Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dobre's Garage
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51
dandobre
Cred că nu susține nimeni că Ford e fiabil.... biggrin.gif
psychoo
QUOTE(dandobre @ 6 Apr 2022, 15:56)
Cred că nu susține nimeni că Ford e fiabil.... biggrin.gif
*


Ahem, vorbim din experientele proprii? Ca atunci aferim eu!
wolfin
Eu ma uit la 7.1 mai ales.

Benzinar turbo...in oras.

@psycho..Dan e la al 2 lea ford...

La suzi inca n are sens sa vb ca e tinerica cu putini km.
dandobre
QUOTE(psychoo @ 6 Apr 2022, 16:00)
Ahem, vorbim din experientele proprii? Ca atunci aferim eu!
*



Tu ești excepția care întărește regula... tongue.gif


6 Apr 2022, 16:09:
QUOTE(wolfin @ 6 Apr 2022, 16:00)
La suzi inca n are sens sa vb ca e tinerica cu putini km.
*



Când am făcut DT înainte să cumpăr Suzuki, le-am zis celor de la dealer că am vrut sa iau sh dar n-am găsit. Răspunsul a fost că sunt atât de bune încât nu le vinde nimeni, le lasă moștenire din generație în generație.... tongue.gif
wolfin
coffee_spitsk.gif
Urate poate tongue.gif


Mai comic e ....ca .....dupa 5 ani o pot vinde aproape cu pretul de cumparare/factura laugh.gif


https://m.olx.ro/d/oferta/suzuki-vitara-1-6-4x4-IDfQ9c7.html

wacko.gif wacko.gif wacko.gif

Eu am 50k. Deci lejer 20k. Fac si profit.

A inebunit lumea
marksman
De Ford pot spune că nu mi-a pus mari probleme: alternatorul, flexibilul de la eșapament, garnitura capacului culbutorilor, un senzor ABS, pompa de benzină din rezervor, iar după accident calculatorul airbag (probabil reparat sau înlocuit ghiolbănește). Cu mirosul de gaze de eșapament care reapăruse a treia oară, am suspectat garniturile de la injectoare, cică alea mai dădeau probleme la 1.4 Zetec. Dar s-a dus la Rabla.
dandobre
Fiabilitatea o fi ea loterie, dar trebuie sa recunosc că e o plăcere să-l conduc.
Bicicleta galbena
QUOTE(dandobre @ 6 Apr 2022, 19:47)
recunosc că e o plăcere să-l conduc.
*


Ma gandeam sa fac un topic - 'Ce masini de pe forum as conduce' ... Asta a ta ar fi una, celelalte ar fi C5-ul lui czh si bmw-ul lui Mucix biggrin.gif

dandobre
Mai există BMW ul lui Mucix?
Că știu că îi pusese gând rău...
Vine vara, se dă cu motorul
wolfin
Sa nu bei prea multa bere fara alcool.



La multi ani!!!

bday.gif valuri.gif
dandobre
Mulțumesc.
Chiar îmi propusesem să beau cu alcool că, deh, o dată face omul 45, dar sunt in mijlocul unui tratament de 10 zile cu antibiotice pt helicobacter.
Rămâne pentru 50.... radmasa.gif
Gil26
sau poate ramane pentru 100... smile.gif
La multi ani !!! bday.gif
si mai ales multa sanatate (si fara tratamentele astea cu antibiotice, mai bine cu cele "adevarate" drunksinging.gif )
dandobre
Mulțumesc.
Poate ajung și eu ca tipul ăsta care declară la 100 de ani că -i viața scurtă. laugh.gif
Inițial am crezut că e un articol TNR...
https://www.mediafax.ro/social/un-japonez-s...scurta-20731773
cj98czh
La Multi Ani Dane! Sanatate si tot ce vrei tu!
Raduchu
La multi ani sanatosi, fericiti etc etc. tongue.gif
dandobre
Mulțumesc, asemenea smile.gif
Ampt
Născut la o lună și un pic după cutremur..., La Mulți Ani frumoși și sănătoși..., și din partea mea! 🥂
dandobre
Mulțumesc cheers.gif
dandobre
Pentru că am folosit preponderent Suzuki in ultima perioadă, am profitat de un drum la țărănoaia pentru ouă/miel/vin și am luat tractorul, să-și mai facă și el o regenerare...
Era să ne întoarcem și cu o pisică....
dandobre
Deoarece scutul metalic recomandat de wolfin nu își face treaba am fost nevoit să declanșez o operațiune specială de desprăfuire...
Cu ocazia asta am descoperit și bornele corodate iar șurubul clemei ce tine bateria era atât de corodat încât apropiate era sudat. Sunt sigur că dacă nu umblam acum la el și eram nevoit să schimb bateria peste 2-3 ani se rupea la desfacere....

14 May 2022, 20:54:
...

14 May 2022, 20:55:
...
MyKe89
Vez’ c-ai uitat să pui bornele. tongue.gif
dandobre
Urma să pun vaselină pe cleme/borne și nu voiam să pun mâna murdară pe telefon...
Ampt
Câți ani are bateria?!
Când se corodează bornele, cam este semn că este pe ducă....
dandobre
4 ani, dar nu da semne că ar fi pe ducă, intră ss la fiecare deplasare...
wolfin
Ti am zis de 10 ori sa astupi gaurile tehnice de la oale cu clipsuri. Sare apa/mizeria pe acolo...nu pe la scut.

bgdrenault
Ce s cu atatea gauri pe acolo? Care i rostul lor?

Ai curaj sa speli motorul?
La Renault parca am vazut ca scrie pe undeva pe la nu stiu ce piese prin fata " a nu se spala"

Si nici la alte masini nu m am incumetat cu spuma si jet de apa. Carpa, pensula, solutie de curatat.
dandobre
QUOTE(wolfin @ 15 May 2022, 00:37)
Ti am zis de 10 ori sa astupi gaurile tehnice de la oale cu clipsuri. Sare apa/mizeria pe acolo...nu pe la scut.
*



Hai măi omule, credeam că știi că te tachinez... 184.gif Știu cât ești de încântat de scutul ăla și de-aia nu pierd nicio ocazie... icon_mrgreen.gif

15 May 2022, 08:21:
QUOTE(bgdrenault @ 15 May 2022, 07:04)
Ce s cu atatea gauri pe acolo? Care i rostul lor?

Ai curaj sa speli motorul?
La Renault parca am vazut ca scrie pe undeva pe la nu stiu ce piese prin fata " a nu se spala"

Si nici la alte masini nu m am incumetat cu spuma si jet de apa. Carpa, pensula, solutie de curatat.
*



O fi weight reduction, naiba știe. O să iau mâine niște clipsuri sa incep sa astup pe acolo
N-am avut răbdare să fac cum zici tu, dar totuși nici nu am dat ca ghiolbanul cu jetul de aproape ci doar de la distanță și cu unghi larg al jetului de apă.
Am dat cu spumă activă, am lăsat 2-3 minute să înmoaie praful și apoi am clătit. La momentul ăsta deja motorul era curat, dar cum nu îmi terminasem berea fara alcool, am dat peste tot cu APC și am frecat un pic cu o perie capota și cu o pensulă pe plastice. Apoi iar clătire, tras apa in exces cu aspiratorul, șters totul cu o cârpă și lăsat capota deschisă în soare să se mai evapore restul de umezeală.
wolfin
Ai avut curaj.
dandobre
QUOTE(wolfin @ 15 May 2022, 00:37)
Ti am zis de 10 ori sa astupi gaurile tehnice de la oale cu clipsuri. Sare apa/mizeria pe acolo...nu pe la scut.
*



Deși le-am astupat deja cu niște clipsuri luate cu 3 lei bucata de la magazinul de piese auto din colț, am zis că nu strica să mai am câteva acolo și oricum prețul iese mult mai ieftin pe bucată...
dandobre
Comandate ieri, au venit azi la prânz și. Tm....
Cele pt Suzuki fac mai mult pe drum că pleacă din București.... radmasa.gif

La Ford am 2 seturi originale, unul din cauciuc și unul textil, dar niciunul nu are protecție pedalier sau tunel median...

La Suzuki am doar un set de cauciuc care are aceeași problema....
dandobre
Am refăcut un pic stocul de make-up....
Ampt
Să nu omiți și stocul de bere fără alcool... smile.gif
dandobre
N-am avut răbdare și am făcut o probă produselor. Spuma zice că o poți lăsa și peste 30 de minute pe mașină și e safe, șamponul e ok și el dar ce m-a impresionat e ceara lichidă care e super ușor de aplicat și lasă o suprafață alunecoasă.....
Nu prea se vede in lumina slabă dat a ieșit ff bine....
Berea s-a băut și ea... smile.gif

3 Jun 2022, 19:22:
...

3 Jun 2022, 19:54:
De fapt am uitat să zic ce era mai important și de la ce a plecat totul. Căutam ceva sa scot guma de mestecat de pe scaunul șoferului și de pe spătarul blanchetei spate și, odată ce am găsit, nu m-am putut abține să pun in coș și celelalte produse...
A ieșit imediat guma, apoi am spălat un pic locul să mai iasă mirosul de solvent....

3 Jun 2022, 19:55:
...

3 Jun 2022, 19:55:
...

3 Jun 2022, 19:56:
...

3 Jun 2022, 19:56:
...
Bicicleta galbena
Simple scenario era putin de wd40... dar ce pretext bun se pierdea biggrin.gif

dandobre
E mult mai bun spray ul asta decât wd40 care mai și pătează...Am pățit -o pe niște pantaloni de-ai lui fimiu....Plus că au trebuit mai multe aplicări cu wd40 că să scoată guma...
wolfin
Solutiile dedicate sunt super ok.

Am cumparat solutie pt stikere/abtipilde...wow....efectiv le dizolva.
wolfin
QUOTE(dandobre @ 31 May 2022, 17:12)
Trebuia să ai cutia pusă....
*




ieri dimineata am dat cutia jos..am fost extraurban vreo 150 km si aseara ma gandeam la tine sleep.gif ma uitam la cutia depozitata......ma uitam la masina...si tot asa
andreig1982
QUOTE(dandobre @ 3 Jun 2022, 16:57)
Am refăcut un pic stocul de make-up....
*


cum e autobrite-ul? am si eu dar inca n-am folosit-o
eu ti-as recomanda sa folosesti si ceva care sa inlature depunerile metalice de pe caroserie, o sa fii surprins de ce o sa gasesti
eu am aproape un an de cand am facut asta si era plina masina
dandobre
Andrei, multumesc de sugestie...
Nu sunt un cunoscator pentru ca nu am termen de comparatie cu alte spume active mai rasarite. Pana acum am folosit diverse solutii luate din Selgros.
Ce pot spune e ca face destul de multa spuma iar la clatire apare efectul de respingere al apei.Mi se pare sigura de folosit prin faptul ca e safe sa stea pe masina chiar si peste 30 de minute.
In ceea ce priveste puterea de curatare, parca nu a desprins asa de usor gainatii ca alea dinainte, desi trebuie mentionat ca unele aveau soda in compozitie, chiar daca un procent destul de mic...
wolfin
M am uitat la masina ....10..15 indoituri micute de la grindina de aseara.
2..pe capota restul pe plafon

dandobre
Ouch....
dandobre
Încă o mis și schimbăm prefixul...
dandobre
Vi se pare ceva in neregulă cu cureaua asta?
Așa o arăta cusătura de îmbinare?
cj98czh
Dane mie nu mi se pare deloc ok, eu nu schimba asa ceva de urgenta ..
dandobre
La mână nu se simte nimic în relief, pare să aibă continuitate normală a canelurilor.
Mi-a sărit în ochi când am vrut sa pun lichid de parbriz. După ce am întrebat aici mi-a venit ideea să-i trimit poza și mecanicului la care mergeam cu golful și ăstuia i se pare ok daca nu se simte nimic la mână....
Ampt
Este cureaua din echiparea de origine?! unsure.gif
dandobre
Da, este cea de origine la Suzuki care are aproape 30k la bord și 4 ani și antrenează pompa de apă și alternatorul. Mai există o curea mai mică care antrenează ac-ul.
mircea_aq
Vroiam sa zic ca e cea de la suzuki.
Daca era la dacia-reno era de schimbat urgent, la suzuki insa cred ca mai merge un an doi.
wolfin
De fapt 6 ani.

dandobre
O să merg in service să o verific și eventual schimb, dacă e cazul, de fapt, pe amândouă dacă tot umblu pe acolo.
Mircea, știu că ești fan Suzuki... biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.