Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dobre's Garage
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51
dandobre
QUOTE(tatabobu @ 7 Feb 2022, 21:03)
Nu, mă miram de consumurile infime (pentru mine) pe care le scoateți in București și împrejurimi. Mie îmi ia cam 12.5, iar maximul văzut a fost echivalentul a 15.5 l/100 km (18 mpg).
*



11.6 % consum pe ultimii 400km la Ford, viteză medie 16 kmp, rulaj strict urban....
wolfin
mica viteza medie. incearca sa folosesti si liniile de tram tongue.gif

oricum la 16 km.h e bun consumul ....
einstein1984
QUOTE(tatabobu @ 9 Feb 2022, 01:22)
Cutie de UK (ma rog, masina e cu totul de UK, transformata in LHD) si are alte rapoarte. La 4000 de rpm are doar un pic peste 140 kmh. Cutia de Romania avea cu totul alte rapoarte, la 3200 rpm cu englezoaica imi lipsesc vreo 17 kmh.
*


ma insel eu sau in UK viteza pe autostrada e 116 km/h?
tatabobu
Nu te inseli, mai e doar abaterea vitezometrului 04.gif E cam 112.5 (70 mph). Si fix 70 mph e viteza cu care e facuta masina sa mearga, dar consuma prea mult si acolo.
dandobre
Tractorul a facut un drum weekendul asta pana la mare la Aqvatonic Steaua de Mare, unde proprietarul a facut niste proceduri de pensionar.
Consum mediu 7.3% in conditii de autostrada libera si fara stresul aferent aglomeeratiei estivale.
Ne apropiem de 66666kmp la bord, sper sa prind momentul sa fac o poza.
La Suzuki urmeaza revizia de 4 ani, 25500kmp, 6000 de la revizia de anul trecut.
wolfin
Ulei...lichi frana.. filtre (sa nu uiti sa le zici ca ai nou dala galben...ca il schimba doreii)...test frana....spray frane (asta daca n ai unu in porbagaj)....manopera.

7..8 sute lei
wolfin
iete ce faci fra scut
cj98czh
tu ai o problema cu scutul ala .... smile.gif
wolfin
nu e a mea...eu am fer de 4 mm sub ea ...peste tot.

poza de pe suziforum.ro

Dan vroia sa renunte la scut ca e greu si consuma benzina


QUOTE(cj98czh @ 23 Feb 2022, 15:51)
tu ai o problema cu scutul ala .... smile.gif
*


se cheama obsesie. dar mai am pana la gauri de esapament sau usi de biserica
psychoo
Scutul e bun la tinut jegul afara din compartimentul motor, nu pentru protejat baia. Bine, la un ciot de bolovan ajuta, la ceva mai voluminos luat cu avant nu prea.
Daca faci offroad merita scut de tabla, altfel la utilizare pe asfalt ala de pasla e perfect (parerea mea)
wolfin
Care scut de pasla/plasic?
psychoo
Ala de sub motor biggrin.gif
wolfin
Nu exista de plastic/pasla. Deschizi capota si vezi asfaltul...si daca nu ai deschis vreuna....e tare aerisit pe acolo.
dandobre
QUOTE(wolfin @ 23 Feb 2022, 15:52)
Dan vroia sa renunte la scut ca e greu si consuma benzina
*



M-am sucit. Dar oricum Suzi vede doar jungla urbană
wolfin
Te am sucit tongue.gif
psychoo
QUOTE(wolfin @ 23 Feb 2022, 16:42)
Nu exista de plastic/pasla. Deschizi capota si vezi asfaltul...si daca nu ai deschis vreuna....e tare aerisit pe acolo.
*


Asa am la corsa. E urat, motorul e mai jegos, dar baia e originala si nu are urme deloc smile.gif
wolfin
Inca. tongue.gif
dandobre
Făcut la Suzuki RCA pe 12 luni - 599 la Grawe.
Prelungit și casco pentru o valoare asigurată de 9900 euro.
Bănuiesc că dacă o vând valoarea de piață e ceva mai mare in contextul crizei actuale de mașini noi, asta ca idee, că nu am de gând.
Solon
1100 revizie chioara la dab. Nesimtiti!
Nu prea le-a picat bine cand le-am zis ca la cealalta,tot in reprezentanta a fost 1350 lei. Si ca e ultima data cand mai trec pe la ei.
Chiar sunt magari!
dandobre
Marți sunt programat la Rădăcini în Otopeni. E a 3-a revizie pe care o fac la ei.
Revizie de 4 ani care include și schimb lichid de frână. Filtrul de polen l-am schimbat eu deja ci unul "frecious"...
wolfin
QUOTE(Solon @ 10 Mar 2022, 14:37)
1100 revizie chioara la dab. Nesimtiti!
Nu prea le-a picat bine cand le-am zis ca la cealalta,tot in reprezentanta a fost 1350 lei. Si ca e ultima data cand mai trec pe la ei.
Chiar sunt magari!
*



Asa este. Pe mecanica..magari. tepuit o data...mers in garantie...am platit toate testele.

Radacini...wow...n au spalat o ...in rest n au comentat la obs. (Bine nu sunt ingeri dar no....)

Pe partea de indreptat..sunt super ok....amu...am o bara de schimbat..din nou la ei...sa vedem...

Pana acum...birocratic...super ok.

Vedem.

Ps. Eu sunt masokist...ma duc vineri in militari de obicei la revizii. Dan ma depaseste cu Otopeni icon_mrgreen.gif bine mai e varianta royal radmasa.gif
dandobre
Fiind masochist, am făcut revizia în Otopeni la amicii mei de la Rădăcini.
Cost total 664 lei in care a intrat schimb ulei și filtru, filtru de aer, verificare generală și scanare computerizată la care s-a găsit o eroare veche lipsă presiune roți de când am avut pană.
Nu s-a schimbat lichidul de frana pe motiv de km putini de la ultima înlocuire de acum 2 ani.
Peste 2 săptămâni își mută locația langa ijp Ilfov in Pipera, pt cei interesați.
Atașez și poza cu dovada prezentei in service... biggrin.gif
wolfin
Eu am in garantie sistemul de franare/transmisie...inca...pana in 2023. Cred ca mai prind un schimb de lichid frana anul asta

Se muta la Caro...hmm...mai aproape...

Mersi.
Solon
Bai, termina! Ce dracu', e la jumatate fata de cat a fost la Dab? Ma ia ameteala. Oricum, la aia nu mai calc.
wolfin
QUOTE(wolfin @ 21 Feb 2022, 08:42)
Ulei...lichi frana.. filtre (sa nu uiti sa le zici ca ai nou dala galben...ca il schimba doreii)...test frana....spray frane (asta daca n ai unu in porbagaj)....manopera.

7..8 sute lei
*




mellow.gif

In 2017 aveau pirelli...acum unix.... sleep.gif
bgdrenault
Pirelli aveau cauciuc natural, astia vad ca baga "plastic" mult.
dandobre
Link? mandru.gif
einstein1984
pirelli au pus-o pe Ami Schumer in calendar, mi s-a taiat atunci.
wolfin
Esti rasfatat sau pretentios
einstein1984
https://www.vanityfair.com/culture/2015/12/...annie-leibovitz fata de ce era prin anii 2000.... asta e pe pana.

P.S. trebuie sa fie un service destul de smecher sa aiba calndarul pirelli pe perete, nu sunt asa multe exemplare tiparite.
wolfin
Era pirelli slatina..nu art print...si vb de anul 2017 si nu pirelli 2017 biggrin.gif
bgdrenault
QUOTE(dandobre @ 15 Mar 2022, 12:52)
Link?  mandru.gif
*


Nu pun, ca poate trebe sa mi cer scuze! biggrin.gif

15 Mar 2022, 15:52:
QUOTE(einstein1984 @ 15 Mar 2022, 13:28)
pirelli au pus-o pe Ami Schumer in calendar, mi s-a taiat atunci.
*


Contra discriminarii
wolfin
Fashion Tv.

Sports ilustrated si pireli...era o placere sa vezi filmarile.
dandobre
Am trecut cu bine de numărul malefic... sleep.gif
Raduchu
Pfiu. biggrin.gif
dandobre
Impulsionat de entuziasmul lui Bogdan, care a trecut la adidași, am făcut și eu același lucru azi la Suzuki...

20 Mar 2022, 19:46:
Și pentru că, la fel ca in vremurile când beam alcool, nu pot să mă limitez la puțin, m-am apucat de spring cleaning...
sorin1983
QUOTE(einstein1984 @ 15 Mar 2022, 13:28)
pirelli au pus-o pe Ami Schumer in calendar, mi s-a taiat atunci.
*


trebuia sa fie calendarul michelin dar au luat-o astia de la pirelli smile.gif

nu e cam devreme pentru cauciuce de vara? inca mi se pare cam frig dimineata si seara.
dandobre
E cam devreme dacă ne raportăm la temperaturile matinale dar e uscat pe jos iar prognoza următoarelor 10 zile arată soare și nu cred sa mai vină după aia vreo zăpadă/lapoviță.
Ampt
Au fost ani în care a nins și la începutul lunii Mai, acum însă sper să nu se mai repete un astfel de episod.
Bicicleta galbena
Nu se mai depune nimic pe vremea asta.
Eu le-am schimbat la loganul de servici, urmeaza sapt asta si la 407.

In alta ordine de idei: voua nu vi se pare ca masina merge mai bine dupa ce e spalata? rolleyes.gif

bgdrenault
Da, mai ales la rulare. E si normal, speli resturile de la placutele de frana, "moi" puti articulatiile, etc.
Dar pentru putin timp, pe urma merge la fel de bine sau la fel de rau biggrin.gif
einstein1984
cum naiba speli masina ca sa inmoi articulatiile? O pui pe parte ca daciile la terosonat si dai cu jetul?
cj98czh
QUOTE(sorin1983 @ 20 Mar 2022, 22:58)
nu e cam devreme pentru cauciuce de vara? inca mi se pare cam frig dimineata si seara.
*



pe C5 am puse gumele de vara de la jumatatea lui Februarie, cele de iarna erau cam duse deja si asa daca tot au sosit gumele de vara noi, le-am pus sus .. Clio inca merge cu gumele de iarna dar si alea sunt la ultima utilizare ca s-au intarit de numa, chiar daca sunt ca si noi ..
dandobre
QUOTE(Bicicleta galbena @ 21 Mar 2022, 12:53)
Nu se mai depune nimic pe vremea asta.
Eu le-am schimbat la loganul de servici, urmeaza sapt asta si la 407.

In alta ordine de idei: voua nu vi se pare ca masina merge mai bine dupa ce e spalata?  rolleyes.gif
*



Mult mai bine, și cred că e pe jumate real pe jumate placebo. Când e mașina curată conduci mai cu grijă, ești mai atent la nevoile ei biggrin.gif
Plus că se înmoaie bucșele, cum bine a precizat einstein... icon_mrgreen.gif
einstein1984
A mea era murdara si pana la vidraru si retur a consumat 6 la suta. Daca o spalam lua mai putin?
psychoo
Clar da.
Jegul atarna la cantar precum si la aerodinamica. Nu mai luneca aerul pe lac si se freaca de nisip si sare
bgdrenault
Cand iesi de la spalatorie ruleaza mai lin. Acordati putina atentie, ce naiba! biggrin.gif Soferi sunteti voi?

Bine, asta nu inseamna ca se si repara. radmasa.gif

21 Mar 2022, 15:53:
QUOTE(einstein1984 @ 21 Mar 2022, 15:35)
A mea era murdara si pana la vidraru si retur a consumat 6 la suta. Daca o spalam lua mai putin?
*


Mergeai pe 4,8.
In alta ordine de idei, bun consum.
dandobre
Nu m-am putut abține și am luat 2 anvelope de vară pt față, pe spate rămânând cele allseason...
dandobre
Rulează fin.....sau.... fiabilă, cum ar zice ursu... icon_mrgreen.gif
wolfin
Pt necredinciosi...e vorba de suzuki..nu de ford

laugh.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.