Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Garajul meu
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75
b06fcn
Am facut azi un drive-test cu un GLA 200 AMG. Se misca decent pentru ascutitoarea de sub capota si jantele pe 19…masina sta bine pe curbe pt un SUV (mai bine decat fostul GLA), este mai bine insonorizata (doar motorul dus sus in ture tiuie cam chinuit si se aude, cel putin in modul sport). Am dat comanda, astept sa-mi dea contul sa platesc avansul si teoetic peste trei luni garajul se mai completeaza cu o noua jucarie. Peste pachetul AMG, am mai pus integrare smartphone, pentru Carplay, si asistent unghi mort…
MyKe89
Nu ieșeai mai ieftin cu un Duster? Doar are același motor... sad.gif
b06fcn
Probabil. Doar ca nu e MHEV si nici nu are rafinamentul unui merc…si consoarta a vrut sa aiba si ea tot masina cu stea pe capota…daca era dupa mine, ii luam Lexus, desi ieseam tot pe acolo ca bani…
MyKe89
Să fie într-un ceas bun! cheers.gif
b06fcn
Merci 🙏 cheers.gif
b06fcn
Platit avansul la GLA, acum asteptam productia si detaliile de livrare. ETA 30 aprilie, aproape de Iepuras…
Sambata cand am fost la drivetest, am constatat ca la C nu mai mergea camera de marche-arrière. Fiind in curte la dealer, m-am dus si la atelier, a venit un nene, s-a uitat, a zis ca trebuie facuta actualizare de soft. I-am aratat si cum se pixelizase odata ecranul de la navigatie, prin decembrie anul trecut, a zis ca tot de acolo este. Ieri am dus-o la garantie si am si recuperat-o cu actualizarile facute. Sper sa nu mai faca probleme, mai am trei ani de garantie la masina, asa ca stau linistit.
YRX
Bine ca ai taiat GLB de pe lista, GLA arata mai bine.
Al naibii soft, la chestiile astea de obicei bug-urile nu duceau la nefunctionarea totala a sistemului.
La MINI am aflat si eu de update de soft, la treaba cu FRM-ul. De fapt era un hard reset, nu actualizare propriu zisa.
rue
Am fost recent la Severin la un eveniment batranesc si am intalnit pe nenea ce avea Aro 10 cu motorul de Dacia, ce venea in copilaria noastra la socrii sai, ceva mai sus de casa noastra, urcand pe namoale, zapada etc. Era portia de extrem de pe vremuri.
A zis ca o mai are si ca tehnic e functionala, avand probleme cu rugina si avand lipsa de preocupare si finante sa o aduca in stare mai buna.
b06fcn
QUOTE(YRX @ 26 Jan 2024, 07:33)
Bine ca ai taiat GLB de pe lista, GLA arata mai bine.
Al naibii soft, la chestiile astea de obicei bug-urile nu duceau la nefunctionarea totala a sistemului.
La MINI am aflat si eu de update de soft, la treaba cu FRM-ul. De fapt era un hard reset, nu actualizare propriu zisa.
*



Ma tot uitam si la un GLB 220 sau 250 4Matic, doar ca alea nu se aduc si de partea asta a fluviului si boschetarii de la MB DE nu mai fac discounturi. Cu discount merita sa iau un GLB 4x4 si cu motor serios sub capota… Asa ca am ramas la GLA…mai ales ca utilizatoara principala a vrut GLA de la inceput…

@rue - zecarul e o masina misto daca ai timp si chef sa te ocupi de ea. Intr-adevar, lipsa resurselor de piese o fac neatractiva…noroc ca am multe piese in stoc si masina a fost pusa la punct. Mai am mici chestii estetice de facut la ea si e gata de retromobil peste doi ani…
b06fcn
M-au sunat azi de la dealerul de unde am comandat GLA-ul, au primit confirmarea cotelor de productie, masina va vedea lumina zilei la inceputul lui aprilie…cu sanse sa ajunga aici chiar mai devreme de 30 aprilie, data stipulata in contract…C-ul mai are deci putin timp de chin cu iesitul si intratul la garaj, dupa ce vine GLA-ul se muta intr-un alt garaj, cu surate la fel sau chiar mai mari…inclusiv un Phantom V sau Silver Cloud, nu-mi dau exact seama, ca are o prelata pe deasupra si, ca la orice masina englezeasca ce se respecta, cartoane sub motor si cutie… radmasa.gif
YRX
Facusem poza asta pentru cafenea:

Daca nu vrei sa schimbi simeringul palier, 10 lei si speli rusinea... laugh.gif

[attachmentid=1628156044]
b06fcn
Daa, am sa-i transmit celui care are Rolls-ul in gestiune, il pun in cc si pe administratorul garajului… radmasa.gif
b06fcn
Pentru ca vineri s-a implinit un an de cand a sosit C-ul in garaj, sa facem un prim scurt bilant. Am facut 17500 km, cu un consum mediu pe toata perioada de 6,3 la suta - mers doar extra-urban. Am completat odata cu Ad Blue, vad ca acum mai are peste jumatate de rezervor. Ma bate un gand sa vad daca gasesc retrofit de portbagaj electric, am vazut ceva prin DE. Daca nu costa mai mult de o mie, zau ca m-as baga sa-i fac si asa ceva. In rest, e perfecta… wub.gif
mars
La multi ani si kilometri! Am avut inchidere electrica la C, dar la A nu mai am (nu exista optiunea asta) si m-am obisnuit si fara. Atat timp cat se deschide din butonul din interior, din telecomanda sau cu piciorul (daca am mainile ocupate), pot sa il inchid si manual. Avantajul la cea electrica e limitarea deschiderii, dar la sedan sunt rare cazurile in care poti atinge ceva.
b06fcn
La mine e mai mult de goanga…noroc ca GLA-ul are hayonul electric…ce ma enerveaza e de fapt zgomotul pe care il face cand se inchide, suna la fel ca la Dacia 1300…
b06fcn
M-au sunat ieri de la dealerul MB din sat, masina iese de pe linia de productie peste fix o luna. Sper ca in vreo trei saptamani sa aiba deja VIN-ul, sa o pot plati si sa fac hartiile de numere pana ajunge, sa nu mai astept dupa aia prea mult…posesoarea este in al noualea cer ca ii vine jucaria…si eu la bucur ca voi scapa de corvoada intratului si iesitului de la garaj cu atins pe dedesubt…
Tot cam peste o luna, dupa indicatiile masinii, trebuie sa duc si C-ul la revizia de un an…
b06fcn
Dupa cum ziceam, masina imi zicea ca trebuie reviziei. Ieri m-a anuntat in mod imperativ ca in 30 de zile trebuie facuta revizia de tip A. Azi mi-a spus si ca mai am doar 1800 km pana la soroc…ceea ce cam bate cu realitatea, ca masina se aproprie de 20000 km. Drept pentru care, am dat o fuga peste balta la dealerul din satul vecin, sa vad cat costa in marci…530 oiro. Zilele viitoare sun si la dealerul local sa vad cati euro face si in franci si ma decid unde fac programarea…mi-a dat duduia de la dealerul nemtesc doua foi A4 cu ce se va face la masina - cele mai importante operatii sunt pe ultimul rand, Ol und filter wechsel…cam scumpe restul de verificari la o masina in garantie…
tomageorgian
Pai ce vrei la 530€ trebuie sa dea multe foi in plus la 5l ulei si un filtru. Trebuie sa justifice si ei suma asta.
mars
Am facut si eu prima revizie acum cateva zile - B, asa aparea in bord - adica ulei, filtru ulei si nu stiu ce verificari. Am intrebat cat m-ar fi costat “pe persoana fizica” si au zis 1.500 lei. Deci, daca in RO e 300 euro, mi se pare rezonabil pretul ala.
b06fcn
La mine in sat mi-au zis ca in franci face 450 euro maxim revizia A. Am facut programare pe 9 aprilie, sa mai adun ceva km. De ceva timp mi se parea ca nu mai dezabureste bine parbrizul si se si auzea un zgomot ciudat, cred ca e ceva pe la climatizare, ca daca ii opresc AC-ul, nu se mai aude nimic. Am spus si de asta sa stie sa o verifice cand o duc la revizie. Citisem pe undeva ca ar fi fost niste probleme la C cu conducte de clima puse prost si era un recall pe tema asta, dar fara multe alte detalii...nici Mercedes nu mai e ce era...sau, se verifica, inca odata, teoria ca ce e facut pentru Europa de Est este mai slab calitativ...
marksman
Nu mai e ce era. Am un clip de la fabrică, în care se vede calitatea scăzută a plasticelor și a îmbinărilor la bord, pe uși, etc. la EQE. Din motive evidente nu îl pot face public, dar Mercedes mai e doar cu numele. Nici Logan ph1 nu avea asemenea gherle la calitate.
b06fcn
Si la asta al meu mi se pare ca sunt unele chestii mai slabe decat la GLA-ul anterior. Sa vad GLA-ul nou cum se prezinta...e pacat, ca masina chiar e OK, din toate punctele de vedere - calitatea perceputa insa nu mai este la acelasi nivel din pacate... parca vad ca iar ma apuca gandul sa o dau si sa iau altceva...
b06fcn
Dat fiind ca trebuie sa fac RCA la zecar si am observat ca boschetarii de la asigurari ne incadreaza by default la risc ridicat, am zis sa fac procedura de la BAAR, sa vad ce iese - mi-au stabilit o prima de 600 si ceva de lei, fata de 800 cat era Grawe, cel mai ieftin. Asta e cu vreo 12% peste tariful de referinta. Not bad, not terrible...acum astept sa vad carui asigurator ii este alocat dosarul meu...
einstein1984
Cat a durat sa iti dea tariful?
b06fcn
Pe 5 martie seara am facut cererea pe site la ei, pe 20 mi-au mai cerut niste documente - vroiau sa vada ca masina e pe numele meu, ca in baza de date de la militie apare alt proprietar - normal, ca nu am apucat sa fac transcrierea dupa succesiune. Pe 22 mi-au trimis instiintarea cu tariful, teoretic maine ar trebui sa primesc notificare cu firma la care a fost alocata polita…cica au un termen in care dosarele sunt pe o platforma de unde pot asiguratorii sa intre si sa faca ei direct polita, daca nu se inscriu in 24 sau 48 de ore lucratoare aloca BAAR direct un asigurator…sa vedem ce iese mai departe…

26 Mar 2024, 12:49:
M-a informat BAAR ca asiguratorul alocat este Allianz-Tiriac. Le-am dat mail cu datele solicitate, astept sa-mi trimita factura si sa se emita polita.
einstein1984
Multumesc, vad ca se tin totusi de termenul de 20 de zile pentru a raspunde solicitarilor.
b06fcn
Degeaba au termen de raspuns 20 de zile, daca retarzii de la asigurari nu raspund in timp util dupa aia…desi am dat mesaj la Allianz pe 26 martie, cerand pasii de urmat pentru asigurare incepand cu 30 martie, abia pe 29 am primit raspuns cu ce documente trebuiesc trimise. Si pentru ca a mai durat inca niste ore sa-mi trimita op proforma, care a ajuns pe mail cand eram deja in avion spre casa, am incheiat online o polita pe o luna, cu 160 de lei, ca sa pot sa recuperez azi zecarul de la service si sa ma duc luni la transcriere. Am sa instiintez BAAR cu privire la faptul ca Allianz a raspuns prea tarziu, probabil special ca sa nu emita polita la suma respectiva. Nu e o problema, cand voi avea din nou nevoie se asigurare pe un an, o sa reiau procedura…nu mi se par normal ca nu exista proceduri, si nici faptul ca BAAR raspunde exact dupa 18-20 de zile…
In alta ordine de idei, am recuperat dimineata zecarul de la service, merge bine. Mai am de bibilit la el, dar este o baza buna de lucru…
Am profitat de drumul la mosie sa fac revizia si la Opel, ODO 157100. Bina ca retarzii de la epiesa au impachetat filtrele si uleiul intr-un ambalaj prea mare pentru esaybox, ca am luat aceeasi chestie cu aproape 100 de lei mai ieftin de la service. Filtre Purflux si ulei GM 10w40.
einstein1984
la mine anul asta a fost asa
pe 18 am solicitat, pe 30 martie (sambata, o fi mail automat) mi-a fost alocat tot HD insurance limited sambata seara am dat mail la asigurator , luni la 09 50 au raspuns cu decontul de platit.
b06fcn
Inseamna ca Allianz sunt boschetari si nu vor sa faca asigurari de genul. O sa le fac reclamatie la BAAR, doar asa, de amorul artei. Si la anul cand voi avea din nou nevoie sa fac RCA, o sa ma apuc mai din timp.
In alta ordine de idei, azi s-au depus actele la DRPCIV, zecarul este transcris pe numele meu.
einstein1984
pai se vede ca nu vor RCA mai deloc din tarifele oferite, 900 la Grewe si 1600 la ei. Cam merita o reclamatie, da. vezi ca RCA se poate incheia cu 2 luni in avans fata de data inceperii validitatii, deci nu stirca sa cauti din timp.
b06fcn
Am aflat de perioada de 2 luni mai tarziu, stiam de cele 20 de zile, de aia am si zis ca daca ma apuc pe 5 e timp. Din 25 pana in 29 era timp berechet pentru emiterea politei, daca se miscau cu talent…asta e, am iesit mai ieftin per total, ca am dat doar 240 de lei…o sa fac RCA pe 12 luni cand voi avea nevoie, acum stiu cum sta traba, ma ocup mai din timp…pana una alta zecarul nu iese din curte. Are talon nou, urmatorul ITP e in ianuarie 2025.
b06fcn
Dupa cateva zile de frecat buburuza pe drumurile patriei, am ajuns la concluzia ca e cam betiva…sau mi se pare mie. Am facut plinul, am fost pe la GL si la mosie si 700 km mai tarziu s-a aprins becul de rezerva. De regula, cand se aprinde ala, intra cam 37 de litri in masina. Adica vreo 5,3 la suta…parca in trecut sarea de 800 km cu un plin, din ce imi aduc aminte…oricum, am simtit-o si ca uneori are o mica ezitare pe la 130, ca si cum ar da in nas…ma gandesc sa nu fie ori injectoarele, ca au ceva vreme de cand au fost refacute ultima data, fie vreun senzor de presiune. Desi am avut diagnoza cu mine, nu am apucat doua minute de liniste sa pot scana masina…data aviatoare…

7 Apr 2024, 21:48:
Revenit pe meleaguri franco-teutone am constatat decesul climatizarii de la C…nu mai baga deloc rece. A fost o placere sa fac 125 km fara aer, prin soare, cu o masina neagra, la 27 de grade…Marti dimineata e programata la revizie, o duc de maine…astept sa vad cum se aliniaza niste astre si cred ca o dau…mai nasol e ca nu stiu ce as putea lua in loc…
pcs
Mă cam pui pe gânduri.. Sâmbătă am programare la MB Belfort pentru un test drive cu un C 400e AMG line ... sau un A250e AMG line...
alex462
Sunt gata să pun pariu că a ciupit vreo rozătoare un furtun.
b06fcn
Sa stii ca mi-a trecut si asta prin gand…o sa vedem ce zic cei de la service…
YRX
Mai degraba vreun senzor sau mufa.
b06fcn
Dupa cum pare, cred ca a pierdut freonul. Ca facea frig acum 10 zile, nu era foarte eficient, insa era OK. De asta vara am observat ca nu facea frig ca Toyota de exemplu, dar m-am gandit ca asa e setata masina asta…de cateva luni avea ca un suierat, fasait, cand mergea climatizarea, am zis ca o avea ceva la ventilator…intr-o zi mi-am amintit ca la 21 alb, cand am avut o problema cu radiatorul din fata si a pierdut usor freon pe acolo, la final tot asa incepuse sa faca…am oprit AC-ul si am lasat-o doar pe ventilatie, supriza, nu mai suiera…are garantie, trebuie rezolvata. In functie de ce se va descoperi si de cum ma pot organiza, o dau si iau alta…dilema e ca nu stiu ce sa iau…
YRX
Cam aiurea sa piearda freonul, chiar asa sa ajunga Mercedes la calitatea asamblarii?
Ia-ti BMW... biggrin.gif
einstein1984
daca e vreo piatra in condensor e de casco nu de garantie.
b06fcn
@ einstein - Daca era sa fie asa ceva, erau urme si ciupituri pe toata fata masinii, ceea ce nu e cazul...
@ YRX - nu ma tenteaza...ma uit dupa ochi migdalati, desi asta presupune trecere la benzina, ceea ce nu-mi prea convine...
dandobre
Las-o pe-asta ca e buna.
Acum esti suparat pe ea ca te-a lasat cu ochii in soare, dar fierul e fier, se mai intampla
Prin 2008 si-a luat nasul meu un Touareg, vreo 52k a fost masina la momentul ala, neagra
Cand avea vreo 7k in bord, la intoarcerea de pe litoral, l-a lasat aerul conditionat si erau vreo 35+ grade afara. A venit asa tot drumul, de la Ct pana la Bucuresti...
Ce vreau sa zic, orice masina iti poate face o surpriza la un moment dat, dar nu o vad ca pe o chestie decisiva sa schimbi masina...
Aa, daca nu-ti plac si alte chestii la ea, si iarba e mai verde la vecina, atunci go ahead... biggrin.gif
wolfin
QUOTE(dandobre @ 8 Apr 2024, 13:32)
Aa, daca nu-ti plac si alte chestii la ea, si iarba e mai verde la vecina, atunci go ahead... biggrin.gif
*



Recunosc...verde n am vazut pana acum.
bgdrenault
tot neagra, chit ca i blonda? biggrin.gif
b06fcn
Mai curand roz, daca ne raportam la bancul cu Bula si Fanta…
In alta ordine de idei, am lasat atelajul la doctor, revizia va costa doar 400 de euro si se vor schimba doar uleiul si filtrul de ulei. Cica ala de aer se schimba la a treia revizie…am sa vad cat costa si il schimb eu…pe partea cu aerul, se va verifica ce are…
Daca tot am fost acolo, am verificat cu vanzatorul si daca mai are noutati legate de GLA, vineri ar trebui sa fie deja fabricata masina. Probabil in alte doua saptamani, maxim trei, ajunge aici. Astept sa-mi dea factura, sa avansez cu birocratia…
bgdrenault
Au si ei birocratie?
b06fcn
Aici a fost inventata… radmasa.gif
Ca idee, ca sa inmatriculez masina, inca se depune dosar cu sina si documente in mai multe exemplare…cel putin noi asa trebuie sa facem, nu stiu localnicii cum fac…

9 Apr 2024, 11:58:
Aplicatia Mercedes Me m-a informat ca s-a executat revizia la atelaj...acum astept sa ma sune cu detalii despre problema climei...cred insa ca mai dureaza cateva zile radmasa.gif
pcs
Unde o înmatriculezi? Că în Franța, când am înmatriculat Laguna, am mers la o firmă cu CI și certificatul de conformitate + dovada de domiciliu ( o factură EdF ) și s-a rezolvat ( cost vreo 150 euro + cam 500 carte grise ). Bine, greșeala mea a fost că am mers la sfârșitul lunii iulie și a durat până în septembrie, din motiv de vacanță de vară ( că ăștia nu lucrează în august ). A mai durat un pic cu asigurarea, că nu am putut să o fac până nu am primit mesajul că mi-a fost alocat numărul de Franța.
La Peugeot s-a ocupat reprezentanța.
b06fcn
M-au sunat de la service, problema la clima a fost o combinatie de doi factori, o conducta de freon plesnita si condensorul crapat, nu au stiut sa-mi spuna care a intervenit prima si a cauzat-o pe a doua. S-au comandat reperele, ajung la finalul saptamanii si probabil joia viitoare recuperez masina. Bine ca masina are garantie extinsa...
Revizia a costat doar 396 de euro, in banii astia au facut si plinul de ad-blue.
b06fcn
Luat atelajul de la service, pot spune ca am fost placut suprins sa vad czt de repede s-au miscat…Face frig, nu mai fasaie, o tin sub control insa. Nu au stiut sa-mi spuna care a fost cauza initiala. Maine am un drum de vreo 500 km, o voi monitoriza atent.. Daca tot am fost sa iau masina de la service, am trecut si pe la vanzari. Mi-a spus vanzatorul ca GLA-ul a fost fabricat vineri si ca a ajuns deja pe platforma de livrare…se mira si el cat de repede s-au miscat…cred ca mai aveau loc pe trailer si au zis sa profite…avantajul de a fi la mai putin de 100 km de fabrica… cool.gif. Din ce mi-a spus, de cand masina ajunge pe platforma logistica, in doua zile ajunge la dealer. Mai au nevoie de vreo doua zile sa o pregateasca de vanzare, deci vineri sau luni, optimist vorbind, se poate livra. Chiar mai repede decat termenul comunicat initial. Astept sa-mi faca factura, mi-a dat VIN-ul sa fac asigurarea. AMR putin…
b06fcn
Ieri am trecut pe la dealer sa vad stadiul masinii, astia de aici sunt la fel de seriosi ca si la noi, nu raspund la telefon, sunt fitosi si foarte importanti…masina a ajuns de vineri la dealer, dar duduile care trebuie sa faca facturile nu pot procesa mai mult de cateva masini pe zi radmasa.gif Mi-a promis vanzatorul ca astazi spera sa-mi trimita factura, sa pot plati masina si sa vada cand ma programeaza la livrare, probabil pe 30 aprilie…ca si asta se face cu programare in avans…
Ma rog, important e ca a ajuns si arata bine jucaria…[attachmentid=1628157752] [attachmentid=1628157753]
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.