Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Vreau sa-mi cumpar bicicleta.
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Coltul biciclistului
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92
Liviu
Bai .. ma lasati-ma cu parcul operei .. este singurul parc din Bucuresti unde iti poti baga degetele in ochi .. adica singurul loc unde pot testa farurile tongue.gif ... NOTHING ELSE .. cross my heart !

Cu noroiul in punctul specificat de tine, asa e .. chiar aseara in timp ce o curatam ma gandeam la o extensie a aparatorii ca sa evit pe viitor bulgari de noroi acolo.
dr_mKe
Sau sa modifici putin prinderea si sa vii cu toata aripa mai jos, ar arata mai ok si ar fi si mai simplu de pus in practica.
Liviu
Daca modific prinderea, aparatoarea nu mai are nici o valoare caci imi arunca noroi in cap. Chiar si asa cum e acum, cateva picaturi mai scapa pe langa aparatoare si ma trezesc cu pete pe geaca.
Serpico
QUOTE(dr_mKe @ 27 Feb 2010, 13:44)
Restul in rucsacel: [...] un set de bacterii de rezerva pentru far, o sumara trusa de prim ajutor
*


Daca ai ceva antibiotice in trusa aia, sa le pastrezi departe de "bacteriile" de rezerva pentru far. smile.gif

QUOTE(Liviu @ 27 Feb 2010, 14:40)
cred ca am sa primesc un cadou frumos smile.gif ... un Tora 318 Uturn, air compression...
*


Tora 318 U-Turn e pe arc, nu pe aer. Daca iti cumperi furca asta, sa reglezi cursa la 100 mm (pentru cadrul actual).
Liviu
Tora vine in 2 "arome"
1: http://www.marosbike.ro/preturi_PIESE_-_Fu...-turn-1364.html
si 2: http://www.marosbike.ro/preturi_PIESE_-_Fu...ra_318-473.html

La 2, compresie: Solo Air

Am gresit eu sa mentionez "u-turn-ul" .. eram cu gandul aiurea .. ma rog .. ideea e ca pe aia cu compresie pe aer o tintesc.
dr_mKe
Eu tot zic sa te gandesti serios la Reba
Serpico
Tora vine in mai mult de 2 arome. Anul asta (2010) sunt 10 versiuni.

Dintre modelele Tora 2010, doar Tora 318 U-Turn (cu arc) are Motion Control. In anii trecuti au existat si Tora Solo Air cu Motion Control.

Verifica inainte de a comanda daca modelul in cauza are sau nu Motion Control (s-ar putea de exemplu ca fotografia de pe pagina marosbike sa nu corespunda cu produsul; la specificatii nu scrie nimic de Motion Control, spre deosebire de versiunea U-Turn). Daca nu are Motion Control, nu cumpara.

Aerul joaca rol de arc la Solo Air. Motion Control este amortizorul (Compression Damping).
Liviu
Eu am plecat de la gandul sa imi iau un SR Suntour XCR RL (vreo 450 ron) .. apoi am marit stacheta la Dart 3 .. apoi la Tora ... deja am dublat bugetul initial si chiar nu am de unde sa mai dau inca 400 ron pentru reba ...
Am sa raman la tora .. caci nici nu fac eu extremisme sa am nevioe de super furca. Eu caut o furca blocabila, cu reglaj de rebound si sa fie fiabila ... atat.

27 Feb 2010, 15:54:
Serpico, stiu ce e ala solo-air si ce e motion control tongue.gif ... am mai citit si eu una-alta.
dr_mKe
Cu Dart III ai fi coborat stacheta . . . Lucreaza incomparabil mai slab decat ce ai tu acum, plus ca este si mai putin rezistenta al socuri si la uzura.
Duro al meu intra in al 4-lea sezon, nu are joc, amortizeaza foarte bine chiar si denivelarile mici, evident vorbind despre o furca non-air.
Cu mana pe inima iti spun sa mai astepti sa-ti iei o Reba si nu vei regreta. Cauta pe cineva care are in dotare si mergi cu ea pe un drum caria, piatra cubica sau cel fel de denivelari poftesti sa vezi ce diferenta !
La XCR cat de des i-ai schimbat vaselina, curatat simeringurile, etc ? Furcile Suntour merg de minune cu vaselina folosita de Renault pentru articulatiile planetarelor icon_mrgreen.gif Probat pe bune de mine. Merge mult mai finom dupa manopera asta, si evident dupa ce am inlocuit uleiul 5W cu unul 2.5W.
vis-a-vis
QUOTE(Liviu @ 27 Feb 2010, 15:49)
Serpico, stiu ce e ala solo-air si ce e motion control tongue.gif ... am mai citit si eu una-alta.
*


Ce e? nedumerire.gif
Liviu
QUOTE(dr_mKe @ 27 Feb 2010, 15:55)
La XCR cat de des i-ai schimbat vaselina, curatat simeringurile, etc ?
*



In cei 2500Km de cand o am, nu am desfacut-o niciodata. Urmeaza sa ii fac un service azi-maine. Am sa pun ulei 5W ca din ala am. Cat despre vaselina, am niste vaselina cu teflon, petru butuci, cred ca nu se supara daca ii pun din aia.

27 Feb 2010, 16:06:
Haidi bre vis-a-vis ... ma pui sa spun lectia, ca la scoala ?

Solo-air e trademarkul de la Sram ptr camerele lor de compresie cu aer. In loc de arc, elasticitatea furcii e data de un piston cu aer. Reglajul de "tarie" al furcii se face controland presiunea din sistem.
Motion control e iarasi trademarkul Sram pentru reglajul amortizarii hidraulice. Pot fi reglate atat amortizarea la compresie cat si la decompresie (impreuna sau separat, depinde de model).

27 Feb 2010, 16:06:
Ce nota primesc ? .. hai macar un 7 ... tongue.gif
Filip
Eu la bicicletele pe care le-am avut cand eram copil, in afara de spalat cu furtunul, doar le ungeam lantul cu ulei ars, iar tata mai schimba piese cand se strica ceva (un rulment, un cablu de frana), cam atat. smile.gif A, si mai aveam probleme cu roata spate, se mai descentra uneori. smile.gif)
vis-a-vis
QUOTE(Liviu @ 27 Feb 2010, 16:02)
Haidi bre vis-a-vis ... ma pui sa spun lectia, ca la scoala ?
*


Nu, eu n-am citit despre furci, ca nu m-au interesat... vroiam direct informatia tradusa tongue.gif
Serpico
"Solo Air" mai spune ceva: furca are aceeasi presiune in ambele camere (pozitiva si negativa).

Furcile Dual Air (cum este Reba) permit reglarea independenta a presiunilor din cele doua camere (la valori egale sau diferite). Acest lucru prezinta avantajul ca ai mai multe posibilitati de reglare, functie de scopul urmarit. De exemplu, daca bagi presiune mai mare in camera negativa decat in cea pozitiva, furca absoarbe mai bine denivelarile mici.
dr_mKe
Cu alte cuvinte se poate regla atat amortizarea pe detenta cat si ce pe compresie, precum si pretensionarea amortizorului pe aer.
nh1980ro
Cand au inceput sa se inmulteasca masinile pe injectie, lumea spunea: Dom'ne motorul asta nu mai merge mesterit in spatele blocului, e capsulat.

Cam asa incep sa ma simt si eu cand va aud pe aici cu pistoane la biciclete.. wink.gif
Serpico
Amortizarea se regleaza de la Motion Control (pentru partea de comprimare a furcii), respectiv de la Rebound (pentru destinderea furcii).

Presiunile regleaza "taria" arcului. Similar cu modificarea constantei de elasticitate la un arc elicoidal, doar ca la aer nu e constanta. smile.gif

La o furca ce are arc elicoidal, daca vrei un arc mai "tare", trebuie sa schimbi arcul. La furcile cu aer, bagi mai multa presiune. Si invers.

In mare, se poate spune ca aerul din camera pozitiva este ca un arc ce se opune comprimarii furcii, iar cel din camera camera negativa este ca un arc ce se opune destinderii furcii.
Manuel
QUOTE(Victoras2001 @ 23 Jan 2010, 20:13)
radmasa.gif
Cum ma? In pantaloni d-aia stransi pe bulan si  cu cacau' cat trei sei. As scula toate nivelurile politice din intersectii. As avea numai urme de palme pe cur. radmasa.gif
*




Mi-am comandat astia. radmasa.gif Singurii XXL pe care i-am gasit si-s si la reducere asa ca, daca nu ma-ncap, nu pierd prea mult. smile.gif

Mi-am mai comandat si doua borsete, cric, un sclipitor si ulei de lant. Sa vina primavara! cool.gif

LE

Nu fac poze-n ei, nu mai trimiteti PM-uri! mad.gif
vis-a-vis
Astia? 173.gif [attachmentid=1627597404]

user posted image
Manuel
Ihi blush.gif
Marty
Imanoile, un singur lucru te rog pe tine si pe GoGu: nu iesiti impreuna cu biclele ca va baga astia la grup organizat! radmasa.gif
Manuel
Io-te unde statea balerina... asteapta nervos.gif
vis-a-vis
Pe poante... user posted image
Marty
QUOTE(Manuel @ 27 Feb 2010, 20:46)
Io-te unde statea balerina... asteapta nervos.gif
*

Parca si vad in "Curieru' de Moldova" mare titlu: "Omu' din Atlantis in mizerie si Nosferatu' calare terorizeaza strazile si bulevardele!!! Babele cardiace sunt sfatuite sa stea-n case si sa nu se uite pe geam!!!"
dr_mKe
Gata cu pregatirile, pinioanele si gumele mutate pe rotile noi, dat cadrul cu Pronto (pe bune), am constatat ca bacteria in vitezometru a murit de tot, cele din far abia mai licaresc, cele din stop perfecte icon_mrgreen.gif

[attachmentid=1627597408]

PS > io-n nadragi dintr-aia nu am curajul sa ies pe strada radmasa.gif
argon
ar fi interesanta totusi reactia trecatorilor radmasa.gif
Manuel
QUOTE(Marty @ 27 Feb 2010, 20:53)
Parca si vad in "Curieru' de Moldova" mare titlu: "Omu' din Atlantis in mizerie si Nosferatu' calare terorizeaza strazile si bulevardele!!! Babele cardiace sunt sfatuite sa stea-n case si sa nu se uite pe geam!!!"
*



radmasa.gif

QUOTE(dr_mKe @ 27 Feb 2010, 21:01)

PS > io-n nadragi dintr-aia nu am curajul sa ies pe strada  radmasa.gif
*




Imi iau pantaloni 3/4 pe deasupra.

27 Feb 2010, 21:06:
QUOTE(dr_mKe @ 27 Feb 2010, 21:01)
*




De unde-ai luat tija aia de sa? radmasa.gif
vis-a-vis
O să faci mușiță la cur...
Manuel
Nu conteaza, vreau sa renunt la saua lata si s-o pun pe cea "originala". In sort ma rupe.
dr_mKe
Deci nu intru pe la tine la garaj daca port nadragi d-aia radmasa.gif
argon
deci te rog sa nu, am si eu vecini..
dr_mKe
Vii cu limuzina in padure la Sacaramb ? radmasa.gif
Liviu
Intrebare petru cei care isi tin biclele in casa: ce faceti cand veniti cu bicicletele pline de noroi? Care procedura ?

La ultima plimbare mi-a luat vreo 45 de minute sa curat bicicleta la un stadiu suficient pentru a o baga in casa ... si asta a implicat printre altele scoaterea rotilor si spalatul lor sub dus smile.gif .... destul de chinuitor daca vii cateva zile la rand de prin noroaie. Mai ales daca operatiunea are loc la 1AM. Cred ca vecina mea de 80 de ani a facut infarct uitandu-se pe vizor si vazand un nebun care la ora 1 noaptea curata bicicleta.

Aveti vreo metoda magica mai rapida de a curata utilajul ?


P.S.: Manuele .... as veni la Iasi/Vaslui numai ca sa te vad in pantalonii aia radmasa.gif ... cred ca merita. Eu evit asa ceva pentru ca desi practici, dpdv al izolatiei termice, parca nu-s de mine ... smile.gif
fost membru
Liviule du-te mai la Bricostore si ia-ti o pompa, cred ca de cinci litri e buna pentru bicicleta.

pompa= stropitoare din aia sub presiune.
vis-a-vis
Eu o bag in cada si pun dusu' pe ea, in 10 minute e gata. Capatana de dus are o pozitie unde scoate 3 jeturi subtiri (e bun si pt femei naughty.gif )
Liviu
Partea cu pompa pica .. ce fac cu apa care se scurge ? .. o las sa se duca la etajele inferioare pe scari ? smile.gif.

Cat despre dus, am sa incerc sa bag toata bicicleta la dus, sa vad cum e smile.gif ... dus cu bicla inca nu am facut smile.gif. A .. am si eu cap de dus d'ala cu 3 jeturi smile.gif ...
Victoras2001
QUOTE(vis-a-vis @ 27 Feb 2010, 21:07)
O să faci mușiță la cur...
*


MÚȘIȚĂ, mușițe, s.f. 1. Nume dat îngrămădirii de insecte care se formează în jurul butoaielor cu vin, al vaselor de oțet sau al fructelor în fermentație. 2. Mulțime de larve care se dezvoltă vara pe carne sau pe cadavre din ouăle depuse de o specie de muscă.\
radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
Cum sa-ti pui, ma, pantalonii aia? radmasa.gif radmasa.gif
Te implor, pune o poza. radmasa.gif

Io o iau in brate si-o duc intr-o camera pe care am facut-o magazie. tongue.gif Sau o lsa pe hol si cand am chef spal. De obicei n-am. icon_mrgreen.gif
Dusu' pe ea e o idee buna. Asa faceam cu aia ruseasca. Da unde stau acum nu prea incape-n cada.
fost membru
radmasa.gif Doar nu doreai sa o speli in scara. Afara, cand ajungi acasa o parchezi la intrarea blocului, dai o fuga in casa, iei pompa si te duci apoi intr-un loc unde nu vei deranja pe nimeni.
Liviu
Afara e exclus sa o las nesupravegheata ... nici macar 1 minut.

Cat despre cada, nici la mine nu incape cu amandoua rotile orizontale .. dar pe o roata sta bine-mersi.
fost membru
Mai adaptezi si tu, legi de-un stalp, o blochezi in lift, pe palierul apartamentului tau. Gasesti ceva, cat e sa intri sa iei bidonul si sa iesi? Pana la urma urci cu ea pe umar si cobori, asta e cu hotii astia. sad.gif Ca doar ai s-o speli doar cand e noroi afara nu mereu.
Serpico
Nu e bine sa cureti o bicicleta cu jet de apa cu presiune mare. Odata cu noroiul speli si o parte din unsoare si bagi apa in lagare.

Nu exista solutie magica pentru curatat bicicleta de noroi.

Daca o speli de multe ori in cada de baie, in timp risti sa infunzi scurgerea.
vis-a-vis
Poti sa sari si cu ea in garla, n-are nici pe dracu' (testat)
fost membru
@ Serpico, Cu dusul cred ca da bagi multa apa pe bicicleta, cu pompa cu jet, poti sa controlezi mai bine jetul ala. O sa mai scape putin, o lasi sa se usuce (eventual o stergi) si folosesti un spray de ungere (a doua zi).
Victoras2001
Asta faceam la Bordei. Ca tot zicea cineva pe un topic ca, pe vremuri, faceam baie linistiti in lacurile din Bucuresti.
Serpico
QUOTE(vis-a-vis @ 28 Feb 2010, 11:56)
Poti sa sari si cu ea in garla, n-are nici pe dracu' (testat)
*


garla != jet de apa sub presiune

Si chiar si asa, nu are nimic momentan, dar daca a intrat apa in lagare nu e deloc sanatos.
liviu2004
Link?

28 Feb 2010, 12:02:
QUOTE(vis-a-vis @ 28 Feb 2010, 11:56)
Poti sa sari si cu ea in garla, n-are nici pe dracu' (testat)
*


vis-a-vis
Cum intra, asa si iese... le usuci cu foehnu
Asi
eu o sterg cu o carpa.. e drept ca o sterg doar de praf (cand e ud nu ma deplasez, si oricum doar pe asfalt)
vis-a-vis
QUOTE(liviu2004 @ 28 Feb 2010, 12:02)
Link?

<span class='edit'>28 Feb 2010, 12:02:</span>
*


N-are tata, ca ti-ar da...
Serpico
QUOTE(fost membru @ 28 Feb 2010, 12:00)
@ Serpico, Cu dusul cred ca da bagi multa apa pe bicicleta, cu pompa cu jet, poti sa controleji jetul ala. O sa mai scape putin, o lasi sa se usuce (eventual o stergi) si folosesti un spray de ungere.
*


Daca a bagat apa in lagare, poti sa dai cu mama spray-urilor, ca tot degeaba dai.

28 Feb 2010, 12:05:
QUOTE(Asi @ 28 Feb 2010, 12:03)
eu o sterg cu o carpa.. e drept ca o sterg doar de praf (cand e ud nu ma deplasez, si oricum doar pe asfalt)
*


Asa e cel mai bine. O galeata cu apa (fara detergenti), o carpa si o perie mica (e buna o periuta de dinti).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.