Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Inspectia tehnica periodica (ITP)
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Tutoriale, Tips & Tricks
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14
maho
Pai in plus fata de ce-ti gaseste prima data, nu prea pot avea tupeul sa "gaseasca" dupa aia...cred ca "bunavointa" se vede in masura in care sunt dispusi sa inchida ochii la tura a 2-a, daca nu ai rezolvat complet bubele gasite prima data.
Vasi_82
Daca voua vi se pare ieftin un ITP la peste 100 ron inseamna ca n-aveti habar de preturi... eu am facut in Constanta la reprezentanta langa Carrefour si m-a costat 86 RON pentru Logan 1.6 16v ... se executa rapid si e super lejer... diesel am inteles ca se face la 91 ron. Preturi f bune as zice... smile.gif
UDI
sunt foarte bune, dar sunt in Constanta! fiecare cauta pretul cel mai bun in zona lui. nu e eficient dpdv ecnomic sa faci 200-300 km pt un itp mai ieftin cu cativa zeci de lei. eu am gasit in bucuresti itp cu 80 lei pt benzina; vii pana aici ca sa salvezi ceva banuti?
alinworm
am facut ITP la Dacoserv! Au fost foarte de treaba, profesionisti! Am picat la prima revizie ( 110 RON GPL), mi au scris unde sunt problemele, le am rezolvat si la revenire (55 RON) totul a fost OK.
Va recomand Dacoserv!
AB-05-PIW
Salut daca am masina lovita de grindina ii posibil sa pic la itp ? precizez ca nu este lovita foarte tare dar se vede pe unele locuri destul de bine.
BZN
Nicio problema, doar parbrizul sau blocurile optice sa n-aiba crapaturi.
suchea
cu filtru de aer sport ma primesc astia la ITP???
zerotv
Da,te primesc.
Marius*
Legislația privind inspecția tehnică periodică, a fost modificată. Ordonanța 6/2012 stipulează că, începând din aprilie 2012, autoturismele înmatriculate în alte state vor putea fi supuse, la cerere, unei inspecții tehnice periodice în România. Detalii: I.T.P.-ul mașinilor înmatriculate în străinătate
Acum toate "tinichelele" cu numere de bulgaria vor putea circula fara griji.
parpanel
Masina din 2006, mi s-a umplut anexa din certificatul de inmatriculare cu stampile de ITP. Trebuie sa ma duc la politie pentru pagina suplimentara sau ma rezolva aia de la ITP ?
Florin27
Primesti de la cei de la ITP.
parpanel
Multumesc !
Arhimede
Stie cineva in zona muncii-titan unde pot sa fac verificarea itp?

Si care sunt preturile pentru benzina?
lucifer
Ca pret iti pot spune eu ca tocmai ce l-am facut . 120 lei la benzina si m-am interesat pt. un prieten 150 motorina .
Brainie
90 lei pentru logan benzină, în aprilie ce-i drept.
radu76
Auto Europa- Ram. Valcea -90 lei pt Logan 1.4 MPI cu GPL aftermarket
bashtalu
cat costa itp facut la rar? dacie pe benzina
buge
pana acum stiam ca rarul putea sa-ti blocheze masina pe rampa
mai e valabil acel extra control, sau s-a scos ?

ms
maho
Nu cred (bine ar fi), la mine au venit ultimile doua dati. E doar o limita de timp in care pot veni (nu mai retin, parca 45 minute).
CIPTUNING
Am cumparat o Suzuki Grand Vitara adusa din afara.
Masina este autoutilitara cu 2 locuri, cu folie pe geamurile spate si cu carlig de remorca (asa a venit din Danemarca).
M-am interesat sa fac ITP-ul la doua statii locale si am fost indrumat catre RAR (masina are nr.rosii si nu are carte de identitate).
Intrebarea mea este: am probleme din cauza cuiului de remorca si a foliei? Multumesc!
cosstti
Cu folia nu ar trebui sa iti faci probleme. Mie mi-au spus ca nu-i intereseaza folia pe geamurile din spate si pe haion, acolo poate sa fie si tabla. Sa nu ai folie pe geamurile laterale fata si pe parbriz.
De carlig nu pot sa-ti spun nimic. Poate nu vor baga de seama prezenta acestuia.
Mai mult ca sigur o sa-ti faca noxele pentru a-ti incadra masina intr-o anumita norma.... E4, E5.
Daca aveai carte de identitate ITP-ul putea fi facut la orice statie.
Sa mai auzim parerile cunoscatorilor.
cosmint26
intrebari ptr domnul marian:

- in limita posibilitatilor, ne spuneti si noua care e smecheria de se fac itp-uri dupa ora 4 la masinile cu probleme?
- de ce la o inspectie tehnica periodica, pentru prima data, mi-a turat masina (un motor 1.9 benzina fabricant bmw) vreo 2-3 minute pe loc la testul de noxe. din cate stiu niciodata nu mi s-a mai intamplat asta la o masina pe benzina. A tinut-o la cateva mii de ture (ca or fi fost 2000 ca or fi fost 4000 nu stiu exact). dar m-a mirat perioada destul de lunga. stiu, intrebarea trebuia sa o pun acolo, dar nu prea te baga in seama, oamenii sunt satui de palavragit cu totii proprietarii, ii inteleg perfect.

- la masina de mai sus este o problema cu norma de poluare. masina este euro3,nu exista eur4 pe aceasta motorizare, dar in cartea masinii este trecuta euro4 (a gresit rar=ul in favoarea mea. e drept cartea a fost facuta in2004, cand a fost adusa masina in tara). exista probleme la testul de noxe din cauza asta? la itp o rezolvi dar ma gandesc in caz de vreun control in trafic smile.gif).

Va multumesc frumos.

pentru colegul care intreba mai sus, nu are cu ce sa te ajute o statie itp in cazul descris de tine. trebuie mers la rar sa iti faca cartea masinii. sa ai la tine vreo 440 lei sau ceva de genul ca se face cartea, itp, autentificare, iti trece co2-ul in carte ptr calculul taxei de inmatriculare etc.
mstaniloiu
Salutare,
Pentru Bucuresti/Ilfov, Sectorul 1: pe unde mai facem ITP la o masina mai veche (25 de ani) ?
De preferat si sambata, pentru ca in timpul saptamanii suntem cu serviciul si multe probleme. Masina este OK (frane, directie , electrica, aspect, nu are furtunuri crapate la frane etc.)

Multumesc,
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.