Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: consum Solenza
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Diverse - Dacia Solenza
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68
b64chr
QUOTE(marius80_eugen @ 25 Apr 2007, 21:00)
Vad ca mi s-a sters un post , desi va descurcati singuri mai departe !  mad.gif
*




QUOTE(sharkky @ 25 Apr 2007, 22:54)
Si mie mi s-a sters ... Asta e ...
*



Posturile au fost sterse deoarece nu aveau nimic de a face cu consumul solenzei, ci se refereau la cat de mult consuma Cielo. Asta este offtopic generator de flame. De data asta m-am limitat sa sterg posturile, data viitoare veti fi sanctionati.
marius80_eugen
Saptamana asta am avut un consum mediu de 9,1 % , am mers numai dimineata cu masina .

Eu nu am nimic cu nimeni , dar s-a postat o comparatie si m-am simit dator sa-mi spun si eu parerea . Cred ca se putea indrepta si prin alte mijloace , un PS cu rosu de la vre-un moderator si nu stergerea posturilor , dar e treaba voastra , asta ati stiut sa faceti , asta ati facut . Acum trebuie sa purtam "ochelari ca de cal " cand vb despre un topic ?
Imi pare rau ca trebuie sa imi spun parerea referitoare la aceasta problema , dar asta este . Nu cred sa fie vre-o persoana rau intentionata printre acesti membri , oamenii vor sa ajute si sa se ajute intre ei si daca se mai fac anumite comparatii parerea mea este ca sunt normale . Succes in continuare tuturor si un 1 MAI odihnitor !
GabyT
Consumul mediu inregistrat exclusiv in Bucuresti, de data aceasta cu benzina de 95 (la care am adaugat un injector cleaner) este de 8,58%. 173.gif
Metoda de calcul : plin/plin.
Ce bine ar fi daca in fiecare saptamana macar in doua zile lucratoare s-ar circula cum s-a circulat pe 1 si 2 mai...

post-336-1110552475.gif
Consider ca Marius are dreptate !
In esenta, forum-ul este un loc de discutii. Atata vreme cat limbajul folosit se pastreaza in limite decente si are legatura cu discutia curenta (chiar daca se mai intampla sa o mai luam si pe "aratura"), masura de a sterge respectivele posturi este prea drastica, fiind in contradictie cu scopul forumului. Asta in conditiile in care inclusiv posturile moderatorilor nu sunt intotdeauna la obiect, iar anumiti colegi de forum (cu multe puncte la activ la capitolul reputatie) urmaresc prin mesajele lor generarea de flame-uri, iar posturile lor sunt bine-merci la loc de cinste.
Subiectul discutiei trebuie sa fie la obiect insa nu cred ca trebuie sa absolutizam. In caz contrar, continutul forumului va deveni sec, iar membri lui se vor simti cu sabia lui Damocles deasupra capului...

Chiar daca este off-topic si nu corespunde cerintelor regulamentului, avand in vedere dreptul la replica si natura "constructiva" a interventiei mele, rog moderatorii sa nu stearga aceasta parte a mesajului meu.

mark``
Am facut si eu intr-un final consumul la Solenza mea. Circulat 100 km exclusiv urban, metoda plin/plin, si am scos la pompa un consum de 7,5 L/100. Mentionez ca Targu Muresu` nu este unul din orasele foarte aglomerate, si am schimbat vitezele intotdeauna pe la 3000 rpm. In afara cred ca poate scoate 5,5. E brici!
2dor
Mie un vecin mi-a spus ca Solenza surorii lui consuma 6 litri/100 in oras. Eu sincer nu cred, a mea consuma in jur 8,8 litri/100.
mark``
Se poate daca mergi cu ea subturat si ceva de genu pana in 2200-2500 rpm si ruta aceea nu e aglomerata.
george_slz
Misto Targu Muresul ala.... rolleyes.gif Ziua stai la plaja in strandul ala fain - "vichend"...si seara urci pe deal, la un mic si o bere rece in poiana aia!.....

Si la mine consuma destul de mult pt ca e caaaaaald rau.
B-53-SDP
QUOTE(mark`` @ 13 May 2007, 09:25)
... In afara cred ca poate scoate 5,5. E brici!
*



Eu am scos pana la mare un consum de 5l/100km dar nu am depasit 120 nici pe autostrada.

La intoarcere am calcat-o 140-150 km/h si am scos un 6l/100km.

Mentionez ca aceste consumuri sunt facute fara AC pentru ca nu am sad.gif .
mark``
QUOTE(george_slz @ 13 May 2007, 13:45)
Misto Targu Muresul ala.... rolleyes.gif  Ziua stai la plaja in strandul ala fain - "vichend"...si seara urci pe deal, la un mic si o bere rece in poiana aia!.....

Si la mine consuma destul de mult pt ca e caaaaaald rau.
*


Ai dreptate georgele!
Reed
Solenza 1,4 16V ????? baaaa s-a suit scroafa'n copac. Si ce putere are ? 100CP??? si n-are AC? pacaat... no offence da eu nu am vazut asa masina.
nh1980ro
Da ma, 1.4 8v in compartimentul motor si inca 8 valve de rezerva in portbagaj, ca la vechile berline.
marius80_eugen
Ce 16V , ce scroafa , ce 100 CP , ce valve in portbagaj ??? De unde le scoateti mai ???

George de ce consuma la tine mai mult ca e cald ??? Ca in afara de faza cu A/C-ul nu vad alt motiv ...
Bucuresti - Busteni , o singura persoana , la 6 dimineata , racoare , masina usoara , 4,8 % !!! Deci se poate , dar am mers f lin si linistit ca ascultam "romantice" . icon_mrgreen.gif
nh1980ro
Din semnatura lui B-56-SDP.
B-53-SDP
Off topic:

Ce e scris in semnatura e scris in semnatura si atat.

Am scris asta ca asa mi-a placut mie, nu am 16v pe ea as fi vrut eu wub.gif

Am 16v pe ea cum si 225 CP numai ca folesc cate 75 CP si ii mai schimb din cand in cand sa nu aboseasca prea rau.

Pe bune acum motorul este stock nu are nici o modificare poate pe viitor un mic chip si un filtru de aer biggrin.gif
marius80_eugen
icon_mrgreen.gif Acum serios ... suna ciudat semnatura ta . Nu stiu daca vei gasi un chip mic ... dar poti cauta blush.gif . Daca tot vrei sa pui cip mai bine incearca sa vinzi ce se poate din evacuare , iti pui una sport Borla completa si abia cand mai ai bani faci cipul . Nu uita ca problema nu este filtrul de aer ( care poti pune ceva mai performant ) ci evacuarea care este cam mica !
B-53-SDP
Pai am evacuare directa fara detenta.

E drept ca trebuie sa o schimb cu una de 50 ca am de 45.
mark``
Acuma toata lumea vorbeste ca sa pui evacuare borla ca nu stiu ce ca nu stiu cum. Imi spune si mie cineva, daca schimbi evacuarea mai ai euro2?
cristio_79
Binenteles.Daca nu schimbi cumva si catalizatorul si mai pui sonda lambda si dupa acesta.
marius80_eugen
icon_mrgreen.gif Off , cum vorbesc unii fara sa stie ! DECI , la Euro2 nu exista decat o singura sonda lambda care este inainte de catalizator , in compartimentul motor imediat sub acea tabla de aluminiu care protejeaza contra caldurii de la "serpisori" compartimentul motorului . La Euro 3 mai este inca o sonda amplasata dupa catalizator .
NU se pierde cu absolut nimic Euro daca schimbi evacuarea , cat timp pastrezi sondele lambda amplasate in aceeasi locatie si catalizatorul .
SDP - faptul ca nu ai detenta nu ai rezolvat nimic , pentru ca traseul Borla Sport INOX 50 mm este direct flow , deci nu are site sau altceva pe el , astfel incat este mai performant cu detenta borla decat fara !
mark``
Mariuse, o evacuare borla se schimba incepand de la blocul motor? serpisorii cum zici tu, saxofon si restu, sau numai de la saxofon (dupa sonda) in jos?
Si apropo, catalizatoru unde e amplasat?
sharkky
Bucuresti - Baicoi - Bucuresti ... Consum mediu de 6 %, viteze cuprinse intre 70-100 Km/h ...
N-as mai vrea sa fac prea curand ruta asta .. Ce drumuri sunt in Ploiesti si pe langa, iti bati copiii ... Si mai e si plin de radare mobile, cam la orice ora ..
Mark``, esti Off rau de tot .. Vezi ca sunt topicuri separate pentru ce vrei tu sa stii.
mark``
Ok sorry!
cristio_79
Catalizatorul este amplasat "dupa sonda in jos",cam pe sub baia de ulei.Iar evacuarea pe care o vrei tu,se schimba imediat dupa racordul acela flexibil din sarma impletita care este sub masina.Daca te bagi sub masina se observa imediat.Se vede si daca deschizi capota si te uiti undeva intre motor si peretele antifoc.In legatura cu galeria de evacuare,este mai complicata treaba si eu cred ca nu se merita s-o schimbi.
Imi cer scuze ca am raspuns in locul lui marius,dar incearca sa-ti faci si tu rost de un manual,macar de Supernova,pentru ca ai foarte multe chestii explicate cu poze si scheme si o sa intelegi mai usor.
benkenobi
la fiecare alimentare cu benzina pompa indica cu 1,5 l mai putin decat cantitatea de combustibil consumat indicata de CB. de fiecare data alimentare ful de la aceeasi pompa. sa fie oare indicatia CB eronata?
in acest fl consumul mediu este ceva ma mic decat cel indicat de cb dar nu stiu car este cl corect. inclin sa cred ca cel calculat in urma indicatiilor date de pompa de benzina de la peco.
aveti aceleasi probleme?
benkenobi
cristi: multumesc pentru link. dar la mine este pe dos, in sensul ca, CB indica mai mult decat pompa. vad ca la ceilalti forumisti treaba sta invers.
personal alimentez numai plin si numai la primul declic al popei. si de fiecare data aceeasi pompa rompetrol -efix. acum ca am vazut si problemele altora legate de cb sunt si mai confuz ca inainte.
concluzie; eroare a indicatiilor CB.
demonstratie:nu toate pompele de carburanti sunt defecte pentru a putea pune in seama lor erorile de masurare pe care le mentioneaza toti cei cu CB. si in plus stiu ca pompele de carburanti sunt etalonate metrologic la cel mult doi ani odata.
corectati-ma daca gresesc.
GabyT
Pentru a reinvia acest topic, care de altfel era foarte animat (pana in momentul in care au inceput a se sterge posturi), revin cu informatii legate de consumul inregistrat exclusiv in Bucuresti, care se situeaza, in mod surprinzator, sub pragul psihologic de 9% (asta desi in ultimul timp am inceput sa utilizez intensiv AC-ul, iar pana de curand, s-a circulat execrabil).
Astfel, in perioada mai-iunie, consumurile calculate prin metoda plin-plin au fost : 8,43%, 8,76% si 8,98%. wub.gif
eugeniuz2004
fericitule! ca eu in drum extraurban (mult insa pe drumuri pe care am mers mai aiurea ca in oras) si in completarea urbana (Iasi) am scos consum cam mare : 8,31%
nh1980ro
Dupa ce am schimbat traseul de mers la servici consumul a scazut de la ~10.36% la 9.36%..smile.gif
cristi.r
GL - CT - GL :

MOL95:
6,5l / 100km (GL - BR - Slobozia - Giurgeni - CT, adica drum mai lung dar bun)

OMV95:
5,8l / 100km (GL - BR - Gura Ialomitei - Giurgeni - CT, adica drum mai scurt dar ceva mai prost + ceva foiala prin CT cu A/C)
A/C folosit in ambele cazuri in jur de jumatate din drum pentru ca am plecat din pe la 4 dimineata. Greutate echivalenta a circa 3 persoane.

OFF: WTF ? Ce pun aia de la MOL in benzina, fratie ?

LE: viteza medie: in jur de 70-80 km/h
mark``
Apai la mine e un pic invers. Acum am bagat benzina de la mol si parca ma tine mai mult biggrin.gif inainte puneam numai de la petrom.
fainis
250 km cu vreo 12 litri mers batranesc cu 60kmh/viteza 4 smile.gif
eugeniuz2004
aproape 59000 km si socotind toata benzina pusa (DA, am o astfel de evidenta !) iese o medie de 7.2 l % cu precizarea ce 2/3 este drum in afara localitatii si restul in oras (cel mai mult Iasi)
sebastianu
eu am scala 2003 si numi mananca mult ... in afara ...daca o tin constant sub 5
.. prin oras ... 6 ... hai sa zic maxim 7 smile.gif eu is multumit ...
cristi.r
Ma, cum naibii reusiti voi consumuri sub 5 cu SLZ ? Mergeti ceva mai "normal" cu ele, nu ca mosnegii, ca le infundati injectoarele !

@mark: tocmai ca nu-i invers, pentru ca tu faci comparatia cu Petrom, iar eu cu OMV.

eugeniuz: felicitari, frate, daca ai pastrat toate bonurile sau stiu eu ce metoda oi fi folosit, pentru ca in 59000 km bagi ceva benzina ... Felicitari !
marius80_eugen
QUOTE(sebastianu @ 20 Jun 2007, 19:18)
eu am scala 2003 si numi mananca mult ... in afara ...daca o tin constant  sub 5
.. prin oras ... 6  ... hai sa zic maxim 7 smile.gif eu is multumit ...
*




Sebastian , daca nu ai Computer de Bord ( CB ) care sa iti indice acel consum , nu cred ca e indicat sa dai de bun acel consum al tau . care sincer e putin cam exagerat mai ales in oras , unde mai putin de 8% nu cred ca iti ia . ( chiar nu m-am uitat de unde esti , dar in Bucuresti mai putin de 8 nu cred ca poti obtine )

Cel mai putin mi-a consumat in afara la un drum Bucuresti-Busteni -> 4,8% , eram singur in masina , era dimineata la 6 , masina goala , am mers strict legal , chiar enervant de legal ca nu ma grabeam . ATAT ! Cum mai pui cate o persoana si ceva bagaje deja ajungi la consumul normal extern de 5,5 - 6,5 % .
Un drum Bucuresti - Zarnesti - Bucuresti + multe drumuri pe acolo cu masina full , de imi atingea cauciucurile la inclinatii , consum 6,4 % .
In Bucureti in prezent am un consum de 8,7% , prezent in ultimele doua saptamani jumate pe afisajul CB . ( eu nu merg batraneste in Bucuresti !)
In continuare imi mentin parerea ca benzina Mol95 e cea mai ok pentru Scufita mea si sa alimentati cand e cat mai racoare afara !!! Bafta tuturor si un consum cat mai mic !
Zippy
QUOTE
sa alimentati cand e cat mai racoare afara


huh.gif De ce?
bolek_bolek
laugh.gif Banuiesc ca pentru ca fiind mai frig, benzina se contracta, si astfel intra mai multa , deci alimentam mai rar , si facem mai putine drumuri la benzinarii , obtinand astfel o economie substantiala de carburant ! wub.gif ...altfel , nici eu nu inteleg motivul !
pskint25
La A2 alergata cu 170 constant imi ia 9.5..la 120-140 pe acelasi traseu ies si la 6.5.. in oras ma rupe si in 10 si nu astept prea mult.. o fi bine?

Cat aveti rezerva ca la mine acul e aproape de 0 cand se aprinde becul si am estimat ca mai are vreo 5 litri.. Asa e si la voi? Se poate recalibra cumva senzorul de nivel?

Am bagat odata Mol98 ca nu aveau 95 si am fugit la mare.. consum la fel...
marius80_eugen
QUOTE(pskint25 @ 21 Jun 2007, 08:53)
La A2 alergata cu 170 constant imi ia 9.5..la 120-140 pe acelasi traseu ies si la 6.5.. in oras ma rupe si in 10 si nu astept prea mult.. o fi bine?
*



O fi soferul inconstient sau ... inconstient ? blink.gif Nici cauciucurile stock de pe masina nu sunt facute sa mearga in regim constant de 170 km/h , ca sa nu mai spun de cele tocite de cativa ani . Daca ai fi spus de varfuri de 170 mai spuneam , dar poate mai esti si pescar putin sa spui ca ai mers constant tot drumul cu 170 . La 170 a mea are un consum instantaneu de peste 12% ... dar la tine poate sufla vantul din spate si era si ceva vale . ( tot drumul )
Poate daca ai masina mai modificata ... sau ti-ai bagat vre-un motor TDI sub capota ai avea dreptate cu consumurile .
Daca nu ai CB si spui consumurile din stomacel ... nu cred ca are rost sa mai continua discutia ! Daca tie iti arata cu ac nivelul de benzina ... atunci e clar ca nu ai CB ... si esti cu discutia in SF !
ginoxxx
QUOTE(GabyT @ 20 Jun 2007, 14:16)
pragul psihologic de 9% (asta desi in ultimul timp am inceput sa utilizez intensiv AC-ul, iar pana de curand, s-a circulat execrabil).
Astfel, in perioada mai-iunie, consumurile calculate prin metoda plin-plin au fost : 8,43%, 8,76% si 8,98%wub.gif
*




bine bine dar de unde ti-au iesit tie calculele astea cu asa exactitate...8.98...ai bagat benzina cu seringa???
auzi 8.98 radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif

NO OFFENCE
GabyT
Daca ai fi citit inainte de a te apuca de "mistocareala", ai fi constatat modalitatea de calcul si faptul ca toate consumurile pe care le-am postat pana in prezent au acelasi sistem de calcul.
In speta, am incarcat 40,15 litri de benzina ("plin ochi") avand parcursi de la ultimul plin (efectuat in aceleasi conditii) 447 km. Cele doua zecimale au, asa cum am scris, importanta pe plan psihologic.
Si daca vrei exactitate in calcul, consum mediu este 8.9821029082774049217002237136465 % - NO OFFENCE wink.gif
marius80_eugen
Generati flame-uri si va jucati cu benzina ! Nu e bine deloc ... prea multe zecimale dupa virgula strica ! radmasa.gif
GabyT
Daca omu' a vrut exactitate, i-am dat ... radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
eugeniuz2004
QUOTE(GabyT @ 21 Jun 2007, 19:53)
....... consum mediu este 8.9821029082774049217002237136465 % ....


ce nu inteleg eu este daca pot rotunji in plus (ca la scoala) sau in minus (sa ma simt bine ca e consumul mai mic) dry.gif (asta ca se termina cu ultima zecimala 5)

Ceva distractie nu strica pe forum si apreciez exactitatea calculelor! tongue.gif
GabyT
Pai eu zic ca se rotunjeste "in minus" (pentru ca a treia zecimala este 2) laugh.gif
Ma bucur ca apreciezi exactitatea datelor, dar unii mai carcotasi ar putea spune ca am renuntat la seringa si am trecut la pipeta... coolspeak.gif
andrei041
La mine, in oras, fara AC - 8.87 la ultimul calcul, pe ~400km. Insa au fost si consumuri de ~8.2 in oras. Sub asta nu cred ca se scade prea usor ... si nici nu tin neaparat
Orasul de deplasare: CT
pskint25
eugen... cred ca am mers vro 110 km cu 160-170 (A2), ca era liber... cauciucurile sunt noi, si nu eram inconstient c doar tempit poti sa zici tongue.gif ca inconstient esti cand lesini smile.gif), si dupa metoda plinului atat mi-a luat...
acum cine stie poate batea vantul din spate

totusi la voi cat este rezerva (atunci cand se aprinde martorul de bord) in litri si/sau km??


29 Jun 2007, 13:29:
a... nu imi place pestele smile.gif)))))))
GabyT
Banuiesc ca rezerva este undeva la 4-5 litri; nu stiu sigur pentru ca nu am ramas niciodata in "pana prostului", dar din cate am inteles, rezervorul de la Solnize are 43 de litri.
De obicei alimentez full dupa 20-30 km de la aprinderea martorului, in rezervor intrand 40-41 de litrii (pana in buza).

Referitor la consumul inregistrat la viteza de aprox. 170 km/h, e foarte posibil sa ai dreptate insa nu cred ca viteza medie se apropie de o asemenea valoare; foarte probabil ai avut varfuri de 160-170, insa nu cred ca traficul ti-a permis sa mergi cu piciorul "la blana" toata autostrada, pentru ca altfel ai fi avut un soc la pompa; cu siguranta la obtinerea consumului dat de tine a contribuit si frana de motor... wink.gif pentru ca altfel, Eugen are dreptate - CB-ul nu minte (decat putin).

Eu nu am la Solniza CB, asa ca nu pot sa spun decat consumul mediu dintre doua plinuri, insa la inceputul lunii am "fugarit" si eu Clio-ul (3; dci 80 Cp) pe A1, si la fel ca si tine, puteam sa jur ca am mers constant cu 150-170 km/h; in conditiile in care am resetat CB-ul la intrarea pe autostrada, la iesire imi indica o viteza medie de "doar" 134 km/h huh.gif (si un consum mediu de 7,6%), banuiesc ca din cauza celor pentru care a trebuit sa reduc viteza, cu care ocazie am scazut si consumul.

Revenind la subiectul topicului, ultimul meu consum in Bucuresti este de 8,67% cu tot cu blocajele de saptamana trecuta si cu AC-ul folosit destul de mult. Parca pe zi ce trece consuma mai putin... 124.gif
Reed
La ...170kmh!!! Slz consuma cam 13- 14L/100 pt ca este undeva pe la 4700-4900rpm si devine foarte usoaaara avind o instabilitate extrem de resimtibila.
9,5 la viteza aia ar consuma daca ai merge la "aspiratie" in spatele la ceva relativ masiv (de talia cel putin a unei furgonete).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.