Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Vreau sa-mi cumpar bicicleta.
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Coltul biciclistului
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92
l@u
cu cadrul am lamurit , caut si probez 24" , rotile ce marime sau asta nu e important ?
Markos
Păi la cadru de 24, roți de 28, indiscutabil.
l@u
Multumesc !
alte sfaturi , frane, sa, trebuie musai schimbator foaie si pinion,bineinteles tineti cont de pretul maxim impus,poate ceva putin peste si de faptul ca va fi sh.
vis-a-vis
La 5 milioane sa zici merci daca gasesti o bicicleta decenta... La pretentiile pe care le ai mai mareste bugetul de 2-3 ori cel putin...
Victoras2001
La 5 mil uita de "schimbator foaie si pinion". Urci dealu cu ea-n spate. biggrin.gif
Markos
Frane clar v-brake la bugetul ăsta, foi nu-ți trebuie musai 3.

visule, omul vrea ceva sehaj, estimez că poate găsi pe la 6-7 bulioane.
l@u
Ce pretentii baaaa, io doar intreb , din ce culeg de pe aici stiu la ce sa ma uit, ca sa nu ma duc ca bou(oricum o sa ma duc ca vitelu) si sa iau o troaca.Poate pe parcurs o imbunatattesc dar acum nu vreau sa bag bani multi in ceva ce testez.Daca e ok facem upgrade daca nu vreau ca moftul sa ma coste cat mai putin.
laur
QUOTE(Victoras2001 @ 23 Apr 2013, 21:09)
Oole-ti atarna sau stau sus in punga?
*


radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
de mult nu am mai ris cu atita pofta biggrin.gif
cenzuratre (cenzurate asta era f u t e r e) e cum mi-am masurat eu cracii acu ceva vreme de unul singur: de fiece data imi iesea alta dimensiune, diferenta fiiind de cm....evident m-am lasat pagubas.
Sincer la banii astia (5 mil), mergi intr-un supermarket si ia-ti ce-ti face cu ochii (mai putin un MTB full suspenshan). Daca o sa prinzi gustul biciclitului o s-o dai de pomana si ai sa iti iei alta, daca nu va rugini linistita in balcon....

P.S. Eu asa am facut acu vreo 4 ani, am dat 300 lei pe una, apoi dupa 2 ani mi-am luat alta, dupa inca 2 alta, costul lor fiind proportional cu cit m-o prins microbu'
l@u
Prin supermarket-uri ma uit mai mereu dar numa panarame,mai bine iau una sh ca nu ma deranjeaza ,chiar si daca mai pulsez la bani, dar sa fie ceva care sa imi placa.
Astazi nu am timp dar maine ma duc ca stiu un magazin cu sh-uri si va spun cam ce gasesc,poate ma ajutati la alegere.

Multumesc de sfaturi !
Victoras2001
Ma, cand mi-am luat-=o p-a mea, gaseai pe la 10 mil noua. Echipare mai slaba e adevarat. Avea ala pe Petru Popovat, nu mai stiu cum ii zice.
Da de ce nu te uiti tu pe forumul dedicat? Ca vand aia acolo biciclete sh ca noi cu galeata. E imposibil sa nu-ti gasesti. Te duci si tu in 8-9 mil si-ti iei scula.
l@u
as vrea sa o ,,calaresc la rece" intai , daca nu e pe marimea mea ce dreaq fac ?
Serpico
NU cauta cadru de 24" (mai exact, nu te uita dupa dimensiuni in toli daca te intereseaza biciclete de sosea sau hibride). In toli e dat cadrul la MTB-uri, iar un MTB ce ar avea cadrul de 24" ti-ar fi prea mare.

La bicicletele de sosea si la unele biciclete de oras sau hibride, marimea cadrului e data in cm. La 1,88m inaltime, te incadrezi la cadre in zona 58-60 cm.

Intodeauna (exceptand cazul in care ai folosit/probat o bicicleta de marimea respectiva si cu geometrie asemanatoare celei ce vrei sa o cumperi) e necesar sa faci o proba inainte de cumparare.
Bulldog
QUOTE(l@u @ 23 Apr 2013, 22:38)
...Poate pe parcurs o imbunatatesc dar acum nu vreau sa bag bani multi in ceva ce testez. Daca e ok facem upgrade ...
*


Dai dublul banilor asa. Multi s-au fript asa (recunosc, si eu).
l@u
ma doare capul de cautat pe net si citit despre biciclete, ma duc sa vad ce gasesc sh si daca nu mai astept si imi iau una mai de doamne ajuta ,oricum ar fi vreau sa o vad intai si sa o probez.
Markos
Evită modelele cu senzori icon_mrgreen.gif
l@u
link ? biggrin.gif
Laurentziu83
O bicla cu roti de 28 nu incape in lift, trebuie musai pe scari, una cu roti de 26 incape (experienta proprie, ca le-am avut pe amandoua). Cand stii ca trebuie sa urci 4-5 etaje cu bicla in spinare dupa ce ai facut 90 de km pe ea, parca ti se taie de pedalat.
Daca ai 2 dealuri de urcat atunci orienteaza-te spre cadru de aluminiu, la deal se simte. Apoi, pentru circulatia de pe la noi eu recomand un MTB cu ghidonul cat mai ingust (sa poti sa te strecori printre masini) cu anvelope de sosea la 1.75 grosime.
Cursiera sau altceva cu rotile inguste nu recomand la gropile de la noi, sunt la fel de sensibile ca si jantele pe 17 sau 18 puse pe o masina obisnuita. In plus, cu anvelope asa subtiri risti sa derapezi cand prinzi ceva nisip.
Apoi mai trebuie o sea mai lata, cu seile inguste o sa te doara fundul ca pe Catalin Voicu.

Incearca si la Hervis la Carfur Braila, e cel mai rasarit magazin de bicle din zona, restul vand doar First-Bike&co.

De asemenea subscriu la parerea ca trebuie sa mai urci putin bugetul daca vrei ca pedalatul sa fie o placere, nu un chin.
Markos
QUOTE(Laurentziu83 @ 25 Apr 2013, 22:16)
Apoi mai trebuie o sea mai lata, cu seile inguste o sa te doara fundul ca pe Catalin Voicu.
*


Pune o chestie de-aia cu gel. Da' nu mizeria aia din Lidl, e oribilă. Au la Decathlon unele decente la 45 de lei (inclusiv pentru modelul de șa subțire).
corbex
Ia de aici. Dai un ban dar nu te doare kuru.
l@u
Am zi s ca ma duc astazi la cercetat magazinele dar nu am avut timp , am ajuns acasa rupt de oboseala,daca eram cu bicicleta cred ca ma lua dreaq,solutia ar fi sa tin masina la munca si cand nu am chef sa vin cu ea acasa, caci dupa o zi plina ca astazi numai chef de pedalat nu am.
Asta vara am fost la niste prieteni in Iasi si au biciclete .Facem o tura ,eu da,plecam si din fatza portii in loc sa faca dreapta ca era vale ei stanga si tot asa vre-o 10 km tot la deal , la o bariera in apropiere de Metro ,am cautat un copac cu umbra si am tras pe dreapta,i-am astaeptat acolo pana s-au intors.Nu mai mersesem cu bicicleta de cativa ani si fara echipament dala adecvat cum aveau ei ma dureau oole de credeam ca o sa crape.La intors tot la vale era o placere dar cand m-am uitat la minunea aia de indica viteza si am vazut 55 km/h instant s-a starns mana pe frana,ziceam in mintea mea ca daca , cad ma belesc tot de nici nevasta-mea nu ma mai recunoaste . Oricum a fost misto plimbarea dar prea la deal si prea lunga dupa o absenta in ale pedalatului de cel putin 20 ani.In tinerete aveam semicursiera daia ruseasca dar mi-au furat-o din uscator, am mai avut si Ukraina care m-a placut tare la vremea aia.
Markos
QUOTE(l@u @ 25 Apr 2013, 22:31)
In tinerete aveam semicursiera daia ruseasca dar mi-au furat-o din uscator
*


Pai ce, trebuia uscată? huh.gif
l@u
nu, trebuia depozitata ca in casa nu avea loc.
C a t a l i n
QUOTE(l@u @ 25 Apr 2013, 21:31)
plecam si din fatza portii in loc sa faca dreapta ca era vale ei stanga si tot asa vre-o 10 km tot la deal ,
*




Când simți că nu mai poți, încearcă să stai în trena unui tractor, de preferință ștanțat TDI, vorba aia, să-ți tragi răsuflarea. 243.gif
l@u
Am testat piata astazi, numai porcarii noi iar sh nimic. Incerc maine in targ poate este ceva . sad.gif
Arhimede
Vreau pe 2 roti!!!


Am un buget de 1500ron. De preferabil sub, dar in azuri extreme un pic peste.

tinta era rock machine Heatwave 60.

http://www.online-kola.cz/fotky/rock-machi...12-767-1089.jpg


Dar nu o mai gasesc. Ceva comparabil imi puteti sugera?
Bulldog
QUOTE(l@u @ 26 Apr 2013, 20:18)
Am testat piata astazi, numai porcarii noi iar sh nimic. Incerc maine in targ poate este ceva . sad.gif
*


Arunca o pupila si la baetii astia:
http://www.bykeservice.com/biciclete-second-hand.html
Preturi corecte, si din punct de vedere mecanic tin un sezon la ce vrei sa faci.
Arhimede
Asta e mica pentru 1.83m ai mei?

http://www.sportguru.ro/sporturi/ciclism/b...e-48-cm-ID14470
corbex
E perfecta. Are furca Logan.
Ca sa vezi daca ti se potriveste, o bagi in cada si vezi cita apa da pe afara.

La greutate e onorabila pentru clasa ei. Despre mecanica, stiu baietii, eu biciclez empiric, nu stiu nimic despre biciclete. Dar nici nu m-am suit cu ea in spate pe Moldoveanu, ca altii.

Personal, as lua-o. Pare sa semene cu ce are Markos.
l@u
QUOTE(Bulldog @ 26 Apr 2013, 20:46)
Arunca o pupila si la baetii astia:
http://www.bykeservice.com/biciclete-second-hand.html
Preturi corecte, si din punct de vedere mecanic tin un sezon la ce vrei sa faci.
*



As vrea totusi sa o probez caci am 1,88 m. si nu vreau sa tarai baschetii pe asfalt plus ca nu sunt lamurit exact ce dimensiune de cadru trebuie pentru mine.
corbex
Un numar in sus sau in jos il compensezi cu saua.
Victoras2001
Ma, ejt nebun? ohmy.gif Ti-au pus astia sapte tabele, ti-au scris 11 posturi la obiect si tot nu stii ce cadru sa-ti iei? radmasa.gif
vis-a-vis
QUOTE(l@u @ 26 Apr 2013, 20:25)
nu sunt lamurit exact ce dimensiune de cadru trebuie pentru mine.
*


Ti-a zis Serpico, ti-am zis si eu... cei mai biciclisti din cati si-au dat cu parerea.
l@u
ba da ma dar unul zice x, altul x+1 altul x-1 , dreaq sa ma ia ca eu nu iau fara sa o calaresc nici picat cu ceara.
Victoras2001
Te-a pus dracu' sa masori distanta de la oua la pedala si acum esti in eroare c-a venit caldura si maturi cu ele pe sosea. sad.gif
corbex
Iei bicicleta, nu te insori. Nu se accepta calareala prealabila.

Nu lua nimic pina nu scrie si VladG!
Victoras2001
Daca scrie VladG isi vinde fumaciosul, apartamentul, face credit la banca si-si ia aripa spate. tongue.gif
l@u
la insuratoare a fost mai simplu, am probat si am luat , ce e nasol e ca nu mai poti face upgrade
Markos
poți face buy back (plătești o diferență)
l@u
luna viitoare fac nunta de argint asa ca e tarziu si pentru buyback. wub.gif
darius82
Intrebare: la achizitia unei biciclete SH, acesta trebuie sa fie insotita si de un document cu seria de la cadru?

Am gasit pe net, insa imi pare a fi furaciune.
Laurentziu83
Cand cumperi o bicla noua, primesti si un certificat de garantie, factura sau bon de casa, pe care in general este trecuta si seria cadrului. Eu le-am pastrat si le-am dat mai departe cand am vandut bicicleta anterioara.
Si cand o voi vinde pe actuala voi preda certificatul de garantie si CD-ul pe care e stick-ul cu seria cadrului.

In general, daca ai cel mai mic dubiu ca o bicla este furaciune, LAS-O ASA. Este totusi posibil sa fi fost furata din zona ta, sa o recunoasca fostul proprietar si sa fii luat la intrebari.
darius82
In anunt spune ca sunt aduse din afara, acumsunt in dubii. sad.gif

Mersi pentru raspuns.
neumann
QUOTE(Liviu @ 28 Feb 2013, 00:01)
weissbier/]bere d'asta[/url] care a costat "doar" 20kr pe sticla .... deci da ... cunosc smile.gif

*



Systembolaget icon_mrgreen.gif
argon
A venit si randul meu sa-mi iau bicicleta, m-am axat pe una anume, ce parere aveti de Univega ht- 510, adica asta? Varianta cu frane pe disc e 2400, nu stiu daca merita diferenta.

b76bgaarh
tu erai fan dhs, cum de te-ai sucit?
argon
Nu am fost niciodata fan DHS, de unde ai scos-o? Concetatean poate.
R19/16v
user posted image
user posted image
argon
Mda..tipic pentru un moderator sa faca offtopic si mistouri, nici nu ma mir.

Nu am cerut variante, ci pareri despre una anume.
M.C.
QUOTE(l@u @ 25 Apr 2013, 23:31)
In tinerete aveam semicursiera daia ruseasca
*


Sputnik wub.gif
Apropos,stie cineva vreuna din asta de vinzare,dar in stare buna??
Caut de ceva timp,dar ceea ce am vazut erau numai amaraciuni.
Pardon,am gresit, in stare sehas ca noua !!! icon_mrgreen.gif

ageana
@argon: Univega aia pare ok dar are cateva mici dezavantaje
- daca vei vrea sa-ti pui frane pe disc pe viitor trebuie sa schimbi butuci, deci investitie mai mare. Si daca te mai plimbi si iarna / prin padure vei vrea, stiu din experienta proprie.
- furca nu e cea mai buna si nici angrenajul (foile).

Din punctul meu de vedere, mai bine mai pui 1000 lei in plus si iei un Rockrider 8.1. Pretul este extraordinar de bun pentru ce ofera (furca, frane, angrenaj, schimbatoare, etc).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.