Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Vreau sa-mi cumpar bicicleta.
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Coltul biciclistului
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92
VladG
Pai acum nu mai ai nici un motiv sa nu iesi cu baietii la plimbari mai lungi biggrin.gif
Altfel pedalezi cand iti place cum te simti pe bicla si altfel cand iti sare lantul, paraie schimbatoarele, etc.
vis-a-vis
La 3 milioane, merge... s-o calaresti sanatos.

Vlade, lasa ca-l vad eu peste cateva luni cum injura atelaju' 04.gif
VladG
Poate la deal, ca nu cred sa fie prea usurica la cum arata, in rest pare ok.
Marty
FRati intr-ale suferintei, voi cu ce va prindeti pantalonii ca sa nu intre la lant? nedumerire.gif Am incercat c-un cirlig de rufe da' ma opream la fiecare 5 metri, acu' sunt c-un binder d-ala de hartie.
VladG
Poti sa-ti iei altii, care au jos un elastic reglabil, eu asa am. Nu-mi plac aia mulati smile.gif
Vara - pantaloni scurti
Marty
Ma, io ma duc la munca, nu pot s-apar cu stretch, totusi, ma duc in blugi normali.
Cocojambo
Nu merg prinsi cu un elastic? pe care sa il dai jos cand ajungi la munca?

Marty
Cred ca asta o sa fac sau o sa-mi iau un garou d-ala reglabil, de folosesc astia cind iti iau singe (mai nou). Eu intrebam in sensul in care credeam ca exista vreo scula prin magazinele de specialitate
VladG
QUOTE(Marty @ 27 Mar 2009, 12:40)
Ma, io ma duc la munca, nu pot s-apar cu stretch, totusi, ma duc in blugi normali.
*



Vezi, daca lucrai si tu la Baletul Operei, nu mai aveai probleme d'astea... radmasa.gif

Poti incerca sa faci un manson din arici. Il infasori in jurul gambei si nu mai ai treaba, il strangi cat vrei tu de tare si nici n-arata ca naiba.
ydaniel
f frumoasa culoarea:)
Marty
QUOTE(VladG @ 27 Mar 2009, 12:01)
Poti incerca sa faci un manson din arici. Il infasori in jurul gambei si nu mai ai treaba, il strangi cat vrei tu de tare si nici n-arata ca naiba.
*

Gud aidia!


QUOTE(ydaniel @ 27 Mar 2009, 12:04)
f frumoasa culoarea:)
*

Cui? nedumerire.gif
kog
io am alta problema, mi se tot aduna sireturile la pedale, si nu mai pot pedala, cred ca am sa trec la papuci cu scai
Marty
Eu zic sa te legi la adidasi. 04.gif
kog
cum e aia? blink.gif Se desleaga in mers, am patit-o de vreo 2 ori, stii ce nasol e cand te strange? Parca vrei sa sari peste ghidon tongue.gif

edit: daca ma gandesc bine cred ca mi-am adunat odata si pantalonii la pedale (era sparta aparatoarea intr-un loc si i-am agatat biggrin.gif
vis-a-vis
Vezi ca sunt niste barete d-astea cu scai la magazinele de bicle. Sunt chiar reflectorizante.
V a L y O
Eu folosesc un ac de siguranta.
lm
Vezi aici ce si cum : http://www.copenhagencyclechic.com/
vis-a-vis
Mi-a venit acu' o idee biggrin.gif
Bratara d-aia lata de gagici, care se desface ca s-o bagi pe mana, glezna, in cazul nostru...

27 Mar 2009, 15:03:
user posted image
VladG
Te rog io, neaparat fa si o poza cu ea montata! Nu-mi dau seama exact cum se poarta... biggrin.gif
vis-a-vis
Sa vad daca au fetele p-acasa...
Ma gandesc ca o bagi din interior si la exterior poate sa fie pantalonul scos prin fanta aia...


Pentru nostalgici se poate folosi si: user posted image
VladG
Pfuuaaa, abia la a doua privire mi-am dat seama ce e in poza... Ei, ce vremuri...
vis-a-vis
Si cu putina imaginatie, puteti chiar folosi bikinii dumneaei:

user posted image
b76bgaarh
cine a mutat poza????
Marty
Azi am pedalat vreo ora jumate spre doua, in reprize. Ma dor bucile de nu mai pot. wacko.gif
VladG
Solutie: o sa mai buna + pantaloni de ciclism, cu protectie de burete sau gel.

Se pare ca doar saua nu e suficienta. Si eu am pedalat ieri vreo 90 km si desi am o sa buna, tot am oarece dureri, asa ca o sa-mi iau si eu niste pantaloni din aia.
Marty
Am vazut niste pusti gaozari care merg cu saua lasata pina la cel mai jos punct cu putinta. Care-i duma?
VladG
Nici o duma, doar basini... biggrin.gif
Alea sunt ori bicle de DownHill, n-ar avea ce cauta cu ele prin oras ca sunt grele si incomode la plimbat sau bicle de facut figuri (BMX), iarasi incomode la mers.
Marty
Erau MTB-uri, cu cadru rigid, doar ca aia mergeau cu saua lasata jos de tot si cu ghidonul ridicat. Da-si cam dadeau cu genunchii-n gura.
VladG
Atunci visau la chopper-e...
vis-a-vis
Nu ma, sunt de facut trickuri. Sa poata sa-si ia avant cand sar cu roata spate (m-a invatat si pe mine MuciX tongue.gif), sa amortizeze caderea, sa aibe loc de balans...

Unii nici macar nu mai au sa:

by Metacafe

adimfx
QUOTE(Marty @ 30 Mar 2009, 22:18)
Azi am pedalat vreo ora jumate spre doua, in reprize. Ma dor bucile de nu mai pot.  wacko.gif
*




Stai linistit ca dupa ce se batatoresc bine bucile nu mai ai probleme. Este posibil sa te doara si pentru ca firele de par din dos s-au smuls. Sa verifici pe chiloti (nu e gluma). Priveste si partea buna... nu mai trebuie sa te epilezi biggrin.gif

La fel, daca pedalezi cu pantaloni lungi, ai sa vezi ca dupa 1-2 ore de pedalat genunchii raman fara par.

Mergeam des cu bicicleta in copilarie, am avut si Pegas cu sa lunga si MTB First Bike pe care apoi l-am upgradat. Am pastrat practic doar cadrul, ghidoanele, furca fata si franele spate. Bicicleta merge bine si dupa 5 ani de la upgrade si n-am schimbat nimic, rotile sunt centrate. Apropos... pe fata are furca cu amortizor marca Logan care nu da semne de oboseala, iar jocul este minim. Asa a fost de cand am luat-o.

Bicicleta o foloseste baiatul fratelui meu acum.

O alta solutie pentru comozi este scuterul. Eu folosesc unul de anul trecut incepand si pot sa spun ce mi se pare ideal pentru mers la serviciu si la cumparaturi in oras.

Bafta!
Marty
Nu de la floci ma doare pe mine curu', de la carnea care s-a interpus intre bazin si sa.
Como
Cum a zis Vlad mai inainte, ia o sa cu gel si chiloti/pantaloni de ciclism. E parfum pe urma. Io stau 4-5 ore in sa fara probleme, cateodata mai dau si la pedale.
Marty
Am gasit o husa de sa, cu gel. Se pune peste saua actuala. E ceva de capu' ei sau ma apuc sa bag bani in sa?
VladG
Nu stiu cat de bine va sta fixata pe sa, n-am folosit. Niste pantaloni cu protectie cred ca ar fi mai buni.
nh1980ro
Vezi ca e importanta si inclinatia seii. Din pacate la mine nu prea se poate regla, dar la unele se poate modifica unghiul cu orizontala si e mai bine pentru fund.
adimfx
Eu zic sa ai rabdare pana te obisnuiesti cu mersul pe bicicleta (a se citi pana ti se tabaceste fundul). smile.gif

Eu de sa care sa nu se regleze in plan cu orizontala n-am auzit. Pana si cele mai amarate au, si alea cu arcuri si suport lat pentru fund (ca la Tohan). ph34r.gif

Incearca mai intai sa reglezi saua in asa fel incat sa nu simti presiuni in oo de la varful ei. Regeleaz-o in asa fel incat sa te "scuipe" de pe ea spre partea din fata.

Nu in ultimul rand, incearca sa nu stai pe sa ca in fotoliu, "cufundat" cu toata greutatea. Incearca se distribui o parte din greutate in picioare si maini.

Spor la calarit!
Como
Cre' ca de asta toti ciclistii pedaleaza cu echipament, sa nu se vada ca au fundul plat. Sa fim seriosi, sunt niste dureri groaznice (desi aveam suncarida groasa); in ziua cand am luat bicla am stat vreo 6 ore calare pe ea si am facut vreo 30 km; seara imi venea sa o arunc in Dambovita; aveam rani pe fund, palme si intre picioare. Echipamentul face o diferenta colosala (sa cu gel - nu husa - saua mea cu gel e ceva mai mare decat aia originala, chiloti speciali si manusi). Acum e parfum...

PS: Asta e valabil daca vrei sa stai cateva ore in sa, daca te duci pana la paine cu bicicleta atunci n-are sens...

PPS: Plus ca se presupune ca nu mergi cu bicla pe A2 wink.gif
Altis
Azi am comis-o si eu.
Am dat 250 Ron pe un dhs 2645 care inca avea etichetele pe el... luata de cineva de la altcineva in contul unei datorii.

Ideea e ca are cauciucuri cu crampoane si ma doare-n dos acolo unde se gasesc doua oase ingrozitor. Acum, nu e cine stie ce mercedes, dar pt mers la chiosc, iesit in parc si facut miscare e mai mult decat ok.
Problemele mele sunt franele, nu prea tin, saua si cauciucurile.
Neavand un buget foarte mare, unde pot merge sa gasesc o sa mai prietenoasa cu posteriorul meu, 2 anvelope mai de sosea si un reglaj la frane? Nu am de gand sa sar dealuri cu ea, dar oricum, daca ma trezesc cu vre-o masina in fata, vreau sa ma pot opri...
nh1980ro
Pai franele le poti regla singur. Ar trebui sa ai pe undeva un surub ca sa mai strangi cablul de frana.
Si saua, ar trebui sa-i lasi varful mai jos. Si sa incerci sa nu mergi foarte mult cu bicla la inceput, pana iti batatoresti fundul.. smile.gif
V a L y O
QUOTE(adimfx @ 31 Mar 2009, 17:54)
Eu de sa care sa nu se regleze in plan cu orizontala n-am auzit. Pana si cele mai amarate au, si alea cu arcuri si suport lat pentru fund (ca la Tohan).
*



Inca stau si caut reglajul la a mea. La naiba, cred ca m-au tepuit astia. Trebuia sa imi iau una mai amarata sa am reglajul cu pricina.

QUOTE(Como @ 31 Mar 2009, 18:06)
in ziua cand am luat bicla am stat vreo 6 ore calare pe ea si am facut vreo 30 km
*



Da tu ai luat-o sa stai pe loc?
Marty
altisone, problema sta-n felu' urmaritor:

- curu-ti trece, se usuca si cade. 04.gif Pe bune, dupa o saptamina nu mai ai nicio problema, asculta-ma pe mine (pe linga cur imi dadea niste junghiuri in oo de ma tavaleam pe jos)
- un cauciuc bun, de strada, Schwalbe, Apple/Road Cruiser/Land Cruiser e undeva la 40 de lei
- frinele le poti regla si singur, cu multa rabdare si pricepere sau, daca ai chef, ia-ti doua frine pe disc (da' vezi s-ai cadrul prevazut pentru asa ceva), 120 de lei setul complet pentru o roata (disc 160), de la Shimano
- mai ia-ti o sonerie (3 lei), aparatori de roti fata si spate (15 lei), lampa far si frina (15 lei setul), toate din carfur.
Diac
De incercat biciclete si accesorii biciclete si la nou deschisul Decathlon in Militari, am pus si eu ochiul pe o sa mai confortabila sau macar pe o husa cu gel.
Cocojambo
Pana la urma mi-am cumparat si eu o bicicleta.

Am cumparat-o din Decathlon, nu e cine stie, are cadru rigid, fara nici un fel de suspensii.

Sper sa ma tina macar o vara, n-am avut cine stie ce buget asa ca trebuie sa ma multumesc cu ea pana la anu biggrin.gif


Singura problema pe care o am e saua. Ma doare fundul de mor (de fapt ma durea, dupa ce am mers juma de zi pe ea, sambata, parca duminica nu mai durea asa tare smile.gif ). In orice caz voi cumpara o sa noua cu gel, am vazut si huse , insa nu am fost foarte incantat de ele. Plus ca obligatoriu va trebui sa imi cumpar si o casca de protectie insa, habar nu am de care... Nu vreau nici gioarse de 50 lei cum am vazut pe acolo dar parca nici n-as da 3 mil pe o casca (desi, stiu ca e pt protectia mea).

Acum ma antrenez sa vad daca pot veni la intalnirile din weekend cu biclele.


P.S ce imi trebuie sa pun bicicleta pe masina? adica bari dintr-acelea pt portbagaj am de unde sa iau/imprumut, insa vreau sa le pun in picioare asa cum le are Diac puse pe supernova lui (poza din avatar-ul de mai sus). Sunt carlige speciale sau ... ? de unde se cumpara si cam cat ar costa in cazul asta? Sunt paralel cu chestiile astea, sa nu radeti prea tare de mine biggrin.gif
Diac
Suportii de bicicleta se monteaza peste barele transversale. Preturile incep de pe la 50 de RON, cat am dat eu pe ele, pana la .... cat te tine buzunarul. Se gasesc prin Carrefour, Auchan, astea ieftine. Poti sa te arunci si la Thule, Atera, etc


In Decathlon nu ai gasit suporti de carat bicle?

Cocojambo
Sincer nici nu m-am uitat atunci.

Dupa ce am cumparat bicicleta m-am gandit ca poate o iau si in deplasare biggrin.gif
Como
Vreau si eu o casca de protectie; ma uitam dupa Uvex sau Casco, doar astea se gasesc pe la noi, iar Uvex pare ca a cam disparut. Oare au in Decathlon asa ceva, ca sa nu bat drumul de pomana pana acolo?
Diac
Sincer eu am probat una la 49 de lei, mai era ceva pe la 120 de lei. Parca nu am vazut marcile enumerate de tine.
Marty
Eu am gasit niste casti DHS in Kaufland, undeva la 5-600 de mii.

Suportii de bicicleta se mai pot pune si in spatele masini, la portbagaj, da' aia-s un pic mai scumpi.
vis-a-vis
Mie cele mai discrete si care fixeaza bine bicicleta, mi se par cele de genul asta:

user posted image

Pana la urma o sa-mi fac niste prinderi de furca "custom made".

user posted image
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.