Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: In Turcia cu masina
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24
Brainie
Stadiul construcției viitorului pod:
[attachmentid=1627962492] [attachmentid=1627962493] [attachmentid=1627962494]
gibonu
@Brainie
Multumesc pentru poze (vad ca turcii nu stau degeaba).
In completare (scuze pentru ca ma autocitez):

QUOTE(gibonu @ 17 Jul 2013, 13:40)
Ca fapt divers.
A inceput constructia celui de-al treilea pod peste Bosfor:
http://www.hurriyetdailynews.com/third-bos...1&NewsCatID=345

Podul se va numi "Yavuz Sultan Selim", in onoarea sultanului Selim I (domnie 1512 - 1520) si tatal lui Soliman Magnificul.

Podul va fi amplast aproape de intrarea in Bosfor dinspre marea Neagra, intre Garipce (Saryer) pe malul european si Poyrazkoy (Beykoz) pe malul asiatic.

Mai simplu, va fi amplasat la nord de linia imaginara Rumeli Kavagi - Anadolu Kavagi.
Adica va putea fi admirat de la ruinele castelului Yoros de la Anadolu Kavagi.

Teoretic va fi gata in 2016, desi Erdogan ar vrea in 2015.

Noul pod va face parte din viitoarea autostrada nordica a marii Marmara (Kuzey Marmara Otoyolu in turca.
Aceasta autostrada va pleca de undeva din zona Silivri (65 km Vest de Istanbul) va traversa Bosforul pe cel de-al treilea pod, apoi va ajunge la Pasakoy (40 km Est de Istanbul).
Probabil Pasakoy va fi legat de autostrada deja existenta O4 (Istanbul - Ankara).
*


eugeniuz2004
undeva in aprilie la anul (daca toate sunt ok) ar trebui sa calc Turcia pana tocmai la Elazig. Asta presupune traversarea Bulgariei si o caruta de kilometri prin Turcia. Vizita la Istanbul e obligatorie.
Ce va rog eu sa imi spuneti, mai cu seama cei cu experienta mare in zona asta, ce taxe sunt de platit, cum se pot plati acestea si ce traseu (cat mai rapid cu putinta pana la Istanbul) ar trebui sa urmez.
Pentur mine va fi ceva nou cu totul ca nu am mers mai jos de Albena la volan (iar la Nisipurile de Aur si Varna am fost in 1982 cu autocarul).
gibonu
@eugeniuz2004

Pentru traseu:
Ruse - Razgrad - Targoviste - Omurtag - Kotel - Yambol (centura) - Elhovo - Lesovo - Hamzabeyli - centura Edirne - Istanbul.

Citeste ceea ce s-a scris mai sus despre acest traseu pentru informatii mai recente.

La fel, exista ceva informatii despre taxele care sunt de platit si despre cum se procedeaza cu plata electronica a acestora.
Link-ul pe care il stiam eu pentru taxa vad ca acum nu mai este activ.

Autostrada O4 (Istanbul - Ankara) este OK, aglomeratia mai mare este pe bucata Istanbul - Izmit.
Centura Ankarei (autostrada O 20) este lejera, nu are decat 4 benzi pe fiecare sens de mers.

Daca nu sunt indiscret, ce faci la Elazig, pentru ca personal te invidiez pentru ca ai ocazia sa faci un asemenea drum.

Bafta.
eugeniuz2004
nu esti indiscret, treburi legate de serviciul meu universitar! (schimb erasmus)
trebuie sa ma documentez foarte bine insa inainte ca toata experienta mea de west europa nu cred sa se aplice in est europa
gibonu
@eugeniuz2004

Mai la est de bucata Samsun - Ankara n-a fost.
Insa banuiesc ca si la est de Ankara situatia este OK asa cu nu este cazul sa iti faci probleme.

Intr-adevar, nu este autostrada pe bucata Ankara - Elazig, insa daca exista drum expres (doua benzi pe sens si separatie intre sensuri) chiar nu este nicio problema.

Poate monotonia peisajului data de podisul Anatoliei.

Bafta.

argon
QUOTE(eugeniuz2004 @ 4 Nov 2014, 23:11)
toata experienta mea de west europa nu cred sa se aplice in est europa
*



In Asia vrei sa zici.
gibonu
QUOTE(argon @ 5 Nov 2014, 13:55)
In Asia vrei sa zici.
*



Se poate spune si asa, daca ne raportam strict la impartirea geografica conventionala.
Oricum, in cazul de fata nu are nicio relevanta ca este (conventional) Europa sau Asia.
Brainie
Apropo de schimbarea continentului, m-a distrat tabla cu „Welcome in Europe” (la capătul podului). La trecerea Europa - Asia n-am remarcat o tablă similară, dar poate există.
gibonu
@Brainie

Pe mine m-a imresionat foarte placut placa cu "Welcome to Europe" de pe podul Bosfor.
In plus, mi-a placut ca trecere din Asia in Europa este gratis.

Exista si placa cu "Welcome to Asia".

[attachmentid=1627969056]

Nu pot spune de pe care dintre cele doua poduri este facuta poza.
Sursa pozei: http://www.diaconescuradu.com/plecarea-din-istanbul
eugeniuz2004
am spus bine EST europa pentru ca pana la Asia (pe unde vreau sa imi plimb masina) am de traversat o tara foarte interesanta in felul ei, Bulgaria si acolo e extrem est europa.

Mi-ar prinde bine informatii privind nivelul taxelor de drum si modalitatea lor de plata pentru ca o fi ext europa + asia dar a fi corect nu e facultativ si doar pentru west europa.

Plus, de la cunoscatori, in cat timp se face cu masina Bucuresti Istanbul, fara probleme deosebite pe drum?
Brainie
QUOTE(gibonu @ 6 Nov 2014, 19:23)
Pe mine m-a imresionat foarte placut placa cu "Welcome to Europe" de pe podul Bosfor.

Exista si placa cu "Welcome to Asia".

N-am zis că „m-a distrat” în sens ironic; o găselniță turcească binevenită !

Către Asia probabil că eram cu ochii pe stația de taxare, semafoare etc, de-asta n-am văzut-o.


Eugeniu:
Durată: eu am făcut 10 ore din ușă-n ușă, destinația fiind în cartierul vechi Sultanahmet. Dacă totul mergea șnur, poate mă încadram în 8 ore, dar au fost diverse întârzieri care pot fi evitate (unele numai cu noroc, evident)
-trăiam cu impresia că mai găsesc bulvinietă cu 5 euro, deci am încercat la vreo 3 benzinării
-am intrat pentru alimentare la o benzinărie în Ruse care nu accepta card (ceva defecțiune), deci a trebuit să caut alta
-intrat în Elhovo pentru alimentare, dar și ca să evit ultima bucată din centura-dezastru
-la vama BG-TR am avut în față 2 mașini în tandem, una de de BG, una de TR; la fiecare punct de control aveau ceva de parlamentat cu oficialii; înainte de ultima verificare s-au dat (sau au fost dați) deoparte să-și rezolve problemele;
-căutat și cumpărat cardul turcesc pentru autostradă
-ceva ambuteiaj la intrarea în Istanbul; vreo 2 bucăți am mers la pas în coloană
-o deviație în Sultanahmet pe care n-o știa GPS-ul; drept urmare m-a ocolit mai mult decât era nevoie
-tot pe străduțele alea un camion de aprovizionare a blocat trecerea câteva minute

Bine, cam 1 oră am căutat pe urmă loc de parcare, dar nu intră în cele 10 ore.

Taxe:
-13 lei (3 euro) pod Giurgiu - cash (habar n-am dacă merge cu cardul) (de data asta mi-au dat chitanța fără să o cer)
-6 euro sau 10 leva bulvinieta pe 7 zile - cash euro sau card; cred că merge și cash leva (parcă am plătit o data mai demult în leve cash)
-2 euro înapoi la podul Ruse-Giurgiu - cred că numai cash;
-3 euro stropitoarea la intrarea în BG din TR - cash
-încă o vinietă, dacă e cazul
-minim 35 lire turcești pentru cardul de autostradă - numai cash, numai lire; să pleci cu un minim de lire (eu am avut 100)


Alte câteva info aici:
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...dpost&p=4148131
gibonu
QUOTE(eugeniuz2004 @ 6 Nov 2014, 23:20)
am de traversat o tara foarte interesanta in felul ei, Bulgaria si acolo e extrem est europa.


Sa intelegem ca iti este frica de Bulgaria?

In completare la ceea ce ti-a spus Brainie.

- poti alimenta la Giurgiu, sunt doua Petrom-uri (unul pe fiecare sens de mers) cu vreo 300 de metri inainte de gheretele in care platesti taxa de pod;

- vigneta bulgareasca o poti lua din giratoriul de la Ruse (imediat cu iesi din zona vamii). Sunt cel putin doua chioscuri care vand vignete, au si casa de schimb, poti schimba aici Lei in Leva, plus ca bulgarii din chioscuri vorbesc romaneste.
Pret in Leva = 10 Leva vigneta pentru 7 zile.
Daca te intrebi cum se calculeaza cele 7 zile, scrie clar pe vigneta: "valabila pentru ziua perforata si urmatoarele 6 zile".
Vigneta neaparat lipeste-o in parbriz (zona dreapta jos), altfel este posibil sa ai probleme.
Inainte de a o lipi in parbriz eventual lipeste-o si dezlipeste-o de cateva ori de pantaloni / scaunul masinii pentru a nu fi foarte lipicioasa atunci cand vrei sa o dai jos (dupa ce exprira).
Pastreaza sticker-ul cu cod de bare (pasticul pe care este lipita vigneta) si bonul fiscal pe care ti-l da bulgarul odata cu vigneta.

- la Lesovo, chiar inainte de vama sunt (cel putin acum 2 ani erau) doua benzinarii LukOil, asa ca ai de unde sa alimentezi inainte de a intra in Turcia.

- gaseti aici destul informatii despre sistemul electronic turcesc de plata al autostrazilor si al podurilor peste Bosfor:
http://www.turkeytravelplanner.com/trans/Car/pay_toll.html

- de asemenea, toate oficiile postate de unde iti poti cumpara soricaria aia electronica pentru plata autostraza / poduri:
http://enyakinptt.ptt.gov.tr/Enyakinptt/

- desi mai vechi (nu stiu sigur daca s-au mai schimbat) taxele pentru autostrazi / poduri:
http://www.kgm.gov.tr/Sayfalar/KGM/SiteTr/...retlerYeni.aspx

Bafta.
eugeniuz2004
va multumesc pentru informatiile primite si, daca se va finaliza cum doresc eu aceasta excursie, promit sa va tin la curent cu toate detaliile ei
eugeniuz2004
acum, ca am o luna inainte de a pleca la drum mai cer o data sfatul in a alege o ruta usoara si comoda (daca e si rapida e perfect) intre Ruse si granita Turciei.
Cei care au experienta in drumurile acestea ce mi-ar recomanda dintre cele trei trasee propuse de Google pentru punctele date (de plecare si sosire)?

a se urmari imaginea astasata.
gibonu
@eugeniuz2004

Dupa mintea mea, varianta nr. 2 este cea mai buna.

Ocolul pe la Veliko Tarnovo nu are rost in cazul de fata.
Ocolul pe la Sumen de asemenea nu are rost. In plus, bucata Shumen spre Karnobat este extrem de plictisitoare, doar drum prin padure.

Bafta.
dancristian
@eugeniuz2004


si eu zic sa nu alegi varianta1.multe tir-uri,autocare , drum destul de aglomerat. mergi pe variantele 2-3 (pe varianta 2 mergi la un moment dat printr-un camp de levantica)
gibonu
@dancristian
Campul de levantica (lavanda pentru francofoni) nu este cumva pe langa Gurkovo, adica pe varianta nr. 1?


@eugeniuz2004
Daca vrei neaparat sa mergi pe varianta nr. 1, continua alergarea pana la Nova Zagora apoi pe autostrada A1 mergi pana la Yambol
La Nova Zagora este foarte bine semnalizata iesirea spre autostrada iar prin oras treci foarte putin (septembrie 2014).

Scuze ca nu m-am uitat bine pe harta si am crezut ca varianta 1 trece prin pasul Shipka.
Am corecta, bine ca a mai fost activa funtia edit.
eugeniuz2004
versiunea 2 a recomandat-o direct si gogu maps atunci aceea sa ramana (asa am pregatit kml pentru navigare).
dancristian
ai dreptate gibonu.mi-a ramas in minte acel camp.
gibonu
@eugeniuz2004

Ce inseamna "kml"?

In alta ordine de idei, inteleg ca traseul Ruse - Istanbul l-ai definitivat.
Banuinesc ca apoi urmeaza Istanbul - Ankara pe O4.

Intre Ankara si Elazig pe ce traseu mergi?
La Ankara vrei sa te opresti sa vezi orasul?
drrond
@eugeniuz2004

Noi am fost in vara lui 2013 pe ruta Istanbul-Ankara-Aksaray-Nevsehir sa vizitam Cappadocia. Drumul (cca 700 km) a fost superb! Pana la Ankara autostrada, centura Ankarei, asa cum a zis si @gibonu este cu 4 benzi pe sens si nu pune probleme (e drept ca erau in Ramadan si poate de aia nu prea circulau), iar mai departe a fost drum expres cu 4 benzi, ceva in genul autostrazii Bucuresti-Pitesti, unde poti merge linistit (si legal) cu 110 Km/h, sau chiar cu 119 Km/h, ca esti in limitele acceptate. Noi am mai prins portiuni in lucru (re-asfaltare) insa erau bine semnalizate si judicios gandite cu alternante pe sensuri; in plus soferii turci de camioane, fie "o calca", fie iti fac loc sa treci.

Am vazut ca la tine e mai direct Ankara-Kayseri-Elazig, insa daca ai timp, la intoarcere, iti recomand sa te abati pe ruta Kayseri-Nevsehir-Aksaray-Ankara. Sau la ducere. Daca tot ajungi acolo cu masina, e pacat sa nu vezi Cappadocia! Daca te hotarasti iti recomand hotelul unde am stat noi cu mare placere! Aaa, si inca ceva. Daca mergi pe acolo, pe drum iti recomand sa nu ratezi lacul sarat Tuz Golu. Iti dau si un pont. Sa ai la tine o punga sau cutie mai mare si sa iei sare de pe lac (lacul e solidificat la suprafata si se merge pe el). Sotia iti va ramane vesnic recunoscatoare (sau ma rog, pana se termina)!! Sarea e un pic uleioasa si face un pelling facial si manual demential. Noi am facut acolo si am mers pe lac cu picioarele goale, de am avut toti cateva zile maini si picioare "de bebelus"! Varianta de a cumpara de localnicii de acolo nu e prea ieftina, chit ca ei te vor intampina cu mostre gratuie, cei drept frumos mirositoare insa cam scumpe!

Drum bun!
gibonu
Turcii sunt pusi pe fapte mari.
Anul asta se apuca de construit inca un tunel pe sub Bosfor, pe care spera sa-l termine in anul 2020.

Pana aici nimic deosebit, doar ca acest tunel va fi primul din lume (cel putin asa spun turcii) care va avea 3 etaje (doua de sosea si unul de cale ferata).

Viitorul tunel cu 3 etaje va fi amplasat aproximativ la jumatatatea distantei intre podurile Bosfor si Fatih Sultam Mehmet.

Mai multe detalii:
http://www.hurriyetdailynews.com/turkish-p...6&NewsCatID=340
eugeniuz2004
oameni saritori ca intotdeauna ! multumesc!
KML e fisierul in care sunt punctele mele de traseu spre a le pune mai usor intr-un traseu in iGO.
vom sta o noapte in Goreme in Capadocia si sper ca dimineata sa prin ceva baloane (m-as da chiar si eu cu unul).
am notat si acel lac imens cu sare .

cum va fi? vom vedea si sper din tot sufletul ca sa nu iasa iar cu tulburari sociale prin Istanbul ca renuntam (de aia nu am plecat anul trecut!)

promit sa va tin la curent cu desfasurarea calatoriei sau, cel mai rau, sa povestec la final ce si cum.
gibonu
QUOTE(eugeniuz2004 @ 1 Apr 2015, 21:02)
sper din tot sufletul ca sa nu iasa iar cu tulburari sociale prin Istanbul ca renuntam (de aia nu am plecat anul trecut!)


Nu cred ca este cazul sa iti faci probleme.
Doar se mai impusca unii cu politia, nu este razboi civil, nu se inchide circulatia prin Istanbul.

In plus, gandeste-te ca a Erdogan si-a scurtat vizita la Bucuresti tocmai pentru a rezolva problema asta.
Chiar cand Klaus (cel de la Cotroceni) incingea grataru' iar domna Carmen schimbase asternuturile in camera de oaspeti.
eugeniuz2004
Va multumesc pentru informatiile si sfaturile date.
Sa spunem ca a fost o experienta pe cinste. Recomand oricui Turcia ca la ce drumuri au si la ce relaxati conduc baietii.... e rai nu alta! Din pacate e de traversat de doua ori bulgaria si aia e alta mancare de peste (cam de tipul > drum nasol limita mare si drum ok limita 40).
Atasata e harta din trackuri gps.
Pareri, impresii si fotografii pe blog. Conform cu linkurile de mai jos>
https://ungureanueugen.wordpress.com/2015/0...mul-haraciului/
https://ungureanueugen.wordpress.com/2015/0...meni-si-locuri/
https://ungureanueugen.wordpress.com/2015/0...-ceas-de-seara/
https://ungureanueugen.wordpress.com/2015/05/03/eat-pizetti/
https://ungureanueugen.wordpress.com/2015/0...murile-turciei/
https://ungureanueugen.wordpress.com/2015/0...rea-cea-imensa/
https://ungureanueugen.wordpress.com/2015/0...-goana-rotilor/
https://ungureanueugen.wordpress.com/2015/0...mmen-in-der-eu/
gibonu
@eugeniuz2004

Fara sa te superi, insa nu este OK sa postezi doar link-urile catre blogul propriu.
Scopul acestui forum nu este promovarea blogurilor proprii.

In felul asta, se pierde orice fel de notiune de interactivitate a forumului.
Este putin probabil sa existe postari de genul "in linkul nr. 5, pe la mijloc ai spus ca ...".
Daca ne apucam toti sa postam link-uri, putem desfiinta sectiunea asta si sa o inlocuim cu un fisier in Word, care sa contina doar link-uri catre bloguri.

In alta ordine de idei, chiar tu ai spus de mai multe ori ca informatiile oferite de aceste forum ti-au fost de ajutor.
Daca toti am fi postat doar link-uri catre bloguri, situatia nu ar mai fi fost la fel.

In final, pentru a evita viitoare discutii inutile, nu incerca sa ne aburesti ca n-ai timp de un copy-paste de pe blog pe forum.
Nici nu ne spune ca dormi noapte mai putin ca sa scri pe blogul propiu, pentru ca sincer, cel putin eu nu pun botu'.

Daca ceea ce am scris mai sus te-a deranjat cu ceva, imi cer scuze.
eugeniuz2004
este si nu este deranjant dar critica e constructiva! mi-o insusesc!
(btw blogul nu are ascuns in el ceva care sa imi aduca vreun profit - e doar o inregistrare a impresiilor de calatorie pentru mai tarziu)
Uite povestea copy-paste din blog, pozele, pentru doritori, doar acolo!

Si am plecat!
Ma mana acelasi motiv al dorintei de a vedea lumea in variatele ei ipostaze (acesta este adevaratul motiv al folosirii masinii pentru un drum pe care un avion l-ar fi parcurs imediat). De asta data avem de a face cu ipostaza educationala turca. Vom vedea! mai ales ca suntem nerabdatori.
Si nu e mic lucru sa poti pleca din Iasi. Dar daca am spart ghinioanele e chiar OK.
Apoi cu Colegu la drum e ok. Si e atat de ok pana ajungi dincolo de Bucuresti - asta pe o centura care e de tot kktul - pentru ca mai apoi astia de prin sud sa fie muti. Noroc de cate un coleg de Vaslui sau Iasi, sau Botosani care e dragut si iti spune pe unde pandesc nenorocitii de curcani. Ca doar nu vor fi semnalizand vreun crater din distrusele noastre cai rutiere.

La urma cauti ca un apucat o casa de schimb valutar care sa iti dea macar Leva ca de Lire Turcesti nu poate fi vorba. Nu si gata!

Pana la urma am reusit sa ne facem si cu vigneta de BG si inarmati cu toate astea trecem frontiera de stat.

Despre Bulgaria si drumurile sale.... de la laude fara rezerve la huiduieli si traditionalul frigider plin, umplut tot fara rezerve.
Pana la urma am supravietuit si am intrat (dupa multa vreme) intr-o tara NON-EU.
Turcia te primeste cu oameni cu care singurul limbaj ok e cel al semnelor dar cu drumuri (marea mea durere din RO dar si BG) impecabile. Cum poti plati pentru ele e deja cu totul alta mancare de peste.
Toate bune si frumoase pana la vreo 25 de kilometri de Istanbulul ala mai vechi .... STAU / BOUCHON / TRAFFIC JAM sau AMBUTEIAJ. Ce magnitudine a avut acesta? cat toate celelalte la un loc (si 3 ore fara miscare pe centura (neretusata) a Budapestei e ceva) inmultit cu macar 1,5 (cam cat cursul de schimb TL - LEI).

Una peste alta, in loc de ora prognozata, am calcat in hotel la 21:40. Restul e istorie si comert plus oameni ce vin sa completeze ziua ce va sa vina.

STAMBUL!
loc de inchinat pentru romani vreme indelungata.... poate ca daca aveam mai multa coloana vertebrala aveam tara inapoi de mult timp si cu rezultate mai bune decat acum.
loc de inchinat la IISUS dar si la ALAH. Mai presus loc de inchinat la oamenii Istanbulului. De toate felurile si feluriti acestia fac ca Istanbulul sa fie ceea ce este el astazi. O metropola ce are oameni cat Romania toata. Dar ei, oamenii Istanbulului fac ca toate sa fie si bune si rele dar oricum ar fi sa fie pe plac, in cele din urma, turistului venit ca hoardele turcilor atunci cand au convertit Constantinopol in Istanbul.
Mai presus de toate oamenii fac ca Istanbul sa fie dorit de toate aceste hoarde ce vor face tot ce e necesar spre a vedea minunile ascuse intre stradutele inguste si intortocheate ale ... ghici.... Istanbulului.

Infernul aglomeratiei de Istanbul s-a dus pe apa sambetei (sau fie si doar pentru cat ne-a fost noua necesar) spre a ne permite sa intram adanc in Asia (minor). Pana la Ankara faci socoteala ca la Germanika. 1 ora = 100 km (sau mai mult daca te tine buzunarul). Si esti imediat langa mausoleul dedicat lui Atatürk, cel ce a adus Turcia din evul mediu in lumea moderna.
Aglomeratia si respectul aratat drapelului Turciei, omniprezent de altfel, ne spun noua, turisti de ocazie, ca turcii stiu sa respecte spusele liderului lor (spiritual astazi).
De aici, via un edificiu impozant (un mall asa mai gigantic) s-a mers spre lacul de sare (acum maro si cu apa infernal de sarata) si de la el via sosele cam ca autostrazile germane standard am ajuns spre ceasul serii in Cappadocia. Si ce seara si ce locatie.

Atat timp cat singura constanta a acestei calatorii (de altfel nici altele nu au fost diferite) este FOAMEA, care e mai potolita si mai discret manifestata data asta... poti pierde timpi buni din zi cautand fie un Mall (ce ti-e si cu americaneala asta) fie macar o palida si non verbala bucatica de mall unde ai putea manca ceva. Hai ca a fost bine pana la urma.
Am calcat si pe zapada si am avut si caldura OK, ba, mai mult am prins primele tunete, fulgere si picaturi inghetate ale sezonului.
Una peste alta am fost imersati complet in Cappadocia si..... a fost magnific. (poate ca voi reveni vreodata doar pentru aceasta parte de lume)
Apoi inca o tura de alergat pe strazile lor imposibil de OK si, mai ales, cu limite de viteza greu identificabile pentru ca Navi (Here map) stie una iar in teren de obicei e alta.
Pana la urma am ajuns la destinatia principala a calatoriei si, cu unele precizari minore, e ok si aceasta.......

La ceas de seara intunecata am ajuns la destinatia lunga a acestei expeditii: Elazig!
Nu a fost destul ca e departe dar nimeni nu stie engleza. Ori asta duce, cam ca peste tot in Turcia, la probleme complicate mai ales cand vine vorba de a manca ceva. Sa spunem insa ca tot ca peste tot lumea e mai mult decat binevoitoare si ca te va ajuta dupa multe gesticulari si franturi de cuvinte internationale.
Asa ca am pornit la drumul stiintei in Turcia.
Si a fost OK .... atat toti colegii nostri turci cat si studentii (desi din ce in ce mai putini).
Daca pentru stiinta biochimiei interesant inseamna laborator, iar pentru profesor interesant inseamna interactiune cu colegi si cu studenti, atunci pentru calatorie si stiinta biologiei interesant este sa vezi campul unde daca mai vezi si endemisme ale vegetatiei turce atunci e totul la superlativ.
Nu exista cuvinte care sa reproduca emotia simtita alaturi de colegul nostru, profesorul Bagci si de supervizorul de la minister, de la Ankara la intalnirea cu acele plante ce vor sa ne paraseasca sau .... le fortam noi.
Dar cum tot ceea ce e frumos se termina iaca vine si sfarsitul deplasarii la Elazig.

Multumim pentru amabilitate si pentru tot ceea ce ne-a oferit.

Elveda!


Cand am luat decizia sa incercam a pleca in Turcia (evident o plecare cu masina) mi-era frica de doua lucruri: drumurile Bulgariei si drumurile Turciei. Ce-i drept Bulgaria are de toate dar Turcia m-a impresionat complet: drumuri fabuloase.
Pentru ca toate lucrurile au un final iaca si stagiul nostru in Elazig s-a terminat si am plecat pe drumul spre tara.
Un traseu ce se vrea sinuos si foarte lung spre a permite tuturor sa isi indeplineasca diverse dorinte / fantezii. Asa ca am alergat pana la Mersin spre a gasi o Mare Mediterana antropizata pana la exasperare dar aceeasi oameni calzi si saritori. Nici macar timpul petrecut in USA nu i-a schimbat ci au ramas gata sa te ajute chiar daca bariera lingvistica e acolo (desi cazul concret nu presupunea asa ceva).
Ne-am multumit cu o plimbare falezistica si cu un retur atent alergat spre a gasi un hotel cam asa si asa dar macar cu aer conditionat. Cum si ce vom face cu el e cu totul asta poveste. Una cam nasoala din ce vad.


Sau cum merge trupa ETdM de la Mersin la Antalya sau cum arata spatiile visate de conationali spre a isi petrece vacantele de prajit pielea. Nasol!
Sa ma explic: dupa ce vezi lucrari de drumuri cum n-ai mai vazut din 2010 de pe A5 in Germania, acest fapt fiind hyperpozitiv, vezi statiuni facute dupa modelul Las Vegas. Totusi, cu toate lucrurile fantastice si cu avantul economic deosebit, Turcia nu e USA si nici litoralul sudic nu e Coasta de Azur. Impresia lasata mie (noua?) este de artficial si fals (probabil ca aici e cam ca originalul LV).
NU sunt convins ca mi-as dori sa vin vreodata aici in vacanta insa...... cine mai stie cu timpul si timpurile.......
Cat despre marea cea mare si fara final....... ea e deosebita! si ei trebuie sa ne inchinam.
Cat de multa oboseala? atat cat trebui si speram in mai bun mai departe.


Din goana rotilor made by Dunlop and running on Kia - DER WAGEN!
Iaca asa se scrie istoria calatoriei noastre, kilometru cu kilometru, astazi intre (mai putin spectaculoasa) Antalya si Ayvalik (undeva la 7 metri de apa ce desparte Levos de Asia).
Nimic deosebit decat spectaculoasa zona a Pamukkalelor, niste chestii ciudate intr-o imensitate de podis, deal, munte (cu zapada inca). Ceva cu calcar mult si apa (calda) totul deschis turistului cu punga larga si libera la iesire.
Pana si de acolo goana nebuna pe drumuri care ar face invidiosi pana si nemtii sau scandinavii. Noi nu existam! (cand discuti cu ei in engleza - care stie - totul e ok pana te intreaba si afla ca esti din Rumunia..... ori sunt fani Hagi si pica lati, ori iau distanta fata de aceiasi oameni cu care acum cateva minute inainte discutau amical).
Insa noi suntem mandri de a fi romani (macar aici, departe de casa ca sa compensam cu ce mandrie au ei - justificat - fata de Turcia).

Wilkommen in Der EU! Și ciudat..... raman parerile de rau ca am plecat din Turcia.
EUroPA te intampina un vames bulgar vorbitor de limba romana si iubitor de profesori / total contrast dar deloc surprinzator fata de vamesul roman care a tinut mortis sa vada niste rufe murdare spre a se lamuri ca nu toata lumea ce trece prin vama mamei lui este contrabandist de aur din Turcia.
Sa revin insa la EUroPA: drumurile bulgarilor sunt mult mai nasoale ca ale noastre iar de comparatie cu Turcia nici nu incape vorba. Plus ca atunci cand e drumul bun e limita microscopica si politia la treaba: metehne ca la noi!

Pana la aceste intamplari demne a fi amintite ca altceva nu merita...... a fost o ultima privire asupra Asiei prin ochii armatei lui Brad Pitt si a sa Troie cu cai troieni diversi. Altfel... Cetatea Neamtului e Hyper fata de chetrele troiei (are o fi fost ea).
Europa ca si continent te va intampina cu memorialul unui razboi absurd (oare e vreunul altfel) de acum exact 100 de ani cand soarta lumii putea fi scrisa altfel daca nu existau generali din tata in fiu complet lipsiti de spirit combativ si de viziune militara. Norocul a fost de cealalta parte lansand o stea care astfel a inceput sa straluceasca si apoi sa lumineze o intreaga tara.

Macar am scapat si am intrat in tara, ciudat colt de Romanie fiind cel de la Calarasi - BAC.

Ne-am intors la Colegu si ale sale sfaturi ce te ajuta sa treci peste inconvenientul drumurilor inguste (macar bune la asfalt - ce ciudat suna).

ACASĂ! si cu asta calatoria asta s-a incheiat ramanandu-mi doar ea: memoria calatoriei! Insa orice punct e locul unui alt inceput.

21 May 2015, 00:00:
Pentru intrebari punctuale sunt deschis si voi raspunde!
gibonu
@eugeniuz2004

Doar textul, fara poze prea are nicio valoare si nici nu ajuta la o minima documentare pentru cineva care ar vrea sa mearga pe unde ai fost tu.

Concret, ca sa incerc sa ma fac mai bine inteles, poza de mai jos (luata de pe blogul tau) de unde este?

[attachmentid=1627995096]

As spune ca este de undeva din zona Galipolli, insa nu garantez.

Gandeste-te doar ca ai facut o super tura in Turcia, tura pe care eu (si probabil alti colegi de pe acest forum) isi doresc foarte mult sa o faca.
Informatiile tale ar fi foarte utile, macar ca ne-ar face sa visam frumos.

In final, in situatia asta, idee este ca nu poti tot timpul numai sa iei, mai trebuie sa si dai ceva in schimb.
Legat de postarile tale anterioare (de pe acest forum), inainte de a pleca in calatoria din Turcia, te-ai informat de pe forum si nu din link-uri catre bloguri.

Pentru a evita o eventuala discutie inutila, nu traiesc cu impresia ca pe numai pe acest forum exista informatii sau ca acest forum trebuie neaparat citit inainte de a pleca de acasa.
eugeniuz2004
concret... e de pe peninsula Galipolli ca doar e din postarea corespunzatoare.
Revin cu ceea ce am spus: asa cum eu am primit informatiile cerute punctual (si revin, multumesc tututor care si-au rupt din timp spre a ma ajuta!) tot asa voi raspunde si eu punctual unor intrebari la care am un raspuns (pe care eu il consider pertinent).
De aici si pana la a transfera tot continutul de pe blog catre daciaclub.ro e totusi un mare pas pe care nu cred ca l-as face. Si mai ales pentru ca pozele ar trebui urcate una cate una.... munca de Sisif.

Deja ducem discutia inspre un fel de disputa personala si nu e locul aici. O putem continua in privat.
gibonu
@eugeniuz2004

Nu este nicio disputa personala.

Doar vreau sa subliniez (desi ma repet) ca forumul asta nu a ajuns la nivelul la care este azi prin postarea link-urilor catre blogurile personale.
Si cu singuranta nu se va dezvolta daca se va continua in acest fel.

In rest, stai linisit pentru ca nu esti nici primul si nici ultimul care obtine informatii utile de pe acest forum iar cand vine momentul sa dea ceva inapoi gaseste tot felul de scuze (n-am timp, munca de Sisif, n-am talent la postare, etc).

Altfel spus, atunci cand avem nevoie de informatii stim sa le cerem pe DaciaClub.
Atunci cand trebuie sa mai si dam ceva inapoi, da-l dracu' de forum.

In rest, iti doresc cat mai multe calatorii frumoase.
Brainie
QUOTE(Brainie @ 1 Sep 2014, 10:14)
La ducere am cumpărat HGS cu 35 lire, am mers doar Edirne - Istanbul, o singură trecere pe pod în Asia și înapoi, și pe urmă drumul înapoi Istanbul - Edirne. La porțile de ieșire de la Edirne (cu bariere, cel puțin pe benzile HGS) s-a prins becul galben, a piuit alarma, bariera s-a ridicat, niciun polițai sau ce-or fi ăia nu s-a sesizat, așa că am continuat drumul. Ce naiba, n-au ajuns 30 lire pentru bucățile astea ? După site-ul lor trebuia să coste 9.25 + 4.25 + 9.25 = 23.75. Cineva a indicat un site pentru verificarea contravenienților, parcă nu aș apărea acolo (dar mai verific peste 2-3 zile).
*



Mister elucidat parțial: mi-am făcut cont pe site-ul companiei de drumuri, și am văzut pe ce mi-a luat banii. Vezi poza de mai jos. Deci nu sunt infractor, ba chiar mai am niște lire în cont. Neelucidat este motivul pentru care la drumul de întoarcere Istanbul (Mahmutbey) - Edirne nu apare înregistrată intrarea; probabil că dintr-un motiv sau altul cardul ăla lipit în geam nu a fost citit. Motiv pentru care la ieșire m-a fluierat și m-a taxat mai mult, după care logică nu știu.
De remarcat și sumele reținute, cu totul diferite de cele găsite pe site-uri.
[attachmentid=1627996152]
Traduceri:
-Uzak mesafe ücreti alındı - Taxe de lungă distanță primit
-Ücret alındı - taxe au fost
drrond
O noutate de la vecini.

http://www.novinite.com/articles/168878/Bu...otorway++%C2%A0
Diac
Deci se intelege ca de la Dimitrovgrad e autostrada pâna la Kapikule, ceea ce face din nou interesanta varianta Ruse/Veliko Tarnovo/Stara Zagora/ Dimitrovgrad/Harmanlî.
drrond
Da, cam asa se pare la prima vedere. Ramane ca cei ce vor folosi ruta, sa ne spuna si noua cam ce si cum...
gibonu
@Diac

S-ar putea ca in continuare sa se stea foarte mult la Kapikule (am mai discutat aici pe forum problema asta, cu oameni care au stat si 6 ore sa astepte).
Cum spunea si @drrond, cel mai util ar fi ca cei care trec pe acolo sa posteze niste informatii.

Ca parere personala, in loc de "Veliko Tarnovo/Stara Zagora/" as opta pentru varianta Veliko Tarnovo - Kilifarevo - Gurkovo - Nova Zagora, pe DN 55/
Apoi pe A1 bucata Nova Zagora - Stara Zagora (iesirea catre Dimitrovgrad).

Mai multe detalii desprea drumul asta se gasesesc in sectiunea asta, topicul "Bulgaria - Grecia".
gibonu
Poate ajuta pe cineva.

Duminica, 28.06.2015
Traseul l-am facut in sens invers, insa asta conteaza mai putin.

Asadar:
Ruse – Razgrad drum perfect.

Razgrad – Targoviste (pe DN 49) primii 21 km cam nasol, asfalt valutit si niste gropi, insa nimic tragic.
Drumul asta mai nasol tine pana la granita intre regiunile Razgrad si Targoviste (cativa km mai la Nord de satul Bistra).
Apoi, urmatorii 10 km pana in centuta Targoviste (DN 4) sunt asfalt perfect.

Pe bucata Targoviste – Omurtag, prin zona mini-defileului au raschetat bulgarii asfaltul, insa se merge bine.

Omurtag – Kotel – Mokren – intersectia cu autostrada A1 (langa Yambol) drumul este bun, nu ridica niciun fel de problema.
buzasparta
Cum e mai bine de procedat cu banii? La bulgari schimbi lei in leve dar la turci cum iesi mai bine? La dolari sau la euro?
gibonu
@buzasparta

Intr-adevar, in BG poti schimba Lei in Leva (sunt astfel de case de schimb la granita, la Ruse, Silistra sau Vama Veche).
Probabil mai sunt si la alte granite, insa n-am fost.

Daca te ajuta cu ceva, in Ruse la Kaufland, in parcare este o casa de schimb cu un curs putin mai bun fata de granita.
M-am uitat doar la Euro, la granita era 1,92 Leva iar la Kaufland era 1,93 Leva.

Daca te ajuta cu ceva, gasesti aici cursul de schimb de la Banca Nationala a Turciei.
http://www.tcmb.gov.tr/wps/wcm/connect/tcm...site+area/today

Neoficial (carciuma, hotel, bazar, etc) poti plati in euro sau in dolari fara niciun fel de problema.
Turcii abia te astepta sa iti ia banii si nu fac nazuri in ceea ce priveste valuta.

In rest, poti plati cu cardul aproape peste tot, exista bancomate peste tot.

Unde mergi in Turcia?
buzasparta
Copilu' vrea pana la Stambul.
Squirrel
August 2014: Lesovo-Hamzabeyli = cca. 1 oră prin punctul vamal ocupat cu până în 10 autoturisme.

Se mai lucrează în zona giratoriului de la feribotul Yenikapi?
buzasparta
Ca sa te misti prin Istanbul ce e indicat sa folosesti? Masina, transport in comun , taxi?
eugeniuz2004
transportul public
masina nici vorba pentru ca ambuteiajele pot fi infioratoare
Maskatu
La turci cel mai bine folosesti lira turceasca. Negociezi mai bine, mai usor si paritatea o faci super rapid. O lira turceasca = ~1,5 lei. La euro si la dolar paritatea o faci mai greu si s-ar putea sa iesi in pierdere.ei profita de turistii veniti cu dolari si euro si au preturile rotunjite la aceste doua monede, in asa fel incat platesti mai mult decat echivalentul in lira.
gibonu
@buzasparta

Pe langa ceea ce ti-a spus @eugeniuz2004 mai este problema parcarii masinii.

In functie de unde vrei sa mergi:
- transportul public pe apa functioneaza foarte bine;
- mai poti face si o combinaite transport public - taxi (castigi timp si apoi ceva bani).

Eventual, spune-ne ce vrei sa vezi si poate (nu le stiu pe toate) iti recomand niste trasee ale transportului public.

Daca te ajuta cu ceva, tramvaiul si trasnpotul public pe apa au aer conditionat (prima data am observat asta in 2004 si pe atunci era ceva cu totul SF).

Bafta.

buzasparta
As cauta o cazare sa aiba o parcare ceva fie si cu plata si de acolo sa vedem ce e de vazut adica Sofia si ce ar mai fi prin preajma .
mezym
Am fost in Istanbul o saptamana, m-am intors duminica seara.

Plecarea din Drobeta Turnu - Severin, ruta Vidin - Montana - Sofia - Plovdiv - Yambol - Lesovo - Hamzabeyli - Edirne - Istanbul.

Ii sfatuiesc pe cei ce merg Vidin - Sofia sa n-o ia in niciun caz pe ruta scurta data de Google Maps si Gps-urile de navigatie, adica DN 11 si 114 112.

Dupa centura Vidin se urmareste indicatorul cu DN 1 Sofia, chiar daca se fac in plus 20 de km. DN 11, 114 si 112 sunt praf, pulbere, muci. Nu sunt gropi, insa au milioane de denivelari mari, aglomerate fiindca e ruta pe care merg si tir-urile. Am mers pe aici la intoarcere si am regretat mult.

DN 1, desi mai mult, are asfalt foarte bun, zero aglomeratie, nu trece prin sate, iar per total faci mai putin timp decat pe partea cealalta. Am ajuns pe el din intamplare, nefiind atent la virajul pe care Igo zicea sa-l iau, spre DN 11, mergand exclusiv dupa indicatorul Sofia. Numai ca am uitat de asta iar la intoarcere am mers pe ruta scurta.

Dupa Montana am mers tot pe E79 pana Botevgrad unde m-am urcat pe autostrada A2. Si asta e praf, are multe zone la urcare si coborare, in viraj, unde asfaltul e raschetat iar riscul de a pierde controlul directiei e foarte mare.

Dupa Sofia am mers pe autostrada A1, Tracia, pana la Yambol, o autostrada buna in principiu, dar calitativ mai proasta decat ce au Ungurii, Slovenii, Polonezii, de Austria, Italia, Franta nu mai zic.

Yambol - Lesovo e un drum national foarte lejer, fara aglomeratie, in multe zone cu doua benzi pe sens.

Am ales sa ies din Bulgaria pe la Lesovo fiindca intelesesem ca punctul de frontiera de la Kapitan Andreevo e foarte aglomerat. 45 de minute a durat toata trecerea in Turcia, cel mai mult stand, in mod surprinzator, la Bulgari. Iar ca masini in fata nu cred c-am avut mai mult de sase, sapte.

Complicat a fost in Turcia cu cardul HGS. Drumul national pana la Edirne e impecabil, probleme am avut cand m-am urcat pe autostrada 03 dupa centura Edirne si n-am putut cumpara cardul respectiv. Pe sensul de mers catre Istanbul nu e statie de cumparare, am oprit masina inainte de bariere. M-am dus la un lake de era pe acolo, stia zero engleza sau franceza, dar zicea din semne sa dau inainte la Stampul ca #no problemo#.

M-am bagat in seama cu un turcalete venit din UK si am traversat autostrada, caci ciuciu pasarela, pe partea cealalta, luandu-ne dupa un sofer de tir, pentru a merge la cladirea administrativa HGS. Unde, surpriza, nu le mergea sistemul si nu ne putea vinde card. Ca se cumparam din Istanbul, inainte de bariera din oras.

Asa ca am tinut-o inainte alti 250 de km, pe o autostrada integrala cu trei benzi pe sens si pustie. Rar intalneai vreo masina. Asta pana cu vreo 30 de km inainte de Istanbul unde a inceput o aglomeratie fantastica. Am oprit la toate benzinariile si n-am putut lua cardul, sistemul n-a mers toata ziua, drept urmare la Bariera HGS din oras am trecut fara probleme.

Haos a fost cand am intrat pe bune in oras, pe bulevardul Adnan Menderes cu directia Fatih - Beyazit. Pe 10 km am facut o ora, s-a mers bara la bara, un mers haotic, ce face ca traficul din Bucuresti sa fie parfum. 10 km am tinut masina doar din ambreiaj, drept urmare la un moment dat am scos putin fum din ambreiaj la urcarea unui pante. Asta din cauza unui jegos de statea in fundul meu la propriu, mie mi-a scapat la plecare masina si, ca sa nu ma proptesc in taran (nu cred ca avea 50 de cm intre el si mine), am turat si ambreiat mai mult. In mod cert am scurtat viata ambreiajului, ca de la incident pana la parcare, vreo doi km, mi-a trepidat la absolut toate plecarile.

Niciodata n-am vazut soferi mai jegosi decat in Istanbul. Desi se mergea bara la bara si nu aveai unde sa te duci, efectiv nu te lasau sa intri, sa schimbi banda, desi te vedeau ca esti cu numar strain, ca ai gps in bord si ca vrei dracului sa te indrepti spre destinatie. Lasam spatiu intre mine si ala din fata, se baga vreunul. Gaseam spatiu sa schimb banda, accelera si nu ma lasa sa intru. Adica, ma rog, as fi putut, dar cu riscul de a busi masina.

Bineinteles ca, iesind de pe Menderes, mergand pe o strada destul de lata, m-am pierdut cu firea si am gresit virajul dat de GPS, asa ca am ajuns pe una ingusta precum prin Sighisoara unde, la acest moment, nu stiu cum n-am lovit masina, cum n-am calcat pietoni, cum am reusit sa iau viraj dreapta spre alta strada, identica acesteia, pe care hamalii carau pachete imense si cu care n-aveau nicio jena sa le frece de masina ta. Ba mai mult, unu cu o duba a dat pe interzis sa vina sa lase marfa la magazin, asa ca treci pe langa el daca poti. Repet, nu stiu cum de n-am lovit masina, niciodata manevrand-o in astfel de spatii. Asa ceva n-am patit nici in Venetia, nici in centrul Romei sau in Paris.

Ajuns pe o strada principala am cedat psihic cand, spre parcare si hotel, iar am intrat pe una mica. Asa ca am bagat-o in prima parcare cu plata, unde masina a si ramas pret de 7 zile. O parcare excelenta, mare, supravegheata non stop, pazita, video, Kumluk Otopark numindu-se. 25 TL pe 24 de ore.

La plecare am iesit foarte repede si usor din oras, asta fiindca am facut-o la ora 9 AM, ora la care traficul e light. Dupa 10, cand toti ies in trafic sa care sau sa aduca marfa, sa se duca la serviciu, e haos pana seara la 22 PM.

eugeniuz2004
eu am stat (2 nopti) la
Sidonya Hotel (Rihtim Caddesi Nemlizade Sokak No:34 Kadikoy, Kadikoy, 34716 Istanbul, Turcia)
parcarea era inclusa si s-a straduit baiatul de la receptie sa ma duca pe o straduta in spatele hotelului unde masina a stat excelent pana am plecat
este aproape de zona de plecare a ferry-ului spre Europa (hotelul e in Asia) dar si de celelelate mijloace de transport (mai cu seama Marmaray)
buzasparta
E in partea cealalta si ar trebui sa pierd mai mult timp la feribot.Multumesc oricum.
Diac
Cu bucurie ne pregatim din nou de plecare pentru Turcia. Vacante ne-o petrecem in acelasi loc ca si anul trecut, respectiv Ozdere, undeva langa Kusadasi. Pe 23 august ar trebui sa plecam cu pauza tot la Cannakkale.
Tocmai de am aflat si eu de Bozcaada, insa programul nu ne prea permite sa o vizitam, din pacate. Ma rog, depinde de cât de repede trecem de podul de la Ruse. As fi preferat sa lasam masina in Cannakkale si sa luam seabus-ul direct din oras spre insula, dar vad ca nu exista seabus decât dimineata si seara in timp ce ferry exista din ora in ora. Ferry-ul este insa inafara orasului. Well data viitoare ne plasam noaptea de tranzit in Bozcaada smile.gif

Am aflat insa ca prindem ultima zi de bayram, deci autostrada moka. Anu' asta as vrea sa mergem din nou la Pamukkale, deci trebuie sa tin minte sa nu beau sampanie la micul dejun. radmasa.gif


This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.