Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: consum Solenza
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Diverse - Dacia Solenza
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68
ianacosti
Hai sa mai zic si eu niste consumuri indicate de computerul de bord.


Brasov-Siriu-Berca-Lopatari 197 km viteza medie 50 km

consum 5.2 l/100 km 10.2 litri consumati

Lopatari -Lacul Mocearu si retur 24,7 km vit. medie 14 Km/h

(am mers doar cu a l-a si a ll -a )

consum 10.2 l/100km 2.5 litri consumati


Buzau-Siriu-Brasov 160 km consum 5l/100km, la intrare in
Brasov, pana am ajuns in parcare a crescut la 5.1.

8.8 litri consumati

Inaintea fiecarui drum am resetat CB- ul.

rratzoiusexos
QUOTE(Luda @ 19 May 2009, 14:13)
salut! sunt de curand posesor a unei solenza, si am avut luna trecuta un drum la bucuresti, ocazie de a vedea si consumul extra urban, astfel am facut 520 de km cu 120 de lei....... adica 6.6%.
dar am ramas surprins de diferenta de viteza intre kilometraj si gps. pe gps aveam 135 si pe bord aprox 150!?!
*



cand am cumparat solenza mea ,am pus-o pe tester,care pe langa altele a facut si eroarea kilometrajului kare a iesit 9%.mi au spus ca e o valoare ok pt o dacie,dar ca la restul masinilor respectabile e de max 6%.eroarea kilometrajului poate fi influentata de presiunea si starea pneurilor,unghi de fuga etc...
slider2
QUOTE(djasu82 @ 19 May 2009, 15:08)
e dereglat acul de la vitezometru ! De obicei viteza e indicata cu 10 km mai putin pe gps de exemplu la 60 km pe ceas vizualizat pe gps ar trebui sa-ti indice 50 sau 55 de obicei , pe ceas ai 80 pe gps 70...
*




QUOTE(Luda @ 20 May 2009, 08:42)
de marja de 5-10 km stiam si eu...... mai cercetam problema, mc oricum
*



cum a zis si ratoiusexos toate vitezometrele ale oricarei masini au o eroare exprimata in procent, si nu o marja de 5-10km. intr-un alt topic cineva a afirmat ca daca ai roti r13 pe solenza, eroare este 10%, iar daca ai r14 8%.
deci datorita faptului ca se exprima in procent aceasta eroare creste cu cat viteza de deplasare este mai mare. spre exemplu 8% la 60km/h, inseamna 4,8km/h deci de fapt tu ai avea 55,2km/h. in schimba la 150km/h, 8% inseamna 12km/h, deci de fapt ai avea 138km/h.
Luda
mc slider si rratzoiusexos pt informatii!
pana sa imi cumpar solenza am avut o dacie 1310 "mostenire de la tata", cu jumatate de an mai mare ca mine (facuta pt unguri) si culmea, cum zici tu raportat la acel procent avea un plus de 5% (110km/115km), tot asa testata cu gps.
gabyu
azi am plecat cu masina si un prieten deal meu a ramas pe locu din spatele masinii(unde era parcata) ....cand am venit mia zis ca dupa ce am plecat mirosea a benzina....de la ce oare....? sa nu faca ardearea bujiile calumea?
rratzoiusexos
ai fost facut plinul ochi?dar gatul de la rezervor e ok?eu le as verifica pe astea intai.
gabyu
nu mai aveam un sfert de rezervor...smile.gif si nu nu curge nimik pe la rezervor ca nui semn de umezeala pe prafu de pe rezervor...
nh1980ro
Probabil ca i s-a parut. O fi mirosul specific de la catalizator.
gabyu
aha
dj_sweat
Am fost plecat prin tara si dupa 2 saptamani am in CB: 2060 km parcursi, marea majoritate intre localitati pe drum national, viteza medie 51 km/h consum 6.9% in total 4 plinuri de benzina CO 98. In masina 2 adulti cu bagaje la greu. A mers AC mai tot timpul. Nu am trecut de 100 km/h decat rar mai mult in depasiri.
Marian66
da ,eroarea de la vitezometru e in procente. am testat cu gps pe bucuresti-focsani, 70 pe vitezometru era 62, 180 pe vitezometru era 163
augustin87r
Vai ce eroare mare. Nu imi vine sa cred ca e asa de mare eroarea. Chiar la valori mici e eroarea meare...

Imi amintesc ca in SUA mergeam de la servici in oras cu o duba Ford Aerostar, probabil facuta prin 93-94 (cea mai urata duba din lume). Si in unele zone erau indicatoare de viteza recomandata, 50 mile / ora (aprox 80 km/h), de asemenea erau si panouri radar care iti spuneau cu ce viteza mergi si daca viteza era peste 50 mile clipea si se facea rosu.....Nu imi venea sa cred cand vedeam ca acul indica fix 50 de mile iar radarul 49-50......
george_scala_2004
salutare,

ieri am fost pina la hateg. de fapt dincolo de hateg, la manastirea prislop. am facut 849 km (la plecare aveam pe kilometraj 38714 km iar la intoarcere 39573 km). la plecare aveam in rezervor aproximativ 12,5 l. am facut plinul la petrom virtutii, cel de linga ciurel: 30, 15 l conform bonului. am facut odata plinul, la petrom de la iesirea din petrosani, 30,45 l de asemenea conform bonului. cind am ajuns acasa mai aveam in rezervor aproximativ 26 l. prin urmare 12,5 + 30, 15 + 30,45 = 73,10. 73,10 - 26 = 47,10. rezulta ca la un drum de 849 km am consumat 47,10 l ! cu un consum de ~ 5,5547703180 litri/100 km. la dus am facut 10 ore cu 3 opriri (una mai mare iar celelalte mai mici) iar la intoarcere 7 ore (cu 2 opriri mai mici).
am uitat sa spun ca am mers fara a/c. probabil ca in aceste conditii consumul ar fi crescut dar nu prea mult, pe undeva pe la 7 l/100 km.

eu zic ca e bine.
costinelu
de unde sti exact cati litrii mai aveai in rezervor? acul ala de la slz e mai schimbator ca vremea. nu prea poti sti exact cati litrii mai ai in rezervor. gandeste-te ca daca ai aproximat gresit si in loc de 26 tu mai ai 23 se schimba total calculele.
george_scala_2004
posibil. dar eu am spus ca totate socotelile sint "aproximative", inclusiv rezultatul. nu-i nimic. refacem calculele si mergem si pe varianta propusa anume 23 litri. consumul ajunge atunci la 5,889281 l/100 km.
rratzoiusexos
ultimul consum in bucuresti obtinut prin metoda plin-plin e de 12.5 l/100 km ac+recirculare folosit constant...mi se pare putin cam mult,am toate consumabilele schimbate la timp...nu conduc sportiv si schimb treptele in intervalul 2500-3000.folosesc frana de motor cat pot de mult si benzina omv 95...si totusi parca e cam mult.ce ar putea cauza acest consum?km parcursi sunt in general pe distante scurte(3km(mai des)-5km-max 10km) prin bucuresti,trafic mediu ,cateodata ridicat...zona obor ..deh!
la drum intins consuma in mod normal(depinde de incarcatura,viteza,etc.,in general,cu a.c. max 7l/100km,fara a.c.5.5-6l/100km).doar in oras papa mult .
nh1980ro
E posibil sa fi prins ceva benzina mai proasta. Si eu mai patesc din astea.
slider2
in general pe distante scurte consumul este mai mare, ca nu se incalzeste motorul suficient si nu functioneaza "corect", dar pe caldurile astea imediat urca acul la temperatura apei.
vezi filtrul de aer in ce stadiu este. in bucuresti filtrul de aer se imbacseste foarte repede din cauza prafului.
si ce spune nh1980ro poate fi o cauza.
ola212005
un filtru de aer si bujiile schimbate la timp face sa ajungeti la un consum destul de bun,plus ca din cand in cand ar trebui curatate si injectoarele,daca ele nu sunt curatate la timp duce la un consum destul de mare!!
nh1980ro
Injectoarele se decalibreaza daca le tot curatati.
Atat timp cat nu fac figuri n-are rost sa le curatati.
Filtrul de aer si uleiul+filtru ulei se schimba la 10.000km (filtrul de aer trebuie schimbat la 10.000 in Bucuresti, datorita 'curateniei', altfel 20.000km).
romanvs
De regula cand folseam aditiv de curatare injectoare o faceam in calatorii in exterior si consumul erea bun,acum am folosit aditiv de curatare injectoare si am circulat prin oras.Concluzia este ca masina mi-a papat mai mult decat de obicei(aproape 10 l/100 km) pt aceasta perioada(aprox. 8,5 l/100km).De regula consumul asta de 10 l/100km il am iarna.
Rayman
8,3-8,5 in oras, nu am AC, motorul in schimb a fost intretinut corect - conduc cam 1 ora/zi din care 25 min la semafoare sad.gif
marius80_eugen
QUOTE(george_scala_2004 @ 6 Jul 2009, 05:48)
posibil. dar eu am spus ca totate socotelile sint "aproximative", inclusiv rezultatul. nu-i nimic. refacem calculele si mergem si pe varianta propusa anume 23 litri. consumul ajunge atunci la 5,889281 l/100 km.
*



Posibil . Oricum consumul aia aproximativ cu 6 zecimale e demential . Cata precizie domne' !
Nu poti aproxima bine cantitatea de benzina care o mai aveai , care s-a consumat si nici macar kilometrii parcursi indiferent cat te-ai chinui , indiferent ce bord ai .
Nu te poti multumi decat sa spui la sfarsit ca masina ta , cu bordul care-l ai , cu rotile care le ai si benzina care ai consumat-o , a avut un anumit consum aproximativ . Tinand cont de faptul ca nici macar kilometrajul nu este exact cel de la bord , va dati seama ca masinile care au 100.000 km , in realitate au facut mai putin , poate chiar undeva la 92.000 - 95.000 km .
P3riculoS
sal , .. eu acum am venit de 3 zile din concediu si la 1002 km parcursi am consumat 62 l benzina .. 2 adulti si un copil si bagaje la greu , aeru` a mers da numa la nevoie.. sunt extrem de multumit.. de consum.. e prima data cand am facut.. un calcul intre km parcursi si litri de carburant consumat, sunt fff multumit.. SLZ MASINA SARACULUI .. numai bine
ramsen
va salut
ieri am sosit si eu de la mare si sint ffffff. multumit de consumul pe care l-am avut la solenza..."SLZ MASINA SARACULUI" este corect ce spune colegul...mai jos pun o poza cu bordul in timpul mersului...in masina am fost eu ,sotia si copilul,cu bagaje si AC dat drumul la blana...
deci ce spuneti colegi????
sky79ct
Eu am scos un consum de 6.4 mediu la un full din care am mers cam 300 de km in exterior si 250 in interior .
Am folosit A/C de cate ori a fost nevoie.
marius80_eugen
QUOTE(ramsen @ 19 Aug 2009, 16:49)
va salut
ieri am sosit si eu de la mare si sint ffffff. multumit de consumul pe care l-am avut la solenza..."SLZ MASINA SARACULUI" este corect ce spune colegul...mai jos pun o poza cu bordul in timpul mersului...in masina am fost eu ,sotia si copilul,cu bagaje si AC dat drumul la blana...
deci ce spuneti colegi????
*



Faci pariu ca eu la 140 am consum zero ? icon_mrgreen.gif Te las pe tine sa te gandesti cum ...
curentat
da ...o scoti pe liber smile.gif))
nh1980ro
Pe liber nu e consum 0. in frana de motor e.
ramsen
bravo tie mariuse...
romanvs
Dupa ce am venit de la mare am facut si eu consumul.
Mai mare ca de obicei,7,5 l/100 km. dry.gif
Viteze:
- 60-80 km/h in localitati
- 110 km/h pe nationale si europene
- 130 km/h pe autostrada

Benzina OMV Carrera 100.

Am si alergat-o putin ca nu prea imi place sa stau in spatele celor care imi strica media de viteza obisnuita.
Drumul relativ aglomerat cu exceptia centurii Bucuresti ,unde se mergea bara la bara mad.gif ,mai bine o luam prin oras.
ramsen
nu stiu cum la uni colegi se inregistreaza consumurile astea...am fost si eu la mare dar nu am avut asemenea consum...il am asa de mare dar prin oras...consumul mediu pe tot drumul mi-a iesit pe la 5,7 L/100 km...asta este
marius80_eugen
ramsen - vroiam doar sa intelegi ca o poza nu prea inseamna nimic .

Consum mixt 7,5 % este mult prea MARE , mai ales ca benzina era CO100 , nu avea de ce sa sara de 6,5 - 6,8 % .
ramsen
eu zic ca te inseli...adika vrei totul pe fatza aratat
nh1980ro
Benzina CO100 nu micsoreaza consumul neaparat. Asta se intampla doar daca benzina de CO95 pe care o foloseai inainte era foarte proasta. Altfel, benzina CO100 inseamna doar bani dati aiurea si mult placebo.
romanvs
Benzina de 100 ,dupa parea mea,nu e placebo deloc si in plus dupa cum spunea cineva pe la inceputul acestui topic arde complet si nu face detonatii.
Eu folosesc doar OMV dupa cum am mai spus.
Se simte cel mai bine la turatii ridicate cum trage motorul cu CO 100.
Despre consumul meu mai ridicat ,nu stiu ce sa zic pt ca si inainte mergeam tot cu 100 in calatorii si aveam consum de 6 l/100km dar nu pe autostrada.
As fi curios cat este consumul instant(de la cei care au bord de Logan cu CB) la urmatoarele viteze:90km/h,110km/h si 130 km/h.
nh1980ro
Pai depinde de prea multi factori consumul instantaneu. Daca urci de exemplu ai alt consum la 90 , fata de atunci cand mergi in linie dreapta. deci nu te poti baza pe asta.
ramsen
la 140 km/h cind m-am intors de la mare dupa vreo 10 km mers constant cu viteza aia imi arata cit este pe bord...aaa si inca ceva aveam si aerul conditionat dat drumul
bnedea
Dupa aproape 90 km prin bucuresti, de cand mi-am montat computerul de bord... mad.gif consum mediu 9,0l/100km, viteza medie 20,2 km/h. Aveam pretentii mai mari, eu nu stiu de ce am muncit 2 saptamani la computerul ala ph34r.gif ...sa ma enerveze. Condus normal schimbat pe la 2500 - 2700 ture
dj_sweat
Salut, era mai ok o poza cu consumul instant decat mediu, la mine la 140 imi arata cam 11 - 12 % cel instant cu pedala la maxim...
[QUOTE]
In capitala este un consum bun, la mine dupa o saptamana imi arata consum 12% si viteza medie 13-14 km/h
smile.gif
bogdanmardare
@bnedea:
Cu riscul de a te dezamagi mai mult, de fapt e chiar mai mare consumul real decat cel indicat pe CB (e topic la Logan pe tema asta).
Legat de asteptari... ce sa zic, eu cand m-am hotarat ca vreau CB de Logan a fost doar ca sa vad "cu ochii mei" cat consuma, nu doar aproximat dupa litrometru (stie toata lumea ce capricios este) sau "plin pe plin". Nu stiam daca o sa fie mare sau mic consumul, la felul in care conduc.
romanvs
[quote=dj_sweat,25 Sep 2009, 10:06]
Salut, era mai ok o poza cu consumul instant decat mediu, la mine la 140 imi arata cam 11 - 12 % cel instant cu pedala la maxim...
[QUOTE]
In capitala este un consum bun, la mine dupa o saptamana imi arata consum 12% si viteza medie 13-14 km/h
smile.gif
*

[/quote]

Pai daca mie mi-a iesit un consum mediu de 7,5/100km pe drumul de mare si in mod normal imi consuma cam 6l/100 km rezulta ca pe autostrada(130km/h) imi consuma in jurul lui 9-10 l /100 km.
Deci este cam ceea ce spui tu.

Toate bune.
akz0r
10 % :X
rratzoiusexos
voi cati km faceti cu un plin...?adica de la plin ochi pana cand ajunge pe rosu?eu fac cam 380 km extraurban si max 80km in bucuresti.nu stiu exact cata benzina intra intre full si bec..parca era ceva de genu 34 l?
inca o intrabare?care mai monteaza borduri de logan pe solenza?preturi ca pr studenti
sky79ct
Recordul meu este de 620 km la un full...
De obicei cam 600 km in conditiile in care sunt facuti 3/4 in exterior.
extasy_myhay
medie in bucuresti 8.5 - 9%, depinde de trafic, iar extraurban 6 - 6.5%
george_scala_2004
QUOTE
care mai monteaza borduri de logan pe solenza ?


cauta pe bursa...free_fiber este unul dintre ei...
psychoo
acesta este recordul meu. 724.6km pana s`a aprins becul.
consumul este extraurban facut in august, mers frumos cu 100-110 km/h. turometrul a stat pe la 2800-3000 rpm.
bafta.
Vladd
Cu un plin si pana s-a aprins becul am facut 610 km, asta fiind extraurban Resita-Craiova si inapoi!
rratzoiusexos
super tare.eu fac max 480,din care cam 80-100 in bucuresti iar restul afara.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.