sites/default/files/_fi%..._New_ROFUIP.pdf

radian
QUOTE(Bicicleta galbena @ 21 Apr 2023, 20:26)
Nord, clar. E ok in cea mai mare parte.
Sudul e inca praf.
*



In final am mers pe nord, in cea mai mare parte drumul OK, traficul a fost rezonabil, de la A1 la A2 am facut cam o ora.


26 Apr 2023, 21:45:
M-a dezamagit rau Constanta anul acesta. Tot orasul e spart, santier. aE bine ca se modernizeaza, dar ca neexpert in amenajari edilitare, nu s-ar pute sa spargi x strazi, sa le modernizezi si abia apoi sa spargi urmatorul tronson?

Alta exeperienta amara, soferii constantei, in perioada aceasta numarul de turisti este insigbifiant, sunt isterici, claxoneaza incontinuu.
sorin1983
asa e si in bucale... e mai usor sa acoperi furturi daca deschizi santiere peste tot.
GIC
QUOTE(radian @ 26 Apr 2023, 15:59)
M-a dezamagit rau Constanta anul acesta. Tot orasul e spart, santier. aE bine ca se modernizeaza, dar ca neexpert in amenajari edilitare, nu s-ar pute sa spargi x strazi, sa le modernizezi si abia apoi sa spargi urmatorul tronson?
*


Sigur n-ai trecut prin Oradea? unsure.gif
einstein1984
Pai poate vor sa termine si ei inainte de iunie iulie cand vin turistii.... chestie care mi se pare laudabila.
Bicicleta galbena
La ultima donare de sange am primit un card pe care sa primesc drepturile (o suma de vreo 70 sau 80 de lei, nu mai stiu exact) in loc de bonuri pe hartie. Zic - ok, s-a renuntat la hartie, acum e un card.
Numai ca azi, la donare, am primit alt card... pentru ca cel vechi nu e reincarcabil. E de unica folosinta.
Deci am renuntat la hartie si am trecut la plastic.
"Multumiri" ministerului de care apartine spitalul militar, si salutari ecologice celor de la Edenred!

bion
Ce guvernare de kkt avem. Vine limbricu ala infatuat din A si ne da cenzurat si anal in propria casa. Si noi zicem danke . Ala nu avea ce sa caute aici. De obicei vizitele astea au programul si tema prestabilite in amanunt. Acu o sa vina mutalaul ala coada de topor din Sibiu sa zica ca nu e nici o problema.Ucraineeni se sterg la cur cu noi.Ungurii faca ce vor.Marxist progresistii dau ordine ca la ei acasa si aia de lanoi se duc cu para la inalta poarta...Inutilu si isolinerul prasutat in primarie bate campii. Nulitatile din prefectura dorm in post.
la gaura din buget au gasit solutia. Baga impozit la prostovani.
FMCC si copiilor lor.
yoncv
QUOTE(einstein1984 @ 27 Apr 2023, 09:14)
Pai poate vor sa termine si ei inainte de iunie iulie cand vin turistii.... chestie care mi se pare laudabila.
*


Poate înainte de anul viitor, când vin alegerile. Mult mai importante pentru orice primar decât turiștii!
bgdrenault
QUOTE(Bicicleta galbena @ 27 Apr 2023, 10:12)
La ultima donare de sange am primit un card pe care sa primesc drepturile (o suma de vreo 70 sau 80 de lei, nu mai stiu exact) in loc de bonuri pe hartie. Zic - ok, s-a renuntat la hartie, acum e un card.
Numai ca azi, la donare, am primit alt card... pentru ca cel vechi nu e reincarcabil. E de unica folosinta.
Deci am renuntat la hartie si am trecut la plastic.
"Multumiri" ministerului de care apartine spitalul militar, si salutari ecologice celor de la Edenred!
*



Se intampla si la case mai mari. In hol pe un dulapior tin un capac de spray, in care , cand ajung acasa imi pun banii marunti. Functie de cat platesc cash, paharul se umple lunar sau mai des. Cand se umplema duc cu el la Kaufland, la masina de maruntis, il vars acolo, obtin chitanta, cu chitanta mergi la relatii clienti si ti se da un card de plastic. Il scanezi la casa, ramane pe zero, si apoi il arunci, ca nu mai este utilizabil. Asta pentru cca 20 de lei
Deci, Germania, kaufland, risipa?
yoncv
Du-te la Lidl, acolo primesti doar un bon de hartie.
bgdrenault
nu i in drum tot timpul
Si parca nu prea am vazut asemenea masinarii pe la Lidl

yoncv
Nu cred că sunt în toate magazinele, dar în cel unde ajung eu mai des există.
radian
Discutam zilele trecute despre chestiunea graului ucrainian.

Am fost in delegatie la 2 silozuri de cereale unul in port Constanta, celalalt in port Agigea. De curioziate, la ambele silozuri i-am intrebat pe sefii de siloz care-i treaba cu tot scandalul acesta. Imi zicea ca lor li se rupe, nu sunt producatori, dar in opinia lor, cam au dreptate fermierii romani.

Aprobarea pentru graul ucrainian, cel putin in Ro, este exclusiv pentru tranzit nu si pentru comercializare. In. schimb, tirurile ucrainiene la intrarea in tara nu sunt cantarite, nu sunt controlate, asa-i procedua. Soferii, inainte sa ajunga in port, opresc unde li se spune de acasa sa opreasca si descarca jumatate de tir. Evident, cantitati imense de grau comercialiat nefiscalizat. Restul ajunge in port pentr export. La iesirea din Ro au hartii care atesta ca au dus grau in port in vederea exportului…

Fermierii romani asta toamna au vandut foarte putin in asteptarea unui pret mai mare. Acum si-o sug singuri. Nu mai cumpara nimeni de la ei, piata este inundata de grau ucrainian mult mai ieftin.

La ambele silozuri erau in asteptare sa intre la descarcare o gramada de tiruri cu numere ucrainiene.

Ieri dimineata ministrul agriculturii a anuntat oficial ca a primi dezlegare de la Bruxelles sa suspene orice import de grau ucrainian pana pe 5 iunie.
einstein1984
Teoretic nu era de cantarit, trebuia sigiliu vamal la intrarea in tara si apoi scos sigilul abia la port de fata cu alt vames. . Ah, si carnet TIR, desigur.
bgdrenault
QUOTE(radian @ 28 Apr 2023, 11:09)
dar in opinia lor, cam au dreptate fermierii romani.

Acum si-o sug singuri. Nu mai cumpara nimeni de la ei, piata este inundata de grau ucrainian mult mai ieftin.



Pai ori ii credeti pe cei de la siloz, ori puneti opinii personale
Ca sunt in contradictie.

28 Apr 2023, 11:34:
Sa urmariti care aveti ocazia locurile in care se incarca cereale ucrainene.
ce cade pe pamant nu i mancat de pasarile cerului
Naibii, au ajuns si astea ghiftuite?

28 Apr 2023, 11:35:
QUOTE(einstein1984 @ 28 Apr 2023, 11:18)
Teoretic nu era de cantarit, trebuia sigiliu vamal la intrarea in tara si apoi scos sigilul abia la port de fata cu alt vames. . Ah, si carnet TIR, desigur.
*



teoretic trebuia cantarit, ca sigiliile la prelate sunt fix cucu.
radian
Teoretic…

Ai avut de-a face cu sigilii vamale? Eu da. Faceam export de biciclete. Vama interioara la vama Deva. Insoteam tirul sa faca formalitatile vamale. Nu odata, vamesul din Deva, fie din comoditate, fie ca ploua si nu avea chef sa iasa din birou, imi dadea mie sigilul sa-l pun pe tir. Puteam sa ies cu tirul din inconta vamii, evident nu eu la volan, sa-l inarc cu te miri ce si sa pun apoi sigiliul.

La vama interioara din Hu, destinatia, ajungea tirul pe seara. Telefon la vames sa ia la cunostinta. Aia erau mai tari ca ai nostri. Descarca-ti in PM mea madina si cauta-ma la birou maine dimineata sa facem hartiile…. Spaga la vamesii unguri era de-a dreptul simbolica…

N-am facut contrabanda cu produse interzise dintr-un singur motiv: n-am vrut..:

Viata bate fimul…

28 Apr 2023, 12:42:
Bgdrenault, parerile personale sunt una dar daca am acces la surse de informatii mai bine documentate ca mine, nu am nicio problema sa-mi recunosc eroarea.
einstein1984
Sigiliu e ok, omul e problema.
bgdrenault
QUOTE(radian @ 28 Apr 2023, 11:38)
Bgdrenault, parerile personale sunt una dar daca am acces la surse de informatii mai bine documentate ca mine, nu am nicio problema sa-mi recunosc eroarea.


Pai tocmai, ca dupa parea din sursa, vad ca tot personala primeaza.
Noi sa fim sanatosi

Cerealele nu se incarca in container ca bicicletele, dle Radian.
Majoritatea sunt cu bena acoperita de prelata. Cam asa
https://www.europa-camioane.com/camion-volv...econd-hand.html

Ei, sa sigilezi dumneata acesta prelata cum vrei, astfel incat sa asigure putinta sau neputinta de a umbla la marfa.

De asta spun ca teoretic, transportul de cereale e bine sa fie cantarit la intrare si cantarit la sosire/descarcare in port.
Si nu uitati, ca faptul ca nu se platesc taxe vamale, nu inseamna ca nu se respecta reglementari vamale. Transporturile intra verificate, sigilate , cu toate actele in regula. Ca nu se face plata e altceva.
Din pacate, multe nici nu ajung in zona Constanta, dispar pe parcurs

radian
Tu ori n-ai rabdare sa citesti tot postul, ori sa te prinzi care-i ideea principala. As aprecia daca mi-ai neglija postarile.

Altcineva sustinea ca sigiliarea ar putea fi o solutie.
einstein1984
https://ukragroconsult.com/en/news/romania-...s-from-ukraine/ tu zici ca nu s epoate, astia zic ca se poate....
radian
Ministrul agriculturii ieri dimineata a declarat ca sunt suspendate importurile de grau ucrainian pana pe 5 iunie.
bgdrenault
QUOTE(radian @ 28 Apr 2023, 13:33)
As aprecia daca mi-ai neglija postarile.


N am cum, ca i pe public aici
Plus ca s importante postarile dumneavoastra.

am citit tot postul sau ma rog toate.
Stiu indolenta vamesilor si cu sigiliile date , legal sau ilegal. Mai era o chestie , cu destinatar/expeditor agreat. Ma rog, mai complicat.
Dar intrarea in tara trebuie sa se faca cu sigiliul pus, nu in buzunar la sofer.



28 Apr 2023, 14:05:
QUOTE(einstein1984 @ 28 Apr 2023, 13:37)
https://ukragroconsult.com/en/news/romania-...s-from-ukraine/  tu zici ca nu s epoate, astia zic ca se poate....
*



N am zis ca nu se poate, am zis ca in realitate e greu de sigilat o prelata, si pe parcursul transportului sa fie asigurata integritatea/posibilitatea de sustragere.

Plus ca nu mi vine sa cred ca un sofer care a descarcat trei sferturi de camion pana in Constanta, mai merge in port sa stea apoi chiar si cateva zile sa incheie procedura de tranzit.
Undeva sunt niste anomalii, ca tranzitul vamal trebuie incheiat pe aceeasi cantitate de intrare, cineva nu si face aici treaba
Din cate stiu, treaba sta putin altfel, dar e mai mult de discutat.
radian
Soferul sta cu tirul la coada in port ca ii trebuie hartiile ca sa justifice la iesirea din tara ca a dus graul la export. Daca nu sunt cantarite la intratea in tara, salut, nu mai ai niciun control pe marfa.
bgdrenault
QUOTE(bgdrenault @ 28 Apr 2023, 11:33)
teoretic trebuia cantarit, ca sigiliile la prelate sunt fix cucu.


Mda, de 7-8 posturi am spus asta, ca trebuie cantar ca te fu........in el sigiliu.
Ma bucur ca ati ajuns la aceeasi concluzie


Soferul ucrainean care descarca marfa nu mai sta la coada in port. Primeste stampila la silozul acela de cereale care l ai vizionat. E o alta discutie, mergand pana practici mafiote sau pe aproape.
radian
Bati campii. Ai ajuns sa te citezi singur si sa-ti dai dreptate. Adonis mic…
bgdrenault
Din fericire, nu radmasa.gif
radian
Minunea cu interezicerea importului de greu ucrainian, anuntata cu mare mandrie patritotica de Daea de curand a durat exact doua zile. El zicea joi dimineata ca ajuns la un acord cu cei de la Bruselles care i-au dat dezlegare la interdictie.

Oare a fost tembel traducatorul, a interpretat Daea gresit sau a negociat cu portarul? Au iesit oficialii UE si au anuntat incheierea unui nou acord pentru exportul a 4 produse cu Ucraina si cinci tari UE din jurul Ucrainei. Pentru Romania cine o fi semnat acordul?

La Bruxelles semneaza ce i se cere iar acasa se lauda cu i-ar placea lui. Asta e mai tembel ca proasta satului...
axabrt
Nenea radian pregătiri de 1 mai?
radian
Home, sweet home.

Probabil voi sarbatori prin munca. Rasadurile de rosii au crescut deja maricele, cca. 20 bucati, au cam 15 - 20 cm inaltime si multe perechi de frunze. Ar cam fi timpul sa le rasadesc in jardinierele de pe balcon. Azi mi-am pregatit jardinierele, am afanat si udat pamantul. Am luat si cativa saci de pamant de 5 l, sa completez, dupa rasadire cu pamant proaspat pana la marginea de sus a jardinierelor. Desi, as avea oaresce rezerve, aici la mine, inca este frig. Maxima zilei pana-n 15 C, dar seara si diminieata e frig. Ieri dimineata aveam parbrizul la masina cu pojghita de gheata. Imi zicea cineva care are legatura cu cabanierii din Parang, ieri noapte sus in munti ar fi fost -18 C. Pana se mai incalzeste si pe timpul noptii, cel mai probabil, ziua tin jardinierele pe balcon iar peste noapte le bag in sufragerie.

Mai am rasadurile de ardei iuti (de fapt astia sunt baza) dar doar cateva rasaduri is mai maricele restul inca is prea mici pentru rasadit. Si oricum ardeii iuti cat is in faza de rasaduri is foarte sensibili. Pana cand temperatura pe timp de noapte nu urca in jurul a 10 -12 C, desi recomandarea este minim 14 C, nu-i scot afara ca mor. Asta va fi probabil pe la sfarsitul lui mai, inceputul lui iunie. Pana atunci in dormitor pe pervaz la caldurica.
bgdrenault
Noi ascultam tot ce ni se spune. Problema nu va fi rezolvata, ca nu i vorba doar despre import. Si mai apare si graul nou.
cat despre Daea, dementa senila. Cand a avut conferinta de presa cu ministrul agriculturii din Ucraina, asa frumos a vorbit Daea despre ucraineni, ca incepuse si ala sa planga.
Pacat ca totusi a lucrat in domeniu si stie sa faca difernta intre grau si secara. Dar la anii lui, cam bun de pus pe foc, sa se duca sa si creasca nepotii


29 Apr 2023, 10:09:
Ca tot vine 1 mai, dimineata la Kaufland nu era cos fara 1, 2 caserole de mici.
Bicicleta galbena
Micii de la K = naspa
Micii de la Mega = ok.
Micii de la Atelierul de Mici (Grivitei) = ruuuuulz

Traiasca 1 Mai, mici si bere la tuata lumea grouphug.gif cheers.gif





axabrt
Dar nimic nu se compara cu micii aia scârboși din Obor de care au mult bicarbonat carne veche și multă grăsime. Langa un pet de bere din aia ieftina.
bgdrenault
evitam micii, am luat niste ceafa de purcel, sa vedem cum ii sade pe gratar. Din aia de purcei mai mici. Nemteasca, ca romaneasca nu este
wolfin
QUOTE(Bicicleta galbena @ 29 Apr 2023, 11:07)
Micii de la K = naspa   
Micii de la Mega = ok.
Micii de la Atelierul de Mici (Grivitei) = ruuuuulz

Traiasca 1 Mai, mici si bere la tuata lumea  grouphug.gif  cheers.gif
*



Cand ai vreme sa treci pe la ciotoianu in popesti.

Bicicleta galbena
Trec cam la 2 saptamani, mercic.

radian
Blocul in care locuiesti consoarta este in lucrari de reabiitare termica. Seful de bloc, un pensionar c.acacios si complet pe dinafara, numai cine nu vrea nu-l face din vorbe, a anuntat (verbal) ca partea de contributie a locatarilor va fi de cca. 17.000 / apartament.

Am asa o presimtire ca va iesi cu scandal.

Consoarta a cerut un deviz cu lucrari din care sa rezulte explicit care este partea de contributie pentru apartamentul ei. Zice mosul ca nu are acces la deviz si ca a calculat suma egala pentru toate apartamentele. Mai nene, stai asa, ca da cu virgula. Cum sa fie suma egala. Eu cu aprtament cu 2 camere pe mijloc platesc aceeasi suma cu cel care are apartament cu trei camere sau pe colt cu o suprafata mai mare de pereti exteriori? Unii si-au pus ferestre termopan altii au preferat sa si le pastreze pe cele vechi (cazul consoartei). Zice mosul inocent ca asa au hotart cei de la primarie. Fix pwla. Consoarta i-a spus clar mosului: pana nu-mi arati devizul sa nu indraznesti sa-mi vii la usa sa-mi ceri bani.

Apoi, suma mi se pare un pic cam piperata. 17.000 lei / apartament x 12 apartamente pe scara blocului = 204.000 lei contributia locatarilor. Deci total lucrare, dupa un calcul simplu ar insemna 816.000 lei. Care locuiti in blocuri reabilitate prin PNRR, ziceti-mi, va rog, cam care au fost cheltuielile? Repet, pentru o scara de bloc. Bolcul are 7 scari. 6 milioane lei pentru reabilitarea termica a unui bloc?

Cum pwletele de sef de bloc nu vrea sa dea din casa nicio hartie (dubios rau...) n-am cum sa incer sa-mi fac vreo parere despre cheltuieli, dar par cam mari...
maho
Lucrarile de reabilitare nu s-au inceput in urma unei hotarari a adunarii generale? Daca majoritatea membrilor asociatiei de proprietari (sau majoritatea prezenta, in cazul reconvocarii pe motiv de lipsa cvorum 50%+1 la prima adunare) a semnat "ca primarul", nu se mai poate face nimic, pwletele e acoperit de lege, chiar daca dupa aia incepe lumea sa constate ca-i scump si n-au bani.
Trebuie vazut p.v-ul adunarii respective, daca exista. Daca nu, mergeti mai multi nemultumiti pe capul lui.

Asa-i la noi acum cu reparatia terasei blocului, majoritatea au semnat, acum se plang ca n-au bani si-s restantieri. De deviz (l-am cerut doar eu cu inca o tipa) nici vorba.
axabrt
Așa am dat noi acu multi ani sa tot fie vreo cinspe când s a reabilitat blocul.
Nu mai rețin exact dar cam 8000 de lei tot a fost. Foarte mult pentru timpurile alea. Cică 2/3 din lucrare a fost subvenționată de primărie și de fapt 1/3 platit de locatari adică 8000.
Au pus termopan pe scara, au refăcut nush ce izolații la conductele de la subsol, au izolat soclul blocului cu extrudat și au turnat niste alei de 50 cm lățime pe tot conturul blocului și au făcut din nou izolatia la acoperișul blocului.
Daca făceai in regie proprie strict izolația cu polistiren la apartament te ducea mai puțin de 8000,

dar sa fim serioși in banii plătiți de noi au intrat probabil și paraindarat pentru obținerea contractului și spaguta la la administratotora.
Mai exact adminstratora și a pus termopane la tot apartamentul , nu doar pe căsa scării. Ce să-i faci n ai ce sa faci.

E drept dupaa sta cheltuielli cu întreținerea iarna au scăzut la jumate.
Am platit tot timpul niste sume ridicole, de exemplu în lunile de iarna am platit 250 lei toată întreținerea și subt 3 camere și vreo 70mp
radian
Mai, cuantumul co-participarii este una, pana nu vad un deviz nu-mi dau cu parerea daca este exagerat de mult sau doar digerabil de mult.

De hotarea initiala nu stiu prea multe, am precizat este apartamentul consoartei, eu stau in alta parte. Noi mergem pe principul fiecare cu pixda propriei mamicute. Dar 100 % nu li s-a avansat vreo cifra nici macar estimativa. Si oricum nu conteaza ce voteaza locatarii. Daca jimatate plus unu din bloc sunt pentru, cei care au bani pkatesc, pentru cei care n-au bani plateste primarea si apoi la taxe si impozite le apare rata anuala odata cu impozitul pe cladire.

In fine, principala nemultumite este legata de faptul ca toti locatarii trebuie sa plateasca sune egale. Aberant.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.