Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dobre's Garage
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51
cj98czh
NU este plata .. are un mica ridicatura pe mujloc ... standard as spune ..
wolfin
Cu ocazia asta am gasit si presurile de hartie..de sambata puse in spate. Si l am bombanit ca nu mi a pus in fata sleep.gif
blitu era off sad.gif

In primul an arata mai bine..acu vad ca s a mai cracanat..nu mai sta fix

Arata chiar oribil... blush.gif ...dar rezista la adidasii lu a mica
dandobre
Mersi, am prins ideea... cheers.gif

11 Jul 2018, 15:12:
Cam asta e diferența între cele 2

11 Jul 2018, 15:17:
Work in progress

11 Jul 2018, 15:23:
My work here is done.....
Sa mai găsesc pe cineva sa le surfileze....
wolfin
victorie.gif
dandobre
up.gif
dandobre
Am dat azi o fugă până la Năvodari și înapoi ca avea madam chef sa vadă marea și cu ocazia asta am văzut și apartamentul cumpărat de un amic acolo. Văd că asta e noua modă în zonă, se construiește la greu, toată zona e un șantier în lucru.
Plaja e super cu intrarea în apă ff lină și întinsă iar nisipul din și destul de curat. Fimiu cel mare a fost cel mai incantat ca amicul asta al meu s-a întâlnit cu Puya și a stat în pic de vorbă, mi-a părut rău că nu mi-am dat seama sa ii cer sa facă o poză cu el, sa se dea și el mare în fața prietenilor.... biggrin.gif

La dus, foarte aglomerat, deh, sâmbătă dimineața, cu destule accidente pe A2, coincidență sau nu, în aproape toate erau implicate mertzane noi în postura de șofer vinovat care a lovit din spate.
La întoarcere am avut ocazia să văd și de ce, protagonist de data asta un Audi. Vine din spate cu un plus de 10 max 20km/h fata de mine, care aveam aprox 130. Îl văd, pun semnal dreapta în timp ce îl devansez pe cel de pe banda 1, timp în care asta sta super lipit de mine. Nici nu încep sa intru pe banda 1 ca asta încearcă să își facă loc între mine și parapet la super nesimțire, reușește să treacă, după care o arde asa, cu un max 140.
Băi tată, deci tu nu te grabeai ci ești doar un bulangiu care nu știe sa își exprime frustrările altfel. Ulterior l-am și depășit că o ardea cu 110 constant, comentam cu madam în mașină, ca e drogat sau ceva.
b06fcn
Al fost azi la Galati la restante. Am plecat pe la 8 si ceva de acasa, gandind ca majoritatea plajistilor vor fi plecat deja...dupa benzinaria de la km 47, am avut parte, de fiecare data la vreo cinci masini in fata, de trei tamponari in lant...cauzate exact de cocalari de genul de care zici... plus de onanisti care daca vad ca tii distanta fata de cel din fata ta, incearca sa te faca pe dreapta si sa intre ei in fata ta, desi nu au unde se duce mai departe...chiar si cand asteptam la unul din accidente sa se poata pleca de pe loc, incerca un bulangiu din asta din Ag sa se strecoare...
Faza cea mai tare a fost la un moment dat un baietas cu un X5, a venit pana in spatele meu cu flashuri, pe b2, se mergea in coloane paralele, asta flashuri si flashuri, aia din spate s-au dat repede la o parte, unii cu riscul de a provoca un carambol ca au luat fata celor de pe b1, pe mine nu m-a impresionat, am mers in continuare, tinand distanta fata de cel din fata mea. Asta din spate lipit de mine, flashuri in continuare. Cand am putut m-am dat la o parte si l-am lasat sa se duca, l-am folosit pe post de iepuras, ca-mi deschidea drumul...nu l-a tinut mult si a lasat-o moale, s-a tras pe dreapta...cine era sa intre in coloana oprita mai incolo la unul din accidente? Exact, cocalarul cu x5 care o luase iar la goana in spate, norocul lui a fost ca a avut loc sa se replieze pe banda de urgenta dupa ce a valsat nitel intre benzi...eu vedeam asta in oglinda si ma gandeam daca i-o trage vreunuia sa nu ajunga pana in noi...
MuciX
user posted image
dandobre
Cineva trebuie sa spele mașina acum......
wolfin
Iti recomand eu o spalatorie.

cj98czh
QUOTE(dandobre @ 15 Jul 2018, 11:35)
Cineva trebuie sa spele mașina acum......
*



Pentru asa ceva nu ma deranjez ...
dandobre
Eu pana la urmă m-am deranjat smile.gif, dar nu neapărat din cauza insectelor de pe bara, cât mai ales a celor de pe parbriz, care erau cam la fel de multe, doar ca întinse de ștergătoare.

Wolfin, mersi dar nu duc mașina la spălătorie, urăsc sa stau la coadă. Am aparat de spălat cu presiune, am perii, șampoane, găleți, aspirator dedicat etc, în 20 de min e gata exteriorul, cât aș face doar sa ma duc și sa ma întorc. La interior depinde de gradul de jeg și dispoziția mea. O mai duc uneori iarna pe motiv de frig, în rest, ma ocup eu
wolfin
Eu am glumit...daca stai la curte e pacat

Oricum..daca era..te trimiteam unde stai cc 2 h ....minim...sau iti ziceam sa te duuci sambata la 11 sa stai 3h icon_mrgreen.gif
dandobre
Ție îți și place chestia asta laugh.gif
Mai bine zi și mie unde ai făcut revizia
wolfin
in militari la radacini. dar nu mi a placut. mecanicul lucra la 2 masini. pune un filtru la una..venea si la mine ..si tot asa.

otopeni e mai ok.....
dandobre
Aha
Mi s-a părut un preț bun la tot ce ți-a făcut acolo.
Otopeni mi se pare mai accesibil dpdv al traficului, când aud de Militari renunț la orice plan biggrin.gif
wolfin
basa ca au incurcat filtrele...dar nu stiu galceava...comentau intre ei...acu sper sa fi pus ce trebe intransa

mai e si dab aproape si autonet (inteleg ca is cei mai ok) in giulesti
dandobre
cheers.gif
dandobre
Cu ocazia împlinirii unei frumoase vârste, am zis să-i fac un mic cadou.
Sper sa mai meargă măcar încă pe atât, ca să se apropie și ea de fiabilitatea unui Subaru... biggrin.gif
In rest, merge brici, Ac-ul nu miroase precum la alții... ph34r.gif
dandobre
Noroc că am garaj, că pot sa pun în anunțul de vânzare când o fi cazul"ținută în garaj"... laugh.gif
In casă, e cam același lucru... smile.gif
bgdrenault
Trenulete Thomas.............cunoastem.
dizzy
hmmm, la mine e mai militarie... la sfarsitul zilei se strang toate jucariile.
ce se lasa de izbeliste pleaca la Copilul Sarac.
Iulikk
Boschu ala e cam.... meh sad.gif .
dandobre
Dizzy up.gif

Iulikk, la banii pe care i-am dat pe el, e foarte bun. Mai am un Black@Decker căruia i s-a rupt furtunul și mă costa aproape 200 să-l înlocuiesc. Așa, am mai pus ceva și am luat un aparat cu totul, plus că pot folosi furtunul la ălălalt, dacă vreau.
Și încă o chestie, eu nu sunt adeptul spălatului mașinii cu presiune foarte mare, mi se pare e ca un aparat de sablat, mai bine mai blând așa....
Bicicleta galbena
Ma bate si pe mine gandul sa iau unul dar eu n-am curte in care tin masina, e in fata casei.
Vreo cativa de pe stradutele unde stau isi spala sambata masinile fara stres, la furtun sau la aparat cu presiune, dar eu ma intreb daca n-o sa am neplaceri din cauza asta.

dandobre
Teoretic poți lua amendă dacă te reclamă vreun vecin sau te surprinde vreun echipaj zelos de la poliția comunitară...
Victorine
Am avut si eu o jucarie de-aia de la Bosch, dar sincer, chiar daca am curte betonata cu canal, pana trăgeam furtunul de gradina, prelungitor, etc. dura prea mult pentru un efect prea slab. Adica mizeria aia fina aderenta nu se ducea decât daca dadeam cu carpa/ burete si spuma. Presiune prea mica, spuma ineficienta.
De 2-3 ani folosesc cu succes o spalatorie cu fise care e la coltul strazii, de-aia cum are si Muttley biggrin.gif si sunt multumit.
dandobre
Într-adevăr, mizeria aia fina aderenta se duce doar cu frecare.
Eu fac in felul următor:
- curăț toată mașina sub jet de apă
- o umplu de spuma
- o spăl cu detergent, care teoretic are și ceară în el, cu o perie moale (la pasul asta se amestecă spună cu detergentul auto că să am lubrifiere cât mai bună)
- o clătesc sub jet de apă
Îmi ia cu totul intre 20 și 30 de minute, urăsc să stau la coadă la spălătorie și drumul tur retur până la una cu fise tot atât as face.
Plus că o spăl cam o dată pe lună, deci îmi ia cam 40 de minute pt ambele mașini, că le fac simultan. Nu mai zic că ar trebui sa merg separat cu fiecare la spălătorie.
Basca in timpul asta mai bag o cafea și o bere fără alcool că să iasă treaba bine... smile.gif
Victorine
In concluzie, pentru fiecare e buna varianta care il coafeaza. Si e loc pentru toti smile.gif
dandobre
cheers.gif
Exact, fiecare cu tabieturile lui.
wolfin
Nix...are suzuki cu vopsea lavabila laugh.gif
dandobre
Ce băiat bun ești și tu..... laugh.gif
Trebuia să îmi iau Duster, am greșit, ce sa fac tongue.gif

5 Aug 2018, 09:29:
Apropo, mă bate gândul să-i fac un schimb de ulei intermediar la 6 luni pentru liniștea mea psihică. Momentan are 5 luni și 5k și ar fi cam gata rodajul.....
b06fcn
E o idee foarte buna.
wolfin
Dece? E o masina folosita moderat.

Ok...inteleg...bun...din cv nu il schimbi? Acolo e span la greu happy.gif

Nu conteaza magnetu.
dandobre
La cutie nu mă gândisem, dar zic că acolo mai merge. tongue.gif
Nu mă lasă inima să țin uleiul asta până în martie, vine toamna și se fwte traficul, mașina merge zilnic în București la ore de trafic, intră în iarnă cu uleiul vechi, exact cum e mai rău.
După primul an îl schimb anual, o să mă uit sa vad și cum arată uleiul pe un șervețel să îmi fac o idee mai bună.
Apropo, tovarășul cu berea în mână de pe topicul aferent, a schimbat uleiul la 2 ani și 30k că așa scria în cartea de întreținere și garanție, tot benzină turbo, când a văzut ce păcură au scos din motor i-a părut rău. Acum îl schimbă anual deși în carte zice la 2 ani....
AndreiMR
Eu l-aș schimba când face anul, sau maxim 15k km. Sau 10k dacă merge preponderent urban mașina. Nu l-aș schimba acum, la 5k km. Am o banuiala că ce se pune în fabrica e de calitate foarte buna, posibil mai bun decât ce pui la revizie, și în mod cert gândit să fie în parametri până la prima revizie. Revizie care să nu fie totuși la 2 ani și 30k km

Dacă era diesel cu DPF unde se contaminează cu motorina din cauza de regenerare eșuată mergea schimbat cat mai repede dar la o benzinara condusă normal nu la curse nu cred că se degradează asa rapid
wolfin
2 ani...30k...kia? Ce bere n mana unsure.gif
dandobre
Octavia 1.4 tsi 150 cp
Ai uitat discuția moșule..... biggrin.gif Era o poză pe topicul cu berea preferată cu o bere grecească și tu ai zis că nu sunt eu că are alcool

Aoleu, cred că eu sunt moșul, cred că era pe topicul cu poza zilei... tongue.gif

Andrei, s-ar putea să ai dreptate, acum sunt derutat, nici nu știu ce să mai fac.... smile.gif
wolfin
acu m am pris... happy.gif

daca nu stii ce sa faci ...da banii noua sa ii bem bem.. icon_mrgreen.gif
dandobre
Fac cinste cu bere fără alcool...... biggrin.gif
wolfin
daca faci schimbul de ulei sa il recuperezi. il iau eu pt revizia urmatoare happy.gif
dandobre
Mai bine vorbești cu argon, el îl scoate curat.... biggrin.gif
dandobre
Good summer days!!!? smile.gif
dandobre
Am o presimțire că regina va părăsi stupul. Azi m-a supărat când, la coborârea unei borduri a atins pe undeva pe dedesubt, destul de tare in opinia mea, deși am examinat-o pe toate părțile și nu am văzut nimic. Nu îmi place senzația de a sta cu frică că atinge mașina la denivelări, așa că va zbura.
Îmi pare rău, mai ales că îmi place foarte mult ergonomia condusului ei, dar garda la sol nu e pentru țara noastră, asta e.
Următoarea va fi ori un SUV sh, ori un Logan nou, și voi lua, de-al naibii, toate bordurile la încălecat......
bgdrenault
Asta-i motiv sa vinzi masina? Asta=i motiv sa nu o cumperi, dar pe urma........stii ce ai si cat poti face.
Eu am pdg pe Octavia. Cred ca e la fel de inalta ca un logan, daca nu chiar mai inalta, si are un scut metalic gros. care protejeaza motorul si cutia de viteze, pus de fabrica.
In schimb la mijlocul masinii este penalizata de acele aripioare de plastic, pentru curgerea aerului.
wolfin
Salut am o vitara sh ca noua 14k?
Pe benzina 1.6 pe lant full option fara pele ...doar pe volan. Nu bate..nu trocane. Vrei si poze? Gratis anvelope complete de iarna tongue.gif . Garantie pan 20 21
dandobre
Apropo de schimbul intermediar de ulei.
În stânga e uleiul băgat acum 3k in golf iar în dreapta cel din Suzi cu aprox 5.5k . Cred că îl las așa că arată bine....
Vad că a întors poza, cel de sus e sol Suzi

11 Aug 2018, 20:21:
Wolfin, știu că n-o dai. Tu doar te lauzi... biggrin.gif
Chiar mă gândeam la combinația asta, la Big Ben unde-l duc pe cel mare la engleză e un tip care are un Scross și o Vitara, ambele argintii...
Oricum azi mi-a mai trecut supărarea pe regină, dar îmi creează un puternic sentiment de disconfort sa atingă mașina pe undeva, mai ales că sunt milos cu fierul.... smile.gif
wolfin
Zici ca glumesc?

O vreau pe a noua tongue.gif

O sa vad in sept ...la delar se zice ..daca imi convine in buy back...ca pierderea o achita firea laugh.gif
dandobre
Pierzi mult
Da ce are așa de bun apa nouă?
wolfin
Cica mai catifelata la interior..1.4 t....lineasist..ungi mort..recunoastere pietoni..full led etc.

Cica diferenta la $ ar fi 800 eur. Deci 17400 pasionul 4x4.

Cu rabla si ecobonus firea nu s ar pierde mult. Vad...calculam...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.