Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: In Turcia cu masina
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24
Funny
Eu plec pe 22 iunie,intalnirea la vama Giurgiu in jurul orelor 05.30-06.00!
laurian
Plec spre Kusadasi pe 25 aprilie dimineata. Poate mai pleaca si altii .Vreau sa merg pe la Hamzabeyli.
gabriel_TMF
noi plecam pe 29 iunie
nick58
Pe 20.07.2008 spre Marmaris! rolleyes.gif

22 Apr 2008, 19:54:
QUOTE(david79 @ 21 Apr 2008, 21:39)
drum dupa v tarnovo, spre nova zagora
[attachmentid=1627445906]
*



Cat mai era gramul de aur in bazarul din Istanbul? huh.gif
hog
PE 1 sau 2 MAI trece cineva spre turcia ?
1 bucata masina si doresc sa plec pe la 02 noaptea pana in ankara ..drum lung.
ne strangem mai mult de 4 roti ?
0722505253

Varianta Nova Zagora este mai scurta cu 60 70 km ! nu merita 1000 de gropi ?
cati km sunt praf ?
Dan98
Mi-am luat și eu documentele de la Consulatul Turciei astăzi. Am lăsat dimineață la ei procura tradusă în turcă și apostilată pentru niște ștampile adiționale. Cost: 90 RON , mi le-au dat tot astăzi.

Dacă are cineva nevoie de ultimile hărți pentru România, Bulgaria și Turcia , toate pentru iGO/MioMap versiunea 2008.01 ... dați un PM.

Noi plecăm pe 28 spre Kușadasi.

Nu știu ce să fac cu asigurarea RCA extinsă ... tot la ARDAF am și nu e tăiată Turcia ... să risc să nu risc. Mă gândesc.

O iau pe la Cannakale cu ferry , fac 1088 KM conform GPS. Puteam să evit ferry și să parcurg o distanță mai mare pe autostradă prin Istanbul (cca. 400 km) dar prefer ruta asta.
draculafly
QUOTE(laurian @ 22 Apr 2008, 09:08)
Plec spre Kusadasi pe 25 aprilie dimineata. Poate mai pleaca si altii .Vreau sa merg pe la Hamzabeyli.
*


mergem si noi doua familii cu un logan plecarea din bucuresti la ora 5 dimineata .spre antalya.noi ne gandeam sa mergem pe nova zagora dar acum parca nu prea mai e buna varianta.am uitat pe 25 aprilie plecam
david79
mai eu gramul de aur mai jos de 13 euro nu l-am scos. dar mie nu mi-a placut cum arata. iti vine sa vomiti de la cat aur e pe acolo
laurian
La aceeasi ora vreau sa plec, eventual chiar mai devreme un pic.
Insa ruta prin Targoviste, elhovo, Hamzabeyli.
Funny
Cu speranta ca moderatorul sectiunii nu va avea nici un fel de obiectie i-as ruga pe cei care au facut de curand sau vor face vara aceasta traseul Giurgiu-Kusadassi sa posteze informatii punctuale privind ruta optima,costurile efective ale vignetelor,asigurarilor,carte verde,vize,carburant,feribot,autostrada turcia,etc.,pentru a ne putea face niste calcule preliminare privind costul calatoriei.
Multumesc anticipat tuturor ce vor posta astfel de informatii utile!
david79
pana la istanbul
taxa pod russe - 300 ron
vigneta bulgaria ( taxa de drum ptr 1 saptamana ) 5 euro
in vama la turci - taxa viza 10 euro/ persoana
autostrada edirne-istanbul 5 lire - 2,5 euro
laurian
Taxa pod Russe poate 30 Ron.
8 euro la bulgari.
Dan98
@david79

Se poate plăti cu cardul sau în euro taxa de autostradă ?
cj98czh
Se poate platii in euro (sa ai maruntis) si atentie la curs..
mihai_dobre2003
Salutare tuturor de pe forum.

Pe data de 28 aprilie trebuie sa ajungem in Kusadashi avem acolo rezervate 4 nopti la un hotel. Plecam 3 masini.

Vreau sa ma ajutati si pe mine cu niste sfaturi in legatura cu ora de plecare ( traversare Bulgaria pe ziua ), programul ferry boat-ului de la Canakkale, pt. ca presupun ca o sa ajung pe seara acolo daca tranzitez Bulgaria pe ziua, si eventual un traseu cat mai bun prin Bulgaria in privinta starii carosabilului bulgaresc. Vreau sa fac drumul fara opriri multe, doar strictul necesar.

Eu ma gandeam sa plec din Bucuresti duminica pe 27 aprilie pe la un 10 dimineata daca ferry boatul din Canakkale nu circula si noaptea sau pe la ora 14 daca are si noaptea program.

Am luat azi de la un prieten un gps mio C720 care am vazut ca are harta turciei si imi da ca timp aproximativ 16 ore pe o distanta de aproximativ 1066 km pana in Kusadashi cu plecare din Bucuresti.

Astept cat mai multe informatii pe forum sau la adresa de mail mihai_dobre2003@yahoo.com.

Va multumesc.

draculafly
david 79 la intoarcere tot pe nova zagora ai luat o ???daca da de ce???

24 Apr 2008, 09:50:
tot pt david 79 mai exista benzina ieftina la granita cu turcii??
david79
taxa de autostrala la turci se poate plati in euro, dar va face turcul la curs de nu-i adevarat
am gresit podul e 30 ron
draculafly
laurian pe 25 apr plec si eu pe aceeasi ruta adica prin hamzabeyli (se pare ca prin nova e prost drumul).daca vrei la 5 dimineata plecam din militari lujerului.poate ne intalnim cine stie.noi mergem in antalya
laurian
QUOTE(draculafly @ 24 Apr 2008, 10:43)
poate ne intalnim cine stie
*


Ai PM.
Dan98
Ferry parcă circulă din oră în oră...
mihai_dobre2003
QUOTE(Dan98 @ 24 Apr 2008, 19:18)
Ferry parcă circulă din oră în oră...
*



Mersi pt. info, dar fac si eu ca tiganu` : esti sigur de acest lucru???
gabriel_TMF
poate cei care pleaca acum in aprilie, ne dau si noua informatii utile despre drum, taxe si tot ce cred ei ca este necesar pentru a preantampina incidente neplacute pe drum.
Dan98
Eu o să revin din Trucia pe 5.05 , dacă am noutăți vă anunț smile.gif
nick58
S-a deschis drumul prin nova zagora? sad.gif
mihai_dobre2003
QUOTE(Dan98 @ 25 Apr 2008, 00:58)
Eu o să revin din Trucia pe 5.05 , dacă am noutăți vă anunț smile.gif
*



Salut,

Cand pleci in Turcia? Noi plecam duminica pe la ora 15.
nick58
QUOTE(david79 @ 23 Apr 2008, 10:48)
mai eu gramul de aur mai jos de 13 euro nu l-am scos. dar mie nu mi-a placut cum arata. iti vine sa vomiti de la cat aur e pe acolo
*



Stiu, am mai fost acum cativa ani in urma biggrin.gif

26 Apr 2008, 21:00:
Mai huh.gif pleaca cineva pe 20.07.2008?
laurian
Am ajuns asta seara la Kusadasi.
Am mers pe traseul Ruse-Targoviste-Iambol-Kotel-Elhovo-Lehovo - Hamzabeili-Edirne-Canakkale-Kusadasi, cu pauza la Canakkale.
Drumul la bulgari ok si foarte liber.
O mica pierdere de timp in vama, unde am trecut de bulgari, am ajuns la turci, si acolo am tot trecut pana la iesirea din vama.
De acolo m-au intors inapoi la politia de frontiera, care sta practic in primele ghisee de la turci, dar unde nu vazusem pe nimeni.
Politistul m-a trimis sa cumpar vize. 12 $ de om, am avut dolari.
Din nou la politist, apoi la vamesi.
Mi-au notat toate datele masinii si ale pasaportului, au cerut cartea verde, au cerut procura.
Am avut procura de la firma tradusa si legaizata, insa fara data certa si restul, si totul a fost ok.
Am plecat la 5 din Bucuresti (iesit din oras),pe la 11 eram in vama bulgaro-turca, la bac la 16. Ferry tocmai pleca. L-am luat pe urmatorul (16:15) , si la 17 am fost inCanakkale.
Am facut un scurt popas pe drum si o vizita la moscheea Selimye in Edirne.
In Canakkale, am avut o noapte la Askin Otel. Foarte amabili, dar cu oarece probleme la camera (scurgere blocata la apa, contact imperfect cartela curent,. Mic dejun slabut.

Acum sunt cazat la hotel Sozer, unde totul este ok, primire, camere, mancare,internet wireless.
Din pacate vremea se pare ca se strica aici.
Am vizitat troia , 10 lire de persoana plus 3 pentru parcare, la fel la Bergama, 10 lire de persoana plus 3 parcarea.
Autostrada 1.75 lire, se ia un bilet de la un automat la intrarea pe autostrda si se plateste la ghiseu la coborare.

Daca mai e ceva ce merita relatat, voi scrie.
Astept eventuale intrebari, daca sunt amatori.
Dan98
QUOTE(mihai_dobre2003 @ 26 Apr 2008, 13:25)
Salut,

Cand pleci in Turcia? Noi plecam duminica pe la ora 15.
*



Mâine plecăm. De fapt , voi ați plecat deja cred. Sperăm să prindem măcar două zile însorite pentru piscină.

http://www.accuweather.com/world-forecast-...SADASI&metric=1

1,2,3,4 Mai par perfecte.

Drum bun tuturor care mai pleacă. Pentru cine mai are nevoie de harta României, Bulgariei sau a Turciei variantele 2008.01 dați un mesaj privat până diseară.
pepitica
Hristos a Inviat!
Pleaca cineva duminica, pe 8 iunie in Kusadasi cu cazare seara in Canakkale (Hotel Buyuk Truva 4*), sejurul la Pine Bay Holiday Resort incepand cu 9 iunie? Daca da....va asteptam pentru un "drum comun"....... Noi suntem 2 cupluri cu o masina si plecam din Bucuresti. Inca nu am stabilit detaliile......
St
Esti sigur ca hotelul ala e de 4 stele, eu il stiu de 3 si nu se stralucit .
nnaaee
Salut, pe 2 iunie 2008 plec cu masina langa Kusadasi, la Ozdere, hotel Grand Efe. Am GPS. O sa fiu la vama Giurgiu in jurul orei 6,00. Merg cu viteza legala (50-90-120) si opresc pentru pauza de 15 minute la 200 km parcursi. Am cazare la Canakkale. Daca doreste cineva care merge spre Turcia - nnaaee at yahoo dot com sau nnaaee pe Yahoo! Messenger. smile.gif
pepitica
Se prea poate sa fie de 3* (acum m-am uitat si eu pe net), insa asa ne-au scris cei de la agentie pe contract. Acum pentru o noapte sper sa fie ok.... sad.gif. In ce sens zici ca nu e stralucit?

Da, ai dreptate, e de 3*. Le-am incurcat eu. Cel de la intoarcere, din Istambul (Hotel Grand Anka) e de 4* biggrin.gif
GabyT
La Buyuk Truva am stat si noi (atat la ducere, cat si la intoarcere) si este cat de cat ok pentru un hotel de tranzit; are parcare proprie si micul dejun este suficient; in plus este foarte aproape de ferry si daca ceri camera cu vederea spre mare, ai si o priveliste super asa ca nu ai de ce sa-ti faci griji.

pepitica
Iti multumesc pt incurajare. Mai m-am linistit un pic. De fapt asta vrem si noi, un hotel unde sa ne putem odihni.... Poti sa imi spui te rog cam cate ore facem din Bucuresti pana la acest hotel, ca sa stim cum sa ne "organizam" plecarea? Multumesc!

Si totusi nu pleaca nimeni pe 8 iunie catre Turcia?
GabyT
La ducere din Bucuresti am facut aprox. 12 ore pana la hotel (cu 1 ora "pierduta" la vama Bg-Tr si 1 ora la ferry) in conditiile in care am mers extrem de legal la bulgari pentru ca eram singur pe drum si nu aveam dupa cine sa ma "ascund"; la intoarcere, am facut pana in 11 ore in conditiile unui drum foarte aglomerat, insa nu am mers chiar legal blush.gif

Am scris prin noiembrie un post mai amanuntit...

Bine ar fi daca puteti face rost de un gps; in primul rand pt. Bulgaria si in al doilea rand pt. gasirea facila a hotelurilor (ultima harta a Turciei -in format igo/mio- are "memorate" cam toate hotelurile) astfel incat sa va luati o grija de pe cap.

Am atasat mai jos imagini din hotel (cu parcarea din spatele acestuia si privelistea din fata) si din fata acestuia, de pe faleza.

[attachmentid=1627446921]
[attachmentid=1627446922]
[attachmentid=1627446923]

Vacanta placuta !
pepitica
Gata, am citit si mesajul tau din octombrie...parca. Eu zic ca este ok hotelul, mai ales daca are un pat si o perna unde sa punem capul e f bine laugh.gif . Iti multumesc pt poze! Dar de ce ati stat asa mult la ferry, ca la vama sa inteleg ca v-au controlat fff atent?
Si da, o sa avem si GPS si harta. Sa speram ca ne vom descurca. Anul trecut am fost in Grecia tot cu masinuta si a fost ok.
aledia
Buna! Si eu plec pe 14 iunie la Kusadasi la hotel Aquafantasy cu oprire la Canakale o noapte. Pt. Canakale nu am facut rezervare, am inteles ca merge sa fac direct acolo (sunt multe hoteluri). La intoarcere prin Istanbul am facut rezervare 4 nopti la hotel Erboy. Ce parere aveti? A stat careva la hotelu asta? Si inca ceva: am card maestro. Il pot folosi la ATM sa scot direct lire? O fii avantajos? Sincer eu pana acum cumparam valuta din tara pt alte tari pe unde am mai fost, la turci e prima data cand merg. Cine a folosit cardul, ce-mi poate recomanda? BRD o fii in Istanbul? Ziceam sa schimb cativa lei in dolari aici in tara si restu sa scot de la ATM in Turcia. Ce parere aveti? Mersi anticipat pentru raspuns ohmy.gif
laurian
Merg si Visa Electron, si Mastercard.
Exista multe ATM-uri, si unele schimba si in euro si dolari, nu numai in lire.
Oriunde insa se primesc si euro, si dolari, fie ca e vorba de un magazin, de intrare la muzeu sau la benzina.
GabyT
QUOTE(pepitica @ 29 Apr 2008, 20:25)
Gata, am citit si mesajul tau din octombrie...parca. Eu zic ca este ok hotelul, mai ales daca are un pat si o perna unde sa punem capul e f bine  laugh.gif . Iti multumesc pt poze! Dar de ce ati stat asa mult la ferry, ca la vama sa inteleg ca v-au controlat fff atent?
Si da, o sa avem si GPS si harta. Sa speram ca ne vom descurca. Anul trecut am fost in Grecia tot cu masinuta si a fost ok.
*




De asteptat efectiv am stat mai putin (vre-o 25-30 min. la ducere -pana a ajuns ferry la mal si s-a "golit"- iar la intoarcere ne-am suit direct pe el pt. ca ne astepta biggrin.gif ) insa cu tot cu traversare (care dureaza in jur de 40-45 min.) se pierde in jur de 1 ora...

La vama noi nu am fost verificati "fff atent", ci cel dinaintea noastra; se pierde aprox. 1 ora fiindca sunt multe ghisee pe la care trebuie sa treci (si asta in conditiile in care nu era deloc aglomerat; banuiesc ca la vara va fi mult mai aglomerat).

P.S. Daca ai nevoie de ultimele harti in format mio/igo, PM...
andiacum
sal ma numesc Andi si plec pe 24 iun. 2008 spre antalia mai precis la Club Turan Prince World cu o noapte pauza pe traseu dar nu sunt hotarit unde (daca este cineva interesat sa plecam inpreuna vb. cu placere noi plecam 2 masini )astept recomandari daca are cineva pt. drum si cazare pt. o noapte (am gps si hartile actualizate) si daca poate cineva sa mi spuna cu ce moneda este mai avantajos sa ai in buzunar (euro,$,sau lire)
va multumesc si astept cu interes ajutorul vostru wink.gif wink.gif wink.gif sofer4.gif sofer1.gif
calcaneu
Pentru cei care au drum prin Istanbul : grija mare de tot la locul de parcare, dureaza cam 10 secunde sa va salte masina pe sus la propriu, nici n-ai timp sa iesi din magazin.
Poza de mai jos e a unui ford cu nr de bucuresti...o surpriza tare neplacuta pt proprietar, cu toate ca era parcat intr-o alveola, dar fara avarii.
[attachmentid=1627447152]
laurian
QUOTE(andiacum @ 30 Apr 2008, 19:46)
cu ce moneda este mai avantajos sa ai in buzunar (euro,$,sau lire)


Cel mai bine e sa ai lire. Cam greu de gasit in tara.
La vama, e bine sa ai dolari, 12 $/persoana viza.
Insa oriunde se primesc si dolari, si euro.
Se pot schimba si se accepta peste tot: muzee, bazar, hotel, vaporas, etc.
Insa dupa o negociere de pret in lire turcesti, si plata in euro, esti ciupit putin la curs.
andiacum
multumesc pt. sfat
GabyT
@laurian

La ferry nu se accepta decat lire, iar casa de schimb din apropiere are un curs foarte prost; in rest am putut plati cu euro sau am schimbat pe loc, insa tot la un curs slab (cu exceptia magazinului Metro, care avea acelasi curs cu cel de la banca).
dmircea
Merge cineva la F1 in Istanbul pe 9-11 mai?
Eu plec pe 9 mai dimineata. Inca nu m-am hotarat de ora.

Cum e cu drumul 55 prin Nova Zagora? E deschis?
laurian
La intoarcere, la bulgari, 2 euro deratizare si 1 euro comision, cu "factura", cum ziceau.
Initial mi-a zis de comision, i-am zis ne comision, tipa iar, comision, ne comision, apoi wa : "factura", in final am zid ok, cu factura, si mi-a dat chitanta.
In schimb, datorita fluxului mare de masini in vama Ruse, nu s-a mai platit taxa de pod.
CHE
@ laurian: am citit cu atentie posturile tale..M-ar interesa mai multe amanunte despre ruta aleasa prin Bg...descrierea drumului, calitate, politisti, orase, indicatoare, etc
Si inca ceva, vreau un sfat despre unde ar fi cel mai bine sa travessez cu ferry-ul. Am inteles ca ar fi 2 puncte de trecere Eceabat si Gelibolu...amandoua dau tot in Canakale?
Multtumesc
Dan98
Am revenit și eu de la Kușadasi. Dacă aveți întrebări ...

NU folosiți Bulgaria 2008.01 pentru iGO/MioMap , folosiți indicatoarele smile.gif
CHE
Bineinteles...ruta aleasa, si cat mai mutle detalii....Bine ai venit!
kittirifel
Tocmai am revenit azi dimineata din Turcia (Bodrum), asa ca iata care sunt informatiile pe care le puteti folosi:

- la dus am luat-o prin Nova Zagora , si drumul e in continuare plin de gropi - de fapt ar trebui sa spun cratere; sub nici o forma nu il faceti noaptea
- nu ne-a oprit politia dar erau destui, in special in apropierea frontierei cu Turcia, spre vama, unde e o portiune cu 2 benzi. Am folosit detectorul si chiar a functionat in BG, desi legal nu e voie (nici sa ceri "atentie mica" la vama nu e voie, deci am considerat ca se compenseaza icon_mrgreen.gif
- In BG gasiti cele mai prost semnalizate drumuri ever - de fapt nesemnalizate, deci mare atentie. GPS merge aproximativ (am folosit Igo cu harta actualizata). Se pare ca daca setezi "fastest" o ia pe niste drumuri judetene, altfel nu-mi explic de ce erau in halul ala. Nu aproximeaza intotdeauna corect distanta la care trebuie sa faci o anumita manevra - deci e necesar mult fler si in completare o harta tongue.gif Daca spune virati la stanga si nu ai pe unde dar e un pod , trebuie sa te sui pe pod si faci stanga ocolind asa. E unfel de bretea pe care nu o vede pe GPS. Noi am gresit la dus si ne-am desteptat la intors
- la turci ne-a cerut "leasing paper" desi initial nu i-am dat-o sa vedem ce face. Am avut-o tradusa si legalizata/apostilata de la consulatul lor din RO (cost 160 ron) si a fost ok. Nu stiu insa ce ar fi facut daca aveam doar in EN . A durat cam 30 minute trecerea vamii, cam cu 6-7 masini in fata. Viza de Turcia costa 10 eur/pers si ti-o dau la vama.
- drumurile in TR sunt foarte bune (fara gropi, doar usor valurite uneori, dar nu deranjant) si excelent semnalizate. Si drumurile nationale au in multe cazuri 2 benzi pe sens. Se face semn cu farurile in caz de radar.
- se circula haotic, nu se semnealizeaza , se intoarce in mijlocul drumului si se trece pe rosu. Cine e din Bucuresti se va simti ca acasa cool.gif In afara oraselor nu e foarte circulat
- am trecut la Canakkale , a costat 10 EUR pentru 4 persoane si o masina , am platit in EUR direct. Localitatea se numeste exact ceva cu K ...nu tin minte pe dinafara dar pot verifica dk e cineva interesat
- cand ne-am intors am stat ca fraierii fix 3 ore la coada in vama intre Tr si BG pt ca BG au avut un singur punct de control deschis si evident se facuse haos.

Concluzie: drum dus = 17 ore , drum intors = 20 ore

Sper sa va fie de folos si vacanta placuta tuturor !


This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.