Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dobre's Garage
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51
einstein1984
Un E 200d cu rzervor de 80l cred ca face destul. Bine, rezervorul ala e optional, ca standard e de 40l.
wolfin
bad post dupa editarea CJ icon_mrgreen.gif

cateodata trebe sa mergi si legal mellow.gif
cj98czh
nu stiu voi, dar pe mine nu m-a pasionat niciodata mersul la consum, ala sa fie cea mai mare grija ..
einstein1984
mersul in limitele legale are si darul de a intoarce un consum decent la majoritatea masinilor. Poate la M3uri sa creasca ca nu pot sa dea a 3a.
dandobre
Sau, pasageri cu rău de mașină, în cazul meu...
Când ajungeam pe serpentine trece madam la volan ca să nu dea la boboci...
După care, i se face rău celui mic de la mersul 'șerpuit' al soției și trec eu la volan...
După care se reia același scenariu.... laugh.gif
cj98czh
geniule, tu du-te cum crezi tu ... eu nu am zis ca este bine sa mergi ca mine ... fiecare cum crede ..
MuciX
QUOTE(einstein1984 @ 2 Nov 2021, 11:24)
Poate la M3uri sa creasca ca nu pot sa dea a 3a.
*


Megage 3, sau Mazda 3?
wolfin
nu



la asta se referea 3M nu M3 BMV
einstein1984
pemfeuri
dandobre
bimaruri sau bimare....
MuciX
A, masini. Asa ziceti ma baieti. smile.gif
einstein1984
Ce glume de autobaza....
dandobre
Normal, doar nu e forumul Academiei Române... wink.gif
wolfin
QUOTE(dandobre @ 3 Nov 2021, 09:29)
Say what?  blink.gif
*



In concediu cand as avea nervi sa imi fac o cafea....prefer sa beau o bere dimineata la micul dejun tongue.gif
dandobre
QUOTE(wolfin @ 8 Sep 2021, 12:45)
Nu intra covid sars 2 in auto  biggrin.gif

Carbon activ e o gluma....de fapt e spalata hartia. Eu puneam peste filtru ....membrana de carbune (hota). Cand il manevram mumai mizerie neagra lasa. E adevarat..absorbea mirosul de fum...

Man 1919 este compromisul cel mai ok
*



De ceva timp, se tot plângea consoarta că simte miros de gaze în mașină. Am dat azi torpedoul jos să verific filtrul de polen și mare mi-a fost mirarea când am văzut că cel original pus la ultima revizie e un fel de hârtie chioară, subțire, care probabil nu oprește nimic. Plus că nu stă fix in locaș și probabil e flux de aer și pe lângă el.
Prin comparație, cel de pe Ford e mult mai gros, mai dens și pare mai bine construit, plus stă fix in locaș și are burete pe margini pentru etanșare...
N-am ce face și iau iar un precious din asta, sunt curios sa vad diferența când le pun unul lângă celălalt...

28 Nov 2021, 21:55:
Și dacă tot mi-am făcut de lucru la mașini, am aplicat o soluție de chedere la amândouă după ce în diminețile geroase de zilele trecute găseam ușile lipite....
Raduchu
Ce solutie folosesti pt chedere?
dandobre
Una de la ProX găsită prin Selgros...
Nu e cine știe ce brand dar își face treaba bine....
Raduchu
Trebuie sa imi iau si eu.

De la ProX astia folosesc solutia pt curatat interiorul. Eftin si face treaba ok.
wolfin
Am si prox ul si spray siliconic de la lidl pt cauciuc.

Prox ul pt chedere termopan si spray ul pt chederele auto tongue.gif

Uleiul siliconic e mai ok.
dandobre
Lasă bre uleiul siliconic și zi de filtrul vieții... biggrin.gif
Simți miros de gaze cu my precious, că nu mai țin minte cum era când l-am avut?
O fi și ăsta unul dintre motivele pentru care reviziile la ăștia sunt mai ieftine, pun consumabile low cost. Așa de chior să arate un filtru original?
cj98czh
eu personal l-am folosit ... dar prefer sa utilizez unul normal pe care il schimb la 6 luni ... nu am vazut nimic wow la el, dar este o opinie personala ..
AndreiMR
QUOTE(dandobre @ 29 Nov 2021, 09:48)
Lasă bre uleiul siliconic și zi de filtrul vieții... biggrin.gif
Simți miros de gaze cu my precious, că nu mai țin minte cum era când l-am avut?
O fi și ăsta unul dintre motivele pentru care reviziile la ăștia sunt mai ieftine, pun consumabile low cost. Așa de chior să arate un filtru original?
*



Și ăla original de la Mazda zici ca e făcut din hârtie igienica cu un strat...foarte subțire și ineficient. Am pus eu un Mann FP de curând...nu mi se pare că face minuni. Tot intră mirosuri de afara, poate doar faptul că ei zic ca nu dezvolta bacterii sa fie pe bune, alții îmi pare mai mult marketing decât vreo mare șmecherie
wolfin
Fata de cel oem suzuki care e 100 lei ..man 1918 ...e mult peste...si chiar 60 lei. De montat se monteaza usor...curat

Acum fiecare cu nasul lui...dar le poti compara...unu e subtire..altul zici ca e blana de urs.

Si da...ca fost fumator...simt imediat cand se fumeaza la semafor. Cu man...nu mai am aceasta situatie.
dandobre
La mine filtrul e relativ curat, are 4k de la revizia din martie și nu fac nicio șmecherie dacă pun unul identic la fel de subțire.
Îl schimb cu un Mann FP și când merg la revizie nu mai pun de-al lor, asta e, mai mult de atât n-am ce să-i fac...
wolfin
Mai e o varianta...care o faceam inaite de 1919.

Peste filtrul de hartie...parca luam de la unix...30 lei....puneam peste el ..capsat ....un rand de filtru carbune hota.

Fa fel de precis cu mirosul. Dar de bricolat...mizerie..plm.

Ps. Vezi ca o data au vrut sa aruce filtrul pus de mine...chiar daca le am zis fara operatiunea asta. Ai grija la dorei.
bgdrenault
La skoda acel pretios era mai calitativ decat cel facut pentru Renault, adica mai gros.Evident, acelasi peroducator, MANN. Bine, si ani diferiti ca reper, poate acum si cel de Skoda e mai subtire.

Eu nu am vazut rezultate deosebite fata de cel original cu carbon activ ce l am avut pe masina.
Pentru urmatorul schimb, am cumparat tot OEM Renault cu carbon activ, mai ieftin cu 25 de lei decat pretiosul. E vizibil mai gros.
wolfin
Si mai lung
bgdrenault
Da, si face treaba toata ziua. biggrin.gif
wolfin
De mantuiala vasazica.... .daca lucra toata ziua fara rezultate....notabile
dandobre
4 ani mai târziu istoria se repetă...
Noul tractor a luat vechiului, a intrat și vițelul de 100kg și purcelul de 200 plus vreo 100 l vin rămase în damigene de la ultima vizită la taranoaia..
Mașina nu numai că a cărat porcul, dar arată ca porcul, noroi ca în satele românești nu vezi nici la vulcanii noroioși.... dry.gif

11 Dec 2021, 16:45:
...
tatabobu
Taman ți-ai atras antipatia veganilor 04.gif
Și gelozia unei părți a celorlalți.
dandobre
Am profitat de ocazie și am luat băiatul cel mare cu mine sa vadă și el de unde vine carnea, că el credea că vine din Selgros... biggrin.gif
cristic1982
Si nu l-ai suit pe porcul tăiat?
dandobre
Nu, că e deja prea mare...
cristic1982
Ai mei, deși micuți (5 și 10 ani), știu și au văzut și cum se taie un porc sau este mulsă vaca. În fine, au legătură bună cu bunicii, deci văd toate astea regulat
dandobre
Un lucru foarte bun că văd toate chestiile astea. Nici ai mei nu-s cu mult mai mari (6 și 13 ani), dar nu au unde vedea pentru că ambele familii de bunici stau in Pantelimon și nu cresc animale.
Avem însă noroc că socră-miu are neamuri la țară care cresc animale iar el a abonat anual să ia de la ei miel, vițel, purcel.
dandobre
Săptămâna trecută am condus zilnic Suzuki și mi s-a confirmat o bănuială pe care o aveam mai de mult.
La primele plecări de pe loc mașina are un ușor tremurat la cuplarea ambreiajului, care dispare după câteva minute. Parcă citisem pe un alt topic că are doktorake o metodă de patinare a ambreiajului care îl "curăță", nu că m-aș băga la așa ceva, dar ca idee...
wolfin
nu mai stii tu sa conduci manuale.

acum o luna sa zic..am mers (eram in dreapta)cu un turbojet dasta cum ai tu.

e anormal ambreajul...numai in smucituri si tremuraturi. i-am zis soferului. ori nu ai habar de apasat pedala ori e masina o caruta.

icon_mrgreen.gif

dandobre
Inclin sa cred că e același tip de ambreiaj pe toată gama de benzinare, 1.6 aspirat și 1.0 și 1.4 turbojet..

10 Jan 2022, 11:49:
Citind pe alte topicuri cum alti colegi dezactivează plierea automată a oglinzilor la Megane 4 pe timp de iarnă, mă bătea gândul să fac același lucru la tractor.
Se pare însă că merge doar cu ids-ul la Ford, cel puțin așa am găsit pe clubford.
Iarna trecută n-am avut probleme, eu oricum nu incui mașina cât stă în curte deci n-ar fi problemă că îngheață noaptea, dar așa e când citești diverse chestii pe forumuri, descoperi probleme pe care nici nu știai că le ai... sleep.gif
wolfin
QUOTE(dandobre @ 10 Jan 2022, 11:34)
Inclin sa cred că e același tip de ambreiaj pe toată gama de benzinare, 1.6 aspirat și 1.0 și 1.4 turbojet..
-
*



tot ce e posibil sa aiba componente comune. oricum sunt cv diferite ..prinderi diferite. probsbil placa/soarele sa fie idem...adica subdimensionate la toate.
einstein1984
Ziceti voi ca pune suzy acelasi ambreiaj si la 160 Nm si la 220Nm cat are 1?4 t?
bgdrenault
1.0 la suzuki parca era si in 5 trepte, sau numai in 5 trepte?
dandobre
QUOTE(einstein1984 @ 10 Jan 2022, 17:28)
Ziceti voi ca pune suzy acelasi ambreiaj si la 160 Nm si la 220Nm cat are 1?4 t?
*



Nu sunt sigur, am zis că inclin sa cred...
La Logan nu era același ambreiaj la 1.4 și 1.6 mpi, respectiv 16v?

10 Jan 2022, 18:12:
QUOTE(bgdrenault @ 10 Jan 2022, 17:53)
1.0 la suzuki  parca era si in 5 trepte, sau numai in 5 trepte?
*



Nu mai știu exact, aveam impresia că toate aveau 6 trepte
bgdrenault
NU, erau cu 5 trepte sigur
Intrebarea era daca aveau si cu 6, parca nu.
wolfin
Toyota parca pune 6 pe 1.0

A avut viata scurta la suzi 1.0
bgdrenault
Pe forumul marcii, suzi vitara 1.0 aka BOB are 5 trepte
vorbim de suzi, nu de toyota

si am un coleg cu s cros 1.0 tot in 5 trepte
wolfin
Vorbim de 1.0

rolleyes.gif

Si...cand te uiti la ultimile 3 modele suzi scoase in ultimii ani....par toyota
bgdrenault
pe suzi nu pe toyota
Da, pe dacia are 6
si pe ford , 5 si 6

10 Jan 2022, 19:07:
QUOTE(wolfin @ 10 Jan 2022, 19:02)
Si...cand te uiti la ultimile 3 modele suzi scoase in ultimii ani....par toyota
*


Noaptea si blondele par brunete
wolfin
1.0 turbijet suzuki echipeaza toyota.

Swace
Across
Scross 2021

=

Toyota

Daca swace si across chiar sunt coyota..scrosul doar arata ca una
bgdrenault
Bun asa, dar n am aflat nimic din ce am intrebat
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.