Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dobre's Garage
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51
wolfin
Iti fac poza cum e la mine...dar sa se incarce ca abia am ajuns.

Idem. Si asa e de la inceput. Ca am intrebat.

Dar la revizie oricum trebuie sa o verifice.
dandobre
mda, pare cam la fel
Mai scad din berile alea pe care mi le datorai....
wolfin
regulamentul.gif
dandobre
Apropo, mi-am lasat iar convins de un tovaras sa comandam ulei de pe ato24 si am dat aproape 500 lei pe 6l de Ravenol pentru Ford. Data viitoare iau Castrol cu norma Ford care e undeva la jumate....
cj98czh
acum vroiam sa te intreb de castrol ... eu caut .. dar in ro nu gasesc Total cu norma ford .. inafara am gasit .. sunt motoare PSA pana la urma ..

ce bagi 0w30?
dandobre
Da, 0w30

<span class='edit'>30 Jun 2022, 22:04:</span>
Asta e norma...
cj98czh
Castrol 0w30 cu norma si ogo Ford mi-au pus si mie, dar data viitoare vreau ss trec pe Total Qusrtz Ineo FDE 0w30 daca nu gasesc in RO o sa il primesc din FR ..
wolfin
0w....naspa pt ro

5w30 nu mere?

La anu expira garantia la motor...5w30 va vedea....0w20 e cah.
cj98czh
nu ma bag eu la creatie .. pun ce au zis altii ca trebuie pus ..
wolfin
Pai da...de acord..numa ca in astea mai noi au bagat 0w20/30 pt norme noxe..nu ca asa vrea motorul...pe frig/caldura
dandobre
Recunosc că atunci când am luat mașina am băgat 5w30 din simplul motiv că nu m-am uitat în carte să caut norma, fiind sigur că merge Ford F Formula (făcut de Castrol). Asta îl băgasem la focusul 2 și a fost ok.
După câteva luni mi-am dat seama de greșeală și am băgat Ravenol 0w30 cu norma corectă despre care citisem că este mult mai bun fiind PAO și alte chestii de bine.
Subiectiv, nu am simțit nicio diferență între ele
Din acest motiv eu am o părere bună despre Castrol cu norna Ford pt diesel, apropo de întrebarea de mai devreme.
In schimb la Golf s-a simțit diferența când am trecut de la Castrol la Total...
cj98czh
C5-ul doar Total a vazut, Ineo 5w30 ecs si am fost f. multumit de cum presta, de aceea vreau sa pun si in Ford, cum am zis motorul fiind tot PSA ... ramane sa il gasesc la noi sau sa mi-l trimita din FR ..este vreme oricum ... anul asta sigur nu imi trebuie ..
dandobre
Am cumpărat 2 pixuri și am primit cadou uleiul....
wolfin
600 lei 2 pixuri de plastic...lol.

Bine ca poti folosi uleiul la masina.
dandobre
Before & after....
wolfin
wacko.gif

Era tare si km sa fie la fel ph34r.gif
dandobre
Tractorul a făcut o excursie până în Bulgaria și înapoi, al 4-lea an consecutiv la același hotel, dar de data asta in gașcă, împreună cu alte 2 familii.
Cu o zi înainte de plecare s-a stricat AC-ul la mașina unui amic din grup așa că respectivul a plecat cu cea de-a doua mașină, un Daewoo Kalos din 2006, motiv pentru care la dus am mers cu maxim 100 pe naționale și 120 de autostradă. Consum in acest regim 5.7 cu AC blană că afară erau 37C.
La întoarcere amicul a plecat dimineața că se grăbea acasă, așa că a rămas doar tractorul si un Peugeot 3008, cam vitezoman pentru stilul meu, dar oricum mai plăcut decât la dus.
Am ajuns acasă cu consum 6, în condițiile în care am stat mai mult de o oră în vamă la bulgari sa plătim taxa de pod, iar termometrul arăta 41C.
Noroc că Fordul are AC din ăla adevărat nu cum are Mucix la mașinile lui .. biggrin.gif
Bicicleta galbena
Eh, mai sunt si altii vaduviti de un ac corespunzator (cough Logan 3 biggrin.gif )

Viteza medie nu o afiseaza meniul?


dandobre
O afișează dar trebuie rulat prin meniu....
La întoarcere s-a mers mai alert, cu vârfuri de 140 pe naționale pe porțiunile cu 2 benzi și 160-170 pe autostradă, in rest în ritmul traficului. Ce am observat, fiind motorul mare, nu e așa de sensibil consumul la schimbarea regimului de mers.
psychoo
Mai conteaza si ca.i dizăl. Mie nu mi.e dor de benzinare smile.gif
marksman
QUOTE(dandobre @ 31 Jul 2022, 08:37)
O afișează dar trebuie rulat prin meniu....
La întoarcere s-a mers mai alert, cu vârfuri de 140 pe naționale pe porțiunile cu 2 benzi și 160-170 pe autostradă, in rest în ritmul traficului. Ce am observat, fiind motorul mare, nu e așa de sensibil consumul la schimbarea regimului de mers.
*


Cu Mazda la vitezele alea de autostradă am consum mai mare decât am în oraș.
bgdrenault
Normal, benzina si inalta
dandobre
Am venit astă iarnă de la Constanța cu 160 pe CC, autostrada goală, consum mediu 7.2, acum a fost mai mult DN...
Bicicleta galbena
Bun consumul, mie in conditiile astea mi-ar lua 9 fara discutie.

bgdrenault
Voi comparati diesel vs benzina la viteze de autostrada?
dandobre
QUOTE(Bicicleta galbena @ 3 Jun 2022, 20:03)
Simple scenario era putin de wd40... dar ce pretext bun se pierdea  biggrin.gif
*



Ai avut dreptate, merge și wd40 foarte bine. La întoarcerea din Bulgaria copiii au reușit să lipească o gumă de mocheta din spate (deși am 2 rânduri de preșuri).
Într-un moment de Alzheimer temporar am uitat unde am pus sprayul dedicat așa că am zis sa folosesc wd40. Dacă era pe tapiserie nu mă riscam.
Ei bine, a scos guma imediat apoi am spălat un pic cu APC sa scot mirosul. Nu știu de ce n-a mers mai demult pe pantaloni, în fine, cert e că atunci când m-am întors în garaj să pun wd40ul pe raft am găsit sprayul... radmasa.gif
wolfin
Wd 40 da .... curata...

Initial am vrut sa iau dedicat ca tine...dar pretul era prohibitiv.


QUOTE(bgdrenault @ 31 Jul 2022, 17:56)
Voi comparati diesel vs benzina la viteze de autostrada?
*



Copii happy.gif
dandobre
Farurile Suzuki după 4.5 ani.
Încă nu afectează fasciculul luminos, fiind matuita doar partea superioara....
einstein1984
unde o speli?
solidconvert
Daca asa arata acum dupa 8 ani cum o sa arate? ohmy.gif
dandobre
Mult mai nașpa probabil. Oricum in poză pare mai dramatic decât e in realitate...

16 Aug 2022, 14:43:
QUOTE(einstein1984 @ 16 Aug 2022, 14:28)
unde o speli?
*



Acasă și cu multă grijă, folosind mănușă de microfibră....
Arată într-adevăr ca și cum mașina a fost spălată la perii, dar părerea mea, și sper sa nu spun vreo prostie, că matuiala aia s-a produs prin expunerea la soare a laturii orizontale a farului și apoi prin frecarea aerodinamică in mers....
MuciX
Mergi si tu mai incet ca doar nu-i Starship Enterprise.
einstein1984
da, de la soare ar putea fi... Toti vecinii mei parcheaza cu botul masinii la soare si spatele la umbra, acu ma faci sa ma ganesc sa parchez cu spatele masinii in soare.
Muttley
Duare mintea, ce repere exista.
Masina se parcheaza cu botul spre iesire, soare sau nu, ca sa poata fi evacuata rapid in caz de urgenta.
einstein1984
tie-ti convine ca ai garaj.... nu-ti matuieste soarele farurile.
Muttley
Am folie pe ambele masini, n-ar avea ce matui.
wolfin
Acolo e frecaneala la spalat. Am colega cu sx de cand o aparut si are farurile ca mine.

Nou noute.
marksman
QUOTE(Muttley @ 16 Aug 2022, 15:13)
Masina se parcheaza cu botul spre iesire, soare sau nu, ca sa poata fi evacuata rapid in caz de urgenta.
*


Uite că la asta nu m-am gândit când am insistat ca doamna să bage mașina cu spatele în curte. I-am zis "decât" că și la lege scria că nu se iasă cu spatele în drum și că pleacă mai ușor cu fața (are vizibilitate).

16 Aug 2022, 18:37:
QUOTE(wolfin @ 16 Aug 2022, 18:29)
Acolo e frecaneala la spalat. Am colega cu sx de cand o aparut si are farurile ca mine.

Nou noute.
*


Nu neapărat. E posibil să fie expus intens la soare, așa am pățit cu Hyundai-ul Accent din bătătură.
dandobre
QUOTE(wolfin @ 16 Aug 2022, 18:29)
Acolo e frecaneala la spalat. Am colega cu sx de cand o aparut si are farurile ca mine.

Nou noute.
*



Mă gândesc că dacă era de la frecangeală se zgâria farul pe toată suprafața nu doar deasupra unde îl bate mai mult soarele. Plus că mașina asta chiar a fost îngrijită.
Până acum câțiva ani spălam mașinile în curte la furtun și perie și niciuneia nu i-au cedat lentilele. Plus că erau și mai vechi și mai rulate. Skoda a stat 9 ani la mine și nu avea nicio urmă de acest fel....
wolfin
Pai cum explici.

Sx colegei tot in soare il tine si nu am vazut sx matuite in trafic.

La tine e un cumul posibil....un sampon...cine stie.

Oricum nasol...prea devreme

dandobre
Nici ale mele nu par matuite dacă le vezi în trafic...
Nu știu cum să explic, posibil sa fie și de la vrei șampon, posibil un cumul, sau poate un lot de faruri mai nașpa, orice e posibil....
Sunt curios cum va avansa in timp, deocamdată nu afectează cu nimic fasciculul luminos....

16 Aug 2022, 19:13:
...
Raduchu
Polish si folie? Nu ar rezolva?
MuciX
Arată bine, de la distanță zici că-i bemveu.
Bicicleta galbena
E cumul de factori - stat in soare+abraziune de la praf/pietricele. Si ale mele aratau foarte bine cand am luat-o , acum 4 ani, intre timp arata cam la fel, chiar o idee mai rau (bine, masina din 2005 dry.gif ).

Modelul nou are faruri mult mai misto si in general arata mai bine, daca te bate vreun gand de buy-back smile.gif
wolfin
QUOTE(MuciX @ 16 Aug 2022, 20:08)
Arată bine, de la distanță zici că-i bemveu.
*



N ai vazut o pasta noua..zici cai toyota
dandobre
QUOTE(MuciX @ 16 Aug 2022, 20:08)
Arată bine, de la distanță zici că-i bemveu.
*



Adevărat grăiești...
Oricum, aici în Pantelimon ca să te blenduiesti tre' să ai BMW sau Logan ex taxi, in rest ești privit ca un outsider...

16 Aug 2022, 20:55:
QUOTE(Raduchu @ 16 Aug 2022, 19:36)
Polish si folie? Nu ar rezolva?
*



Probabil, deocamdată nu arde...
Azi mi-a sărit în față un Bolt care nu știe de cedează și era să le schimb pe RCA ul lui...
wolfin
Cam 5000 eur...un bot de suzi.

La tine tot cu ecocontact 5 a venit?
dandobre
QUOTE(Bicicleta galbena @ 16 Aug 2022, 20:32)
Modelul nou are faruri mult mai misto si in general arata mai bine, daca te bate vreun gand de buy-back  smile.gif
*



Arată bine dar e și mult mai scump față de cât am dat eu. Deocamdată vreau să mă bucur de ce am și, sincer vorbind, nu prea mai vreau mașină nouă. Încep să mă atragă din ce in ce mai mult mașinile mai ieftine cu care să-ți faci treaba și cam atât.
Probabil e un început de Felipe radmasa.gif , sper sa nu se supere că -l dau exemplu

16 Aug 2022, 21:04:
QUOTE(wolfin @ 16 Aug 2022, 20:57)
Cam 5000 eur...un bot de suzi.

La tine tot cu ecocontact 5 a venit?
*



Da, și sunt mulțumit de ele până acum
wolfin
Sint singurele anvelope care nu necesita echilibrare....
Azi la 173 pe gps...nicio gteata
Am 6 ani cu ele...neatinse de nimeni.

Abs ul intra tarziu...nu scartaie
Am prins ploaie...sina tren

Sx 2022 diferita pe ex ...la fel pe interior....mici modificari...gen AA fara fir...
dandobre
Foarte bune pe ploaie, confirm...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.