Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Orange
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment > GSM Zone
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16
b76bgaarh
eipl si tragi apa.

da tot nu inteleg ce inseamna Apel 4g, la voda merge pe oricare.
AndreiMR
Apel 4g inseamna ca in momentul in care esti conectat la reteaua 4g, cand primesti un apel, nu mai trece pe 3g cum facea inainte, ci ramane pe 4g. In plus, si calitatea convorbirii e mai buna, se aude mai clar si se conecteaza mai repede.
AR-18-MOS
Eu am activat Apel 4G, dar tot sare in 3G la fiecare apel.
AndreiMR
Verifica daca ai la Mobile Data activat 4g pe voice+data.
MuciX
QUOTE(AR-18-MOS @ 31 May 2016, 12:13)
Eu am activat Apel 4G, dar tot sare in 3G la fiecare apel.
*


Probabil pentru ca nu stie voce si 4G in acelasi timp. Stiu ca Nexus 5 spre exemplu e la fel.
Incearca sa stai pe 4g, cand prinzi, si roaga pe cineva sa te sune. Toate sansele sa ii dea ca ai telefonul inchis.

L.E. doh.gif acum am citit si mai sus. biggrin.gif
AR-18-MOS
QUOTE(AndreiMR @ 31 May 2016, 12:16)
Verifica daca ai la Mobile Data activat 4g pe voice+data.
*


AndreiMR
Ai dat si restart la telefon dupa ce s-a activat functia? Ca altfel cica nu merge
vallixx
QUOTE(MuciX @ 31 May 2016, 11:18)
Incearca sa stai pe 4g, cand prinzi, si roaga pe cineva sa te sune. Toate sansele sa ii dea ca ai telefonul inchis.
*


Am incercat eu acum, am selectat 4G din setari, a aparut 4G sus in bara apoi am rugat un coleg sa ma sune. Telefonul a sarit in H, deci 3G si a sunat. Dupa ce a inchis, a sarit inapoi in 4G.
MuciX
Pai si al meu (LG G3) stie sa faca asta. Dar sunt telefoane care nu.
b76bgaarh
vezi kkt de eipl.
AndreiMR
Toate telefoanele fac asta daca nu ai apel 4g. Tocmai aici e noutatea, ca nu mai schimba din 4g in 3g cand te suna cineva. Nu e o functie care tine de telefon, ci de retea. Pana acum nu se puteau 4g si apel in acelasi timp, reteaua Orange nu suporta functia asta
VladSoare
Iar acum, că suportă, singura diferență va fi că în timpul unei convorbiri se va actualiza feisbucul în fundal la viteză maximă. Big deal. tongue.gif
R19/16v
Mda... dar nu.

Latimea de banda e importanta aici, nu syncul din background...
vallixx
Adevaru' e ca in afara de faptul ca te scuteste de comutare inainte-inapoi ori de cate ori te suna cineva, nu vad o mare smecherie.

QUOTE(R19/16v @ 31 May 2016, 09:25)
Ca acolo n-ai VoLTE si nici VoWiFi
*


Cum adica n-ai VoLTE?

Si VoLTE ca VoLTE dar pe WiFi ce legatura are, ca pe ala il poti folosi si fara SIM, e independent de reteaua mobila.
AndreiMR
Ei, nu e chiar asa. Daca faci hotspot cu telefonul pentru altii, s-ar putea sa ajute functia asta ca sa nu le mearga mai prost cand te suna cineva.

@vallixx: Se referea ca n-au functia de apel 4g (voice over LTE) sau apel wi-fi (voice over WIFI) cum au Orange. Desi parca tin minte ca Vodafone se laudau ca ar avea VoLTE, sau ca vor implementa primii
R19/16v
VoLTE has up to three times more voice and data capacity than 3G UMTS and up to six times more than 2G GSM.
vallixx
Got it, am inteles acum ce zici, dar stiu ca nici Orange nu are VoWifi. Sau cel putin au doar un simulacru. Se laudau de curand ca l-au introdus dar mergea numai pe S-urile de la Samsung. Cel putin asa zicea la ei pe site. Poate s-au mai adaptat de atunci.

Si mai aveau o magarie (daca nu chiar asta cu VoLTE sau VoWiFi), prin care nu stiu ce functii nu mergeau decat daca era telefonul luat de la ei, cu softul lor de 2 bani.
AndreiMR
Da, la apel WIFI nu merg decat Samsung S6 si S6 Edge luate de la ei, cu softul lor smile.gif Oricum, asta chiar mi se pare o functie inutila, pe unde sa fii sa n-ai semnal deloc de telefon dar sa ai wireless?
b76bgaarh
io stiu cateva zone, ca deh, acoperire olingi.
AndreiMR
Pai or fi, ca niciun operator nu acopera 100% suprafata tarii. Dar e mai convenabil sa treci la aia care au, daca stai intr-o astfel de zona in mod frecvent, decat sa iti iei fix un telefon impus de ei, care nici ieftin nu e...doar pentru apel WIFI. Plus ca exista si Whatsapp smile.gif
R19/16v
Nu-i simulacru daca merge. Ca-s amarati si fac doar pe anumite modele, iar ma doare la basca, ca am modelele alea biggrin.gif
Mie mi-e foarte util la demisol si in garaj, unde semnal GSM nu exista, dar WiFi e gramada smile.gif

Si mai merge si pe la niste cvasi-rubedenii pe la tara, unde olingi nu e deloc, da' Wifi este smile.gif
vallixx
QUOTE(AndreiMR @ 31 May 2016, 12:31)
Da, la apel WIFI nu merg decat Samsung S6 si S6 Edge luate de la ei, cu softul lor  smile.gif 
*


Din cate telefoane exista pe lumea asta merge doar pe doo.
Si pe alea cu soft de la ei.

Daca nu e simulacru de VoWiFi, atunci ce e?
R19/16v
Tehnologie perfect utilizabila daca ai hardwareul potrivit.
AR-18-MOS
Pe Apple ai FaceTime Audio, adica apel audio la calitate HD, atat pe date mobile cat si pe WiFi. Functioneaza foarte bine de mult timp.
R19/16v
Ce e Apple ala?
cj98czh
Tilifonul ala care are aceeasi interfata de vreo 10 ani incoace ca altfel zapaceste utilizatorii si nu mai sunt in stare sa faca nimic smile.gif
AR-18-MOS
QUOTE(R19/16v @ 31 May 2016, 15:02)
Ce e Apple ala?
*


Produce iPhone, iPad, iPod etc, adica gadgets pe care poti utiliza functia FaceTime Audio, adica aia de va mirati ca nu merge pe craphones.
R19/16v
Daca intrebi pe unii, e un simulacru, ca merge numai pe deviceurile lor wink.gif

Feistaimu' asta al lu' matale nu papa din trafic?
vallixx
QUOTE(R19/16v @ 31 May 2016, 13:26)
Tehnologie perfect utilizabila daca ai hardwareul potrivit.
*


Hai ca intelegi perfect ce spun, nu te ma da dupa cires.

Doua device-uri de la aceeasi firma, ambele cu soft "proprietar" ....nu e oare o marja cam mica ca sa zici ca detii in portofoliu functia Apel WiFi? Asta ca sa nu fiu rau si sa zic ca de fapt e un singur device, practic e doar un S6. Edge-ul e cam aceeasi mancare de peste, are numai niste curburi pe margini. Dar hai sa zicem doua.....

Asta din puzderia de telefoane de pe piata, fie coreene, fie chinezesti, fie....romanesti tongue.gif ....cu Android, IOS, Ferestre, Blackbery OS...

C'mon man!

Ca tot ziceai mai devreme ca Vodafone nu are VoWiFi.
Orange are, dar nu merge pe 99.99% din telefoanele de pe piata.
Care e atunci diferenta?
St
mucix, ce ai mai facut cu problema cu garantia?
MuciX
Absolut nimic. Din fericire a disparut dunga problematica, de la sine. Intre timp i-am facut eu root si upg la android 6 de care sunt foarte multumit - am scapat de bloatware, autonomia e ceva mai buna si are cateva chestii dragute in plus.
Va fi ultima prelungire la oranj, contemplez intoarcerea la vodafone, dar inca nu sunt convins.
Digi are sotia si e cam nasol cu semnalul, iar brandul telekom nu ma atrage (nu pot da un motiv rational).
vallixx
Stai pe Orange chiar daca au momente cand sunt idioti.
Nu vei gasi ceva mai bun la VDF, chiar zic camdin contra, asa cum sunt Orange totusi sunt mai ok decat VDF. Nu ca diferenta ar fi mare, chiar nu e, insa am la firma contracte cu Orange, VDF si Telekom. N-am nimic de la RDS si nu voi avea vreodata, am avut in trecut si m-am lamurit.

Insa din astia pe care-i am, ordinea in care i-as recomanda este Orange, VDF, Telekom
paul_p
Mi-am activat si eu Apel 4G si tot la fel face: Sta in 4G pana cand primesc sau initiez un apel, moment in care trece in 3G. La terminarea apelului revine in 4G.
Am incercat in mai multe zone cu semnal full si tot la fel face. Am sunat la Orange si am nimerit o tuta care dupa ce m-a tinut 5 minute in hold ca sa verifice mi-a indrugat ceva cum ca ba asa e normal sa faca, ba nu am semnal destul si de aia face asa.
Ca urmare nu-mi functioneaza maretul Apel 4G. Si nici wi-fi call.
AR-18-MOS
Nici mie nu imi funcționeză Apel 4G. Culmea e că pe 3G, la apel între două iPhones are VoiceHD.
paul_p
Pai cum are voice HD fara apel 4G?
R19/16v
Ai S6 sau S6+ ?
AndreiMR
QUOTE(AR-18-MOS @ 2 Jun 2016, 00:44)
Nici mie nu imi funcționeză Apel 4G. Culmea e că pe 3G, la apel între două iPhones are VoiceHD.
*



Am facut putin mai devreme din nou o proba, fiind atent la semnal si retea...si merge. Aveam 4/5 linii semnal 4g, a intrat apelul, a ramas pe 4g cat timp am vorbit. Daca aveam 1 sau 2 linii, trecea tot pe 3g.
paul_p
QUOTE(R19/16v @ 2 Jun 2016, 07:11)
Ai S6 sau S6+ ?
*

Eu am S6.

Nu stiu daca e doar o coincidenta, dar de cand am activat Apel 4G se intampla de foarte multe ori ca atunci cand sunt sunat sa sune doar o data, dupa care apelul se intrerupe.
vallixx
Eu nu inteleg care e mare vrajeala cu apelul 4G. Net inteleg, netul 4G e net superior.
Dar apel? Adica de ce as vrea sa stau pe 4G cand vorbesc la telefon?

Inteleg poate situatiile in care vorbesc la tel si simultan vreau sa ma dau si pe net.
Dar cat de dese sunt?

Pentru altceva decat asta, de ce sa ma complic sa stau pe 4G ca sa vorbesc cu X-ulescu, in conditiile in care cel putin deocamdata reteaua 4G nu pare inca extrem de bine implementata si mai da unele chixuri?
Si mai papa si o tona de baterie.

Personal tin telefonul pe 3G ( inteleg ca pentru autonomie & stuff unii il tin chiar pe 2G ), si comut pe 4G numa' cand am nevoie de un net fortos.
VladSoare
Rețeaua 4G în momentul ăsta, cel puțin în România, e un jeg. Tot la fel cum era și 3G-ul prin 2005, cînd a apărut. Tot la fel păpa și ăla o tonă de baterie. La fel se întrerupeau și atunci apelurile. Sau te suna cineva, tu erai pe 3G, telefonul tău nu zicea nimic, iar lui îi suna ocupat. Era o mizerie.
Zece ani mai tîrziu, 3G-ul funcționează normal. Poate că prin 2025 vom vedea și în România un 4G funcțional. Pînă atunci însă eu nu m-aș baza pe el pentru apeluri. Nu merită.

Într-adevăr, dacă faci hotspot pentru alții și vrei ca ei să se poată da pe net la maxim în timp ce vorbești, să zicem că are sens. Dar altfel nu văd rostul. Și la urma urmei, cît de mult și de des vorbești? Nu pot și ăia să lase naibii facebookul timp de două minute, pînă termini de vorbit? Dacă se dau pe internet pe telefonul tău, atunci să accepte riscul de a "coborî" la 3G din cînd în cînd. Am pus ghilimele pentru că de fapt nici 3G-ul nu-i de colo, adică are viteză decentă pentru majoritatea activităților; nu-i ca și cum li s-ar opri netul de tot. smile.gif
IRONICK
QUOTE(paul_p @ 1 Jun 2016, 22:32)
Mi-am activat si eu Apel 4G si tot la fel face: Sta in 4G pana cand primesc sau initiez un apel, moment in care trece in 3G. La terminarea apelului revine in 4G.
Am incercat in mai multe zone cu semnal full si tot la fel face. Am sunat la Orange si am nimerit o tuta care dupa ce m-a tinut 5 minute in hold ca sa verifice mi-a indrugat ceva cum ca ba asa e normal sa faca, ba nu am semnal destul si de aia face asa.
Ca urmare nu-mi functioneaza maretul Apel 4G. Si nici wi-fi call.

QUOTE(AndreiMR @ 31 May 2016, 11:55)
Toate telefoanele fac asta daca nu ai apel 4g. Tocmai aici e noutatea, ca nu mai schimba din 4g in 3g cand te suna cineva. Nu e o functie care tine de telefon, ci de retea. Pana acum nu se puteau 4g si apel in acelasi timp, reteaua Orange nu suporta functia asta
Se numeste CS Fallback. Pana o sa ai retea cu Volte, tot ce este CS se desfasoara pe 3G. La LTE partea de CS va exista peste PS, va fi un fel de SIP sau VoIP (sau cum vreti voi sa ii mai spuneti in limbaj popular), cu un QoS prioritar.

QUOTE(VladSoare @ 4 Jun 2016, 07:07)
Într-adevăr, dacă faci hotspot pentru alții și vrei ca ei să se poată da pe net la maxim în timp ce vorbești, să zicem că are sens. Dar altfel nu văd rostul. Și la urma urmei, cît de mult și de des vorbești? Nu pot și ăia să lase naibii facebookul timp de două minute, pînă termini de vorbit? Dacă se dau pe internet pe telefonul tău, atunci să accepte riscul de a "coborî" la 3G din cînd în cînd.
*
La masini (chiar si electrice) ai dovedit-o ca esti pe afara, da si la telecomunicatii? La targul de la Barcelona daca ai fi prezentat operatorilor si vendorilor, ne-am intoarce in Neolithic. Nu te mai raporta la lipsa ta de viziune, deschide ochii.

<span class='edit'>4 Jun 2016, 09:50:</span>
QUOTE(vallixx @ 4 Jun 2016, 00:01)
Eu nu inteleg care e mare vrajeala cu apelul 4G. Net inteleg, netul 4G e net superior.
Dar apel? Adica de ce as vrea sa stau pe 4G cand vorbesc la telefon?
*

Pentru ca LTE nu are CS. Deaia!
AR-18-MOS
Ati vazut? Pana si IRONICK recomanda iPhone... 04.gif
IRONICK
Da!
corbex
Sparge nuci cu el. Nuci tari, 4G.
VladSoare
QUOTE(IRONICK @ 4 Jun 2016, 09:35)
La masini (chiar si electrice) ai dovedit-o ca esti pe afara, da si la telecomunicatii? La targul de la Barcelona daca ai fi prezentat operatorilor si vendorilor, ne-am intoarce in Neolithic. Nu te mai raporta la lipsa ta de viziune, deschide ochii.
*

Nu-i nimic, le știi tu atît de bine pe toate, din orice domeniu, încît mă compensezi pe mine cu vîrf și-ndesat. tongue.gif
Totuși, dacă tot sîntem la capitolul ăsta, iar eu recunosc că sînt mai de la țară și n-am avut telefon mobil cînd eram mic, poți să-mi explici pe șleau, ca pentru proști, exact ce avantaj îmi aduce mie ca utilizator final vocea pe 4G? Zi-mi concret, ce diferență aș observa în practică?
corbex
Daca ai voce de femeie, nu mai tine sa te dai barbat. In 3Gdomneste incertitudinea.
VladSoare
În orice caz, eu nu spun că vocea pe 4G n-ar avea rostul ei. Înțeleg că-l are. Vreau să spun doar că nu cred că merită să tînjești din tot sufletul după ea și să suferi că n-o ai, mai ales în condițiile în care semnalul 4G în România e un rahat, la nivelul la care era 3G-ul acum zece ani.
Să zicem că am un S6 și mă mut la Oringi. Ce îmbunătățire evidentă aș simți, cît să spun "da dom'le, a meritat să mă mut, sînt foarte bucuros că am făcut-o"?
vallixx
QUOTE(IRONICK @ 4 Jun 2016, 09:35)
Pentru ca LTE nu are CS. Deaia!
*


Omule, nu te-a contrazis nimeni, si Vlad si eu intrebam ceva si tu raspunzi ca de obicei la altceva.

Tu raspunzi explicand cum se face, problema era de ce se face. Ce simti in practica in transimterea vocii pe 3G versus pe 4G?

Diferenta in teorie o stiu. LTE nu are CS asa ca face fall back pe 3G sau uneori chiar 2G.
Ca sa nu mai faca, LTE fiind un serviciu IP based, va trebui sa faci transmiterea vocii pe principiul VoLTE ( practic VoIP) pentru ca prin CS nu poti, ca n-ai CS pe LTE. Absolut corect.

Intrebarea ramane. In afara de motivul "ca asta e viitorul si tot ce e de viitor e cool" , care este castigul? Unde e miza? Care sunt avantajele? Bun , viteze mai mari, cantitate de informatii.....etc.....nu contest, insa in utilizarea practica ce simt eu utilizator cand vorbesc cu Vlad la telefon pe 3G versus 4G?

Si intrebarea mea mai are un rost? Care-i faza in general cu telefonia VoIP?
Pentru ca pana acum toate experientele mele personale cu serviciile VoIP au fost dezastru.
Indiferent ca e RDS, UPC, Telekom. Tot ce am incercat VoIP merg ca dracu. Se intrerup, se aud cu ecou, cad. Din cand in cand fara reseturi de modem , oha telefon.
La momentul de fata cele mai mici probleme le am tot cu o conexiune ADSL de la Telekom care merge brici. Veche da' merge.
IRONICK
QUOTE(VladSoare @ 4 Jun 2016, 19:50)
În orice caz, eu nu spun că vocea pe 4G n-ar avea rostul ei.
*

Nu are nici o treaba 4G si Orange. Si nici avantajele tale personale cum auzi tu vocea in speaker. Ca end userul sa primeasca calitate si mai mult, se schimba reteaua. Se face si modulara.

Pentru ca evolutie. Nu poti sa construiesti o retea de telecomunicatii a viitorului daca nu schimbi modulatia (radio) si corele. Cand iti merge greu internetul, te-ai gandit din ce cauza este? Te deranjeaza cand mergi cu viteza si se intrerupe? Te deranjeaza cand mergi intr-un tren de viteza si se comporta la fel? Ma rog ... Vrei sa ai semnal cand iti lipseste linia dreapta si ai multe reflexii? Nu iti place cum face handover?

Deaia! Nevoile tale sunt limitate. Nu trebuie sa judeci ce nu intelegi. Si nici sa fi negativist si heitar.

QUOTE(vallixx @ 4 Jun 2016, 21:05)
Si intrebarea mea mai are un rost? Care-i faza in general cu telefonia VoIP?
Pentru ca pana acum toate experientele mele personale cu serviciile VoIP au fost dezastru.
Indiferent ca e RDS, UPC, Telekom. Tot ce am incercat VoIP merg ca dracu. Se intrerup, se aud cu ecou, cad. Din cand in cand fara reseturi de modem , oha telefon.
La momentul de fata cele mai mici probleme le am tot cu o conexiune ADSL de la Telekom care merge brici. Veche da' merge.
*

VoIP are o singura problema. Cu faxul. Poate sa fie si mama lu' g711, ca producatorii de faxuri nu vor sa se adapteze. In rest se aude si merge foarte bine.
Experientele tale sunt probabil de pe vremea cand aveai webstaru' de 5 kile in casa si headenduri. Si nici nu trebuie sa faci confuzie intre o tehnolgie si un operator care isi construieste o retea cu sw-uri chinezesti si nu isi marcheaza pachetele.

<span class='edit'>4 Jun 2016, 22:16:</span>
QUOTE(VladSoare @ 4 Jun 2016, 19:50)
nu cred că merită să tînjești din tot sufletul după ea și să suferi că n-o ai
*
Pai ce facem cu romanu adevarat care isi cumpara telefon scump (ma rog, unii Nexus si se inchina la el), joaca bilute cu el si sa pe abonamente de cateva sute de MB?
paul_p
Apelurile de voce pe 4G au o calitate mau buna decat cele 3G. Daca la 3G banda de frecventa care poate fi transmisa este de la 300Hz la 3400 Hz, in 4G poate fi transmisa o banda de frecvente semnificativ mai larga, de la 50 Hz la 7000 Hz.

Faxul analogic nu merge bine pe VoIp din cauza benzii reduse de frecventa transmisa de codec-urile folosite, din cauza pierderilor de pachete (care la voce nu se simt), din cauza latentei si a jitter-ului.

Cu VoIp de la RDS faxul analogic functioneaza rezonabil.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.