Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dobre's Garage
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51
dandobre
Mulțam de idei băieți... peacefingers.gif

4 Aug 2020, 20:34:
QUOTE(wolfin @ 4 Aug 2020, 20:11)

Si rade nu freca
*



Cred că aici am greșit... Mi-am dat seama că ar putea fi ceva in neregulă când am văzut că se ia negru pe șervețelul umed...
Solon
Nefericita alipire-servetel umed-negreala.😁
cj98czh
wd40 nu pateaza .. eu l-am folosit de cateva ori la Vagon pentru ca nu mai aveam solutie de plastice cand l-am curatat ... eu cred ca servetelul a fost buba ..
axabrt
Am luat eu din Selgros . Dunlop soluție întreținere plastic.
E destul de buna , ar merge la ce ai tu nevoie

Așa am pățit eu, am șters ceva de plastic cu un șervețel cu alcool izopropilic. S a albit plasticul , de fapt s a matuit că fusese transparent și așa matuit a rămas pe vecie.
dandobre
Vedem daca își mai revine... Oricum în poză e amplificat un pic defectul. Când i-am arătat soției bara mă întreba unde să se uite că nu-i sare în ochi.
wolfin
Eu is nelamurit de ceva

Cum a ajuns ciunga pe bara?
dandobre
Habar n-am, mai era și întinsă... Mă uitam acum de dimineață și am văzut că a mai rămas un firișor pe acolo. Nici nu-l mai dau jos
ursul_bipolar
De produsul de mai jos aveai nevoie nu wd40.
[attachmentid=1628119431]
dandobre
Ursule, mersi de pont... smile.gif
ursul_bipolar
Oricand!
wolfin
Bineinteles ca exista.

Numa ca ala nu e pt plastice in sensul ca nu stii cum reactioneaza pe negru.
DAR.daca l ai folosit si e ok ....

up.gif up.gif


Cum am zis mai sus

https://www.autokarma.ro/spray-indepartare-...BCABEgKFWvD_BwE

Spray pt gudron.

Testat dizilva tot fara sa atace vopsea sau plastic.
ursul_bipolar
Crezi ca ii recomandam ceva fara sa il fi testat in prealabil? Oare crezi ca mi-as fi permis sa imi bat joc de masina omului?

Uite ce scrie pe site-ul producatorului: The cleaner is water-based and does not harm surfaces.
wolfin
Eu de obicei nu prea cred.
De aceea nu sunt categoric in declaratii


QUOTE(wolfin @ 5 Aug 2020, 11:06)
Bineinteles ca exista.

DAR.daca l ai folosit si e ok ....

up.gif  up.gif

*


ursul_bipolar
e ok sa nu crezi, de asta am pus ca alt argument (in afara de faptul ca l-am testat) si descrierea producatorului.
b06fcn
@ursul - De o solutie de eliminat albeata de pe o bara neagra am si eu nevoie. Ai idee cu ce pot restaura o bara neagra, de plastic (generic vorbind), albita de soare? Arata mai rau decat albeata de pe bara colegului...merci
ursul_bipolar
Bara este vopsita negru sau este neagra de la mama ei?
wolfin
Cred ca sunt 2..3 care ar recomanda acetona. tongue.gif
tatabobu
QUOTE(b06fcn @ 5 Aug 2020, 17:27)
@ursul - De o solutie de eliminat albeata de pe o bara neagra am si eu nevoie. Ai idee cu ce pot restaura o bara neagra, de plastic (generic vorbind), albita de soare? Arata mai rau decat albeata de pe bara colegului...merci
*



Fohn (industrial). Asa a mers la o dacie din '95, pe barele albite. Din aproape in aproape, si fara insistat.
dandobre
Un amic mi-a recomandat asta
https://www.colinauto.ro/solutie-restaurare...ZxoCh4gQAvD_BwE
wolfin
Crema de pantofi e mai ieftina.

Ps.

Ca tot era discutia ref Delfinul. Ghici cu ce dau pe el...fiind imbracat in cauciuc.
ursul_bipolar
QUOTE(dandobre @ 5 Aug 2020, 22:11)


Depinde. Nu se aplica pe vopsea. De asta am intrebat daca bara e vospita sau e negru mat.
"Nu aplicati pe sticla, vopsea, partea de rulare a anvelopei, piele sau scaune de motocicleta."
dandobre
Sincer, nu-mi dau seama. Eu zic că nu e vopsită dar nu e chiar mata.
wolfin
Nu e vopsita.

b06fcn
@ursul, bara nu e vopsita, e asa de la mama ei. Daca nu reusesc sa o fac, ma bate un gand de vopsit partea respectiva cu o vopsea dedicata pentru bari...problema e ca nu gasesc nuanta in cauza, negrul de pe bara fiind, de fapt, un fel de antracit, la fel ca si bandourile...
@tatabobu, merci de sfat, am mai auzit de solutia cu incalzitorul. Am o scula din aia prin garaj, am sa incerc pe o bara sparta, sa vad cum merge...
ursul_bipolar
Daca nu e vopsita e perfect. Poti folosi POORBOY's trim restorer. Produsul este excelent. A doua optiune ar fi Meguiarsul de mai sus pe care insa nu l-am folosit.
Atentie insa ca produsul se aplica cu o pensula de genul asta.
wolfin
wacko.gif

Si eu am spalat sambata masina cu peria la galeata cu dove gel de dus.
bgdrenault
produsele astea trebuiesc reaplicate la ce interval? Tin cateva spalari?
ursul_bipolar
Cu siguranta dove dus este mai bun decat mizeria de spuma activa de la spalatorii pt vopseaua masinii.
Daca este aplicat corect si suprafata este curata a.i. produsul sa penetreze bine porii ar trebui reaplicat la 2-3 luni.
Bicicleta galbena
QUOTE(tatabobu @ 5 Aug 2020, 19:59)
Fohn (industrial). Asa a mers la o dacie din '95, pe barele albite. Din aproape in aproape, si fara insistat.
*


Unii zic ca are si dezavantaje.





wolfin
Aveti timp liber...
tatabobu
Adevarul e ca la barele daciei aleia nu m-am mai uitat de mult de aproape, nu stiu daca e cum zic aia-n comentarii ca arata mai rau.
dandobre
La ultima poză, marksman zicea că polizorul deja se apropie de 17k, așa că am luat măsuri și am mai făcut niște km... Sint curios daca o sa țin mașina atât de mult încât să ajungă 7 prima cifră... smile.gif
marksman
Polizorul are acum sub numarul de km din poza ta. In concediul asta am folosit Mazda. A facut in jur de 1500km.
dandobre
Am comandat dresingul de platice al baiatului sarac, conform recomandarii primite si cu ocazia asta am luat si o argila fina de decontaminare sa incerc sa curat plafonul reginei care e plin de rasini si alte chestii care nu se mai iau cu nimic...
Sper sa-mi iasa lucrarea de data asta. biggrin.gif
cj98czh
de ce nu o duci la un polish si dupa aceea un strat de protectie cu ceva ...
dandobre
Probabil că așa ar trebui, dar, deși pare, nu mă prea interesează partea estetică. Dressingul l-am luat că e mașina nouă, e a nevestei, și vreau să văd dacă își mai revine sau nu bara aia. Regina in schimb, nu mă interesează estetic dar am profitat că tot am făcut comanda și plăteam transportul și am luat o argila să văd dacă iese jegul ăla întărit care se simte ca un șmirghel când dai cu mâna pe plafon...
ursul_bipolar
Albeata de pe bara ti-o scoate fara nicio problema. Zi-mi cum se comporta dupa aplicare. Si atunci cand il aplici pui o picatura si masezi zona pana devine neagra. Nu trebuie sa ramana surplus de produs pe zona respectiva.
Plasticul trebuie sa ramana ca in poza de mai jos.
[attachmentid=1628119480]
dandobre
Mersi de sfat. Eu voiam să dau mai cu entuziasm și pe toate plasticele, așa ca și întreținerie... biggrin.gif
ursul_bipolar
Normal ca poti sa dai pe toate plasticele, e chiar indicat. Si pe cauciucuri poti da. Tot ce voiam sa zic este ca nu trebuie sa pui mult, e destul de concentrata solutia. O sa iti dai seama singur cand mai trebuie smile.gif
dandobre
Am făcut o probă sa văd dacă o să intre iar vinul la toamnă și porcul la iarnă..
Totul ok... biggrin.gif
wolfin
QUOTE(dandobre @ 27 Oct 2019, 09:46)
Ieri a trecut Suzi la roti de iarnă, azi urmează regina..... Din 4 roți de vară 2 aveau holsuruburi, din care una trebuie vulcanizată că scapă aer..... De unde dracu sunt atâtea șuruburi pe drum, numai meseriași pe toate drumurile......
3M
*



Spune drept ..unde le ai aruncat dupe ce le ai scos din anvelopa

022.gif
dandobre
Ce-ai mah? sad.gif
Ai făcut până?

Nu mai știu unde le-am aruncat, dar nu pe stradă...
wolfin
Ieri...plecasem de 10 min..si poc bordul galben.

Plm...doar aveam 7 h de mers si cc 500km.

0.93 bar. Am bagat 3.3 si pana la buc a scazut la 2.90.

Cum duminica nema vulcanizari...si chef sa pun rezerva...am mers asa.

Si o fost ok.

Azi dupa scarbici trec pe la auto soft.
cj98czh
uite .. ai gasit unul din holzsuruburile de la Dan ...
wolfin
Il pastrez..nu il arunc
dandobre
QUOTE(wolfin @ 10 Aug 2020, 14:48)
Ieri...plecasem de 10 min..si poc bordul galben.

Plm...doar aveam 7 h de mers si cc 500km.

0.93 bar. Am bagat 3.3 si pana la buc a scazut la 2.90.

Cum duminica nema vulcanizari...si chef sa pun rezerva...am mers asa.

Si o fost ok.

Azi dupa scarbici trec pe la auto soft.
*



Îți zic eu de unde ți de trage. Al lăsat soția sa conducă cât ați stat pe acolo... wink.gif
wolfin
Nu a condus suzi niciodata.

In schimb da...m a balacarit..ca am fost pe niste munti/baraje si nu am vrut sa merg mai sus pe drum de piatra ca ce sparg rotile.

Ete teapa.

Femeile..cu gura lor
cj98czh
QUOTE(wolfin @ 10 Aug 2020, 16:05)
m a balacarit..ca am fost pe niste munti/baraje si nu am vrut sa merg mai sus pe drum de piatra ca ce sparg rotile.
*



radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif se sparg rotile smile.gif si mai ai si scut metalic .. si SUV .. radmasa.gif
wolfin
Plm...mi era foame..vroiam acasa

Si am lovit scuturile..e joasa rau.

Socrul meu ..aoleu..ai lovit baia...

cool.gif am scut
dandobre
Garajul își va schimba în curând componența iar regina trebuie sa intre la vânzare. Să mă uit pe olx să-mi fac o idee de preț.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.