Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Garajul meu
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75
Lupu_Cadmiel
Ce sa faci. Lumea asta ii plina de idioti. Si eu am patit intr-o parcare,stateam linistit in masina, asteptam pe cineva si dintrodata sa miscat masina. Cand mam uitat era unu cu un bmw calare pe mine. Mia zgariat spoilerul din fata. Avea nr de austria. Mam dat jos si am incercat sa vorbesc frumos cu el printre care lam intrebat daca vede ce a facut, la care mia raspuns ca nu are nimica si a plecat cu scartait de roti...si am ramas cu bara zgariata.
b06fcn
Asa a facut si ala, insa am certitudinea ca il vor gasi si va plati cu varf si indesat...avantajul in cazul asta e ca masina avea numere de Romania, cine stie la al catelea proprietar o fi, oricum decat sa ramana fara permis cel din acte il va da pe goarna pe sofer. Din ce mi-a zis tata ala i-a comunicat un nume dar pe asigurare apare altul...
In cazul tau ma duceam dupa el, nu il lasam sa scape asa usor...
Lupu_Cadmiel
Pana sa ma urc in maaina ala a fost dus. Sa bagat printre strazi si atat a fost:( de avea nr de romania era altceva. Si daca pleca o poza si imi era de ajuns
dandobre
La fel am patit-o si eu.
Stateam in masina, si mi-a lovit aripa stanga fata si bara un tip cu un Opel, dupa care a demarat in tromba, crezand ca nu l-a vazut nimeni, fiind intuneric afara.
M-am gandit sa ma iau dupa el, insa m-am razgandit, fiindca nu vroiam sa declare ulterior ca l-am sicanat in trafic si, vezi doamne, asa ne-am lovit.
Mers la politie, declarat, ajuns acasa verificat RCA Opel, bineinteles ca nu avea.
Ma suna dupa o saptamana agentul constatator ca a venit si celalalt sofer (dupa ce a primit invitatie), caruia i s-a suspendat permisul, ridicat talonul si numerele pt lipsa rca si 1.000 de lei amenda.
Lupu_Cadmiel
Asa trebuia sa fac si eu. Dar prostia a fost ca nu avea nr de romania deci poate aia la politie nici nu ma bagau in seama. Adica era loterie sa il gaseasca pe tip.
b06fcn
Politia era obligata sa primeasca sesizarea, se putea verifica cand a intrat masina in tara...plus ca putea fi intrebat de sanatate proprietarul din Austria...
Lupu_Cadmiel
asta nu mia trecut prin minte. puteam macar sa fac 2 poze una cu masina lui calare pe a mea, si una cu nr de inmatriculare a lui.

7 Dec 2015, 17:09:
B06FCN ai reusit ceva cu opelul?
b06fcn
A fost tata la politie, a declarat, i-au dat o autorizatie de reparatie si i-au zis sa astepte sa il gaseasca pe proprietarul masinii si/sau pe cel care a condus-o. Din cate am aflat din baza CEDAM masina, desi inmatriculata in Bucuresti, are polita emisa de o sucursala Astra din Pitesti.
Asteptam, oricum trebuie sa vina si de la politia locala despagubirea pentru restul de daune, asa ca dupa ce se rezolva toate cel mai probabil se va vopsi integral masina...
Surpriza idiotului este ca a invocat ca lampa de ceata era deja asa cand a lovit masina, zicand ca e o lovitura veche, insa cu o zi sau doua iniante masina a fost pozata la Circa 17 pentru problemele create de Politia locala si acolo se vede ca nu avea nimic atins...
Lupu_Cadmiel
Deci oribil. Am citit toate postarile tale si ai avut cam mare ghinion cu lovirea masinilor. Pana in prezent am ramas doar cu lovitura de la Bmw ala. In rest aici in zona mea ii cam liniste si civilizatie. Toti au zis ca in bucuresti ii dezastru si multa nesimtire. Asta este. Imi pare rau pentru masinile tale. A fost bine ca ai facut totul pe asigurare.
b06fcn
L-au gasit pe onanist, l-au sunat pe tata si l-au rugat sa se duca joi dupa-amiaza ca atunci revine in tura politistul care a lucrat cazul. Sa vedem dupa aia cum facem cu asigurarea aluia si reparatia masinii.
b06fcn
QUOTE(b06fcn @ 6 Dec 2015, 00:20)
...insa am certitudinea ca il vor gasi si va plati cu varf si indesat...
*




QUOTE(b06fcn @ 8 Dec 2015, 16:30)
L-au gasit pe onanist...
*



Asa cum spuneam anterior, mwuistul a fost gasit. A fost invitat la sectia de accidente usoare Sector 5 (Cobalcescu pe Splai), a ajuns azi acolo si a facut un mare scandal dar nu i-a impresionat pe agentii de acolo care l-au amendat cu suma de de 800 RON si l-au gratulat cu una bucata permis suspendat 30 de zile pentru nedeclararea unui accident in termenul legal. Eu l-as fi bagat la fuga de la locul faptei, dar na, rezulatul tot ala e, a ramas fara abecedar...ii era greu sa mearga la politie sau sa faca amiabila?
Cand a ajuns tata acolo ala fusese deja, i-au inmanat o copie a PV-ului si a politei RCA, acum trebuie sa vad exact care e procedura, din cate am vazut trebuie mers la Fondul de despagubire sau la ASF, maine ma documentez mai serios si de marti incolo, cand revin la copitala ma ocup de masina.
Cei de la Directia Generala de Politie Locala a Municipiului Bucuresti au zis ca de ridicarea masinilor s-au ocupat cei de la Politia Locala Sector 5 si ne-au indrumat catre respectiva institutie. Lucru pe care l-am facut deja din primul moment, plus plangerea penala pentru asigurarea dovezilor distrugerilor suferite de masina.
b06fcn
Am revenit la copitala. M-am asezat sa ma documentez cu privire la modul de solutionare a daunei la Opel. De pe site-ul FGA am aflat ca trebuie sa deschidem dosarul de dauna la FGA. Tot acolo am vazut ca exista o lista de service-uri cu doar 14 puncte de constatare pentru toata tara. Procedura e ca suni la unul din respectivele service-uri (din cele 4 din Bucuresti doar unul are website cu date de contact, restul par a fi niste bombe), dupa care astepti sa te contacteze ei pentru a stabili ziua si ora la ca sa mergi sa faci constatare. Deja asta mi se pare bataie de joc, dar am sa intru in hora asta sa vad unde se ajunge.
In paralel ma gandesc sa ma duc la un service serios si sa ma uit pe sub masina sa vad daca mai este afectat si altceva in afara de bara si lampa de ceata...dupa cum sta bara, ma tem ca si scutul este putin deplasat.
Oricum, pana marti nu am ce face, pana atunci ma mai gandesc. Oricum e de durata, in cel mai rau caz il dam pe idiot in judecata si incercam sa recuperam prejudicul de la el. O lampa de ceata costa vreo 300 RON sau peste la Opel, bara spate daca are vreun suport rupt mai costa si aia peste 1000 de lei, cu ce manopera se mai aduna, probabil si tinichigerie, plus vopsirea barii, va duce reparatia asta undeva spre 2500 lei.
b06fcn
Am fost ieri cu Leguma la Serus, sa incep demersurile pentru reparatie.
Au dat bara jos si, in plus fata de ce a zis nenea de la Omniasig farul de pe dreapta are doua picioruse rupte, suportii care asigura legatura int bara si faruri sunt rupti, proiectorul dreapta e crapat, scutul e spart, toate grilele si plasticele din bara sunt crapate sau rupte si se va cere inlocuia lor la reconstatare. De asemenea, capota nu se poate indrepta si se va schimba. Acum astept sa vad cand se preconizeaza sa duc masina la facut, undeva la jumatea lunii ianuarie sper eu sa se intample.
Aseara Leguma a implinit 110000 km.
b06fcn
Am venit nitel pe la mosie, ultima oara pe anul asta, sa mai iau niste vin ca am ramas fara materie prima si am profitat sa ma uit pe sub Opel, sa vad efectele loviturii din spate. Lampa de ceata e intreaga dar are doua picioruse rupte, bara are rupt locasul in care intra unul din piciorusele rupte ale lampii de ceata. Deci trebuie schimbate ambele.
Am fost ieri la Fondul de Garantare, am deschis dosarul de dauna, astept acum sa ne cheme la constatare, cel mai devreme va fi undeva dupa 11 ianuarie. Se pare ca va trebui sa platim noi reparatia si dupa aia vom fi despagubiti cand se va finaliza procedura de faliment. Am profitat si m-am uitat si la praguri, ornamentele sunt rupte pe dedesubt, de la chingile cu care au ridicat masina.
Leguma se apropie de 112000 km, la Megane s-a extins crapatura din parbriz (sunt vreo patru crapaturi care pleaca din locul unde a lovit piatra) desi masina sta pe dreapta de ceva vreme. Asiaticele continua sa fie boring pentru ca nu au nevoi speciale in afara de combustibil.
b06fcn
A venit...[attachmentid=1628018948]
Lupu_Cadmiel
Ii cumva renault clip?
b06fcn
Exact...am prins o oferta buna de la un nene de la Cluj care are review-uri bune si l-am luat
Lupu_Cadmiel
cat a costat? am vazut si eu pe net cam de la 600 ron. Daca nu sunt prea indiscret.
b06fcn
A fost aproape 1000, din ce am citit alea pana in 600 sunt cam petarde dpdv continut hardware.
Lupu_Cadmiel
deci ii adevarat. zicea cineva ca alea asa cam la 600 au multe buguri.

6 Jan 2016, 21:22:
si lai probat?biggrin.gif:D:D
b06fcn
Inca nu, poate in week-end. Trebuie configurat si laptopul, care e nou si mai am de lucru la el...
R19/16v
Merg clonele alea de $100 in regim de service de n-au aer :-)
Laurentziu83
Prin 2008 costa un CLIP complet cam 6000 de euro fara TVA. Dar cred ca includea si bancul de lucru, pe langa laptop si interfata.
cj98czh
B06 .. ce ai cumparat tu este o clona si costa pe aliexpress 100 euro ... exact ca si cel cumparat de mine pentru Citroen ... puteai sa ti-l comanzi singur si scuteai niste banuti ..

http://www.aliexpress.com/af/clip-renault-...iewCP=y&catId=0

Merge ca si unul original smile.gif adica poti face cu el tot ce faci cu cel original.
b06fcn
Stiu ca e o clona, insa nu sunt IT-ist si nu ma pricep la configurari and shit, plus ca la asta de am luat-o eu am si garantie un an de zile, daca e ceva nu am dureri de cap. Cu cat mai plateam transport si taxe vamale tot pe acolo ieseam. Asa macar stau linistit.
cj98czh
Transportul in general este gratis ... taxe vamale nu prea ... ca ti-l trimit ca si cadou smile.gif

Am comandat destule de la chinezoi si nu m-au intrebat niciodata la posta vama de sanatate ...

Acuma faptul este consumat, sa-l folosesti cu placere si cu folos smile.gif

Cand il folosesti sa nu ai conexiune activa la internet ... wifi off smile.gif ca o sa vrea sa-si faca update si se buleste ... si o iei de la capat cu instalarea smile.gif
b06fcn
Merci, asta cu Wifi nu e o problema, ca nu am uaierless la garaj, dar e bine ca mi-ai zis.
b06fcn
Asadar, sa o luam metodic :
- am fost azi si am facut constatarea la Opel. Se vor schimba bara spate si lampa de ceata de pe stanga. Probabil am sa o fac la service-ul unde m-a trimis FGA sa fac constatarea, cica accepta sa lucreze fara plata de la mine si sa fie platit de FGA odata finalizata procedura de faliment. Cred ca saptamana viitoare duc masina la facut si vad dupa aia ce fac cu restul, vroiam sa o fac toata odata, dar cica nu se mai pot depune cereri de despagubire dupa finele lui februarie. De la militia locala am primit un raspuns a la gaga, nici nu ma asteptam la altceva. Asteptam sa vedem cum se va solutiona plangerea penala, asa ca e de durata cu restul de probleme;
- luni pe 18 m-au chemat sa duc Leguma la facut, mi-au promis ca pana vineri 22 ianuarie e gata. Lucrarea sa va face la Serus la Chiajna;
- maine ma duc sa vad o jucarie intesanta, galbena, poate completez garajul cu un oldtimer pe care il am la suflet de multa vreme. Nu, nu e din familia Renault.
bucatzel
QUOTE(b06fcn @ 8 Jan 2016, 22:18)
- maine ma duc sa vad o jucarie intesanta
*



Poate de-aia scrii mai mult decat de alealate de care daca n-ar fi semnatura, nici n-am sti rolleyes.gif .
b06fcn
Daca si dupa ce se va fi concretizat tranzactia o voi trece si pe dansa la semnatura...de alea de zici matale si mie mi-e jena sa ma uit in farurile lor cand ajung la garaj, macar stau linistit ca le stiu la adapost...mi-am promis si propus anul asta sa le rezolv, insa am prea multe pe cap...
b06fcn
Ntz, e altceva, marti sau miercuri sper sa o duc la garaj. Pana atunci nici un detaliu in plus, sunt superstitios. Pot doar sa spun ca are tractiune spate si ceva elemente cromate...
Diac
Fiat? 600? 850? 1300? 124?
b06fcn
Nu e Ficat, marti sau miecuri, cand va fi a mea dau mai multe detalii...pana una alta tre sa ma documentez cum e cu atestarea...
MuciX
Tu ti-ai luat merc...
Diac
Merc galben? ohmy.gif
MuciX
In mintea mea, pentru ca a mentionat galben, ceva crom si tractiune spate, e w123-ul coupe al unui vecin. Il avea pe vremea cand eram eu pusti.
user posted image
b06fcn
Nu e nici Merc, desi ma batea gandul la o Cobra 280 din 1985 sau un S 500 tot din anul ala, dar nu am atatia bani acum. Si sa iau una nerestaurata sa o fac eu, nu am unde si cum. Asta de o iau marti sau miercuri (hopefully), trebuie si ea gadilata nitel, insa imi este la indemana sa o fac...
MuciX
Ford Capri? Dar e putin crom, chiar si la prima generatie.

P.S. daca iti iei BMW 2002 nu mai putem fi prieteni. pokey_eye.gif
b06fcn
Nu e nici nemteasca...si e din 1979...deci nu e BMW 2002
MuciX
SAAB e FWD, deci Volvo? De la britanici nu stiu ce era frumos in 79, cu atat mai putin sa aiba si crom. nedumerire.gif
b76bgaarh
Lada.
b06fcn
Am sa mentin suspansul pana e in posesia mea, adica marti sau miercuri.
Raduchu
Si eu care credeam ca-i vreun Espero ceva..
b06fcn
Ala inca nu este atestabil...plus ca nu m-a pasionat niciodata marca aia...desi am avut cateva Cielo pe mana...
MuciX
Lada nu prea as crede, ca sifur dadea un hint ca s-a zis de Fiat 124.
M.C.
Lada 1200 sau 1500. wub.gif
1500 a fost sigur culoarea originala galben,in 79.Nu-mi mai aduc aminte de 1200.
Ov
user posted image ?
bucatzel
Pai zexe ca nu-i din familia reno. plus ca la aia de-ai pomenit-o, mai tango la elemente cromate.
MuciX
O fi broasca smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.