Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dacia 1310 -Green Frog
DaciaClub - Forum Dacia > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30
BLUE R 19
QUOTE(Ov @ 24 Oct 2016, 09:21)
Treaba e ca la M nu nimeresc deloc reglajele, trebuie sa dau iar jos rampa si sa iau la polizor culbutorii ca am impresia ca au ceva uzura si ma pacaleste la lera...
*



Atunci regleaza in grade, fara lera...la Dacia e pasul surubului de 1mm (nu stiu la M), deci la o rotatie completa 360 grade, ai joc de 1mm... divizi si iti iese cat vrei, doar sa lucrezi atent, cu o cheie mai lunga ca sa-ti permita precizie.
sobolan
Desi asa circula vorba prin sat din culbutori nu poti sa iei la polizor,iei cementajul si apoi in 1000km is varza iar...mai bine cauti o rampa sh buna,noua de origine nu gasesti iar alea ASAM is de KKT....daca au "groapa " in ei reglezi sa zicem cu 0.15 si real ai 0.20 sau aprox sa zicem deci pericol nu e,daca jocul e mai mic e pericol,vor ramane supapele deschise.....recomand metoda reglajului la ochean daca te tine(daca nu poti nu te baga,poti beli supapele la jocuri mici) iar daca nu ceea ce a zis Bluer19 iar e corect .......
Sau mai corect poti folosi un cea comparator daca ai cu stativ fix....ii reglezi STAS si nici mult nu dureaza....
Ov
Eu vorbeam de IMS biggrin.gif
Rampa de dacie am noua de uzina smile.gif, dar nu merge pe motorul M207 tongue.gif

Oricum, nu stiu cum naiba nu mi-a dat prin cap sa caut rampa cu totul sa pun noua sa scap de-o grija, evident ca am gasit si am comandat deja una, maine o iau si termin balciul. Schimb si tija indreptata de mine la menghina biggrin.gif si gata pregatirea de iarna 243.gif
BLUE R 19
Poate se gaseste si rampa de "M", stiam pe undeva niste chiulase de SR echipate...cam 2500 lei sad.gif A...ai gasit, banuiesc ca se potriveste de la L 25.
Ov
am rezolvat-o smile.gif [attachmentid=1628045894]

rampa mea avea si uzura acolo unde calcau culbutorii pesemne ca la un moment dat a mers fara ulei sau cu ulei de rahat. Daca-mi dispare bataia pe care o aveam de cand am luat masina ma pup wub.gif
bucatzel
QUOTE(Ov @ 26 Oct 2016, 13:27)
ma pup  wub.gif
*



Poze sau nu s-o intamplat!
sobolan
Tot am zis pe un topic ca-s de acord cu multimea si ca bujiile sinteron is de kko....pai le-am gasit afumate acu cateva zile....am pus denso,s-au afumat si astea dupa 50km....
Am bagat o lanterna pe gaura bujiei si cand colo cox la greu pe pistoane si ulei....am zis wtf,ce dracu ? blink.gif am set nou Mahle pe ea......
Bun,am dat jos capacul la culbutori si cand colo simerigurile Goetze jucau pe supape,sarisera de pe ghiduri.....deci uleiul era ca la el acasa prin cilindri.....deci chiuloasa refacuta la atelier specializat,bani aruncati aiurea.....
Pana la vara cand s-o deschide programul rabla o trimit la tara,in primavara o sa fie de lucru la camp,exista un aro pentru munci grele,asta va cara oamenii p-acolo....
Cand am vrut s-o vand mi-a atras atentia OV ca poate are ceva ascuns,adica pare ciudat oarecum sa vinzi o masina refacuta,avea ceva ascuns si inca are si nici macar eu nu am stiut.....niste blestemate de simeringuri....de altfel eu am scris aici cam tot ce-am indurat cu rabla asta....uite ca atunci aveam gandirea catre alta vechitura dar intre timp m-am acrit de tot de rable......chiulase am vreo doua dar is de dacie pe injectie si-s de 1.6 ambele ca asa-s astea indiferent de motorizare le ele chiuloasa e de 1600.......daca-as pune una de aia scad rc-ul probabil,vazui ca au si valvele mai mari .....oricum nu mai pun mana la nimic,moralul meu e la pamant vis-a-vis de rabla asta....ea tot trage inspre remat si eu tot nu o las dar pna la urma lucrurile trebuie sa-si urmeze cursul lor firesc,ca si un om batran,azi il doare o mana,maine un picior si il tii numa' prin doctori si pan la urma tot se duce.....nu concep ideea sa o scot doar o data pe an,asta n-ar fi masina...ori mege mereu ori duca-se....
Am gasit si muci multi de ulei(ceva albicios) in capacul culbutoarelor,antigel nu manca dar pe langa toate supapele de evacuare veneau gaze calde sus in carter,uleiul era rece si de acolo si mucii aia albi....deci am si joc in ghiduri...

Concluzie :
-bujiile sinterom is bune pe daciile cu carburatie,daca nu apar ok la culoare e semn ca ceva nu e ok......
-orice masina SH ascunde anumite treburi pe care nici macar propietarul nu le poate sti si pana la urma nimeni nu se asteapta sa ia o masina sh si sa nu repare nimic le ea pentru ca asa ceva nu se poate,mai sunt unele necirculate dar astea-s cazuri rare si ar trebui sa fim realisti......
Adrian Frigo
Sobolan,daca doar din niste amarate de semeringuri de supapa vrei sa o trimiti la Remat,care altii nici nu viseaza sa aiba noroc de o asa masina,nu pot decat sa-mi exprim regretul!Ar fi pacat,mare pacat sa o dai la tocat.... sad.gif

P.S- Iar ca fapt divers,semeringurile de supapa Goetze sunt niste porcarii!De ce?Pentru ca au diametrul interior mai mare cu cateva sutimi bune fata de unul "in mintile lui",mai are si niste bavuri unde lucreaza supapa de zici ca-s facute in vreun CAP-u.....Eu am constatat asta pe pielea mea,iar solutia a fost sa caut unele de Victor Reinz,daca vrei,iti dau codul sau daca nu gasesti facem rost de-un set! smile.gif
sobolan
mersi dar am acasa un set nou de Victor-Reinz,cand am "construit" motorul asta nu gasii decat Goetze......ideea e ca vreau de mult s-o trimit la remat pentru ca m-am saturat sa am numai necazuri cu ea,pentru un set de simeringuri de 20 de lei care erau noi eu acuma tre' sa dau jos chiuloasa si s-o dezmembrez supapa cu supapa,munca de cateva ore bune.......m-am gandit s-o dezmembrez dar iar ar fi munca si n-as da chiar tot de pe ea si tot nu mi-as recupera macar juma' de bani,chiar n-are rost......pacat de caroserie.....

Daca vrea careva s-o ia veniti cu un PM,are toate actele in regula....ne intelegem,sunt dispus s-o dau(nu conteaza unde)...eu nu mai vreau sa mai mesteresc nimic sad.gif si plus de asta am inceput sa consider ca ocupa loc degeaba in ograda....
Adrian Frigo
QUOTE(sobolan @ 27 Oct 2016, 10:26)
... am acasa un set nou de Victor-Reinz,cand am "construit" motorul asta nu gasii decat Goetze......acuma tre' sa dau jos chiuloasa si s-o dezmembrez supapa cu supapa,munca de cateva ore bune......

Ale naibii ore bune,chiar nu pot sa te inteleg... blink.gif Daca eram din zona jur ca veneam si le schimbam eu!!!
QUOTE
ideea e ca vreau de mult s-o trimit la remat pentru ca m-am saturat sa am numai necazuri cu ea,pentru un set de simeringuri de 20 de lei care erau noi ......pacat de caroserie.....

Si acuma eu trebuia sa dau troaca din dotare la remat cand m-a lasat pompa de benzina (150 de lei) fix in intersectie(dar fix acolo,cred ca daca o faceam intentionat si nu reuseam mad.gif )?Asa-i dacia...
QUOTE
Daca vrea careva s-o ia veniti cu un PM,are toate actele in regula....ne intelegem,sunt dispus s-o dau(nu conteaza unde)...eu nu mai vreau sa mai mesteresc nimic sad.gif  si plus de asta am inceput sa consider ca ocupa loc degeaba in ograda....

Foarte rau ca ai ajuns la decizia asta...ma rog,fiecare isi stie socotelile dar iti garantez ca o sa-i duci dorul.Eu zic sa te mai gandesti,las-o in pace o perioada pana-ti vine cheful sa te apuci de ea! wink.gif
Bafta! smile.gif
sobolan
da,azi am dat de simeringurile Victor-Reinz,is net superioare fata de goetze,eu le-am luat de la unix dupa cote,se pare ca merg si pe Trafic 2200benzina,o sa dau un cod aici deseara si poze....am dat chiulasa jos,am curatat capurile pistoanelor ca era jale p-acolo......m-apuc sa demolez chiuloasa si sa schimb tot....
si DA,ma pish pe ea de dacie,sigur n-o sa-i duc dorul,una e sa schimbi o pompa de benzina si una e sa demolezi o chiuloasa si s-o refaci,acuma daca tot dau supapele jos ii fac si o polishare fina cu pasta,pai daca tot umblu.....daca e vreunu' pasionat p-aci de ea sa ma caute,eu o fac sa mearga la cheie intre timp....is la a treia dacie da' ca asta n-am patit cu nici una,nu mai vreau sa aud de dacii 1300/10 niciodata in viata mea....exceptie injectie,alea-s ok.
AR-18-MOS
QUOTE(Adrian Frigo @ 27 Oct 2016, 14:28)
m-a lasat pompa de benzina (150 de lei) fix in intersectie(dar fix acolo,cred ca daca o faceam intentionat si nu reuseam mad.gif )?Asa-i dacia...
*


You've been a bad girl, Visinica, bad girl! mad.gif
Adrian Frigo
QUOTE(sobolan @ 27 Oct 2016, 15:09)
....una e sa schimbi o pompa de benzina si una e sa demolezi o chiuloasa si s-o refaci....

Stiu asta,am folosit-o ca exemplu in ideea ca poate,poate te induplec sa o cruti de la rabla... sad.gif Oricum,cine o sa o ia nu-i v a parea rau.Daca tot iti plac injectatele,de ce nu iti iei una in mintile ei? Combini clasicul cu "modernul"ca sa ma exprim asa... rolleyes.gif
sobolan
alaltaieri am luat chiulasa de injectata de la planat,i-am facut si verificat valvele cu benzina(fara arc)...tine....montat,pus simeringuri Reinz noi la supape....montat pe masina,garnitura fermit noua....
Dat chei face la fel ca inainte cu chiulasa ei.....bun....schimbat platini,condensatoare,delcou pana la urma,face la fel.....de data asta am bujiile caramizii,nu mai papa ulei....
Azi i-am schimbat garniturile de sub carbelitor,incercat de a plana talpa carburatorului pe o piatra cu succes....montat la loc,la fel.....schimbat garnitura dintre galerii si chiulasa....la fel....probat cu alte 3 bobine,la fel....pus carbelitor ca nou de 1300...la fel.....verificat firaraie si ce mai e ...nimic......nivel la cnc ok...
Scos valva de la servo,pus alta noua...la fel.....strangulat furtunul de depresiune la servo,la fel....incercat de a desfunda stuturile din galerie,nu erau infundate......
Dat jos capac la distributie ,latul e calat ok,totul e pe semne....
Schimbat fisele tesla cu unele romanesti Rofep ...la fel....capace de delcou si alte minuni...la fel....
Adus un mecanicos acasa,s-a "luptat" omu' cu ea vreo ora timp in care eu am disparut de-acolo ca sa nu ma enervez prea tare si cand vin cica nu stie nici el exact ..... ohmy.gif
trepideaza in turatii mici pana la 1500...mai sus merge de rupe....

Luni imi fac timp sa dau linia audio jos de pe ea si sa incerc sa mai gandesc cum scap de ea cat mai "profitabil" ca sa zic asa,de bani nu ma plang,mai pierde omu' in viata,asta sa fie si pierderea mea biggrin.gif cel putin s-o duc naibii la tara ca-mi tine curtea ocupata......cu parere de rau nervii mei is la maxim,trebuie sa renunt la ea.....de un singur aspect imi pare rau tare sad.gif ...tablaria....are tabla beton pe ea.......
om_bland
Trepideaza numai la rece , sau si la cald ?

30 Oct 2016, 16:45:
Condesatorul de la delcou l-ai schimbat ?

30 Oct 2016, 17:00:
Diuza de pe furtunul de sub galerie, o mai fii in furtun ? Lipsa ei, sau defectarea cauzeaza la relantii si in unele turatii ! Daca nu ai verificat-o, uita-te la ea, incearca sa o schimbi
sobolan
duza e la loc,condensatorul e nou...trepideaza oricand...oricand,oriunde dacia radmasa.gif


update : am gasit fisurate saiba de textolit si plasticul ala patratos de tine papucul platinei in delcou,inlocuit.....rezultat nul....mai am o varianta pe care o incerc maine.....daca nu-mi reuseste cred ca stiu ce are ea pan' la urma ......luandu-le prin eliminare si logica acum se cam leaga oarecum.....
Idei ?
81mat
Trateaza totul cu,calm Dacia este o masina simpla,imposibil sa nu-i dai de cap,eu unul as fi relaxat sa am Dacia in stadiul in care se afla a ta si oricat le iubim noi,nu mai sunt masini pe care sa le folosim zilnic... sofer1.gif
Rob3rto
Pot spune ca aceeasi problema o are si masina mea. Cu orice motor a avut pe ea nu am avut niciodata un ralanti frumos, ba chiar si in ture da cate un duf. Eu banuiesc ceva in instalatia electrica smile.gif
sobolan
ai banuit bine.....eu am gasit buba,am un sobolan prin curte pe care urmeaza sa-l omor si dau eu de el.....am gasit fire roase sub capota....ala de la bobina la delc era ros bine de flama peste tot sub capota si vreo 2-3 pe la alternator....noroc ca am lucrat pe intuneric la lanterna de cap si am vazut....motorul meu merge acum PERFECT,probabil ca nici nou n-a mers asa,jur.....totul de la un fir nenorocit si un condensator de delcou,doar incercasem vreo 3 da' erau duse toate,cum dracu ca aratau ca noi,le tineam si eu pe-acolo.....acu cand dau cu centrala la tabla se vede fain o scanteie albastra si bubtire ca un ac.....cu condensatoarele vechi era o scanteie ca o flacare imprastiata ....
Deci nu-mi vine sa cred...jur ca asa ceva nu imi imaginam....am cenzurat o intreaga masina ca sa am parte de-un fir ros.......
Filtrul de aer e muci,daca n-am acum scut si nici clapa de iarna trasa ....dracu' de sobolan a intrat si acolo si mi-a ros din filtru....cenzurat-l in cap,daca-l prind il fac pastrama....
In schimb am chiulasa de 1600 cu ghidurile ok si simeringuri reinz noi...urma de fum nu mai scoate......pe chiuloasa scrie 1397 / 9 .....daca banuiesc eu bine e la fel cu aia de 1400,are camerele de ardere mai mari dar is mai putin adanci...injectatele astea is de belea.....
Nu mai spun ca am carat motorul de injectata acasa ca eram ferm convins ca am o camasa fisurata ceva si ia apa in camera si de aia tot intrerupe si scoate condens pe teava.....daca-s habauc....
si poze de acum cateva zile cand faceam valvele.....piatra de polizor pisata,amestecata cu vaselina si furtun la mana......proba cu diluant nitro fara arcuri pe supape,la liber....daca tine ok 10-15 secunde e brici....au tinut ele asa vre 20 de minute....
Acuma tare-s curios cum o trage in setup-ul asta....vad eu....bine cam facut-o ca am treaba pe la tara,o bag in paine putin.....trebuie smile.gif ....la vara o rematizez ca mi-a facut peri albi..... up.gif ...daca cineva e interesat de ea(da' fapte nu vorbe) da de mine ......PM....eu is satul de aventurile cu dacia....prin '01 cand aveam dacie mai citeam si eu pe forum-uri cum pateau unii si altii cu ele si ma gandeam ca-s norocos.....mergeam cu aia prin toata tara si nici patent nu luam cu mine.....cu asta am imbatranit intr-un an cat in 10,mare parte si din neatentia mea si lucrul pe graba,in frig etc......ma las de prostii...... radmasa.gif

QUOTE(81mat @ 31 Oct 2016, 20:42)
Trateaza totul cu,calm
*


asa ar fi trebuit....
Alex1300BV
Cool!
sobolan
si nervii mei is tot cool smile.gif ....deja dusesem asta vara la fier vechi vreo 5 chiuloasa strambe si un bloc,am luat de-un pall mall si o bere pe ele ,la vara duc si masina radmasa.gif ....fac un drum cu masina pana la remat si ma intorc pe jos,e aproape de mine....singura dacie care o mai accept vredata ca si masina ok e aia pe injectie......intre timp am inceput sa urasc motoarele cu axa in bloc,prea multe mecanisme,prea multe uzuri,prea multe batai de cap.....in motorul asta pusei tacheti noi si am gasit doi defecti inauntru in ei,erau batuti de tija,va dati seama ce piese de kkt vand magazinele,de aia s-a dus dracu' dacia.....acum are 8 tacheti ciuremati,de pe un motor oarecare dar buni....axa e inca ca si noua,noua fusese parca....mai am un motor de 1297cc 810-02 parca si unul pe injectie dar fara gaura de pompa de benzina in bloc,ala merge musai cu pompa de benzina de damas.....am si un 102-00,refacut mai in graba,posibil ca-i bun-bun dar decomprimat(inginerii dacia erau beti sau l-au facut sa mearga cu gaz)......trebuie sa le car dracului inapoi la remat,ma las de gainarii....
om_bland
Vezi nenea sobolan. ca de condesator ti-am spus eu sa-l schimbi tongue.gif . Ala face mari necazuri cand nu mai e bun wink.gif.
Nu te gandii tu ca si daciile pe injectie au belelele lor ! Nici alea nu mai sunt la prima tinerete.
BLUE R 19
QUOTE(sobolan @ 31 Oct 2016, 22:39)
ai banuit bine.....eu am gasit buba,am un sobolan prin curte pe care urmeaza sa-l omor

*



radmasa.gif poate e suparat ca nu i-ai platit drepturi de autor pentru nume.
sobolan
QUOTE(om_bland @ 1 Nov 2016, 02:35)
Vezi nenea sobolan.  ca de condesator ti-am spus  eu sa-l schimbi tongue.gif .
*



il schimbasem...cu altii la fel de prosti...unul nou am pus si e romanesc d-ala ieftin da' merge up.gif ...va multumesc la toti !


QUOTE(BLUE R 19 @ 1 Nov 2016, 02:40)
radmasa.gif poate e  suparat ca nu i-ai platit drepturi de autor pentru nume.
*




posibil,am un vecin la vreo 4-500metri care sta cu porcu' in casa...in anul 2016,la oras.....
Adrian Frigo
Ei,acum ca merge cum trebuie,o mai "rematizezi" sau o lasi la locul binemeritat(in ograda adica)? rolleyes.gif

QUOTE(sobolan @ 1 Nov 2016, 02:40)
...am un vecin la vreo 4-500metri care sta cu porcu' in casa...in anul 2016,la oras.....

blink.gif blink.gif blink.gif Ce oameni...

BLUE R 19
Pana la urma... Metaplastul e bun, ca IPRS Baneasa(astea au fost originale) nu mai exista, se mai fac si la IPEE Curtea de Arges. Ce erau aia straini ? englezesti sau frantuzesti, nemtesti, Automotor France(AF), intermotor England ? Unele din astea cred ca nu mai au nimic comun cu originea specificata, e doar blazon, sau poate erau vechi, ori garnitura aia nu etansa si atunci...parca zic ca erau AF...
sobolan
QUOTE(Adrian Frigo @ 1 Nov 2016, 02:54)
Ei,acum ca merge cum trebuie,o mai "rematizezi" sau o lasi la locul binemeritat(in ograda adica)? rolleyes.gif

*



daca as da-o la remat imi e mila doar de caroserie pentru ca stiu eu ce fel e.....motorul nu e o problema oricum ar fi,astea se gasesc pe toate gardurile.... biggrin.gif ....eu vroiam s-o vand,nu-mi mai scot eu banii ,asta e clar,da' daca primesc o oferta ok o marit ,am cerut mult pe ea in anunt,asta e clar......pana cand dau drumu' astia la progam mai stau si eu potolit.....

QUOTE(BLUE R 19 @ 1 Nov 2016, 02:55)
. Ce erau aia straini ? englezesti sau frantuzesti, nemtesti, Automotor France(AF), intermotor England ?
*



intermotor is buni,eu aveam niste jeguri prin portbagaj care aratau ok asa ca aspect si de aia am tot incercat fara succes,nu m-am uitat pe ei la marca dar acum am metaplast....mosu' strangea toate cenzuraturile,chiar si capace delco fisurate.....am facut curat definitiv in portbagaj in dulapul ala......
BLUE R 19
QUOTE(Adrian Frigo @ 1 Nov 2016, 02:54)
Ei,acum ca merge cum trebuie,o mai "rematizezi" sau o lasi la locul binemeritat(in ograda adica)? rolleyes.gif

*
daca as da-o la remat imi e mila doar de caroserie pentru ca stiu eu ce fel e.....motorul nu e o problema oricum ar fi,astea se gasesc pe toate gardurile.... biggrin.gif ....eu vroiam s-o vand,nu-mi mai scot eu banii ,asta e clar,da' daca primesc o oferta ok o marit ,am cerut mult pe ea in anunt,asta e clar......pana cand dau drumu' astia la progam mai stau si eu potolit.....

Pana atunci ii pui injectie, astfel vei putea sa te bucuri de ea, sa ai usurinta in exploatare pe care o cauti atata, vezi ce faci pe urma. Daca tot vrei s-o rematizezi nu-i bai ca o injectezi, decat casata mai bine penetrata (a se citi injectata) radmasa.gif icon_mrgreen.gif si 1600 ca nu e greu.
sobolan
a nu se inteleg gresit....am avt o dacie din 78 cu care am mers mult si am tras de ea ca de caine.....nu m-a lasat,mi-a placut mult.....am vandut-o,am plans dupa ea.....apoi am avut una din 98,luata de noua de ala batran.....aia a fost o regina,nu stiu daca ma crede careva dar am mers cu ea 295000km pana i-am facut motorul.....clampanea,batea ,manca ulei dar mergea.....am pus un set nou,arbore rectificat,pus chiulasa la loc si jar iar...pe aia am tinut-o doar in valvoline si la 4000 de km jos......poate ca unii o stiti ,am avut jurnal de bord cu ea aici la vremea aia....
Am zis ca asta verde e o "gluma",avand si ceva experienta in dacii si avand si experienta de service.....o laie,am luat-o in barba de zeci de ori,nu stiu ce sa zic,masina asta trage la topit si eu tot am incercat da' nervii nu ma mai tin....ma intreb ce dracu' se mai strica acuma ? ca totul e cam nou si inlocuit.....

Blue : am mai scris,vroiam sa trec pe injectie,posibil,am tot ce trebuie,nervii is cam uzati da' in timp o sa vad.....daca treaba sta bine si nu o marit o inmatriculez cat de curand pe numele meu,taxa se duce naibii,bun asa up.gif ,identificare la rar canci up.gif .....vedem......m-am impiedicat azi de un 1600i .....eu stiu ? rolleyes.gif
Ov
asta cat de cat mai pornea roasa de sobolan, dar injectata cum crezi ca se manifesta cand se intalnea cu rozatoarea?
sobolan
la aia era jale ,la cate fire are.....ma gandesc cu frica la logan,vad ca n-are nimic.....intre timp am dat drumu' la javra sa umble prin ograda....aia ii inteapa in cap daca ii prinde,are ura pe ei....
om_bland
Domnul ,,sobolan", pararea mea este sa o ierti pe masina ca te-a suparat atat de mult ... Te-a supus si ea unor teste sa vada cat de priceput esti smile.gif . Mergi cu ea, si daca in urmatoarele luni nu iti mai face probleme semnificative , tine-o.

Tu crezi ca a mea nu-mi face belele?

La carburator, pompa benzina, delcou , alternator, pompa frana... n-am umblat , nici probleme nu au fost ( sunt facute cu piese din trecut, nu ce se gaseste acum).

In schimb tot ce tine de parte mecanica la roti, tablarie, lucrez des la ea! Cred ca am desfacut de 4-5 ori anul acesta rotile sa schimb diverse ( asta in 2 ani de cand le-am inlocuit cand i-am facut o mica ,, restaurare")... Si la vremea respectiva schimbasem tot la mecanica la roti. 2015 nu au fost probleme ca am facut doar 1000 km in acel an
2016 aproape 10.000 si am schimbat : Garnituri etrier, cilindru frana, burdufuri caseta directie, furtune benzina, repartitor frana, disc frana, bielete directie, pivoti inferiori, bucsi la brate inferioare... Nimic din piesele ce se comercializeaza acum nu mai e de calitate ( mici exceptii de calitate poate la piesele din afara tarii aduse pe comanda).

Acum ma astept sa pice si ambreiajul, da semne de oboseala ! Clapetele de la usi mi s-au distrus, 2 la usile pe fatza, ( la sofer in primavara) , in toamna acum 2 zile usa dreapta). Mereu -mereu e ceva de facut la ea

Cand le termin si merge ok, 2-3 luni, apoi iar cade cate ceva... Asta e Dacia

Si eu am momente cand o urasc si-mi spun in gand ca o dau la fier vechi, sau ca o vand... mai ales cand am 2-3 defecte la ea aparute si nerezolvate ; apoi dupa ce le remediez, iar imi spun in gand : E masina buna, mai merita o sansa! Si tot asa...



2 Nov 2016, 01:17:
De pierderi de ulei la cutie, nu mai spun, la 6 luni ii adaug mereu ulei ( cutie cu planetare lungi), motorul a inceput si el sa piarda ulei pe la semeringuri, si pe la acele semi-inele garnitura baie ( cele sub forma de ,,U")

Cand schimb discul, schimb si cutia si toate ,, minunile " pe la motor, sa nu mai am pierderi

Ce zici din ce ti-am povestit? Masina nu e devina, nu trage spre niciun remat... ea este un obiect fara ratiune ; ea functioneaza mai bine sau mai rau, in functie de piesele din comert , oferite de destepti, ca sa ne duca la exasperare ! Nu trebuie sa le facem acestor oameni jocul, sa ajungem la limita si sa le dam la fier vechi ! Statul nu pierde nimic, el castiga sub orice forma ! Noi pierdem si toti banii, si masina !
sobolan
Corect ce ai zis......
Ca fapt divers poate ca-s un tip nostalgic....de multe ori ies dimineata din casa cu cafeaua in mana si cat fumez o tigara ma uit la ea ,in acelasi timp imi trec prin minte anumite fragmente/segvente/episoade alaturi de dacii din vremuri apuse demult.....repet ca nu-s la prima dacie....
Totodata ratiunea imi zice ca-s cretin si recunosc,cum naiba sa bagi atatia bani intr-o dacie ? pai e simplu,placerea...placerile costa si eu cam tot am decartat mereu bani pentru ea si de mers nu ma rup,merg cu altele....trag concluzia ca daca vrei sa ai o masina de epoca,chiar si ca asta,trebuie sa ai bani si timp de alergat....piese ? biggrin.gif la remat doar prin cautari dupa alea mai putin folosite doar....
Eu consider ca tot ce-i pe lumea asta are un pret.....eu cand am vrut ceva am obtinut bineinteles la nivelul meu financiar....porsche 911 din' 80 vrem toti poate dar nu toti il putem plati si ingriji poate....
Cam da,e pacat daca ajunge la topit,e parte din istoria tarii noaste,din vremurile cand se faceau lucruri bune,cand aveai siguranta zilei de maine,cand stiai ca termini o scoala si ai de munca,cand puteai lua o casa.....
Sunt sigur ca daca as da-o nu ar cumpara-o unu' care cara porci cu ea,nu renteaza nici pentru ala,ar lua-o cineva care ar tine-o bine....segmentul asta de piata e mic iar cei putini vor bun si ieftin,ceva daca se poate barn-fiind si bani prosti.....ete ca de aia nici n-as vrea sa profite nimeni de munca mea si preferam s-o duc la remat...
Stie cineva ca mi-a sarit convertor de ala de rugina in ochi ? stie cineva cat am stat cu ochii umflati de la sudura ?

Nu ma feresc,am dat pe ea 1500ron,nu am negociat nimic,am urcat-o pe trailer si am adus-o acasa...au urmat 8 luni in care m-am chinuit singur,cheltuieli imense pentru o dacie(multi m-au facut cretin pe bune) si nervi...multi nervi.....ultimul motor(asta de pe ea ) refacut ma ajunge peste 1000 ron lejer.........am o caldare de 5kg plina cu suruburi inlocuite de pe ea + ca am facut mecanica toata de pe ea si tinichigeria/vopsitoria......daca fac o lista cu tot ce am cheltuit trag concluzia ca luam un logan mai vechi si mai trageam de el cativa ani buni !

Inca ceva : am condus-o mereu cu placere chiar daca e depasita moral,multi m-au intrebat de ea si cum de mai exista,altii poate ca m-au injurat ca mergeam cu 70 pe nationala(cutia e de vina,e pe 4) dar overall merge.....

Ulei pierde si a mea doar la cutie,lasa cativa stropi jos daca stationeaza mai mult de cateva zile,e pe la simeringul de la selector,treaba imputita mai ales pe vremea asta.....la planetare nu da nimic.....




Azi,fara sa vreau,am reusit sa fac motorul de cel putin 2 ori mai silentios si nu glumesc.....puneti-va ulei MOL 15w40 Age 20+ si o sa vedeti,pic de zgomot nu mai scoate,asa rar mai aud cate un clanc-calnc de la culbutoare,daca i-am reglat la ochi dry.gif ......am dat jos posirca aia de Lubrifin....nu mai pun lubrifin in viata mea si nici elf ,n-au fost ok pe nici o dacie din care le-am avut.....
Si cu ocazia asta iar filtrul man mi-a facut figura,supura bine pe la garnitura dupa ce pornii,pe blocul vechi aceeasi poveste.....noroc ca l-am vazut la timp dupa vreo 2-3 minute si l-am mai strans pana a iesit zeama din el biggrin.gif ,intre timp inainte de a-l restrange presiunea in rampa era 5-6,parca am avut o presimtire,o pornisem si stateam cu ochii pe ace....n-a apucat sa se incalzeasca si sa scada,daca nu aveam ceasuri si stateam dupa bec adio "linia"....becul se aprinde la 0.75bar ceea ce este minimul admisibil si limita avariilor,ca la dacie.....o sa fiu mai atent cu stransul la urmatorul si totusi nu renunt la man,are o supapa in plus,cunoscatorii stiu de ce si cum.....
Am schimbat si garniturile intre bloc si pompa de benzina,zemuia usor si p-acolo cu ulei.......alea nu erau noi,fusesera refolosite.....economie,ce pana mea radmasa.gif
Maine ma apuc sa pun simeringuri noi la chiuloasa veche,joc la ghiduri nu are decat putin,mana mea apreciaza ca foarte ok chiulasa asta schimbata degeaba,bani aruncati aiurea....tura asta pun tot victor-reinz ca sa nu le gasesc iesite de la loc,goetze is gunoaie,aveti grija,la mine dupa 2000km maxim erau sarite toate si de acolo si fum in exces.....
Azi am dat o tura cu ea,merge la fel,nimic diferit ,am pus carbelitorul de 1.4 daca tot am supape de admisie mai mari,parca e mai fasneata sau poate mi se pare.....forta are la fel,n-am eu frane ok pentru motorul asta,maine caut o punte de breack cu tamburi mari si niste jante ELBA......intre timp sa vad cum sta cu consumul,tare is curios..... rolleyes.gif

Are cineva nevoie de o chiuloasa 102-13 ? maine cred ca o inchei cap-coada.....o dau "eftin" happy.gif ,eu mai am vreo doua..... radmasa.gif
om_bland
Succes cu masina , iti urmaresc topicul, chiar daca nu postez de fiecare data smile.gif . Sunt cu inima cat un purece, sper ca masina sa nu te mai supere si sa o ierti wub.gif . Drumuri linistite cu ea wink.gif
maho
QUOTE(sobolan @ 2 Nov 2016, 09:39)
Sunt sigur ca daca as da-o nu ar cumpara-o unu' care cara porci cu ea,nu renteaza nici pentru ala,ar lua-o cineva care ar tine-o bine....

Eu am fost intrebat si de tigani daca n-o vand, iti dai seama ca n-ar fi mers cu ea la expozitie...
QUOTE(sobolan @ 2 Nov 2016, 09:39)
altii poate ca m-au injurat ca mergeam cu 70 pe nationala(cutia e de vina,e pe 4) dar overall merge.....

Ti-am zis, cu 70 merg prin oras, iar pe DN cu ~90 (media)biggrin.gif. La 70 ar trebui sa ai consum mic, asta-i mers "batraneste". Viteza maxima la cat ajunge? Ca eu n-am putut trece de 125, ma consolez cu atat.
QUOTE(sobolan @ 2 Nov 2016, 09:39)
Si cu ocazia asta iar filtrul man mi-a facut figura,supura bine pe la garnitura dupa ce pornii

Ziceai in vara ca i-ai pus filtru Mahle, ai avut probleme si cu asta? Eu n-am avut vreodata nici cu Mann, dar la schimbarile de ulei + filtru (pe care le fac in service, ca n-am chef sa ma târãsc pe sub masina) uneori a fost strans cu cheia pt. filtre.

QUOTE(sobolan @ 2 Nov 2016, 09:39)
maine caut o punte de breack cu tamburi mari si niste jante ELBA......intre timp sa vad cum sta cu consumul,tare is curios..... rolleyes.gif

Asta implica si alti cilindri de frana (cei pt. tamburi mari au gaura centrala, nu stanga/dreapta), alte batai de cap. Jantele Elba mi se par cele mai urate, dar asta-i chestie de gusturi.
Adrian Frigo
QUOTE(maho @ 3 Nov 2016, 12:06)
Asta implica si alti cilindri de frana (cei pt. tamburi mari au gaura centrala, nu stanga/dreapta), alte batai de cap.

Pai daca pune puntea cu totul ce batai de cap sa mai aiba?
QUOTE(maho @ 3 Nov 2016, 12:06)
Jantele Elba mi se par cele mai urate, dar asta-i chestie de gusturi.

Depinde,spre exemplu pe o ochelarista cu masca groasa parca ar da bine.Sau pe zambet cms-urile,fiecare cum ii place! tongue.gif
QUOTE(sobolan @ 16 Jun 2016, 14:55)
....si am si buton la bord luminat cu rosu cand gmv pleaca....totul din fabrica !

Ca mi-am adus aminte,pune te rog o poza cu "individul",te rog! rolleyes.gif
maho
Plec de la premisa ca puntea aia nu va fi noua, la fel si cilindrii. Cand te-apuci de schimbat, se gasesc destule diferente...
sobolan
Punte o pun echipata complet si shimb doar rulmentii si cilindrii(tot de bk),pun noi....sper sa mearga filetul de la holenderele mele de la tevi la cilindrii mari.....inca nu-s hotarat.
Poze cu butonul pun maine...
Filtre de ulei avusem mai multe pe parcurs.....dupa ce am facut/pus motorul asta am schimbat filtru de ulei si uleiul cam din 300 in 300km de vreo 3 ori.....
Nu stiu ce cutie am,nu am turometru dar dupa mine la 70 am 3000rpm,nu vreau sa omor motorul,ce rost are ? daca pun o cutie in 5 si merg cu 120 lejer si fara ture multe....
Daca tot n-o dau barem s-o fac cum vreau eu,mai modernizata putin,adaptata cerintelor traficului modern,asa cat se poate......desi as vinde-o si azi si totusi daca ar fi sa gasesc un client nu ar mai lua-o ca m-au mai sunat unii-altii da' vor toti atestat....ete na,sa-si faca,dau si un motor de 1.3 mai mult ce sa fac ? sa le duc eu lingura la gura ?singurul element neoriginal e motorul,era fisurat blocul,ce sa fac ? eu nu lipesc blocuri,nu sudez,asta e tiganie.....desi daca il lipeam eu cumva sa tine si aveam si atestat pacaleam poate pe cineva dar e frumos oare ?
Nu mai vreau dacie,una pe injectie e mai ok,are si bordul mai frumos,da si caldura ok iarna ca are radiator in el,are si franele mai avansate,nu mai sufli in jicler etc.....mie mi se par reusite,astea dupa 2002.....
Jantele ELBA nu mai erau,le-a vandut ala.....pacat sad.gif
Rob3rto
QUOTE(sobolan @ 3 Nov 2016, 18:05)
....sper sa mearga filetul de la holenderele mele de la tevi la cilindrii mari....
*


Merg wink.gif
sobolan
up.gif bun de stiut smile.gif

4 Nov 2016, 19:51:
azi am mers cu rabla,supura usor iar pe la filtru,pompa de ulei baga de rupe,pulsor e ok ,pacat ca-s pe drojdie.....l-am dat jos,i-am pus garnitura de la ala vechi,l-am strans mai barbateste la curea si e ok....cand o sa-l scot presimt lacrimi si o mare surubelnita si un ciocan....o sa iasa spart....si de curiozitate am umblat si la culbutoare.....am 30km cu ea,am gasit jocurile sub limite,probabil ca se mai "taseaza" garnitura de chiuloasa inca...pana la 500km las asa deocamdata...
sobolan
azi am mers si eu cu rabla prin oras,vreo 15-20km...merge ok da' am o simfonie sub capota de numa' sa ma scoata din minti....culbutori reglati ca la cartte la lera da' nu mai zic ca poate in culbutor e sapata talpa.....cat ii reglasem la ochi nu se auzeau asa sunte bizare.....decat sa polizez talpile la culbutoare merg pe ochean sau aduc mosu' mecanicos,ala o face in 10 minute.....daca "laturile" culbutorului ar fi egale din axa(fluier) inspre capete ar merge sa ma iau dupa surube biggrin.gif .....filet 7x1,un sfert de tura inapoi de la zero inseamna 0.25,la tija,la supapa e mai mult.......si sa stau sa aduc un ceas comparator pentru asta ar fi ca un film cu oameni prosti....
Cand jocul e mai mare stii la sigur ca supapa nu ramane deschisa dar uzezi excesiv tachetii si tijele in cupa si la varf,iar nu e ok,merge ok motorul,perfect dar nu stiu ce dracu' am ,mi-au intrat in cap zgomotele alea....l
La logan am pus bujii noi,degeaba bineinteles....alea vechi dupa 20000km,niste bosch-uri cu un sg electrod de masa,erau ca noi,cu ceramica alba si usor patata de roz.....bani aruncati aiurea.....si la asta clancane altfel ca tonalitate dar se aude,motor ohc,axa sus,tije zero,simplu si mai eficient,curios ca tachetii is pe role ca la clio,e singurul logan pe care il vad asa ohmy.gif .....i-am reglat eu acum 40000km tot la lera......
Concluzia e ca te pishi pe ea de lera uneori,la un motor uzat se creeaza exceptii....unii il blamau pe userul BOA pe un topic da' omu' are dreptate de cele mai multe ori....

Update:
am reglat jocurile azi,la ochi,e zic ca am aproximat ok,merge misto,dac-am micsorat vreun joc prea tare am pus-o,cade supapa,vedem....deocamdata e silent iar.....simeringurile de la supape is la loc,victor-reinz face treaba ok....am tras husa pe ea,vin ploile,garaj n-am gasit,de vandut nimic,nu se inghesuie nimeni....e grele di tat smile.gif
Adrian Frigo
QUOTE(sobolan @ 6 Nov 2016, 21:55)
...de vandut nimic,nu se inghesuie nimeni....e grele di tat smile.gif

Păi dacă nu te pronunți ce cașcaval implică... unsure.gif
sobolan
QUOTE(Adrian Frigo @ 7 Nov 2016, 23:18)
Păi dacă nu te pronunți ce cașcaval implică... unsure.gif
*



1800E,cat cerusem eu pe ea e mult ,is constient ca-i dacie,eu am bagat bani buni in ea,bani cu care imi luam o masina mai decenta daca vroiam,de asta se poate convinge oricine la fata locului.....pana la urma asta e,mai si pierzi in viata...deh,asta sa fie pierderea mea toata viata sleep.gif

Masina e de vanzare,cine o vrea sa vina cu o oferta reala,ne intelegem ca oamenii ....de gasit ma gasiti,intru mereu p-aci,am si un nr de tel prin anunturile mele deci se poate.......

Inca ceva : fara tampenii.....nu-s in "criza" de bani !

O poza cu simeringurile supapelor,eu le-am luat de la unix,is de renault trafic 2.2 benzina,an 90 si ceva.....ideea e ca-s la fel pe cote ,au 7mm la etansarea cu supapa,10,5mm cota de presare pe ghid si-s mai lungi cu 1,5mm decat alea de dacie....aici mi-am cam stors creierii si am facut o foaie a4 cu calcule inainte sa montez chiuloasa,am masurat si o axa cu ocazia asta....din ce-mi iese mie ar fi cursa la supapa 7mm si 6 zecimi....in carte nu gasesc nicaieri.....ideea e ca dupa montaj am vazut ca la capat de cursa(supapa atacata la maxim) talerul arcului NU loveste in ele,mai sunt 2mm.....suficient....am pus de astea pentru ca-s satul de Goetze si pentru ca cei de la magazinele de piese auta au Victor-reinz contrafacute......
Pe simeringurile astea de la unix scrie mic pe ele "VICTOR-REINZ",m-am uitat eu atent,pe alea care le cumparasem de la un mag de piese de dacie nu scria nimic,doar pe ambalaj.....asa ca atentie,golanii se fac in continuare,eu nu mai iau piese de oriunde dupa ce m-am ars si cu cureaua de distributie "renault" de la logan...era turceasca,nu ca am ceva cu turcii care faceau piese ok la dacie dar cu aia nu e de joaca......

Alta intrebare pentru cunoscatori : as putea sa mai atestez acum masina asta, dar cu motorul de 1400? il pot trece in carte fara probleme......mai am unul de 1300,il pot reface complet ,logic ca si cu ala ajung in rar dar dupa ce am vazut cum trage cu asta nu m-as mai intoarce la 1300....sincer.
In rest masina e originala si asa va sta.....
DACIOTUL_97
Nu cred ca se poate atesta cu 1.4.
Ov
da mail la comisiatehnica retromobil ro si intreaba
sobolan
pornire la rece dupa cateva zile de stat....film1 (vibreaza portiera de la sofer si volanul un pic),stiu ca nu prea e calitativ telefonul meu pe parte de sound sau video da' merge.....si film2 toba de esapament,fum nu scoate,e mai mult abur si e "ritmic" ,semn bun.....

Daca vrea cineva s-o cumpere o las la 1200E fix,nu scot nimic de pe ea inafara de sistemul audio.....in loc dau consola aia de dacie originala cu radio Lira....pe mine m-a sarit de suma asta dar judecand dupa bursa si spusele altor colegi eu zic ca e un pret bun pentru o masina buna in care s-au investit bani ,nervi si timp....

https://www.youtube.com/watch?v=MEgTJEwdp4M&feature=youtu.be

https://www.youtube.com/watch?v=X9ZYK-YSTEY&feature=youtu.be
Adrian Frigo
Ce frumos merge...păcat,mare păcat de ea... sad.gif sad.gif sad.gif

P.S-ai promis o poză cu butonul/becul de la GMV...
sobolan
Daaa.....mare pacat da' nimeni nu se indura radmasa.gif ,probabil pretul e mare si de data asta laugh.gif doar de pe olx am mai primit oferte doar de schimb cu masini ale caror motoare sareau 2000-2500cmc...hai sa fim seriosi,nu o fi departe bulgaria da' nici chiar asa....

Ajunge la remat in vara,no problem,munca mea-pierderea mea......Intentionam s-o dau pana in ianuarie.....vom vedea.....

butonul elv care se aprinde cand il apesi sau cand porneste elv,am releu dedicat sub capota,firele trase tot de fabrica....in schimb merg linistit pe elica de plastic(aia alba banala de dacie) cu radiator mare de Bv si fulie mica pe pompa de apa......
Si masina cu care merg acum smile.gif
Adrian Frigo
QUOTE(sobolan @ 10 Nov 2016, 21:59)
butonul elv care se aprinde cand il apesi sau cand porneste elv

Mulțam fain! cheers.gif
Victorine
Fromos.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.