Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Un topic pentru off topic
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250, 251, 252, 253, 254, 255, 256, 257, 258, 259, 260, 261, 262, 263, 264, 265, 266, 267, 268, 269, 270, 271, 272, 273, 274, 275, 276, 277, 278, 279
Marty
Ai dat iama-n colectia lu' Poptamas?
sorin1983
@radian: incearca cu deep relief
Agrig
QUOTE(radian @ 13 Aug 2023, 20:34)

Anul acesta e de groaza, am deja mai mult de o luna de cand m-am intors si ma dor oasele non stop. De la genuchi in jos pana la glezne. Ma trezesc noaptea din somn.

Cica asa trebe, dupa citeva saptamini va fi mai bine, cel putin asa-mi zicea o cunostiinta care merge pe la namoale.
Acuma poate te obisnuiesti cu durerea si asa o functiona, nu stiu doar ca o patesc cam la fel cind merg la casa de vacanta linga Virfurile, primele 3-4 zile ma cam dor oasele apoi totul revine la normal.
radian
Sunt in plin proces de schimbare a mobilei de bucatarie. Am adus-o acasa pe cea noua, sufrageria imi arata ca un de pozit de mobila. Pentru cea veche am vorbit cu amic care face focul. A zis ca o ia, o face bucati si face din ea lemn de foc. Avenit cu frate-su, sa-l ajute, ideea era sa o scoata in fata blocului unde s-o dezmembreze, s-o bage in masina si s- o duca acasa.

Frate-su cand a vazut-o, are 25 de ani dar nu e degradata (mobila, nu fratele…). A zis ca nu sparge nimic, o duce la atelier si o foloseste la locul de munca. Nene faci cu ea ce vrei doar ia-o si scapa-ma de ea.

Maine vine nenea tamplarul s-o puna pe picioare.

radian
In viata vietilor mele nu mai schimb mobila. Daca stiam ce munca presupune ramaneam cu aia veche ca era cat se poate de functionala.

Cand am golit mobila veche, am ramas profund impresionat de cate inutilitati se pot aduna intr-o bucatarie.

Am dus cinci sacose mari la gunoi. Am o gramada de oale, cratite, capace si diverse alte scule de bucatarie mostenite de la nevasta-mea. De 12 ani nu le-am folosit niciodata. Am zis ca le arunc pe toate. Basarabeanca, fosta bibliotecara, in przent d-soara inginer, cu care am ramas amici, m-a rugat sa i le dau ei. Ea de curand s-a mutat la casa noua si nu prea are mare lucru. Alte doua sacose mari.

Cu ocazia asta am schimbat si aragazul si masina de spalat. Ambele in perfecta stare de functionare dar au o vechime de cca. 15 ani. Basarbeanca a zis sa-i dau ei masina de spalat. Am debransat-o de la retea, am lipit cu scoci cablul, furtunul, am pregatit-o de transport. Cu o seara inainte un alt amic, care a doua zi, adica ieri urma sa faca un drum cu camioneta de de la serviciu i-a promis ca ii asigura el transportul. Ne-am inteles ca dimneata la 8.45 bine cu colegul sau sa ia masina de spalat. Astept, se face 9.30, asta nu mai apare. Il sun. Imi zice senin ca a uitat. Cand i-a promis ca-i transporta masina de spalat bause deja 11 beri, era beat muci...

Aragazul vechi il cere un alt amic. De patru zile umbla creanga prin munti nu are semnal la telefon. Stau cu vechiturile in casa si nu incap de ele.

Care nu ati avut de curand astfel de exeperiente nu va puteti imagina ce greu este sa gasesti oameni la hamalit. Cu ani in urma, la actiuni de genul acesta imi chemam prietenii de la carciuma, un hei rup, cateva beri platite la birt dupa si treaba era rezolvata. Acuma pauza, toti se trag pe cwr, nu mai vine nimeni la hamalit. Firma de transport mobila nu avem in oras. Am vorbit cu cativa proprietare de dube (anunturi pe OLX). Cu mare placere, sa le asigur oameni la transport. De unde pacatele mele... Cu chiu cu vai am gasit doi oameni la carat. 150 lei duba, drum de 1,5 km, cate 100 de lei la fiecare. Un set mobila de bucatarie, un aragaz si o masina de spalat. Nu a fost cine stie ce munca titanica. A doua zi, au venit tot baietii aia. Unul instalator, priceput la de toate, celalalt asistentul lui. Pentru doua ore de manopera instalatorul mi-a cerut 200 de lei, celalalt 100 de lei. Dracu m-a pus sa ma fac inginer, presitigu social, bla, bla, bla. Instalatorul ala castiga de trei ori cat mine, si are de lucru la greu, permanent are agenda incarcata...
RDK
Acuma, nu te supăra, dar te plângi de oameni lipsiți de interes pentru muncă dar tu nu ai găsit câteva ore în 12 ani să faci ordine.
radian
Ce ordine zici tu ca n-am facut de 12 ani?

Sa nu-mi spui ca sertarele din bucatarie in care tineti cratitele le speli saptamanal sau lunar. O sacosa intreaga am aruncat numaicu cutii cu ceaiuri.
RDK
Ordine în sensul de păstrat doar ce e folosit
radian
Du-te la baie, uita-te in oglinda si da-ti o pupa.
bgdrenault
ceaiurile aveau tot 12 ani?
radian
Alea pe care le-am aruncat da. Si tu simti nevoia sa-mi faci morala?
RDK
Se spune shaming happy.gif
bion
Oameni de baza sugativele lui Radian radmasa.gif
Schimbari. Sita noua isi pune amprenta pas cu pas smile.gif
bgdrenault
QUOTE(radian @ 27 Aug 2023, 11:49)
Alea pe care le-am aruncat da. Si tu simti nevoia sa-mi faci morala?
*



Nu, gandeam ca puteai sa deschizi un muzeu
La Castelul Hohenschwangau am vazut o paine de vreo 200 si ceva de ani
Agrig
QUOTE(radian @ 27 Aug 2023, 07:45)
Dracu m-a pus sa ma fac inginer, presitigu social, bla, bla, bla. Instalatorul ala castiga de trei ori cat mine, si are de lucru la greu, permanent are agenda incarcata...
*



Pai inginerul ce are sa puna un furtun, un niplu, un robinet, se gasesc acuma peste tot, doar sa vrei.
Bun, acuma daca tinem la tinuta, camasa, cravata...
bion
Ingineru tine la biblioteca rolleyes.gif
radian
V-ati adunat aici un grup de carcotasi si ironici profesionisti.Babele din fata blocului sunt fete nevinovate si inocente. Dupa ultimile doua postaribale mele unul trage concluzia ca nu mi-am facut curat in casa de 12 ani, altul ca daca nu-ti montezi singur niplurile nu esti inginer, altul nu se poate abtine de la ironii de c. acat. Cred ca sa-mi raresc radical vizitele pe aici, am si altele mai bune de facut decat sa fiu bataia voastra de joc.
RDK
Adică te radicalizezi
wolfin
Atara timp cat nu esti jignit nu trebuie sa fi suparat.

La ironii raspunde cu ironii..la glume nesarate cu glume seci...si asa mai departe ... la idei cu idei..tampe/calitate

Cum zicea un coleg...

My 2 cent's..daia n ar trebui sa te simti..nici in cot.

Suntem oameni..ne mai intepam....mai maraim unii la altii...mai facem baza..mi bagam batu prin gard....dar c est la vie....
Agrig
QUOTE(radian @ 27 Aug 2023, 18:03)
altul ca daca nu-ti montezi singur niplurile nu esti inginer, altul nu se poate abtine de la ironii de c. acat.

Apoi eu am spus asta:
QUOTE(Agrig @ 27 Aug 2023, 13:51)
Pai inginerul ce are sa puna un furtun, un niplu, un robinet, se gasesc acuma peste tot, doar sa vrei.
Bun, acuma daca tinem la tinuta, camasa, cravata...
*



Unde gaia am spus eu ca nu esti inginer daca nu montezi un robinet, un dulap, ceva ce trebuie?
Tradus inseamna ca daca esti inginer nu-i interzis sa le faci.
RDK
Cam strânge lesa, mă gândesc
bgdrenault
Bine, de regula eu citesc tot, in speranta ca gasesc ceva interesant.

Dar la faptul ca ai ceaiuri de 12 ani ce poti sa spui? radmasa.gif
Naibii, ale mele mai fac fluturi daca le tin mai mult de un an doi

Nu fi suparat, e exact cum spune topicul. La ce povestesti, asa sunt si parerile, opiniile, glumele, etc

in alta ordine de idei, tot ce inseamna gaz, se face de catre cei de la gaz, cu care am contract de mentenanta, cu factura, chitanta, etc. Am un pitic........

Ce inseamna apa , cu interventie la conducta generala(robinet general, etc, etc, se face de instalator profesionist.

Ce e in casa, o baterie noua, o masina de spalat de inlocuit, o scurgere la chiuveta schimbata, un robinet la calorifer care si a dat duhul, o mica scurgere la tevile centralei, se rezolva de mine personal
RDK
Mie îmi pare rău că te-ai supărat, nu asta a fost intenția mea.
În fine, să te bucuri de noua mobilă și să o folosești sănătos!
radian
La Crevedia se pare ca a iesit la iveala o super mega excrocherie in dulcele stil mioritic. Fiul primarului din Caracal, patronul afacerii, se pare ca distribuia en-gros la mai toate primariile din Ro. Intradevar nu mai era autorizata afacerea, culmea era perfect legal.

Trebuiesc autorizate doar pompele GPL cu rezervoare supra sau subterane. Autocisternele nu sunt supuse la aceasta oblligatie.

La noi exista un normativ de proiectare, executie si exploatare a sistemelor de alimentare cu GPL pentru autovehicule care printre altele prevede distantele minime fata de alte cladiri. De exmplu fata de blocuri de locuinte, 40 m, institutii de invatamant 40 m, etc. Tocmai ca sa evite asemenea restrictii au dezafectat pompa de distributie si faceau transvazarea din cisterna in citerna ceea ce evident este ilegal.

La o explozie in derulare este absolut interzisa orice fel de interventie de stingere a incendiilor Doar salvatorii sunt autorizati sa intervina. Arafat pe pompieri practic i-a trimis la moarte. Ma mir ca pompierii au acceptat, ei ar fi trebuit sa cunoasca foarte bine aceste reguli.

Criminala a fost si atitudinea patronului. Nu se poate sa nu fi stiut ca in incinta exista doua tiruri si este riscul iminent ca explozia se va transimite prin simpatie si la al doilea tir. Daca anunta autoritatile luau masurile de siguranta care se cer prin lege.
einstein1984
De ce zici ca i-a trimis Arafat?
radian
Pentru ca el i-a trimis, sa si laudat cu asta la televizor. El este Sefu ISU. In favoarea sa poate invoca faptul ca nu a fost informat despre existenta celei de a doua autocisterne in incinta.
einstein1984
O fi sef, dar pompierii sunt militarizati, e unul la fata locului care raspunde de ce si cum, unu care e pompier cu facultate, Arafat e medic din ce stiu. Ala poate sa faca 3.14 3.14 cu bolta pe ce zice unu din birou, el raspunde de vietile alora de acolo.
https://www.dcnews.ro/arafat-intrebat-daca-...ati_927844.html
radian
Daca nu a avut cunostinta despre iminenta celei de a doua explozii ce era sa faca?
bion
Radian stie ca i-a spăus tata. wink.gif
Salvatorii in cazul de fata erau tocmai pompierii.
einstein1984
Nu am informatii care sa imi permita sa rapsund la asta, am doar ce e in linkul de mai sus, incercau sa raceasca celelate cinsterne si sa previna raspandirea la casele din jur, stiau ca gazul trebuie sa se consume. Las pe aia care se pricep si au toate info sa ancheteze, analizeze si sa se pronunte iniante sa dau vina pe cineva.
radian
Bai ironie mica, din asta imi castig existenta de peste 15 ani.
einstein1984
[Gluma]Eh, si taximetristii stau de 20 de ani cu mana pe volan si tot nu le au cu condusul....[/gluma]
bion
'castigi existenta nu ca stii. laugh.gif Efectul actiunilor firmelor de genul se vede. Dosare hartii stampile banii si haidi pa
. Ca in atatea alte domenii. sad.gif
radian
Da stiu, tu te pisi cu bolta pe tot ce inseamna inginerie, proiectare, alte cele ce nu au treaba cu medicina. Daca un om nu e vraci e de c.acat. Mai scuteste-ma.
bion
Scuzats domnu poliutracalificat.
Am zis ca efectul activitatii de genul e nul. Ca manci o paine din asta e alta treaba.
Am colaborat mereu cu ingineri ca ei fabricau reparau dar erau mai retarzi probabil. Au lucrat o viata pe un domeniu, specializare nu au fost in stare sa fie experti de la mine la primarii, explozii.
Daca tot provoci.
einstein1984
dosare hartii stampile banii si haidi pa sunt si la fisele medicale pt scoala de soferi sau reinoire permis, nu e doar la firmele cu atmosfere explozive

radian
As aprecia daca nu mi-ai mai lipi etichete. Cu ce ingineri mai mult sau mai putin retardati ai avut de-a face numai tu stii. Explica-mi ce a fost provocator in postarile mele, in afara de cele anti traverstiti?

28 Aug 2023, 19:07:
Toti care au afaceri cu produse petroliere is cac.acti la cwr. Controale in toata tara. Am o colaboratoare de la Ramnicu Valcea. Ne zicea ca angajatii din tura de noapte au sunat-o la 3 noaptea sa-i spuna ca s-a trezit pe cap cu comisia de control.

Alta firma din Onesti azi mi-au cerut in regim de urgenta oferta de pret si contractul in regim de urgenta. Au insistat pana m-au facut sa le promit ca pana la sfarsitul saptamanii le fac inspectie tehnica in situ. Aveam un chef nebun sa fac o plimbare in Moldova acumnin regim de urgenta.
Agrig
Clientul nostru, stapinul nostru!
Bine ca se mai racoreste si drumul nu va fi atit de neplacut.
Drum bun si sa iasa lucrarea!

P.S. am vazut si eu destui doctori care din punctul meu de vedere erau total incompetenti in probleme ingineresti, la fel de mult pe cit sint si eu in probleme medicale, cind era vorba de curent electric deja eram la domeniul SF.

P.P.S si documentele alea au ele rolul lor nu doar sa "apere fundul de inspectii"...
bion
Am zis cu ironie amara ca aia sunt tampiti ca nu sunt policalificati in te miri ce domenii care nu au legatura cu calificarea profesionala dobandita prin studii si nu cursuri pe scurt Isi fac meseria invatata cu brio. Far sunt eu retrograd. Acum o diploma oarecare permite practicarea a tot felul de profesiuni cu minime tangente. Un curs oarecare si hopa o competenta total diferita de pregatirea de baza. Eu unul am practicat si m-am perfectionat pe acelasi domeniu. Nu am devenit expert in constructii metalice prin vreun curs si o patalama minune.Dar a presta ca expert in orice e o cutuma in RO.

A aparut un clip cu o casca de pompier topita. Daca era pe un cap, capul acela sigur nu mai exista.
wolfin
Era casca robotului pompier
DannyY
Stateam in curte si scarmanam blana tampitelului. Zgomot, galagie, tampitelul fuge si isi infige coltii in clanta portii. Si aud o voce de cca 7-9 ani: muiebaicaine. Am cazut pe ganduri...
bion
Zice un pompier, castile uzuale rezista15secunde la 800grade celsius. Echipamentul stanard la 250 grade. Costumele speciale la 1500 grade
Bicicleta galbena
QUOTE(DannyY @ 28 Aug 2023, 21:56)
Stateam in curte si scarmanam blana tampitelului. Zgomot, galagie, tampitelul fuge si isi infige coltii in clanta portii. Si aud o voce de cca 7-9 ani: muiebaicaine. Am cazut pe ganduri...
*


Era stelist! radmasa.gif


bion
Daca ramanea acasa scarpina un salau..Минет, мужик, рыба..
tatabobu
Poliglotu-le 04.gif Da' de ce mujic? De ocun nu știuși?
paul_damian
@radian: Cisternele de transport GPL nu au nevoie de autorizatii???
GIC
QUOTE(radian @ 28 Aug 2023, 16:28)
Controale in toata tara. Am o colaboratoare de la Ramnicu Valcea. Ne zicea ca angajatii din tura de noapte au sunat-o la 3 noaptea sa-i spuna ca s-a trezit pe cap cu comisia de control.

*


Ieri dimineata bateau la poarta fabricii, unde avem o statie de incarcare GPL pentru propriile stivuitoare. Ziceau ca sunt constienti ca totul e OK (pe buna dreptate) dar sunt ordine de sus.
radian
Autocisternele sunt prevazute din fabricatie cu masurile de protectie necesare. Sunt aceleasi masuri protective in toate tarile UE. Nu au nevoie de masuri suplimentare de protectie cata vreme sunt in trafic. Cand sunt incarcate si la descarcare statiile de incarcare respectiv descarcare la randul lor sunt prevazute cu sisteme suplimentare protectoare. Mai exact, in primul rand fumatul complet interzis, camioanele trebuiesc obligatoriu legate la centura de impamantare pentru a preintampina incarcarea electrosatica.

La statile de incarcare / descarcare toate (acesta-i aspectul pe care-l verific eu cand fac evaluarile de risc) echipamentele electrice si cele neelectrice care deservesc statiile trebuie sa aiba gradul de protectie in conformitate cu clasa de explozie la care sunt incadrate substantele cu risc de explozie. Si, din cate stiu eu, la incarcare / descarcare daca sunt mai multe autocisterne la rand, trebuie asigurata o distanta de siguranta intre autocisterna aflata la incarcare / descarcare si restul autocisternelor.

Total interzisa transvazarea direct din autocisterna in autocisterna. Cazul de la Crevedia. Soferii stiu foarte bine acest lucru. La prima vedere se zice ca, instalatiile folosite la transvazarea dintre cisterne aveau furtunuri deteriorate (fisuri) care permiteau scaparile de GPL. Asta-i doar o supozitie. Pentru a preintampina astfel de situatii echipamentele trebuiesc verificate periodic din au constructiv gradul de protectie necesar si daca sunt in buna stare de functionare. Aceasta verificare se face prtintr-o inspectie tehnica in situ (je) si certificata prin Atestat de conformitate eliberat de INSEMEX odata la 3 ani. Dupa inspectia tehnica (nu sunt organ de control nu am dreptul sa dau sanctiuni) fac un proiect tehnic si neconformitatile constatate in teren la trec in proiect cu recomandarile de rigoare de eliminare ale lor. La fiecare instalatie certificata expertii INSEMEX fac la randul lor inspectie tehnica in situ. Nu exista exceptii. Bine, pentru Bion astea sunt niste forme birocratice inutile. Asta-i procedura standard la nivelul intregii UE.

La Crevedia exista o statie GPL prevazuta cu un skid, care cu ani in urma a fost certificata de INSEMEX dar din diverse motive de vreo 7, 8 ani nu au mai facut reatestarea, oficial au declarat statia dezafectata si s-a ajuns unde s-a ajuns.

O parte insemnata de vina o are ITMul. Ei sunt organ de control. Dupa lege ar trebui sa faca inspectii periodice pe toate instalatiile. Nu ai atestat INSEMEX primesti o perioada de gratie sa-l obtii. Nu l-ai obtinut lacatul de poarta. Asta ar trebuie sa se intample teoretic...

29 Aug 2023, 08:27:
QUOTE(GIC @ 29 Aug 2023, 08:07)
Ieri dimineata bateau la poarta fabricii, unde avem o statie de incarcare GPL pentru propriile stivuitoare. Ziceau ca sunt constienti ca totul e OK (pe buna dreptate) dar sunt ordine de sus.
*



Aveti Atestatul de la INSEMEX, acesta certifica ca instalatia este in buna stare de functionare.
paul_damian
QUOTE(radian @ 29 Aug 2023, 07:26)
Autocisternele sunt prevazute din fabricatie cu masurile de protectie necesare.

Presupun ca trebuie sa fie si ele omologate. Dar ce vreau sa intreb eu e daca se fac verificari periodice la tot ce tine de GPL.
bion
Formele birocratice nu sunt inutile. Cei care le aplica sunt scoliti vai de ei pe unde scurte.Experti din astia am vazut la acreditare spitalelor la auditare.Au o grila pe care o poate bifa cu atentie si tanti cu mopul.Se uita in niste normative. Scrie niste indicatii pretioase si asta e. Ca el nu are habar de ce si cum , expertiza lui in domeniu e dobandita prin cursuri ff. Unul de expertii care m-a evaluat pe mine pe colegi si scetie era un ncajit de rezident in ceva specialitate paralele cu domeniul. Alta data o tanti contabila la un spitalas prin Baragan.Si aia experta . Mai era si rea si urata.
MS , CNAS organizeaza cursuri si le da patalama de experti si voila organu de indrumare si control.
sad.gif

Aia urata simula sincope si cronometra timpul in care cineva de pe sectie ii acorda primul ajutor.Io cu fetele de la mine si cu unu care lucrase la descarcerare la pompieri ii pregatisem trusa de intubare protocolul de resuscitare CP la virgula. Asta se lasa cu intubare perfuzii dezbracare pus pe pardoseala masaj cardiac si respiratie artificiala cu coaste rupte sonda urinara.O vaca turnatoare din spital i-a spus sa nu o apuce lesinu in sectia x ca o sa fie jale de ea.Ce spectacol ar fi fost. icon_mrgreen.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.