Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Un topic pentru off topic
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250, 251, 252, 253, 254, 255, 256, 257, 258, 259, 260, 261, 262, 263, 264, 265, 266, 267, 268, 269, 270, 271, 272, 273, 274, 275, 276, 277, 278, 279
tatabobu
Radian,înafara de orientarea ferestrelor care nu e E pur, verifica daca nu cumva geamul de la sufragerie nu este montat mai in interior fata de geamul de la dormitor. Și asta ar duce la mai putina lumina in încăpere.
radian
O abatere mica ar putea fi, nu a fost lucrare facuta de farmacisti, dar la vremea respectiva celui care l-ea montat i-am cerut sa le puna pe mijloc pe toate.
einstein1984
Hai ca incet incet ma convingi sa trec petrosani pe lista de vizitat cand mai ajung prin zona.
bion
Locuinta lui Radian trebuie exorcizata. Soarele e roman sovin si tine ungurul in bezna. rolleyes.gif
Gil26
Multam Adi up.gif pentru detaliile despre Muzeul Instalatorului, am fost de vreo doua ori prin Petrosani dar n-am stiut asta, ramane de vazut\bifat ...

Revenind "on topic" biggrin.gif :
QUOTE(axabrt @ 20 Jun 2023, 20:25)
....
Nevestele mele urlau așa doar când le puneam sa calce cămășile la dunga. Ce vremuri...
*


pai vezi, daca purtai doar tricouri poate ramaneai doar cu o nepasta wink.gif
Dar da, misto zona in care locuieste Adi iar cu pensionarea nu-i exclus s-o faca astia si la 80 de ani (noi "decreteii" am cam iesit\iesim la pensie si cineva mai trebuie sa si traga la saiba sad.gif )
bion
QUOTE(radian @ 20 Jun 2023, 21:52)
. Fuga la magazin si mi-am luat doua camasi noi.
*


Vezi ca aia noua din punga trebuie calcata umpic. Altfel arati ca parca ai dormit la biblioteca. biggrin.gif
Tip&trick. Caut in metropola o curatatorie de haine. Le speli acasa si pentru 2 3 lei iti calca rufele si ti le pune pe umeeas si in folie.Da cand colega nu mai poate calca ,etc. asa procedam. Am vesnic stoc. de zdrente calcate aranjate.O data la max 14 zile duc si aduc de la calcat.
Antologica descoperirea copacului care face umbra sup jde ani. smile.gif

<span class='edit'>21 Jun 2023, 12:36:</span>
Oficial de azi e vara
Deja sunt 30 de grade.
radian
Bioane eu sunt cu origine mixta. Vorba amicului caruia ii traduc din ziarele antebelice. Sunt singurul oltean care face traduceri din maghiara. O camera este insorita una umbrita. Acuma nu stiu, soarele este nationalist roman sau ungur?

Gil, daca ai drum prin Petrosani, ai putea lua in calcul o stationate. Mai ales daca esti amator de turism montan cu masina. Daca ai drum prin zona da-mi de stire din vreme.

Bioane tu ai fost la mine acasa. Te-a cam suprat Oscar ca te-ai bagat in seama cu el si ti-a umplut pantalonii de velur cu fire de par… 😷
bion
De loc smile.gif : Nu port nadragi de velur.80% din timp blujeans.Oscar e un tip haios. Ca cand am fost eu era un junior. lenes.Si nu mi s-a pisat pe nadragi sau cizme. laugh.gif
einstein1984
pai ca sa vezi de ce e umbra te uiti pe geam daca vezi soarele, daca e in spatele copacului, cum am zis eu mai sus, uite problema. Soarele respecta legile fizicii si in RO si in HU bace bioane.
bucatzel
radiane, cand scoti capul pe geam din sufragerie, soarele ciripeste?
axabrt
mi am adus aminte ca am o pereche de pantaloni de velur englezesti
o nebunie ceva culoare galben banana asa. ii caut diseara sa i pun la purtare ca tot ati sunat startul verii
bion
Avand 5 mate si doi caini tre sa port nadragi antiblana si dimineata sa verific daca pantofii sunt uscati cool.gif
yoncv
Radian, nu cred că e o idee bună să pui pe internet prea multe detalii personale. Pot citi tot felul de oameni, nu știi în cine poți avea încredere.
bion
QUOTE(einstein1984 @ 21 Jun 2023, 13:17)
. Soarele respecta legile fizicii si in RO si in HU bace bioane.
*


Habar nu ai. Intai e soare in HU Mare. La valahi a venit mai tarziu. wink.gif
wolfin
QUOTE(yoncv @ 21 Jun 2023, 12:35)
Radian, nu cred că e o idee bună să pui pe internet prea multe detalii personale. Pot citi tot felul de oameni, nu știi în cine poți avea încredere.
*




il si vad pe einstain cum scoate ventilele din toata parcarea si arunca o piatra in geam sa ii intre soarele mai bine.

nu ca nu am facut o si eu la blocu vecin...dar aveam 8 ani....

plus ..riscul de bataie minereasca
einstein1984
Lui radian ii dau o bere oricand vine la bucuresti si anunta ca ar avea placere. Noroc ca nu mai am treaba prin timisoara, ca acolo scoteam niste ventile (sa caut untutorial pe net, ca nu am facut din astea la 8 ani...°/
wolfin
la Cluj nu? nimic?

am fost singurul nebatut. unii de parinti..altii de proprietari...

alea staineze aveau ventile lungi cu arc...nu micute de dacie. aveam buzunarele pline.

copii nebuni..in fiecare saptamana ne gandeam ce dracii sa mai facem.
ma uit la generatia actuala...lol....sunt terminati ...cu telefoanele si xboxurile
marksman
QUOTE(bion @ 21 Jun 2023, 11:27)

Oficial de azi e vara
Deja sunt 30 de grade.
*


Oficial e solstițiul de vară, de acum ziua o ia înapoi.
bion
Corect.
Eimstein be my guest. Un bâtâ o tin la indemana wub.gif
Gil26
QUOTE(yoncv @ 21 Jun 2023, 12:35)
... Pot citi tot felul de oameni, nu știi în cine poți avea încredere.
*


pai cine mai "citeste" acum pe DC laugh.gif , suntem doar noi intre noi radmasa.gif

PS: apreciez invitatia, nu stiu pe ce coclauri mai merg anul asta, dar dau "de stire" inainte daca ajung prin zona up.gif ...
wolfin
QUOTE(bion @ 21 Jun 2023, 12:51)
Corect.
Eimstein be my guest. Un bâtâ o tin la indemana wub.gif
*





ce sa faci cu ea
te mai si impiedici cu ea...mai cazi si pe scari.

plus la o bataie parte in parte e considerata arma. se schimba incadrarea daca il lasi lat.
einstein1984
QUOTE(wolfin @ 21 Jun 2023, 12:43)
la Cluj nu? nimic?

am fost singurul nebatut. unii de parinti..altii de proprietari...

alea staineze aveau ventile lungi cu arc...nu micute de dacie. aveam buzunarele pline.

copii nebuni..in fiecare saptamana ne gandeam ce dracii sa mai facem.
ma uit la generatia actuala...lol....sunt terminati ...cu telefoanele si xboxurile
*


La cluj daca ajung (sper sa nu fie cazul), stau in oras nu ma duc la tara, nu intru in curtea omului.
Eram odata la costinesti si unu d ebucuresti a pacat in poarta noastra, fix cand vroiam sa mergem la Mamaia. Cum nu avea nr de telefon, cineva i-a scos 2 ventile de roata.
Cand a venit insa (tarziu, se terminase ocazia sa mergem la aqua parc) i-am dat compresor sa si le umfle, l-am compatimit ca "domle ce golani aici" etc
wolfin
aia se lasa cu mutat in sosea de obicei.
einstein1984
Era ingusta straduta, eram destui si pt asta dar coborat bordura, blocat strada etc nu merita.
maho
QUOTE(wolfin @ 21 Jun 2023, 13:43)
am fost singurul nebatut. unii de parinti..altii de proprietari...

copii nebuni..in fiecare saptamana ne gandeam ce dracii sa mai facem.
ma uit la generatia actuala...lol....sunt terminati ...cu telefoanele si xboxurile
*


Yeap, alte vremuri. Macar atunci ne asumam tampeniile, "ori o dai, ori o incasezi". Nu punea nimeni problema sa cheme militia pt. o banalitate; acum nu mai poti sa-l injuri pe vreunu', sau sa-i vooti un sut in cur si-o pereche de palme, ca gata, tre' sa vina organu'. dry.gif
wolfin
intre copii si adulti nu e ok.

In rest da....era mai directa rezolvata treaba.

Dar as ramne la pus cutii de chibrite pe sina tram in fata la sectiea de militie ca ti au luat mingea...etc etc

Bataia nu e buna
bucatzel
QUOTE(einstein1984 @ 21 Jun 2023, 12:39)
Lui radian ii dau o bere oricand vine la bucuresti si anunta ca ar avea placere. Noroc ca nu mai am treaba prin timisoara, ca acolo scoteam niste ventile (sa caut untutorial pe net, ca nu am facut din astea la 8 ani...°/
*


Las' ca mi le-am scos singur.

Daca tot mi-ai adus aminte ... Am gasit in Arad prin 6 Vanatori pe unul Neamtu' , printre ultimii care mai putea echilibra jante de 1300 fara gaura centrala. Si pana mi le-a echilibrat, aflu ca si-a facut si aparat de roluit jante de-astea, si ca face si sablat / vopsit in electrostatic. I le-am dat sa mi le faca in martie #faraGraba. In mai deja cam au inceput sa-mi trebuiasca, moment in care imi recunoaste ca n-a facut inca nimic la ele, etc. In vreo 2 saptamani ma cheama sa vin sa le iau, mormai eu ceva ca parca nu asa ar trebui sa se simta vopseaua electrostatica, dar na... aratau mai bine decat cand le-am dus, fie. In juma' de an, erau rujinite pe toate partile.
radian
Bucatel, razi tu, dar in jurul blocului am o gramada de copaci si e plin de pasarele. Este o adevarata incantate, dimineata, la baie, cand stau pe tron, sa savurez trilul pasarelelor… 😷

Pe langa ciripitoare mai sunt ciocanitori, frecvant vad veverita, am vaxut si arici, din pacate, mai apare si Mos Martprin prin zona.

Einstein multumesc de invitatie, daca ajung in Bucuresti si stau peste nioapte, cu mare placere, daca nu sta peste noapte, is sofer si nu le combin.
Gil26
QUOTE(wolfin @ 21 Jun 2023, 13:41)
In rest da....era mai directa rezolvata treaba.

Dar as ramne la pus cutii de chibrite pe sina tram in fata la sectiea de militie ca ti au luat mingea...etc etc

Bataia nu e buna
*


Bataia nu e buna dar e rupta din rai smile.gif
Cand ne plictiseam ne strageam gastile din cartiere si o mai puneam de una-alta, nu stiai unde o dai si de unde o iei, ... iar pe sine nu puneam cutii de chibrituri ci pietre \bolovani, ne mai fugareau cheferistii dar n-aveau pe cine sa si prinda, etc...
einstein1984
Pot oferi si un pepsi, desigur, dar daca nu stai peste noapte vii cu treaba si ai drum lung, nu stiu daca ai si timp.
maho
Prin "sut in cur" si eventual o palma nu inteleg a fi "bataie", e cale lunga. O singura data m-am enervat prea tare si am batut nasol un prieten, i-am dat la coaste cu hatarare (ma injurase, i-am raspuns, si insista). Seara aveam remuscari (desi, curios, n-a venit cu ai lui la usa - locuiam pe aceeasi scara de bloc), a doua zi m-am speriat cand am vazut ce umflaturi dureroase avea la coaste, mi-a parut rau, de atunci am evitat sa mai dau in halul ala. Eram la liceu. blush.gif
axabrt
Când eram copii ne w prins nenea milițianul că pedalam pegasul pe DN1
Ne a desumflat rotile și noi muream de ras.
Ăla milițianul avea mustață și chelie, cascheta o pierduse prin sant când deșuruba la ventile ne întreabă de ce râdem.
Noi îi izcem știi noi venim de la Snagov pe biciclete și pe la Pucheni roata mea pe spate începuse deja să se desumfle. Vreo 10 km mersesem deja pe janta. Dar era roata d aia groasa , care părea umflata, dar de fapt nu era și nenea milițianul se chinuia să o desumfle.
Când a văzut așa că e desulflata deja ne a lăsat în pace a zis că ne a pedepsit al de sus
wolfin
anvelopa de kent.

si pe noi ne fugareau militienii..dar daca apucam sa sarim in cimitit nu ne mai fugareau.

a si aveam o boala cu telefoanele fixe..alea cu monede...toti ne faceam bani de suc de pe urma lor.

fmc cu cartele lor ca ne au sticat bisnisul.

puterea noastra era grupul (adunati de la 3..4 blocuri). luat unu cate unu eram niste sfrijiti.

regrete...dat foc toneta de inghetata.,..ca nu ne mai dadea pe gratis.

cine stie era una vatra luminoasa colt cu mihai bravu...din carton presat..cum era trabantul..gen.
einstein1984
Era pfl nu duroplast ca la traby. Asa erau toate.
paul_damian
Deci doxxingul meu a fost, totusi, corect biggrin.gif
radian
QUOTE(yoncv @ 21 Jun 2023, 13:35)
Radian, nu cred că e o idee bună să pui pe internet prea multe detalii personale. Pot citi tot felul de oameni, nu știi în cine poți avea încredere.
*



Multumesc pentru sfat dar nu cred ca-i cazul sa-mi fac probleme prea mari.

Am patit-o acum cativa ani.

In urma cu 11 ani dupa decesul sotiei am scris o carte despre tragedia ei care i-a pus capat vietii in 10 luni. Unii au apreciat-o altii m-au criticat ca nu ar fi fost cazul sa fac publice toate detaliile. Nu stiu daca am facut bine sau rau, dar pe mine m-a ajutat sa ma descarc. Si asa , cca. 2 ani mi-au trebuit sa-mi revin la o stare relativ normala.

Imi incepusem relatia cu actuala. O conduceam seara acasa si intr-o plimabre de cca. 10 minute, faceam fixatie pentru 2, 3 subiecte pe care i le repetam la infinit. Mai tarziu chiar mi-a zis ca si-a pus la modul serios problema daca merita sa-si piarda timpul sa se implice intr-o relatie cu mine sau sunt dus iremediabil cu masarda.

Cand mi-am inceput relatia cu ea (prima sotie), a simtit nevoia sa-mi povesteasca. Nici pe prima, nici pe a doua nu le-am intrebat niciodata despre ce si cum au facut inainte sa inceapa relatia cu mine. A fost in primul an de studentie, studenta la Iasi unde a avut o relatie cu un tip, Mugurel, student la electronica. Un tip foarte agresiv si foarte posesiv. In fine am bagat la cap povestea si asta a fost tot. Ca sa scape de el, incepand cu anul doi de studentie s-a transferat de la Iasi, cursuri de zi la Bucuresti cursuri FF. La specializarea cu pricina nu exista seral.

Cartea am pus-o la liber pe contul meu de FB si in ziarul local care mi-a sponsorizat publicarea, a aparut o recenzie de o pagina in ziar.

Dupa vreo 2, 3 ani, pe FB ma cauta un tip, imi zice ca e stabilit in Franta, ca mi-a citit povestea ca este alaturi de mine, ma sustine si ca a trecut si el printr-o poveste similara. Am discutat cu el pe privat de cateva ori. Imi cere permisiunea sa ma sune. La telefon, la propriu mi-a plans pe umar. Trecand prin experienta cu pricina, am ramas cu o sensibilitate marita pentru cei cu astfel de probleme. Nu pot sa-i refuz...

Dupa vreo alti doi ani, iar ma caut individul. Intr-o dimineata. Imi spue ca el nu mai poate trai asa. Ca a decis sa ia masuri radicale. Am intrat in panica. Individul e in depresie vrea sa se sinucida si m-a gasit pe mine de gasca sa-mi incare sufletul cu problemele sale. trebuia sa plec la birou, ii cer sa sa nu faca nicio o prosite, intr-un sfert de ora ajunga la birou si continuam discutia.

Ajuns la birou il caut. Imi zice ca a venit in tara, ca a fost cu o zi inainte la Botosani, ca a vorbit cu nenea Nicu (socru-meu) si a primit permisiunea sa vina la mormantul sotiei mele si ca este in maxi-taxi in drum de la deva spre Petrosani.

Atunci mi-a picat fisa, era Mugurel, cel din relatia sotiei de la Iasi. A venit din Franta sa mearga la mormantul sotiei mele. Mi-a plans pe umar ca si el a avut o situatie simialra. De fapt el plngea pe umarul meu decesul sotiei mele... Am ramas socat, cand am realizat situatia. M-am dus sa-l astept in statie. Nu stiam ce-i spusese socru-meu despre mine, despre unde locuiesc, ce alte detalii i-a fi dat. M-am gandit sa-l cunosc personal sa stiu cu cine am de de-a face. Daca a fost in stare sa vina din Franta la Petrosani sa planga la mormantul sotiei mele dupa ce au avut o banala poveste de dragoste intre studenti, in urma cu 30 de ani, mi-am zis, asta clar e psiohopat, cine stie de ce e in stare. Ma trezesc ca stie unde stau si imi da in cap si nici macar nu stiu cui sa-i multumesc.

Am mers cu el la o cafea. Mi-a zis cu seninatate, in 1990 in decembrie cand am avut nunta, impreuna cu cativa amici au vrut, au renuntat in ultimul moment, sa vina neinvitati la nunta sa faca scandal sa-mi sparga nunta. Ma uitam la el socat. Nu stiam cum sa reactionez. Sa rad sau sa-i dau in cap la psihopat?

L-am dus in cimitir, i-am aratat locatie. A cumparat o jerba de flori. A facut poze cu ea, pusa pe piatra funerara. Mi-a trimis poza. A doua zi m-am dus in cimitr si jerba lipsea. A facut poze cu ea si a luat-o suvenir.

Cat am stat cu el la cafea, mi-a cerut sa nu ma supar, dar el toata viata mi-a urmarit activitatea pe internet. Psihopatul pwlii mele, a cautat orice materiale aveau legatura cu mine. Fiind inginer electronist il ducea capul. Avea salvat in telefon inclusiv ziarul local de acum 10 ani in care a aparut recenzia despre cartea mea... Vreme de aproape 30 de ani a fost "ingerul meu pazitor" din umbra.

Deci, m-a cautat, mi-a plans pe umar de durere, a venit sa planga la mormantul sotiei mele, m-a urmarit toata viata din umbra.

Ce altceva mai grav pot pati daca dau detalii despre viata mea privata pe net? In casa nu tin valori. Tot ce am, mult, putin, este pe carduri. Locuinta cu totul nu mi-o poate fura nimeni. Cea mai de pret proprietate aflata in locuinta este catelul...

Banuiesc ca n-ao avea eu ghinionul sa starnesc atentia a mai multi psihopati, il am pe al meu...

La despartire, a considerat ca deacum suntem prieteni, m-a invitat sa-l vizitez la el in Marsilia. I-am dat block pe FB.

paul_damian
Jesus Christ!
Gil26
WOW! mad.gif , ala este dus cu pluta rau de tot ...
radian
Dusi cu pluta sunt multi. as zice, este psihopat in toata regula.
axabrt
Nenea radian și eu am avut de tras cu fostele soții dar uite ca am scris aci le forum și după vreo câțiva ani am ajuns la concluzia , singura de altfel că am îmbătrânit și eu și ele dar e mai bine că ele au îmbătrânit cu alții.
De la o vârstă devine mai important ce ai in cap decât ce ai in pat. Si mai important sa ai ce bea decât ce cenzurata. Asta e viața cred.
bgdrenault
povestea cu mugurel nu ne ai mai povestit o? Nustiu de ce, dar pare cunoscuta.

Axa, cam devreme tragi concluziile alea.
Sper ca inca i important ce ai in pat radmasa.gif
radian
Da, am mai abordat subiectul acum catva ani.

Pentru timisoreni, daca va interesaza subiectul, asa arata viitorul stadion din TM in faza studiu dezabilitate:
bucatzel
care din ele, ca se vorbeste deja de vreo 3
radian
Daca am intels bine, aveti acum un stadiion paltinisan, sau ceva apropiat? Acela se va demola sau este deja demolat si in locul aceluia.
yoncv
Păi aveți 3 echipe ca să faceți 3 stadioane?
einstein1984
Ca se la faca in ciuda alora de la Arad, nud e alta
bucatzel
Aradenii deja l-au aranjat pe al lor. Problema ii ca ala de care vorbeste Radian e in mainile consiliului judetean, se converteste Bion la iudaism pana fac aia ceva, singura mea speranta e sa nu inceapa ca daramatul, si dupa aia sa ramana toata zona santier 15 ani.

Alealate stadioane is ca sa poata juca in turneu fara sa paraseasca orasul.
radian
Cumnatu-meu a facut si proiectul de demolate si studiul de fezabilitate. Bani din PNRR. Restul depinde autoritati.
IRONICK
Stie cineva unde gasesc si eu un 50cm de profil patrat 40x40x3mm? Sau un metru.

Toata lumea vinde la lungimi de 6m.
bgdrenault
QUOTE(IRONICK @ 22 Jun 2023, 13:06)
Stie cineva unde gasesc si eu un 50cm de teava/profil patrat 40x40x3mm? Sau un metru.

Toata lumea vinde la lungimi de 6 metrii.
*



se vede ca lucrati in auto

6 metrii.........
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.