Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: consum Solenza
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Diverse - Dacia Solenza
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68
ramsen
eee...asta este drumul din Romania...despre noul radar pot spune ca soferi au inceput sa dea blitz-uri cind il vad...azi cind observai blitz-ul am spus celor din masina ca este radarul cel nou ...credeti-ma ca pina l-am vazut cred ca mi-au dat blitz vreo 20 de masini...bravooo domnilor sofer...sintem colegi in trafic si trebuie sa ne ajutam in special la radare aplauze.gif aplauze.gif aplauze.gif

21 Mar 2010, 21:54:
i
gabyu
fratilor cat aveti consum in oras...io is din iasi...si pana mea ...consum minim 9 asta rar...deobicei 10 la suta...calculul facandul...se aprinde becu ma duc pun 10-12 l si apoi se aprinde becu si vad cati km am facut....am sa fac intro zi si plin 100km plin....da io unu am senzatia ca consuma prea mult...in afara ultimu drum lam facut inainte de iarna si mia luat km 6 la suta...si mers 50-150 km/h....da in oras imi ia prea mult...asa va ia si voua?:-? petrom 95 sau carrera 95 referitor benzina care o folosesc...smile.gif....astept raspunsuri ms
rratzoiusexos
sa sti ca metoda asta de determinare a consumului o foloseam si eu cand nu aveam cb...este foarte exacta.esti norocos cu consumul asta in oras.e normal pentru solenza.o sa mai scada un pic cand se mai incalzeste.asta e cand se sta in aglomeratie si la semoafor..gandeste te ca recordul meu in bucuresti e 10.8.si asta cand a fost trafic mai lejer...bine ,multe semafoare imposibil de ocolit ...asta e ...solenza e buna la drum lung,in oras motorul in 8 supape papa mult
ramsen
pai si cel cu 16 supape cit papa dupa tine...ca daca ma uit bine la motoarele de logan de 1,2; 1,4; 1,6 cu 8 supape papa diferit iar cel de 1,6 16 V papa de rupe benzina
nu ma vait de consum...eu sint multumit de el...iarna la -22 grade am avut pe CB si 13% iar acum ca a inceput sa se incalzeasca a scazut si consumul pe la 8%
gabyu
aha...smile.gif mda...mam chinuit ultimele alimentari sa fac niste diferente:))...sa cresc usor in turatii ca mosnegii:))...si sa schimb pe la 2300 si tot 10 am scos....am incercat sa schimb mai pe la 2100 si am scos 12=)) ...si am mai mers si 2500-3000 cu crestere rapida oarecum pana intra 4-a la 60 la ora fiind viteza cu care circul deobicei prin oras..si tot 10 am scos:))

ramsen: u cum mergi cum cresti in turatii si la cat schimbi in toate treptele ....

e valabil si pentru ceilalti...la ce turatii schimbati(dak aveti chef scrieiti pt toate vitezele:D....) cum accelerati...nush chestii de genu care sa arate un stil de condus ca eu am un stil mai sportiv oarecum:)) (accelerez rapind 1-2500-3000, 2 la fel 3 la fel ...si raman cu a 4...deobicei rulez cu ea cu 2000) si in rest cand am drum ii dau...de multe ori mai scap si ii mai dau 4000+smile.gif (90-100 km/h prin oras:D:)) nu recomand celor care nu stiu pe unde au radare in oras:)) )


e buna bogdan e chiar f buna multumesc lu dmnzeu ca nu am bagat bani in ea pana acu decat consumabile...dar totusi mi se pare mult...am un prieten care are o nova si zice ca are max 7 in oras...acu nah...
bogdanelkva
ar trebui sa-i lasam pe aia cu masini de peste 2000 cmc sa se vaiete de consum,nu noi,cu motorasele astea de 1400.daca ai o solenza in stare buna nu ar trebui sa-ti bati capul cu consumul.
ramsen
QUOTE(gabyu @ 21 Mar 2010, 22:29)
aha...smile.gif mda...mam chinuit ultimele alimentari sa fac niste diferente:))...sa cresc usor in turatii ca mosnegii:))...si sa schimb pe la 2300 si tot 10 am scos....am incercat sa schimb mai pe la 2100 si am scos 12=)) ...si am mai mers si 2500-3000 cu crestere rapida oarecum pana intra 4-a la 60 la ora fiind viteza cu care circul deobicei prin oras..si tot 10 am scos:))

ramsen: u cum mergi cum cresti in turatii si la cat schimbi in toate treptele ....

e valabil si pentru ceilalti...la ce turatii schimbati(dak aveti chef scrieiti pt toate vitezele:D....) cum accelerati...nush chestii de genu care sa arate un stil de condus ca eu am un stil mai sportiv oarecum:)) (accelerez rapind 1-2500-3000, 2 la fel 3 la fel ...si raman cu a 4...deobicei rulez cu ea cu 2000) si in rest cand am drum ii dau...de multe ori mai scap si ii mai dau 4000+smile.gif (90-100 km/h prin oras:D:))  nu recomand celor care nu stiu pe unde au radare in oras:)) )
e buna bogdan e chiar f buna multumesc lu dmnzeu ca nu am bagat bani in ea pana acu decat consumabile...dar totusi mi se pare mult...am un prieten care are o nova si zice ca are max 7 in oras...acu nah...
*


colegule eu schimb vitezele la 2500-3000 de ture ...la inceput cind am cumparat masina ( 2007 noiembrie) am mers si eu batrineste cu ea gindindu-ma si eu la consum...si culmea ca atunci a consumat mult...din 2008 nu mai merg ca batrini si merg mai sportiv...la mine mai este si altceva,de cind am folosit in benzina acel aditiv(2008) de curatare injectoarele,dupa folosirea lui se cunoaste frate ca si-a facut treaba in sistem de alimentare...eu totusi ramin la ideea asta cu aditivul asta in benzina...el nu numai ca a curatat injectoarele dar si catalizatorul la curatat de mi s-au gaurit si tobele...deci sint multumit de consum...folosind aerul conditionat ma asteptam la un consum mai mare...de unde gindul asta tot asa este consumul la drum...prin oras nu folosesc aerul ,sau ma rog rar cind sint cu familia in masina...in rest multumit de masina
gabyu
si io is foarte multumit de ea...si mai ales de cum trage:)... apropo iti mai aduci cumva aminte ce aditiv ai folosit cum se chema...am vrut sa bag si io da am auzit si bune si rele despre aditivi....
rratzoiusexos
mie mi au zis mecanicii de la dacia simpotrans colentina,ca daca desfunzi injectoarele,vinde mai multa benzina,deci consuma mai mult.

<span class='edit'>22 Mar 2010, 11:50:</span>
QUOTE(ramsen @ 21 Mar 2010, 22:26)
pai si cel cu 16 supape cit papa dupa tine...ca daca ma uit bine la motoarele de logan de 1,2; 1,4; 1,6 cu 8 supape papa diferit iar cel de 1,6 16 V papa de rupe benzina
nu ma vait de consum...eu sint multumit de el...iarna la -22 grade am avut pe CB si 13% iar acum ca a inceput sa se incalzeasca a scazut si consumul pe la 8%
*



dupa mine papa cam cat vezi in poza de mai jos.16v e mai economic in oras.,dovada ca 1.6 16v consuma chiar mai putin decat 1.4 8v.,desi e o diferenta de vreo 200 cmc dar si de 30 de cai!!!
slider2
explicatia pentru consumul mai mic la 16v in anumite conditii este tocmai puterea in plus pe care o are, fiind cea mai echilibrata varianta pe benzina ca raport kg/cp...
ramsen
sa o crezi tu ca are consumul pe care il spun astia de la uzina...te asigur eu ca la servici am logan 1,6 16 V si mergind prin Pitesti am dat pe consum sa vad cit papa ...uimirea a fost mare se apropia de 11% dar tinind cont ca afara era cel putin -10 grade...dupa mine sub 9% nu scade prin oras modelul asta de logan...credeti ce vreti voi,proba pe viu este cea mai buna la consum nu ce scriu astia
djasu82
pune frana de motor si scade si mai mult consumul mai ales la voi in pitesti biggrin.gif
Cel mai ok era un motor de 1.4 16V aveai putere , cuplu foarte bun plus consum mai mic .
rratzoiusexos
QUOTE(ramsen @ 22 Mar 2010, 17:24)
sa o crezi tu ca are consumul pe care il spun astia de la uzina...te asigur eu ca la servici am logan 1,6 16 V si mergind prin Pitesti am dat pe consum sa vad cit papa ...uimirea a fost mare se apropia de 11% dar tinind cont ca afara era cel putin -10 grade...dupa mine sub 9% nu scade prin oras modelul asta de logan...credeti ce vreti voi,proba pe viu este cea mai buna la consum nu ce scriu astia
*



daca o iei asa nici 1.4 8v nu scoate consumul dat de producator.consumul dat de producator e obtinut in aceleasi conditii de exploatare pentru toate motorizarile.in aceleasi conditii ,simuland ciclul urban,1.4 8v consuma mai mult decat 1.6 16v
ramsen
QUOTE(djasu82 @ 22 Mar 2010, 17:56)
pune frana de motor si scade si mai mult consumul mai ales la voi in pitesti biggrin.gif
Cel mai ok era un motor de 1.4 16V aveai putere , cuplu foarte bun plus consum mai mic .
*


cel mai bun era acest motor...nu stiu inca ce consum are motorul de 1,2 16V,consum spus de soferi nu ce dau ei in cartile tehnice...asta este...sanatate sa avem sa conducem citi mai multi km pe sosele si mai multe masini
dutzu83
cand au fost geruri am avut consum in oras 14%(solenza)=>m-au sfatuit ca e sonda lambda.
mers afara cu ultima ninsoare, putin polei si cu putin oituz, a iesit un consum de 6,5%. La destinatie stricat decodor ucc. Cei de la servis mi-au spus ca au umblat si la calculator, n-am inteles ce.
cand am venit acasa a fost cald => consum 4,8% la un condus decent , schimbat vitezele pe la 2400-2800(rog nu injurati, consumul a fost calculat de la plin la plin)
imi poate spune si mie cineva de ce am asa mult in oras?
djasu82
ti-o fi tras cu clipul calculul la consum 128 . Sunt multe artifici mai ales petimp de iarna pentru consum mic dar cine intervine pe la senzori si lambda ...
Catodata atat ma enervez ca nu am posibilitate sa umblu la soft pentru al reprograma asa cum doresc eu ... frantuzi astia ce sa le ceri biggrin.gif
marioiasi
salut!
A mea consuma 6-7% mixt , daca pun benzina 99+, se duce la 9-10% tot mixt.
Fac plinul pana la buza capacului de la benzina notez Km la urmatorul plin pun tot pana la buza capacului, vad cati Km am parcurs si impart la cata benzina am pus.
Este cel mai corect mod de a determina consumul.
Acum un an un drum Iasi - Bucuresti tur si retur am scos un consum de 5,4%, Schimb viteza la 2500-3000, iar in a 5-a nu trec de 3500 de turatii
gabyu
poi stiu ca in afara ia putin ca si mie imi ia 5 5 si ceva.... dar in orasul nostru care a inceput sa semene din ce in ce mai mult cu bucuresti..... sanatate 10 de la scoala:))
AleXuTzU_Tau
ma nene cine ma poate ajuta si pe mine cu niste sfaturi in legatura cu consumu la solenza....am o clima din 2003 si consuma de rupe mai ales in oras....avand in vedere ca stau in bucuresti ceea ce e normal ca in ziua de azi pe zi ce trece mai apare cate o masina 2 adusa de afara sau luata noua de la noi.......imi consuma in jur de 11 - 13 L/100 ....eu cred ca nu ar trebuii sa consume atat........as vrea sa stiu si eu ce as putea sa ii schimb sa nu mai consume asa de mult... avand in vedere ca am schimbat akm jumatate de an traseu de tobe.....filtrele de ulei si de aer le schimb la 10.000 la fel si uleiu la motor....altceva ce ar putea fi?pt cei ce ma ajuta biggrin.gif cheers.gif white_flag.gif
rratzoiusexos
QUOTE(AleXuTzU_Tau @ 29 Mar 2010, 16:09)
ma nene cine ma poate ajuta si pe mine cu niste sfaturi in legatura cu consumu la solenza....am o clima din 2003 si consuma de rupe mai ales in oras....avand in vedere ca stau in bucuresti ceea ce e normal  ca in ziua de azi pe zi ce trece mai apare cate o masina 2 adusa de afara sau luata noua de la noi.......imi consuma in jur de 11 - 13 L/100 ....eu cred ca nu ar trebuii sa consume atat........as vrea sa stiu si eu ce as putea sa ii schimb sa nu mai consume asa de mult... avand in vedere ca am schimbat akm jumatate de an traseu de tobe.....filtrele de ulei si de aer le schimb la 10.000 la fel si uleiu la motor....altceva ce ar putea fi?pt cei ce ma ajuta biggrin.gif  cheers.gif  white_flag.gif
*



poi cam asta i consumul in bucuresti.nu tre sa te ingrijoreje.cu un stil batranesc de condus mai scoti maxim 1l/100.acum depinde si de zone,de timpul zilei in care conduci..oricum..asa imi consuma si mie.
AleXuTzU_Tau
deci m-am saturat pana peste cap cata benzina pot sa bag in ea.....in bucuresti in medie pe saptamana imi ajunge cam 15- 20 litri mers in fiecare zi in jur de 20 30 maxim de km
slider2
jepeleu?? huh.gif
alex_DNK
nu-i o solutie GPL-ul...ce bani economisesti la gaz... bagi in motor.
bogdanelkva
yo zic sa faci o iesire afara din bucale,sa vezi daca ai consum exagerat si in afara orasului.daca iese bine consumul extraurban,schimba-ti domiciliul in provincie.
AleXuTzU_Tau
smile.gif)) problema este in felul urmator asta vara am fost pana la munte ...am facut plinu de la ploiesti si am mers asa ..breaza...sinaia si inapoi bucuresti....constant 70 localitati 110 afara.....si deabia sa clintit acu la benzina....a doua zi dupa ce am ajuns acasa.....am plecat prin bucuresti....si un drum pana la tzara de 50 km si cand am ajuns a cazut acu de la benzina de debun ,,..cam la jumate.... in afara am cosum de 5.5 6 maxim 7......da in general de 7 .....da in bucuresti rupe....si gpl nu se merita.....ca treb sa umbli la motor mai mereu asta e parerea mea.....
mpi_cs09
cine scoate consum de 9-10L/100km in Bucuresti sa fie multumit;)

Inca ceva...legat de noile radare.Am fost sapt trecuta la munte si am observat ca nu prea se mai dau flashuri cand e o masina de politie cu radar sad.gif
AleXuTzU_Tau
poate le e frica la unii sa dea din cauza ca daca vede nenea garcea ca dai flash s-ar putea sa iti iei amenda ca nu folosesti lumina cum trebuie ...eu am vaz astfel de faze.....cand este amendata o persoana din cauza ca a dat flash sa anunte ca e politie.....si multi nu se risca.....eu unu cel putin dau flash ori de cate ori este radar.....nu conteaza unde....bucuresti ....afara...localitatete....deoarece si altii ar putea sa ma atentioneze pe mine cand este radar si merg cu viteza peste limita......da unii nu dau ......
djasu82
Tu consumi asa de mult in bucuresti ma mir eu am un consum de 8% si scade uneori la 7,5 % stilul de mers e constant fara accelerari rapide plus folosesc frana de motor - taie injectia.
Parerea mea schimba stilul de condus . Cel mai mult aceste motoare papa benzen cand stau la relantii si papa putin in sarcina pana la 3400 de ture.
Era o chestie cu modificarea relantiului la 550 de ture dar slabe sanse pentru multi.
rratzoiusexos
QUOTE
2.h.Forum-ul nu trebuie confundat cu un chat. Drept urmare, se pedepseste folosirea in exces a pictogramelor emotive

ma lasi cu consumul asta in bucuresti......poate intre orele 24-05,dar 7.5 nu scoti nici atunci pentru ca sunt semafoare.
tataiedaciotul
Alexutule pina nu elimini "tacanitul" dintre volan si scaun nu vei avea consum mic!... tongue.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
Maskatu
Djasu banuiesc ca se refera la consumul afisat de cb. Eu unul chiar daca as vrea nu as putea sa cred ca ii consuma 7.5-8%. Daca mergi noaptea dupa 20-21, si nu prinzi multe semafoare, poate (POATE) ai noroc si ajungi la un 8,8-9,2. In conditii de trafic intens, adica stat la semafoare si mers bara la bara, nu ai cum fizic, sa ajungi la 7,5-8% pentru ca atunci cand stai pe loc consumul creste cu 0,5-1%, mai ales daca abia ai resetat cb-ul si evident este usor influentabil pentru ca nu are multi km rulati. Spun asta din propria experienta.

Si eu daca resetez cb si iau stefan cel mare de la un cap la altul, noaptea la 23, scot 6-7%. Dar asta in conditii de trafic zero si stat putin la semafoare.
george_scala_2004
QUOTE(AleXuTzU_Tau @ 29 Mar 2010, 20:15)
poate le e frica la unii sa dea din cauza ca daca vede nenea garcea ca dai flash s-ar putea sa iti iei amenda ca nu folosesti lumina cum trebuie ...eu am vaz astfel de faze.....cand este amendata o persoana din cauza ca a dat flash sa anunte ca e politie.....si multi nu se risca.....eu unu cel putin dau flash ori de cate ori este radar.....nu conteaza unde....bucuresti ....afara...localitatete....deoarece si altii ar putea sa ma atentioneze pe mine cand este radar si merg cu viteza peste limita......da unii nu dau ......
*



nu inteleg chestia asta cu folosirea luminii cum trebuie ! si de ce sa se supere garcea ? doar pentru ca sint avertizati ceilalti soferi ? da' de aia care stau in c.uru' tau si te blituie sa te dai la o parte din calea lor ? ca daca pui o frina te pupa instant ? nu zice nimeni nimic ?
AleXuTzU_Tau
QUOTE(tataiedaciotul @ 30 Mar 2010, 07:15)
Alexutule pina nu elimini "tacanitul" dintre volan si scaun nu vei avea consum mic!... tongue.gif  radmasa.gif  radmasa.gif  radmasa.gif
*



asa e NeaDane...smile.gif)nu mai zic nimic de scartzaitul ala....sunt satul de 3 ani biggrin.gif:))..asta e mai suport si eu cam 1 an sper si next car .....diesel bineinteles ...
ramsen
eu mai astept vreo 3 ani si next car...dar tot benzina,ca de diesel sint satul pina-n cap...tot benzina este sfinta ca la motorina din tara noastra te duci invirtindute
djasu82
QUOTE(Maskatu @ 30 Mar 2010, 09:46)
Djasu banuiesc ca se refera la consumul afisat de cb. Eu unul chiar daca as vrea nu as putea sa cred ca ii consuma 7.5-8%. Daca mergi noaptea dupa 20-21, si nu prinzi multe semafoare, poate (POATE) ai noroc si ajungi la un 8,8-9,2. In conditii de trafic intens, adica stat la semafoare si mers bara la bara, nu ai cum fizic, sa ajungi la 7,5-8% pentru ca atunci cand stai pe loc consumul creste cu 0,5-1%, mai ales daca abia ai resetat cb-ul si evident este usor influentabil pentru ca nu are multi km rulati. Spun asta din propria experienta.

Si eu daca resetez cb si iau stefan cel mare de la un cap la altul, noaptea la 23, scot 6-7%. Dar asta in conditii de trafic zero si stat putin la semafoare.
*


Ce sa-ti fac daca stai tot timpul cu pedala pe acceleratie biggrin.gif eu unu ai dau in guse si iau piciorul de pe acceleratie sau unde am posibilitati restranse merg cu turatie constanta.
A pai cine te pune sa mergi numai pe unde e aglumerat se gasesc intotdeauna brese.
Apropo nu mai reseta cb-ul ca iti da eronat . O sa montez eu unul nemtesc care cu siguranta o sa afiseze precis totul pana si ce peneu o sa am pe masina ia in calcul.
marius80_eugen
QUOTE(gabyu @ 21 Mar 2010, 22:29)
aha...smile.gif mda...mam chinuit ultimele alimentari sa fac niste diferente:))...sa cresc usor in turatii ca mosnegii:))...si sa schimb pe la 2300 si tot 10 am scos....am incercat sa schimb mai pe la 2100 si am scos 12=)) ...si am mai mers si 2500-3000 cu crestere rapida oarecum pana intra 4-a la 60 la ora fiind viteza cu care circul deobicei prin oras..si tot 10 am scos:))

e valabil si pentru ceilalti...la ce turatii schimbati(dak aveti chef scrieiti pt toate vitezele:D....) cum accelerati...nush chestii de genu care sa arate un stil de condus ca eu am un stil mai sportiv oarecum:)) (accelerez rapind 1-2500-3000, 2 la fel 3 la fel ...si raman cu a 4...deobicei rulez cu ea cu 2000) si in rest cand am drum ii dau...de multe ori mai scap si ii mai dau 4000+smile.gif (90-100 km/h prin oras:D:))  nu recomand celor care nu stiu pe unde au radare in oras:)) )
e buna bogdan e chiar f buna multumesc lu dmnzeu ca nu am bagat bani in ea pana acu decat consumabile...dar totusi mi se pare mult...am un prieten care are o nova si zice ca are max 7 in oras...acu nah...
*


Nu conteaza cum schimbi si unde atat de mult , ci mult conteaza daca folosesti frana de motor . Mai conteaza si benzina care o bagi daca mergi mai nervos , ca , daca simti ca nu se duce , bagi piciorul si ea papa mai mult . Eu ajung frecvent pe la 4500 rpm a2-a , si chiar a3-a daca mi se pune pata si daca iti spun ca am 7,6 % consum imi spui ca aberez .
Daca tot spui ca nu ai bagat bani in ea decat de consumabile , paote ar fi cazul sa faci si ceva imbunatatiri si cu siguranta se va simti si la consum . ( admisie sport , evacuare sport , flash ... toate astea SCAD consumul daca mergi normal cu ea , dar presupun o investitie initiala de vre-o 11-12 mil )

QUOTE(AleXuTzU_Tau @ 29 Mar 2010, 16:09)
ma nene cine ma poate ajuta si pe mine cu niste sfaturi in legatura cu consumu la solenza....am o clima din 2003 si consuma de rupe mai ales in oras....avand in vedere ca stau in bucuresti ceea ce e normal  ca in ziua de azi pe zi ce trece mai apare cate o masina 2 adusa de afara sau luata noua de la noi.......imi consuma in jur de 11 - 13 L/100 ....eu cred ca nu ar trebuii sa consume atat........as vrea sa stiu si eu ce as putea sa ii schimb sa nu mai consume asa de mult... avand in vedere ca am schimbat akm jumatate de an traseu de tobe.....filtrele de ulei si de aer le schimb la 10.000 la fel si uleiu la motor....altceva ce ar putea fi?pt cei ce ma ajuta biggrin.gif  cheers.gif  white_flag.gif
*


Daca esti din Bucuresti , ma ofer sa fac o tura cu tine , sa vad cum mergi si cu ceva sfaturi te pot ajuta .

QUOTE(AleXuTzU_Tau @ 29 Mar 2010, 18:47)
smile.gif)) problema este in felul urmator asta vara am fost pana la munte ...am facut plinu de la ploiesti si am mers  asa ..breaza...sinaia si inapoi bucuresti....constant  70 localitati 110 afara.....si deabia sa clintit acu la benzina....a doua zi dupa ce am ajuns acasa.....am plecat prin bucuresti....si un drum pana la tzara de 50 km si cand am ajuns a cazut acu de la benzina de debun ,,..cam la jumate.... in afara am cosum de 5.5 6 maxim 7......da in general de 7 .....da in bucuresti rupe....si gpl nu se merita.....ca treb sa umbli la motor mai mereu asta e parerea mea.....
*


Daca in afara ai consum OK si in oras nu , atunci iti spun sigur ca problema este la tine si vb f serios . Afara eu oricat i-am dat NU a sarit de 6,8 % vara , in general , masina si daca e plina , dar eu merg decent , consumul nu are voie sa treaca de 5,8 - 6% , de obicei este 5,5 % in afara cu masina plina . CU 2 persoane , portbagaj mai gol nu sare de 5,2 - 5,3 % .

QUOTE(AleXuTzU_Tau @ 29 Mar 2010, 19:15)
poate le e frica la unii sa dea din cauza ca daca vede nenea garcea ca dai flash s-ar putea sa iti iei amenda ca nu folosesti lumina cum trebuie ...eu am vaz astfel de faze.....cand este amendata o persoana din cauza ca a dat flash sa anunte ca e politie.....si multi nu se risca.....eu unu cel putin dau flash ori de cate ori este radar.....nu conteaza unde....bucuresti ....afara...localitatete....deoarece si altii ar putea sa ma atentioneze pe mine cand este radar si merg cu viteza peste limita......da unii nu dau ......
*


Un flash il poti da din greseala , NU are nici un fel de dovada ca ai dat flash-uri gramada . Apoi flash-urile se dau DUPA ce ai trecut de ei , adica inainte ca ceilalti sa ajunga in acea zona , deci cine naiba sa te mai vada ?
Acum mai intervine o treaba , eu personal daca vad pe unu care trece cu 200 pe contrasens , nu i-as da nici o flegma , dar flash . La dacii si masini mai autohtone dau flash-uri desi mi-e mila de Xenoane , dar la "jmecheri" sa si-o fure din inima ca merita !

QUOTE(djasu82 @ 29 Mar 2010, 20:15)
Era o chestie cu modificarea relantiului la 550 de ture dar slabe sanse pentru multi.
*


Ce avantaje ar avea si cate dezavantaje coborarea relantiului la 550 ? Nici diesel-ul nu il are acolo , ci pe la 650 rpm .

QUOTE(rratzoiusexos @ 29 Mar 2010, 22:54)
ma lasi cu consumul asta in bucuresti......poate intre orele 24-05,dar 7.5 nu scoti nici atunci pentru ca sunt semafoare.
*


Ba scoti ! icon_mrgreen.gif Sac !
ramsen
Sa stiti ca se cunoaste diferentza intre gama de benzina...eu folosesc numai benzina Petrom 99+ si o data pe luna mai ating si din aia de Petrom 95 iar la bord la functia consum se vede clar diferentaza intre ele...ma refer prin oras cu 95 consuma pe la 8,2% iar cu 99+ merge la 7%,deci...
Acum sa revin la topic...ieri am fost pina la tara spre munte(C de Arges si mai sus) am bagat benzina de la Petrom de 99+ , am plecat la drum cu 4 persoane in masina si portbagajul citusi de plinutz...unde vreau sa ajung,luni am fost la servici si am facut o revizie la pistonasele din etrieri,pe drum masina imi merge beton acum dupa ce am facut aceasta curatare...cit credeti voi ca mi-a consumat solenza mea dus -i ntors pe 120 km distantza???de necrezut 6,2 litri de benzina si un consum de 5,1%...viteza a fost intre 60-80-100 km/h,urcat pe munte,coborire etc etc...deci sint multumit de lucrarea facuta cu o zi inainte si de consumul pe care il am la solenza...cel drept o si ingrijesc,nu o las deloc sa imi cada ceva ca eu l-am si inlocuit...bafta va urez la toti solenzarii si celor care nu au solenza si au alt model de masina...SA TRAITI...bineee
FuNnYSLZ
QUOTE(ramsen @ 14 Apr 2010, 11:41)
Sa stiti ca  se cunoaste diferentza intre gama de benzina...eu folosesc numai benzina Petrom 99+ si o data pe luna mai ating si din aia de Petrom 95 iar la bord la functia consum se vede clar diferentaza intre ele...ma refer prin oras cu 95 consuma pe la 8,2% iar cu 99+ merge la 7%,deci...
Acum sa revin la topic...ieri am fost pina la tara spre munte(C de Arges si mai sus) am bagat benzina de la Petrom de 99+ , am plecat la drum cu 4 persoane in masina si portbagajul citusi de plinutz...unde vreau sa ajung,luni am fost la servici si am facut o revizie la pistonasele din etrieri,pe drum masina imi merge beton acum dupa ce am facut aceasta curatare...cit credeti voi ca mi-a consumat solenza mea dus -i ntors pe 120 km distantza???de necrezut 6,2 litri de benzina si un consum de 5,1%...viteza a fost intre 60-80-100 km/h,urcat pe munte,coborire etc etc...deci sint multumit de lucrarea facuta cu o zi inainte si de consumul pe care il am la solenza...cel drept o si ingrijesc,nu o las deloc sa imi cada ceva ca eu l-am si inlocuit...bafta va urez la toti solenzarii si celor care nu au solenza si au alt model de masina...SA TRAITI...bineee
*



Pai degeaba consuma putin dar e benzina mai scumpa.Ceilalti baga mai ieftin si consuma mai mult,deci cam pe acolo,nu? blink.gif

ramsen
decit sa mai am probleme cu injectoarele mai bine folosesc benzina super buna ...ce conteaza ca este mai scumpa...la mine la Petrom 99+ este la 4,85 lei/L iar cea de 95 este 4,55 lei/L...deci care este mai buna de bagat in rezervor la pretul de pe la mine...eu zic ca cea de 99+ este cea mai buna,acum depinde de conceptia fiecarui sofer
cristian1985
am avut in afara 5.3
rratzoiusexos
QUOTE(ramsen @ 14 Apr 2010, 14:04)
decit sa mai am probleme cu injectoarele mai bine folosesc benzina super buna ...ce conteaza ca este mai scumpa...la mine la Petrom 99+ este la 4,85 lei/L iar cea de 95 este 4,55 lei/L...deci care este mai buna de bagat in rezervor la pretul de pe la mine...eu zic ca cea de 99+ este cea mai buna,acum depinde de conceptia fiecarui sofer
*




O fi cea mai buna aia cu cifra octanica mai mare,dar in nici un caz de la petrom..,omv sau rompetrol sunt cu 2 clase peste,in materie de calitate+aditivi
tanase.petrebogdan
Eu pun de la petrom in general 95. Am un consum mediu de 6.5 . Masina nu are modificari si are 82000 KM. Ce ziceti? am vazut ca sunt care au consum sub 6 oare care este cauza (sau sunt diesel?)?
Maskatu
Nu au nici un diesel. Si oricum, nu cred ca dieselul de la solenza este asa economic... Depinde cum mergi, ce benzina bagi, ce presiune ai in pneuri, cum folosesti frana de motor (daca o folosesti), depinde daca ploua, daca ninge, daca portbagajul este plin si ai 5 pasageri, sau daca esti singur, etc.
ramsen
am mai explicat care este diferentza intre benzina de la Petrom fata de cea de la Omv,Rompetrol...nu la bani ci la aditivul din ea pentru marirea cifrei octanice
Iulikk
A mea consuma undeva in jurul a 6L/100km la mers cu 60-70 in localitati si 110-120 in afara..
djasu82
ramsem vezi ca programul din calculatorul masini a fost proiectat sa pape benzen de 95 , si stai linitit indiferent ca cifra octanica difera tot o sa se depuna pe orificiile injectoarelor. Te pomenesti ca ti-o fi frica sa scoti rampa de injectie si sa cureti injectoarele.
Aceasta mentenanta trebuie facuta cel putin la 50.000 de km daca nu se face la 20.000 cum e in afara.
Cum la vechile daci indiferent ca bagai metanol sau benzen ... tot se depunea pe orificiile jigloarelor din carburator asa se manifesta si aici.
ramsen
fara suparare benzina de 95 nu are cifra octanica 95 ci mai putin...de curatat injectoarele le-am verificat daca pulverizeaza dupa ce am facut acel tratament cu aditiv Metabond...si culmea este ca toate pulverizau super bine...deci nu ma vait de ele... mie imi place cum merge masina cu Petrom 99+ si numai de asta bag...ok???fiecare cu pasarelele lui
asavin
Haideti sa va povestesc cum am gasit eu sursa consumului mare (care ajunsese la 14 l/100km). De cateva luni am observat (in urma verificarii dand kilometrajul pe 0) ca am consum din ce in ce mai mare. De curand am observat si ca vitezometrul nu merge cate o data. Facand o concordanta intre cele doua (vitezometrul si kilomtrajul) am realizat ca atunci cand nu merge vitezometrul nu se incrementeaza nici kilometrajul si astfel kilometrii mei erau mai lungi wacko.gif .
ramsen
radmasa.gif

25 Apr 2010, 20:00:
super descoperirea ta...si tu crezi ca asta este???
gabyu
nu rade ramsen ca daca omu se ia dupa cum ma iau si eu dupa km facuti si lui i se inregistreaza 60 de km la 20 de l de benzina.....nui bun:))
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.