Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Orange
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment > GSM Zone
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16
MuciX
Mersi. Nu stiu de ce nu am cautat singurel. blush.gif Ma calific la mocca.
ady77
Oricum pentru 10 lei nu o mai schimbai daca nu te incadrai la moca tongue.gif rolleyes.gif
MuciX
Pai aparuse disputa aici ca e cu bani. tongue.gif

20 May 2019, 15:57:
Spre surprinderea mea nu e oranj la Unirii - centrul orașului. E la Tineretului. Primit nanosim mocca. Deja merge, e in pocofon.

20 May 2019, 15:58:
Luat metroul in direcția greșită ca boul. Chiar mă miram că era mult mai liber decât cel cu care ajunsesem acolo. Prea cald in tren. M-a leșinat.
dan22y
Azi iar probleme cu reteaua Orange... asa cam de pe la amiaz până pe la 15...
cj98czh
poate a fost ceva local ... ca nu am avut treaba
Andy_ACS
Nici eu nu am sesizat nimic coudat.
dan22y
QUOTE(cj98czh @ 27 Jun 2019, 20:19)
poate a fost ceva local ... ca nu am avut treaba
*


Posibil releu/antena din zona...căci toti de pe lângă mine aveau aceeași problemă...
cj98czh
primit azi de la Orange [attachmentid=1628109964] ... sa ii frec ..

eu le plateam 5 euro pt. nelimitat ... pret obtinut dupa negocieri si vechime mare in retea ...

L.E. a mai venit un SMS cu mai multe detalii: [attachmentid=1628109965]
IRONICK
Daca nu era Digi, inca mai aveati abonamente de zeci de euro.
b76bgaarh
foame de bani, e foame de bani.

ps astia nu facura manevra asta primavara?
cj98czh
Nu, este prima data cand primesc de la ei asa ceva ... scot abonamentele de 5 si 5 nelimitat pentru clienti vechi si iti baga pe gat pe cel de 7 ... in opinia lor cu mai multe resurse ... cum pot sa fie mai multe decat ceea ce am acum ... adica nelimitat .. este peste puterea mea de intelegere ...
R19/16v
Daca esti client vechi stii ca totul e negociabil.
Am avut ani de zile abonament de 1.19e
Suna si vorbeste cu un consilier mai de 2nd level.
cj98czh
Am cerut sa fiu contactat de unul mai capabil decat ala cu care vb. pe chat ... pe telefon nu ii poti prinde ..
R19/16v
Ba da smile.gif cand le zici ca nu te mai intereseaza sa vb cu ei smile.gif)
xmisterx
CJ, spune-le ca vrei sa renunti la abonament si-ti vor face niste oferte de abonament personalizat si reducere la un tel. nou.
cj98czh
tel nou nu mai iau de la ei de ani buni ... ca iesi mai scump ... il cumpar eu singurel .. de unde vreau si nu ma oblig cu nimic la ei ..

4 Oct 2019, 11:00:
deci m-au sunat acum ... au incercat cu un tel la reducere, abonament de 7 euro ... i-am trimis la plimbare ... dupa au zis ca in caz exceptional pt. ca sunt client vechi si fidel raman cu ce am acum ... sa ii frec ... deci se poate .. astept mail in care sa imi comunice oficial ..
psychoo
Strategia asta e la toti...sa incerci ca poate nu stie si pica fraierul.
Si pe nevastamea au incercat sa o pacaleasca sa modifice contractul. Cica oferta acutala expira si trebuie facut alt contract.
I-am zis sa ii ignore sa vedem cum expira unilateral niste clauze contractuale.
Evident ca nu a expirat nimic, dar aveau target sa prelungeasca abonamente cu sau fara modificare plan tarifar.
Vodafone is astia...
tatabobu
Daca ma suna cu 0372 inchid, m-am saturat sa vorbesc cu fostii verzi saptamanal.
marksman
QUOTE(psychoo @ 4 Oct 2019, 11:31)
Strategia asta e la toti...sa incerci ca poate nu stie si pica fraierul.
Si pe nevastamea au incercat sa o pacaleasca sa modifice contractul. Cica oferta acutala expira si trebuie facut alt contract.
I-am zis sa ii ignore sa vedem cum expira unilateral niste clauze contractuale.
Evident ca nu a expirat nimic, dar aveau target sa prelungeasca abonamente cu sau fara modificare plan tarifar.
Vodafone is astia...
*


Eu am patit cu Enel, mi-au trimis anexa de prelungire de contract, dar chipurile "optam" pentru schimbarea lui, evident, cu marire de tarif, asa, la vreo 50%.
Laurentziu83
Interesant e ca Orange Me 7 start cu roaming nu exista daca vrei sa-ti faci abonament la Orange. De fapt nu prea poti sa ai roaming fara a da macar 10 euro pe luna.
b76bgaarh
Da voo la ce va trebuie roaming?
tatabobu
Chiar asa! Ce, la Eforie nu e mare? La Herculane nu-s bai? La Sinaia nu se schiaza?
Laurentziu83
O fi, da' unii dintre noi sunt mai saraci si n-au bani de concediu in Romania.
gabize
Mai e unii cu pile care primește viză și merge la băi la Hajdu. biggrin.gif
b76bgaarh
ba baietzi in EU nu mai este roaming.
gabize
Roaming se numește, generic, utilizarea serviciilor GSM (sau echivalent) înafara țării furnizorului de servicii.
Că în comunitate există un acord de utilizare a resurselor... e altceva.
b76bgaarh
in ue numai exista tara, in domeniul asta, si din 2020 parca era etapa a doua de integrare.

sau era 2021?
Laurentziu83
QUOTE(b76bgaarh @ 4 Oct 2019, 15:23)
ba baietzi in EU nu mai este roaming.
*


Du-te pana la Ruse cu o optiune sub 10 euro pe telefon si spune-ne cum e cu semnalul la telefon.
gabize
QUOTE(Laurentziu83 @ 4 Oct 2019, 15:28)
Du-te pana la Ruse cu o optiune sub 10 euro pe telefon si spune-ne cum e cu semnalul la telefon.
*


Cum e? Am abonament de 7 euro și oriunde am fost, am avut dităti, fără broblem.
tatabobu
QUOTE(b76bgaarh @ 4 Oct 2019, 14:23)
ba baietzi in EU nu mai este roaming.
*



Gresit din pedeveu functional. Pana nu le-am activat roamingu' alor mei n-au putut folosi telefoanele in concediu pentru altceva inafara facutului de poze.
Laurentziu83
Nu stiu ce fel de abonament ai, eu la prepay daca nu configurez o optiune de minim 10 euro fara TVA, cand ies din tara nu am nici macar semnal, necum beneficii de roaming.

Am patit-o acum 2 ani la Paris, o saptamana telefonul a fost bun doar de aparat foto.

De atunci dau lunar 10 euro+tva.
b76bgaarh
https://europa.eu/youreurope/citizens/consu...ts/index_ro.htm

cam asta zice UE.

cj98czh
la prepay ... se vb de abonamente cu roaming ..
Laurentziu83
Ca nou abonat, nu exista abonament cu roaming la Orange sub 10-11 euro lunar (si nici la restul operatorilor, cu exceptia Digi, parca). Cel putin pe site la ei, n-am vazut.

Ce se negociaza, e cu totul altceva.
VladSoare
Nu știu de Oringi, dar la Vodafone sub zece euri nu pupi telefon în UE. Fetelor le făcusem cîte un abonament mai ieftin, de șapte euri la una și opt la alta. În Austria, semnal canci. Sun la *222 și-mi zice aaaa, nuuuu, abonamentul ăla n-are acces la roaming, trebuie să-l convertiți într-unul de minim zece.

Edit: de fapt am greșit, telefonul avea semnal, doar că nu putea face nimic, nici apeluri, nici SMS, nici trafic de date. Putea doar să fie sunat și să primească SMS.
b76bgaarh
tu care comentezi la tot i-ai lasat sa scape?
VladSoare
Păi ce puteam să le fac? sad.gif
Mi-au zis că alea-s hibride, și că hibridele nu se bucură de statutul de abonament adevărat, deci nu li se aplică normele UE pentru abonamente, ci pentru cartele reîncărcabile. Poate că așa o fi, nu știu. Nefiind foarte documentat în domeniu, n-am putut să-i contrazic. blush.gif
Pînă la urmă le-am făcut abonamente normale, că hibridul mai avea și alte chestii enervante. Dar sub zece euri nu există nici unul.
tatabobu
La Telekom era o varianta simpatica, exista un abonament de 5 euro/ luna si pe perioada in care voiai roaming (dar doar pe zilele alea) treceai la un abonament mai scump, care avea si asa ceva.
EDIT: tot un fel de abonament hibrid, ca era fara perioada contractuala.
ady77
QUOTE(Laurentziu83 @ 4 Oct 2019, 15:45)
Ca nou abonat, nu exista abonament cu roaming la Orange sub 10-11 euro lunar (si nici la restul operatorilor, cu exceptia Digi, parca). Cel putin pe site la ei, n-am vazut.

Ce se negociaza, e cu totul altceva.
*


Tu te faci ca nu pricepi? La toate abonamentele Orange poți folosi resursele naționale in UE.
Roaming ai nevoie când te muti acolo câteva luni. Pentru plecat in vacanță nu e nevoie de niciun roaming.
Laurentziu83
QUOTE(ady77 @ 4 Oct 2019, 16:16)
La toate abonamentele Orange de peste 10 euro poți folosi resursele naționale in UE.

Pentru plecat in vacanță in Romania nu e nevoie de niciun roaming.
*


Te-am corectat eu.
gabize
Nu pricepi ca am abonament portocaliu de 7 euro si am 8GBnet (din care 2,6GB in roaming), nelimitat telefon cu orice retea din Romania si 150 minute UE?
Si merg fara probleme?

4 Oct 2019, 18:07:
Nu pricepi ca am abonament portocaliu de 7 euro si am 8GBnet (din care 2,6GB in roaming), nelimitat telefon cu orice retea din Romania si 150 minute UE?
Si merg fara probleme?
Laurentziu83
Mi-l arati si mie pe site-ul orange?
cj98czh
eu am de 5 euroi ... si am nelimitat ... exceptie netul SEE ... care este sa zicem mai limitat ...
marksman
Si eu am un abonament aproximativ asemanator cu ce are gabize. Evident ca nu se gaseste in vreo oferta, dar le sunt client de 17 ani.
madhorsefuzzy
Eu ma amuz ce citesc despre rosii si portocalii. smile.gif

Pacat ca nu puteti folosi erdeesh. Pacat.
gabize
QUOTE(Laurentziu83 @ 4 Oct 2019, 18:16)
Mi-l arati si mie pe site-ul orange?
*


Nu, e o struțocămilă derivată din negocieri multiple pe durata a 14-15 ani de abonament.
Crezi sau nu, asta am.
Laurentziu83
Eu ma refeream la ce poti obtine ca si client nou Orange, nu la ce are fiecare in urma diverselor negocieri.

Ca asa gasesc si eu o firma cu 100 de abonamente ce plateste mii de euro lunar si negociez al 101-lea abonament la 1 euro (sau gratis) cu 10 gb de date in roaming, nu cred ca ar avea vreun operator o problema sa-mi ofere asa ceva sub amenintarea ca trec la concurenta in caz de refuz.

@madhorsefuzzy: nu pot folosi RDS pentru ca nu ma incanta semnalul lor si calitatea convorbirilor. Iar eu petrec destul de mult timp in natura, prin diverse vagauni, poteci prin munti, etc, asa ca prefer un operator consacrat, chiar daca abonamentul de 2 euro de la RDS mi-ar fi arhisuficient. Plus ca m-am obisnuit sa nu mai inchid datele atunci cand ies din tara.
madhorsefuzzy
Eu nu as mai putea renunta la RDS tocmai din cauza semnalului pe care mi-l ofera. Pentru mine e vital sa pot vorbi de la socri din casa si de la mine de acasa.

Am schimbat la un moment dat la socri de la Vodafone la Oranj si nu mai aveau semnal in casa, locatie pe care era semnat contractul: au venit aia, au masurat si au zis ca putem renunta la abonament si sa pastram telefoanele ca ei nu monteaza antena doar pentru ei.

La mine acasa in Buc nu aveam semnal Vodafone. Inca ma mai amuz cand vin ai mei in vizita si nu au semnal pe Vodafone.

Cu RDS s-au rezolvat toate problemele de semnal. Ca sa nu zic ca au rezolvat toate situatiile de semnal prost semnalate. La Vodafone a fost doar o durere la banana. Cazuri si cazuri.
cj98czh
https://m.hotnews.ro/stire/23600508


de vreo 2 ore daca vrei sa suni, iti apare Sim neinregistrat sau nu suna ... exte cand merge .. dar mai rar

Dorele ... care ai umblat la butoane?
Andy_ACS
La fel.si la mine. Noroc cu telefonul.dualsim si cu cartela de Telekom...
De la.o vreme se cam indesesc problemele la Orange...
P.S. de primit apel merge, tocmai am.sunat de pe Telekom pe cineva care are Orange
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.