Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Garajul meu
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75
b06fcn
La cum au ruginit de noi, cred ca nu au avut niciodata strat de zinc...dupa primele doua ierni, spre deosebire de celelalte masini, astea de la Toyota incepusera deja sa infloreasca...
einstein1984
si daca in loc de vopsire le zinchezi nu merge?
pistritu
Costa zincarea ...
b06fcn
Duminica am avizat dauna la Megane, vinovatul avea RCA la Asirom. S-a putut face avizarea online, fara sa mai astept la telefon sa preia cineva apelul. Am completat declaratia online, am depus documentele online, luni m-a sunat un nene sa ma intrebe daca vreau constatare clasica, cu deplasare la un centru de constatare sau online, cu trimitere de poze ale masinii. Am ales a doua varianta, azi am apucat sa fac poze, pe care le-am trimis mai departe, acum astept oferta in regie proprie, pe care, daca nu-mi convine, o pot refuza si bag masina in service. Farul este dus, are doua picioruse rupte, bara e doar zgariata, dar pe partea de bandou nergu, plus crapata la spalatorul de far. Care spalator a plecat la plimbare [attachmentid=1628109567]
MuciX
Pare și vreo clemă ruptă la îmbinarea de la aripă. Luftul ăla nu pare ok, cel puțin din unghiul asta.
b06fcn
E si aripa lejer deplasata, sa vedem acum ce zice constatatorul...
pistritu
daca nu vor regie proprie, mergi la service-ul "top lac" de pe bd timisoara, vezi ca au contract cu asiromul si lucreaza bine
https://www.toplacservice.ro/daune-auto
b06fcn
Astept sa vad ce-mi ofera Asirom si ma decid dupa aia. Am unde sa o duc la service daca nu-mi convine cat imi dau in regie proprie.
In alta ordine de idei, am venit cu Megane-ul la Gl, ca mi-a fost lene sa spal Toyota si am zis sa-l mai si dezmortesc. Se simte in bine schimbarea barii stabilizatoare pe fata, mai ales la viteze mari, parca e volanul mai ferm. In rest, nimic de semnalat.
b06fcn
S-a intamplat aseara...[attachmentid=1628109660]

<span class='edit'>22 Sep 2019, 17:19:</span>
Pentru ca mi-a zis consoarta ca i s-a aprins un martor ciudat la Opel (i l-am dat ei cat e Kia la cosmetica), i-am zis sa mi-l descrie. Am dedus ca e vorba de martorul de nivel de ulei din baie. Am adus Opelul la mosie, l-am pus pe rampa si am constatat ca oringul schimbat acum o jumatate de an a cedat si iar pierde ulei pe la senzorul de nivel. Nu mult, dar suficient. Pana gasesc o solutie adecvata, ii completez cu ulei si tin sub observatie. De desfacut, nu ma mai bag sa-l desfac, e munca de chinez batran sa dau jos baia de ulei. Ma gandesc sa dau cu ceva silicon pe acolo, in speranta ca va rezista. Ce kkt e nevoie de senzor de nivel la ascutitoarea aia de motor? Masini nemtesti, un kkt...
dandobre
Mai degrabă italiene, am impresia că ăsta e motor de Fiat.....
b76bgaarh
Nai cetit că ficatu nuare.
pistritu
QUOTE(b06fcn @ 22 Sep 2019, 15:41)
S-a intamplat aseara...[attachmentid=1628109660]

<span class='edit'>22 Sep 2019, 17:19:</span>
Pentru ca mi-a zis consoarta ca i s-a aprins un martor ciudat la Opel (i l-am dat ei cat e Kia la cosmetica), i-am zis sa mi-l descrie. Am dedus ca e vorba de martorul de nivel de ulei din baie. Am adus Opelul la mosie, l-am pus pe rampa si am constatat ca oringul schimbat acum o jumatate de an a cedat si iar pierde ulei pe la senzorul de nivel. Nu mult, dar suficient. Pana gasesc o solutie adecvata, ii completez cu ulei si tin sub observatie. De desfacut, nu ma mai bag sa-l desfac, e munca de chinez batran sa dau jos baia de ulei. Ma gandesc sa dau cu ceva silicon pe acolo, in speranta ca va rezista. Ce kkt e nevoie de senzor de nivel la ascutitoarea aia de motor? Masini nemtesti, un kkt...
*


Mergi la service autonicu si costy (frati) pe theodor pallady zona 1 decembrie 1918, au anunturi la bursa, au si pe facebook. Sunt ok oamenii.

https://m.facebook.com/autonicureparatiiauto/?locale2=ro_RO
https://www.reno.ro/-VAND-BUCSE-CADRU-MOTOR...53292-s540.html
https://www.daciaclub.ro/Reparatii-Mecanica...145904-s90.html
Agrig
QUOTE(b06fcn @ 22 Sep 2019, 15:41)
S-a intamplat aseara...[attachmentid=1628109660]

<span class='edit'>22 Sep 2019, 17:19:</span>
Ma gandesc sa dau cu ceva silicon pe acolo, in speranta ca va rezista.


Daca`i senzor de nivel de ulei/temperatura ulei spalat bine cu acetona ai toate sansele sa reziste.
Daca insa este de presiune nu.
La senzorii de presiune de la grupuri foloseam o tehnica rudimentara, ma rog nu cilti dar banda de teflon peste filet si n`au fost probleme nici o data cu scapari de ulei, ma rog presiunile nu erau mari, 6bari la rece in jur de 4,5 la cald.

L.E. am recitit, senzor de nivel, trebuie sa tina cu silicon daca totul este curat in jur.
dandobre
QUOTE(b76bgaarh @ 22 Sep 2019, 19:02)
Nai cetit că ficatu nuare.
*



Acum că ziseși parcă îmi aduc aminte discuția. Neamțu' a pus și el săracu' un senzor dar sistemul de kkt de prindere al băii de ulei pare tipic italienesc - dai jos motorul sa schimbi o bujie.... biggrin.gif
b06fcn
Alea italienesti nu au senzor de nivel. Ca sa dai baia jos, baie care este etansata direct cu silicon, e fwutere. Abia mi-a crescut la loc unghia strivita cu moxul de 3 kile, nu ma mai bag inca odata la operatia in cauza, mai ales ca deduc ca nici oringurile dedicate pentru ulei si hidrocarburi nu sunt ce trebuie. Am sa curat bine pe acolo, dupa care bag garnitura la tub, din aia rosie, intre senzor si brida de prindere. Este acelasi produs cu care am etansat si baia de ulei. De pierdut, nu a pierdut mult, era uleiul la jumatate pe joja, insa nu vreau sa o las asa. In rest, desi la mers afara nu scoate fum, in oras insa mai da cate un damf, mi-au zis cei de la ITP in iarna ca vana EGR este pe duca, ma gandesc sa o schimb la un moment dat. Mai ales ca in ianuarie ii fac iar ITP-ul...
Megane-ul baga kilometri, dupa cum s-a vazut. In perioada urmatoare, din cauza de carat chestii cu remorca, o sa mai iasa la cateva drumuri extra-urbane...
pistritu
Silicon VR negru sau sa pui o saiba de cupru daca poti.

Sau il mai poti lua pe acesta albastru. https://anunturi-auto.4tuning.ro/cauta/sili...nsare+albastru/
b06fcn
Nu am cum sa umblu la senzor, ca vine prins de baie cu o clema culisanta, care il impiedica sa cada inapoi in baie. Sistem idiot, cu chestia aia bagata din interior catre exterior (din care cauza e nevoie de dat baia de ulei afara)...am garnitura la tub, silicon rosu care rezista la temperaturi inalte, o sa ii dau bine de jur imprejur si asta este...
pistritu
Siliconu rosu daca e ala 2+2 sau la juma de kil sau 300ml la pistol nu e bun. Nu tine la ulei
b06fcn
E special pentru baie de ulei. E acelasi cu care am etansat baia de ulei cand am schimbat nenorocirea aia de oring.
Laurentziu83
Daca senzorul e pe baie, ai putea sa cauti o baie de ulei de fiat care nu are senzor, ci doar buson de golire. Mai muncesti odata, dar nu mai ai treaba cu pierderile. Seamana cu cea din link?
https://www.pieseauto.ro/baie-ulei/fiat/gra...-316403955.html

Din ce imi amintesc la Punto 1.3 cdti, era dintr-o tabla subtire, teoretic ar trebui sa se potriveasca.
La masinile astea care vedeau drumuri rele, se schimbau multe bai (uneori mai des decat uleiul), intrucat motorul era foarte jos si dadeai cu baia in orice piatra, evident si in dreptul sorbului...
b06fcn
Aia e, insa nu stiu daca lipsa acelui senzor nu afecteaza si alte chestii pe partea de electronica.
cj98czh
scoate-i mufa afara si umbla asa ... vezi daca se aprinde ceva in bord ... daca nu ... ai rezolvat problema ..
b06fcn
E o idee, am sa incerc. Merci. Pe de alta parte, am sa incerc si un quick-fix cu garnitura la tub, ca sa nu ma mai chinui inca odata sa desfac totul pe acolo...
pistritu
Sudeaza un petec cu baia demontata de pe motor. Si scapi definitiv de senzor
Laurentziu83
Daca da vreo eroare mufa scoasa de la senzor, afla plaja de lucru a senzorului si poti intercala o rezistenta pe mufa care sa pacaleasca bordul ca nivelul e ok. Sau ce vrei tu sa indice.
b06fcn
Nu ma complic cu chestii din astea, sunt carpeli din pdv-ul meu.
In alta ordine de idei, Asirom mi-a confirmat schimbarea farului dreapta, a barii si a spalatorului, facand o oferta buna pentru regie proprie. Am comandat deja farul, tot Valeo, ca si ce aveam pe masina, acum caut o bara cu bandouri detasabile, ca sa fie ca cea de pe spate.
Kia e in curs de echipare dupa vopsire, sper ca luni sau marti sa o recuperez.

LE - gasit bara SHk9, cu tot cu proiectoare, bandouri, scuturi and co, plus grile de capota cu gauri. Vineri se livreaza...
pistritu
up.gif
b06fcn
S-a livrat bara, 350 de lei, cu tot cu proiectoare, carenaje, bandouri si doua grile de capita fata de Coupe 16V. Pentru ca mai am un rand de banoduri noi de bara fata, plus unele complete de bara spate si un rand pentru usi, am sa le vopsesc in culoarea caroseriei, sa fac masina all-white. Cand ma plictisesc de ea toata alba, le schimb cu bandorurile negre actuale...
In rest, am venit o fuga pana la Bv cu Toyota, sa o mai dezmortesc...la drumul de intoarcere trec de 169000, deci dupa primul drum de GL trebuie sa ii fac revizia. Numai bine, intra in iarna cu ulei proaspat.
b06fcn
Sunt plin de spume...saptamana trecuta, asa dum spuneam, Kia a fost vopsita. Azi am fost sa o iau, dar am lasat-o acolo, ca nu-mi place cum au iesit niste chestii...pe langa inerentele imperfectiuni in vopsea, capota de la motor este coaja de portocala pe alocuri si valurita de n-are aer...desi nu a fost lovita...capota de la portbagaj la fel, cu defecte...plus ca era prafuita ca naiba...si cand te ganesti ca m-am dus ca la pomul laudat...l-am sunat pe patron, l-am sunat pe ala care i-a recomandat, acum sa speram ca vor face treaba buna pana la capat...faza nasoala e ca trebuie iar sa caut vopsitor bun pentru Lada si 21 Turbo...nu m-am mai dus la cel la care am facut Opelul si Megane-ul, din cauza ca s-a aruncat mult la bani, desi nu avea tinichigerie de facut...
pistritu
la care te-ai dus? sau ce service, sa stim si noi sa il evitam sad.gif
b06fcn
Un atelier in incinta Faur, pe la Poarta 2...
pistritu
zi numele, ca asa stiam si eu pe acolo unu care era mana in mana cu Ford_V6 (Liviu Burghel care e tepar)
busu 12
Numai orezari frate, de-aia e bine de mers la service reprezentanta. Dai un ban mai mult dar iese calitate si ai garantia lucrarii.
In caz ca se exfoliaza sau crapa vopseaua sau se va lua la spalat pe burete/carpa cine va raspunde?
psychoo
Oooo daaaa, reprezentanta are calitatea cea mai buna radmasa.gif
Laurentziu83
Am vopsit eu barile la Honda Nord (pe CASCO) si dupa 4 ani a inceput sa se exfolieze vopseaua pe bara fata. Dupa inca un timp, am zgariat bara spate intr-un stalpisor si a inceput si acolo sa se desprinda vopseaua. Acum arata ambele mai rau decat prima oara.

Ar trebui sa ma duc sa le revopsesc, stiu un atelier in incinta Grantmetal in Crangasi (unde mi-am schimbat o usa), dar momentan am altele pe cap.
b06fcn
QUOTE(busu 12 @ 1 Oct 2019, 15:39)
Numai orezari frate, de-aia e bine de mers la service reprezentanta. Dai un ban mai mult dar iese calitate si ai garantia lucrarii.
In caz ca se exfoliaza sau crapa vopseaua sau se va lua la spalat pe burete/carpa cine va raspunde?
*



La aceeasi masina, am avut de vopsit bara fata pe Casco, acum multi ani. La reprezentanta de unde am si cumparat masina, adica Mit Motors. Au nimerit vopseaua? Deloc, de doua sau trei ori. Am lasat-o asa, am revopsit-o dupa vreo doi ani, cand a inceput sa se exfolieze...la fosta Leguma, la Serus Chiajna, la fel, nu au nimerit nuanta, le-am lasat masina acolo pana au facut-o sa semene...
Sper sa o faca cum trebuie, altfel ma tocmesc la sange la bani...
busu 12
Depinde de reprezentante cred, nasol ce aud. Nu am avut probleme pe casco
In schimb cu aia care lucreaza la curte am avut probleme gen tinut mult timp la ei si nu am fost pe deplin multumit (vopsea matuita cand i-am dat sa imi revopseasca toata masina, fara luciu si il durea in fund)
La alt individ imi gazase plasticele din interior, imi taiase bulangiul conducta de alimentare de retur. Imi rupsese pragurile false si nu recunostea,ca sa ramana nepuse la el, a mintit ca imi antifonase masina pe dedesupt... Dar si-a oprit materialele si m-a taxat la manopera. Pe partea de tinichigerie nu slefuise bine chitul si se vedea prin vopsea 251.gif
Agrig
Lucrare facuta la reprezentanta Dacia:
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...dpost&p=4866259
Urmarea, ca acuma am timp, mi`o fac eu.
einstein1984
vopsit la dacoserv si serus chiajna, no problems la nicuna din ele. Dar acu ceva vreme totusi.
busu 12
QUOTE(einstein1984 @ 2 Oct 2019, 09:40)
vopsit la dacoserv si serus chiajna, no problems la nicuna din ele. Dar acu ceva vreme totusi.
*


Me too, la serus bd Timisoara si dacoserv sos Preciziei. No problems. Dar facute pe casco.
b76bgaarh
voi aveti reducere de grup.
pistritu
Salut, ce mai e nou?
Mai revopseste capota la kia cei de la garaj? Cum a ramas
Vezi sa nu pui botul "ca iese la polish, sa vii sa ti-o faca ei mai incolo"
Mai zice unii asa sa scape dupa care pa si la revedere, garantie nema la vopsitorie

Astia de la Toplac bd Timisoara, vopsesc bine, cat iti lua la kia?

Negociaza la pret in jos, nu le mai da toti banii, sa te certi cu ei si bate-i obrazu lu ala care ti i-a recomandat.
BN64FLO
Coaja de portocala chiar iese la polish daca il face cineva priceput...vopsitoria e foarte delicata, e partea de chimie ca risti sa o branzesti toata daca nu ii place baza sau conditiile care iti fac difetite imperfectiuni, chiar si lacul sau vopseaua pot sa nu se intinda cum trebuie...ca sa poti cere bani trebuie sa nu o arati clientului pana nu e perfecta, eu asa fac smile.gif chiar ma gandesc de ce nu o fi incercat sa retuseze din proprie initiativa
busu 12
Sunt care ii doare la 14 si ti-o lasa mata, fara luciu.
Vezi ca daca lacul nu este compatibil cu vopseaua se branzeste si se taie vopseaua.
Am patit demult cu ani multi in urma, a vopsit cu vopsea la spray (facut la magazin de vopseluri cu vopsea din cutie) o aripa dupa care a dat cu spray Duplicolor Cars care continea lac. Rezultat s-a branzit
Omul era un ageamiu, nu era vopsitor
Sa mai zic ca degresa aripa cu benzina? Nu a folosit diluant!
b06fcn
Probabil pentru ca pe vopsitor l-a durut la basca de faptul ca masina nu a fost bine pregatita in unele locuri, ala a vopsit-o, dupa care aia care au echipat-o nu s-au deranjat sa-i arate, iar el, drept dovada, nu s-a mai sinchisit sa se uite. I-am lasat o lista lunga de chestii de rezolvat, problemele cele mai flagrante fiind la capotele motor si portbagaj. Surprinzator, la plafon, unde aveam niste probleme de la niste ghinde cazute pe masina, vopseaua a iesit oglinda.
Nu l-am mai sunat, ca sa nu spuna ca ii grabesc sau ceva de genul, ii las pana saptamana viitoare. Probabil vor revopsi capotele si vor face un polish general la toata masina.
pistritu
Urat... Sa ii arzi la bani.
De obicei vopsitorul pregateste masina, el face si tinichigeria, daca este garaj mic sau privat la curte
busu 12
Salut b06fcn
Vezi ca polishul imi zicea mie un vopsitor, ca se face la 10-20 zile dupa ce este vopsita masina. N-am mai revenit la ala..., am lasat-o asa
b06fcn
Asa mi-au zis si mie, dar cam 5 zile cica. Cand am avut Laguna neagra la vopsit, a stat masina la service 3 saptamani, dar cand am luat-o era wow...problema e ca la service-ul ala nu mai au decat un vopsitor si nu m-au putut primi din cauza se aglomeratie...Si aia fusese polishata la sfarsit si era oglinda...
b06fcn
Azi am fost la mosie sa fac vinul, fata de anul trecut a fost productie slaba rau, macar sper sa iasa un vin bun...
Am primit zilele trecute bara de fata de Megane, pe care am dus-o la mosie sa mi-o vopseasca nenea din sat la care mai fac lucrari din astea. E bara cu bandouri, in stare foarte buna, bonus a venit si cu carenajele de sub masina si cu proiectoare noi, Valeo. Mi-au venit si noile faruri, Valeo Origin, sunt exact ce trebuie. Am prins o promotie si am luat perechea completa de faruri, sa arate masina bine.
Am constatat ca Megane-ul pierde ulei pe undeva, ca lasa picaturi pe jos, nu am mai apucat sa o bag pe rampa sa o verific, va trebui sa ma ocup de ea saptamanile viitoare...in rest, merge bine.
dandobre
Ți-ai luat altă asiatică? ph34r.gif
976 fcn la Nr.....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.