Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Orange
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment > GSM Zone
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16
bobo77
Eu sunt incintat de oferta de la cartela pre-pay, cu extraoptiunea de 4 E pe luna, am 400 min in retea, 400 sms-uri in retea si 40 de minute nationale.Practic este un abonament, daca vrei sa ai cele scrise de mai sus, numai ca nu ai contract si daca vrei luna asta sa incarci cartela bine daca nu, nu esti obligat.
ady85btz
ce buna-i concurenta biggrin.gif
Cartele Pre-Pay gratuite la orange
slaiciprian
cartelele nu au credit pe ele. creditul initial e zero
perioada de activitate a cartelei SIM este de 60 de zile, iar cea de grație este de 1 zi.
si alte stelute si stelute la stelute....
ca de obicei la orange.
AMW
poate vrei sa zici invers la perioada de activitate si ceea de gratie
nu ai credit da ai minute
ideea e sa o reincarci dupa ce o iei...
care alte stelute si stelute?

aa...da..am uitat de o steluta....e gratis!!!

ia zi tu...cine le mai da asa?
slaiciprian
nu, perioada de gratie e o zi. e foarte usor sa o ratezi si sa te trezesti cu simul expirat.
bonusul e DOAR pentru prima reancarcare din luna. asta nu e o steluta?
la fiecare 2 luni trebuie reancarcata, altfel o pierzi. nu e ca la cartela normala, incarci o data si stai nu stiu cate luni linistit. nu e o steluta?
faza cu bonusurile la fiecare euro incarcat e valabila DOAR pana la sfarsitul anului.

stelute or mai fi si altele care nu le stiu. dar asa e romanul, daca e moca, e bine.

decat sa iau cartela moca si sa dau 220k sa o incarc cu 4 euro, mai bine iau un pachet care deja are 4 euro si dau 100k. corect?
eduardsebe
Ete ca pica si Orange-ul....nu am semnal si pe "vanticelul" asta trebuie sa o iau pe sotia de la munca...
cosmin_2300
Vreau să-mi cumpăr cartelă de Orange și să-mi activez opțiunea asta:
QUOTE
Cu noua optiune Net Mail ai totul pe telefonul tau ca sa fii nedespartit de e-mail si de prietenii de pe messenger:

    acces nelimitat din Portalul Orange pe mobil la m.yahoo.com, ro.m.yahoo.com, m.hotmail.com
    150 MB trafic national de internet
    totul cu 3 euro/luna

Nu am înțeles totuși partea cu trafic NAȚIONAL de internet ... adică? E valabil doar dacă sunt în România sau merg doar site-urile cu .ro?
Vreau să pot intra pe orice site (în limita posibilităților telefonului, evident), nu doar pe anumite site-uri ....

Mulțumesc anticipat!
cri8sti
adik este valabil doar pe teritoriul romaniei nu si in roaming.(orice site din orice tara)
cosmin_2300
Perfect atunci!
Din experiențele fiecăruia, ajung 250 mb trafic de net?
Menționez că o să folosesc un Nokia 5228 (cu Symbian ... dacă are importanță) pentru mess, mail și DaciaClub....
cri8sti
atata timp cat nu folosesti youtube si site-uri de genul pentru vizionare videoclipuri/filme ar trebui sa fie suficienti 250 mb pe tel mobil. oricum, vezi ca ai optiune de reincarcare la NET FRIENDS de 100mb cu 0.5 euro (trimiti sms la 321 cu: REFILL)
Lostboy
Se poate păstra un număr de Orange dacă treci de la abonament pe cartelă?
shteffanivlad
Da, dar o sa coste ceva smile.gif
cri8sti
daca perioada contractuala e incheiata nu costa nimic.
Lostboy
Cei de la Orange au zis că nu se poate. Da, perioada contractuală s-a terminat. Care este legea în care este specificată portarea numerelor?
ms. frumos
DragosP
Păi tu vrei să te portezi sau să treci tot la oringi pe cartelă? nedumerire.gif
Dacă e vorba de portare. am făcut eu, în cca 15 zile s-a activat numărul pe Vomafone fără să mă coste nimic.
Lostboy
Inițial am vrut să trec unul din numere (sunt 3 în abonament) pe cartelă dar au zis că nu se poate. Ulterior m-am hotărât să-l portez în vomafone.
l@u
se poate trece sigur pe cartela....eu am trecut unul din abonamente pe cartela ca sa nu il inchid direct caci mai aveam apeluri pe el cu toate ca anuntasem toata lista de noul numar.
cri8sti
Portarea se face intre 7-10 zile(lucratoare) din momentul in care se face cererea cu conditia ca perioada contractuala sa fie incheiata. Pentru pastrarea numarului la cartela, daca ai dat de un operator scarbos (sunt angajazti ai unei firme subcontractoare) poti sa faci cerere scrisa (tipizat-gasesti in magazine) de denuntare a contractului in care bifezi (este o casuta) ca vrei sa-ti pastrezi numarul la cartela. Nu mai poate nici un operator sa faca nimic, in cazul asta sunt obligati sa respecte ce ai scris tu acolo, e dreptul tau sa-ti pastrezi nr la cartela.
cosmin_2300
Am luat cartela Orange ... sunt foarte mulțumit de cum merge smile.gif
Am consumat deja 20 mb biggrin.gif
Shush
Mie mi s-a "demagnetizat" azi cartela sim ... a naibii cum se demagnetizeaza ea dintr-o data si aia de la serviciul clienti au puteri supranaturale cred, de si-au dat seama prin telefon ca s-a demagnetizat sim-ul dry.gif
rtBK
si o cunostinta a patit asta tot la orange... cartele proaste probabil...
$$ilvviu
Nu se demagnetizeaza nimic.
Au ei o placere in a pune omul pe drumuri.
Shush
Asa e !
Primul sim a tinut cam 6-7 ani si s-a stricat doar dupa ce a inceput sa dea semne de "oboseala". Asta nici macar 2 ani nu a rezistat si a "picat" dintr-o data.
cosmin_2300
Parcă trebuie să le dai 9 euro că înlocuiești SIM-ul?
R19/16v
la mine fu moka
Shush
QUOTE(cosmin_2300 @ 17 Apr 2011, 20:15)
Parcă trebuie să le dai 9 euro că înlocuiești SIM-ul?
*


E gratuit la mine
Problema e ca fiind duminca stau toata ziua fara numarul meu, a trebuit sa sun sarbatoritii de azi de pe alt numar sad.gif
cosmin_2300
QUOTE
Inlocuirea cartelei SIM este gratuita in cazul in care acestea este defecta, indiferent de conditiile prezentate.

Inlocuirea cartelei SIM se poate face la orice magazin Orange pe baza buletinului de identitate, contra sumei de 8,68 EUR (TVA inclus) sau prin cerere scrisa prin posta, cu confirmare de primire pe adresa: Orange Romania, b-dul Dimitrie Pompei, nr. 9-9A, sector 2, Bucuresti. In cererea scrisa trebuie specificata urmatoarea fraza: „In cazul in care schimbarea cartelei nu se poate face gratuit sunt de acord ca taxa de 8,68 EUR (TVA inclus) sa fie scazuta din contul meu PrePay.”


Deci la cartelă e moca doar dacă ai 2 ani de când ai SIM-ul și minim 40 de euro consumați smile.gif
R19/16v
Acu... tre' sa se protejeze si ei cumva de aia care freaca simurile intr-o suta de telefoane pe zi...
cosmin_2300
App, pe site-ul lor văd că pot cumpăra 1 euro credit.
Am activat azi opțiunea de net care costă 3 euro și mai aveam 1 euro credit ... am sunat la "Informații Orange" (e nr în agendă) că am crezut că acolo aflu cât trafic mai am ... canci ... mi-au luat 52 de cenți.
Eu cumpăr trafic (peste cei 150 mb inițiali) cu 50 de cenți/100 mb. Deci am nevoie de 1 euro ca să cumpăr 200 mb. Se poate cumpăra 1 euro de pe net (plătesc cu cardul)?
Știu că la magazinele care au PP se poate ...
cri8sti
Ca sa afli cati mb mai ai ramasi *133#, treaba cu 1e in magazine sigur poti, dar pe net cu cardul....n-am idee


Cosmin:
QUOTE
Deci la cartelă e moca doar dacă ai 2 ani de când ai SIM-ul și minim 40 de euro consumați
, e moca daca e defecta indiferent ce vechime are si cat ai consumat, doar daca ai pierdut-o si vrei sa o recuperezi se aplica ce ai zis tu
Stavreschi
Ce e cu reclama asta care o fac ăștia de la Dialog cu "HD sound". ce vrea să spună ??
Observă cineva vreo îmbunătățire sau trebuie să dai un ban în plus, sau care e chichirezul intrebare.gif
StefanT
Trebuie sa ai telefon compatibil. Lista e la ei pe site.
spy_oh_joy1389
Exact. Difuzorul ala de il ai la un telefon normal poate sa reproduca sunetele de inalta frecventa dar pe alea mai joase nu prea. Asta daca telefonul permita sa ajunga la difuzor acele sunete din afara gamei obisnuite.
bmwh548
A mai primit cineva mail-uri gen newsletter de la Orange zilele astea? Cica ma bat la cap cu detaliile contului meu in conditiile in care eu nu mi-am facut cont niciodata pe Orange si nici abonat nu am fost.
ciush
adica ceva de genul asta?
Eu am primit penru ca am cont la ei
"Salut,

De-acum contul tau Orange este intr-o noua versiune, mult mai prietenoasa. Ai mai multe informatii despre facturile tale si acces mai usor la listele de convorbiri – Click aici

Fa cunostinta cu multe alte functii noi, care te vor ajuta sa-ti administrezi contul de abonat mai usor:
navighezi prin meniuri mult mai simplu si intuitiv
administrezi mai multe numere de telefon Orange, dintr-un singur loc. Click aici
ai informatii detaliate despre cat ai consumat din beneficiile abonamentului tau. Click aici
activezi sau dezactivezi rapid servicii precum: Mesagerie Vocala, roaming, Redirectionarea apelurilor in caz de urgenta etc. Click aici

Te invitam sa afli mai multe din tutoriale aici.


Cu prietenie,
Echipa Orange
"

Probabil ti-ai facut cont pe orange.ro sau cineva a dat mailul tau ca mail de contact
ionutblv
am primit si eu fix acelasi mail:(
ady77
Me too.
bmwh548
Exact asa, doar ca eu nu am avut niciodata abonament la ei si nici nu am avut cont pe site-ul lor. Deci sa inteleg ca mi-au luat adresa de mail de printr-o baza de date. Multumesc.
Markos
Pentru cine merge cu metroul.
R19/16v
Oare cati or sa stea sa-si schimbe macu' prin metrou nedumerire.gif
Liviu
Ce mac ? ... e vorba de APN si nu e vorba de "schimbat" ci de aliniat la noile setari.

Adica: pana acum setarile mac-ului de internet la orange erau APN: internet , username: internet, parola : orange .. Acum e doar APN: net, fara user si parola ....

De mers merg amandoua tipurile de setari (momentan) dar daca ai setarea asta cu apn "net" intri sub "free traffic" in metrou.
Pe mine personal nu ma afecteaza ca am unlimited mobile internet smile.gif ... dar neveste-mii i-am luat d'ala ieftin cu 300MB inclusi.

Oricum, daca iti trimiti setari automate de pe situl lor, iti vin astea noi.
R19/16v
MAC as in Media Access Control.

Presupun ca dupa MAC fac limitarea la 1h/zi.
Liviu
Ah .. "that MAC" smile.gif ... pai nu sta nimeni sa schimbe nimic .. oricum, in clipa cand intri in metrou faci switch automat pe releul subteran. 0 semnal de afara. Nu cred ca e nici cel mai mic inconvenient din punctul asta de vedere.

Practic, ptr end-userii orange, cand se afla in metrou (statie sau in tren efectiv), browsingul e moca. Nu imi pot imagina ca cineva se da pe net mai mult de o ora in metrou in fiecare zi. Deci oferta e viabila din puctul asta de vedere.
R19/16v
Romanu'i inventiv, Liviu smile.gif si fura tot ce poate smile.gif
Dar da, o restrictie dupa IMEI e mult mai simpla, nu mi-a trecut prin minte blush.gif
DragosP
Ce sa fure bre, că m-ai pierdut.
Păi nu zice că e moacă în perioada 01.11.2011-31.12.2011? Cine, ce să fure?
R19/16v
Eh, ziceam si eu ca se gaseste unu' care sa vrea mai mult de-o ora pe zi smile.gif Faceam misto de romanul care ia toata mana cand i se ofera un deget...
Liviu
Eu cred ca cea mai simpla filtrare este dupa numarul de tel (de fapt, dupa seria cartelei sim). Ca doar te identifici ca client cand accesezi netul si din ce stiam eu, identificatorul actual este sim-card-ul.
DragosP
QUOTE(R19/16v @ 7 Nov 2011, 10:15)
Eh, ziceam si eu ca se gaseste unu' care sa vrea mai mult de-o ora pe zi smile.gif Faceam misto de romanul care ia toata mana cand i se ofera un deget...
*


Păi dacă vrea și poate să stea toată ziua la metrou, înseamnă că fură?
Că tot n-am înțeles ce vrei să spui. Net moacă nu dau decât celulele de acolo.
C@talin
Deci,am si eu o cartela cosmote ,vreau sa pastrez numarul si sa ma portez pe orange prepay.
Pana aici suna usor,problema e ca ma duc la oringi shop si plec dezamagit.

Vb acolo si aflu ca defapt ei imi baga pe gat o optiune ,de 7 euro pe luna timp de trei luni.Daca vreau asa ceva.
Am sunat la serv clienti orange si aia mi-au zis ca nu se poate,nu exista,sa ma duc iar acolo si daca tot asa o tin sa-i sun pe ei.
Pana la urma e adevarat e legal ?

Merge portyarea asta de pe prepay cosmo pe prepay orange fara optiuni bagate pe gat .Si doar taxa de 5 euro pentru o cartela noua ?


sa rezolvat am fost la un orange shop nu la parteneri si e cum trebuie.
Liviu
Nu vreau sa fac reclama (ca toti sunt niste jegosu care iti baga mana in buzunare pana la umar daca ar putea), doar aduc in vedere un serviciu util pentru unii (zic eu).

Cum ieri mi s-a terminat traficul "rezonabil" de 1.5GB pe care il aveam la internetul unlimited activ pe gadgetul portabil din dotare si cum nu suportam acea viteza redusa teoretic la 128kbps (zic teoretica pentru ca e doar pe hartie, in realitate fiind probabil jumatate)... m-am decis sa imi schimb abonamentul de net mobil.

Asadar am achizitionat un colibri unlimited de 14euroi pe luna (TVA inclus), cu 3GB de date ca volum "rezonabil" (dupa care se micsoreaza banda).
Ce e interesant insa este faptul ca in acesti bani am luat si un modem wireless cu un sim activ pe acelasi abonament. Deci acum am 2 simuri active simultan pe acelasi abonament de date. Primul sim este cel din telefon care are si vocea pe el, al doilea este doar un sim de date care sta comod in routerul/modemul wireless pe care l-am luat cu 81 ron (poza atasata).

De mers merge bine, am atins viteze de download de 7mbps in Onesti (in Buc inca nu stiu, o sa experimentez in zilele urmatoare).

Deci daca aveti nevoie de net oriunde prin wifi sau prin usb (dracia asta merge in ambele moduri), recomand cu caldura numitul Airnet 2.0 (sau huawei E5832) cu un avonament de date atasat.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.