Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dobre's Garage
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51
dandobre
Febletea mea si a lui Valixx dry.gif
wolfin
arata bine in poza asta.





















10561582.gif
bgdrenault
Sigur vindeti tractorul acum.
dandobre
Nu mai vând niciuna acum. Vreau sa ii fac concurență lui fcn tongue.gif
b06fcn
Cam greu...pet-uri gasesti, mai complicat e cu numerele alea grele...21, 10, 2101...
A propos de 🍷, ca era o poza mai sus, o sa pun o poza cu capacitatea porcbagajului de la Megane...30 de peturi de 5 l, mai intrau aproape inca odata pe atat ca sa fie plin pe un rand...
dandobre
drunksinging.gif
Poze sau nu există biggrin.gif

15 Dec 2017, 15:48:
LE: am văzut poza, mă declar mulțumit smile.gif
Apropo de concurență, era o glumă, nu mi-aș permite sa întrețin un asemenea garaj și oricum am discuții cu d-na că de ce ținem 3 mașini. Ea ar vrea să dispară 2 din peisaj că să facă loc uneia noi, eu as vrea sa plece doar una.
Cam greu de prevăzut cine va câștiga disputa radmasa.gif
b06fcn
Si la mine e la fel, dpdv discutii cu jumatatea. Rezolvarea la noi e simpla, Toyota, Opel, Megane si Aro 10 sunt pe numele mamei, care "nu vrea domne' sa vanda niciuna...". La alea viitoare istorice nu atenteaza, i-am zis ca este damblaua mea, daca ma freaca la ridiche cu ele ma apuc de baut si de femei...Raman in discutie Kia, cu care merge doamna si de care i-am promis ca o despart cand face 250000 km (la 5000 km pe an mai are de adunat destul), la Laguna mea nu se baga...
Asa ca stau linistit...
dandobre
Ești boier biggrin.gif
dandobre
Buuun, deci zarurile au fost aruncate.
Tractorul și Fabia pleacă de la noi, întrucât nu am avut inima să dau regina.
Planul inițial era să vindem o singură mașină, ca sa luăm un SUV, dar e păcat de cea care va rămâne în plus pentru ca va sta nefolosită. Acum să vedem dacă și găsim potențiali cumpărători și, mai ales, la ce preț vor pleca până la urmă.
dandobre
Buuun, lucrurile se mișcă.
Skodita a plecat sâmbătă la Buzău către o nouă proprietară. Ii doresc sa o poarte sănătoasă peste tot.
Tractorul merge mâine în service pentru verificare și, dacă cumpărătorul e mulțumit, facem tranzacția. Dacă nu, al doilea cumpărător stă în standby, pregătit să o ia tongue.gif .
Sper sa iasă totul așa cum îmi place mie, adică să am parte de oameni cu caracter, cărora să le dau tractorul din tot sufletul, fără țigăneli și alte șmecherii gen târg Vitan.
Schimbând foaia, descopăr că rămân într-o singură mașină și necesitatea luării uneia noi devine presantă.
99% următoarea va fi Suzuki SX4 benzina, 1.4 MT, 4*2. Îmi pare rău că nu pot lua cutie automată pentru că vine la pachet cu 4*4 și sare într-o zonă de preț care mi se pare prea mare.
MuciX
Parerea mea: fa-te interesat sa comanzi una cu MT si vezi ce pret da. Dupa aia zi ca dureaza cam mult si intreaba daca au un AT undeva in stoc. Daca da, atunci incearca sa il negociezi pe ala cat mai aproape de pretul pe care esti tu dispus sa il platesti.
Dealerii prefera oricand sa vanda de pe stoc.
wolfin
Slabe sanse....at pe stoc...si oricum...diferenta in casvaval...e mare...iar vanzatorii din B au devenit domni. Dane suna unde ti am zis. Apropo..vezi si la hinode ...targu mures rolleyes.gif

In schimb.... vitara..1.6 spirit at cam pe acolo e....ca pasion at 4x2 e cah cah...n are ce trebe aka acc si rbs...

Acu ca te ai urcat in turbojet..cam greu sa mai vrei aspirat tongue.gif
dandobre
In momentul de fata am cerut oferte de la dealerii din Bistrița, Argeș, Brăila, Constanța și București biggrin.gif
Cică la Bistrița se dau cele mai mari discounturi, mi-a fost făcută legătura acolo de un tip care a luat o Vitara la un preț foarte bun. Deja mă tot întreaba cel mai bun prieten când mergem odată să o luăm, dar îmi pare prea departe.
Pentru că m-am hotărît la începutul anului, toți ai fost in concedii și ocupați, promisiunile făcute fiind că luni îmi dau o ofertă, așa că deocamdată nu știu pe ce sume joc. Dacă intră în calcul vreo echipare gen spirit, rămâne de văzut.
Știu că aia are ce trebuie biggrin.gif , dar nu am eu ce trebuie radmasa.gif .
wolfin
Poate prinzi si set roti iarna plus 1000 eur discount...deci aproaoe 2k.

scuturi..de pe emag cu 300 lei...la ei 800-1000 lei...

Matusi nu ai? Stiu dilema dar nu cumperi in fiecare zi una...

Succes sa auzim de bine...

Oricum buna decizie icon_mrgreen.gif
dandobre
Măi omule, m-ai făcut de am intrat acum pe site și am trimis un mail la Constanța, unde ai un spirit pe stoc radmasa.gif
Mai sunt câteva la dealerii din București, dat de aici mi-am luat gândul
wolfin
laugh.gif
dandobre
Buuun, deci am dat și tractorul.
Ii urez noului proprietar sa aibă parte doar de drumuri bune cu ea.
A fost verificata in service, a ieșit totul stas, bine, nici nu mă așteptam altfel. În schimb nu mă așteptam să văd atât de multă rugină, sincer îmi era și un pic jenă față de cumpărător. Rugină superficială, de suprafață, dar era acolo.
Se poate că frica mea că voi fi asaltat de samsari a fost nefondată, cred că ăștia s-au pliat pe mașini aduse.
Acum, am făcut deja comanda la royal Motors Pitești de Suzuki 1.4 Passion.
Wolfine, asta e viața frate, n-au fost bani mai mulți și Tamara nu e mătușa mea biggrin.gif .
Dar ai avut dreptate, de la ei am primit cea mai bună ofertă.
Acum sunt vesel că s-au aranjat apele, beau o bere fără alcool radmasa.gif
wolfin
party.gif

cand iti iei bilet de la autogara militari?

sx e misto..mai misto decat vitara rolleyes.gif

4x2?

n are acc si rbs dar ai farurile pe led care is wub.gif
dandobre
Pe 16.02 iese din fabrică, deja sunt surescitat tongue.gif .
Termen de livrare undeva la finele lui februarie.
Nu îmi iau niciun bilet, mă asasinează tovarășul meu care vrea sa mergem împreună să o luăm. Mă duce el.
Nașpa e că până atunci trebuie să fac diverse combinații cu d-na sa folosim cumva amândoi regina tongue.gif

8 Jan 2018, 16:40:
4*2 da
wolfin
lejer...eu am asteptat 3 luni..apoi a stat pe dreapta inca o luna.

sa va bucurati de ea sanatosi alaturi de cei dragi.

repet ...buna alegere...motor fain.

sa faci extra garantie ...asta daca nu ti au dat deja 7 ani.
dandobre
Mulțumesc.
O sa ii fac și extra, încă nu am ajuns cu discuția acolo deocamdată.
Tipul asta mă tot îmbrobodește că poate mai obține el un mic discount la livrare, sau poate intră și rabla între timp.
I-am zis: lasă-ma nene cu vrăjeala și adu mașina mai repede că cine știe când intră rabla în acțiune biggrin.gif
Dacă ai rezistat tu 3 luni, rezist și eu una jumate, radmasa.gif
Csf, ncsf
wolfin
nu te intreb de disounturi ca sigur ma oftic...

rabla din aprilie in colo....


eu m am dus singur sa scot nr rosii ca nu mai puteam rezista inca o saptamana laugh.gif

ma mazda...6 luni minim...acolo devotament icon_mrgreen.gif
dandobre
Nu te oftici, 1000 de coco a fost.
La Bistrița era 800 și în plus e și mult mai departe.
La Constanța 0 coco discount, in București la fel, cel puțin la primul contact cu ei
wolfin
Rotile de iarna le ai prins cado?
bgdrenault
cu cat ai dat masinile?
dandobre
S-a terminat promoția cu rotile de iarna. Nema cadou sad.gif
Tractorul l-am dat cu 3000 și skodita cu 3900 de cocos, un preț reciproc avantajos, zic eu, atât pentru mine, cât și pentru cumpărători.
hepea
Puteai mai bine wink.gif tongue.gif Mai ales la Fabie
dandobre
Probabil ca era loc de mai bine, intotdeauna e loc de mai bine, c est la vie
Asta e povestea vietii mele, am cumparat scump si am vandut ieftin ...... biggrin.gif
Nici nu am rabdare sa stau cu ele mult la vanzare, le-am dat pe amandoua intr-o saptamana de cand le-am scos pe piata.
Si inca ceva, am gasit cumparatori de buna factura, fapt care m-a determinat sa fiu mai indulgent la negocieri wink.gif
dandobre
Până vine Scross-ul la finalul lui februarie ar trebui să schimb titlul jurnalului..... Cine a mai văzut garaj cu o singură mașină biggrin.gif
Între timp am împlinit o sumă rotundă, reginei nu îi vine să creadă că face treburile murdare, rezervate până acum tractorului tongue.gif
wolfin
Dane..ia da un tel la pitesti....sare cu promotia????? 1600 euro rolleyes.gif laugh.gif tongue.gif

http://suzuki.auto-net.ro/oferte/sx4-winter/
dandobre
Mersi de info.
Hai sa vedem ce iese
Dau o bere smile.gif

25 Jan 2018, 16:09:
Revin cu noutăți, din păcate pentru mine și fericire pentru ei, nu sare cu promoția.
Odată achitată factura de avans nu mai e loc de negocieri, rămâne la înțelegerea inițială.
Se pare că promoția începe din 19.01 iar eu am achitat avansul pe 7. Ăsta e.
Oricum, omul susține cu tărie că dacă intram in promoție nu mai făcea 1000 de coco discount, ceea ce probabil e adevărat.
b06fcn
Decat 1600 de euro in echipamente superevaluate, mai bine 1000 euro discount. Gumele alea de iarna nu cred ca fac atat cat zic ei, cu tot cu jante, senzori si capace originale...
dandobre
Ai dreptate. Oricum am zis că întreb ca să stiu că mi-am făcut datoria față de mine.
Întotdeauna vor exista perioade cu promoții mai bune și mai rele, depinde cum nimerești.
Că să intri in promoția curentă trebuie sa dai o comandă începând din 19.01 și termen de livrare undeva in lunile aprilie mai deci încă cel puțin 2 luni în plus de așteptare.
wolfin
aftermarket.. happy.gif jante si senzori nu gasesti..practic

jantele 210 leix 4 oem
senzori 190 lei x4 oem
anvelope fiecare cat doreste dela 250 -700 lei bucata..eu am dat vreo 370
dandobre
Mi le dă cu 3600 dacă vreau sa le ieși de la ei
wolfin
Cica se mai poate umbla la pret...intreaba ka toti..daca nu te rezolv eu...cu info ce si cum
dandobre
Tot timpul am susținut că ești un mare boier tongue.gif
wolfin
Vrajeli


Una rece la baiatu.....

Serios acu..o iei luna viitoate..sper ca vremea sa tina cu tine..dar daca e zapada...nu prea o sa ai loc de manevra pe ultimii 100 m decat de la marshal....

Acu...mai e o varianta..crossclimate....dar daca stai la curte e pacat sa n ai 2 seturi dedicate. Basca cat dai pe toatesezoanele...iei un rand de iarna pe 16 de tabla cu anvelope cu tot.. sleep.gif


Plus casco.... radmasa.gif

You are f%uc$ked
dandobre
Mă tu te bucuri de răul omului... biggrin.gif
Dau și mai multe reci că le meriti cheers.gif
Exact așa îmi făceam calculul în seara asta stând în trafic. Dacă ține vremea cu mine le iau în toamnă, dacă nu, mai schimb repede niște coco și le iau acum.
Iau dedicate de iarnă, am rampă unde sa le depozitez, așa am avut la toate până acum, aliaje de vară, table de iarnă.
Ii fac și casco că e nouă, deci altă belea. Asta e, csf, ncsf sleep.gif
wolfin
http://www.suzuki-club.ro/forum/index.php?...4;topicseen#new

desi pe mine nu m ar fi coafat...poate scutesti vreo 700 lei
dandobre
Deci asta e un fel de emulator care pacaleste masina ca are senzorii montati, ideea fiind ca nu mai stai cu becul aprins in bord, sau cam asa ceva....
dandobre
Încă o mie de km, nimic nou încă.....
Așteptăm fratiuerul mai mic....
wolfin
mai bine zi cum e vremea pe la pitesti lasa grandtourul de 3k
dandobre
Se anunta zapada si saptamana viitoare trebuie sa merg sa o iau.
Ma gandeam ca daca tine vremea buna sa aman pentru la toamna rotile de iarna, dar cred ca le iau de acum.
Deja e gaura in buget, dar nu mai conteaza, ca e nerabdarea mare biggrin.gif
dandobre
Buuun, sa o luăm pe rând.
Cred că am descoperit motivul pentru care se abureau geamurile pe recirculare la Golf așa cum ziceam pe un alt topic. Am scurs preșurile de zăpada dezghețată și cred că am scos un pahar de apă de pe fiecare din față și ceva mai puțin din spate, plus ce s-a mai scurs pe lângă, deci mocheta e și ea udă.
Acum, că sa trecem la lucruri mai serioase: a venit mașina de ieri la dealer numai că agentul de vânzări a lipsit zilele astea și abia luni îmi emite factura, iar marți plec la Pitești să o iau. As fi vrut să o iau sâmbătă dar nu se poate, așa că aștept cu nerăbdare ziua de marți.
La cum e vremea afară, o sa ii iau și un set de roți de iarnă că nu vreau să mă risc la întoarcere, nu mai pot amâna pentru la toamnă.

MuciX
Eu nu m-aș grăbi cu roțile alea.
Supcesuri
dandobre
Probabil că aș putea să mă risc, deja drumurile sunt doar ude, dar în orice moment poate apare neprevăzutul, pe AccuWeather zice ninsoare ușoară și 4 grade, naiba știe ce înseamnă.
Flatron
Cred că scapi, în mod normal în perioada următoare se încălzește. Nu merită să mai îți iei pentru câteva săptămâni, ca apoi să le schimbi iarăși.
b06fcn
Subscriu si eu la ideea cu amanarea achizitiei...in cel mai rau caz te duci sa o ridici intr-o zi frumoasa, ca sa nu ai probleme.
wolfin
Te ai luat dupa toti nebunii sa ti o iei de la pitesti. In B nu ai fi gasit.

La mai mare...


Edit. Sa ai la tine 3k lei..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.