Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Antifonare capotă, inclusiv blană, pedalier
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Imbunatatiri - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61
laurentiu78
Domnilor intrebari intrebatoare : de ce lipeste domnul din Germania asa ceva pe usa(oare elimina el rezonanta data de difuzoare si nu numai..!) ; oare alubandu' e suficient de "gros-subtire" pentru a fi aplicat si pe usi ?
Daca aplica cineva pe usi sa ne arate si noua sa nu ramanem......, de fapt sa ne zica daca "simte ceva" diferente fata de nimic inainte.
Din "experienta" mea pot spune ca am montat difuzoare si am astupat toate "aerisirile" usii fata/spate cu banda aluminizata si se pare ca nu mai suna a "sunet obosit" (poate ziceti ca e offtopic dar incerc sa fac o legatura intre sunet si o ameliorare a zgomotului) icon_mrgreen.gif
PS: Io am ceva cu astia care scrie cu pleonasm si incorect matematic si care bate campii pe acest forum fara a face ceva concret decat de a trancanii si jigni pe alti care CULMEA chiar fac treaba.
Codrin
Alubandul are fix 1 mm grosime, nu cred sa fie mai subtire decat ceea ce ai folosit tu. Asteptam caldura sa continuam si pe usi smile.gif

Nu si pe esapament tongue.gif

user posted image user posted image
marius80_eugen
1.Un fel de blana deja am pus si mi-am antifonat de doua ori portbagajul + sub bancheta spate . Am gasit in sfarsit si mocheta laterala portbagaj si am de gand sa mai fac niste modificari imediat ce se mai incalzeste .
2.Vreau sa pun si eu un fel de aluband , dar mi se apre enorm de scump . Am asistat la instalarea de Dynamat intr-un Megane si la muzica din usi s-a observat o imbunatatire , dar in rest parerea mea a fost ca omu' a dat banii degeaba . Eu vreau sa o isonorizez pe suprafete mai mari si nu cu benzi de 10 cm , ci cel putin 25-30 cm .
3.Pentru cei care si-au pus cheder la capota , intrebarea mea este pe care le-au pus , pentru ca eu vad si laterale si fata . Din fabrica pe care le-a avut ???
In Bucuresti stiti un centru unde sa gasesc materiale pentru isonorizare din care sa am ce sa aleg si la niste preturi bune ?
4.E cineva care a cumparat mai mult fonomin si mai are de vanzare ???
erica
Pana la urma...care este cel mai bun material pentru antifonare?Importanta este calitatea nu pretul materialului.Merci.
george_slz
De ce vreti voi neaparat cel mai bun material? Folositi ce e bun si ieftin, nu cel mai bun si normal cel mai scump....ca doar unde va credeti tongue.gif .

Apoi va mai ganditi si la cazul in care loviti masina sau sunteti loviti de altul si trebuie sa inlocuti o usa , ceva acolo. Ce faceti? Sariti la gatul celui care v-a lovit pt ca asigurarea nu va despagubeste materialel suplimentare inglobate in conserva?


Alubandului i-ar sta mai bine pe tabla exterioara a usii. Pe fata interioara as lipi altceva. wink.gif

Codrin
QUOTE(erica @ 23 Jan 2006, 14:39)
Pana la urma...care este cel mai bun material pentru antifonare?Importanta este calitatea nu pretul materialului.Merci.
*


Legat de dynamat (dynaliner) care se zice ca ar fi cel mai bun. 4 mp, cam cat am folosit eu pana acum in aluband, ar duce pe la 6 milioane, cu mentiunea ca pentru lipire verticala mai este necesar un spray adeziv. In josul paginii mai este Extremeliner, care la aceleasi dimensiuni este 'doar' 22.5 milioane. Partea de montaj la domnii undeva la 4 milioane usile, tavanul si podeaua.

Estimativ minim 7 milioane materialele, pe care altii au dat sub 2, iar de manopera nu mai vorbim. Ce-si face omul cu mana lui. . . 04.gif

Dintr-odata a devenit foaarte important pretul, nu?
erica


Dintr-odata a devenit foaarte important pretul, nu?
*

[/quote]
Nu...deloc biggrin.gif
Dsign
domnule george_slz_care_n-ai_rabdare_sa_citesti_ce_am_scris:

mai scriu inca o data, cred ca am scris pe aproape fiecare pagina a acestui topic (data viitoare scriu cu litere de-o schioapa) ideea cu chederul mi-a venit dupa ce am vazut ca asa ceva exista la cielo (este unul mai finut, la modelele produse in Coreea) si apoi am vazut ca este o margine sub capota pe care se poate prinde un cheder... m-am jucat intimplator cu o bucata de la un cheder vechi de usa si surpriza! s-a potrivit...

rolul este de a-mi proteja "blanita" de apa cu noroi venita de la cei ce ruleaza in fata mea pe sosea murdara (ca in zilele acestea) Chederul nu ajuta (nu am zis niciodata chestia asta) la eliminarea zgomotelor (a vibratiilor, poate, dar a zgomotelor nu...)

Capota aceea nu ar face zgomot din vibratii decit daca s-ar atinge in mod direct de alte parti metalice...

Inca ceva, domnule jiji_solentzaru' : loganul NU are tampoane reglabile ptr capota, are niste tampoane cauciucate si atit... nu arcuri, nu reglabile ! Asa ca mai documenteaza-te , diferenta intre solenza si logan este mare...



Si daca vrei o parere a unui om dezinteresat, ia legatura cu dl. Trufasu Bogdan, membru al acestui forum, pe care l-am plimbat intr-o seara cu machineta mea cu viteze intre 0 si 160km/h si turatii intre 1000 si 6000 rot/min, apoi am facut o plimbare similara si cu masina dinsului, netratata dpdv fonic... sa-ti spuna dinsul ce si cum cu alubandul, ca daca zice initiatorul topicului, zice prostii...



Cum spuneam, mare e gradina ta , Doamne... poarta larg deschisa, multe specii si specimene circula prin preajma...
marius80_eugen
Mai am si eu nevoie rapid de niste preturi la Aluband de 10 cm latime si 10 m lungime ! Vreau sa cumpar si nu stiu daca e bun pretul . Folia bituminoasa o face treaba buna sau nu ? ( ca e mai ieftina ) Aluband-ul vostru are aluminiu numai pe o parte ???
IRONICK
Deruleaza si tu 29 de topice inapoi si o sa gasesti pretul la aluband.
marius80_eugen
Merci pentru amabilitate , dar cele 29 de posturi sunt vechi , iar eu am avut nevoie de un pret actualizat . Oricum , va spun ca am gasit aluband ( sac ) . Acum abia astept sa vina ceva caldura sa ma apuc de treaba . Daca as mai gasi si niste pasla ( dar mai iefin ) fonomin sau ceva asemanator , as rezolva problema isonorizarii .
Cu ce as putea umple golul din aripa ? ( dintre aripa si usa , pe interior )
IRONICK
29 de posturi inseamna 17 Jan 2006, 11:39. Daca tu crezi ca o saptamana ...
PS. Chiar nu ne intereseaza ca ai gasit aluband si cat costa ( sac ).
Dsign
fiti ma seriosi... ne intindem pe jde pagini din cauza unor blambeci care se baga in seama aiurea... eu unul as propune inchiderea, dar nu e treaba mea asta... motivul: s-au expus destule solutii, s-au enumerat materiale, costuri, modalitati de montaj, etc. de caterinca ne putem tine in alta parte...

LE : marius eugen, daca te intereseaza cu adevarat, mergi oleaca pina la repr den braven si afli cu exactitate pretul... sau dai un telefon. mai la deal, pe topic, sunt toate metodele de contactare a firmei den braven.
Dsign
as dori sa mai adaug ceva, tot pt marius eugen (ca poate informatia cu pisla e veche, si ii e lene omului sa faca o plimbare prin tirg) : pisla de mai multe feluri gasesti ( tot ) in tirg. preturile difera in functie de mufarina clientului si de abilitatea acestuia de a negocia.
marius80_eugen
Stiu pasla din targ , este pe la 1,5 m letime si costa 250.000 m lat . ( prea mult ! ) Nu-mi place si decat pasla din aia prefer fonomin . Apropos , am trecut azi pe la firma si se pare ca are un balot de vre-o 86 mp . Care e interesat sa ne strangem mai multi si sa luam tot , ca altfel nu vrea sa dea pe bucati ... ( cretina femeie , chiar merita reclamatiile unora ) .
erica
M-ar interesa fonominul.De cat ar fi nevoie pentru izolarea intregii masini?
DFA
QUOTE(marius80_eugen @ 27 Jan 2006, 02:25)
......Nu-mi place si decat pasla din aia prefer fonomin . .....
*


A mai încercat cineva să facă chestia asta cu fonomin-ul, dar s-a lăsat păgubaș.... Citește aici: http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=30608&hl=fonomin
marius80_eugen
Am fost eu in Cotroceni , la reprezentanta lor . Dupa 5 minute de inghetat la poarta ( nu am intrat ca are un dulau gen ciobanesc ) am intrat si mi-a spus ca are doar un balot de 84 ( sau 86 ) metri si ca nu vrea sa taie din el ca e greu . ??? I-am spus ca vin cu inca 2-3 persoane si masuram noi si taiem si ca nu trebuie sa ridice ea nimic si tot nu a vrut . Era suparata ca cei de la fabrica nu au vrut sa-i dea si baloturi mai mici si de asta nu vrea sa vanda bucati mai mici . Tot balotul venea pe la 2.200.000 aproximativ / 84 mp . Deci ar iesi super la pret , aproape de 10 ori mai putin din pretul paslei din targ . Dar cum facem cu nebuna ???
Ne gasim vre-o 4-5 sa-i luam un balot ??? Eu as folosi vre-o 7-8 metri , dar as cumpara mai multi , nu-i problema . Care sunteti amatori ???
erica


Ne gasim vre-o 4-5 sa-i luam un balot ??? Eu as folosi vre-o 7-8 metri , dar as cumpara mai multi , nu-i problema . Care sunteti amatori ???
*

[/quote]
Eu as lua 20mp.Problema e ca sunt din Cluj.S-ar putea trimite prin posta cu plata ramburs?
marius80_eugen
Imi pare rau sa va dezamagesc , dar am ajuns la concluzia ca fonominul , pasla , buretele ( clasic ) si materialele asemanatoare nu lasa tabla sa respire . Azi am isonorizat portbagalui , contra-aripile si altele. Cand am ajuns la sofer si la pasager , am reusit sa scot bradutii si cand incerc sa ridic mocheta observ ca pasla groasa de sub ea ( 4-5 cm ) era inghetata pe o suprafata de 20 x 30 cm aprox . Apa nu imi intra in masina si oricum de cat nu a mai plouat / nins a trecut destul . Deci materialul nu a lasat tabla sa se usuce si a ramas imbibata cu apa .
Am schimbat chederul la portbagaj si pe cel vechi l-am instalat la capota si la polita mobila ( la Solenza ) . Am folosit Aluband , antifon cauciucat , mocheta , silicon , PowerTape , cheder . Zgomotul a scazul foarte mult pe spate , iar la motor aproximativ 10 % la turatii mici si cam 20 % la turatii de peste 4000 rpm . A scazut foarte mult zgomotul motorului in exterior , adica se aude mai tare din spate decat din fata motorul . Trebuie sa va spun ca am si un fel de izolare a capotei cu PFE aluminizata + silicon si a contribuit si asta cu putin .
ICET
QUOTE(marius80_eugen @ 29 Jan 2006, 02:32)
observ ca pasla groasa de sub ea ( 4-5 cm )

Unde ai gasit tu pasla asa groasa in logan sa fie pusa din fabrica blink.gif ?Si eu am facut toate operatiile astea asta vara(antifon,aluband,pasla)si cu toate ca am garaj,masina a mai stat si afara,mai ales saptamana asta care a trecut,si nu am vazut sa transpire sau mai rau sa inghete(m-am uitat special).Sigur apa aia nu are alta sursa de provenienta?
marius80_eugen
Scuze , dar eu sunt cu Scufita Rosie Scala ! Eu am pasla foarte groasa , iar gheata din ea este din transpiratia podelei . Daca ar fi intrat apa , se vedea cu totul altfel . Deocamdata pana la primavara ,c adn se incalzeste nu mai fac nimic la isonorizare in interior . Ultimul lucru e hayonul si anume sa-i fac un fel de blana , ca la capota motor .
bassfreak
si eu aveam o gramada de apa imbibata in pasla de sub picioare la sofer,
cand nu-mi scosesera dopurile din praguri.
atunci am considerat ca apa s-a adunat de la zapada cu care urc in masina si topindu-se trece prin presuri (care nu-s de cauciuc), strangandu-se pe podea.
tind sa cred totusi ca si acum se mai aduna apa acolo, deoarece uneori miroase urat in masina (ceva umezeala imbacsita/putred).
mentionez ca nu am facut operatiuni de antifonare/modificari in aceasta zona.
ce credeti? este transpiratia podelei sau apa stransa de pe incaltaminte ?
JAC
Mai mult ca sigur ca este zapada topita de pe ghete. Tabla transpira dar nu asa tare incat sa se faca "lac"......... smile.gif
IRONICK
Daca va incanta cu ceva . . am vazut cum curge apa stransa din condens, din hayon-ul de Octavia I.
marius80_eugen
Pai asta spun si eu , ca nu era inghetata pasla tip lac , ci in interior era inghetata uniform pe toata grosimea ei . Pe tabla masinii nu era gheata ci doar foarte putin umezita . Despre ce dopuri este vorba si unde sunt situate ?
Vreau sa pun pe capota un fel de purfix , dar nu gasesc nimic care sa-mi placa . Ce idei aveti . Nu se poate pune cheder unde vreau eu ci numai un fel de purfix . Pe unde ati vazut niste purfix cauciucat ?
bassfreak
pentru cei care ati pus aluband: ce se intampla cu condensul ? se mai face condens pe suprafata de tabla unde a fost pus aluband ? se face la suprafata acestuia ? (personal nu cred) .. se face intre el si tabla oare ? sau se face pe partea cealalta..
marius80_eugen
Intre Aluband si tabla nu e nimic , deci nu se face condens . Eu nu am umplut absolut toate spatiile cu Aluband pentru ca intra prea mult si parerea mea este ca nu trebuie acoperita absolut toata suprafata pentru a inabusi vibratiile . Daca vrei sa nu mai transpire deloc , atunci iti recomand antifon , Aluband si mocheta . Eu am mai lasat ceva spatii pentru ca vreau sa termin operatiunea "Zgomotu' " in primavara-vara cand imi mai vin cateva idei si pot sa desfac si eu absolut tot ce e prin masina . Deocamdata am rezolvat problema destul de multumitor si s-a rezolvat si problema caldurii si a vantului .
dragosmanea
Ma gandesc la ce a zis marius80_eugen, cred ca ar merge dat mai intai un strat de antifon pe tabla, apoi pus aluband, asa stai linistit ca nu mai transpira, si chiar daca transpira nu vei avea probleme cu tabla. Exista cumva spray-uri cu antifon sau ceva de genul asta? Ar avea vreun rost sa facem o astfel de operatiune?
IRONICK
"Imbracaminte inferioara plansa bord" se poate comanda in orice service.
Are codul 6001548467.
Pretul cu TVA este 2.5 Euro.

user posted image
Dsign
QUOTE(dragosmanea @ 3 Feb 2006, 10:19)
Ma gandesc la ce a zis marius80_eugen, cred ca ar merge dat mai intai un strat de antifon pe tabla, apoi pus aluband, asa stai linistit ca nu mai transpira, si chiar daca transpira nu vei avea probleme cu tabla. Exista cumva spray-uri cu antifon sau ceva de genul asta? Ar avea vreun rost sa facem o astfel de operatiune?
*



s- amai spus: un strat de aluband face exact acelasi lucru ca si 5 strauri sau mai mult de antifon cauciucat. daca lipesti bine alubandul, nu transpira nimeni si nimic...
marius80_eugen
Mai eu am dat tot spatele adica de sub bancheta pana in spate de tot in doua straturi de antifon Body950 si apoi am pus aluband si apoi mocheta . Vreau sa fac si fata tot asa , dar cand se mai incalzeste . Cu Alubandul nu am de gand sa muncesc sa-l pun la milimetru , pentru ca este extrem de greu si daca nu-l pui la milimetru si nu se lipeste o parte cu alta , intre ele , tot se aduna apa . Concluzia : trebuie antifon si apoi Aluband . Se gaseste antifon si la Spray si la bidon .
cipri19
marius80, in concluzie, ce rezultate ai obtinut? esti multumit?
mariusel
QUOTE(marius80_eugen @ 27 Jan 2006, 23:28)
Am fost eu in Cotroceni , la reprezentanta lor . Dupa 5 minute de inghetat la poarta ( nu am intrat ca are un dulau gen ciobanesc ) am intrat si mi-a spus ca are doar un balot de 84 ( sau 86 ) metri si ca nu vrea sa taie din el ca e greu . ??? I-am spus ca vin cu inca 2-3 persoane si masuram noi si taiem si ca nu trebuie sa ridice ea nimic si tot nu a vrut . Era suparata ca cei de la fabrica nu au vrut sa-i dea si baloturi mai mici si de asta nu vrea sa vanda bucati mai mici . Tot balotul venea pe la 2.200.000 aproximativ / 84 mp . Deci ar iesi super la pret , aproape de 10 ori mai putin din pretul paslei din targ . Dar cum facem cu nebuna ???
Ne gasim vre-o 4-5 sa-i luam un balot ???  Eu as folosi vre-o 7-8 metri , dar as cumpara mai multi , nu-i problema . Care sunteti amatori ???
*



Ce are nebuna aia in cotroceni nu este fonomin este pasla. Fonominul trebuie sa fie exact ca materialul ce se afla deja pus in masina pe peretele antifoc (in interior). Prosti mai mari ca cei de la Minet nu am mai vazut pana acum.
medevac106
intrebare:
chederele de pus la capota motor sunt de vreun fel special? sau ma duc la magazin si cer chedere de usa de logan si se potrivesc?

182.gif
Seb_
Chederele care merg la capota Logan sunt chedere de usa de Berlina(1310) .
Pentru capota de Solenza trebuie chedere de portbagaj de berlina(1310) pentru ca profilul tablei e la 90 grade. RTFM 090.gif
alc2
QUOTE(IRONICK @ 3 Feb 2006, 07:45)
"Imbracaminte inferioara plansa bord" se poate comanda in orice service.

Pretul cu TVA este 2.5 Euro.



M-a pus necuratul sa intreb la AMG de pretul insonorizantului ,am cazut pe spate fara
suflare . wacko.gif
Culmea e ca " blana de capota " care ar trebui sa fie cea mai scumpa e...cea mai ieftina .
"Buna ziua,
Va prezint preturile de vanzare pt.insonorizantii de Logan solicitati:
-insonorizant capota = 39 euro
- insonorizant motor = 134 euro
-insonorizant plansa bord = 150 euro

O zi buna !
Florian Raileanu
Director PS _AMG Bucuresti
"
Later edit : Insonorizant motor = "blana" perete antifoc
IRONICK
radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
"insonorizant plansa bord" este ala de pe tablier si il are orice masina.
Cred ca nici macar nu stie ca exista ala de la pedalier.
klaus
Sa sune la Simpotrans, ca aia stiu 04.gif ...
bassfreak
QUOTE(klaus @ 13 Feb 2006, 22:07)
Sa sune la Simpotrans, ca aia stiu 04.gif ...
*



au la Simpotrans la pret bun ? si anume .. ~ 3 euroi ?
alc2

Au la Adras " - insonorizant pedalier Logan - 32.00 RON/BUC " inclus TVA . , adica de 3 ori mai mult...
Este adevarat ca se poate crea relativ usor confuzie intre " insonorizant pedalier " si "insonorizant plansa bord" , dar pretul ne scuteste de comentarii.

De la Simpotrans astept raspuns.....
angel35
deci cum spuneam prin primavara cind imi exprimam retinerea in privinta in privinta acestor modificari....vad ca au inceput sa transpire pe toate opartile....iar o data cu frigul sa inghete. Cel mai bine ...dati jos blanurile alea....altfel pina la anu o sa arate masina ca-n Fred si Barney.....
Dsign
ma nene, eu sunt dispus sa dau blana jos, dar daca nu-i transpirata, o pui matale la loc???
klaus
Au aparut in targ transa noua de insonorizanti de capota (pe la 170 RON) si ca noutate insonorizantul de la pedalier (pe la 30 RON), insonorizant care in reteaua de service dacia nu e livrat ca piesa de schimb de producator, ci doar pentru prim-montaj la fabrica... da' se gaseste in targ...
Dsign
oare de ce? rolleyes.gif unii de acolo (recte emil, de ceilalti nu stiu) sunt conectati direct la reteaua Dacia... si au acces direct la baza de date cu piese de schimb si accesorii. daca e ceva ce nu au pe stoc, poti sa comanzi, si in 3-4 zile sunt in posesia ta...
juristul2000
QUOTE(klaus @ 16 Feb 2006, 00:09)
Au aparut in targ transa noua de insonorizanti de capota (pe la 170 RON) si ca noutate insonorizantul de la pedalier (pe la 30 RON), insonorizant care in reteaua de service dacia nu e livrat ca piesa de schimb de producator, ci doar pentru prim-montaj la fabrica... da' se gaseste in targ...
*


da ce e de fapt acel insonorizant o bucata de pasla sau?Are rost sa fie cumparat, ajuta la ceva ?
alc2
QUOTE(klaus @ 15 Feb 2006, 18:09)
...... de insonorizanti de capota (pe la 170 RON) si ca noutate insonorizantul de la pedalier (pe la 30 RON), insonorizant care ............
*



Au si la Sipmotrans ( ambele repere ) la preturi aproiate cu cele mentionate de Klaus ( merci de info worship.gif ).
Precomanda si in 3 zile ar fi pe stoc .
Despre Insonorizantul pt. peretele de la motor ( montaj in partea dinspre motor ) am aflat un pret de aprox 140 Eur ( tot acolo ) .Este cel de la DCI .
M-i se pare cam mult si nu stiu daca merita . Cred ca unul "home made" ar da aceleasi rezultate ..si un pret cam la 50% .
Cei cu experienta in antifonare la Logan , ce ziceti , se merita cel de la DCI ?

klaus
Ma indoiesc (ca eu astept din 15 decembrie 2005) ca cei de la simpotrans au insonorizantul de la pedalier pe comanda in 3 zile...
L O G A N
QUOTE(angel35 @ 15 Feb 2006, 09:25)
deci cum spuneam prin primavara cind imi exprimam retinerea in privinta in privinta acestor modificari....vad ca au inceput sa transpire pe toate opartile....iar o data cu frigul sa inghete. Cel mai bine ...dati jos blanurile alea....altfel pina la anu o sa arate masina ca-n Fred si Barney.....
*



Mai degraba uita-te in interiorul capotei portbagajului si ai sa vezi cat de tare transpira tabla daca e goala...ar fii bine sa se poata pune si acolo un fel de "blana"...sau ceva sa scapam de problema asta...
lau_swat
La capota, chederul pe care l-ati pus este ca si cel de la portbagaj? Adica imi cumpar din acela si-l pun?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.