Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Garajul meu
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75
madhorsefuzzy
Tot Kia, motor serios de 2.0 diesel ... normal.
wolfin
Care 1.6.
madhorsefuzzy
Nu, nu, Sportage are 2.0 dizal.
b06fcn
Nu e a mea, trebuie sa-mi plateasca drepturi de autor pt 76 FCN...
Speaking of which, azi am fost sa vad cum evolueaza lucrarile la Kia, sper ca in vreo saptamana sa o iau inapoi. Am vorbit cu patronul, era in spume pe idiotii de angajati, se vor revopsi capotele motor si portbagaj, plus montantul stanga. Peste o luna se face polish general si asta este...oricum am negociat si pretul in jos.
pistritu
QUOTE(b06fcn @ 9 Oct 2019, 19:13)
Nu e a mea, trebuie sa-mi plateasca drepturi de autor pt 76 FCN...
*


vezi ca este un taxi la Meridian B 176 FCN biggrin.gif ,pe la Afi Cotroceni, e Logan 2
b06fcn
Perfect, inca unul...imi iau logan zero ouateceie din royalties... radmasa.gif
wolfin
QUOTE(madhorsefuzzy @ 9 Oct 2019, 17:47)
Nu, nu, Sportage are 2.0 dizal.
*




de unde esti asa de sigur ca nu e 1.6 dsl ? tongue.gif
daca era GT poate. 50% .dar nu vad sigla


@FCn scuze de off
b06fcn
AM tras o fuga la mosie, sa vad cum fierbe mustul si sa aduc mancare pentru catel...si, constatand ca Megane-ul pierde ulei pe undeva, l-am urcat pe rampa si m-am bagat sub masina. Scutul e partial umed de ulei, in partea dreapta. Nu am avut vreme sa il dau jos, sa vad de unde vine, mi-e sa nu fie garnitura de la baia de ulei, ca pe sus nu se vad urme de scurgere. I-am completat nivelul, nu pierduse mult si nici pata mare nu lasa, insa trebuie sa o tin sub observatie...peste doua saptamani am ceva timp liber si sper sa ajung din nou la mosie sa o desfac sa vad pe unde pierde...mi-e sa nu fie vreun simering de la distributie, desi nu am vazut urme de ulei de acolo, am sa-i dau jos capacul de la curea, sa fiu sigur...
pistritu
Sa nu fie garnitura de la buson de ulei sau simeringul de la palier, de la volanta.

12 Oct 2019, 13:12:
QUOTE(madhorsefuzzy @ 9 Oct 2019, 17:47)
Nu, nu, Sportage are 2.0 dizal.
*


Care-i ala

@FCn scuze de off
b06fcn
La buson e curat si uscat. Simeringul de palier e in partea opusa scurgerii, adica pe stanga masinii, urmele de ulei sunt pe dreapta...
busu 12
Tu incurci simeringul de distributie cu simeringul de palier la volanta - ambreiaj din cate vad.
b06fcn
Ia citeste matale ce am scris mai sus, ca de la inceput am zis de simeringul de la distributie...ia zi, daca te uiti la masina din fata, pe ce parte a masinii e cutia? Tot pe stanga masinii, chiar daca e in dreapta ta...cand localizezi un defect, il plasezi pe partea masinii, nu pe partea la care te uiti...

13 Oct 2019, 21:51:
Revenind la scurgerea de ulei de la Megane, am identificat trei posibile surse :
- unul din simeringurile de pe partea dreapta a motorului, fie cel de la distributie, fie cel de la axa cu came...pentru asta ma gandesc ca e simplu de verificat, ii dau jos capacele de la distributie si vad daca e ulei curs pe acolo;
- garnitura de la baia de ulei;
- tubul de retur ulei din turbina, care, dupa pozele din Dialogys, vine undeva pe partea dreapta a motorului, nu-mi dau exact seama unde pe moment...

Tare ma bate un gand sa-i dau motorul jos, ca sa-i fac si ambreiajul si sa-i pot face si curat pe partea de admisie, sa vad si turbina pe unde pierde gaze, respectiv sa spal corespunzator compartimentul motor...
b06fcn
Daca tot a trebuit sa vin la mosie ca sa ingrop pisica, am profitat sa fac si revizia la Toyota. Schimbat uleî filtru de aer, de ulei si de polen, toate OE Toyota. ODO 170000 km. Ma gandeam sa trec si la gumele de iarna, dar cred ca le las pana peste doua saptamani, ca vad ca inca e vreme buna pana in noiembrie.
Victorine
Ce faci cu uleiul uzat? La mine s-au adunat vreo 8 bidoane. Si am doar o singura masina. Trebuie sa gasesc o solutie, il mai primesc la benzinarii oare? In urma cu cativa ani am colindat ceva prin oras pana l-au primit la un Rompetrol. Dar cu lichidul de frana? Am si dinala cam 1L.
b06fcn
Il duc la un nene cu service si il da nenea ala mai departe...uneori, mai ia vecinul cate un bidon, sa dea pe un gard din fundul curtii. Lichid de frana nu am, ca il schimb la sevice, neavand scula de aerisit frane si nevrand sa aerisesc frane cu ABS la pedala. Tot la nenea cu service-ul duc si lichidul de racire...
Bicicleta galbena
La o simpla cautare 'benzinarii mol timisoara' iti apare lista cu benzinariile, ai si numere de telefon acolo. Suni si afli care sunt (in Buc majoritatea lor primesc uleiul, presupun ca e acelasi lucru si la voi). FCN scuze de off.


b06fcn
Hai ca am facut curat pe aici, ca idee de baza, uleiul si celelalte lichide se recicleaza...eu asa fac...
b06fcn
Cica e gata Kia, teoretic maine o recuperez. Din ce am inteles, au revopsit-o mai bine de jumate - capotele fata si spate, bara spate, usa dreapta fata si montantul stanga, cu tot cu aripa stanga spate.
Sa vedem cum a iesit.
bion
Baltzata. smile.gif
b06fcn
Vedem maine ce si cum. In weekend am treaba la mosie, sa o termin de curatat daca e nevoie de bibileala, sa-i pun jantele de aliaj refacute pe rotile de vara si sa duc jantele de tabla la vopsit pentru la iarna...
cj98czh
QUOTE(b06fcn @ 23 Oct 2019, 17:39)
au revopsit-o mai bine de jumate - capotele fata si spate, bara spate, usa dreapta fata si montantul stanga, cu tot cu aripa stanga spate.
*



adica au mai vopsit inca o data bucati din ea ... profesionisti .. si de recomandat ..
b06fcn
Iti dai seama ca nu ma mai duc la ei si nici nu ii recomand mai departe. Asta e, macar nu am dat banii din buzunar, ci de la asigurator...ii mai trag un polish peste o luna si asta e, oricum se va zgaria rapid din nou, din cauza de Pipera, unde a acumulat toate zgarieturile si loviturile...
cj98czh
pai de aia nu pricep de ce nu ai luat banii si sa o lasi asa .. intr-un an o sa fie la fel ... sau aproape .. personal nu prea imi bat capul cu asta .. nu intr-un oras aglomerat ..
b06fcn
Ma batea nevasta la cap ca masina e ciobita pe la colturi, ca una, ca alta, ca nu stiu cine si-a luat alta masina, prostii din astea. Ca sa nu vrea alta, i-am innoit-o pe asta...am iesit mai ieftin, adica gratis de fapt, ca au fost doua dosare RCA pe care am luat banii de reparat in regie proprie...practic, am remediat acum efectele a 12 ani de trafic prin capitala, din care aproape 8 prin minunata Pipera corporatista...
cj98czh
daca consoarta vrea alta .. poti sa o vopsesti tu de cate ori vrei smile.gif
b06fcn
Pana una alta a mers asa...la 5000 km pe an, cat merge ea cu masina aia, a inteles si ea ca nu renteaza alta masina...
dizzy
O vorba din batrani zice:
- Happy wife, happy life!


b06fcn
De aia i-am si vopsit-o...si cat a fost masina la cosmetica, a avut alta la indemana...i-am dat Opelul, de care a fost foarte incantata...acum abia asteapta "noua" masina... cool.gif
b76bgaarh
adica prefera cheia inloc de europeanca, mainstream.... nu pot sa cred.
wolfin
Probabil ...e rosie masina.
b06fcn
Da. E rosie si nu e mainstream. De ce as lua ceva care e pe toate drumurile, cand pot fi diferit, luand ceva mult mai fiabil si diferit...las mainstreamul pentru fraierii care nu-si permit ceva exotic...
Am luat-o, eu zic ca e OK.[attachmentid=1628110706]
madhorsefuzzy
Nu conteaza ce crezi tu. Si nici ce credem noi. wink.gif

Altcineva decide in cazul de fata. biggrin.gif
dandobre
Se vede clar diferența de nuanță între panouri.... icon_mrgreen.gif
Zici că e Golf Harlequin..... biggrin.gif
b06fcn
Orice dar nu mainstream...
Flatron
Fain arată culoarea. Dacă îi faci și un polish la faruri (mi se pare că ar fi nevoie, sau bate lumina prost), e ca din fabrică. biggrin.gif
b06fcn
Farurile au fost polishate, nu prea bine din pdv-ul meu, le voi reface la cineva care monteaza si folie. Cred ca am sa sacrific cateva zeci de euro sa iau sticle noi de far de pe aliexpress, sa vad cum se aseaza...sau, daca prind vreo oferta cu transport gratis, doua fauri noi de Coreea sunt cam la 100 si ceva de dolari...
Practic, ce mai am de facut - prins eleronul de la portbagaj, ale carui suruburi ruginisera si s-au rupt, nu i-am lasat pe aia de la service sa-l mai monteze ei, schimbat diuze spalator parbriz, pus gumele de vara pe jantele de aliaj si dus jantele de tabla la vopsit pentru iarna. Si, peste doua sau trei saptamani, dusa la polish si tratament vopsea. Pe banii firmei care a vopsit-o. Mai am niste chestii de facut la interior, ar trebui un detailing la scaune, sa vad daca o rezolv acum sau o las la primavara.
cj98czh
QUOTE(b06fcn @ 24 Oct 2019, 15:52)
Da. E rosie
*



aia este visinie toata ziua ... smile.gif
b06fcn
In talon scrie rosu...deci e rosie... radmasa.gif
wolfin
Nu e visinie. E un rosu rubin.
4x4
QUOTE(b06fcn @ 24 Oct 2019, 14:52)
De ce as lua ceva care e pe toate drumurile, cand pot fi diferit, luand ceva mult mai fiabil si diferit...las mainstreamul pentru fraierii care nu-si permit ceva exotic...
*



coolspeak.gif

Motive ar fi, dar sper sa nu ajungi sa le cunosti vreodata. De exemplu cum repari masina in urma unui accident cu un taximetrist cu asigurare la astra...
b06fcn
Astra nu mai exista, polite valabile nici atat. Pentru probleme legate de despagubiri de la firme dubioase de asigurare exista Casco...sau, daca taximwuistul nu a dat prioritate, ca sa fac amiabila si sa nu ramana fara carnet, plateste el echivalentul devizului de la service si dupa aia facem amiabila...e chestiune de cateva ore de la un posibil eveniment neplacut in trafic...

@wolfin, actually, e redwine red sau radiant red...oricum, desi frumoasa, culoarea e cauza pentru care am renuntat la masina asta si i-am pasat-o consoartei...se vedeau toate zgaibele pe visiniul ala...
einstein1984
exista motive pentru care maisna nu e mainstream....
b76bgaarh
e fiabila.
tatabobu
Nu alea pe care le insinuezi tu. Asta si sora-sa (Elantra XD, e pe aceeasi platforma) sunt masini foarte bine facute. Sunt cele cu care coreenii si-au facut trecerea de la "masina ieftina" la masini normale.
einstein1984
daca ma rad pe juma de craniu si pe jumatea ailalta imi las plete, nu sunt sigur mainstream. Dar nici vreun avantaj anume nu am.
Nu am zis nimic de fiabilitate, are deja 160 000 e oras s e ok, dar nu cumpara lumea masini doar de fiabile ce sunt.
tatabobu
Nu. Insinuai o lipsa a calitatii, si solutii ciudat alese. Inafara de faptul ca au ales sa le faca atat berlina cat si hatch, lipsind un break din oferta, ce alte ciudatenii sau lipsuri le vezi? Dar vorbim in raport cu piata de atunci (lansate in 2000).
einstein1984
Nu vad unde as fi folosit atatea cuvinte ca sa insinuez lipsa de calitate.... oricum kia si hyundai la anii 2000-2007 erau un fel de loganuri cu ceva tehnologie in plus, tot plastice tari si triste chiar daca mai bine asamblate.
nu cred ca are cineva vreun argument sa zic ca ce supermasina era kia cerrato si ce prosti au fost cumparatorii ca au luat polo/golf si nu kia (peste 28000 pe an nu au vandut in toata europa, cat Polo intr-o luna). O fi fost de la motorul longitudinal?
O masina ca sa fie "buna" nu trebuie sa fie doar fiabila, ci sa aiba si un pret rezonabil, sa ofere niste prestatii (dinamice, zgomot, consum, securitate, ergonomie , estetica, consum). alea care fac corect echilibrul asta se vand bine. Asa si lancia delta era o masina frumoasa, dar vanazari din parti.....
YRX
Voi vorbiti de masini? tongue.gif
b06fcn
@ Einstein - Aia care au vrut Golf sau Polo au ales dupa placul lor, sau influentati de un mainstream, la rândul lui influențat.
Eu nu. Am ales Cerato in cauza exact pentru argumentele expuse chiar de tine - preț rezonabil (15800 euro), prestatii mai mult decât OK - motorul 1,6 crdi era proaspat lansat și mult peste vechiul 1,9 TDI de la Golf, avea dotări de confort și siguranța destule, mai multe decât la un Golf echivalent, care ar fi costat peste 20000 de euro, consuma tot ca un Golf (cam 5 la suta mers afara), plus ca era ceva mai mare si, bomboana pe tort, era sedan, ceea ce la VW nu găseam. Estetica mie mi-a plăcut, chiar dacă alții ar avea de comentat...degustibus NON disputandum.
Și, ca sa vorbim in cunoștința de cauza, motorul e transversal, nu longitudinal...mai citește înainte de a da cu aceia in fasole...cât despre plastice, nu are plastice tari - bordul e din plastic buretat, idem și fetele de usi, spații de depozitare destule si, încă o bomboana, interiorul e de culoare deschisa și, in ciuda celor 12 ani, nu arată urme de uzura...sa amintesc cum se rup tapiteriile scaunelor la Golfuri? Sau fetele de uși la Opeluri și Passaturi? Sau cum rugineste Golful 5 la aripile fata din cauza unei concepții greșite a scurgerilor din aripi? Sau cum de dai jos cu spatele rupt dintr-o nemțească de buget (aka Golf, Passat, Polo, Vectra, Insignia, Corsa etc...)?
Cu riscul de a ma repeta, nu-mi place sa merg cu turma, doar ca e mai ieftin/mai bine/mai cu Moț / mai nu știu cum. Îmi iau ce vreau eu și, dacă greșesc, îmi asum. Cu Kia asta nu am greșit, dimpotrivă.
Mașina asta, in aproape 170000 km, nu a cerut nimic special, in afara de revizii, frâne, un regulator de presiune in rampa și um ambreiaj.
einstein1984
mno, meaculpa https://fr.wikipedia.org/wiki/Kia_Cerato#Pr...3%E2%80%932008) aici zice ca ar avea motor longitudinal.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.