Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Antifonare capotă, inclusiv blană, pedalier
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Imbunatatiri - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61
kgula_05
Salut , se merita sa fac insonorizarea pe o dacie 1310 din 85?E bun power tape , adica rezistent la apa , nu se dezlipeste??
tedy
Power-tape-ul e scotch,cu scotch vrei sa insonorizezi masina?Poate faci o confuzie...
IRONICK
Ma scuzati, dar nu am putut sa ma abtin.

radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
kgula_05
smile.gif) , haha da tare , ziceam pe margini de power-tape !
han_1.6 mpi
la dacia asta din '85 unde se poate sa mai curga si 2 picaturi de apa la ploaie cel mai bine ar fi sa insonorizezi doar cu un strat FOARTE GROS de antifon cauciucat. asta protejeaza si impotriva ruginei si are si un rol foarte bun de insonorizare.daca esti sigur ca nu ploua in masina poti sa pui si pasla. power tape este cea mai mare greseala pe care ai putea sa o faci: 1- nu are nici un rol fonoabsorbant- 2- daca se infiltreaza apa sub el favorizeaza aparitia ruginei si apoi a gaurilor in podele. succes !
tedy
Eu am avut dacie din '77 si cel mai bun insonorizant erau gaurile.....intra apa si iesea la fix,nu ramanea in masina.Daca le inchizi o sa iti mucegaiasca si o sa puta de nu te mai urci in ea.Las-o asa cu gaurile (daca le are)...nu mai strica banii ca oricum e degeaba.
FotoGabi
Am facut si eu ceva la Loganul meu!
Kojak
@FotoGabi:
de ce ai izolat conductele de AC ?! (pe zona de aluminiu)
"blana" motor la capota si cheder inconjurator am pus si eu.
Nici un efect antifonic, poate doar motor mai curat (mai uscat), in rest zic eu ca nu prea merita investitia mai ales ca "blana motor" e d-aia originala de diesel (150ron!)
FotoGabi
Asa de plictiseala,ca nu prea am ce face la masina!Am avut mult timp liber si m-am uitat pe net si am zis sa fac si eu ceva!Conductele l-am izolat asta vara cum am vazut pe forum!Oricum nu mai transpira daca sunt izolate.
Kojak
Cu ce influenteaza daca "transpira"? Ca doar nu corodeaza!
FotoGabi
Izolatia este la fel ca la un termos,daca este izolat bine retine cafeaua calda mai mult timp,sau sucul rece!In schimb o sticla cu cafea se raceste mai repede,sau o sticla de suc rece transpira din cauza diferentei de temperatura!Niciodata nu o sa vezi un termos transpirat sau cald sa nu poti tine mana pe el!
Kojak
Da, de acord cu tine, insa nu-i vad eficienta, e o zona mica (scurta) pe care ai aplicat izolatia, asa ca...
FotoGabi
Zona aceea mica se afla chiar langa motor,si vara daca stai pe loc se degaja o cantitate mare de caldura si de la asfalt si motor si dupa cum am vazut conductele sunt facute din aluminiu.Iarna daca ai o teava de apa in curte izolata de 50 cm si rupi izolatia pe o portiune de 10 cm in zona aceea se va forma un dop de gheata.
Kojak
Asa o fi! cheers.gif
han_1.6 mpi
aceiasi "blana de capota" home made am pus si eu , tot din burete izoprenic dar efectul real de insonorizare a fost cand pe spatele buretelui izoprenic am lipit pasla - cam 1 cm grosime. am dat si cu antifon intre nervurile capotei- pe tabla.cred ca se merita sa pui si un strat de pasla acolo.

@ tedy- gaurile din podele nu au de loc rol insonorizant ci din contra. povestea cu rugina insa e adevarata dry.gif . oricum un start de antifon are si rol anticoroziv. se pot lasa si gaurile pentru scurgere neastupate biggrin.gif smile.gif
tedy
QUOTE(han_1.6 mpi @ 18 Feb 2007, 12:31)

@ tedy- gaurile din podele nu au de loc rol insonorizant ci din contra.
*




Pai ce am zis eu acolo ,tu ai luat de bun ? era doar un fel de pamflet...oooffff
han_1.6 mpi
blush.gif se pare ca am devenit cam serios. mad.gif huh.gif smile.gif
R@du
Dupa o lunga plimbare printre masinile botite de la un depozit de dezmembrari, am gasit un insonorizant capota diesel. Nu am intrebat de la ce masina era. Am taiat-o frumos dupa forma capotei loganului si am prins-o cu braduti.(20 ron toata afacerea) Mi-a mai ramas jumatate din ea pe care am folosit-o la peretele antifoc.
Rezultat? Nu se mai aude motorul deloc. Glumeam.smile.gif
S-a mai atenuat zgomotul , dar nu sunt rezultate spectaculoase.
Acum trebuie sa trec la faza a II-a. Insonorizarea in interior (aluband..etc)

Numai bine!
mirceateodorescu683
QUOTE(R@du @ 21 Feb 2007, 20:27)
Rezultat?  Nu se mai aude motorul deloc. Glumeam.smile.gif
*


Am avut și eu aceeași senzație, de multe ori, cu consum de benzină și cu rotații 0 biggrin.gif
Scuze pentru ironie, dar nu m-am putut abține.
În altă ordine de idei, merită să iei în calcul și să aplici ce s-a scris pe aici. Rezultatele sunt acceptabile, și asta o spun după ce i-am plimbat pe mai mulți în propria-mi machinetă.
kgula_05
Mersi mult han_1.6 mpi , am sa dau cred ca sambata capota jos si am sa ii dau cu antifon in 2-3 straturi , daca dau pe toata capota , adica nu numai in nervuri e mai bine?.Inca o intrebare , pasla asta unde se gaseste si la ce pret ??
gomez99
QUOTE(han_1.6 mpi @ 18 Feb 2007, 12:31)
aceiasi "blana de capota" home made am pus si eu , tot din burete izoprenic
*


Ai luat buretele de la Brico (fara folie de aluminiu) sau ai folosit o "paturica" de camping (cu folie de aluminiu)?
han_1.6 mpi
am luat burete izoprenic din brico gros de 1cm fara folie de aluminiu(pentru ca era mai ieftina).insa pentru insonorizare eficienta e necerara si pasla - daca poate fi ignifugata cu atat mai bine.

- daca ai bani iti recomand sa cumperi insonorizantul folosit la diesel sau prestige.

@kgula_05-

nu trebuie sa demontezi capota.dai cu antifon cauciucat din ala gros si negru fara sa il diluezi-il dai cu pensula.acoperi motorul cu o prelata,carpa vezi tu cu ce ca sa nu murdaresti din greseala;si dai intre nervuri pe tabla.dar cat mai gros .ai mare noroc cu frigul de afara pentru ca antifonul este ca o pasta groasa cand e frig. pasla gasesti in targ la vitan sau la mesterii care fac tapiterie de scaune si saltele.sau la fabrica din valcea cu care lucreaza si dacia. daca se considera reclama rog moderatorii sa editeze . www.minet.ro eu am cumparat de acolo la un pret foarte ieftin insa am luat un balot mare.am mai scris pe topicul asta despre fonomin(pasla cu care este insonorizat loganul din fabrica.daca te uiti mai inainte cu cateva pagini.
gomez99
Eu ma gindeam dpdv al intretinerii. Poate ca folia de aluminiu, daca se mizereste, se sterge mai usor decit buretele simplu.

Nu prea ma dau banii afara din casa, si ma tenta in acelasi timp un experiment. Da poate ca pina la vara se vor face reduceri de pret... smile.gif
han_1.6 mpi
stai calm ca nu se murdareste asa usor.si daca e gris materialul(fara aluminiu)mizeria care se depune nu se vede prea evidenta.oricum putina murdarie cata se aduna acolo nu te supara avnd in vedere ca deschizi capota destul de rar.
R@du
Am citit undeva pe forum, intr-un topic care a aparut odata cu lansarea logan-ului diesel, ca insonorizantul de capota e facut dintr-un material foarte prost.
In concluzie, se merita pus? unsure.gif Are vreun efect?
han_1.6 mpi
sicer...ai citit bine ? mai bine zis unde ai citit ?

---raspuns la intrebarea ta: da se merita pus insonorizantul de diesel. efectul este foarte bun, in sensul ca retine zgomotul motorului, mai ales cel are se transmite prin parbriz . materialul din care este facut(confectionat) este de buna calitate. relaxati-va fratilor ca viata e frumoasa. ce va tot panicati ?

ps: doar insonorozantul de la capota nu este suficient pentru o insonorizare buna, eficienta.ar mai fi necesar si cel de la pertele antifoc si tablier.
gomez99
Poate sa imi dea cineva o idée de o metoda accesibila pt masurarea empirica a nivelului de zgomot [produs de motor]? Ma pregatesc sa antifonez capota si as fi curios sa masor inainte si dupa. Ma intereseaza mai putin valoarea absoluta, cit o comparare procentuala.
IRONICK
Inregistrezi cu microfon, dar in mai multe zone. Compari nivelul si spectrul.
gomez99
adobe audition ar bine?
IRONICK
Nu l-am folosit dar cred ca poate. (Cool Edit-ul putea din cate tin minte)
gomez99
dupa cum spuneam mai sus, ma bate gindul sa fac unele masuratori legate de eficienta insonorizarii. am facut rost de o promisiune ca o sa am citeva zile un sonometru/decibelmetru. Are chef cineva, care si-a pus deja blanita originala, sa jertfesca niste timp si braduti ca sa facem aceste masuratori? eu am de gind sa bricolez una si am putea sa facem unele masuratori legate de care izoleaza mai bine. Asta prin aprilie-mai.
molorules
Salutare

Vreau sa ami spuna si mie cineva care a mai lucrat cu PEE daca i-a transpirat tabla de pe podea? ce grosime avea stratul de PEE si ce a pus pe tabla in prealabil dak a pus ceva(aluband ,antifon,etc.)
Eu m-am hotarat sa dau cu un antifon cauciucat vreo 3 straturi mai consistente si apoi PEE de 10 - 20 mm peste tot:podea,tavan,usi,portbagaj,aripi samd.


Numai bine.
han_1.6 mpi
de ce nu pui pasla in loc de pee? pasla are calitati fonoabsorbante mult mai eficiente decat folia pee care are efect mai mult de reflexie decat de absorbtie.


nu e rau ca vrei sa dai cu antifon. ideea este ca trebuie un strat foarte gros ( 2-3 mm)
molorules
Tocmai am fost la fabrica la Guzuchim si au un pret de toata jena la antifon
9ron/cutia de 3.5Kg si vreau sa cumpar vreo 5 cutii sa iasa treaba k lumea
iar cu pee urmeaza sa fac un experiment de care daca voi fi multumit am sa fac lucrarea cu pee(min 10mm) care pina la urma nu ma costa nici un ban
si daca nu o sa-mi iasa pasenta o sa incerc cu altceva.

Numai bine
klaus
Sa-ti cumperi si niste odorizante de interior extrem de puternice.
bassfreak
si sa nu cumva sa mergi cu masina cel putin o saptamana
molorules
Intrucat locuiesc la curte nu cred ca va fi o problema cu mirosul si pina la urma cat o sa miroasa, o saptamina ,o luna, dar mai mult nu cred si ma batea gandul sa pun un strat de staniol dinala de care se pune pe aragaz sa nu-l murdaresti cand coci vinete astfel ma gandesc ca poate se mai inhiba mirosul.
De antifon nu mi-e frica, important e sa-si faca treaba sa nu muncesc de pomana,cat despre PEE as vrea sa fac un soi de cutie cu peretii de 10 si 20 mm in care sa bag o boxa de la calc sa vedem ce efect are inainte sa-l bag in masina.
Voi ce spuneti?
IRONICK
[attachmentid=47107]

RPM / 60 sec = Hz
han_1.6 mpi
@ bassfrek: de ce sa nu mearga cu masina cel putin o saptamana? sigur ca ar fi indicat sa o lase la uscat bine , dar eu am mers de a 3 a zi cu masina.mirosul a disparut cam dupa o luna.dar de uscat antifonul se usuca in 12 ore-complet. ideea e ca masina sa nu stea la uscat in soare.
molorules
Exista pericolul ca in timp sa se crape stratul de antifon?
sharkky
Doresc sa achizitionez Aluband sa fac usile ... Am gasit la Practiker 10 cm x 10 m. E buna dimensiunea asta sau ar trebui sa caut mai lata?
han_1.6 mpi
daca vei cumpara aluband de 10 cm vei pune mai des.asta e singura treaba.de ce nu ar merge ?

@ molorules: cum sa crape stratul de antifon ? in ce conditii ? pe podelele masinii nu prea crapa, nu cred ca ar trebui sa iti faci griji .
molorules
nu stiu ,ma gandeam si eu sa nu crape de la temperaturi prea scazute

@sharkky incearca si dute la targ la obor in spatele pietei,unde se vand tot felul de scule.Am gasit acolo pe o taraba la un nene aluband de la den braven 20cm x 10m
cu 50ron.omul nici nu stia la ce se foloseste si nici cat era pretul lui real.
Acolo merg tot felul de mesteri carora le raman materiale si altele de pe la lucrari si mai fac si ei un ban cinstit.Asa ca nu se stie dute si incearca.
sharkky
In Practiker era 45 RON rola de 10cm x 1m ...
Trebuie sa ai noroc sa gasesti acolo in piata ...
molorules
tre sa te uiti atent pe tarabe ca aia nici nu stiu ce vand,io am vazut rola si omu habar nu avea la ce se foloseste ,in schimb vroia 50 ron.Deci cred ca mai e loc de negocieri.Succes.
gomez99
pe mine ma bate gindul sa dau un telefon la reprezentanta, poate au magazin de prezentare, sau poate imi spun ce dealer a cerut role mai late.
Dsign
alo, trezirea, se poate??? aluband se gaseste la reprezentanta Den Braven de pe sos Chitilei, www.denbraven.ro !!!!

s-a spus de foarte multe ori pe aci... se gasesc culatime de 10, 20 sau 30 cm
mirceateodorescu683
Și de 60. Și se utilizeaza pentru HIDRO - izolare.
Asta nu înseamnă că eu nu l-am folosit. Ba dimpotrivă și sunt mulțumit.
Dsign
se mai poate folosi cu incredere Bitumina, material ce poate fi instalat doar cu ajutorul unui pistol cu aer cald. Eu am folosit-o la intarirea aripilor din spate, deoarece se deformau din cauza basului...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.