Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Antifonare capotã, inclusiv blanã, pedalier
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Imbunatatiri - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61
klaus
Un oarece rol in "limitarea" vibratiei esapamentului o are si batatorul acustic de pe teava de esapament (la megane sunt 2 sau 3, nu mai tin minte exact).
Am facut niste probe cu cel de pe loganul meu si l-am mutat (ca este reglabil) mai la stanga, mai la dreapta - pana acum s-a dovedit ca cea mai buna este pozitia mai apropiata de teava coloanei de esapament.
Cel putin asta a fost impresia mea subiectiva

PS: in alta ordine de idei, pozitia aceea a batatorului acustic ajuta si la "apararea" sondei lambda aval la datul cu spatele
IulianP
Interesanta ideea Klaus. Uitandu-ma la fotografii m-am gandit la doua "ajustari" / "interventii" suplimentare. As vrea sa le validati sa sa le infirmati, pe cat posibil, cu argumente !

1. Pe protectia aceea de aluminiu gofrat (sau cum s-o numi) nu se poate aplica o solutie, ceva care sa o ingreuneze putin si sa o impiedice sa se comporte ca o membrana de rezonanata ? Ce material ar fi adecvat - avand in vedere temperaturile ridicate din acea zona ?

2. Pt reducerea generala a zgomotului prvenit de la coloana de esapament, nu s-ar putea oare recurge la urmatoarea metoda: sa se foloseasca acele "benzi" din kiturile de etansare a porilor din esapament. Sunt dintr-un material care accepta f bina caldura si, dupa aplicare (prin "rotire in spirala", sper ca intelegeti ce spun) se cimenteaza/intaresc si fac corp comun cu teava. Cresterea grosimii traiectului de esapament cred ca ar avea un bun efect asupra sunetului (prin reducere, evident). Aceste kituri de etansare nici nu sunt prea scumpe cred (cam 200mii ROL acum 1 an la benzinariile Petrom).

Voi ce parere aveti?

Multumesc anticipat !
Alex10
Stie cineva cat e o blana de capota pentru Logan Diesel? Banuiesc ca se potriveste si la cele pe benzina, ce credeti?
dadrian
blana de capota costa cca 1,5 mil in targ la vitan. Mai precis, la Ovidiu ( nu stiu nr. standului, e pe al doilea rand) care va primi saptamana viitoare. Tot acolo gasiti butoane de geam electric fata cu impuls (pentru dreapta) la 150000.
klaus
A aparut insonorizantul de capota in targ.
e cam subtirel el asa, e mai flexibil decat cel de DSN si parca nu e facut la noi. O sa ma mai uit cu atentie
Flores
QUOTE(klaus @ 17 Nov 2005, 15:11)
A aparut insonorizantul de capota in targ.
e  cam subtirel el asa, e mai flexibil decat cel de DSN si parca nu e facut la noi. O sa ma mai uit cu atentie
*



La ce bani?
thesys

QUOTE(Flores @ 17 Nov 2005, 15:19)
La ce bani?
*




s-a scris mai sus...
gonty
Asadar, de pe 8 noiembrie sunt fericitul posesor al lui "Ambitiosul". Prima senzatie a fost, dupa ce am citit tot topic-ul, ca sunt surd radmasa.gif . Nu mi se parea deranjant zgomotul intre 3000 si 3500 de ture, ba mai mult, SuperNova pe care am avut-o mi se parea extrem de galagioasa in comparatie cu Loganelul. Insa, ca sa nu spun ca nu mi-am facut datoria fata de el, biggrin.gif , am desfacut tot interiorul si i-am aplica Aluband la greu. Prima observatie, mocheta interioara este dublata de pasla de 2 cm in dreptul tunelului central.
A doua observatie: Am fost in service sa-mi montez "celebra alarma Cobra" si, cand a ajuns cu montajul la locul soferului, electricianul (un tip tanar si dezghetat de altfel) a exclamat: "a inceput Dacia sa lucreze ca la masini straine". Ce s-a intamplat: Bordul se continua pana la pedale cu o adaugire care are un strat de pasla de 2 cm, astfel ca nu se vede, de exemplu, contactorul pedalei de frana. Cand pun mana pe "digital" voi face si o poza. Electricianul imi spunea ca pe cele vazute de el pana acum nu exista aceasta adaugire. Probabil ca asta este si motivul scumpirilor din toamna, nu? mad.gif (ca la alea din primavara au schimbat cauciucurile).
In orice caz, m-am linistit blush.gif , nu sunt surd wink.gif
zizo
Insonorizantul de capota de Logan dci costa 170 RON in Vitan.
Se gasesc si dopuri de fixare (braduti=0.5 RON/buc) de Solenta (din spusele vanzatorilor se pare ca s-ar potrivi).

Singura problema ramasa este ca nu se gasesc suportii de plastic ai furtunelor de la instalatie de stropit parbrizul. Si dupa cum am vazut eu slabe sanse sa fie scosi fara a fi rupti.

Daca a reusit cineva sa-i scoata (intregi) l-as ruga sa dea detalii.

Multumiri anticipate
bassfreak
QUOTE(gonty @ 19 Nov 2005, 04:35)
Bordul se continua pana la pedale cu o adaugire care are un strat de pasla de 2 cm, astfel ca nu se vede, de exemplu, contactorul pedalei de frana. Cand pun mana pe "digital" voi face si o poza. Electricianul imi spunea ca pe cele vazute de el pana acum nu exista aceasta adaugire. Probabil ca asta este si motivul scumpirilor din toamna
*


super! asteptam poze, poate apar si in vitan intre timp 124.gif
gonty
Revin cu poza mastii de la pedalier. Inca o data, aceasta masca este cu pasla pe fata interioara si, chiar si ieri am incercat, zgomotul motorului intre 3000 si 3500 de ture nu este deloc deranjant up.gif
lau_swat
QUOTE(gonty @ 20 Nov 2005, 07:38)
Revin cu poza mastii de la pedalier. Inca o data, aceasta masca este cu pasla pe fata interioara si, chiar si ieri am incercat, zgomotul motorului intre 3000 si 3500 de ture nu este deloc deranjant up.gif
*




De unde l-ai luat si cu cat? M-ar interesa si pe mine asa ceva.

Merci anticipat...
stalpabo
QUOTE(lau_swat @ 20 Nov 2005, 12:23)
De unde l-ai luat si cu cat? M-ar interesa si pe mine asa ceva.

Merci anticipat...
*



Da tu nu citesti c-asa-s noile Logane?! post-336-1110552439.gif
lau_swat
QUOTE(stalpabo @ 20 Nov 2005, 13:08)
Da tu nu citesti c-asa-s noile Logane?!  post-336-1110552439.gif
*


Nu tre sa te enervezi...calm, am intrebat daca nu se pot gasi sa ne punem si noi astia cu Loganele mai vechi...ar trebui sa gasim si noi sau pe tine nu te intereseaza? smile.gif
collinro2
Si cit credeti voi ca atenueaza zgomotul chestia asta?
gonty
QUOTE(collinro2 @ 21 Nov 2005, 00:16)
Si cit credeti voi ca atenueaza zgomotul chestia asta?
*


Dupa cum spuneam ceva mai sus, mie nu mi s-a parut zgomotul intre 3000 - 3500 ture atat de deranjant pe cat se afirma mai inainte. In orice caz este mai mic decat la SuperNova Clima pe care am avut-o! Daca nu apare nimic care sa-mi strice planurile, voi veni sambata asta la intalnirea din Iasi (Parcare SRI wink.gif ) si vom putea face si o comparatie.
stalpabo
QUOTE(lau_swat @ 20 Nov 2005, 21:12)
Nu tre sa te enervezi...calm, am intrebat daca nu se pot gasi sa ne punem si noi astia cu Loganele mai vechi...ar trebui sa gasim si noi sau pe tine nu te intereseaza? smile.gif
*



Crezi ca are rost sa ma enervez? Stai calm. Era un mod de a te face atent la ce intrebi, pentru ca omu' ti-a zis ca asa i-a venit masina, nu o cumparase. Mie imi vine CU saptamana viitoare wink.gif
mih95
Am pus si eu chederul la motor. Nu am observat o reducere a zgomotului in habitaclu, poate doar ca nu se mai murdareste asa tare compartimentul motor, si capota se inchide cu un zgomot mai bun.O sa incerc mai la vara o 'blana' la motor eventual in combinatie cu ceva aluband. Astept versiuni imbunatatite de la Klaus.
lau_swat
Si totusi se pot gasi acele insonorizante cum sunt pe noile Loganuri, si eu vreau wub.gif , neaparat, acuma inteleg ca sunt doar pe cele noi dar totusi... chiar nu se poate?

Merci
DArtagnan
Am si eu o idee, poate este tampita insa cine stie, poate domnu` Klaus analizeaza:

1. demontare interior (scaune, bancheta...tot)
2. topire smoala (da da, smoala)
3. turnare smoala (ca pe acoperisuri), un strat de 1 sau 2 cm
4. racire
5. aplicare mocheta originala peste smoala RACITA


Comentarii? ph34r.gif
DArtagnan
Ma gandeam sa desfac si eu capitonarea din tavan si sa aplic un strat de izolare insa mi se pare ca nu este loc, am apasat cu degetele pe tavan si nu prea simt sa am loc de introducere material, sa fie deja inclus ceva in acel spatiu? blink.gif
juristul2000
QUOTE(lau_swat @ 21 Nov 2005, 23:07)
Si totusi se pot gasi acele insonorizante cum sunt pe noile Loganuri, si eu vreau wub.gif , neaparat, acuma inteleg ca sunt doar pe cele noi dar totusi... chiar nu se poate?

Merci
*


Nu se stie for the moment da mai asteapta si trebuie sa apara si prin magazine.
klaus
QUOTE(DArtagnan @ 21 Nov 2005, 23:28)
Am si eu o idee, poate este tampita insa cine stie, poate domnu` Klaus analizeaza:

1. demontare interior (scaune, bancheta...tot)
2. topire smoala (da da, smoala)
3. turnare smoala (ca pe acoperisuri), un strat de 1 sau 2 cm
4. racire
5. aplicare mocheta originala peste smoala RACITA
Comentarii?  ph34r.gif
*


Poate domnu' klaus are altceva de facut.
Asta una.
Poate ar trebui sa dati cate o cautare dupa cuvantul "smoala" chiar aici pe forum, ca o sa aveti Andreea Marin... Stiu ca e greu si oarecum dificil, dar ia incercati!

QUOTE(DArtagnan @ 22 Nov 2005, 08:58)
Ma gandeam sa desfac si eu capitonarea din tavan si sa aplic un strat de izolare insa mi se pare ca nu este loc, am apasat cu degetele pe tavan si nu prea simt sa am loc de introducere material, sa fie deja inclus ceva in acel spatiu?  blink.gif
*



Reiterez sfatul de mai sus, o cautare va da si in privinta acestui subiect niste Andreea Marin. E ditamai topicu'. Sunt alaturi de voi in greaua incercare de a face un search, stiu ca e dificil, ca provoaca spasme neuronale, dar e folositor.
IulianP
QUOTE(klaus @ 22 Nov 2005, 09:47)
Poate ar trebui sa dati cate o cautare dupa cuvantul "smoala" chiar aici pe forum, ca o sa aveti Andreea Marin...


Am cautat si eu si... n-am gasit Andreea Marin... tongue.gif

Dar, lasand gluma la o parte, nici despre smoala nu am prea gasit. Totusi poate cineva are idee despre ce rol/efect ar putea avea tratamentul cu "smoala" propus mai sus blink.gif

[...later edit...] nu ca s-ar preta la Logan (sunt si solutii mai elegante, vezi aluband etc.), poate la o berlina mai veche si de care nu prea iti pasa...
klaus
Pai da' trebuia sa faceti cautare dupa surprize, surprize... ca va dadea ceva gen
http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=19896&hl=smoala
DArtagnan
QUOTE(klaus @ 22 Nov 2005, 09:47)
Reiterez sfatul de mai sus, o cautare va da si in privinta acestui subiect niste Andreea Marin. E ditamai topicu'. Sunt alaturi de voi in greaua incercare de a face un search, stiu ca e dificil, ca provoaca spasme neuronale, dar e folositor.


Se poate si fara sarcasm sad.gif
Doar mi-am impartasit feelingul meu despre tavan, daca nu vrei sa raspunzi nu trebuie sa fi rau

Multumesc
klaus
Bun, nu mai sunt sarcastic, dar cautare dupa cuvantul "plafon", doar in titlu, pe sectiunea logan ati facut? Ca va da UN SINGUR TOPIC, nu munti de topice si alte alea.
Credeti ca puteti incerca aceasta treaba? (ce search-ul). Va asigur ca nu dauneaza sanatatii.
Cam asa ceva:
http://www.daciaclub.ro/index.php?act=Sear...highlite=plafon
DArtagnan
QUOTE(klaus @ 22 Nov 2005, 12:08)
Bun, nu mai sunt sarcastic, dar cautare dupa cuvantul "plafon", doar in titlu, pe sectiunea logan ati facut? Ca va da UN SINGUR TOPIC, nu munti de topice si alte alea.
Credeti ca puteti incerca aceasta treaba? (ce search-ul). Va asigur ca nu dauneaza sanatatii.
Cam asa ceva:
http://www.daciaclub.ro/index.php?act=Sear...highlite=plafon
*




Domnul Klaus, dupa multele thread-uri pe care le-am citit am vazut ca esti implicat si manierat, asta este bine si chiar mi-a facut placere sa citesc tot ce ai scris, insa mai greseste omul si na...am postat din greseala in alt thread, cu parere de rau .
avathan
QUOTE(klaus @ 17 Nov 2005, 16:11)
A aparut insonorizantul de capota in targ.
e  cam subtirel el asa, e mai flexibil decat cel de DSN si parca nu e facut la noi. O sa ma mai uit cu atentie
*


deci parerea ta care este?fii mai clar te rog frumos ! merita sau nu prea?
adica e destul de scump...mi se pare mie...dar daca e bun...

offtopic
Sper ca esti bine sanatos ca n-ai probleme si ca o sa iti revii...ca de la o vreme ai marit volumul la tipat tongue.gif -nu ca ai tipa fara motiv,sau din chestii absurde cum se mai intampla prin alte locuri ... (sper sa nu te superi pe mine )
Codrin
Ar merita, dar nu la banii astia wink.gif
gonty
QUOTE(gonty @ 20 Nov 2005, 09:38)
Revin cu poza mastii de la pedalier. Inca o data, aceasta masca este cu pasla pe fata interioara si, chiar si ieri am incercat, zgomotul motorului intre 3000 si 3500 de ture nu este deloc deranjant up.gif

Si ca sa nu spuneti ca sunt rau, tongue.gif , mi-am bagat manuta si am scos eticheta de pe masca pedalier. Scriu aici ce apare pe aceasta eticheta:
"Renault" ___________________________ "Dacia"
Suivant norme ______________________ Suivant norme
0010 501 type 1 L 35 _________________ 2002 0001/---type 1L30

Designation produit: Insono sous planche de bord
Reference: 8200 454 808
Indice:--
Date de production: 27 oct 2005
DigitalScribe
E foarte interesant ce spui tu Gonty.
Inseamna ca au urmat baietii ce le-am trimis scris pe formularul care l-am primit de la ei (mi-au dat o harta rutiera pentru asta). Nu ca din cauza mea acum ar fi facut asta insa sunt sigur ca mai multi au avut de comentat cu privire la aspectul asta... printre care si eu. Faptul ca au schimbat ceva la capitolul asta arata ca Dacia e inca odata pe directia buna.
Mai ramane sa antifoneze si oalele rotilor, sa puna si aripioare de protectie si e masina de masina Logan smile.gif
Ar fi interesant de aflat de unde se pot comanda acele componente adaugate de Dacia pentru a fi montate. As da bucuros bani pe produsul original si pe o manopera intr-un service sa stiu ca treaba e facuta aproximativ ca in fabrica decat sa vin eu cu solutii originale. As sta mai linistit, nu ca o eventuala improvizatie/solutie-originala n-ar fi mai ieftina si chiar mai eficienta. Plus ca ma scuteste de a demonta eu toata hardughia. Zic asta pentru ca eu sunt nemultumit de insonorizantul de pe masina mea.
Codrin
QUOTE(DigitalScribe @ 26 Nov 2005, 19:53)
ca eu sunt nemultumit de insonorizantul de pe masina mea.
*


Ce insonorizant? wink.gif
IRONICK
O poza facuta la SIAB 2005.

[attachmentid=18952]
B47CVJ
Unde gasesc si eu pasla pentru capota de la motor exact ca la modelele diesel, gata facuta si la ce pret.
klaus
in targ la vitan, 150 - 180 ron
DArtagnan
QUOTE(klaus @ 29 Nov 2005, 14:31)
in targ la vitan, 150 - 180 ron
*




Ai experiente cu acest insonorizant? Se merita banii?
Merci
klaus
As putea sa intreb: voi ati citit pagina ANTERIOARA a ACESTUI topic?
Stiu ca este greu, sunt alaturi de voi in greaua incercare de a citi acea pagina, dar merita sa incercati.
DArtagnan
QUOTE(klaus @ 29 Nov 2005, 14:46)
As putea sa intreb: voi ati citit pagina ANTERIOARA a ACESTUI topic?
Stiu ca este greu, sunt alaturi de voi in greaua incercare de a citi acea pagina, dar merita sa incercati.
*



Iar esti rautacios, se pare ca stai prea mult pe forum sa faci ordine, am rascitit pagina anterioara si nimeni nu dadea detalii despre "pasla pentru capota de la motor exact ca la modelele diesel".

Daca n-ai chef nu raspunzi, simplu.
klaus
Hint-uri:
"pasla pentru capota de la motor exact ca la modelele diesel" = blana de capota pentru Logan Diesel
"pasla pentru capota de la motor exact ca la modelele diesel" = Insonorizantul de capota de Logan dci
"pasla pentru capota de la motor exact ca la modelele diesel" = insonorizantul de capota
BAB
Referitor la poza facuta la SIAB: Este cu totul alta plachie de peste. Tare as vrea si eu mansonul ala de pe cupla volan, insonorizantul de pe pedalier, manerul ala de plastic de la scaun, precum si acel "prag" din plastic gri, care "imbraca" chederul usii... la asta se adauga "blana" de capota, un buton cu impuls, o consola centrala de Ambition si.....si Vitanul e la Bucuresti nu in Constanta.
99AIM
Si vitanul e doar la 2,5h-3 h de C-ta.
Mario_b
Am si eu o intrebare pt cei care mai cunosc... Am citit la topicurile despre insonorizarea Solenzei ca baietii au folosit fonomin, material sintetic. Am avut norocul sa gasesc fonomin la mine in Craiova si este ca un covoras de 3-4 mm grosime, facut din material sintetic reciclat presat si amestecat cu mase plastice. Producatorii de mandresc ca este un izolant fonic eficient si este chiar ieftin, cam 25000 rol /mp! Voi ce parere aveti, merita sa pun 2-3 straturi de fonomin pe podeaua masinii? Va rog mult sa ma ajutati ca as vrea sa ma apuc de insonorizare dar vreau sa fac si ceva de calitate!
PS o sa intru in posesia a 40mp de fonomin, deci cei care vor si stau in Craiova pot sa ma contacteze!!
klaus
Raspuns: da merita!
Insa trebuia sa ai grija cum pui, ca sa nu-ti deformeze mocheta in zona pedalierului si sa incurce actionarea pedalelor
Mario_b
Am pus azi si eu cheder la compartimentul motor si vreau sa spun ca merita! parca nu mai vibreaza chiar asa la 2500-3000 rpm!Se vede clar ca masina a fost gandita cu cheder si nu-mi imaginez de ce romanul nostru nu s-a ostenit sa puna cauciucul ala acolo!
klaus
La Logan raspunsul este evident: pentru ca e mai ieftin fara! 04.gif
Mario_b
Ok... inca o chestie... As vrea sa fac un sandwich intre 2 straturi de fonomin si nu stiu ce sa pun la mijloc! Trebuie sa fie ceva subtire pt ca deja 2 straturi de fonomin au cam 1 cm grosime! Ma gandeam la vreo "pasta cauciucata" biggrin.gif sau ceva de genu asta, dar trebuie sa fie inodora(sa nu miroase mah!) Puteti sa-mi dati un sfat? Ms mult!
george_slz
Pasta cauciucata care iti trebuie e antifonul si inodora nu e, dar dispare repede mirosul si nu ai probleme. Am facut si eu asa ceva dar nu am avut timp sa o instalez.
logan1.5dci
daca doresti sa le lipesti -silicon sanitar(inodor)


intinzi cu o lamela
avathan
QUOTE(Mario_b @ 9 Dec 2005, 17:12)
Am pus azi si eu cheder la compartimentul motor si vreau sa spun ca merita! parca nu mai vibreaza chiar asa la 2500-3000 rpm!Se vede clar ca masina a fost gandita cu cheder si nu-mi imaginez de ce romanul nostru nu s-a ostenit sa puna cauciucul ala acolo!
*


Intreb si io ca proasta in targ... nu poare rugini sub cheder ? tinand cont ca practic "ascundem" o bucata din caroserie si nu o mai putem vedea... nu e periculos ?
..am vazut ca s-a mai avansat o idee cum ca s-ar incinge mai tar si ar dauna celor cu AC...chiar asa sa fie ?
wacko.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.