Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Vreau sa-mi cumpar bicicleta.
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Coltul biciclistului
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92
Marty
Ce dracu' sa fac cu coasu' ala? Am avut 12 cutii de suc la 1 litru, 4 la 2 litri, o sticla de BioCarpet si ceva maruntisuri. Abia le-am pacalit sa-mi intre toate-n ruxac.

Ati, cu doojda kile-n spate mi-a luat fo 27 de minute.
vijelie
Pe pod te-a luat careva la ștangă?
Marty
Ma, nu stiu, in gura mare nimeni, iar de sughitat n-am sughitat.

L.E.: Da' la care pod te referi? nedumerire.gif
vis-a-vis
Asta-i de la drumuri, gandeste in perspectiva... adica o fi vreunu' pe foaie si el crede ca s-a si construit biggrin.gif
vijelie
Bre... io cand ma duc spre Feeria, urc un pod care da fix in bd Aerogarii.
Marty
Bre, io cind ma duc spre Bordei, trec calea ferata si merg pe Nordului, pe linga parc, ma-ntelegi? wink.gif
nasty
QUOTE(Marty @ 9 Apr 2009, 09:43)
Bre, io cind ma duc spre Bordei, trec calea ferata si merg pe Nordului, pe linga parc, ma-ntelegi? wink.gif
*



E traseul meu spre servici, dar ca sa nu ma calce "expresul de Dragonul Rosu" merg prin parc si trec pe SUB pod.
Marty
Si mergi pe marginea girlii pina la Bordei? blink.gif
GoGu
Deci, stimati consumatori,

Intentionez (de ceva vreme) sa-mi iau si eu o bicicleta sa-mi deplasez fizicul prin orasul -ghinion pt. biciclisti- celor 7 coline... Voi iesi la adapostul intunericului, pt. a evita racnetele copiilor: "Mami, mami, uite pe Moby Dick pe bicicleta, cu castronu' de salata pe cap si cu un milieu verde-signal pe umeri!" blush.gif Bine, voi avea de infruntat gruparile de Potaius Vulgaris, dar asta-i alta discutie.

Asadar, pana acum am aflat ca ce vreau eu se numeste "bicicleta de trekking", ca la fizicul meu (1,90m si 120 de kile) ar trebui un cadru de 60 (?), solid. Ceva sugestii de SH-uri (ca 1000+ RON nu dau nici batut pe alea noi "de firma") decente? Daca iau ceva gen poza de mai sus a lui vis-a-vis (cea pt exemplificarea cosului), fara tz-spe pinioane si foi pedaliere ce pierd (in afara de placerea de a schimba vitezele tongue.gif )?
Daca iau DHS & gasca am sanse de supravietuire sau ajung la spital sa mi-o extraga din rect dupa trecerea primului damb?
vis-a-vis
QUOTE(GoGu @ 9 Apr 2009, 14:51)
Daca iau ceva gen poza de mai sus a lui vis-a-vis (cea pt exemplificarea cosului), fara tz-spe pinioane si foi pedaliere ce pierd (in afara de placerea de a schimba vitezele  tongue.gif )?
*

Va fi foarte greu sa:
QUOTE(GoGu @ 9 Apr 2009, 14:51)
-mi deplasez fizicul prin orasul celor 7 coline.
*




Ia legatura cu LuluMob, el e din Iasi si mai mult ca sigur stie pe cineva care are ceva de vanzare. Vezi ca e un forum de biciclisti numai din Iasi.

60 mi se pare mare. O sa stai lungit. Pe trekking ar trebui sa stai relaxat, adica mai drept. Chiar si 58 mi se pare mare.
GoGu
Multumesc pt. sfaturi.

Asa, pe scurt, cam ce dimensiune de cadru ar fi buna pt. mine? La ce ar trebui sa ma uit ca sa ma asigur ca bicicleta e solida (tip cadru, tip angrenaje, furca, roti...?).
Marty
Gogule, gata, ma, ti-am gasit bitziclu!
user posted image
Lostboy
Să-i dai șaua mai sus și să adopți o poziție din aia ..aerodinamică. Să vezi ce te fluieră....unii radmasa.gif
vis-a-vis
Poti citi de aici: http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...dpost&p=1446517

Nu stiu ce sa-ti recomand... dar eu as face asa.
As cauta un cadru de 55 din otel aliat (Cr-Mo, unii ii zic chromoly), daca e prea mic, as pune o pipa (chestia aia care tine ghidonu') mai lunga. Dupa mine partea importanta o constituie rotile. Jante duble, butuci pe rulment, pinioane cat mai multe (asta e placerea mea personala, ca sa pot pastra ritmul fara sa imi fortez prea mult picioarele), cauciucuri rezistente si cat "mai de firma".
Dupa roti, as insista pe piesele in miscare. Am patit-o cu un angrenaj cu brate din aluminiu, care a cedat la filetul unei pedale... nu-mi mai trebuie asa ceva. Schimbatorul de pinioane conteaza mult, la fel ca lantul. Cel de foi schimba oricum si cam toate merg pe acelasi principiu.
Manetele trebuie sa fie de calitate la fel ca si camasile cablurilor ce pleaca de la ele pana la schimbatoare. Orice frana V-brake e buna, daca-i pui saboti de calitate.
Franele alea pe disc de care tot zice Marty, sunt o gluma proasta. Se regleaza greu si ating mai tot timpul.
Restul (sa, ghidon si ce-o mai fi) le poti achizitiona in timp.
La greutate mare, crede-ma ca saua e cea mai importanta. Face diferenta intre placere si chin.
nairam
Ietete .... Asta-i buna pentru "fiu miu"... Io i-am luat lu ala micu una din vitan ..... Sfatul meu? NU faceti ca mine.... Am dat 145 lei dar cred ca face doar 20 ..... Cand a ajuns cu ea acasa la bunicu si a ainceput sa pedaleze piticania, au inceput sa cada suruburile .... asa ca am cerut cheile mele de bicicleta ( pe care tata inca le mai are) si am inceput constiincios sa-i strang TOATE suruburile .... Acu ma gandesc la faptul ca azi a avut zi de mers cu bicicleta prin curte si probabil ca deseara trebe sa repet figura cu suruburile.... Ca sa nu mai spun ca ghidonul parca este un pic cam stramb din fabricatie .... Las ca pentru la bunicu in curte merge ... Da ma gandesc serios ca daca ajung prin jermanica sau austria sa-i cumpar ceva mai de doamne ajuta de pe acolo.....
Nu faceti ca mine ..... Dati 2 lei si face 0.5 lei....Dati si voi macar 5-6 lei ca sa faca de 2-3 lei ...... ca oricum cat dai nu face...
Lostboy
Asta nu-i bună?
user posted image
GoGu
vis-a-vis, multumesc din nou pt. sfaturi, s-a notat. Ce inseamna o sa mai confortabila? Trebuie sa fie mai lata sau cum?

Marty, daca-mi iau bitziclu' ala si-mi pun o strecuratoare pe cap, daca o apuc spre dealu' Buciumului imi deschid aia de la Nr. 9 poarta de cum ma vad apropiindu-ma...
vis-a-vis
Putin mai lata, cu sant pe mijloc (sa n-apese unde nu trebuie), cu gel, cu "suspensie" eventual...

user posted image
lm
Daca nu gasiti din asta:
http://www.bikeseatsaddle.com/wp-content/t...addle_Black.jpg
puteti cauta sa de la Ukrainele vechi care aveau la fel.
Marty
Dadui aseara doua ture de Herastrau, intr-o companie cel putin selecta (pretenu' de-mi aduse bicla, cu noua lui achizitie, cursiera Scott din fibra de carbon). Fuse cul, mai ales ca eu am dat-o-n hardcore un pic (am suit si am coborit podul de cale ferata pe bicla)
vis-a-vis
Mama, neneee...(mi-aduc aminte cand eram puberi si ieseam din curtea scolii si traversam in parc, tot asa ne simteam radmasa.gif )

nh1980ro
Mie imi place sa urc pe podetele din Tineretului, alea de lemn. Cel mai cool e la coborare, ca ai senzatia ca pici in cap.
JORJ
I-o mi-am luat o d-asta:
http://www.btwincycle.com/EN/triban-trail-3-69011954/

Imi place ca desi e inalta si mare ( eu am 1.80) e totusi destul de usurica (are putin peste 14 kile).

Mi-ar fi placut sa aiba inclinarea mai mare la axul seii si al ghidonului ca sa stau mai comod pe ea. In rest e ok, i-as pune doar un portbagaj sa am un tricou sau ceva cu mine.

De dat ma dau pe (relativ) noua pista facuta de alesi intre Piata lu Presa Libera si Piata lu Victoria, dar la ceas de seara ca sa nu dau peste bunici sau sa sperii copiii.

Mie mi se pare ok bicicleta asta.

Rapoartele par rezonabile (fara pretentia de record de vitza), cauciucurile nu sunt cu multi zimti si nici f inalte, se pedaleaza usor si merge usor, nu am nevoie de nimic mai mult.

Fara sa fie recordmena la greutate, mii de suspensii (are doar pe fata), furci de carbon, nu stiu ce schimbatoare (are shimano - probabil mai ieftine, dar care merg) etc etc ... isi face treaba de a purta monstrul la ceas de seara pe ici pe colea, cu eleganta chiar.

Am luat-o cu 7,7 bulioane de la un magazin nou deschis prin militari.

Nu va mai cer parerea ca am luat-o deja, ca sa nu ma oftic, dar dupa parerea mea am facut o afacere buna.
nh1980ro
Mi se pare un pic neobisnuita forma cadrului, dar e interesanta.. smile.gif
Marty
Nenea Jorj, cind ai de gind s-o mai iei la vale de la Scanteia, la Victoriei, da si mie un semn, facem o iesire-n grup, noi doi, ca porumbeii. wub.gif
axabrt
Probabil e pacaleala desi ideea in sine n-ar fi rea.
http://www.automarket.ro/stiri/bicicleta-d...euro-10623.html

caut si eu si nu gasesc nimic, cred ca dau o fuga pana in austria sau olanda...astea de la noi sunt praf.
Marty
Ia uite pe ce data e scris articolu'.
axabrt
Pai da, insa si Peugeot produc biciclete...apropo cat e una?
vis-a-vis
Ce intrebare de 2 lei.
Cat costa un Peugeot?
Dar o masina Peugeot cat costa?
Marty
Bicicletele Peugeot au motor si le cheama scutere. Asta pe linga ce zise maestru' vis-a-vis. Nu stiu de ce-am impresia ca tu faci parte din categoria de oameni care intra-n alimentara si zice "dati-mi doua d-alea" !?

P.S.: Si ca sa nu mai pui intrebari timpite (parca te vad ca-ntrebi cit costa o moara de apa Peugeot), Peugeot nu mai fabrica biciclete de ceva vreme.

14 Apr 2009, 11:50:
L.E.: Sunt timpit! Acu' vazui ca se vind inca, printre alte puncte de vinzare numarindu-se si Bulgaria. blush.gif
vis-a-vis
N-am vrut sa mai zic ca dadusi cu bata-n balta si mataluta biggrin.gif
VladG
QUOTE(JORJ @ 14 Apr 2009, 01:24)
Nu va mai cer parerea ca am luat-o deja, ca sa nu ma oftic, dar dupa parerea mea am facut o afacere buna.
*


Asta e ce se cheama o bicicleta "Hibrida". E perfecta pentru asfalt (roti de 28", inguste) si poti iesi si de pe drum cu ea, fara s-o rupi, cum s-ar intampla cu o cursiera.
Am avut una din aceeasi categorie si am mers si pe Transalpina cu ea, fara sa pateasca nimic, desi nu e chiar in elementul ei pe acolo. Dar pentru Bucuresti si imprejurimi e alegerea ideala.
dr_mKe
Evident, dar depinde si de greutatea calaretului. Daca stii ce ai intre picioare si mergi in consecinta poti ajunge cam oriunde cu ea tongue.gif
Shush
Intreb pe aici ca probabil stiti smile.gif
Am vreo sansa sa inghesui o bicicleta in Logan ? happy.gif
LuluMOB
Da, mie mi-au incaput toate, cu rotile desfacute.
vis-a-vis
Eu o duc cu roata din fata p-afara... intoarsa la 90 de grade.
Shush
Ma gandeam ca scap de desfacut ca nu prea ma pricep smile.gif)

Nu incape oare in spate ?
LuluMOB
Nu. Nici in portbagaj, nici in spatele scaunelor.
user posted image

14 Apr 2009, 13:33:
QUOTE(vis-a-vis @ 14 Apr 2009, 13:27)
Eu o duc cu roata din fata p-afara... intoarsa la 90 de grade.
*

A, da, așa merge tongue.gif .
Shush
Deci singurele solutii ar fi ori cum spune vis-a-vis ori sa demontez roata fata sad.gif
Sau trebuiesc demontate ambele roti ?
LuluMOB
Poate doar cea pe fata daca e un cadru foarte mic, desi nu prea cred.
Ramane sa testezi.
JORJ
QUOTE(Marty @ 14 Apr 2009, 07:56)
Nenea Jorj, cind ai de gind s-o mai iei la vale de la Scanteia, la Victoriei, da si mie un semn, facem o iesire-n grup, noi doi, ca porumbeii.  wub.gif
*



Gata Marty, plecam dupa bicicliste intr-o seara. Te anunt.
De obicei ies cu fi-miu (7 ani), el cu trontineta si eu cu bicla. Trebe sa il invat si pe el la bicla ca are si el un jafulet. Dar cum cu el nu prea s-a legat nimic ... mergem!!!

QUOTE(dr_mKe @ 14 Apr 2009, 12:28)
Evident, dar depinde si de greutatea calaretului. Daca stii ce ai intre picioare si mergi in consecinta poti ajunge cam oriunde cu ea  tongue.gif
*



Eu am 96 si cresc .. dupa ce nu mai fumeg ci doar vaporizez. As manca toata ziua. Si are mancarea un gust.... mama mama.
Asta e si unul din motivele pentru care nu am mai amanat sa imi iau bicicleta. Nu prea o fortez, dar am sarit cateva borduri. De doua ori nu mi-a iesit pasenta. N-am cazut inca dar am cam fortat roata fata. Inca rezista insa cu brio, nu s-a descentrat. Deci: merge!

QUOTE(Shush @ 14 Apr 2009, 13:23)
Intreb pe aici ca probabil stiti smile.gif
Am vreo sansa sa inghesui o bicicleta in Logan ? happy.gif
*



Cand am luat-o de la magazin i-am scos de tot roata fata si am inclina-to cumva sa pot sa o bag pe bancheta din spate.

Ca sa o pot lua cu masina am luat ulterior de la Cora: bare portbagaj Logan - 120 RON + suport bicla - 60 RON icon_mrgreen.gif

Nu sunt cele mai cele, de nu stiu ce firma, dar sper sa ma tina sa ma duc cu bicla de paste prin provincie. De mers merg, mai ales pe Logan smile.gif
Altis
QUOTE(Marty @ 14 Apr 2009, 07:56)
Nenea Jorj, cind ai de gind s-o mai iei la vale de la Scanteia, la Victoriei, da si mie un semn, facem o iesire-n grup, noi doi, ca porumbeii.  wub.gif
*




QUOTE(JORJ @ 14 Apr 2009, 22:29)
Gata Marty, plecam dupa bicicliste intr-o seara. Te anunt.


Ma bag si eu o statie... Aseara era herastraul plin de biciclete... So, daca nu va incurc, as iesi si eu cu voi - sa fie menage a trois:)

EDIT:
Donez sa DHS(cea cu rosu). E practic noua, dar e menita unu dos mai putin sensibil ca al meu. Daca are cineva nevoie, dau si pedalele din plastic din imagine. Una este rupta, dar axul pare ok. Altfel, am sa le arunc pur si simplu. Eu mi-am luat ceva mai decent...
Am postat aici fiind topicul cel mai frecventat de biciclistii de pe forum smile.gif
and_rei
eu mi-am luat asa ceva http://www.btwincycle.com/EN/rockrider-5-0-men-s-60072742/ de la un baiat.am dat 130 roni pe ea (cam mult zic eu) dar merge foarte bine biggrin.gif
Sony
Sper ca ai pe ea faruri la fel de meseriase ca si pe masina. Ca si asa merg ceilalti prea tare si e bine sa-i mai domolesti cu o faza scurta care le prajeste retina.
ArtVandelay
putin off-topic, o bicicleta stationara SH, din aia cea mai ieftina fara display si cu franare prin frecare, pe la ce pret se invarte?
Altis
Nu stiu de ce am senzatia ca iesi mai ieftin cu o bicla normala pusa pe stativ... Daca te plictisesti de peretele din fata, fugi cu bicla in herastrau smile.gif
C a t a l i n
O șa confortabilă îmi puteți recomanda, vă rog? smile.gif
dr_mKe
Ceva de la Bontrager sau WTB.
Marty
Am vazut eu una la vreo 650 de mii, piele (asa parea) si silicon. Destul de moale la atingere.
Stefan
Saua nu trebe sa fie moale. Daca e moale nu inseamna ca e si comfortabila.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.